AGENDA Verbrande Huid TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Boude- Instituut voor Tropische Geneeskunde: Ledenvergadering der vereeniging, nam. 9 urar. Leklsche Schouwburg: Algemeene leden vergadering der Leidsche Schouwburg-Ver een Lging", nam. 4 uur. N.V. „De Globe": Algemeene vergadering van aandeelhouders ten kantore der ven nootschap; nam. 3 uur. Tieterskerk; Kerkconcert. 8 uur. Vrijdag. Jeriu(Middelstegracht 3): Plechtige ope ning (enteampagne. 8 uur nam. De avond-,. nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 12 Juli tot en met Zondag 18 Juli waargenomen door de apotheek van den heer G. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. telefoon 523. RECLAME. door de Zon Smetten en Stukloopen van de Huid. Gebruik PU ROL. Doos 30, Tube 80 ct. 8027 bindt zich met Frankrijk het rechtvaardige principe der waarborg-clausule te hand haven. De Volojitfmeent, dat de voordeelen der Londen&che overeenkomst bereikt zijn door de sterke persoonlijkheid van den Fran&rhen minister. De „Figaro" schrijft: Het eenige voordeel der overeenkomst is, dat het debat over de waarborgclausule onder de geallieerden met toestemming van Engeland geopend ia." De „Quotidfien" zegt: „De overeenkomst is een nieuw argument voor de stelling, om de onderteekening van een overeen komst te weigeren wanneer men haar on der zekere omstandigheden naet nakomen kan. Meer dan ooit is daarom overeenstem ming met Amerika zonder een w a arbor g- eïausule obmoge>lïjk. Gisteren heeft te Parijs de groote parade plaats gehad ter viering van de Marok- kaanschc overwinning. De parade werd be gunstigd door schitterend weer. President Doumergue, de Sultan, van Marokko, Primo de Rivera, talrijke regeeringsautoriteiten en het corps diplomatique brachten een bezoek aan het graf van den Onbekenden Soldaat. Er was een enorme menigte op de been. Enkele communisten begonnen te flui ten, waardoor incidenten ontstonden. Twin tig personen werden gearresteerd. De strijd in Marokko is overigens nog niet geheel ten einde. De Fransche troepen leverden Dinsdag een gevecht tegen de laatste opstandelingen van Taza. Vóór twaalven hadden 3 kolonnes 2/3 van het op standige gebied bezet. De vijand werd zoo zeer verrast door den plotselingen aanval, dat hij, toen do Fransche troepen van alle kanten kwamen opdagen, het hoofd ver loor en een toevlucht zocht achter de Fran sche linjes en zijn kudden meebracht als onderpand van zijn onderwerping. De Fran schen hebben de Djebel Benidraa en <c Djebel Ichnril 'bezet en rukken op in het hooggebergte, Volgens het „Journal" houdt de justitie te Parijs zich bezig met een ernstige spion- nagezaak. Onder de beklaagden bevindt zich een Fransch oud-officier, die na den wapenstilstand verduisteringen pleegde en daarna de wijk naar Dusseldorf nam. Een meisje, Tardie geheeten, die als verbin dingsagente tus8chen Parijs en Dusseldorf dienst deed, is \n Parijs gearresteerd. ENGELAND. De meening der bladen over het tractaat met Frankrijk. Het mijnconflich Werkloosheid. Drankbestrijding. De Engelseh-Fransche overeenkomst zal Maandag in het Lagerheid ter sprake worden gebracht. Het debat wordt dan geopend door Lloyd George. Het aocoord behoeft echter niet door het parlement te worden goedgekeurd. De liberale pers legt nadruk op de edel moedigheid van Engeland'e eoncessiea en op den zwaren last, die den Engelscheni belastingbetalers wordt opgelegd. De Daily Cronicle zegt, na deze meening verkondigd te hebben: „Wg1 willen Frank- rpt'e crediet hersteld, het Fransche ruil middel gestabiliseerd en een begin gemaakt zien in de richting van "het terzijdeetelleni van het vervelend vraagstuk van de schuld in onze onderlinge betrekkingen. Voor