Het Onderpndsche Syndicaat No. 20347. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 14 Juli Tweede Blad Anno 1926. BINNENLAND. EERSTE KAMER. WETENSCHAPPEN. RADIO-PROGRAMMA. FEUILLETON. De Koninklijke Familie in Zwitserland, Hoewel de berichten omtrent den gezond heidstoestand van H. M. de Koningin be vredigend zijn, heeft H. M. Maandag haar appartementen nog niet verlaten. Prins Hen drik maakte met- prinses Juliana Maandag een wandeling in de onmiddellijke nabijheid van Sankt Beatenberg. De weersgesteldheid blijft voortreffelijk. Begrafenis van piloot De Vree. Hel stoffelijk overschot van den piloot der Kon. Luchtvaart-Maatschappij H. C. de Vree. die bij het ongeluk met de H. N. A. G. C. te Wolvcrghem bij Brussel Donderdag j.l. leven bet. is 'gistermiddag onder groote be langstelling cp de Alg Begraafplaats te Rijs wijk aan den schoot der aarde toevertrouwd. Nadat de kist met twee bloemstukken in de groeve was neergelaten, nam ds. D. A van den Bosch uit 's-Gravenhage, 't woord. Het is, zeide spr.. met groote innige ont roering, dat ik bij deze droeve plechtigheid het woord voer. Die groote ontroering is de reflex van de deelneming van allen, die bij het lezen van het bericht in de bladen, dat weer een jonge held was gevallen, waren ge troffen. Wij zijn, vervolgd ds. v. d. Bosch, Irotsch op onze jonge helden, op hen, die hun leven in do waagschaal stellen voor de verovering van het 'luchtruim en De Vree was er een van hen. Door geheel het volk is gevoeld, dat daar bij Wplverghem een ramp had plaats ge had; de overgroote belangstelling hier be wijst het bovendien. Sprekend tot de beroepsgenooten van De Vree, wees ds. v. d. Bosch hun erop, dat er .slechts-een dunne wand is, die leven cn dood gescheiden houdt. Hoe voorzichtig ook want De Vree stond als zeer beleidvol en voorzichtig aangeschreven niemand is zijn leven zeker. Na ds. v. d. Boscn spraken nog de heer A. Plesman, directeur van de K. L. M., die de verdiensten van De Vree als piloot huldigde en hem dank bracht voor al hetgeen hij voor de K. L. M. had verricht, de heer Nieuwen- huis, chef van den vliegdienst der K. L. M., die er op wees, dat De Vree in den korlen tijd, dien hij bij de K. L. M. was, ieder tot vriend had weten ie maken en die zijn be kwaamheid en voorzichtigheid prees, luite nant Raland, die met sergt-majoor v. d. Griendt namens den commandant en het personeel van de luchtvaarlafdceling een grooton krans op de groeve legde, kapitein Viehof, die eenige woorden van troost uitte namens den chef van den Generalen Staf en ir. Grasé, die name» de vliegtuigenfa- briek van Fokker hulde aan de nagedach tenis van De Vree bracht. Hooiden van R.-K. Scholen in het Bisdom Haarlem. In het gebouw „Sl.-Bayo" te Haarlem is de 105e algemeene vergadering gehouden der Vereeniging van Hoofden vari R.'-IC. Scholen in het Bisdom Haarlem. Wegens ongesteldheid van den voorzitter spr^k de vice-voorzifter, de heer W. Witten berg, het openingswoord. Een commissie werd benoemd, beslaande uit de heeren Berlels, secretaris, Van Dam en Graver, die de financieele bescheiden zal nazien, nagelaten door wijlen den heer •Middendorp. In de vacature-Middendorp werd lot be stuurslid gekozen de heer Van Breukelen, uit Woerden. Het aftredend bestuurslid, de heer Th. P. Badoux, uit 's-Gravenhage, werd herkozen, terwijl in de vacature-Hendriksen gekozen .werd de heer Fluitman, uit Enkhuizen. Bij zitten en opstaan werd verworpen een bestuursvoorstel, om de zomervergadering «oorlaan te houden op den derden Pinkster dag, waarna met algemeene stemmen aan genomen word eeh bestuursvoorstel, om dis vergadering in den vervolge te houden op den derden Maandag in Juni. De heer P. H .Snijders, uit