J' AGENDA. BUITENLAND. T£LEGB«EN. LAATSTE BERICHTEN. W oensdag. Katwijk aan Zee (Gemeenlezaal): Spreker de heer Beekman, uit Den Haag, nam. halfacht. Hoofddorp: Cóncours-hippique, natst halftwee. Donderdag. Hoofddorp: Concours-hippique, voor- middag 10 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorttellingen te 8 uur. 'b Woensdag en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor theater", Stationsweg: Bioscoop- er, Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Scala (Den Haag): „Duizend en één lach". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 19 Juli tot en met Zondag 25 Juli waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Ra penburg 9, telef. 807. hunne pogingen, deze markt tot bloei te brengen, met succes bekroond. Dc Boterwaag blijlt hier terstede van zui ver plaatselijk belang de aanvoeren zijn zóó dat bezoekers anders dan uit Leiden en de onmiddellijke omgeving te verwachten zijn. Dat de kwaliteit van de z.g. boeren- Loidsche kaas nog uitmuntend is en daar door het product zeer gezocht, vindt zijn bewijs in de noteering, welke in den tijd van de graskaas die van Goudsche kaas np den voet volgde, en zelfs tusschen half Juni en begin October op dezelfde hoogte was. Ongeveer een derde van de totaal aan gevoerde hoeveelheid kaas is Leidsche kaas. Dit deel van het verslag wordt besloten mc-t mededeelingen uit het verslag van den Rjjks-zuivelconsulent voor Z.-Holland, waarin o.a. staat vermeid; dat in 1925 aan 267 kaasboerderijen een bezoek werd gebracht en 81 maal de kaasbereiding, werd voor gedaan. Bij het Botercontrolestation te Leiden waren op 31 December 1925 aangesloten! vier bedrijven. Twee zuivelfabrieken wer den als lid geweigerd. Het aantal controlebezoeken bedroeg 170. In de gecontroleerde bedreven werd niatd abnormaals aangetroffea. Genomen werden 23S monsters, waarvan 59 bijl producenten en 179 bij handelaren. Slechts éénmaal behoefde een handelaar beboet te worden. Gedurende 1925 strekte de controle van bot station zich uit over 34.454 K.G. ge produceerde boter, 213.450 K.G. verhan delde boter, welke nog voorzien was van het oorspronkelijke rijksmerk, en 364.400 K.G. boter, verhandeld na te zijn verwerkt, vermengd of (en) om ge pa kt en daarna van een nieuw rrjksmerk voorzien. Verstrekt werden 505.800 rijksbotermer- ken. Een 60-jarige echtvereeniging. Zooals wij in ons Blad van Zaterdag j.I reeds met een enkel woord meldden, Ipjpen onze stadgenoolen llendricus Ruiten beek en mejuffrouw Lena de Haas, wier portret wij hieronder afbeelden 1 Auguslus a s. hun C0-jarige echtvereeniging te her denken. Waar reeds Zaterdag de bruidsdagen in gingen beraamden de mede-bewoners van de Van der Werff-straat plannen om deze nict-alle-daagsche gebeurlenis zoo luister- jij k te Joen vieren. En het zij toegegeven: zelden zal een bruidspaar zich in een groo- tere belangstelling hebben kunnen verheu gen dan deze beide oudjes. Heel de Van-der-Wertf-straat vierde gis teravond leestoveral wapperde vroolijk de vlaggen en reeds lang van te voren be woog zich in de omgeving van het eenvou dige huisje een drukke menschenmenigte m al wachting van de aankomst van het R. K. Muziekgezelschap ..Perosi", dat bereid was gevonden het krasse echtpaar een serenade te brengen. Van alle kanten stroomden de belangstel lenden en nieuwsgierigen bij tientallen toe en toen eindelijk legen negenen de eerste tonen van het naderende muziekcorps tot do thans zoo rumoerige straat doordrongen, was het er zóó vol, dat men genoegelijk over de hooiden