pio. 20348. DONDERDAG 15 JULI Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Hét voornaamste nieuws van heden. Anno 1926, IDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTLEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adverlentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en ^Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 -r- Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden Z2.86, per week 0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week" »»0,18, j Franco per post 2.86 -f" portokosten. ■I DU nummer bestaat uit DRIE Bladen n1~ EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat Ph, H. J. Haas, le Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor ge bruik tér plaatse van verkoop in het perceel Lammermarkt No. 41. AUG. L. REIMERINGER, Weth. Lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Juli 1926. 8062 Gemeentelijke Hoogere Burgerschool mei 5-jarigen cursus te Leiden. Toegelaten zijn tot de" 1ste klasse: J. F. Abel man, II. P. Arends, P. E. Beek, H Bennink, W. G. van Bergen, Cha. Ha. Ela. den Blaauwen, P. Bos, H. K. Choufour, T. J. Damsté, Ca.*Ja. den Dopper, J. E. Eeckc- laert. J. H. Eilders, C H. Flim, G. T. Fontein. O C. Frentzen, H. Fros, L. W. van Ilam, Ha Ma Ma, Hartgers, Ma. Elh. Hooftman, P J Huibers, H. A. Jansen, W. G. de Jong, C. J. de Jongh, J. P. de Klerk, Kla. Ca. Klok- kemeyer, Jacs. van der Kloot, Aa. Pa. van Kluyve, A. M. Koolhaas, H. J. de Koster, L Lambo, Sa. Ha. van Luyken, J. A. Mens, J. Montfoort, J. A. Mooy, Sa. Noteboom, A Pels, G J. Philipsen, J. le Poole, G. A. van der Reyden, J. de Roo, J. P. Rutten, O. D San Giorgi, J. H. G. Scheffer, Ga. Sjoukcs, A. Slegt, A. Sloel v.Oldruitenborgh, N. Spaar garen, Ne. Ca. Splinter, J. C. Stafleu. J. Thoolen, P. R. R. Venhuizen, K. Verbeek, P. S. Verslraaten, Teunis Verzaal, Ja. Ca. W a ld kotter en G. F. Wilmink. Ouderavond Opleidingsschool voor Ulo aan de Heerenstiaat Gisleravond werd deze gehouden in de waranda van de school onder leiding van het hoofd, den heer Iluibregtsen. Deze me moreerde in zijn openingswoord het feit, 'dat de Oudercommissie van de school vijf jaren bestaat, dus haar eerste lustrum viert. IIij bracht hulde aan deze Commissie, die wil dienen en niet heerschen en zoo doende door het beginsel van dienende liefde het juiste standpunt heeft inge nomen. De heer Meulenberg, onderwijzer van de school, hield een geestige voordracht over „Samenwerking tusschen huis en school in 'de praktijk", waaruit duidelijk bleek, hoe ontzellend moeilijk de taak is van de op voeders, zelfs nog voor de puberteitsjaren, vooral in afwijkende gevallen, die zoo tal rijk kunnen zijn. In de pauze werd eerst door de loffelijke zorgen van een dames-comité een kopje thee gepresenteerd en daarna onderling en tusschen ouders en onderwijzers gespro ken 't Was een gezellig uurtje. Daarna hield de heer Waldkötter. een der ouders, een goede rede over ..Onze Burcht". Aan de hand van teekeningetjes op het zwarte bord, werd met zevenmijlslaarzen door de elf eeuwen van zijn beslaan ge wandeld en hier en daar stilgestaan bij in teressante mijlpalen. Deze geestdriftig uit gesproken rede, die. op verzoek zal ver schijnen in het Leidsche Ouderblad, ein digde met deze woorden: „Moge onze al oude Burcht nog lang daar staan in cen traal-Leiden als een symbool, .wel is waar •van groote verdrukking, maar toch ook van intense worsteling om economische en bur gerlijke vrijheden, een worsteling die ten slotte glansrijk heeft getriomfeerd". Ten sloite werd door de Oudercommissie nog een mooie oogst binnengehaald. Haar voorstel tot stichting van een Schoolfonds .werd bij acclamatie aangenomen. Veronder steld wórdt dat alle schoolouders en -onder wijzers zullen deelnemen. Men contribueert f 1 20 per jaar. Daarvan wordt betaald een abonnement op het Leidsche Ouderblad (f 0.75), terwijl de rest wordt gestort in het fonds, ter bestrijding van kleine uitgaven, die iedere school allicht heeft en waarvoor niet altijd het Gemeentebestuur kan worden aangesproken, maar die toch altijd do be doeling hebben vreugde te brengen in het kindeHcvcn. Naar wij vernemen zal prof. rar. G. van Vollenhoven, hoogleeraar in het adat- recht van Ned.-Indië en het staats- en adm. recht van Ned.-Indië, Suriname en Curacao aan de Universiteit alhier, begin September opnieuw voor geruimen tijd naar Amerika vertrekken in verband met diplomatieke aangelegenheden. Tc 's-Gravenhage slaagde voor het Mulo-examen, diploma A, mej. M. M. Laman, alhier. Voor het examen nuttige handwerken slaafden te Rotterdam de dames E. W. vogelen, S. van Tuinen, M. M. Westerman Holstijn en R. D. J. Visscher, allen alhier. Geslaagd is voor het Mercurius-di- ploma Engelsche handelscorrespondentie de heer Th. G. Vermey, alhier. In de opgave van gisteren van de overgangs-examens der Meisjes H. B. School is abusievelijk verzuimd de leerlingen te noemen, welke zijn bevorderd van klasse IV B naar klasse V B. Deze zijn de jonge dames T. Beyersbergen, A. Keesom, L. Pohlmann. Volgens de verordening op het rijden in deze gemeente is het verboden met een rijwiel te rijden over de voor voetgangers bestemde klinkerbestrating langs wegen. Ten opzichte van een breeds straat, als Öe Hooigracht, leidt deze bepaling tot minder juist gebruik van den weg. De klinkerbe- slrating achter de boomen toch heeft hier een zoodanige breedte, dat behalve voor voetgangers, nog ruimschoots plaats over blijft voor wielrijders. Deze zouden dan geen gebruik behoeven te maken van het be straatte middengedeelte van de Hooigracht, hetgeen niet alleen aangenaam is voor het groote verkeer, maar ook in het belang van de veiligheid moet worden geacht. De Wegencommissie van de K. N. A. C. heeft hierin aanleiding gevonden aan B. en W. dezer gemeente te verzoeken, het deel der klinkerbestrating ter weerszijden aan den rijweg gelegen, op duidelijke wijze van den weg af te scheiden en dit gedeelte voor het rijwielverkeer tevbestemmen. De 2de ploeg dienstplichtigen der lich ting 1926, bestemd voor het onbereden ge deelte der lsle artilleriebrigade (2de en 6de reg. veldartillerie) komt 19 dezeT onder scheidene te 's-Gravcnhage en Leiden voor eerste oefening onder de wapenen. De Paterbrug over den Witte Singel, die langs hot Paterstraatje de verbinding tusschen den Witte Singel en het Rapen burg te weeg brengt, is voor eenigen tijd voor het verkeer gesloten. De reden daar van is, dat deze brug aan een algemeene vernieuwing moest worden onderworpen. Zij wordt weer geheel teruggebracht in den ouden toestand. De wensch van sommigen om haar te verbreedon, wordt niet be vredigd. Gisternacht is in de haven van het hoogovenbedrijf te Velsen een scheepje, ge laden met hoogovenslakkon, gekapseisd en gezonken, doordat het bij het stijgen van het water onder de remming kwam. De schipper R. van hier en zijn knecht hebben zich weten te redden. De Leidsche Reddingsbrigade heeft weer voldoende reden tot klagen over de behandeling van het door haar geplaatste reddingsmateriaal. De reddingshaak aan de Volmolenbrug is geheel vernield, die aan de Lourisbrug zelfs totaal verdwenen, terwijl van een reddingskastje aan den Maresingc» het ruitje werd ingeslagen. Door de politie is alhier aangehouden en ter beschikking der Justitie