Humor uit het Buitenland. RADIO-PROGRAMMA. DE FONDSENMARKT. Norecho buurman,Wa», alweer ballen kwijt T Wier tijn ze. zeker m'n heelen tuin weer door 1" Tennisser: „Nnee. Ik ben er bijna zeker var. Jat ei vier in uw komkommerkae terecht zijn gekomen.' (London Opinion.) Romantische dame,0, de laatste kreet van een Jorene Welke boodschap brengt <fie Je t* Sira üdjutter„Nou, dat de kerel die dat flessie oven* boord gooide ook geen geheelonthouder was. Juffie." (Passing Show.) meneer werkelijk niet thuis t* .Nee mevrouw, en als U het bewije wilt hebbenfit rook bier een aigaar ian hem." 1 (Ruy Bias.) Moeder„Waarom probeer Jo loch oiet een zoet meisje e zijd, Barbara 1" Barbara„Ik probeer het, héél erg." Moeder„Maar het lukt je dan toch maar slecht" Barbara „O, moesje, denk ecne hoe stout ik wel zoa zijn als ik het heeleroaa! uiet eens probeerde." (Humorist.) Bob„Zeg, die man daar fixeert ]e." Julie,,Nu, ik zou die japon ook zeker ferug sturen als hij het niet deed." (Life.) m9 jullrouw, maa: hoeveel heb it nier uitgegeven, gisteravond 1" zjjjöu, zoowat vijf en twintig gulden, geloof ik." uU, dan ia het in orde, ik dacht dat ik ze verloren bad." (Humorist.) De gasten zijn bijna allen Asialen, Chi- ncezen, Japanners, Anna mie ten, Kortërs en Hindoes. Allemaal hebben ze ernstige gezichten gezichten van geleerden en filosofen; de meesten dragen een gouden bril en heel glad kort geknipt haar. Een Chinees iri volksdracht brengt ons een spijskaart in het Chineesch!.... iWat moeten we daarmee beginnen 1 uiet één letter zelfs kunnen we daarvan lezen! Verlegen kijken we elkaar aan. Een tweede Chinees in volksdracht komt, en logt ons een tweede spijskaart voor; in het Engelsch! Waarom Engelsch in Parijs? Vanwege de lorristen waar schijnlijk, die dit restaurant bezoeken, en waarvan de meeslen Engelschen of Ameri kanen zijn. Wat een onmogelijke woorden staan er op die lijst! We zuchten. Een derde Chinees in volksdracht komt, 'en legt ons een spijskaart in het Fransch ,TOor. Zoo, dat ziet civiels begrijpelijker tuit, hoewel toch.... wat kan dat bijvoor beeld voor een gerecht zijn, dat letterlijk (vertaald heel: „de terugkeer van leine vogeltjes in hun nestje"?.... Klinkt dat niet poëtisch?!.... laten we het maar be stellen, alleen om dien mooien naam. Of heeft u liever een ragoüt van visschen- jnagen en -ingewanden? of een ^oep van eetbare zwaluwen-nestjes met kip en harde Ghincesche ham? van die Chineesche ham, die ah beschuit zoo droog en zoo bros en zoo croquant is?.... Goedl maar ik houd het bij de kleine vogeltjes. Daar komt het gerecht al een soort heel lijn gehakt van vogcltjes-vloesch, dat opge diend wordt in een uitgeholde eetbare pom poen die pompoen is het nestje! cn de vogeltjes zijn tot moes gehakt daarin weergekeerd) Met die ivoren stokjes eten?een beetje gewaagd, we zouden de helft morsen, vrees ik! Reeds heeft een Chinees onze aar zeling gezien, en vorken liggen naast ons hord. Wijn? neen, théé drinken we natuur lijk bij het eten, zooals betaamd bij een Chineesch diner; thee uit dien gezelligeo, dikbuikigen thee-pot thee zonder suiker of melk maar, is ze niet verrukkelijk, die Chineesche thee? Thee en rijst die wordt in ieder Chi- jieesch restaurant gratis bij het diner ver- fel rekt en je vraagt maar weer om nieuwe kis de thcc-pot uitgeput, en de rijst-kora Jcec is. Heerlijke thee, nietwaar?en dit is jloch maar heel gewone, Chineesche thee. (Wilt u iets extra's drinken, bestelt u dan een portie ,,paardenmaag-thee". Wat dat is 'voor ihee? waarom die zoo heet? naar de bereiding, die ze ondergaat. Die bereiding is zoo: Je neemt een paard. Je zet het