No. 20344. LEIDSCH DAGELAO, Zaterdag 10 Juli Tweede Blad Anno 1920. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. De Koninklijke Familie. Prins Hendrik en Prinses Juliana mank ten Donderdagochtend in gezelschap van den heer H. v. Wcrmeskerken en een tal rijk gevolg een uilsiapje naar de Beatus- hohleu, even boven den oever van het Thuner-mear Een eind buiten de grot viel het oog der gasten op het lijk van een man, die vermoedelijk slapende van den berm van den weg in het water was gegleden en verdronken. Het gezelschap waarschuwde onmiddellijk dc prefectuur van Interlaken. De Koningin bleef Donderdag den gchce- len dag in het hotel Regina Paiace te St •Bealusberg. De Société d'art et d'liistoire te Genève heeft giseren door tusschenkomst van het Nederlandsche gezantschap te Bern prinses Juliana een historisch album aangeboden ter herinnering aan de hulp, die onze voor vaderen aan de Gencefsche republiek heb ben verleend in den strijd om de godsdien stige en politieke onafhankelijkheid. In dal nlbum zijn verzameld een acte van staats burgerschap van Genève ten name van de Prinses en een historische verklaring, waar uit blijkt, dat Prinses Juliana dit staatsbur gerschap dankt, aan Frederick Francois I, groothertog van Mecklenburg, die in 1815 dit recht verwierf. Het album bevat verder een fraai uitgc- voerden stamboom van de graven van Ge^ nève, uitgevoerd door den heer D. Onna, lid van de Zwitsersche vjerceniging voor hcral-. diek. Uit dien stamboom blijkt dal de Ko ningin afstamt van de graven van Genève en nog steeds hun wapen voert. In een begeleidenden brief maakt hel be- jtuur der Société d'ari el d'hisloire gewag van den steun, die Genève door de eeuwen heen van Nederland heeft ondervonden en 'de gevoelens van dankbaarheid, die de Ge- .ncefsche bevolking jegens Nederland be zielen. Het initiatief Jot liet aanbieden van dit geschenk is genomen door den Genecfschen historicus Guillaume Fatio, die enkele maanden geleden te Genève twee lezingen heeft gehouden over Genève en de Neder landen, en daarbij in het bijzonder de histo rische banden lusschen Genève eenerzijds en de huizen van Oranje-Nassau en Mecklenburg anderzijds in het licht heeft gesteld. Verkiezing Eerste Kamer. De door de C.-H. Unie in Zuid-Holland in te dienen candidalenlijst voor de verkie zing van leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, zal als volgt zijn samen gesteld: 1. Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar te Leiden (aftr.); 2. rar. A. v. d. Hoeven te Rotterdam (aftr.); 3. dr. C. J. K. van Aalst te Amsterdam; 4. mr. dr. C. O. P. baron Creute te Bennekom; 5. jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg te Baarn, 6. prof. mr. T. de Vries te Rotterdam -,7. A. J. de Groot te 's-Gravenhage, en 8. C. L. van .Willemswaard te Schoonhoven. Het Nederlandsch-Belgische verdrag. Uit Brussel wordt gemeld aan dc N. R. Crl.: In strijd mei wat verwacht werd, zal fiet rapport van Van Cauwelaert inzake het Nederlandsch-Belgische verdrag deze week niet bij de Kamer worden ingediend. In parlementaire kringen acht men het nu zeer waarschijnlijk, dat, waar minister-president Jasper de Kamer 15 dezer met va can tie wil zien gaan, hel wetsvoorstel tot ratifi catie van hel nieuwe verdrag eerst in .October aan de orde za! komen. De Wegenbelasting. Op het te Den Ha-ag voortgezette con gres over de wegenbelasting heeft de heer Kersse makers, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat van Noord-Brabant ver- Volgens het woord gevoerd. Spr. herinnerde er aan., dat het ontwerp- fwegenbelasting zoowel voor de wegen, welke op het rijkswegenplan zullen voorko men, als voor de wegen van de provinciale wegenplannen, de uitkeering aankondigt van een bepaald gedeelte van de opbrengst der belasting