gesteld een beurtschipper B. J. van M., uit Warmond, wegens verduistering ten nadeele van G. W. Z. alhier van f 150. Van M. werd reeds geruimen tijd van zoodanige praclijken verdacht. Op de Haarlemmerstraat, hoek Ursula- 3teeg, brak gisteren het wiel van een groentewagen, waardoor de inhoud op de straat terecht kwam. De tram, die juist na dat het ongeval plaats had. wilde passee- ren, ondervond er ecnige vertraging door. Door W. II. C. aJhier werd bij de po litie aangifte gedaan dat uit zijn pakhuis aan de Nieuwslraat een partij zeep i3 ge stolen ter waarde van f 40. Voor belanghebbenden zijn ten polilie- bureele inlichtingen te bekomen over een Duilschen herdershond (reu), die bij een ingezetene is komen aanloopcn. K. L. alhie^ heeft bij de politie aan gifte gedaan dat door zekeren F. naar hem geworpen is met een hard voorwerp. Door dat hij zich intijds bukte, is het niet gelukt hem le treffen, doch wel is een thand met porselein- en glaswerk, die naast hem stond* vernield. Gislemamiddag had in het Plantsoen nabij de Plantage een aanrijding plaats tus schen twee wielrijders J. B. en A. K. De schuld lag voornamelijk bij B., die met een flinke vaart uit de Plantage kwam en links hield. Het rijwiel van K. kreeg eenige schade ,die B. zcide te zullen vergoeden. Ten nadeele van mej. E. B. alhier, werd gisteren in den gang van de Openbare Leeszaal „Reuvcns" uit een tasehje dat zij aan het rijwiel had laten hangen, een beursje met circa f2 ontvreemd. Door de hitte gedood. Te Rotterdam is Dinsdag een GO-jarige dame op 6traat ten gevolge van de hitte ineen gezakt. Kort daarna is zij overleden. De landbouwer J. de K. te Loon op Zand is gistermiddag door een zonnesteék ge troffen en spoedig daarop overleden. Malaise. De eertijds groo te machinefabriek, ketelmakerij en scheeps bouwerij der firma Huiskens Van Dijk te Dordrecht, zal Zaterdag a.s. worden stopgezet. Een veertig arbeiders, die er nog werkzaam waren, is ontslag aange zegd. Er zijn personen onder, die er ruim 33 jaren hébben gewerkt. Hetongelukopdelijn Gulpen Vaals. De heer van der Leeuw, wnd. ohef van het vervoer der LT.M. heeft een rapport betreffende het ongeluk op de lijn GulpenVaals uitgebracht. Dit komt tot de conclusie, dat de oorzaak van het on geluk bij de doodgeslagen remmer Verlinden ligt, die zonder eenige reden en zonder eenige veiligheidsmaatregel te tref fen, het sluitblok opende en den wissel op het hoofdspoor overlegde. Van de vier wagens, waarvan er drie aan de Nod. Spoorwegen en een aan de Duit- sche behoorde, scheen alleen de laatste van een rem voorzien te zijn. Op 19 Juni j.l. waren de conducteurs nog eens extra attent gemaakt op het gevaar van hellende emplacementen. Diefstal. Te Vaals is gear- resteerd een persoon, die verdacht wordt groote hoeveelheden naalden in een fabriek te Aken te hebben gestolen. Een zeer groot kwantum naalden kon in beslag wor den genomen. Een tweetal andere perso nen, verdacht van medeplichtigheid, wer den eveneens gearresteerd, mede met be hulp der Duitsche politie uit Aken. Oneenighcid o ver de waters- nooduitkeering. Op het raadhuis te Borg haren is, volgens de ,,Tel." Dinsdagavond een vergadering van de Watersnoodcom missie gehouden, waar gesproken is over geuite klachten beseffende de watersnood- uitkeeringen. Reeds van tevoren waren ecnige ingezete nen opgeroepen om voor die commissie t© verschijnen. Wanneer hen dan werd mede gedeeld, dat zij te veel schadeloosstelling hadden gekregen, begonnen zij te moppe ren. Zij betoogden, dat zij Éi. feitelijk nog to weinig ontvangen hadden. Er wer den bedragen van f 30, f 42 en van f GO cn f 80 teruggevraagd, als te veel ontvangen. Er was er één bij, die f 150 moest terugge ven, omdat hij geen recht op uitkeering had wegen8 zijn inkomsten. Tijdens de vergadering verschenen er een paar marechaussees en ook eem subs.