in een thee-plantage, in de lente, als de jonge knopjes van de thee-struiken nog maar pas beginnen uit te komen. Je laat het paard net zoo veel van die jonge tbce-knopjes eten als het maar wil. Tegen den avond haal je het paard uit de plantage weg en slacht het. Je maakt zijn maag open, cn haalt daaruit de thee-knopjes, die dan al een begin van spijs vertering hebben ondergaan. Die droog je. En dan heb je ze, de beroemde paarden maag thee, die in China tegen zijn gewicht in goud .verkocht wordt. Als groente raad ik u aan eens blok jes bamboe te probecren. Ze hebben den smaak van asperges en daarbij het knap pende cn geurige van selderij. Je eet ze met een takje soja er bij. De gerechten zijn werkelijk uitstekend, jnaar de porties zijn wel klein. Dus als we jnu nog eens een „eenden-vel" aten? Een cendenvel?!Ja, een speciaal- Chineesche lekkernij ook. Je laat een eend Jiccl zachtjes stoomen, daarna braden lang, lot zijn vel gaat opzwellen, uilzet- Jen en loslaat van hel yleesch het is dan knappend hard geworden. Je eet dat vel al leen, de eend doe je weg. Bij dat eendenvel kunnen we dan een compute van chow- chow nemen. Zijn ze niet verrukkelijk, die kleine donkergele harde fluweelige vrucht jes in honing gecönfijt?!en zijn ze niet prachtig om naar te kijken? Als dessert wa® kiest ge? Een stuk je Chineesche kaas? dit raad ik u niet aan! die heeft een zóó wonderlijk-sterke smaak, dat Europeesche verhemelten die niet verdragen kunnen. Laten we wat vruch ten nemen liever, wat „letchys" bij voor beeld, van die groote, wille, geurige vruch ten, heel sappig, waarvan de smaak eenigs- zins aan die van ananas doet denken. En wat „mandarijnen in den knop": héél kleine mandarijntjes, niet veel grooter dan een Hollandsohe meikers, goudgeel, en je eet ze met schilletje en al op. Ze hebben een frissche zuur-zoele smaak. Eigenlijk zijn het nog niet heelemaal vruchtjes, maar half bloem half vrucht zijn ze nog, die „mandarijntjes in den knop" at u al wel eens eerder bloemen als dessert? Nu nog een kopje koffie met een „rozen- likeurtje" toe?.... Je ruikt eraan: „Net pruimen op brandewijn 1" zeg je. Maar laat eens een paar druppels in het holle van uw hand vallen, daar even verwarmd wor den, en ruik nu nog eens. Is het niet of heel een bloementuin in zwoelen zomeravond u zijn geuren toezendt?heel een bloe mentuin, maar waarin vooral veel roode rozen, lelien en anjers staan. En nu, drink ze, uw likeur, met kleine langzame bedachtzame slokjes kunt ge u voor stellen, dat ge niet in China zijt?.... Dan vragen we naar de rekening. En tot onze verwondering zien we, dat die per persoon nog geen 30 francs bedraagt! in Hollandsch geld ongerekend maar iels meer dan twee gulden!.. Zeg mij nou, waart ge tevreden, dat ik u bracht in dit Chineesche milieu? Dat ik u midden in Parijs een uurtje in China heb doen meemaken?O ja, ik wed, dat bin nenkort ge er nog eens weer heengaat, om eenige van de vele, vele andere gerechten der chineesche spijskaart te probeeren*. en dat ge na uw derde bezoek reeds uw rijst met de ivoren stokjes eet!. M. DE ROVANNO. Parijs, 3 Juli 192G. VOOR ZONDAG, 11 JULI. Hilversum, 1050 M. 8.309.30: R.-K. Morgenwijding. Klein dameskoor o. 1. v. Mej. Jo Immink, zangeres te Amsterdam. Mej. Els Hoelen, piano. Mej. Nel Goetmakers', mezzo sopraan. Spreker: Hr. Paul, A. M. Speet, secretaris van de K. R. O.-slichting. 1. Jesu dulcis memoria, H. Cuypers. 2. Deh, calma o ciel (mezzo sopraan), Rossini. 3. Memorare, Griesbacher. 4. Rede van den heer Speet, over: Christus ons ideaal. 5. AVe Verum, Mitteres. 6. Auf dem Kirchhofe (MeZzo sopraan), Brahms. 