onzen veel beproefden vriend en buurman voelen vvg niets dan welwillendheid". In het mgnconflict begint weer eenige actie te komen. Vertegenwoordigers der mijnwerkers gaan vergaderen met verschei dene bisschoppen en hoofden van vrge ker ken, die al reeds met de mijneigenaren hebben gesproken. Bovendien gaat net be stuur der mrjnwerkersfederatie confereeren met den algemeenen raad van het vakvereeni- gingscongree. Wat van dit alles het gevolg zal zgn, moet worden afgewacht, doch het is in ieder geval een heel klein stapje#in de goede richting, temeer waar dit de eerste samenkomst zal zijn tusschen mgn- werkers en algemeene raad sedert het einde der algemeene staking. Naar aanleiding van de Engelsche Me- Jncrie van Maart bevindt zich thans een Amerikaansche afvaardiging te Jenden ter bespreking met de Engelsche Overheid van maatregelen van admi nistra tieven aard ter beteugeling van de dranksmokkelarij in de Amerikaansche wateren. Als zoodanige maat regelen noemde de Engelsche memorie o.a, de vergunning voor Amerikaansche kust- wachtkotters om zich onder zekere voor- Waarden op te houden in de territoriale wateren van do Bahama-eilanden, het be moeilijken van het brengen van smokkel- schepen onder Engelsche vlag en het bemoeilijken van het afleggen van valsche verklaringen inzako do bestemming van ladingen drank. Het aantal werkloozen bedroeg op 8 dezer 1.645.100, hetgeen 5324 meer is dan de vorige week en 344.750 meer dan het vorig jaar. 1 f De conservatieve premier van Uanada, Cyleighen, heeft Dinsdag de samenstelling van zijn kabinet, meegedeeld, waarin Kg zelf da portefeuille van buitenlapdsche zaken heeft genomen. Eenige portefeuilles zijfcn nog onbezet. Ik? verkiezingen zullen waaiBohgnlijk op 14 ^s^mber worden gehouden. Tijdens de afwezigheid van den premier voor de verkiezingscampagne zal Sir Henry Drayton (minister zonder portefeuille) als waarnemend premier optreden. B$ de verkiezingen zullen liberalen en progressieven schier volledig samenwerken. Slechts in enkele districten! zullen zg elkaar bestrijden. NOORWEGEN. Ministers in staat van beschul diging gesteld. Na zeer uitvoerige debatten heeft het Storting met 62 tegen 50 stemmen besloten den voormaligen minister Berge wegens misbruiken van zijn ambt in staat Van be schuldiging te stellen. Ook tegen de overige leden van zijtn kabinet werd een aanklacht ingediend, waartoe besloten werd met 58 tegen 54 stemmen. Hiertoe behoor en ook de tegenwoordige minister van oorlog Wefring en de minister van arbeid .Yenger, die waars chijtnlijk zullen aftreden. Een motie van afkeuring tegen minister Lykke werd met 63 tegen 47 stemmen ver worpen. RUSLAND. Verhooging van douane rechten Represailles tegen Bulgarije? Uit Leningrad wordt gemeld, dat de Raad van Volkscommissarissen Skobclei, oud-mi nister van Kerenski, en daarna officieel ver tegenwoordiger der Sovjet-regeering le Pa rijs, tot voorzitter der algemeene commissie van de concessies hij den Raad van Volks commissarissen heeft benoemd. De Raad van Volkscommissarissen heeft voorts een nieuwe verhooging van 70 k 300 pot. der douane-rechten uitgevaardigd, welke voorlaan naar de waarde zullen worden ge heven. Te Kattowitz is door vertegenwoordigers van het Sovjet-Russische handels-commis sariaat en een kolen-syndicaat in Opper- Silezië eene overeenkomst geskiteD, volgens welke 500.000 ton Opper-Silezische kolen zullen geleverd worden, die naar Danzig en verder over zee naar Petersburg gezonden zullen worden. Tschitscherin heeft in een telegram aan den Bulgaarschea minister van huilenland- sche zaken ernstig geprotesteerd tegen de handelwijze van de Bulgaarsehe regeering, die naar het sovjetgebied Russische vluchte