Leiden, hield een voordracht over „Taalstudie en Taal onderwijs". De contributie over 1926 werd bepa^id op f 7.50. R. K. Volkspartij. De R. K. Provinciale Kieskring Noord- Holland heeft op fcijn vraag öf het toelaat baar is te achten, dat Roomsch-Katholieken zich politiek organiseeren in de R. K. Volks partij, een schrijven van den Bisschop van Haarlem ontvangen, waarin geen recht- streeksch antwoord op deze vraag gegeven wordt. Het kieskringbesluur, in spoedvergadering bijeengeroepen, besloot zich ten spoedigste weder lot den Bisschop te wenden. Vereeniging van Nederl. Gemeenten. Gisteren is te Middelburg de algem. ver gadering der Vereen, van Nederlandsche Ge meenten gehouden. De voorzitter, de heer dr. J. P. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht, hield de openingsrede. De vergadering herkoos tot bestuurslid den heer mr. A. A. de Veer, wethouder te Middelburg en C. Haringhuyzen. Gekozen werd in de plaats van tien heer F. M. W^- baut, de heer S. de Miranda, wethouder te Amsterdam, en in de plaats van H. F. M. E. Graaf van Limburg Stirum, mr. F. F M. baron van Verschuur, burgemeester van Beesd. Mr. W. Sunger. archivaris te Middel burg, hield een voordracht over de „plaats van Middelburg in de geschiedenis van ons vaderland." Broederschap van Notarissen, De Broederschap van Notarissen hield de gewone jaarlijksche vergadering te Leeu warden. Na een kort openingswoord 'van den voorzitter, mr. P. J. van Wijgaarden, bracht de secretarie het jaarverslag uit, waaraan is ontleend: De rekening over 1925 sluit in ontvang sten en uitgaven met f 25.763. De belangstelling van de leden in het ondersteuningsfonds was in het afgeloopen jaar geringer dan in de daaraan vooraf gegane periode; vooral de vrijwillige bij dragen verminderden, waarom de secreta ris een dringend beroep doet op aller inensolilievendheid. In de plaats van den heer J. P. Smits, wiens werkzaamheden als hoofdbestuurslid met lof werden vermeld, werd gekozen de heer G. Vlug. Het bestuur bestaat uit 14 leden van wie heb dagelijksch bestuur wordt gevormd door de heeren mr. P. J. van Wijngaarden te Rotterdam, voorzitter; 4Hi. C. L. Smit te Amsterdam secretaris-penningmeester, en G. Vlug te Rotterdam. De Broederschap telde op 31 Dec. j.l. 776 leden. Tot leden van het hoofdbestuur in de plaats der aftredenden, de heeren mr. A. Moens cn L. Vermeer, werden gekozen de heer J. Tillema te Hoorn on J. M. J. van Lis te Wolvega. In de plaats van den aftredenden voor zitter, mr. P. J. van Wijngaarden, die zich. niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer Th. G. L. Smit te Amsterdam. Als plaats waar de eerstvolgende jaar vergadering zal wonden gehouden, werd aangewezen 's-Hertogenbosdh. Het 'bestuursvoorstel, om in 1927^ van de jaarlijksche oontributiën 15 procent ai te zonderen voor het ondersteuningsfonds, werd aangenomen. Alg. R.-K. Middenstandsbedrijfsraad, ■£e Utrecht vergaderde het bestuur van den Alg. R.-K. Middenstandsbedrijfsraad. Dr. Van Beurden werd ah voorzitter ge. installeerd. Besloten werd, dat in samenwerking met de centrales, den R.-K. Middenstandsbond en het Werkliedenverbond, getracht zal worden het aamtal bedrijfsraden uit te breiden. Met -de besturen van de centrales zal in overleg worden getreden, om te bereiken, dat de Algemeene Middenstandsbedrijfs- *ra-ad zal kunnen iungeeren als Midden standscommissie voor Werkplaats oplei ding", terwijl de bedrijfsraden zouden worden aangewezen om bedrijfsgewijze de werkplaatsopleiding; overeenkomstig de bepalingen van de Nijverheidsonderwijswet tor hand te nemen De functie-verdeeling had tot resultaat, dat zullen fimgeeren alssecretaris A. G. de Bruijn, Utrecht; penningmeester W. Boon Jzn., Krommenie; algemeen bestuur der Fr. van Rossurn, Hilversum, en A. Al van Hamersveld, Amsterdam. Besloten werd zoo spoedig mogelijk een vergadering te beleggen met de aangeslo ten bedrijfsraden. Ned. R.