No. 20347, Ï1EIDSCH DAGBLAD, Woensdag 14 Juli Derde Blad Anno 1926 S UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. UIT ONZE STAATSMACHINE Alphen. Dinsdagavond aanvang 8 uur «al het muziekgezelschap „Orpheus" uit Lei den een volksconcert geven in den muziek tent aan de van Zaalbcrgslraat, waarvoor 't programma luidt: 1 The Menin Road March, W. Guitarist; 2 Lucio Silla Ouverture, Mozart; 3. O Scho ner Mai Walzer, Joh. Strauss-. 4 L'Angelus, Massenet; 5. Madame L'Arehiduc Fantaisie, Offenbach; 6. Ouverture Egmont, L. Beet hoven, 7- Suite Oriëntale a. les bayadères, h au bords du gange, c. les almées, d. Pa- irouile, F. Popy, 8. Elza's Braulzug, aus Lo hengrin, R- Wagner; 9. Ballet de l'opera .Faust", Oh. Gounod. 1. Allegro, Adagio, 'Allegretto, Moderato Maestoso, Moderato con moto. allegro vivace; 10. Distant Greeting March, A. Doring. Hazerswonde. Tot eerste ambtenaar ter jjemcente secretarie van Hazerswoude is benoemd de heer C. F. Smeets, thans amb tenaar ter secretarie te Posterholt CL.) Waddinsveen. De herstellingen aan de Hooge brug alhier zijn beëindigd. De op rillen en hekken zijn vernieuwd, terwijl het brugwachtershuisje aan een grondige her stelling is onderworpen en eenigszins is verplaats!. Alles staat netjes in de verf. Vrijdag 13 Augustus a.s. zal ten raad- huize alhier loting plaats hebben voor de ingeschrevenen van de lichting 1927, die bij 'e keuring daarvoor geschikt zijn bevonden. Zwammerdam. De leerlingen der Ned. Fcrv. School alhier hebben een uitstapje ge maakt naar Soesterberg. De dag werd door gebracht met een gezellig verblijf in den speeltuin, een bezoek aan het vliegveld en de omgeving. Het weer was buitengewoon mooi, zoodat onbezorgd volop kon worden genoten van hetgeen de natuur biedt en door mensche- lijk vernuft is uitgedacht. Een collecte ten bate van de inwendige Zending. Zondag in de Hcrv. Kerk alhier gehouden, bracht ruim f41 op. Aalsmeer. De schildersknecht de M. ■was Maandagmiddag werkzaam, staande op een ladder, aan een perceel aan de Chry- santonslraat, alhier. Plotseling schoot de ladder weg en de man kwam van het dak naar den grond vallen. Hoewel hij op zijn beenen terecht kwam, werd hij bewusteloos bij iemand binnengedragen. Hier kwam hij gelukkig weer spoedig bij. Later kon de man zijn arbeid weer voortzetten. Haarlemmermeer. Terwijl de brug t>ver de Ringvaart bij de Nieuwe-W cterrng na het doortatcir van een vaartuig werd dichtgedraaid, was de bestuurder van e*a nuto, die over de brug moest passecren, uit gestapt om den motor aan le zetten. Een jongen, die naast het stuurrad was gezeten «n de kunst van auto-rijden nog niet al le best .verstond, wilde ook maar vast dsn wagen op gang brengen, met het gevolg «venwel, dat het motorrijtuig in plaats van vooruit achteruit reed, bij den arbeider M. eerst een hek vernielde, daarna tegen het huis bolste en door de ruiten heen gedeelts- iijk in het water kwam te staan. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De heer S. Thuis te Hoofddorp heeft met goed gevolg afgelegd het examen voor het diploma boekhouden, afgegeven van wege de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden en van Mercurius. Bij den landbouwer R., aan den Sio- terweg alhier, werden 's nachts 11 schapen door twee bloeddorstige honden aangevallen en verscheurd. Na een ingesteld onderzoek werd het spoor van één dier honden spoedig ontdekt. Hel dier werd dadelijk op verzoek van den eigenaar onschadelijk gemaakt De andere hond is thans ook komen op dagen, na misschien elders nog meer slachtoffers te hebben gemaakt. Ook deze hond werd direct doodgeschoten. Hillegom. i Gemeenteraad. De raad der gemeente vergaderde Dins dagmiddag onder leiding van weth. Bal vers De burgemeester was ongesteld. Tot de ingekomen stukken behoorde de mededeeling dat mr. J. B. Sens te LeideD de benoeming tot gemeente-secretaris heeft aangenomen, dat B en W. vergunning verleend hebben aan den heer J. C. Schou ten, ambtenaar ter Secretarie om op te treden als vertegenwoordiger eener verze keringmaatschappij en dat de kosten van den keuringsdienst van waren voo'r 1926 zijn bepaald op f 1304 69 De verleende vcr- giuinig lokte eenig debat uit. De nieuwe secretaris mr. Sens werd be- eedigd na een toespraak van den voorzitter. De heer "Vooren sprak als oudste lid een woord van welkom, waarop de nieuwe se cretaris antwoordde. Aangeboden werden het verslag der volkshuisvesting over 1925 en het Gemeen teverslag over 1925. De vroegere zckerheidsstelling van den Gemeenteontvanger is opgeheven en ver vangen door een nieuwe borgtocht over eenkomstig de Gemeente-Borgtochtenwet. Vervolgens zijn de vergoedingen volgens de L.O.-wet aan dc bijzondere scholen vast gesteld voor de jaren 1922 en 1923. Gelden zijn beschikbaar gesteld aan de R-K. Scholen van St. Martinus aan de Mariastraat voor het inrichten van een speelplaats en het aanleggen van waterlel. ding en veranderingen aan de privaten Er is aangedrongen op de stichting van een of meer gymnastieklokalen voor alle scho len te zamen. De Verordening voor het Noodslacht-ge- bonw is gewijzigd. De slagers hebben een waarborgsom van f 2.50 te storten en een boete te betalen van f 1 als zij den sleutel Biet afgeven. Zij vergaten dat vroeger nog al eens. Een nieuw verzoek om hef woonwagen kamp aan de Frcdcrikslaan naar elders te Verplaatsen, is voor kennisgeving aange nomen. B. cn W. kunnen geen geschikt ter rein bemachtigen. Het bestaande terrein zal nog eens bekeken worden of verbete ring mogelijk i*. In de commissie tot wering van school verzuim vacature A. M. v. d. Jagt, is be noemd mr. Sens, gemeente-secretaris, met 12 stemmen. De salarisregeling voor de ambtenaren der gemeente, die voorgesteld werd, kwam hierop neer, dat de heer J. O. Schouten wordt hoofdambtenaar, en de heeren H. J. Lijcklama en J. M. Martens eerste ambte naren, verboogingen krijgen van f 300 per jaar, tezamen op het oogenblik precies het bedrag dat de nieuwe gemeente-secretaris minder verdient dan zijn voorganger. Het voorstel werd krachtig verdedigd door den voorzitter en den heer Vooren; het is ech ter verworpen met 7 tegen 6 stemmen. De jaarwedden der ambtenaren van den Burgerlijken Stand bedragen tezamen f 360 Vroeger werden zij ongelijk verdeeld. Thans stelden B. en W. voor elk van de twee f 180 uit te keeren, hetgeen is goedgekeurd. In de vacature A. M. van der Jagt als ambtenaar van den Burgerlijken stand werd mr. Sens benoemd met algemeene stem men. De begrooting van de Gezondheidscom missie voor 1927 groot f 270.05 als aandeel in de kosten voor deze gemeente zal op de gemeentebegrooting geplaatst worden. Aan opmerkingen van Ged. Staten over de gemeentebegrooting 1926 werd door den raad tegemoet gekomen Tot fitter aan het waterleidingbedrijf is benoemd J. Burgerhout te Katwijk-aan- Zee. De bezoldiging is f 29.50 per week. Reclames betreffende schoolgeld en af schrijvingen op de hondenbelasting werden in gesloten zitting behandeld. In de rondvraag werd gesproken over een ziek paard, de bestrating van den Sta tionsweg, de levering van bloemen in de gemeenteperken, en het materiaal van de brandweer. De voorzitter antwoordde daar op, o.m. met den wenk om niet met alle kleinigheden in de rondvraag aan te komen Hij zei ook nog een en ander over het ver worpen voorstel betreffende de ambtenaars promotie. Katwijk aan den Rijn.