lingen terugzendt, zonder dat zij in het bezit zijn van een sovjetvisum en in een toestand die veel weg heeft van die van gestranden. De sovjet-autoriteiten werpen alle verant woordelijkheid op Bulgarije voor de repre saille-maatregelen', welke zij gedwongen zullen zijn te nemen ten aanzien yan Bul gaarsehe repatrieerenden en de officieren van de schepen die contrabande vervoerden. De sovjets zullen de aandacht der be schaafde wereld vestigen op de schending van het internationale recht door Bulgarije, GRIEKENLAND. Ben optimistische beschouwing* De president der Grieksche republiek, Pangalos, heeft in een onderhoud met jour nalisten gezegd, dat volgens zijn overtuiging het Grieksche volk geen parlement en in verband daarmede geen parlementsverkie zingen verlangt. Indien er verkiezingen gehouden zouden worden en de president het parool zoo uit geven om daaraan niet deel te nemen, dan zou hij zeker zijn, dat geen 10 pel der kie zers ter stembus zouden gaan. Desniettegenstaande zal hij, ten einde het beginsel der volkssouvereiniteit te eerbiedi gen, toch over eenigen tijd verkiezingen voor kamer en senaat laten houden. Hij sprak de hoop uit, dat binnenkort een regeering gevormd kan worden. Deze re geering zal geen partijregcering zijn en daarom zijn personen uit alle partijen noodig. Over den financieelen toestand liet de president zich optimistisch uit. VEREENIGDE STATEN. De staking bij de ondergrondsche spoorwegen. 1L „Underground" te New-York is voor nemens zes stakende syndicalistische amb tenaren te vervolgen: zij eischl van hen een bedrag van 239 000 dollar, hetgeen volgens de maatschappij, de ontvangsten Zijn. die zij door de staking derft. De maatschappij vraagt ook, dat de rechtbank een bevel zal uilvaardigen, dat het syndikaat belet de slaking voort le zet ten of zich in de aangelegenheden der mij. te mengen. 62 personen, o.w. voorzitter van den vakbond der stakers, zijn voor den rechter gedaagd. BUITENLAMDSCH GEMENGD. Vliegongeluk. Gisteravond steeg bij Dusseldorf een sportvliegtuig op voor een oef en vlucht naar Bonn. In een scherpen boog stortte het vlieg tuig uit een hoogte van 60 Meter neer. De bestuurder is dood, de monteur zwaar ge wond. Het vliegtuig in kwestie is een sport en geen verkeerstoestel. Ondanks de uitge breidheid van het verkeersnet en de lucht lijnen in Duitschland, is in de laatste maan den geen enkel ongeluk met Duitsehe ma chines voorgekomen. Een veerpont gekanteld. rl Te Stettin is gisteren op de Oder een veerpont, met arbeiders bezet, 'door een mo torboot geramd en omgekanteld. 14 personen vielen in het water, 3 verdronken. Inbraak. Te Kufstein bij Innsbruck is 'de ijzeren geldkast der spaarbank opengebroken, waar bij 330 millioen kronen aan baar gestolen werd. De effecten-deposito's zijn blijven liggen. Door kwallen gestoken. Baders te Wallasey bij Birkenhead in Engeland ontvingen een weinig aangename verrassing dezer dagen, toen een school kwallen langs de kust verscheen. Meer dan honderd baders werden door de kwallen ge stoken, sommige tamelijk ernstig. Een poli- tie-agent verloor zijn bewustzijn en moest naar huis worden gebracht; een meisje bleef twee uur half bewusteloos liggen; tientallen verlieten inderhaast het water met pijnlijken rooden uitslag op het lichaam. Een steek van een kwal is pijnlijk, maar de pijn duurt slechts 24 uur. Alle kwallen steken, ze hebben honderden stekels, maar slechts de groolere soorten kunnen c-r mee door de menschelijke huid dringen. In de stekels bevindt zich vergif, dal echter slechts in de tropen levensgevaar meebrengt. Geen „Juffiouwen" meer. In Denemarken zijn geen „juffrouwen" meer. Niet dat alle „juffrouwen" er ge trouwd zijn- Maar de Deensehe