heen de straat had kunnen over steken. Zelfs op de daken der omliggende huizen stonden d< nieuwsgierige kijkers opgesteld. Toen de S-f-jarice bruidegom rn le 81-ja- rige bruid, gevolgd door de talrijke [amüio- leden, naar builen kwamen en op de gereed staande stoelen hadden plaats genomen, zette de muziek een „Lang zullen zij leven" in. De familie in echte feeststemming begon op de maat der muziek mee te hossen en rij voor rij volgde dit voorbeeld, zoodat in een ommezien de geheele menschenma3sa op en neer golfde; kortom het was een waar volks feest, waarin een ieder deelde. En de beide oudjes, beduusd door zooveel feestvertoon te hunner eer en door de schelle klanken van het koper, zaten stiile- kens op hun zetels het vroolijke gedoe aan te kijken en dachten wellicht aan veie jaren terug, toen ook zij nog konden dansen en springen Nadat de muzikanten zich in de met groene guirlandes versierde kamer de dor stige kelen gelaafd hadden en vervolgens nog eenige pittige marschen hadden gebla zen trok de sloel weer weg, omstuwd en ge volgd door de jubelende menigte, die er den smaak van te pakken had. Nog eenigen tijd was hel rumoerig in de straat, dan keerde alles weer tot zijn gewone doen terug en slechts de thans slap omlaag hangende vlaggen loonden aan, dat hier feest gevierd werd Wij willen ons verslag, besluiten mei den welgemeenden wensch uit te spreken, dal hel het diamanten echtpaar gegeven moge zijn, nog eenige jaren in het bezit van een goede gezondheid, terug te kunnen denken aan dezen mooien zomeravond, waarop zoo talloos velen, zij het dan ook op wal luid ruchtige wijze blijken van medeleven schon ken in het stille geluk van deze beide oudjes, die niets anders begeeren dan hun levens avond rustig door te brengen in hun eigen vreedzaam binnenkamertje. Woekerb estrqding. Prof. P. J. Blok schrijfl ons: Met leedwezen constateer ik, dat gij in uw naschrift op het ingezonden stuk over den woeker hier ter stede, vergeten hebt te wijzen op de voornaamste stedelijke instelling alhier, die zich de bestrijding van den woeker ten doel stelt, n.l. de Bank van Leening. Zij is hier sedert vele en vele jaren in deze richting werkzaam, al is hel niet haar eenige doel en werkzaam met vrucht, als ik, haar president en commissa ris, mij veroorloven mag dit te zeggen, Vooral ook het feit, dat zij sedert 1923 jaar lijks aanzienlijke sommen besteedt aan het geven van voorschotten (tegen billijke rente) op pensioen enz., stempelt haar tot een hoogst belangrijke instelling van armenzorg en haar streven om hierdoor tril van gezin nen te redden uit de handen van heimelijke woekeraars, verdient, dunkt mij, meer in het licht gesteld te worden. De cijfers in hare jaarverslagen spreken boekdeelen. Eind-examen H. B. S. v. Meisjes met 6-j. c. Alle candidaton zijn geslaagd, nl. dc da mes J. A. Ballego, J. P. M. Bols, P. W.de Bruin, J. E. van Buuren, J. L. W. Htrmani- des, H. Jonker, H. Th. E. Josson, T. Krul- man en L. van Zijp, Storing in het tramverkeer. Tengevolge van het breken van een isola tor op de lijn LeidenDen Haag van de Noord-Zuid-Holl. Tramweg-Mij., nabij de Schakerbrug onder Voorschoten, is liet tram verkeer tusschen Leiden en Voorschoten hedenmorgen ongeveer een uur stop gezet geweest. Ook de stadstrams deelden een tijdlang in de storing. Voor het Stadhuis stonden op een moment een tijdlang twee trams, één in de richting Katwijk-Noordwijk en een in de richting Den Haag, terwijl tal van stadstrams, hiér en daar op de lijn stonden te wachten. Het publiek, dat na