-K. Bond van Horlogemakers. Te Nijmegen is de algemeene zomerver gadering gehouden van den Ned. R.-K. Bond van Horlogemakers, onder voorzitterschap van den heer Th. van der Klei uit Alkmaar, die mededeelde, dat een afdeeling Nijmegen van den Bond js opgericht. De heer M. van Ilellenberg Hubar leidde een bespreking in over den handel, waarin hij op verschillende misstanden wees, zoo als oneerlijke concurrenlie, levering door grossiers aan particulieren, het cadeaustelsel enz. Spr. verwachtte verbetering van de misstanden door samenwerking tusschen de fabrikanten, de grossiers en de kleinhande laren, waarvoor de basis reeds bestaat. Een motie werd aangenomen, waarin er bij-den Middenstandsbond op wordt aange drongen om spoed te zetten bij de bestrijding van het cadeaustelsel. De voorzitter van den Ned. Uurwerkersbe- diendenbond, de heer Koulinger uit Den Haag, zegde namens zijn organisatie alle medewerking; toe bij de bestrijding der on eerlijke concurrentie door buitenstaanders Aan het slot der vergadering werd de heer C. Verhagen uit Den Bosch gehuldigd voor de wijze, waarop hij in verschillende deelen des lands cursussen heeft gegeven. Da Linker Maasdijk. Op desbetreffende vragen van den heer Deckers heeft Minister Van der Vegle geant woord, dat hij heeft kennis genomen van de door Gedep. Staten van Noord-Brabant aan de Staten dier provincie gedane voorstellen lot verhooging en verzwaring van den lin ker Maasdijk van Maashees tol de Dieze. Door Gedep. SlAten van Noord-Brabant is voor de uitvoering van de noodzakelijk ge achte verhooging en verzwaring der Maas dijken in die provincie Rijkssteun gevraagd. Dit verzoek wordt nog onderzocht. Een be slissing kan nog niet worden genomen, zoo dat Gedep. Staten nog geen antwoord op hun verzoek konden ontvangen. Totdat op dit verzoek zal zijn beslist schijnt het den Minister praematuur antwoord te geven op de vraag of de Minister bereid is te bevor deren, dat dit werk van Rijkswege wordt gesteund en zoo ja. tot welk bedrag. Mr. H. Bijleveld. Het Tweede Kamerlid, mr. II. Bijleveld, alhier, heeft dezer, dagen bij een fielsonge- val zijn enkel gebroken. Ilij moet eenige weken gedwongen rust riemen. Arbeidsconflict te Eindhoven. Op de katoenen dekenfabriek der hrma Swinkels te Mierlo werd gistermorgen door circa 1GQ wevers- den arbeid neergelegd, we gens slechter geworden arbeidsvoorwaar den. Na onderhandelingen tusschen het hoofdbestuur van de Nederlandsche R -IC. Texticlarbeidersbond cn de belrokken firma Swinkels is besloten hedenmorgen het werk te hervatten onder voorwaarde, dat de firma met het hoofdbestuur der organisatie en met een 3-lal arbeiders onmiddellijk over de nieuwe arbeidsvoorwaarden en de klach ten en grieven, genoemd in een schrijven destijds gericht aan de firma, in bespreking zal treden. Van arbeiderszijde deelt men mede, dat, mocht door deze bespreking geen overeenstemming worden verkregen, door het bestuur van den Nederlandschen R.