aan de provincies, waar geen weggeldverordening bestaat. Dit zijn alle provincies, behalve Groningen en Noord- iBrabanb. De provincies nu, waar sinds vele jaren leen weggeld-verordening ingevoerd is, zien ide mogelijkheid in, dat voor haar, in tegen stelling met de andere provinciën, debe staande inkomsten zullen verminderen in plaats van vermeerderen. Na de pauze sprak o.m. de heer Rauh, te 's-Gravenhagc, al>j vertegenwoordiger van den bond van Bedrijfsautohouders. Deze wees op de z.i. groofce onbillijkheid, dat belangrijke groepen van weggebruikers volgens het ontwerp buiten de wegenbelas ting vallen, zoo b.v. degenen, die paarden houden. Men bedenke, dat thans nog 30 pCt. van het verkeer uit paardentractie bestaat. Voorts achtte spr. het tarief der belas ting zóó hoog, dat een groot aantal bedrij ven niet in staat zullen zijn dit te betalen. Zooals de belasting thans wordt voorgesteld Zullen minstens een 1000-tal bezitters van Zware wagens hun auto's niet meer op de zwegen kunnen brengen, waardoor de fiscus zeker een millioen zal derven. Ten slotte jwas epr. van meening, dat er geen aanlei- ömg is, om geen belasting te heffen voor feaotorijtuigen, gehouden door openbare lichamen, die herhaaldelijk particulieren Concurrentie aandoen. De heer H. M. Pieters van Emmerik, uit Hilversum, voorzitter yan den Ned. Bontl Van Autobushouderse vestigde de aandacht bp de belangrijke taak, die de autobussen Vervullen. Tot belooning daarvan worden, zeide spr., ide autobushouders het zwaarst belast. De bussen behooren, meent spr., geheel vrijgesteld te worden van perso- «oole belasting. De heer A- van Linden van den Heuveil, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, betoogde dat, wanneer de paardentractie ook belast zou worden, met b.v. f 10 per paard, uit dien hoofde een belasting vao bijna 3 2/3 millioen zou kunnen worden ge heven. Ir. Ott de Vries, te 's-Grav-enliage, oor deelde de regeling in Holland, vergeleken met Indië, zeer welwillend. Hij achtte geen aanleiding aanwezig voor vrijstelling van de openbare lichamen. Dc heer Jonkhoff meende, dat het fescr- vc-materiaal onbelast moet blijven, en dat de overgang van wegbelastangbetaiing naar het profijt er van moet worden ver kort. De heer Stokdijk uit Rotterdam^, spie- kent; namens de Rotterdamsche Kamor van Koophandel, achtte de belasting voor Rotte» dam veel te zwaar. I'rcf Everts sloot de bijeenkomst, met het uitspreken van den wensoh, dat de re- geering, die van het hier besprokene vol ledig op de hoogte zal worden gesteld, de ter sprake gébrachte bezwaren era stag zal overwegen. Anti-communistische actie in Indië. De Minister van Koloniën heeft aan den voorzitter der Eerste Kamer een brief ge zonden betreffende de anti-communistische actie in Indië. In de vergadering van de Eerste Kamer van 24 Juni j.l. verklaaide de Minister zich bereid om die Kamer in kennis te stellen met de berichten, welke hem zouden be reiken naar aanleiding van een zijnerzijds tot den Gouverneur-Generaal te richten telegrafisch, verzoek om inlichtingen nopens de in die vergadering,,$oor bet lid der Ka mer, den heer Mendel? ter sprake gebrachte anti-communistische actie van den Java Suiker Werkgeversböhd in samenwerking met den Politiek-Economischen Bond en inzonderheid nopens het optreden van den regeeringsgemachtigde voor Algemeene Za ken mr. J. J. Schrieke bij de ter zake ge houden besprekingen. Aan de hand van de sindsdien van den Landvoogd per draad ontvangen inlichtingen kan dc Minister l'lians het volgende mee- deelen: In het Vrijzinnig Weekblad van 11 Juni j.l. werden de tot dat oogenblik geheim ge bleven en ook aan de regeering niet be kende notulen gepubliceerd van een op 10 Maart ji. gehouden vergadering van het be stuur van den Java Suiker