-offi cier van Justitie uit Maastricht. Een tijd lang hebben zij deze bijeenkomst bijge woond. Er werden alleen verschillende vra- gen gesteld. Tot nu toe hebben allen ge weigerd de te veel betaalde vergoeding terug te betalen. Tijdens de vergadering op het raadhuis was het buiten het gebouw erg rumoerig. Over en weer vlogen verwijten en werden er verdachtmakingen geuit. Toen tegen halftieai het rumoer nog al tijd aanhield, heeft men telefonisch hulp aan de marechaussee-kazerne gevraagd om den secretaris va® het Watersnoodoomité, tegen wien heb hoofdzakelijk ging, naar huis te geleiden Branden. Door tot heden onbekende oorzaak ontstond brand in do woning van den heer Maurisse in de buurt schap Ugcheleu (gemeente Apeldoorn). Door het kordaat optreden van do brand weer bleef de naastgelegen woning van den heer B. gespaard. De woning van den heer Maurisse brandde geheel af. Verzelce. ring dekt de schade. Tc Varsseveld brandde de woning va® den tuinman H. K. totaal af. Oorzaak on bekend. Verzekering dekt de schade. Verdronken. Dinsdaga vond is in de Vecht nabij Zwolle tijdenB het zwemmen verdronken een gepensionncerü militair, oud-portier aa® de bioscoop. De man was ongehuwd. Voorbijgangers zagen don man zich uitkleed en, geruimen tijd la ter vond een visscher de kleeren. De ma rechaussee vond in de kleeren een bedrag van f 1600. Het lijk is nog niet gevonden. Een vergeten schooljuf frouw. Dezer dagen werd op een avond de aandacht van eenige omwonenden der Kweekschool voor Meisjes aan den Turlsm- gel te Groningen getrokken door het hulp geroep, dat zich van de binnenplaats dier school af, deed hooren. 't Geval liet be grijpelijk direct denken aan de diverse ver halen van vergeten schoolkindertjes." Het was nu echter, vertelt ,,0. N.", de school juffrouw, die vergeten werd. Na het weg gaan der leerlingen had de „juf" nog ecni ge bezigheden .Intusschen was de con cierge de school gaan sluiten, wat niet door haar bemerkt werd. Toen ook zij huis waarts wilde keeren kwam ze tot de onaan gename ontdekking, dat alles reeds afge sloten was. De concierge die gewaarschuwd zou worden bleek niet thuis te zijn, zoo dat er voor de schooljuffrouw niet and er t overbleef, dan door „overklimming" waar bij de omwonenden haar de behulpzame hand boden, de „buitenwereld" te berei ken. Kleine jongen: ,,M' neer moet mijn broertje een heele plaats beta len I Hij heeft maar één oog." Volie prijs! Hij zal dubbel zooveel tijd noodig hebben om 't spectakel te zien. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een verklaring van Chnrchill. Nog vele moeilijkheden voor Caillaux. Een rede van dr. Marx. Hot Fransoh-Engelscihe accoord heeft nog geleed tot een verklaring van Chur chill, de® Engelschen minister va® finan ciën. In een rede te Londen reide hij: „Ik ben gelukkig, wanneer ik denk, dat de regeling van onze schulden met Frank rijk over het algemeen ontvangen is met een klaarblijkelijke mate van openbare goedkeuring. Zonder twijfel zouden wij heel wat lof geoogst hebben van zekere zijde, indien wij tegenover onze debiteurs dezelf de gestrengheid aan den dag gelegd had den als ons is toegemeten. Doch ik ben zeker, dat het geen wijze noch vérziende politiek van de Engelsche regeering ge weest zijn zou, om goedkoope toejuichin gen en een magere en waggelende reputatie van vastberadenheid te verdienen door eischen te stellen, die nooit ingewilligd konden worden en overeenkomsten