feministen, aanmerking nemend, dat de beeren, ge trouwd of niet „mijnheer" zijn, meenen dat de vrouwen op soortgelijke beraming recht hebben. Daarom hebben zij aan de regeering de opheffing van den naam .mejuffrouw" ge vraagd, en dieze heeft hel verzoek ingewil ligd. Dame of jongedame, iedereen zal nu in Denemarken voortaan „mevrouw" hèeten. Noodlottige hotelbrand. Bij een hotelbrand te Tamnersvilie bij Ytew-York zijn vele personen omgekomen. Er zijn reeds 12 dooden, terwijl nog 23 per sonen vermist worden. Nederland en België. BRUSSEL, 15 Juli (Belg. Tel. Ag.) De af gevaardigde Vos maakte een toespeling op de desiderata door' Hijmans geformuleerd in 1919 op de vredesconferentie te Parijs in zake de Nederlandsch-Belgische kwestie en hij vroeg aan den minister van buitenland- sche zaken of dez£4iet niet wenschelijk achtte teneinde in Nederland de openbare meening te kalmeeren, en de ratificatie van het nieuwe verdrag door de Staten-Generaal mogelijk te maken officieel te verklaren dat na het opheffen der verplichte neutraliteit de Belgische regeering nauwgezet de beloften vervat in artikel 6 van het verdrag van 1839 zal vervullen en dus,'vrijwillig en Voor al tijd alle weüschen terzijde stelt die zouden kunnen voeren tot overdracht van souverei- niteitsreebten' of Ket mfelèTlëh van interna tionale servituten op Nederlandsch gebied. Vandervakte antwoordde dat de deside rata door Segers en Arts geformuleerd in de commissie van veertien niet gingen buiten het kader der besluiten yan den Oppersten Raad van 4/6 waardoor iedere, oplos sing werd uitgesloten welke een overdracht inhield: van territoriale souvereiniteit. Bo vendien was den minister niets bekend van oipwinding waarover Vos sprak. Ook werd geen ongerustheid aan den dag gelegd door qfficieele Nederlandsche kringen die weten waaraan zij zich hebben te houden wat Belgies houding betreft in deze aangelegen heid. Iedere verdere verklaring zou dus overbodig zijn. Churchill's oordeel over den toestand in Engeland. LONDEN, 15 Juli (Reuter). In zijn hier gehouden rede maakte Churchill ook gewag van het opmerkelijke feit dat noch de ban- del noch de financiën over het algemeen in het land noodlijdend waren, zooals verwacht had kunnen worden. Ook de industrie toon de een groot uithoudingsvermogen. Alleen daar was hevige wrijving waar het Trade Unionims als politieke ifactor naar voren trad. Hij deed dan ook een ernstig beroep op de leiders om geen politieke oogmerken na te streven ten koste van brood en boter der arbeiders, wier belangen den grondslag zijn der industrie. Hij was overtuigd dat als den vakbonden schemerachtige theoriën van wereldhervorming voor den geest zweefden er spoedig een geest van samenwerking zich zou ontwikkelen en dat het aan openbare meening en parlement niet moeilijk zou vallen de werkgevers te bewegen of te nood zaken zich daarnaar te regelen. Vlootuitbreiding in Spanje. MAJDRID, 15 Juli. (V.D.) De regeering heeft haar plannen bekend gemaakt inzake de uitbreiding der vloot. Voorgesteld wordt gedurende de eerstvolgende tien jaar voot viooluitbreiding uit te geven een bedrag van 1877 millioen peseta's. De regeering wijst er op, dat zij niet voornemens is zich to onttrekken aan internationale overeen komsten inzake ontwapening. Voorgesteld wordt de bouw van drie krui sera van het Washing ton-type, elk van tienduizend ton, twaalf onderzeeërs, twee tankschepen en drie torpedojagers. i In het plan is ook opgenomen de bouw van een Spaanscke kruitfabriek en een tórpedofabriek. De werkzaamheden zulten onmiddellijk aanvangen'. Overstroomingsiampem BELGRADO, 15 Juli. (Belg. Tel. Ag). Donau, Sau, Tisza en Drau blijven stijgen. In de omgeving van Petsj en