Werkgeversbond, waardoor den propagandist van den Poli tiek-Economischen Bond Tideman plannen voor een anti-communistische actie werden ontvouwd. Bij die plannen werd zeer nauw verband gelegd tusschen met steun van het suikerkapitaalx op te richten inlandsche ver- eenigingen en de toekomstige verkiezingen voor de regentschapsraden, terwijl voor noemde heer Tideman zich voorts laakbare uitlatingen zou hebben veroorloofd over re genten, waarvan sommigen voor de zaak zouden moeten worden gewonnen. Aan mr. Tichelaar, voorzitter van liet departement Oosl-Java van den Politiek- Economischen Bond «tevens bestuurslid van gemelden Suiker Werkgeversbond. werd opgedragen zich ter zake met den regee ringsgemachtigde voor Algemeene Zaken bij den Volksraad mr. J. J. Schrieke in ver binding te stellen. Enkele dagen nadien wendde de heer Ti chelaar zich le Weltevreden tot mr. Schrieke met een uiteenzetting van plannen tot anti communistische propaganda. Van de op 10 Maart gehouden vergadering was de heer Schrieke toen en ook later geheel onkundig. Aan de gebouden bespreking gaf mr. Schrieke op 18 Maart jl. kennis aan de regeering, die in overeenstemming met het advies van den procureur-generaal bij het Hooggerechtshof van oordeel was, dat een welwillende houding van het bestuur ten aanzien van die plannen op zichzelf ge rechtvaardigd was, dóch dat overigens, wegens den onderlingen strijd der politieke partijen, voor de regeering een strikt neu trale houding was aangeboden. Dienover eenkomstig werd aan residenten van Be- soeki, Pasoeroean, Soerabaja, Kediri en Madioen een regeeringsschrijven gericht, waarbij hun werd medegedeeld, dat het departement Oost Java van den Politiek Economischen Bond overwoog om, naar het voorbeeld van een in het Blorasche reeds bestaande vereeniging. zooveel mogelijk ook in de regentschappen dier residentie inland sche vereenigingen te stichten met een eco nomisch doel. dat zich zou aanpassen aan de behoefte der betrokken streek. Hieraan werd toegevoegd, dat, aangezien deze actie van particuliere zijde de volle belangstel ling der regeering had, de aandacht dier residenten op bedoeld streven van den Bond werd gevestigd, in verband waarmede hun werd verzocht t. z. t. der regeering te be richten, welken uitslag de bedoelde pogingen hebben gehad. Valüta-concurrentie. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Kortenhorst, betreffende bet instellen van een onderzoek ter zake van den toenemen- den invoer van buitenlandsche artikeleD hier te lande, ten gevolge van den lagen 6tand der Belgische en Fransche valuta, en de sterke daling van het loonpeil in die lan den, antwoorden thans de ministers van Financiën, van Buitenlandsche zaken en van Arbeid, dat zij uit de hun ten dienste staande statistische gegevens aanvankelijk niet den indruk kregen, dat de daling der Belgische en Fransche valuta tot een ver ontrustende toeneming van den invoer van laag geprijsde artikelen uit die landen zou hebben geleid. Toch achten zij het niet uitgesloten, dat sommige der dienaangaande door verschil lende takken van het Nederlandsche be drijfsleven geuite bezwaren gegrond zijn. De minister van Arbeid, Handel en Nijver heid is daarom bereid, met spoed een nader onderzoek naar een mogelijken abnormalcn invoer uit België en Frankrijk en daarvan ondervonden nadeel ige gevolgen te doen instellen, en het resultaat daarvan aan de Kamer mede te deeletz. „Het Groene Kruis". Gisteren hield de Alg. Ned. Ver „Het Groene Kruis" liaar 15de alg. vergadering in het Palacehotel te Hilversum. Nadat de voorz., dr. Fleischer, de verga dering had geopend, sprak dr. Slieler, voorz. van de afd. N.-H. van „Het Witte Kruis", namens het II.B. dier vereeniging een woord van welkom op het N.