Ho. 20348. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 15 Juli Derde Blad Anno 1926. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. INDISCHE KRONIEK. Alphen. Bij den lieden ten overstaan T,n notaris B. van den Berg alhier in hotel De Vergulde Wagen" gehouden openbare afslag werd het pand Raadhuisstraat 217 in bod op f3100 afgemijnd op f 150 door den heer H. v. d. Horst alhier. Haarlemmermeer. De karwïjoogst is thans in den Haarlemmermeerpolder in vol len gang- Kwaliteit en kwantiteit van dit tewas zijn bevredigend. Tengevolge van het «eaimc weder is ook het graan in de laatste iaaen zoo rijp geworden, dat hier en daar >£eds begonnen is met het maaien van de ;er3t De andere gewassen staan er ook krachtig en ^veren een inderdaad ;hoonen aanblik op. Een zoontje van den arbeider Cr. aan en Aalsmeerdcrwe'g alhier had Dinsdag het ongeluk van een met karwij beladen wagen ie vallen. Met een gebroken arm werd het knaapje opgenomen en onder geneeskundige behandeling gesteld. Het bestuur van den Haarlemmer- meerpolder heeft het besluit genomen om de bruggen over de wateren in dezen polder, die in dcsolaten toestand verkeeren en ge vaar voor het verkeer begonnen op te leve ren, geheel of gedeeltelijk van een nieuw dek te voorzien. Met dit werk is men reeds druk bezig. Er worden goede maatregelen genomen dat het verkeer zooveel mogelijk ongehinderd kan plaats hebben. Naar wij vernemen zal de loting voor den Dienstplicht voor deze gemeente, lich ting 1927 plaats hebben in hotel „De Land bouw" te Hoofddorp op Vrijdag 20 Aug. a.s. Katwijk a. <L Rijn. Het 13-jarig meisje, Klaasje de V., uit Katwijk aan Zee kwam uit Rijnsburg van het bollenpellen. Op den Zeeweg reed de landbouwer v, d. Oever met zijn brik waar het meisje wilde opspringen. Het achterkrat van den wagen ging los en Klaasje viel er af" waardoor zij haar been boven den enkel brak. Dr. J. Hueting ver leende de eerste geneeskundige hulp. Later is zij verbonden door dr. Lodder, nadat zij was binnengedragen bij den heer C. Freke. We werden door de welwillendheid van den inspecteur Van Politie in de gele genheid gesteld kennis te nemen van de re geling die getroffen zal worden voor een goed en veilig verkeer in deze plaats, een regeling die met hel drukke verkeer van den tegenwoordigen lijd door allen zal worden gerespecteerd. Bedoeling is voornamelijk het eenrichting-systeem in te voeren. Voor de Groote Steeg is dit niet van toepassing om dat deze geheel voor alle verkeer, behalve voetgangers, wordt afgesloten. Dus ook zullen de fietsers bier geen gebruik meer van mogen maken. Het verkeer vanaf den Wassenaarschen weg wordt geleid over den Molentuinweg door de Voorstraat. (Dit en net volgende geldt alleen voor alle motor rijtuigen). Vanaf den Noordwijkschen weg naar Wassenaar rnoet worden gereden door Achterweg-Karnemelksbuurt-Wassenaar- schen weg. Van af Leiden moet gevolgd worden naar Katwijk a. Zee de v. Egmond- straat-Karnemelksbuurt-Commandeurslaan- Nieuwen Commandeursweg. Vanaf Katwijk aan Zee: ZeewegKerkstraat. Vanaf Lei den naar Wassenaar moet gereden worden door v. Egmondstraat-Karnemelksbuurt- Wassenaarschen weg. Deze regeling is reeds goedgekeurd en zal over een paar weken als de borden, volgens mod el door den Minister v. Waterstaat goedgekeurd, gereed zullen zijn. Te Katwijk aan Zee zal de Noordstraat worden afgeslo ten voor alle motorrijtuigen en voertuigen niet voor fietsers). Het Oostpad en het West pad wordt voor alle motorrijtuigen evenzoo gesloten. Deze regeling zal ongetwijfeld een zeer goede blijken te zijn. Katwijk-a an-Zee. Van de haring vis- scherij kwam in de haringhaven aan de logger KW 37 met 330 kantjes maatjes en 12 kantjes volle haring, welke naar Katwijk verscheept worden. Bij het gehouden examen voor costumière zijn geslaagd de dames: J. Ouwehand, L. Baalbergen en C. Vis. allen van hier. Gevonden voorwerpen, waarover aan bet politiebureau inlichtingen te