het stopzetten nog eenigen tijd geduldig bleef ziften, zag zich genood zaakt uit te stappen en te voet den weg to vervolgen. Kwart voor elf ongeveer was het man kement hersteld en kon het verkeer weer op de gewone wijze zijn gang gaan. LeidenKatwijkNoordwijk deelde niet in dc storing, al liet zij ook op deze lijnen haar invloed gelden. Onze stadgenoot, de heer A. Kctlcnis, slaagde voor de examens ter verkrijging van het „Mercurius"-dip!oma Engel scire- en Fransche Handelscorrespondentie en het „Liteh"-diploma Engeische Handelscorres pondentie. Geslaagd is voor het diploma Nuttige Handwerken mej, M. G. van ingen Sehenau, alhier. Naar wij vernemen zijn door het be stuur der 3-October-vereeniging de tribunes aangekocht, welke te Utrecht gebezigd zijn bij de opvoeringen van het openluchtspel „Ichnaton" aldaar, een zitplaats biedende aan ongeveer 5500 personen. Tevens kunnen wij mededeelen, dat het welbekende muziekcorps van Goulmy cn Baer, dal hel vorige jaar zooveel succes oogstte, ook ditmaal bij den feestelijken in tocht en de opvoering van het openlucht spel zich weer zal doen hooren. De „Sis. CM." bevat de gewijzigde sta tuten van de Leidsche Manufacturen handel van Vroom en Drecsmann. Geslaagd is voor het diploma Fransche handelscorrespondentie „Mercurius", mej. M. Haalebos, alhier. Gistermiddag halfzes is de 16-jarige J. W. op den Heerensingel door de warmte bevangen en dientengevolge van zijn fiets gevallen. In bewusteloozen toestand is hij binnengedragen in de wasscherij van de firma De Goede, waar de ontboden genees heer van den E. H. D. spoedig verscheen, doch geen letsel kon constaleeren. Gistermiddag te circa 5 uur geraakte op de Breestraat voor het Stadhuis de 20- jarige metselaar K met zijn rijwiel bekneld tusschen twee elkaar passeerende trams. Wonder boven wonder bleef K. ongedeerd-, zijn karretje moest het echter danig ont gelden. Gisteravond te ongeveer kwart over acht liet de 21-jarige winkeljuHrouw G. de W. in een winkel op de Haarlemmerstraat een glazen schaal uil haar handen glippen. De glasscherven verwondden haar dusdanig, aan den voet, dat behandeling in het Sint- Elizabethsgeslicht noodzakelijk bleek. De politie heeft gisteren wederom een drietal personen aangehouden, wier rijwiel niet was voorzien van het vereischte belas tingplaatje. DE ALGEMEENE TOESTAND. Frankrijk's nieuw kabinet. Een kabinet Herriot is in Frankrijk ge vormd met de Monzie opnieuw aan Finan ciën en verder over 't algemeen met beken de medewerkers uit Herriot's vorig kabinet uit het kartel. Is dat op zich zelf al geen waarschuwing om ook dit ministerie geen lang leven te voorspellen? Toen de ministerraad op het Elysee van nacht om kwart over twaalven was geëin digd verklaarde Herriot aan de pers dat het eenige doel der nieuwe regeering was de eenheid der Republikeinen, en de verdedi ging van den franc buiten alle parlijgenot om. Hij zou al zijn energie aanwenden maar het land moet de onontbeerlijke kalmte be waren. Mooie woorden, maar zal de practijk daaraan aansluiten Wegens de buitensporige stijging der de viezen heeft de handelsbeurs reeds besloten, dat de zaken niet konden afgedaan worden boven de hoogste prijzen genoteerd op 16 dezer. Het besluit geldt voor alle artikelen, behalve rubber en alcohol. Een verdere daling van den Iranc lijkt voor heden zeker! BELGIE. De franc-beveiliging. De Kabinetsraad heelt den iinancieelen toestand en dien der valuta besproken en overleg gepleegd over de redactie van di verse besluiten, die aan den koning voor gelegd zullen