7. Amni die, dio Mariae, Griesbacher 9.30: v.m. Christel. Radiover. 1. Orgelspel. 2. Votum en begroe- lingszegen. 3. Zingen Psalm 116 1, 2 en 3. 4. Lezen: De Wet des Heeren en Openb. 21 1-8. 5. Gebed. 6. Zingen: Psalm 130 2 en •1. 7. Predikatie over 1 Corinlhe 15 54-58. Het Leven van den Christen in het licht van de zalige opstanding des vleesches. 1. Dat leven verwacht de vernietiging van den dood. 2. Dat leven erkent de kracht van den dood. 3. Dat leven roemt tegen den dood. 4. Dat leven draagt vrucht ondanks den dood. 8. Tusschenzang: Psalm 17 7 en 8. 9. Ge bed. 10. Nazang: Pslam 56 6. 11. Slotzegen 3: Matinee door het Residentie-orkest, o. 1. v. Ignaz- Neumaric, uit het KuThaus to Scheveningen. Solist'; Marcel Reynal, viool 1. Rossini: Ouverture Willem Teil. 2. Lalo Symphonie espagnole (allegro-endanle-ron- do). Marcel Reynal. Pauze. 3. Tschai- kowsky; Suite du ballet" Casse-noiselte". 1. Ouverture. 2. Marche. 3. Danse de la Fee dragee. 4. Danse russe (Trepak). 5. Danse arabe. G. Danse chinoise. 7. Danse des Mir litons. 8. Valse des fleurs. 4. Wagner: Voor spel 3e acte Lohengrin. 7. V.P.R.O.-uitzen- ding. Rede door dr. E. J. v. d. Brugh, N. H. predikant te Ticl 8.15: Kurhausconcert. Solistenconcert o. 1. v. Prof. G. Schneevoigt. Soliste: Irene Eden, zang. 1. Wagner: Voor spel „Die Meistersinger vonNürnberg". 2. Weber, Weingarlner: Aufforderung zum Tanz. 3. TschaikowskyAndante voorstrijk orkest uit het kwartet op 30. 4a. Mozart: Arie der Constanze aus: Die Entführung aus dem Serail, b. Mozart: Arie der Kö- nigin der Ncht aus: Die Zauberflöte (De too- verfluit). Irene Eden. Pauze. 5. Massenet: Scènes napolitaines. a. La danse. b. La pro cession. c. LTmprovisatcur. d. La Féte. Ga. Verdi: Aria uit Rigoletto. b. Thomas: Aria uit Mignon, Irene Eden. 7. Chopin-Glazou- now: Polonaise u. d. suite ..Ohopiniana". Daventry, 1600 M. 3,o0: Muziek door de band van het le batt. Kon. Yorkshire lichte Infanterie. D. Bennett, sopraan. D. Smith, bariton 5.20: Het British Vocaal kwartet. D. Bennet, sopraan. E Colemann, contra alt. E. Greene, tenor. D. Smith, ba riton. „The daisy chain", zangspel 5.50 6.20 Shakespeare's heroines. „The Win- tor's tale". Scènes uit de le, 2e, 3e, cn 5e acte 8.20: Klokkengelui 8.35: Eenvou dige kerkdienst 9.20: Weerber., nieuws 9.40 Het Ohenil kamer-orkest en De En- lish Singers 11: Sluiten. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 1.05: Concert door het orkest Gayina 8.50: Concert en dansmuziek. Königswusterhausen, 1300 M. 11.50 1.10: Vroolijke liederen door de hlinden- mannenzangver. „Heimatklange" 6.50: „Die Meistersinger von Nürnberg", opera v. Wagner. Daarna dansmuziek. Münster, 240 M. 9.20—10.20: Orkest- concert 11.5012.50: Gedichlenvoorle- zing 3.20*^-4.20: Meisjeskransje 4.20 7.20: Uitzending athletiek- en zwem wedstrijden Keulen 7.207.50: Lezing: Norwegen —7.50—8.20: Schaakleg 8.20: Lezing: Jaispur im Rajputana 8.50: „Der Herr der Eixle", radiotooneel (4e afd.) 10.20: Exotische muziek. Brussel, 186 M. en Antwerpen 265 8.35 Concert. MMe Nayrac, zang 10.20: Nieuwsber. VOOR MAANDAG 12 JULI. Hilversum, 1050 M. 12 u.Politieber. 5—6 u.Kin dei-uurtje, door mevr. Amt. v. Dijk. 6.157.45: Concert door het H. D. O.-orkest, o.l.v. Fr. Lupgens. 7 u. Politieber. 7.45 en 10 u.Persber. 8.10: Uitvoering van de TieJsche Kinder- zaDgschool o.l.v. Willem Wernicke, met medew. van mevr. Annie DitzelPeysfcer. sopraan. Hr. A. C. M. Sldnkciü, bas, Hr M. Krynen, viool, Mej. Ella Meris, piano. Daventry, 1600 M. 11.20—1.20: Het ra. ddokwartct en solisten (contra alt, teaior, piano). 1.202.20: Lunchmuziek. 3.35: SchoollezingReptiles and their allies. 