die nooit uitgevoerd konden worden. Een vaste en tastbare substantie is een reusachtige en pretentieuze schaduw waard. Het ge juich van één oogenblik is 'n armzalige vergoeding voor den wrok, vooral den ver borgen ameulenden wrok van naties gedu rende geheele geslachten." Met den jubeltoon van minister Cailloux stemt men vrij wed nergens in. Het feit, aat diverse kwesties niet in het tractaat doch in de briefwisseling tusschen de de minis ters ie vastgelegd, werkt daartoe trouwens niet weirig mede. In Engeland is het ac coord met gematigde voldoening begroet. Het mfeerendeel der bladen geeft zelfs blij ken van zekeren trots ovct de edelmoedig heid van Engeland ten aanzien van den Franschen debiteur, al spruit de ©delmoe digheid stellig voor een belangrijk deel voort uit het feit, dat Engeland van twee kwaden het minst slechte moest kiezen. Het grootste kwaad was de Fransche concurrentie, die er meer en meer in ging slagen, dank zij den lagen franc-stand, de Britsche mededinging van zekere markten te verdringen. En dat in een tijd, waarin de Engelsche industrie met de allergroot ste moeilijkheden worstelt. Men hoopt intusschen dat de voorwaar den voor Caillaux voldoende xullen zijn om van de Kamer de nooddge volmachten te verkrijgen voor de stabilisatie van oen franc. Dat ten opzichte va® dit laatste lang niet iedereen optimistisch is schre ven wij al eerder. Slechts weinig Fransche bladen oefenen geen critiek uit, zoodat or volgende week harde strijd in do Kamer is te verwachten. De Duitsche rijkskanselier, dr. Marx heeft te Kleef een rede gehouden, waarin hij zich met den grootsten nadruk uitsprak tegen een hoogere valorisatie en valorisa- tie van bankbiljetten. Voorts betoogde de rijkskanselier, dat hij niet het optimisme van.velen deelt, dat gelooft aan het welslagen van een 8beun- act ie voor den Franschen franc. Men zou geneigd zijn te gelooven, dat de Franschen iets van ons hadden geleerd, zeide Marx, doch leering baat niet, wanneer het ge leerde niet „rüksichtlos" in daden wordt omgezet. Dit van heb Fransche volk te verlangen daartoe heeft nog geen Fran sche staatsman den moed gevonden. Wel licht heeft Caillaux dien moed, wellicht ook niet. Wanneer er thans in Duitschland nog memsdhon zijn, die niet aan een verzoe ning der volken geloovén, ligt de schuld daarvan aan de generaals, die mee-nen, dat zij nog im den wereldoorlog zitten en niet inzien, dat het Duitedie volk onder een bezetting heeft te lijden, die niet binnen het kader van het verdrag van Versailles valt, doch het bovendien nog onrecht doen ondergaan. Duitschland moet, wat ook moge komen, alles geduldig dragen. Dat is een moeilijke weg, die in den loop der jaren juist is ge bleken. LUXEMBURG. Hel kabinet gereed? Het kabinet-Bech schijnt definitief in elkaar te zitten met Betha, deman£, Du- mont en Du bong als leden. BELGIE. De finantieele crisis. De sta king der metaalarbeiders beëin digd. Loonsverhooging in de mijnindustrie. Het wetsontwerp tot het verlccncn der volmachten aan den Koning is aangenomen en het gevolg was gisteren een lichte daling van het pond en de andere builenlandsche munten op de Beurs te Brussel. Doch ook nu volgde een paniek, evenals eenige dagen geleden toen het pond steeds in koers steegl Ditmaal kwamen de speculanten en de vreemdelingen in het gedrang, die te Brussel vertoefden. Het was met honderden, dat men in de banken en wisselkantoren het vreemde geld ging wisselen, en de wisselaars, gebruik makende van de paniekslemming, namen BINNENLAND. Een hulde van Nederlandeche kunst©- naars aan ond-minister De Visser. De jaarvergadering van de vereeniginp „Het