-Hedennacht le 3 uur is in de villa Beatrice van den heer H. D. Lamen8 ingebroken, waarschijnlijk door beroepsinbrekers. De raampennen heeft men uitgeboord, waarna men zich door het open raam toe gang heeft verschaft. Er zijn eenige kasten opengebroken. Geld was juist nu niet aanwezig zoodat de in brekers zich tevreden moesten stellen met enkele gouden broches. Men had 's nachts voetstappen gehoord rondom de villa doch er verder geen aan dacht aan geschonken. Noordwijk. Het 4-jarig meisje G. v. d. H. is gisteren door een wielrijder in de Tramsteeg aangereden, ten gevolge waar van het meisje haar been brak en op advies van den dokter naar het Ziekenhuis te Leiden is vervperd. De politie stelt een onderzoek in. Rijnsbnrg. Een zoontje van den heer P. S., dat door een onder zusje in een sport kar werd rondgereden, geraakte met kar en al in de Vliet. De vader, die het ongeluk be merkte, sprong het kind geheel gekleed na en mocht het genoegen smaken, het kind tijdig te redden. Sassenheim. Met ingang van 16 Juli is aangesteld als leerling-telefoniste alhier mej. N. Jansen te Middelburg. Gedurende het tijdvak 15 Juli15 Sep tember i9 de telefoondienst alhier openge steld van 7 uur voormiddags tot 10 uur na middags. Behalve met Lisse en Hillegom kunnen ook interlocale gesprekken worden gevoerd met de aangeslotenen op de kan toren. welke op die uren zijn opengesteld. Heden werd openbaar aanbesteed de bouw van een landhuis met bollenschuur voor den heer A. B. Oostveen alhier, hetgeen geschiedde door het Bouwkundig Bureau „Verhoog", architecten Lohman en Ponsen, te Leiden. Er was als volgt ingeschreven: Marcel is en Heemskerk, te Leiden, f22585, A. v. d Wal, te Leiden, f 199 30; C. Riebert, te Sassenheim. f 17584; A. v Duin te Noord- wijk aan Zee, f14600; H. Bakker Pzn., te Voorhout, f 12889. Gunning aangehouden. Stompwijk. De schilder P. J.. die Don derdag j 1. le Stompwijk van een steiger gevallen is. is aan de bekomen wonden overleden. Warmond. De muziekvereeniging de Warmondsche Fanfare geeft op Vrijdag a.s. des avonds halfnegen een muziekuitvoering in de muziektent op de Baan. De raad dezer gemeente is tegen Don derdag 15 Juli a.s. des voorm. 9 uur bijeen geroepen tot behandeling van onderstaande agenda- I. Ingekomen stukken; II. Bespre king stratenplan voor het gedeelte tusschen de Spoorbaan en R.-K Kerk met den In specteur der Volkshuisvesting, waarna even- tueele vaststelling; III. Instelling van een bedrijf voor de voorziehing van drinkwater; IV. Rondvraag. Zoeterwonde. Voor rekening van het gemeentebestuur had gistermorgen ten raad- huize de publieke aanbesteding plaats van de navolgende werken: Bestek 1. in twee perceelen. nml.: Dempen en rioleeren van een sloot langs de Bruggestraat en 2.: Leggen eener rioleering in de Zuidbuurt. Hiervoor werd ingeschreven door: J. II. van Wijngaaren. te Leiden, voor perceel 1 voor f 1700. perceel 2 voot f 1040; A. van Biemcn, te Leiden, voor 1 en 2 le zamen voor I 