bekomen zijn: een koperen 2 ons gewicht, een ratten- ktem, een vlinder-rokophouder, een rijzweep. Een paar hecrcn kwamen zich heden morgen bij de politie beklagen, dat ze op bet stille strand niet in een door hen opge stelde tent mochten overnachten. De politie kon er niets aan doen, wijl zij geen bevoegdheid heeft, over het niet terri toriale deel der gemeente te beschikken. Ter vergemakkelijking van hen die daar- yan gebruik willen maken kunnen wij, na ingewonnen informaties aan het juiste adres mededeelen, dat men op het stille strand Wol overdag mag kampeeren maar het over nachten daar is door de bevoegde Autoritei ten ten strengste verboden. Men houde er dus rekening mede. De muziekvereniging U. N. I. gaf gisteravond een uitvoering in de tent op den boulevard. Er was eerst niet zoo veel pu- bhek, doch toen het wat erg koel op het strand werd, kwamen na de pauze zeer velen luisteren. Nooidwijk. De raad dezer gemeente komt morgenavond te 8 uur in openbare ver gadering bijeen. ^juten ter behandeling: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen; 2. Advies op verzoek van de aanneemster van de restau ratie van den toren te Noordwijk-Binnen,. om schadevergoeding; 3. a. Wijziging be- «wt geldleening, groot f230.000, b. Wijzi- Rekeningcourant-overeenkomst4- tnRoerstraat; 5. Verlenging 7* .m.e* ^en Staal en de Maatschappij xSbad inzake het strand; 6. Verhuring gemeenteland aan de Kraaierslaan7. Wij ziging Gemeentebcgrooting 1926; 8. Wijzi ging overeenkomst mr. J. G. A. Evcrweijn i. z. Gooweg; 9. Afrekening over 1923 van de vergoeding ex art. 101 L. O. Wet. Noordwijk aan Zee. Toen gisteravond de nachtportier van het Palace-Hotel van den Ouden Zeeweg in de richting Hoofd straat reed, kwam in de bocht achter het Oranje-Hotel, uit de tegenovergestelde rich ting een jongen rijden, die den verkeerden kant van den weg hield. Om deze jongen niet aan te rijden reed de portier recht door en kwam tegen de aldaar staande schutting terecht Hier kwam hij zoodanig te vallen, dat hij een bloedende hoofdwonde en een snede over de lip bekwam. De heer Braun legde hem een noodver band terwijl dr. Coenraadsnederveen voor de verdere geneeskundige behandeling zorg droeg. Rijnsburg. De raad dezer gemeente zal Vrijdagavond te halfacht in openbare ver gadering bijeenkomen. Punten van behandeling zijn: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeente-verslag 1925. 3. Voorstel aankoop grond aan de Saadt- laan v. d. Diaconie der Gereformeerde Kerk. 4 Voorstel controle gemeente-financiën. f>. Voorstel bouwen muurtje bij postkan toor. 6. Voorstel vaststelling verordening hef fing recognitiën. 7. Vaststelling wijziging verordening paardenmarkt. 8. Onderzoek geloofsbrieven van den heer C D. v. d. Vijver. 9. Wijziging begrooting 1926. Voorhout. In de ochtenddiensten j.l. Zondag in de St. Bartholomeuskerk alhier gehouden, werd door den heer Van den Pavoord, pastoor te Schoten, vroeger sub regent van het klein seminarie „Ilageveld", gecollecteerd ten bate van zijn arme pa rochie. Deze collecte bracht ruim f 400 op. De door het bestuur der vereeniging ..Herwonnen Levenskracht" uitgeschreven bloemendag is een week uitgesteld en zal nu a.s. Zondag plaats hebben. Warmond- Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat de collecte ten bate van „Herwonnen Levenskracht" een schit terend resultaat heeft gehad, daar niet minder is gecollecteerd dan f 105.881/»- Een woord van hartelijken dank tot de dames-propagandisten is hier zeker op zijn plaats. Wassenaar. Op den Katwijksche-weg is gisteravond een duorijdster van een motor gevallen, doordat de motor door een kuil naast den weg reed. Het meisje kwam op het hoofd terecht en werd hevig bloedend uit gapende wonden aan voor- en achterhoofd opgenomen. Dr. Van Praag legde het eerste verband en oordeelde overbrenging naar een ziekenhuis noodig. Met de ziekenauto werd zij naar Den Haag overgebracht. Ten overstaan van Notaris