-K. Textielarbeidsbond ernstig zal wor den overwogen de staking aan te kondigen voor de fabrieken dezer firma te Mierlo en te Deurne. Te Esch (Noord-Brabant) is in den puderdorn van 74 jaar overleden mr. II. J. van Leeuwen, sedert 1909 raadsheer in het gerechtshof te Den Bosch. De Minister van Justitie heeft aange wezen als inrichtingen naar welke verdach ten tegen wie voorloopige hechtenis is be volen, op bevel van den rechter voor een onderzoek naar hun geestvermogens ter waarneming kunnen worden overgebracht: de Psychiatrisch-Neurologische kliniek van het Algemeen Provinciaal-, Stads- en Academisch Ziekenhuis te Groningen en de Psychiatrisch-Neurologische kliniek van hel WilheLmina-Gasthuis te Amsterdam. Deze aanwijzing geschiedt met dien ver stande, dat zij enkel geldt voor gevallen, waarin de geneesheer-directeur of een der aan de inrichting verbonden geneeskundi gen tot deskundige of mede-deskundige door den rechter is benoemd. In 1926 bestaat voor twee jongelieden, die dit jaar de studie in de artsen ijbereid- kunde aan de Nederlandsche universiteiten aanvangen, de gelegenheid om te worden opgeleid tot militair apotheker bij het leger in Ned.-Indie. Aan dezo opleiding is verbonden een tege moetkoming in de studiekosten van f 4200. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij de 8e afdeeling van het Dep. van Koloniën. Bij de Ver. Glasfabrieken te Schiedam zijn tegen Zaterdag a.s. 75 volwassen arbei ders cn 35 jongens ontslagen. Dit ontslag houdt verband met de inrkrimping van de handproductie (Avondvergadering van Dinsdag). Voorzitter: J. J. G. baron van Voorst lol Voorst. De VOORZITTER deelt mede, dat bericht is ingekomen van afwezigheid van de her ren De Gijselaar (deze en de volgende maand, wegens, gezondheidsredenen), Arentz, Michiels van Kessenich, De Savor- •nin Lobman, Danz, De VeeT en De Wit. Afdeelingen. De Kamer gaat over lot het trekken van de afdeelingen en begeeft zich vervolgens naar de afdeelingen ter verkiezing van Voorzitter en Ondervoorzitter. De vengadering wordt geschorst. De vergadering wordt te 9.15 uur her opend» yat De VOORZITTER doelt mede, nat de af deelingen hebben benoemd tot Voorzitters de heeren Anema, Van Lanschot, De Vlugl, Smeenge cn De Vries cn tot Ondcr-voor- zitlers de heeren Hoffman, Slingenberg, Janssen, Diepenhorst en Rink. Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER deelt mede, dal de Cen trale Afdeeling besloten heeft hedenavond onmiddellijk na afloop der openbare verga dering eenige welsontwerpen in de afdee lingen le doen onderzoeken en morgen ochtend te 11 uur eenige andere wetsont werpen in de afdeelingen te doen onder zoeken. Voorts steil de VOORZITTER aan de orde in een morgenmiddag 2 uur tc houden openbare vergadering een aantal wetsont werpen, waarvan Teeds kennisgeving aan dc leden is geschied. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdagmiddag 2 uur. Koeltechniek. Op 8 en 9 Juli had in hel Ministerie van Landbouw te Parijs, de tweejaarlijksche zit ting plaats van het Inslilut International du Froid, onder voorzitterschap van den heer André Lebon, oud-minisler van Koloniën en van. Handel, directeur des Messagéries Maritimes. Vertegenwoordigd waren 43 mo gendheden, waaronder Nederland en Ncder- landsch-Indië door prof. dr. W. H. Kcesom, dr. M. de Haas en ir. J. F. II. Koopman. Tot het Instituut zijn thans 50 staten toegetre den. Bij de opening der eerste vergadering werd prof. dr. II. Kamerlingh Onnes, die een der ondervoorzitters van het Instituut was, herdacht en in zijn plaats prof. Kcesom gekozen. Aan het einde der laatste bijeen komst deed profr Keesom mededeelingen over het vast maken van helium De Nederlandsche Vereeniging voor Koel techniek viel de onderscheiding te beurt te worden benoemd tot correspondeerend lid van deze internationale instelling. VOOR DONDERDAG 15 JULI. Hilversum (1050 M.) 12.00: Polilieber. 3 301.30: Uurtje voot wees- en zieken huizen, door mevr. Ant. van Dijk. 5.00 7.25: Vooravondconcert d. h. II D.O.-Orkesl Na de pauze: Moderne operette- c-n dans muziek. 7.00: Politieber. 7 30—8.00: Orgelbespeling in de Sl.-Bavokcrk tc Haar lem. Organist: de heer G. van den Burg, organist te Amersfoort. 