2933.47; N. Overdevest v. per ceel 2 voor f 586 A. H. Volleberg voor per ceel 1 voor f 1517. voor perceel 2 voor f 614; Belt en Pieterse voor perceel 1 voor f 1650, voor perceel 2 voor f512; A Staal, te Lei den voor 1 en 2 resp. voor f1619 en f609; A. Strijk, te Rijpwetering. resp. voor f 1695 en f520 W. van Alphen en H. v. d. Star, te Leiderdorp en Rijpwetering. resp. voor f 1485 en f 600; J C Evert, te Leiden, resp. voor f2680 en f1190; N. J. Smit. te Voor scholen, resp. voor f 1585 en f 995; H. Baks en H. Steenkist, te Haarlem, in totaal voor f2485; J. Warnaar, te Leiden, resp. voor f 1490 en f795 Bestek no. 2 in drie perceelen, te weten: 1. Veranderen van lichlkozijnen in de O. L. School; 2. Onderhoudswerken van bruggen; 3. Werkzaamheden ten behoeve der Water leiding. Ingeschreven werd door: J. van Wijn gaarden. te Leiden, voor perc. 1 en 2 resp. voor f495 en f 1580; N. Overdevest voor l en 2 resp. voor f 490 en f 391A. H. Volle- berg voor peTceel 3 voor f290; L. J. Bos man voor perceel 2 en 3 resp. voor f 179 en f225; Belt en Pieterse voor de perc. 1, 2 en 3 resp. voor f360,»f77G en f 292. A. Staal, te Leiden, resp voor f 500, f 569 en f258; G. P. J. Paardekooper, resp. voor f 483, f359 en f 167; J. Rodewijk. resp. voor f470, f520 en f200; E. Hulsbos, resp. voor f465, f516 en f200. Waar geen woonplaats is vermeld, zijn de inschrijvers te Zoelcr- woude woonachtig. De gunning der werkzaamheden is aan gehouden. Tot secretaris der Commissie lot We ring van schoolverzuim is benoemd de heer N. Roos, hoofd der Openb. Lagere School. Teneinde het verkeer met auto's op het Watertje tegen (e gaan is er van ge meentewege een paal geplaatst bij de brug van J. Roeleven, zoodat er'geen gelegenheid meer is om daar te keeTen. Tegen J. W., te Leiderdorp, is proces verbaal opgemaakt wegens mishandeling van de 73-jarige wed. Van P. aan den Hooge Rijndijk alhier. Aan den heer J .van der Poel, alhier, is door B. en W. vergunning verleend tot het plaatsen van 2 eleclro-moloren, ter ver vanging van een ruwoliemotor, met een gezamenlijk vermogen van 53 P.K., ten be hoeve van diens graanmaalderij. PLUIMVEE. Kippenmoeders. Als de kuikens gaan uitkomen verlaat de kip haar nest voorloopig niet en breken voor haar soms vrij moeilijke oongenblik- ken aan. Zij schijnt er van bewust te zijn dat er buitengewone voorzichtigheid toe noodi gis om haar kleinen geen schade toe te brengen, vooral met de pooten, welke in deze oogenblikken eigenlijk niet moes ten bestaan. Zij is daarom zeer voorzich tig. Ze moet haar eigen lichaam toch ook steunen en als zij zich dan ook omwendt, doet ze dit zoo langzaam mogelijk. Het op zij werken van de ontstane leege doppen is ook een deel van haar taak, hoewel de eene hen daar heel wat behendiger in is dan de andere Een volleerde broedster weet al die doppen netjes in een boek te doen, waardoor het bedekt raken van een aangepikt ei door een leege dop wordt voorkomen. Zoodra er een paar kuikens zijn heft de kloek zich wat op om meer ruimte te geven. Onze taak is heel eenvoudig en bestaat in toezien, want zood<ra wij, door nieuws gierigheid gedreven, de broedster optillen, werkt dit nadeelig op de eivliezen, omdat de warme, maar ook vochtige lucht die zich onder het lichaam van de kip bevindt, maar al te gauw geneigd is om te ontsnap pen en daardoor niet alleeD de vereischte temperatuur te doen dalen, maar ook het vochtgehalte te verminderen. Door deze beide