worden, over de regeling van van de iabricatie en den verkoop van meel, brood en voedingsmiddelen, den in- en uit voer van broodgraan en meel, en de maal- regelen bestemd om berichten of inlich tingen te onderdrukken, die het crediet van den Belgischen staat zouden kunnen schok ken. DUITSCHLAND. De tpoorwegrnzie. Het aangekondigde onderhoud tusschen rijkskanselier Marx en von Siemens, voor zitter van den raad van beheer der spoor wegmaatschappij, heeft plaats gehad. Sie mens heeft den rijkskanselier op de hoogte gesteld van het besluit dat de raad van be heer in zijn jongste te Hamburg gehouden bijeenkomst heelt gevat. De spoorwegmaatschappij zal in de toe komst rekening houden met de wenschen der rijksregeering betreffende samenwer king met de spoorwegmaatschappij. Boven dien zal de rijksregeering bij eventueele be noeming van een directeur-generaal worden geraadpleegd. Het rijkskahinet dat nog heden zal ver gaderen zal nu vermoedelijk haar goedkeu ring hechten aan de benoeming van dr. Dogpmuller tot directeur-generaal der spoor wegmaatschappij. FRANKRIJK. Een kabinet-Keiriot. Hel kabinet is gevormd. Premier en mi nister van Buitenlandsche Zaken is Herriot; Colrat krijgt de portefeuille van Justitie, Chaulemps van Binnenlandsche Zaken. De Monzie van Financiën,, Painievé van Oorlog, Renoult van Marine, Locheur van Handel, Deladier van Onderwijs, Hesse van Open bare Werken, Queuille van Landbouw, Pasquet van Arbeid, Bonnet van Pensioenen, Dariac van Koloniën. Van de onderstaatssecretarissen in het kabinet-Herriot kunnen wij noemen voor liet departement van Buitenlandsche Zaken Milhaud, voor de Schatkist Jasquier, voor de Begrooling Morel, voor Oorlog Dumesnil, voor Technische Zaken Basile, voor de Koop vaardij Matlarme, voor Luchtvaart Robaglia en voor de bevrijde gebieden Mailre. ENGELAND. De Franeche schuldregeling ia 't Lagerhuis Gaan de mijn werkers aan werk? Kapitein ter zee Wegwood Benn (lib.) heeft gisteren bet debat over de Fransche schuldregeling in het Lagerhuis geopend. Hij wees er op, dat de ItaJiaansche schuld aan Engeland met zes zevende en die van Frank rijk met drievijfde verminderd was en be klaagde zich er over, dat de minister van financiën niets gedaan had om beide landen te bewegen hun bewapening te verminderen, die een bedreiging vormt voor den Euro- petschen vrede. Hij vroeg of dit een af doende regeling was, die zou meewerken tot versterking van de zaken in Frankrijk. Wat d9 boveiligingsclansule betreft, als Duitsch- land te eeniger tijd in gebreke blijft, zal de heele zaak weer op de proppen komen en zou Engeland zich in een positie gebracht zien van gezamenlijk schnldeischer met Frankrijk in een politiek geschil met Dnitsch- land. Hilton Young (cons.) was van meening, dat de regeling, zij het, dat ze niet schit terend is, in ieder geval voorzichtig mag genoemd worden. Wij moesten ons, zei Young, meer bezig houden met nieuwe zaken dan met die oude Schulden. Suowden, de oud-minister van financiën uit de arbc-idersregeering, zei, dat Churchill niet kon volhouden, dat hj) de beginselenl gehandhaafd heeft van de nota van Balfour, daar hjj van de continentale schuldenaren geen bedrag heeft geëischt, dat voldoende ig voor de betaling van Engeiands schuld aan de Ver. Staten. Runciman (lib.) gispte de brieven, die tus schen Churchül en Caillaux gewisseld zijn over een mogelijk in gebreke bljjven van Duitschland. Caillaux' brief is vaag en die van Churchill zoo onbeipaald, dat zjj niemand bindt en geen leiddraad voor de toekomst geeft