4.20: Causerie: Eastward bound. 4.35: Dansmuziek 5.35: Kinderimrtje. 6.20: Lichte orkestmuziek. 8 u.Padvinders bulletin. 7.20: Tijdsein Big Ben, weer ber., nieuws. 7.45: Piano-nocturnes van Chopin. 8 u.Causerie. 8.15: Lezing: The Norwich peagant. 8.20: .Orkestcon cert van Cardiff. I. Ivans, contra alt. Koor. 9.20: Muziek van 't New Verrey's Restau rant. 9.50: Weerber., nieuws. Mr. R. Strauss, voorlezing. 10.25: ,,A Chinese Honeymoon", van G. Dance eo H. Talbot. 11.20—12.20: Danemuziefe* Parije „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Conceit door het orkest Gayina. 5.05 Concert. 8.50: Concert. Königswiisterhause.n, 1300 M. 8.50: Duitsche Reden (Luther, Goethe, GriJJpar- zer, Lassalle, Bismark, Unruh).- Orkest on A. Braun. Daarna nieuwsber. Münster, 410 M. 1.35—2.50: Orkestcon cert. I. Hesse, alt. 4.506.20: Kamermu ziek met fluitsolo's. 6.207.20: Declama ties. 7.20—7.40: Lezing: Hauszinssteuer. 7.408 u.Lezing. Die Erziehung im Strafvolizug. 8.20: Lezing: Geheime Ge- sellsch aften. 8.50: Der Herr der Erde (5e afdO radio-tooneelspel. Brussel, 486 M. en Antwerpen, 265 M. 8.20: Orkeetconoert. 8.50: Lezing. 9.30: ,,Le sou lire du Faune", 1-acter. 10.20: Nieuws. RECLAME. Maak een einde aan die noodelooze pijn. Pijn, pijn, pijn heel den dag die ellen dige rugpijn! Van dat gij opstaat, tot gij naar bed gaat, steeds die afmattende pijn. En morgen precies hetzelfde. Zoo kunt gij niet voortgaan! Waarom niet een einde ge maakt aan die ellende 1 Waarom niet de oorzaak aangetast 1 Hoogst waarschijnlijk zijn het uw nieren. Die doffe, onophoudelijke rugpijn is vaak de eerste waarschuwing der natuur van een nierkwaal. Meerdere waarschuwingen vol gen spoedig, als duizeligheid, hoofdpijn, urinekwalen, stekende pijnen bij bukken of overeind komen, zenuwachtigheid, rheuma- tische pijnen, graveel en waterzuchtige zwellingen. De nieren worden van kwaad tot erger bij verwaarloozing. Laat zich geen chronische nierziekte ontwikkelen, doch kom uw nieren zonder uitetel te hulp. Gc bruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, vóór het te laat is. Foster's Pillen hebben dui zenden blijvend baat verschaft. Gij kunt dit overal om u heen hooren. 7838 Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten landsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. Adv. 7745 Door hol optreden van Caillaux is de po sitie van den Franschen franc opnieuw in bot centrum aller belangstelling geplaatst. Of het hem gelukken zal den franc te sta- bilisecren? Men zou er haast aan twijfelen, vooral na de uiteenzettingen van den soci- alistischen leider Blum, welke oorzaak zijn geworden van een nieuwe scherpe daling, die zelfs de Kamer heeft verrast. Caillaux bepleitte de stabilisatie van den franc met behulp van buiten] andsche crediel'en; be pleitte voorts rigoureuse fiscale maatregelen en verlaïigde daarnevens een absolute vol macht voor de regeering teneinde onverwijld die stappen te kunnen ondernemen die zij noodig oordeelt, zonder door parlementaire tusschenkomst te kunnen worden gehinderd Kortom, het ging om niets minder dan om dictatoriale macht op het gebied der finan cien. Om het Con sul schap van Caillaux. Met.dat al is de positie van den franc zeer wankel; dit toont ons trouwens ook het jongste koersverloop, waarbij echter wel in aanmerking moet worden genomen worden, dat voor een groot deel speculatieve elemen ten aan het werk zijn. Vooral in de laatste weken, toen bleek dat er politieke strubbe lingen op til waren, heeft zich een uitgebrei de baisse-speculatie ontwikkeld, welke uiteraard niet bevordelijk kunnen zijn aan de plannen der Regeèring. Tegenover