dingen wordt het uitkomen gestoord en gaat menig kuiken verloren. Nu is het karakter van alle kloeken niet gelijk. Er zijn er die zich slecht lichten en juist steeds vaster het lijf op de kuikens aansluiten, waardoor de kans op het plat drukken wordt verhoogd. Juist tegen het moment van uitkomen schijnt de schaal brozer te zijn dan te voren. Het eigen ge wicht van de broedster draagt ook voor een deel schuld, waarom voor kuikens van klein ras en voor krielen speciaal lichte broed- hennen moeten uitgekozen worden, üok zijn er weer andere, die woelig en onge durig worden bij het uitkomen en die zich te hoog opheffen, ieder oogenblik onder haar borst doorkijken wat er gebeurt en haar eieren te koel en vooral te droog doen worden. Zoo zijn er ook dieren, die bij het geboren worden der kuikens zich zoo uit stekend gedragen, dat men ze daarom gaarne aanhoudt om weer een volgend sei zoen van haar goede eigenschappen te pro fiteered Een uitmuntende broedhen is wel evenveel waard als de beste legster. Een soms best werkend voorbehoedmiddel tegen het dooddrukken is het bijvoegen een of twee dagen voor het uitkomen van een paar naar verhouding groote kunst eieren, grooter dus dan de broedeieren, waarop dan de druk meer aankomt en er voor de andere eieren of reeds aanwezige kuikens meer ruimte blijft. Het is duidelijk dat deze kunsteieren niet koud, maar goed verwarmd ondergelegd moeten worden, zoo nat uit het warme water genomen en ook dat het onderschuiven handig en vlug moet gebeuren. De juiste vorm van de nestholte doet hierbij veel af. Is die holte te diep dan is het gevaar ejrooter dan bij een te vlak gebouwd nest. Als men berekenen kan dpt de broedtijd om is en als men riet dat er kuikens zijn, dan pas gaat men er langzaam toe over de hen voorzichtig van het nest te nemen, maar men vergete daarbij niet dat eenigo uren uitstel de zaak slechts ten goede zal komen, want het eenige wat de kuikens noodig hebben is rust, maar vooral warmte. Van voeren komt vooreerst heelemaal niet, het mag niet omdat het kleine lichaam nog vol rit met dooierstof, die eerst verteerd moet zijn, opgebruikt althans, voordat het kuiken eten mag. Is er in het darmkanaal nog geen ruimte disponibel, dan ontstaat er heel gemakkelijk een verstopping, een opeenhooping, die zoo storend op de ver dere spijsvertering werkt, dat vele kui kens er het leven door verlieten. De Nederlandsche Politie. Dezer dagen heeft men in dc couranten kunnen lezen, dat het Tweede Kamerlid de heer Van Rappard aan den Minister van Oorlog de vraag gericht heeft of de berich ten waarheid bevatten, volgens welke er plannen zouden beslaan om het wapen der Koninklijke Marechaussee van het Ministe rie van Oorlog te doen verhuizen naar dat van Justitie. In deze vraag komt de Neder landsche politie aan de orde, in het bijzon der het wapen der Marechaussee en we rneenen derhalve enkelen lezers geen on dienst te doen op deze plaats een en ander te vertellen over de Nederlandsche politie. Voorop ga de mededeeling, dat we, gezien de beperkte ruimte, welke tot onze beschik king staat, geen volledig overzicht kunnen geven. Wij hebben in ons vaderland feitelijk meer dan één politie. Men kent de politie van het rijk, welke in de Grondwet en de daarmee zoo nauw in verband staande Ge meentewet is erkend. Deze Rijkspolitie werd in 1858 als een zelfstandige Rijksveldwacht ingesteld. Een tweede Rijkspolitie is^ het „Wapen der Koninklijke