1. Fantasie en Fuga G-kl. t., Bach. 2. Concert D gr. t., Handel Best. 3. Allegro-Moderato-Andante. Fuga, 10.00: Persber. 8.10: Christel Radio vereniging. Spreker: dr. Ph. A. Lansberg, voorz. v. d. Chr. Liter. Essayisten kring uit Zeist Het Chr. Fanfarecorps „Huizen o.l. van den heer Joh. Karsemeyer, uit Bussum. 1. Gezang 7 vs. 1: Op Bergen en in Dalen (orkest).-2. Poème de France, Reynaud (or kest. 3. a Bois épais redouble ton embre, Lully (zang), b. Iphigcnie auf Taurie, Gluck (zang). 4. Eerste gedeelte van de rede van dr. Th. A. Lansberg, over: Het wezen der poëzie en bijzondere schakeeringen van Christelijke Poëzie. 5. Le sang Gaulois. Marche militaire van Andrieu (orkest). 6. Jour de Fèfe, Pariet (orkest). 7. a. Aria uit Salomo, Handel (zang), b. Larghetlo uit Molelte exsultale jubilate, Mozart (zang). 8. Tweede~ged. van de rede van dr. Lansberg, over: Het dagelijksche leven door Christe lijke Poëzie gedragen. 9. Legenden hcroïquo (orkest. 10. Menuet van Borcherini (orkest). 11. a. Ich bin der Welt abhanden gekommen, Mahler (zang); b. Liebst du um Schönheit, Mahler (zang). 12. Fantasie „Lc Fardadel", Adam (orkest); 13. Avondzang: ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen", (orkest). Daventry (1600 M.) 11.20—1 20: Het Tadio-kwarlet (sopraan, bariton, viool). 1.202.20: Gramofoonmuziek. 3.35: Schoollezing: Shakespaere's heroines: Ka tharine of Aragon and Volumnia. 4.20: Causerie: Books to read. 4 35: Concert. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Dansmuziek. 7.10: Landbouwpraatje. 7 20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuw9 Lering: Recent excavations at Ur of the Ghaldees 7.45: Piano-nocturnes van Chopin. 8.00: „Their recent lour" in Canada and Australia door de Imperial Debating Team of llie Na tional Union of Students. 8.20: „Milesto nes", tooncelsluk in 3 acten, van A. Bennett en E. Knoblock. 9.50: Weerber., nieuws, Lezing: Amercan debts. 10.25: Vocaal concert door Kale Winter, sopraan. 10.50 12.20: Dansmuziek Saj'oyhotel. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 12 50: Concert Lucien Paris (piano, viool, cello). 5.05: Kinderuurtje. 8.50: Concert. Königswuslerhausen (1300 M.) 8.50: Concert. Orkest. 1) Magré, bas. Berliner Solokwartel. 10:50—12.20: Dansmuziek. Brussel (486 M.) 5.20: Kindermalincs. 8.20: Orkestconcerl. 9.30: Dansmuziek door de Bird's Jazz. Munster (410 M.) 1.35—2.50: Concert. 3.505.20: Kinderuurtje. 5.206.30: „Rhein-concert". 7.00: Lezing: Medizi- sche Psychologie. 7.308.00: Juristen- praatje. 8.20: Spaansche les. 9.05 10.20: Opera-avond. Orke9t cn Fr. Wendorf, alt. Gedenkboek N. V. V. R. Ter gelegenheid van hel tienjarig beslaan der Nederlandsche Vereeniging voor Radio- telegrafie heeft de voorzitter, de heer A. Veder, ie Rotterdam, ©cn gedenkboek laten samenstellen, waaran tal van vooraan staande personen op het gebied der radio- telegrafie en -telefonie, zoowel in Nederland als in het buitenland, hun medewerking hebben verleend. Het lijvig boekwerk, dat gedrukt is bij Naula Co., le Zulphen, en in prachtband is gesloken, maakt een keu- rigen indruk en heeft een welverzorgdon inhoud, waarvoor ongetwijfeld veel ïnlersse zal bestaan, temeer waar vele folo'9 tus schen den tekst zijn geplaatst, o m. van mi nister Bongaerls, prof Lorentz, Marconi cn het hoofdbestuur der vereeniging. In den stroom van gedegen artikelen, om vattende bijna 4O0 pagina's, wordt de ont wikkeling van de radio-telegrafie en -tele fonie op zeer onderhoudende wijze geschetst waardoor een werk van groote waarde voor den radio-liefhebber is gewrocht Door Mrs. C. N. WILLIAMSON. Nederlandsche vertaling van Ada van Arkel. 