-II. grondgebied De Voorzitter deelde nog mede. dal in beginsel besloten is een afgevaardigde te zenden naar N. O.-I., om zoo mogelijk daar een aantal Groene Krius-Vereenigingen op le richten en een organisatie te verkrijgen, gelijksoortig, aan die (n ons land. Aan het jaarverslag ontleenen wij; De toestand der Vereeniging is gunstig en alle voorteekenen wijzen op verderen voor uitgang. Als buitengewoon lid trad toe de Centrale Vereeniging ter behartiging der maalschappeijlkc belangen van zenuw- en zielszieken. Stappen, om aan den opleidings cursus te Utrecht een model-wijkverpleging voor de practische opleiding der zusters verbonden te krijgen, leidden tot een bevre digende oplossing. Hel kapitaal der vereeniging steeg van f 81.585,30 tot f 88 029,23. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat het kapitaal slechts voor f 60.000 werkkapitaal is en dat het be heer der A. N. V. veel kostbaarder is dan dat van de prov. vereenigingen. Zoolang bet kapitaal of de jaarlijksche bijdragen aan de A. N. V. niet belangrijk grooter worden, kan aan uitbreiding van het arbeidsveld Diet worden gedacht en ook niet aan gere gelde propaganda. De exposities met hel rondreizend Hygiënisch Bureau moesten we gens gebrek aan middelen worden stopgezet. De balans per 1 Jan. 1925 sluit in inkom sten en uitgaven met een totaal van f 114,942,09. Dr. J. J. Th. Doyer zeide het verkeerd le achten, dat in de gemengde studiecommis sie voor de bcsludeering van het vraagstuk der invaliditeits- en pensioenverzekering voor verpleegsters-huisbezoeksters de men- schen uit Groningen en Friesland ontbreken, die in deze juist het goede voorbeeld gege ven hebben. Hij raadae de commissie aan eens in die provinces le gaan zien hoe het daar geregeld is. De voorzitter zé ide', dat het bestuur dezen wenk ter harte zal nemen. Dr. J. Beyerman .vertegenwoordiger van de Centr. Ver. ter behartiging der Maatsch. Belangen van Zeunw- en Zielszieken) wilde welen waarom slechts een betrekkelijk klein deel der wijkverpleegsters heeft toegezegd psychisch invaliden in hun wijk te zullen bijslaan. Is het onwil of ongeschiktheid? In het laatste geval zou spr. willen, dat bij de opleiding der wijkverpl. wordt gezorgd, dat zij meer competent zullen worden voor zulke verzorging. Hij vraagt daarom de A. N. V. de bestudeering van dit vraagstuk ter hand te nemen. Dr. Koerts vroeg waarom, wanneer toch voor fiet Centraal Bureau ruime geldmidde len noodig zijn, dhn bedrag van f 10,741 in effecten is belegd. De Voorz. antwoordde, dal kapitaal vor ming noodig is om gedekt te zijn tegen wis. selvalligheden en onzekere inkomsten. Dr. Koerts vroeg of de bronnen al gevon den waren waaruit de belangrijke geldsom zal moeten worden geput, welke noodig is voor de met het plaatselijke Utrechtsche Groene Kruis getroffen regeling inzake de opleiding voor de practijk. De voorz deelde mede, dat deze zaak nog riet is opgelost. De heer Van Voorst .van Beest wil welen op welke wijze liet aan het Centraal Bureau gelukt is zich kapitaal te verschaffen tot aankoop van een gebouw, aangezien dit uit het verslag niet bijkt. De voorz deelt mede, dal dit kapitaal is verkregen door allerlei nuttige uilgaven niet te doen. Aan dr. Beyerman antwoordt spr., dat de Ver. alle wijkverpleegsters heeft aange schreven en van 150 antwoord heeft ont vangen. Van die 150 hadden 50 het te druk. Spr. merkt op. dat er plaatsen zijn mei één wijkverpl. op de 5000 en andere met één op de 2000 inwoners De arbeid loopt dus zeer uiteen. Waarom de andere wijkverpl. niet hebben -geantwoord, weet de Ver. niet. De A. N. V. kan natuurlijk overwegen of spe- ciae opleiding mogelijk is, maar het is zeer de vraag of dit resultaat zal hebben, omdat het nieuwe kosten zou meebrengen voor de Vereen, zoowel als voor de cursisten. Vooi- loopig is de