Marechaussee", die haar beslaan baseert op het souverein besluit van 30 Januari 1815. Ten slotte heeft dan nog iedere gemeente haar eigen politie, beschreven in de Gemeentewet, welke 1 Januari 1852 in werking is ge treden. liet kan geen kwaad om na te gaan, wat feitelijk de beteekenis van het woord politie is Het is afgeleid van hetzelfde woord, waar ook on9 woord politiek vandaan komt, n.l. van het Grieksche woord „polis", dat slaat of stad beleékent. Politiek beteekent dan onder meer de leiding en het bestuur van den slaat. Later, langs een heel langen weg, werd het woord politie bijna uitslui tend gebruikt voor de staatszorg ter bevei liging van de gemeenschap en van den en kelen burger. Zooals het meer gaat werden de personen, die deze veiligheidsfunctie uit oefenden, vereenzelvigd met hun functie in den staat en werden deze veiligheidsamble- naren ook met den naam politie versierd. Toch bleef in de Grondwet en de Gemeente wet ook de oude beteekeni9 van het woord bewaard. Zoo spreken de artikelen 179, 187, 188 G. W. van de politie over het begraven en de begraafplaatsen; van de politie over de schouwburgen, herbergen en tapperijen en over voorschriften van politie voor de inwoners. We laten in ons artikel rusten dat deel der Nederlandsche politie, dat men de ad ministratieve of technische politie zou kun nen noemen, die weer in verschillende on- derdeelen kan gegroepeerd worden, van welke we hier noemen: de arbeidsinspectie; de visscherij-inspectie; de bouwpolitie; de haven- en de marktpolitie enz. enz., want we hr* ben heel wat van deze politie in ons lieve vaderland. Tot onzen spijt is het ons, niettegenstaande onzen navraag, niet mogen gelukken het totaal cijfer aller hoogere en lagere dienaren van politie in Nederland machtig te worden, maar dat het er heel wat zijn, dat kan men gerust aanvaarden. We zullen na de algemeene zijde dus in het kort te hebben aangestipt, ons verder bepalen tot de bespreking van de boven door ons reeds genoemde onderdeelen van de politie. En komen dan het eerst tot de Marechaussee. Merkwaardig, dit vreemde woord, dat herinnert aan een oude Fransche waardigheid, die der Maréchaux de France, een waardigheid, welke reeds in de elfde eeuw bestond, oorspronkelijk aan een. later aan meerdere personen geschonken. Merk waardig verder is. dat in de middeleeuwen onze provincie Utrecht een viertal maar schalken bezat, die moesten zorgen voor de rust en de veiligheid op het platteland. De Marechaussee, die dus in geen verband staan met het andere Fransche woord „chaussée" straatweg, werd in 1791 om gedoopt in Gendarmerie, welken naam in Frankrijk dit corps nog draagt. In het toen met België verbonden Nederland werd dit wapen in 1814 ook opgericht speciaal voor de zuidelijke provinciën, ofschoon een kleine afdeeling ook in Braband gestatio neerd werd In 1843 werd het kleine Neder landsche corps uilgebroid. twintig jaar later nog eens, eveneens in 1889, en in 1913 Hel resultaat van de bemoeiingen met de Mare chaussee is. dat hel wapen thans bestaat uit vier division en één depot De divisiën worden verdeeld in brigaden Aan het hoofd van een brigade slaat een opperwachtmees ter. van een district een luitenant of een kapitein, van een divisie een majoor of lui tenant-kolonel. De leiding van het geheele wapen berust bij een kolonel, die tevens in specteur van het wapen der Koninklijke Marechaussee is. Het merkwaardige van dit corps is, dat het ten