Vermeulen van Kruiningen werd gistermorgen verkocht een heerenhuiB met tuin aan de Kerkstraat. Het huis werd ingezet door G. J. Knijnenburg alhier op f 11.900 en de tuin door denzelfde op f1500. Vereeniging Het Neder!andsch Rundvee- Stamboek. De vereeniging Het Nederlandseh Rund vee-Stamboek heeft gisteren te Deventer haar 55ste algemeene vergadering gehou den onder leiding van den heer H. W. Kuhn te Naaiden. De vergadering weid bijgewoond door den rijksveeleelt-consulent voor Overijsel. den heer J. Dommerhold, en dr. R. Anema, leeraar aan de middelbare landbouwschool te Groningen. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter de drie in het afgeloopen jaar over leden leden van verdienste. Vervolgens zegt spr., dat de jaarlijksche vergaderingen steeds in het centrum van cms land zijn gehouden. Deze vergaderingen werden in hoofdzaak slechts bezocht door verschillende bestuursleden. Ir. Wibbens heeft echter voorgesteld bij afwisseling de vergaderingen in een der bekende fok- cenlra van ons land te houden, zoodat men na de vergadering door een excursie kennis kan maken met de fokkers en hun vee, in de streek waar wordt vergaderd. Dit denk beeld is door spr. zeer toegejuicht, zoodat reeds dit jaar door Deventer voor de alge meene vergadering uit te kiezen, uitvoering er aan is gegeven. Spr. hoopt, dat de erva ring zal leeren, dat deze maatregel alge meen in den smaak zal vallen, en dat men het op prijs zal stellen met de verschil lende fokcentra kennis te kunnen maken. Wat den uitvoer betreft, deelt de voor zitter mede, dat het jaar 1925 eenigen op bloei vertoonde. Vooral Zuid-Amerika heeft zeer behoorlijk afgenomen. De Export-, Vereeniging heeft daarvan de vruchten ge plukt. zoodat zij den moeilijken eersten tijd te boven is gekomen. Op het departement van binneniandsche zaken en landbouw is een samenkomst go- houden. waar de mogelijkheid van uitvoer van fokvee naar Frankrijk in ruil voor Fransch slachtvee is besproken. Uit de uit voerige discussies onder leiding van dr. Berger gehouden, is gebleken, dat men al gemeen weinig heil in dezen ruil zag. Tot heden is het gedrukte stamboek ver kocht f 2.50 per exemplaar. De mogelijk heid is onder oogen gezien of het niet mo gelijk was allen leden het stamboek voor f 0.50 per stuk te verstrekken. Op de dis trictsvergaderingen bleek echter, dat men voor het verplicht stellen van aanschaffen van het stamboek" niet al te veel voelde, zoodat het dagelijksch bestuur van dien maatregel heeft afgezien. Bij wijze van proef zal echter het stamboek worden ver kocht voor f 1. Hierdoor hoopt men të we ten te komen, hoeveel leden prijs stellen op het bezit van een stamboek. Vervolgens brengt ir. II. Wibbens. hoofd inspecteur van hot N. R. S., het jaarver slag uit. De contributie voor 1927 wordt vastge steld op f 4 per lid. Hierna is aan de orde de rekening over 1925, waaraan de volgehde cijfers zijn ont leend: De noteeringen van verlies en winst wijzen in totaal een bedrag aan van f 133.160.07, met een saldo ad f268.33, hetwelk bij het kapitaal is gevoegd. Dit be droeg per 31 December f 279 683.84 en het rescrvckapitaal f 126.921.66. Op de effecten van het kapitaal, welke een balanswaarde hebben van f 264.861.07 op 31 December 1925 is een winst gemaakt van f 15.935.31. De effecten van het reserve-kapitaal verte genwoordigden op dien datum een waarde van f 78.478.39. Hierop is 'n winst gemaakt van f 6235.62. Van de rente is f 10.000 overgeboekt op het tentoonstellingsfonds, dat thans f 20.000 bedraagt De balans- waarde van de vaste goederen was op den laatsten dag van 1925 f 43.000; afgeschre ven is f5000. Ontvangen is aan entrees f 2905. De re gistratie van jongvee heeft een saldo gele verd van f 17.632. De totale netto-inkom sten van de inschrijvingskosten hebben f 41.627 bedragen. Hot saldo mutaties be draagt f6925. Op het gedrukte stamboek is f 2757.95 verloren. Het technisch beheer heeft f 38.242.33 