kans niet groot. De rekening en' verantwoording over het jaar 1925 werden ongewijzigd goedgekeurd. Evenzoo het bestuursvoorstel inzake de ver deeling van de uit de Roode-Kruis-collecte 1924 ontvangen f 5000. Goedgekeurd werd ook het voorstel om f 100 beschikbaar te stellen voor het derde Int. Congres voor het Reddingswezen en E. H. B O... dat in Sep tember a.s. te Amsterdam zal bijeenkomen. Een aantal wijzigingen in de begrooting voor 1925 werden na eenige discussie goed gevonden. t De heer F. C. Fleischer werd met alge meene stemmen herkozen tot algemeen lid van het bestuur en tot voorz. van de A. N. V. Nadat de heer Koerts den voorz. had dank gebracht voor het vele door hem voor de vereeniging verrichte werk, werd de verga dering gesloten. Vervolgens brachten de deelnemers een bezoek aan de stichting „Ileideheuvel". Het conflict in de steenindnstria. In een gisteren onder leiding van den den Rijksbemiddelaar II. A. van IJ3selslein gehouden vergadering van partijen betrok ken bij de steeninduslrie in Gelderland en Overijsel werd volkomen overeenstemming bereikt ten aanzien van de punten uit het collectief contract waaromtrent oneenig- heid bestond. Het gestelde ultimatum werd 'ingetrokken. De invoer van versch en bevroren vleesch. Het Congres van den Nederlandschen Bond van Veehandelaren, dat te Amsterdam in Artis gehouden werd, heeft een telegram aan den Minister van Rinnenlandsche Za ken en Landbouw verzonden, waarin drin gend wordt verzocht, zoo spoedig mogelijk dén invoer van versch en bevroren vlcesch te verbieden en, wanneer dit niet spoedig kan geschieden, het dan onmiddellijk zoo zwaar met invoerrechten te belasten, dal do veehouderij voor totalen ondergang wordt behoed. Plattelandersbond. De heer K. H. van Beek, uit Den Briel, algemeen secretaris-penningmeester van den den Plattelahdersbond. heeft* gisteren be dankt als lid van dien bond en heeft dus tevens opgehouden de functie van secre taris-penningmeester te vervuilen. Dit bedanken houdt verband met de overheerschende richting bij de leiding van dien bond, waarmee de heer Van Beek zich onmogelijk kan vereenigen. RECLAME. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 c Staal-Tabletten 90e. Maag-Tabletten 75ci Uy Apothekers en Drogisten 7856 liet vliegongeluk bij Brus sel. Zooals wij gisteren nog iri het kort konden meedeelen heeft de K.L.M. een ornstig ongeluk te betreuren, dat den bei den inzittenden van bet vliegtuig, den heer W. Hepner uit Amsterdam en den bestuur, der A. C. de Vree het leven heeft gekost. Het vliegtuig H-N. A.OJC., gisteimorgen om 9 uur 3 van het vliegveld Waalhaven vertrokken met bestemming voor Parijs, is bij het-plaatsje Wol ver them, 13 K.M ten Noordwesten van Brussel, in een plaat selijke mistwolk geraakt en daarbij blijk baar in volle snelheid tegen den grond ge slagen. Het toestel werd totaal vernield. Dc beide inzittenden móeten terstond den dood gevonden hebben. De passagier, de heer W. Hepner, be hoorde tot de trouwste luchtreizigers der K.L.M., die reeds ver over de 100 luchtrei zen had gemaakt. Hij bevond zich thans op weg naar Bazel via Parijs. Hij was on gehuwd en was directeur van den bekenden graanhandel Hoyack te Amsterdam. De vliegtuigbestuurder De Vree was met de route zeer goed vertrouwd cn stond be kend als een voorzichtig vlieger. Hij laat een weduwe achter. Het vliegtuig bevond zadh in uitsteken den staat. De luchtgekoelde Jupiter motor van 400 p.k. was nieuw van de fabriek en had pas 80 vlieguren. De weerberichten, op het vliegveld Waal haven beschikbaar, vormden geen bezwaar tegen het vertrek. Trouwens het vliegtuig der K.L.M. uit Parijs naar Amsterdam, dat dezelfde route volgt, is op tijd, n.l. 8 uur Nederlandschen tijd uit Parijs vertrokken cn te 11 uur 26 te Amsterdam