Churchill zei in zjjn antwoord, dat Cail laux een bepaling had gewenscht, waarbij da Fransche betalingen werden gekoppeld aan de Duitsche vergoediDgsbepalingen. Dat had de regeering stellig geweigerd. Een der redenen, waarom zij toestemde in een ver laging tot een betaling van 12.5 miliioea pond sterling 's jaars was, dat dit bedrag uitsluitend op Frankrijk's eigen crediet zou berusten en niet rechtstreeks afhankelijk zou zrjn van de Duitsche betalingen. De minister wilde niet verhelen, dat de regea- ring te dien aanzien een concessie heeft gedaan, die zij in normale gevallen niet zon hebben gedaan, maar deze concessie moet niet overdreven worden en men moet ar geen te vergaande conclusies uit trekken. De brieven moeten natuurlek in verband m6t de overeenkomst gelezen worden en er is geen sprake van, dat de regeering af stand doet van haar verantwoordelijkheden, die in deze brieven beschreven zijn. De brieven beteekenen precies wat em in staat en de woordenkeus er van is zeer zorgvuldig overwogen. Zjj geven Frankrjjk het recht, als Duitschland voor meer dan do helft zijner verplichtingen in gebreke blijft, de kwestie van zjjn draagkracht voor de verdere annuïteiten te berde to brengen. De En geische regeering blijft echter volkomen vry daartegen op te komen, d.w.z. vol te honden, dat er geen reden voor wijziging is, als zij er van overtuigd is, dat de omstandigheden daarnaar zijn. Het doel der regeexing is niet geweest dan franc of andere vreemde muntsoorten te redden. De minister meent wel, dat de oplossing van de schulden kwestie een gunstige factor zal ajjo voor het algemeen herstel van Europa, doch de regeering heeft zich alleen laten leiden door de vraag wat de beste overeenkomst was, die te verkrijgen zou zijn mi zon overeen komen met haar eigen denkbeelden van een billijke regeling, waarbjj' alle moreele en materieele factoren in acht zijn genomen. Churchiil noemde het absurd om het standpunt in te nemen, dat de regeling volkomen met de Fransch-Amerikaansche moest overeenstemmen. Den 16en Juni 1925 bedroeg do Fransche schuld aan de Ver. Staten 827 millioen pond sterling, oorlogs- schuld en schuld van na den oorlog, dooreen. De Fransche schuld aan Engeland beliep op dien datum 557 millioen, afgezien van de G33/.i millioen Fransch goud, dat in Enge land is. De huidige schuld aan de Ver. Staten is 49 pet. van de heele schuld et aan Engeland, berekend naar dezelfde rente 47 pet Het verschil is dus niet zoo groet, terwjjl juist in de eerste tien jaren Enge land meer zal ontvangen dan de Ver. Sta ten, dan begint de betaling aan de Ver. Staten pas die aan Engeland te overtreffen. De mijneigenaars, die hun voornemen te kennen gegeven hebben om zich streng te hcuden aan den 8 uursdag, verklaren, dat in de Midlands, vooral in Warwickshire en Cannock, de mijnwerkers „langzaam eiB zeker" het werk hervatten op de nieuwe basis. 1 t t i SPANJE. Weer thuis. Het koningspaar en Primo de Rivera zijn weer te Madrid teruggekeerd. TSJECHO-SLOWAKIJE. Benesj als Kamelid afgetreden. Benesj, de Tsjecho-Slowaksche minister van buitenlandsche zaken, heeft thans den voorzitter van de nationaal-socialisfische partij zijn aftreden als Kamerlid meegedeeld in een brief, waarin hij zegt zulke te doen, omdat de partij tegen de huidige ambte- naarsregeering en het Tsjechisch-Duitache burgerblok, dat aan het bewind is, ten krachtigste oppositie voert POLEN. Rede van Bartel. Minister-president Bartel heeft in den Landdag een rede uitgesproken, waarin hij zijn regeeringsprogram