Nederlandsch Rundvee-Stamboek". De voortgezette vergadering van het Ned. Zend. Genootschap. BUITENLAND. Caillanx benoemt een permanente com. missie voor het toezicht op de wisselmarkt. Verklaringen van Chnrchill en dr. Marx. De toestand van het Engelsche mijn- conflict. de gelegenheid te baat om veel minder te betalen dan de eigenlijke beursnoteeringen aangaven. Hoezeer overigens de schrik er bij de be volking al in zat, blijkt uit het feit dat in één week tijds bij den Rijkspostspaarbank voor een bedrag van bijna 4 millioen Irancs aan geld was opgenomen. Tusschen de werkgevers en de vertegen woordigers der metaalarbeiders is overeen, stemming bereikt. Het werk zal heden wor den hervat. Alle mijnwerkers zullen met ingang van de volgende week een loonsverhooging van 5 pet. ontvangen. DUITSCHLAND. Gaat Severing been? He' Dnitsch-Zwitsersch verdrag. Een conflict. Er ia Sinds eenigen tjjÜ in de Berlijn- rclie pera steeds weer sprake van het aan staand ontslag van Severing, do Pruisische minister van binnenlandscho naken. Seve ring is onlangB van oen lang verblijf in Zwitserland naar Herlijn teruggekeerd. Daar hij nog overwerkt bleek te zij n, moest hij weder vertrekken en zich doen opnemen in een sanatorium. H£j zal nu dezer dagen naar Berlijn terug-koeren en dan eerst een bespreking hebben met minister-president Braun, alvorens zelf een definitief besluit te vatten. Hij heeft tot nu toe nog niett te kennen gegeven van plan te zifn ontelag te nemen. Severing ia thans ruim zes 'jaar Pruisisch minister van binnenlandsche zaken. De mi nister. die zeer werkzaam is, heeft zich zoo overwerkt, dat hi) maandenlang aan slapeloosheid heeft gieteden. De sociaal-do- mocraten zouden zijn heengaan betreuren. Ook de niet-aociaal-ëlemocratiache pers ziet in„ dat deze bewindsman moeilijk to ver vangen zal z(jn. De „Voesische Zeitung"- schrgit, dat nauwelijks de bee te der bes ten als opvolger van Sewering in aanmer king kan komen. Gistermiddag ia te Bern liet Duitëch- Zwiteersch handelsverdrag door de gevol machtigden van beide staten onder voor behoud van ratificatie ondertoekend. Bjj een feeet in Germeraheim in het Rijn land hebben Fransche soldaten Duitsche vlaggen neergehaald en de feestvierenden lastig gevallen. Naar aanleiding hiervan zal de Duitsche regeering zoowel 6ij de inter- feallieerde Rij^landcommhrrie te Koblenz als iji de Fransche regeering te Parijs ten pcherpste protesteeren. FRANKRIJK. Een permanent comité van toe zicht gevormd door Caillanx. De meening der pers. De pa rade te Parijs. Spionnage? Minister Caillaux heeft Dinsdagavond den gouverneur der Banque do France bij eengebracht met de vertegenwoordigers der voornaamste credietinrichtingon om den tegenwoordigen toestand van de geld markt te bespreken. De vertegenwoordigers van de banken verklaardou zich bereid hun medewerking te vcrleencn bij alle maat regelen, die bijdragen tot het algemeen herstel. Caillaux besloot een permanent comité %e vormen, bestaande uit vertegenwoordi gers der voornaamste huizen en van liet Byndikaat der wisselagcnten, onder voorzit terschap van den gouverneur der Bank, om voortdurend toezicht te houden op do markt. Wat de overeenkomst met Engeland be treft laat de Fransche pers zich weinig beslist uit. De „Echo de Paris" i6 van mecning, dat de groote waarde van de gegeven garan tie bestaat in hel feit. dat het Britsche kabinet vanaf 1 Mei formeel de afhanke lijkheid der Fransche schuldbetalingen aan Engeland en Amerika van de Duitsche her stelbetalingen erkend heeft. Het politiek resultaat is niet zoo groot. Engeland ver-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1