aangekomen, na een normale vlucht. Dc nevel bij Wolverthem schijnt dus plaatselijk te zijn. geweest en van zeer ernstigen aard. Het vliegtuig heeft volgens berichten uit Brussel eenigen tijd in de«n nevel bij Wol- verthem rondgevlogen. Het ongeluk schijnt om 9 uur 45 gebeurd te zijn. De verklaring is, dat. het toestel in den nevel zijn horizon heeft verloren, scheef is gaan hangen en afgegleden is Het vlieg tuig heeft met een vleugelpunt het eerst den grond geraakt. De Fokker F VII, die au te Wolverthem op korten afstand van het vliegplcin van Haren is verongelukt, ligt daar eigenlijk in twee stukken gebroken. Het voorste op twintig meters afstand van het achterste deel. De vleugels zijn in scherven ge sprongen. Van het toestel is niets gaafs overgebleven. De lijken van den vlieger De Vree en van den passagier Hepner zijn deerlijk verminkt. Beide slachtoffers waren op slag dood. Aangenomen wordt, dat de vlieger het vliegplein van Haren niet heeft kunnen ontdekken met het gevolg, dat hij op goed geluk af heeft getracht te landen Menschen van het dorp verzekereD dat zij eenigen tijd. den motor hebben hooren ronken, zon der het toestel te kunnen vinden, zoo dicht was de mist. Plots is dan het vliegtuig een twintig meters hoog uit den mist versche nen. Dicht bij de plaats waar het toestel is gevallen is een boschje, dat dc pilote De Vree, die zeer laag vloog, waarschijnlijk te elfder utc heeft willen ontwijken door plotseling te landen. Het toestel heeft drie maal den grond geraakt voor aleer het ten- slótte te pletter viel. Een zeer groote holte wijet de plaats aan waar het voorste van het vliegtuig den grond raakte. Faillissementen in Neder land. Volgens mededceling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graat Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 8 Juli in Nederland uitgesproken 54 faillissementen, tegenover 86 faillissementen in dezelfde weck van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 8 Juli 1926 1993 faillissementen tegenover 2210 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Door een koe aangevallen. De vrouw van den landbouwer J. van Rijn werd tijdens het melken in een weide aan den Broekweg te Gouda door een koe aan gevallen. Het dier reet haar met de horens het onderlijf open. De landbouwer Van Rijn wist zijn vrouw te ontzetten en de koe te verjagen. In deerlijken toestand werd de vrouw naar de Wijkverpleging overgebracht, waar onmiddellijk operatief werd ingegrepen. Do toestand van de patiënte is naar omstan digheden redelijk. Inbraak in een gomeeutebu- reau. Gisternacht is te Arnhem ingebro ken in een der bureaux van gemeentewer ken. De daders hebben zich toegang ver schaft door openSluiting van een niet afge sloten raam. Een der lessenaars van den administrateur werd opengebroken, eü daarin vonden de indringers een afgesloten portefeuille, waarin zich stukken bevonc«-n, welke tusschen den administrateur 'en den wethouder rirculeéren. Dc portefeuille werd geheel opengesneden, en de papieren er ntfc gehaald. De daders hadden er geen belang bij die mede te nemen. Het geheele kan toorgebouw is onderzocht, maar er wordt niets vermist. Een werkvrouw ontdekte morgens de inbraak. Dc politie heeft de zaak in han den. Van een balcon gevallen. Donderdagavond kwart over elf is een be woner van dc Eerste Spykerdwarsstraat tó Arnhem, die op zijn balcon zat, door hec breken van de vermolmde ballustradc, op -straat gevallen en heeft daarbij een ern stige hersenschudding bekomen, terwijl hij bovendien zijn beide schouders brak liet slachtoffer is naar liet ziekenhuis overge bracht en verkeert nog steeds in bcwustc- loozen toestand. De autodief aangehouden. Door de Arnhemsohe politie is op verzoolt der politie te '6-Hert\genbo8cb aangehou den een inwoner