gekost; het administratief beheer f38.516.70; de kalvercontrole f 13.072.01; terwijl op het orgaan f 1626.51 is verloren. Stationeering dekstieren heeft een verlies gegeven van f 1048.74. De financieele commissie, bestaande uit de heeren D. Huizinga Bruins, E.Dzn. Go- vers en M. Poels, stelt mede op grond van het accounlanlsrapport voor het gevoerde geldelijk beheer goed te keuren. Zonder eenige opmerking wordt de reke ning over 1925 goedgekeurd. De bcgrooling over 1927 sluit in baten en kosten op f 114.150 met een geraamd tekort van f 350. Onder de baten komen voor: contributie (7500 leden f4) f30.000; in schrijvingskosten koeien f25.000; idem stieren f 17.000 registratie "jong vee f 18.000 mutaties f 6200; certificaten f 1300; interest kapitaal en reservekapitaal f 15.000. De kosten van den technischen dienst worden geraamd op f37.800, voor den adminislra- tieven dienst op f 36.900; voor de kalver controle op f 13.000; voor het gedrukte stamboek op f3000, voor het orgaan op f 1700 en voor verzekeringen op f 9600. De begrooting wordt onveranderd vast gesteld. De heer E. Dz. G-overs, te Alkmaar, vraagt, welke plannen het N. R. S. heeft met betrekking tot het bestrijden van de tuberculose onder het rundvee. In verband hiermede wijst spr. op hetgeen is gespro ken daarover op de algemeene vergadering van den Bond van Veehandelaren. Spr. acht het gewenscht, dat het Stamboek op eeni- gerlei wijze aangeeft, welke leden de be strijding van de tuberculose op rationeele wijze hebben aangevat. De voorzitter merkt op, dat hier wel nog moeilijkheden zullen zijn te overwinnen. Gaat men deze personen afzonderlijk noe men, dan zal men nog meer leekens in het stamboek moeten invoeren. Er zal nl. een onderscheiding moeten zijn tusschen fok kers, die aan rationeele bestrijding doen, doch nog den geheelen stal niet t.b.c.-vrij hebben, en hen, die een reactie-vrijen stal hebben. Dit is echter niet gewenscht, daar dan de eerste categorip eenigszins wordt gesignaleerd. Ir. Anema zou voorloopig alleen de reactie-vrije stallen willen aangeven. Ir. Wibbens wijst op de verschillende methoden van bestrijding. In Noord-HoLIand verplicht men zich reaclie-dieren niet te verkoopen als fokvee. Het Friesche systeem stelt zich echter tevreden de reacliedieren uit den veestapel te verwijderen. De heer Govers merkt op. dat op-de ver gadering van den Bond van Veehandelaren door dr. Berger is medegedeeld, dat het Friesche systeem niet de sympathie geniet van de regeering. In die richting zal het N. R. S. dus nooit mogen gaan. Men was het op die vergadering n.l. eens, dat de Friesche methode geen rationeele bestrij ding beleekent. Inlichtingen werden gevraagd, aldus de N. R. Crt. over het verplicht stellen van arbitrage in den veehandel voor de leden van het N. R. S. Uit het antwoord van den voorzitter blijkt dat van verplichte arbitrage wel niet veel zal komen, ook omdat de Nederlandsche rechterlijke macht niet veel voor arbitrale rechtspraak voelt. De heer Jansen (Venray) brengt in her innering, dat in Limburg tegenwoordig veel vee wordt ingevoerd uit België. Ook in an dere provincies neemt die frauduleuse in voer sterk toe. Op de Rotterdamsche markt wordt zeer veel Belgisch vee aangevoerd. Spr. zag gaarne, dat het N. R. S. aandrong op strenge maatregelen. De voorzitter meent, dat dit niet zoo zeer een fokkersbelang is, doch meer een vee- houdersbelang betreft. Daarom ligt het niet in de eerste plaats op den weg van het stamboek, wel kan men er eens in Den Haag over spreken. Spr. meent echter, dat de landbouworganisaties de aangewezen lichamen zijn om hier te handelen. De heer Jansen meent echter, dat men nooit voldoende op dit euvel kan wijzen, zoodat het wenschelijk is dat het N. R. S. als groote vereeniging, aandrang uitoefent op de regeering. De voorzitter zegt toe gaarne eens na mens het N. R. S. deze kwesrtie met de directie van dan landbouw te wRlen be spreken. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. De valsche meeldauw bq koolplanten. In het „Tijdschrift over Plantenziekten" publiceert ir. T. EL Thung zijn onderzoekin- Een met betrekking tot een door de zwam Peronospora parasitica veroorzaakte ziekte bij kool. Deze ziekte treedt vooral op bij Savoyekool en kenmerkt zich door zwarte slippen en sterretjes op de bladeren. De voor de praktijk belangrijkste conclusies, waartoe de onderzoeker komt, zijn o.m.: De zwam, in de praktijk bekend onder den naam van „de valsche meeldauw" der koolplanten, veroorzaakt ook schade aan volwassen kroppen, speciaal van Savoye kool, en breidt zich ook in den bewaartijd uit. De zwam is het geheele jaar door aan wezig en woekert in den zomer voornamelijk in de onderste bladeren der te velde staande koolplanten. Als bestrijdingsmiddel bij de bewaarkoolen is het verwijderen of wegsnijden van aange taste bladeren of plekken tijdens het om leggen afdoende, voorzoover het betreft uit wendige aantastingen. Als bestrijdingsmid del bij de koolplantjes in broeibakken en bij grootere plannen in kassen verdient het be sproeien met Bordeausche pap en het ver wijderen of diep onderwerken der aange taste bladeren te worden aanbevolen. XVI. Indische vruchten en Indische visch Ik inviteer den lezer op een rijsttafel in het hotel Voet angels en klemmen voor den on ervarene Een binnenbrandje Een Ohineesch diner Haaien- vinnen en tienjarige eieren Dé Chinees als kok. Heb ik in mijn vorige kroniek den lezer trachten in te wijden in de geheimen der Europeesche kookkunst in Indië, vandaag zal ik trachten hem te doen waterlanden naar de Indische en Ghinecsche tafel. Doch laat ik alvorens lot de lyrische be schrijving van gerechten over te gaan, eerst iets vertellen van de Indische vruchten, waarvan de roem en van sommige zelfs de specimina tot hier zijn doorgedrongen. Wat wij banaan noemen heet in Indië pi sang. De banaan, die wij iiicr eten, is de West-Indische, niet de Oost-Indische. Men heeft in Oost-lndië ontelbare soorten van pi sang, waarvan de bekendste zijn, de pisang radjah, de reusachtige 'goudgele, de pisang Ambon, de pisang socsoeh. Er zijn bijna driehonderd soorten. Vandaar dat de pisang een volksvoeding is, niet alleen als rauwe vrucht wordt gegeten, doch ook gebakken en in dien toestand nimmer bij de rijsttafel ontbreekt. De jonge inlandsche baby s wor den al heel spoedig met rauwe pisang gevoed die de moeder de ongelukkige schepsels met den duim tot achter in het keelgat duwt, zoo ongeveer als bij ons de boeren de worst stop pen. De baby heeft de keuze tusschen door slikken of slikken. Af cn toe prefereert hij het laatste. liet volksvoodsel bij uitnemend heid is de rijst. Padi is de naam als zij op de rijstvelden groeit, bras heet' ze in gepel- den toestand, nassi gekookt op den disch. Rijst en nog eens rijst is het hoofdvoedsel van den inlander, geef hem een paar han denvol per dag en een gedroogd vischje en Kromo is tevreden en voldaan. Het is ondoenlijk en het ligt ook niet in mijn bedoeling om een opsomming te geven van alle Indische vruchten. Ik zal slechts die noemen, welke ook bij den Europeaan in den smaak vallen. De allersmakelijkste zijn de mangistan, een vrucht met een don kerbruine, verbazend harde schil, die een heerlijk wit vruchtenvleesch omsluit, de ramboetan, wier schil met haarvormige sprieten bedekt is, de sau manilla, een geel bruine peervormige vrucht met zeer sappig zoet vleesch, de papaja, de zuurzak, de ad vocaat, de pompelmoes, de gedongdong, aau wier zeer aparte Indische smaakjes wij in den beginnen even moeten wennen, maar waarvan wij later leeren smullen, de doe rian. die riekt naar Limburgsche kaas en ongeveer zoo smaakt en die daarom op de meeste Europeesche erven onverbiddelijk wordt geweeixi, en tenslotte de djeroek of mandarijn, een heerlijke vrucht, die den si naasappel vervangt en in tal van soorten voorkomt. Indische vruchten zijn niet gecul tiveerd