Djakovitza veroorzaakten ontzettende regenbuien enor me schade. Er zijn negen dooden en ver scheidene gewonden. Onlusten in Britsch-Indië. CALCUTTA, 15 Juii (Reuter). Van morgen hadden in hert Noordelijk deel der *tad onlusten plaats tusschen Hindoes ett Mohammedanen, toen de eersten jut processie uittrokken met het beeld van "hun godin. De Mohammedanen gooiden met steenen naar de stoet en de politie werd genootzaakt te schieten. Toen de onlusten erger worde® herstelde de politie de orde. Eris één doode en 40 personen zijn ernstig gewond. Groote bank-kiach in Amerika. NEW-YORK, 15 Juli (Reuter). In den staat Georgie hebben deze week 40 ban ken hun deuren gesloten voornamelijk ten gevolge van. het instellen van een receiver ship voor de Bankers Trust Company, waarop de meeste banken hun vertrouwen hadden gesteld voor hun fondsen. De wexld rond binnen recordtijd. NEW-YORK, 14 Juli (Reuter). Twee Amerikanen zijrf hier na een 'tocht om dé wereld aangekomen, dien zg| in den record tijd volbrachten van 28 dagen 141/2 uur. Het record was 35 dagen, in 1913" gemaakt, maar zonder vliegtuigen. De Koninklijke familie. Vernomen wordt dat de Koningin Dins dag a.9. van haar buitenlandsche reis voor enkele dagen te 's-Gravenhage zou komen. Prinses Juliana zou Zaterdag a.s. op Soestdijk bij de Koningin-Moeder komen en dan Maandag d.a.v. het meisjeskamp in den omtrek van het Loo betrekken. Naar wij vernemen blijft Prins Hendrik nog enkele weken in het buitenland. Het wetsontwerp op de Naamlooze Vennootschappen. Over het ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in. bet Wetboek van Koophandel omtrent de naam looze vennootschap van koophandel en van daarmede samenhangende artikelen in dat wetboek en in het Wetboek van Strafrecht, heeft de Nijverhcidsraad een uitvoerig adres aan don minister van justitie. '9-Graven- hage, uitgebracht. De conclusie van dit rapport is, dat voor het bedrijfsleven, speciaal voor de industrie vele nadeeligp gevolgen van het wetsont werp zijn te verwachten, zonder dat het doel, dat de wetgever zich heeft gesteld, n.l. om de rechten van derden afdoende té beschermen, zal worden bereikt. Integen deel zullen de strenge voorschriften slechts ten gevolge hebben, dat bij het publick ten onrechte de indruk wordt gewekt, dat in den vervolge fraude en wanbelei^bij naam looze vennootschappen zullen zijn uitge sloten en dat het teleurgesteld zal worden, omdat een dergelijk resultaat nooit, zelfs niet door de meest draconische bepalingen verkregen kan worden. De raad komt dan ook tot de conclusie, dat die resultaten niet in verhouding, zullen slaan tot de nadeelen, die daardoor aan het bedrijfsleven zullen worden toegebracht. De drukkende bepa lingen, waaronder een naamlooze vennoot schap volgens het nieuwe wetsontwerp haar bedrijf heeft uit te oefenen, zullen oorzaak worden, dat vele ondernemingen hun zaken niet meer onder dezen vorm zullen kun nen drijven en genoodzaakt zullen worden zich op andere wijze te organiseeren Dit zou totaal onberekenbare gevolgen hebben, daar toch het instituut „naamlooze ven nootschap" in de huidige maatschappij is gegroeid tot een onmisbaren vorm van sa menwerking tusschen het bedrijfsleven, dat zich voor zijn ontwikkeling het gebruik van kapitalen hebben uit te zetten. Uit het vorenstaande mag niet worden afgeleid, dat de raad in het geheel geen wijzigingen in de bestaande regeling wenscht te zien aangebracht. De raad is wel van oordeel, dat de op sommige punten verouderde wetgeving meer in overeenstem ming met de eischen des tijds dient te wor den gebracht. Hiervoor behoeft echter geen nieuwe wet in het leven te worden geroe pen, doch kan met het aanbrengen van wijzigingen in de