uiteenzette. Hij wees er eerst op, dat het moeilijk is de taak der Poolsche regeering met de taak van an dere regeeringen te vergelijken. Daarna zei- de hij o.a.: het is ons vooreerst gelukt de zloty te stabiliseeren tegen een koers van 10 zloty per dollar. De regeering heeft den strijd aangebonden met de duurte. Zij is er in geslaagd de prijzen op velerlei gebied naar beneden te krijgen. Op het gebied der buitenlandsche politiek acht de regeenng het haar voornaamste taak het vertrouwen van het buitenland in Polen te versterken. Zij hecht bijzonder veel aan de economische samenwerking met Europa. De regeering is geen partijregeering. De rede van den minister-president werd herhaaldelijk door geroep der oppositie on derbroken. Bartel zeide nog dat de gunstige positie der Bank van Polen toestaan zat om de dis contorente van 12, op 10 pCt. te brengen. RUSLAND. Waaiboigpacl met de bnmstaten. Naar uit Moskou aan de „Vossische Ztg." wordt gemeld, is de kwestie van het waar- borgpact met de Baltische landen in een nieuw stadium getreden. De sovjet-gezant te Helsinglors heeft aan de Finsche regeering een nota overhandigd, waarin de Russische regeering zich bereid verklaart mondelinge onderhandelingen over het waarborgverdrag te openen. Uij deze nota blijkt verder, dat de Fin sche gezant te Moskou vooraf mededeeling had gedaan van de bereidwilligheid zijner regeering tot verdere onderhandelingen en thans vooraf alleen de modus van deze on derhandelingen schriftelijk vastgesteld wenschte te zien. De mondelinge onderhandelingen zullen behalve de kwestie van het waarborgver drag ook de kwestie van een scheidsgerecht verdrag, alsmede de regeling van het Aa land probleem omvatten. Zooals men weet, had de sovjet-regeering tot dusver de beslis sing van den Volkenbond nopens de Aa- landseilanden, waarbij de eilanden aan Finland worden toegewezen, nog niet erkend en de Finsche regeering maakt thans van de gelegenheid gebruik om ook naar deze zijde 'de kwestie definitief (e regelen. Het Fiansche kabinet PARIJS, 20 Juli (Belg/Tel. Ag.) De blak den, ook de kartelislische. betoonen zicN uiterst gereserveerd aangaande het nieuwe ministerie welks programma zij met onge-s duld verbeiden. Hei Engeische mijnconfhct, LONDEN. 20 Juli. (Reuter). Tot dusver is geen lastbaar resultaat bereikt, door het gisteren plaats gehad hebbende onderhoud dat 2 uur duurde, tusschen Baldwin en een deputatie van hooggeplaatste geestelijken, waaronder tien bisschoppen, betreffende het door ben voorgestelde plan om tot op^ lossing der crisis in de mijnindustrie te ko men. De geestelijken zouden opnieuw een bespreking met de vertegenwoordigers der mijnwerkers hebben en na grondig onder-* zoek van verschillende punten hun be middelingspogingen voortzetten. Men meent te weten, dat Baldwin vol hardt bij zijn weigering tot voortzetting der subsidie, opdat de arbeid op de oude voor waarden worde hervat, doch de verande ring in de houding der mijneigenarenten aanzien van een eventueele arbitrage wordt als een slap vooruit beschouwd. Een Grieksch kabinet. ATHENE. 