en daarom hebben de pitvruchten meestal een zeer dikke pit. Even afwijkend als de vruchten van de Europeesche zijn de Indische visclisoorlen. Ik noem eenige der voornaamste: cacab en gorami, die onze kabeljauw en onze tong met succes vervangen. De Indische garna len zijn vier of vijf maal zoo groot als bij ons, en er zijn verrukkelijke garnalen-soor ten, die de grootte hebben van een lobster. In moerassen en in de zee maar ook in de sloot voor ons erf kruipt in den modder de kepiting, een onooglijk zwartgrijs dier met veie pootcn, dat echter gekookt zachtrose vieesch vertoont en in smaak veel overeen komst heeft met kreeft. De zoogenaamde Indische tafel voor den Europeaan bestaat gewoonlijk uit nassi go- reng, letterlijk gebakken rijst, is een rijst schotel met gehakte ham of spek en zwaar gekruid, gebakken in den oven. Over rijst tafel zou ik een gedicht kunnen schrijven en epicuristisch aangelegde menschen be schouwen later in Holland teruggekeerd de rijsttafel als een der schoonste Indische her inneringen. De rijsttafel is de Indische tafel bij uit nemendheid en elke huisvrouw stelt er een eer in om hare rijsttafel zoodanig op te dienen, dat haar gemaal en haar gasten haar daarvoor ongebreidelden lof toezwaai en en hare vernuftige combinaties of die ha rer kokki prefereeren boven de beroemde rijsttafel in sommige hotels. Het is eigenlijk zonderling, dat de rijsttafel in Indië het na tionale eten is, want men voelt zich bij matige en niet-prikkelende voeding in de tropen het gezondst, terwijl de rijsttafel een overdaad van de allerscherpste spijzen brengt, die met ijskoud bier worden genoten zoodat de reeds overmatige Indische trans piratie onder het eten nog verdriedubbelt en de genieter na afloop zeer opgeblazen, zeer vocblig en knikkebollend van den slaap naar zijn slaapkamer schuifelt. Daarom be palen verstandige lieden zich tot éénmaal rijsttafel in de week, het liefst op Zaterdag of Zondag, wanneer de vrije middag een onbelemmerde digestie waarborgt. Dit alios klinkt den Hollandschen lezer wellicht alles een beetje cru materialistisch in de ooren, maar hij bedenke, dat in Indië een aange name tafel het gemis van vele andere genie tingen moet goedmaken en dat rijsttafel on gelooflijk lekker is, voor wie ze heeft leeren eten. Want rijsttafel eten moet geleerd worden. Couperus heeft er, toen hij voor de Haagsche Post door Indië reisde, in een zijner brieven aan dat blad een lyrische verhandeling over opgezet en het eten van rijsttafel vergele ken met een palet, waarop de schilder al- ierlei kleuren door elkaar mengt om daar van tenslotte in kunstige samenvoegingen te genieten. De werkelijkheid is natuurlijk lang niet zoo poëtisch. Daarom neem ik den leezr en natuurlijk ook mijn beminnelijke lezeres in gedachten mee naar 'n rijsttafel in 't hotel des Indes te Batavia, beide rijsttafels èn hotel even be roemd om hun voortreffelijkheid door heel het verre Oosten. De rijsttafel in dit hotel (van 1 tot 2 des middags) is niet slechts een culinarisclie plechtigheid maar ook een mon daine uitgang, opgeluisterd door lichte en ernstige muziek van het uitstekende Rus sische strijkje. Nadat wij een tafel hebben uilgekozen in de reusachtige eetzaal en den inlandschen oberkellner, die den titel van mandoer voert do noodige bevelen hebben gegeven, die lot onmiddellijk resultaat hadden, dat eenige dikbuikige flesschen met ijskoud bier voor ons zijn neergezet, zien wij na eenige mi nuten een vreemden stoet langzaam nade ren. Het zijn de hotel-djongos, die de rijst tafel serveeren. Voorop loopt de djongos met de schaal, waarop een enorme hoeveelheid dampende glanzend witte rijst, het funda ment' van de rijsttafel. Men hoopt daarvan een naar Europeesche begrippen fantasti sche hoeveelheid in een soepbord. Hij wordt gevolgd door wel twintig tol vijf en twin tig collega's, die als kippen achter elkander langs onze tafel schuiven en ons ieder op hun beurt een