dcele ressorteert onder het departement van Oorlog, n.l wat het materiaal en de discipline betreft-, ten ande ren echter, n.l wat de uiloefening van de politiefunctie betreft, onder het Departement van Justitie. De officieren en onderofficie ren zijn tevens hulp-officier van Justitie en q.q. opsporingsambtenaren. Hun bevoegd heid strekt zich uit over het geheele rijk. In tegenstelling met de Marechaussees, die een onderdeel der Rijkspolitie zijn. is de laak der militaire politie geen andere dan het doen van politie-diensten bij het leger. Alleen wanneer de daartoe bevoegde autori teiten oordeelen. dat de gewone politie in bepaalde omstandigheden niet sterk genoeg is, kan ook de militaire politie voor gewone politie-diensten worden gebruikt, gelijk we dat in de laatste jaren hebben gezien Deze politie beslaat uil een staf. vier compagnieën onderverdeeld in afdeelingen en groepen. Aan het hoofd van hel geheele corps is een majoor of luitenant-kolonel geplaatst Ook deze militaire politie slaat in betrekking lot twee departementen, tot dat van Binnen- landsche Zaken en dal van Oorlog. Van de Rijkspolitie bespreken we alleen de Rijksveldwacht Zij wordt verdeeld in do door het Rijk bezoldigde en niet door het Rijk bezoldigde. D° laatste werd ingesteld bij K. B van Tl Nov 1856 Was de oor spronkelijke bedoeling de onbezoldigde Rijksveldwachters ook te bestemmen voor de handhaving van de orde in of bij inricht tingen. werken eirz. van het Rijk. langza merhand zijn deze dienaren van politie ook in dienst gekomen van particulieren als boschwachters, jachtopzieners enz., even eens in dienst van gemeenten, provinciën enz. traden zij en werden dan door deze be zoldigd Zij staan onder eede en hebben op sporingsbevoegdheid over het geheele ko ninkrijk. Hetzelfde K. B. gaf ook het aanzijn aan dc bezoldigde Rijksveldwacht, wier taak ve lerlei is, we noemen van het vele: hand having van de openbare orde; beveiliging van personen eri goederen; het arresteeren van misdadigers, zwervende en dronken personen; toezicht op de vreemdelingen en het bijstaan van de gemeentepolitie Meer ware nog te noemen, doch dit is wel het voornaamste. De Rijksveldwacht is verdeeld in negen districten, aan welker hoofd slaan de districtscommandanten, levens inspec teurs der Rijksveldwacht, elk district is weer onderverdeeld in brigades, aan wier hoofd de brigade-commandant staal (een brigadier-majoor of een brigadier) De 'op sporingsbevoegdheid der Rijksveldwacht gaat over het geheele rijk Eog kent men de rijksveldwachters-jachtopzieners en de rijks veldwachters-rechercheurs, wier laak en bevoegdheid uit hun titel blijkt Ten slotte de Gemeente-politie Het hoofd dezer politie is de burgemeester, die in het bestuur der politie in sleden van eenig be lang wordt terzijde gestaan door den (Hoofd) Commissaris van politie, die evenals de burgemeester door de Koningin wordt be noemd. De laak der Gemeentepolitie is te waken voor de richüge naleving van de plaatselijke verordeningen en de openbare orde en veiligheid De taak dezer politie ligt opgesloten in de politic-bevoegdheden, dia o.a. de arlt. 184—190 G. W aan den bur gemeester verleenen. De dienaren der Ge meentepolitie maken, op bepaalde uilzon deringen na. geen deel uit van de Rijks veldwacht. Ze worden beëedigd door den Burgemeester of Commissaris van Politie en hun bevoegdheid strekt zich niet verder uit dan de grenzen hunner gemeenten Overi gens mogen