van Aj-nhem, die- verdacht wordt van den diefstal van een auto. I)e verdachte is ter beschikking van den com missaris van politie te 's-Hertogenboscta gesteld. Bij het zwemmen verdron ken. Van twee straatmuzikanten ging er gistermorgen nabij Hattum één in den IJsel zwemmen. De man zwom den Usex over, maar toen hij aan de overzijde gekomen, zag men aan het Veer dat hij de handon in de hoogte stak, om hulp riep en in de diepte verdween. Pogingen om hem te redden baatten niet. Het lijk is niet ge vonden." Een loods waar geen plaais voor was. De militaire medewerker van ,,De Avondpoet" schrijft: In het militair vliegkamp te Soesterberg moet een nieuwe vliegtuigloods komen. De levering van die loods ie opgedragen aan een Dusseldorfsche firma. Dc loods, die ruim f 40.000 zal kosten, is in Duitscli- land pasklaar gemaakt. Op 7 Juli j.L zou een aanvang worden gemaakt met het plaatsen van de loods. Doch nu blijkt bij het uitzetten van do rooilijnen, dat voor de bestelde loods geen plaats is, tenzij een andore loods, waarin wapenen zijn opgeborgen, wordt afgebro ken. Natuurlijk hebben de militaire autoritei ten te Soesterberg bij het denkbeeld een goede loods af te breken, bedenkelijk het heefd geschud, maar... de aannemer van de nieuwe loods, die alles kant en klaar heeft om aan het bouwen te gaan en mei zijn werklieden klaar staat, wijst op zijn' recht om schadevergoeding te eisohen. Teneinde raad hebben de militaire auttf« riteiten te Soesterberg nu maar besloten, dat de loods zal worden afgebroken. (Een schadepostje, dat het Rijk, ruw geschat op f 20.000 komt te staan). In don namiddag van 7 Juli is men be gonnen om de loods te ontruimen en met bekwamen spoed op te ruimen. ,,Dc Avondpost" hoopt, in het belar-g van den belastingbetaler, dat dit muisje nog een-staartje heeft, „want dat op deze wijze wordt omgesprongen met 's Lands financiën, is tooh wel wat al te erg." D e au» ndige bloote armen. -» Het Geldersche dorpje Oene, deel uitma kend van do gemeente Epe, spreekt .druk over de bloote armen van een onderwijze resje. En de critiek, die immers wel meer wreed is, liep uit op de schorsing van het meisje in haar betrekking I Het onderwijzeresje, werkzaam aan de Ohiistelijkc school, kwam naar het Veluw- sche dorpje uit het groote Amsterdam. Haar begrip van de mode en hoe men die, als vrouw, moet volgen, was ietwat ruimer, dan men van de puriteinsche Veluwera mocht verwachten. Het vonnis, over haar geveld, steunde op de overwegingen, dat de mouwen in haar japonnetjes, die t-o«h al ic wercldsch luchtig zouden zijn, ,.to kort" waren. Maar nog erger waa het, dat het meisje dikwijls met de autobus, die Oene met de Deventer „wereld" verbindt, naar de kock- stad ging. Men vreesde van Deventer de groote-stads-gevaren, die zelfs door De- venternaren wellicht nimmer als aanwe zig zijn bevroed. Ten slotte bezocht zij niet de door het schoolbestuur gcwenschta kerk. De schorsing is gevolgd door aan stelling van een tijdelijke leerkracht in haar plaats. De zaak is ter afdoening ge steld in handen van den Schoolraad. En die moet dus, om een juist vonnis te vellen, de stukken van overtuiging, hetzij alleen de japonnetjes, óf de mouwen, óf zelfs dc ar men, met kennis van zaken bekijken. Op jongens geschoten. Te Assen is gevankelijk binnengebracht J. K., landbouwer te Vries, beschuldigd van po« ging tot doodslag op vier jongens, op wie hij op korten afstand met ccn jachtgewt er heeft geschoten. Alle vier jongens werdca geraakt, en twee van hen zijn ernstig ver wond. Belangrijke diefstal. Don» derdagavond ie op de kermis te Laren fceo nadeele van den exploitant van een zuur-- kraam uit Amsterdam, een lederen taschy inhoudende 1100 geilden aan contanten* ontvreemd.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5