ander gerecht of ingrediënt presentceren als daar zijn twee of drie ver schillende soorten sajoer oftewel een 9oort van dunne groentensoep, die over de rijst wordt geplengd en dient om het geheel vol doende vochtig en smeuïg te houden, kip in wel drie verschillende gedaanten, gebraden, geroosterd en gekookt, vleesch in verschil lende vormen als haché, als goulasch, ge- slomd in een pisangblad, geraspt en ge roosterd, saté, oftewel vleesch van het schaap of van het varken in kleine blikjes geroosterd aan een houtje of aan een ijzeren staafje en dat men met de tanden van de slaafjes trekt, frikkadel in enorme schijven, gekookte en gebakken visch en garnalen zoo dik als een kinderarm. Maar ik zie mijn gast in gedachten radeloos blikken naar het soepbord, dat zij al hooger en hooger hebben opgestapeld en naar den stoet van djongos die nog met nieuwe lekkernijen staan te wachten. Geen noodl Bij de rijsttafel be hoort een tweede bord en zonder dat iemand u voor een onbehoorlijk gulzigaard verslijt, begint gij nu dat tweede bord te garneeren. Daar komen de eieren, harde en spiegel eieren, van de kip en van de eend, de mais- en garnalenkoekjes, de gebakken pisang en de geraspte klapper oftewel kokosnoot, de sausen van keijap en van terassi, de schij ven komkommer en de gebrande katjang, en de kroepoek in kleine en in groote stukken, en last not least de sambals oftewel de spe cerijen. Maar nu heeft de leerling deskundi ge hulp noodig. want wee hem die met vol le lepels voor het eerst uit de sambals pul. Gij zoudt denken, dat ik u in een valstrik had gelokt en uw oogenblikkelijke dood mijn bedoeling was geweest. Daarom voorzichtig met dal roode goedje, dat eenigszin3 lijkt op roode kool. Het is fijngehakte Spaansche peper. Daarom opgepast voor dat onschul dig uitziende groene pitje, het isljabé rawit. Als ge het onvoorbereid en ongetraind in den mond zoudt steken, zoudt ge onmiddel lijk geluidloos naar het plafond springen. Daarom u slechts matig bediend van de in kleine dobbelsteentjes gesneden lever, van de schijfjes harde eieren, van de kleine gar naaltjes. want zij zwemmen alle in een zeer smakelijk uitziend rose sausje, dat als vuur brandt op de tong. En nu wij onze borden hebben volgepropt met al deze heerlijkheden, maken wij er al naar onze resp. smaken een hutpot van of wij voegen door ervaring geleerd, de diverse ingrediënten lot de smakelijkste combina tie-happen te samen. We doen het echter met een lepel, een vork bij de rijsttafel is een profanatie. Al spoedig zullen nu mijn ge ëerde gasten, die voor het eerst zich aan het rijsttafel-avontuur waagden, hoe langer hoe veelvuldiger naar hun glas bier grijpen en ten slotte zullen zij met een hoogrood ge laat karaffen water laten aanrukken en met wonderbaarlijke snelheid uitdrinken. Maar niets zal den. binnenbrand kunnen blusschen, die zij in hun maag en keel voelen laaien, zij na het dessert naar hun kamer verdwijnen, met een gevoel alsof vlammen uit hun mond slaan. Wij oudere Indisch-gasten daarentegen hebben genoten en met een onverstoorbaar gezicht bedienen wij ons nog eens van den biefstuk met gebakken aardappelen, die naar oude traditie n& de rijsttafel worden geserveerd1 Tot de culinarische uitspattingen, die de Europeaan zich verder veroorlooft, behoort zeer zeker ook 't dineeren in een Glüneesch eethuis. Onder de Chineesche eethuizen zijn er, zooals dat ook in Europa het geval is, van allerhande slag en standing. In Batavia vindt men groote, royaal opgezette eetpa- leizen van drie en vier verdiepingen, met electrische fan9, bloemen op de tafels en dansmeiden. Deze laatste moeten dan zor gen, dat de smullende Chineezen onder bun culinarische genietingen de Kunst niet ver geten, althans wat een Chinees daaronder verslaat. Want voor onze Europeesche ooren klinkt het gekrijsch dier dansmeiden, dat zingen voorstelt, meer dan afschuwelijk#

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9