20 Juli ((Belg. Tel. Ag.) Het kabinet Eutaxias is beëedigd. Roufes be houdt buitenlandsche zaken, Sprydenes oorlog. Het nieuwe kabinet is een politieke regeering met dictatoriale bevoegdheid in zake financiën, daar het staatshoofd het in dit opzicht bekleed heeft met wetgevend en uitvoerend gezag. Uit Polen. WARSCHAU, 20 Juli. (Belg. Tel. Ag.). ML nister-president Bartel hield zijn eerste rede in den Landdag. Hij verklaarde dat de rei geering met haar volmachten wil bereiken een sluitende begrooting, bel slabiliseeren van den wisselkoers, een reorganisaiie der bestuursadministratie en verbetering deï wetgeving. Zij zal de vredelievende bui tem landsche politiek voortzetten, en nauwgezet alle wetten betreffende de nationale minder* heden uitvoeren. Wij zullen niet' toestaan, zeide hij, dat de slaat tegenover wie ook aan' Ti ju verplichtingen tekort komt. WARSCHAU, 20 Juli. (Belg. Tel. A%.J, De Landdag is de behandeling begonnen der grondwetswijzigingen. Het budgeirecht der Kamer werd gelimiteerd overeenkomstig het regeeringsontwerp. Het opheffen den evenredige vertegenwoordiging werd ycr* worpen. De Engeische boycot te Canton. HONGKONG, 20 Juli. (Reuter). Dé Engelsch-Chine-esche conferentie lot oplos sing der anti-Britsche boycol kwestie ver* gaderde gisteren in het ministerie van bui* teölandsche zaken te Canton. De Britsche delegatie repliceerde op de! Ghineesche verklaring den 17en Juli be*, treffende het ontstaan der boycot. Morgen zal een tweede vergadering plaats hebben. Riza Kb.an beeft plannen. BERLIJN, 20 Juli. (V. D.) De sjah Riza Khan heeft groote plannen bekend gemaakt! om Perzië economisch te ontwikkelen^ Nieuwe hreede wegen zullen worden aange* legd van de hoofdstad naar Turkije Rus* land, Turkestan, Afghanistan en Indië. De Tiflis-Taibaz-spoorweg zal worden verlengd naar Teheran. Een scheepvaartkanaal van de Kaspische Zee tot aan den Perzischen' Golf zal worden gegraven. Vlivgtuigdiensten; worden geopend terwijl buitenlandsche gej leerden .zullen worden uitgenoodigd, Inbraak te Rome. ROME, 19 Juli (Belg. Tel Ag.) Onbeken den hebben een bezoek gebracht aan het bureau der bewindvoerders van de Basiliek van Sint Pieter en er een bedrag van 11 OOI. lire, bestemd voor uitbetaling der salarissen van het personeel gestolen na de kasten te hebben opengebroken. Uit een andere kas werd een bedrag van 18000 lire gestolen Er, zijn geen sporen van buitenbraak zichtbaar. De politie heeft een aantal personen gear* resteerd. Ernstige ontploffing. PARIJS, 20 Juli. (Belg. Tel. Ag.) Het „Journal" verneemt uit Saintquentin dat in, de papierfabriek te Aleincourt in het Oise* dal een hevige ontploffing heeft plaats ge* had, waardoor zes personen zijn gedood en dertien gewond. Treinontsporing. BERLIJN, 20 Juli. (V. D.). Tusschen Han/ nover en Piaywik is gisteren een trein onh spoord. Acht personen werden gewond. Een sprinkhanenplaag. ROSTOW, (a. d. Don), 19 Juli (V.D.) Ova de districten Salsk en SlawTopol is ter be strijding van den sprinkhanenplaag de slaat van beleg afgekondigd. De plaatselijke auto riteiten worden verantwoordelijk gesteld! voor een succesvolle bestrijding der sprink* hanen, die den gebeelen oogst dreigen td vernietigen. Uit Moskou zijr# vliegtuigen ge* zonden tot het verspreiden van vergift over, de velden. Botsing in de lucht. BARCELONA, 20 Juli (V.D.) Luitenant Manuel Duran, die in Januari j.I. vaü Spanje naar Zuid-Amerika vloog, is giste* ren bij een botsing tusschen twee marine* vliegtuigen bij de manoeuvres te Barcelona? gedood. STADSNIEUWS. 1 Hedenmiddag is de 15-jarige A. van A. met haar rijwiel op den hoek van Rijnstraat en Hoogewoerd geslipt. Binnengedragen ill; een der nabijzijnde perceelen, kon de dok ter van den Eerste Hulpdienst gecc letsel constateeren. Daar het meisje echter ovet hevige pijnen in het onderlijf klaagde, werq zij ter verdere behandeling per poli tic* bran*- card naar het Acad, Ziekenhuis overge* bracht. o1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2