de be-. Jan gei) van don Franschen Staat, staan d§ belangen d^r speculatie, welke in dit opzieht internationaal, uniform zijn. Vandaar 't on gewild, onbewust, maar toch eensgezind op trekken tegen den franc, om 't koerspeil ver der te drukken. Dit is een zwakke plek onn dat hiertegen zoo moeilijk kan worden op-i gelreden. Wel kan men in eigen land de speculatie desnoods verhinderen, maar daar builen staat men vrijwel tegenover elk aan bod machteloos; tenzij men over bijzondere kapitaalreserves beschikt. Dit laatste is nu juist in Frankrijk niet het geval, vandaar dat slechts met behulp van buitenlandsche credieten. het aanbod zal kunnen worden gekeerd. In Duitschland is men in de jongste week lol een hernieuwde discontoverlaging over gegaan, om in meerdere male de crediet-i bedrijvighoid op le wekken. De crediet- eiscken zijn in den laatsten lijd. na de voor-i laatste discontovcrlaging vrijwel miniem gebleven. Ook de halfjaarlijksche wisseling heeft weinig eiscken aan de circulatiebank gesteld. Ten deele kan hieruit worden ge-> concludeerd, dal handel en industrie in Duitschland momenteel weinig expansie bezitten, anderzijds echter ook, dat op an dere wijze goedkooper crediet te verkrijgen is. Dit laatste in verband met de positie van de geldmarkt in diverse economisch goed gefundeerde landen. Op grond van deze overwegingen, eenerzijds als prikkel, ander zijds om handel en industrie niet te ver-, vreemden is de Rijksbank er toe overgegaan opnieuw het disconto te verlagen. En. men mag zelfs verwachten, dat een verdere ver laging zal plaats hebben indien het blijkt, dat de jongste maatregel niet het gcwenschte. effect sorteert. Wij wijzen in dit verband op hel feit, dat het economische léven van Duitschland nog lang niet dkt is, wat het zijn moet. Zoodat elke maatregel waardoor het economisch leven van het Duitsche Rijk wordt gestimu-. leerd dringend geboden is. Er zijn nog altijdi 13/4 millioen arbeidswillige werkloozen, voor wie geen betrekking kan worden ge-s vonden; waaruit dus blijkt, dat de product tieve krachten nog lang niet ten volle kun nen worden benut. 2 Juli 9 Juli Londen 12.111/* 12. II1/* Berlijn 59 27 59.28 Parijs 6.717» 6.40 Brussel 6.70 6.1G New-York cable 2.49 2.49 Behoudens voor francs, gaf de valuta-, markt weinig, fluctuaties te.ziei). Zoowel de positie van het Engelsche als van het Duit sche betaalmiddel geeft weinig aanleiding tot bespreking. Berlijn niettemin aan den vasten kant Parijs en Brussel noteerden: een scherpe reactie. Opmerkelijk is de voort-, gezette koersstijging op de Berlijnsche beurs Blijkbaar heeft men in Duitschland meer vertrouwen in de opleving van den DuR- schen handel dan ten onzent, want het is bekend, dat van Hollandsohe zijde vrij om-: vangrijke hoeveelheden Duitsch fondsen materiaal is afgeslooten. Nu Duitsche aan- deelen een wellicht ongemotiveerde hoogte hobben bereikt, wenscht men hier te lande het wisse voor het onwisse te.nemen. Voor- Duitsche obligaties daarentegen blijft men ook ten onzent goed geporteerd. De stemming op onze fondsenmarkt is cok in de afgeloopen beiichtsperiode eea gunstige geweest, hetgeen vooral te danken is aan de kooporders voor Fransche reke ning. Dc z.g. valuta-aankoopen bepalen zich in hoofdzaak tol de goed gecasseerde en zwaardere fondsensoorten, vandaar dat o.m. tabakswaarden een goede week had* den. Bedenkt men Hierbij, dat in tabakken zich een omvangrijke contramine ontwik keld had Op grond van vroegere oogstvooruit-< zichten, dan is het duidelijk, dat deze sooij een gedecideerd yaste tendenz verlooneit *7

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 10