beslaande wetgeving wor den volstaan. Mocht uwe Excellentie echter handhaving van het nieuwe wetsontwerp noodig 'oordcelen, dan spreekt de raad de verwachting uit, dat uwe Excellentie het grondig zal doen herzien, opdat de moei lijkheden, die daardoor aan de ontwikkeling van het bedrijfsleven in den weg worden gelegd, tot het uiterste zullen worden be perkt. Brand te Den Haag. Hedenochtend, omstreeks half twaalf werd een begin van brand ontdekt in „De Wigwam", een clubhuis van een groep pad vinders, in de nabijheid van den Kweekenj- weg te Den Haag. Daar het huis grootendeels uit hout opge trokken is en dat door de hitte van de laatste dagen bijzonder uitgedroogd is, stond in een oogenblik tijds het geheele ge bouwtje in lichte laaie. Toen de brandweei tër plaatse aankwam, was hel clubhuis reeds geheel verbrand; het vuur kon beperkt worden tot het afgezette terrein, zoodat de in de onmiddellijke nabij heid zijnde dennen- en sparrenbosschen geen vlam vatten. Door den vrij sterken wind kostte dit echter nog al moeite. Met drie slangen op de waterleiding be streed de brandweer de vlammen. Na onge veer een uur was de brand gebluscbt. Het clubhuis is totaal afgebrand. Het be stond uit twee verdiepingen, waarvan alleen nog een klein gedeelte van een steenen muur is blijven slaan. In het clubhuis was een boot, welke gere pareerd moest worden, benevens vele pad- vi ndersb enoodig d h edenwelke natuurlijk alle verbrand zijn. Een door de politie ingesteld onderzoek wees uit, dat zeer waarschijnlijk de brand ontstaan zal zijn door het achteloos weg werpen van een brandende sigaret door een der bezoekers van „De Wigwam". Georganiseerd Overleg Landmacht. De Commissie B (Onderofficieren) verga- gaderde op Woensdag 14 Juli 1926. Behan deld werden voorstellen van de vereeniging „On9 Belang" tot verbetering van de positie der onderofficieren-vlieger alsmede een voorstel van de veieeniging „St Marinus,; onderschei* 4 en 30-jarigej| f i tot het doen vervallen van de dingsteekenen voor G-, 18 dienst. Den Minister van Oorlog zal worden veiu i zoehl, het tot stand komen van algemeen* regelen betreffende afkoop van wachtgeld tc bevorderen. Vierde congres van den Centralen Bond 1 van Transportarbeiders. De Centrale Bond van TransportarbeJ» ders heeft hedenmorgen te 10 uur in het gebouw „Musica" aan de Delitschelaan to Den Haag een aanvang gemaakt met zijn vierde tweejaarlijkscbe congres, dat op 16 en 17 Juli zal worden voortgezet. ,In een kort woord van welkom deeld* de af deelings voorzitter van Den Haag, o* heer F. G. -van Duuren mede, dat heden een feestavond in den Dierentuin en mor gen namiddag een boottocht naar de Xa- gerplassen tot ontspanning van de afge* vaardigden zal worden gegeven. De bondsvoorzitter, het Tweede-Kamer* lid J. Brautiga-m, constateerde dat de Ne* derlajulsche^ arbeidersklasse voor groote aanvallen op de vakbeweging en voor ver dere aantasting van de arbeidsvoorwaar den de laatste jaren gespaard is gebleven^ al moet direct worden toegegeven, dat d« tijden te ongunstig bleven om het der vak beweging mogelijk te maken, groote voor* deelen te behalen. Het tij is evenwel aan het keeren en de tijd om verbeteringen te veroveren breekt weder aan, doch de tijd der groote spron gen is voorbij. Met vreugde zag spreker den groei der jeugdbeweging, welke een machtig steun punt voor de vakorganisaties mag worden genoemd. Het tweede machtige wapen is het in stituut voor arbeidersontwikkeling, het derde is het steun- of stakingsfonds van het N.V.V. en het vierde het centrale or- gu'ia „De Strijd." Deze vier dingen van den laatsten tijd achtte spreker voor de arbeidersbeweging van het hoogste'gewicht. Den invloed der arbeiders-dagbladpers