we de taak en de bevoegdheden der gemeentepolitie als van voldoende be kendheid veronderstellen. Ten slotte nog de opmerking, dal de arti kelen 192 en 193 G. W. de bevoegdheid aan den burgemeester verleenen om. wan neer de gemeente-polilie niet in staat is om de openbare orde te handhaven of in hel algemeen belang, inwoners op le roepen lol het doen van persoonlijke diensten, gelijk ook de Engelsche regeering bij de laatste staking gedaan heeft. Ofschoon veel meer over dit onderwerp mede te deelen wa9, hebben we ons van wege de ruimte, ons toegemeten, moeten be- paten tot het bovenstaande, dat naar we vertrouwen een niet te onduidelijk beeld geven zal van de Nederlandsche Politie. Opgave van personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. P. G. Blom en fam., wachtmeester, Tromp straat. 35. H. J. Boom en fam., verfma- ker, Driftstr. 122a. J. L. Barkey, Sta tionsweg 47. J. G. Boodt, le luit. veld.-< art., N.-Rijn G5a. M. Nagy, dienstbode, Et. Rijndijk 2. G. Engelkamp, buffefc- juffr., Burgstrceg 14. A. Lindner, Haarl- sbraat 196. C. Vaalberg, dienstbode, Rijnsb.weg 52. G. v. d. Zwart, dienst bode, Rijnsb.weg 92. F. L. C. Looij- mans, Pasteurstr. 12a A. Brouwer en fam., melkhandelaar, Molensteeg 12. G. Deak, verpleegster, Zoeterw.-Singel 92. G. de Vries, koopman, Haarl.str. 283. J Peer, dienstbode, Hooigracht 84. A. H. C. Zwang, hulp huish., Zoeterw.-Singei 92. P. de JongElsgeest, Schoolsteeg 6a. E. A. Pennlcgs, bakker, H.-Rijndijk 194. H. A. Mom, meubelmaker, K Han- senstr.. 7. Wed. J. J BoodtHollen- bach, N.-Rijn 65a. G Oollé, W. Pyrmont- straat 10. H. van Venetien, suikerwer ker, Mariënpoelstr. 19a M. M. van Saazen, Thorbeckestr. 14. J. PeesFa- vier, Langegr. 212. A. A. Segaar, Hoogl. Kerkgr. 42. H. G v. d. Hoeven, bakker, Haari.weg 25. A. IJ. Fokker, Rapenburg 31. S. Croiset en fara., winkelier, Haarl. 6traat 237. J. C. A. v. der Hatert, kin- derjuffr., Haarl.str. 237. H. Nap en fam. koopman, Haagweg 78a. J. Koeman en fam., koetsier, Oude-Vost 107a Wed H. L. AffourtifcJeroel, H.-Rijrfdijk 21. Opgave van personen, die uit Leiden zijn vertrokken. Joha. Muller, vr., Den Haag, Ampèrestr 41. M. J. Straver, vr., Hazerswoude, Wed. Straver 't Zwaantje. D. Schou ten, Rijssen, B 274. J. Lccnders, vr., Tiêl, a.b. Lichter Anna. 1). A. M. Keuls, Nijmegen, Graafschewcg 207 Ph. de Vries, Voorburg, v. Alphenstr. 94. H. C. Hoogeveen, Noordwijk-Binnen, Kerk straat 49. A. Chr. Heemskerk, vr., Rot- terdam( Betje Wolfstr. 68 II. G. G J. Smelt, Ocgstgcest, Dorpsstr 42 G. - A. J Engelvaart, vt., Tholen, Hoogstr Wed. de Jong Joh. v. Velzen, Zoeterwoude, R.-Rijndijk 154 C. A. Oammeraad, vr., Moercapelle Oranjebuort 237. E. Glas bergen, vr., Rijnsburg, Heeren weg bij Tim mer. M. Barnstijnv. d. Berg, Scheve- ningen, Rotterd.str. 400. O. Timmers, O.-W. Souburg, Woningbouw 6 PR. v Wijk, Eindhoven St. Petrusstr. 32 H. Th. M. Dolders, vr., Rottcrdam( Zoeie- stecg 2. Chr A. de Bruin, Lisse, Molen- steeg 19. Th. v Wijk. Helder, Binnen haven 79. M. A de Wolf, vr.. Purmerend Nieuwegr. C 30. Fr. C. Vera, Eindho ven, H de Grootstr. 15. H. \V. Mans- sen, Veghel, Nieuwst*. 191 J. Gorter, Den Haag, L. IIoulsLr. 15a. H Wja- kerkc, vr., Oudelande (Z.) B 36. J v. der Veen Vonk, Den Haag, Javastr. II. P. A. Wagenaar, Maastricht, Bosserweg 8. G. Rcijnpaal, Hengelo (O.) Sophiastr. 12 C. J A. Bognetteau, vr., Heel el Panheel Inst. St. Anna.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9