49) (Slot) „Hij kende het geheim van dat vreemde, oude bed in die kamer. Hij ontmoette me, juist toen ik haar gegrepen had, nadat zij hel alarm gegeven had van den bjand, en hielp me haar naar de kamer le dragen, waar zij geslapen had. Zij was bewusteloos en hel was het gemakkelijkste haar daar maar te laten voorloopig, daar wij vlug ander werk te doen hadden. Maar het hoofdeinde van het bed was één met den muur, die de kamer scheidde van den ge- hcimpn doorgang, en zonder haar op ie tillen Jf.on het heele bed wegglijden, het matras sloeg om en het meisje werd op den vloer van den doorgang gegooid. Toen kon het bed weer lerugglijdeu en alles in de torenkamer zag er weer uit als te voren. ..Onze groote fout was. dat wij haar lieten leven tol wij terug zouden kunnen komen, en het plan uitvoeren, dat ik gemaakt had en dat haar voorgoed buiten staal zou stellen om ons kwaad le doen. ..Nogmaals probeerde ik mezelf én het oyndicaat van Derby te bevrijden, maar «weer scheen het noodlot legen mij. Telkens weer is hij op een andere manier gered i weemaal door zijn hond en nu, de laatste 'Ji *55" mi*' wan* ih sterf in zijn plaats." f Glentorly werd nooit voor het ge- ram gedaagd voor zijn gepleegde en be raamde misdaden, want bij zijn poging om aan den hem vervolgden detective te ont snappen, gleed hij uit op de trap, dio van den geheimen doorgang naar een onder- grondsche gang leidde, en brak bij dien val zijn nek. De aanwijzingen, die het geheimzinnige Syndicaat op zoek "naar ^rooi had gevolgd, werden weer gevolgd door menschen, die Derby in dienst nam, en zijn zaak werd overtuigend opgehelderd, waarbij een voor naam bewijsstuk was het 'schetsje van zijn vader, een sprekende gelijkenis met hem zelf. dat Sheila Douglas bewaard had. Niet vér van het lijk van Camille Vainka in de geheime kamer werden al de gestolen luweelen teruggevonden, die van lady Etlnnglon zoowei als Carringions beroemde -diamant en parel. Maar er waren geen pa pieren, die voor het Ondergronsche Syndi caat compromiteerend waren en die orga nisatie werkt nog met al de oude geheim zinnigheid en met ontstellend succes voort- Lady Viola behoefde nu niet haar on schuld te bewijzen en lady Elhington was gedwongen haar excuses aan te bieden. Wat Sheila betreft, zij was altijd in haar geliefde vriendin blijven gelooven en het was niet door een nieuwsgierige vraag, maar uitslui tend door toeval, dat zij van Viola's eigen lippen den uitleg kreeg over enkele kleine mysteries, die haar bevreemd hadden. Viola had niet gewild, dat haar moeder wist waar Carrington zijn juweelen ge waarde, uit vrees, dat deze, in haar dwazen trots, dat zij al zijn geheimen wist, in de verzoeking zou komen er over, (e praten. Toen het meisje zich over Carrington had gebogen, terwijl hij bewusteloos aan den kant van den weg lag^ had zij niet gedacht aan de juweeten, niet gedacht aan haar op- gowonden gesprek met Sheila, maar alleen aan den man zelf. Zij had haar hand op zijn liart gelegd om le voelen of het nog klopte en toen waien Franklin en de „gra vin" gekomen. Wat het glinsterende ding betreft, dat in Viola's zakdoek gewikkeld was, het was een ring, dien kapitein Derby haar gegeven had. Zij had hem niet durven dragen, om haar moeder, en had hem in haar japon gedragen, met de bedoeling hem terug te geven zoodra. zij genoodzaakt zou zijn zich met een anderen man te verloven. Kapitein Derby wilde met zijn huwelijk nu niet haasten. Omdat hij zooveel van Viola hield en omdat hij zooveel vernede ring had ondervonden van de moeder van het fneisje, wilde hij eerst in het bezit zijn van zijn titel en goederen, -vóór zij zijn vrouw werd. Met Carrington was het echter wat an ders Hoe eer Sheila Douglas hein toebe hoorde, des te liever zou het hem zijn, en er was geen enkele reden om te wachten. Na dien vreemden en