vond spreker te klein erf de=ze moet z.i* aanmerkelijk verbeteren. Komende tot den toestand van den Bond,; constateerde spreker, dat het ledental van 17720 op 1 Jan. 1924 steeg tot 20100 op J Jan. 1926 en tot 20700 op heden. Ruim 60 pet. van alle georganiseerde! tic ijsportarbeiders is in den Centralen Bond yereenigd; de andere vier bonden hebben tezamen nog geen 40 pet. in zich opge nomen. Aan stakingsuitkeeringen werd in de laatete twee jaren bijna één ton besteed en in de afgeloopen acht jaren van het bestaan van den bond gedurende 228 sta kingen f 1.404.285. \an do begeerte om één groote orga nisatie met den Centralen Bond te vestigen hebben wijl, aldus spr. bg de leiders der Federatie nog niets bespeurd en spreken betreurde dit vooral omdat, hoewel de machtsvorming in de moderne vakbeweging in den Centralen Bond zich absoluut vol trekt, spreker van één ding overtuigd te: bet kon véél sneller. i Indien de samenvoeging nog vandaag tot stand kwam, zou binnen enkele jaren het aantal leden de 40.000 naderen. Do heeren der Federatie willen evenwel bun eigen separate organisatie handhaven) en zy blijven, zoo ging de heer Brautigam veert, hun kracht zoeken in de verguizing van onze organisatie en.onze personen. De werkgevers blijven daarby de lachende derdlel Als gelukkig voorbeeld van eenheid wee# spreker op de fusie, welke een jaar ge leden met den Ned. Bond van Werklieden! in het Autobusbedrijf tot stand kwam. Een woord van welkom sprak de heer Brautigaan verder tot' de heeren Lobelia/ (N. V. V.), Edo Fimmen (Int. Federatie wüi Transportarbeiders) en Van Langen (Haag se ho moderne arbeiders), zoomede tot mT. Damm als vertegenwoordiger van de En gelsche vakbroeders, welke laatste door hem in het Engelsch werd toegesproken, en tot den heer Rudolf, vertegenwoordiger van den Duiteehen verkeersbond. Vertegenwoordigd waren 80 af deelingen met 134 afgevaardigden. De heer Labella constateerde, als ver tegenwoordiger van het N. V. V., met ge noegen, flat de vakorganisaties zich in op gaande lgn bewegen. De heer Edo Fimmen achtte zich gelukkig dit congres namens de internationale trans portarbeiders-federatie welkom te mogen heeten. Deze organisatie telt thans reeds 2.150.000 leden en het verlangen om in dr I. T. F. een orgaan te verkrijgen, dat alle transportarbeiders vereenigt, neemt toe. De heer Chris Damm, namens de Engel* sche vakbroeders sprekend, had met genoe gen de rustige sfeer waargenomen, welke op dit congres heerschle. De Engelsche unions, verzekerde hij, volgen met belang stelling den organisatie-arbeid van hun Hol- landsclie kameraden en spreker zelf uitte de beste wenschcn voor het welslagen van dit congres. De heer Rudolff, vertegenwoordiger van den Deutschen Verkerhsbund, was het met den heer Fimmen eens, dat een organisatie van 20.000 leden in den strijd voor betere arbeidsvoorwaarden een krachtige factor kan zijn. Uiteraard telt de organisatie der moderne transportarbeiders in het zooveel grootere Duitschland ook veel meer leden, In de oorlogsjaren, toen de Duitsehe Ver* kehrsbund door den loopgravenstrijd het toppunt van zijn bloei bereikte was het aan* tal leden ook zooveel grooter: in 1919 telde de Bund er 570.000. Toen de depressie in het economische leven kwam daalde het aantal leden geleidelijk tot 240.000, doch' inmiddels is het in 't laatste jaar weer tot 275.000 a 280.000 toegenomen. De heer Yan Langen (Den Haag) herin* nerde eraan, dat met groote moeite de mo* derne Scheveningsche visschers in den een* tralen Bond Werden opgenomen, want al waren voor de organisatie niet zoo Eema^2 kelijk te vinden wanneer het op „betaeleii" aankwam 2

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2