vroeselijken nacht, was de kleine stenografe de heldin van Glenlorly-Holel geworden. Maar zij was nu geen stenografe meer. Het meisje beschouwde ziohzelve nog verplicht om voor mr. Mc. Kinnon te wer ken tot de veertien dagen om waren, maar Carrington wilde daar niets van hooron, nu zij met hem verloofd was. ITij stond er op, dat mr. Mc. Kinnon onmiddellijk naar Lon den telegrafeerde en iemand, die Sheila'sr plaats kon innemen, ^en, dat hij tegelijkertijd het Agentschap zou meedeelen, waarom zij vervangen moest worden. Daarom kreeg juffrouw Brown, in plaats van te hooren, dat haar protégés niet voldaan had, bericht, dat juffrouw Douglas ging trouwen «iet Mark Carrington, den iuillionnair van het noorden, wiens boek over sociale kwesties zij getypt had. Het meisje was bij alle gasten van het hotel, waarmee zij in aanraking was ge komen,- bemind en het nieuws van haar verloving verheugde iedereen iedereen, op één uitzondering na. Die uitzondering was lady Marsden, voor wie Sheila Douglas' geluk de grootste ver nedering van haar veertigjarig leven beiee- kende. Zij had vele harde slagen verduurd, maar het verlies van Mark Carrington en zijn liefde voor het meisje, dat zij had ge haat en had getracht in het verderf te stor ten, was het ergste van alles. Er gingen heel wat dagen voorbij eer zij in staat was •zich in zeer kleine mate te troosten met de gedachte, dat haar dochter ten minste een rijk man zou trouwen, als zij den nieuwen lord Glentorly huwde, en dat misschien de schulden van lady Glentorly betaald zou den worden en zij behoorlijk zou worden verzorgd. Zij had gedaan wat zij kon om de gelief den gescheiden te houden: maar zij waren, ondanks haar, toch samen gekomen en zij kende Viola te goed, om zeker te welen, dat zij het haar aan niets zou laten ontbreken. Zij trachtte zelfs het verleden goed le maken door heel minzaam te zijn tegen haar aanstaanden schoonzoon, maar, hoe wel hij pijnlijk beleefd was, was hij tevens •ijskoud tegen haar en lady Marsden ver moedde. dat zij beter zou doen met voortaan maar op het vastelandland te gaan wonen. Van alle plaatsen op de wereld was het Glentorly-kaslee! wel de laatste, waar zij zou willen blijven, daar het ook Sheila Douglas onder zijn dak had; maar een ze kere koppige trots bewoog haar toe te geven aan Viola's wensch om te blijven. Oogen- schijnlijk was zij op den besten voet met Carrington, want zij vermoedde, dat Sheila hem niets van haar wreedheid had verteld, en daar Viola verzocht was om bruids meisje te zijn, was zij wel genoodzaakt als zij haar gevoelens ten minste niet wilde verraden om tegenwoordig le zijn hij zijn huwelijk. De gelukkigste dag van Sheila's leven was de on geluk kigsle voor lady Marsden, maar zij had een dapperen glimlach op haar mooi gezicht en onderging haar straf. Zes weken later werd het huwelijk van Viola met den nieuwen lord Glentorly, over wiens roman iedereen praatte, voltrokken. Dit zou een triomf voor de moeder van de bruid zijn geweest, als zij als andere moe ders geweest was; maar zij begreep eerst, toen het te laat was. dat-zij ten slolio haar eigen kaarten verkeerd uitspeelde. Zij werd niet teleurgesteld in de toelage, die zij hoopte le ontvangen, maar zelfs de zachte Viola sprak niet over een toekomstig samenwonen En nu kan men 's zomers lady Marsden, geverfd en nog altijd mooi, in Aix-les-bains of Homburg zien en 's win ters in Cairo of Monte Carlo, en hoewel zij verscheidene bladen van de groote wereld leest, verkreukelt zij die altijd nijdig, wan neer zij een paragraaf tegenkomt, waarin gesproken wordt over de successen van de jonge mevrouw Carrington, de vrouw van den miflionnair,

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5