PUROL No. 20343. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 9 Juli Derde Blad Anno 1926, BINNENLAND. Fietsen GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. Het Ondergrondsche Syndicaat Het verdrag met België. De Belgische Kamer heeft gisteren de artikelen goedgekeurd van tiet ontwerp lot goedkeuring van het tusschcn België en Nederland gesloten verdrag betreffende de territoriale bevoegdheid, het faillissement, het gezag en de ten-irilvoer-1 egging van rechterlijke beslissingen en scheidsrechter lijke uitspraken en van authentieke akten. Koffiehuis- en Restaur au tho «der*. Woensdag hield de Ned. Bond van Kof fiehuis-, Restauranthouders en Slijters zijn alg .jaarvergadering te Tilburg. Den dag te voren was de Bondsraad dier organisatie daar bijeen geweest. De ge mengde zangvereeniging ,,Bel Canto" bood den afgevaardigden dien avond een con cert aan. Op de aJgemeene vergadering'waren 66 (tfdeehngen vertegenwoordigd. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden tal weer groeiende is. De financieele toe stand is zeer goed te noemen. In het afgeloopen jaar werd door den Bond en zijn instelling de Centrale Crediet- bank, het perceel Keizersgracht 43G te Am sterdam, waarin de kantoren gevestigd zijn, jn onbezwaard eigendom verkregen. Onder de punten der agenda, die alle werden aangenomen, was er een, waarbij het best-uur werd opgedragen bij de brou werijen aan te dringen op verlaging van den rentevoet van 7 pCt., welke de brou werijen van hun afnemers vragen, die te vens geldleeningen met haar sluiten. r Besloten werd ook tot aansluiting bij de vereeniging Matig zonder dwang." Do vergadering werd o.a. bijgewoond door den heer de Breg, inspecteur der Volksgezondheid, dienst der drankbestrij ding. Ned. Klokkenspel vereeniging. De Nederlandscfoc Klokkenspel vereeni ging heeft in Amsterdam een buitengewone ledenvergadering gehouden tot aanvulling en nitbf-eiding van haar bestuur en daarin voor de tweede maal mr. A. Doosjes geko zen en voor het eerst de heer-en E. M. von Brucken Fock, dr. J. Caspari, Jos. de Klerk Ph. van Ommeren Jr., mr. dr. J. C. Ovor- voorde, J. W. Perrels en dr. A. Vas Nunes. /Allen hebben de benoeming aangenomen en vormen nu met de hecreo M. A. Brandts Buys, J. H. Garms, J. W. Meyll en P. A. yan Westrheenen het bestuur. De voorzitter der C. B. P. T. T. afgetreden. De heer J. G. van der Jagt, sinds Decem ber 1920 voorzitter van den C.B.P.T-T. (Centrale Bond van NederL Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel), heeft in een dezer dagen door hem aangevraagde be stuursvergadering zijn dadelijk ingaand ont slag als voorzitter van den C-B.P-T.T. en lid der organisatie ingediend. De aanleiding tot dit ontslag is gelegen in het verschil van meening in het bonds- bestuur over dc thans te volgen tactiek na dc verwerping van het bestuursvoorstel tot aansluiting van den C.B.P.T.T. bij het N.V.V. De Rijks-Verzekeringsbank. Naar de „Tel." van bevoegde zijde vor- Tieemt, is het zoo goed als zeker, dat de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam zal blijven. Binnenkort moet een beslissing van den Minister van Arbeid in den bovenaan- gegeven zin te wachten zijn. Bij Kon. besluit is benoemd lot hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat jlir. ir. A. G. Beelaeris van Blokland, ingenieur van den Rijkswaterstaat. RECLAME. Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met Doos 30 ct 778* Dood el ijk ongeval te Haar lemmermeer. Gistermiddag had ae knecht van den pontwachter Heemskerk, de 47-jarige ongehuwde B. V., juist iemand overgezet naar de Westzijde van de ring vaart in den Haarlemmermeer, toen een pleziermotorjacht van dr. S.( uit Haarlem, kwam aanvaren en blijkbaar geen erg had ifl den slaaldraad, welke over de vaart was gespannen. De ponlknecht haastte zich ora de lier los te gooien, toen tegelijkertijd het jacht tegen den staaldraad aanvoer met het nood lottig gevolg, dat de handle deu knecht legen het hoofd sloeg met zulk een kracht, dat hij ineenzakte en weldra overleed. Ongelukken. Gistermid- dag is de 13-jarige J. B. op den Blaak te Rotterdam van een auto gevallen. Hij kwam onder een achterop rijdenden auto terecht Met een hersenschudding is hij in het zie kenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen- De 72-jarige weduwe H. de W. is gister avond op de Binnenrotte te Rotterdam ovpr een bananenschil uitgegleden en gevallen Met een gebroken rechterdijbeen is zij in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter ver pleging opgenomen. Waarschuwing. In het Algemeen Pol iti(blad verzoekt de commis saris van politie te Waddinxveen opsporing, aanhouding en voorgeleiding van een per soon, dde zich noemt nu eens Jan van Ever- chngen. wonende te Enter (gem. Wierden) en dan weer Jan Bevers, wonende te Nij- vcndal, schüdersknecht. Hij heeft zich in de gemeente Waddinx veen bij een patroon verhuurd, onder val- sche voorgevens geld los gemaakt voor zijn indiensttreding, om daarna niets meer van Zich te laten hooren. Gebleken is, dat hij een vulschen naam heeft opgegeven en niet te Enter woont. Hij doet zich voor als iemand van Christelijke beginselen, spreekt veel over predikanten en over het Nederlandsch Jongelingsverbond (hij loopt met een jaarboekje van dit ver bond in zijn zak). Praclijken als te Waddinxveen schijnt hij ook elders te hebben uilgehaald. Hij komt blijkbaar af op advertenties, geplaatst in De Vriend van Oud en Jong. Signalement: oud ongeveer 40 jaar; lang 1.75 M., rossig haar, groote rossige knevel, oogen, die wijzen op drankmisbruik .loopt moeilijk, armoedig gekleed. De milde geve r." De 24-j a r i- ge Deensche olieetoker H. J. J. was Woens dagavond gaan passagieren op den Schie- damschen Dijk te R'dam. Hij nam uit de buffetlade in een café f 80 weg en gaf hier van f 70 aan een kastelein in de Pottebak- kersteeg in bewaring. Van het restant gaf hij f 5 aan een werklooze ten geschenke. Een dienstbode, wier uiterlijk hem wel aanstond, gaf hij vervolgens f 3. De inmid dels gewaarschuwde politie maakte aan '6 mans weldaden een eind en sloot hem op. Op het politiebureau bleek nog, ddt de Deen in zijn vaderland nog een gevan genisstraf van 3 jaar te goed hoeft. Aangevallen door een hond. Woensdagmiddag had juffrouw C. V. uit de Schevcningschestraafc te Rotterdam haar dochtertje van 15 maanden, dat in een kinderwagentje lag te slapen, eenige oogenblikken vóór de deur in het zonnetje gezet. Een groote bruine hond viel het kind aan en beet het in het gelaat, waardoor drie wonden ontstonden. Het kind is in het ziekenhuis aan den Bergweg behandeld. Het drama te Amsterdam. De vrouw, die haar vijfjarig kind in haar woning in de Berberisstraat te Amsterdam mol een touw worgde en daarna zichzelf met een beitel ernstige wonden in de buik- streek toebracht, is in hei Binnengasthuis overleden. Door haavdood zal lal van punten in dit drama voor goed onopgehelderd blijven, immers van een nader verboor door de po litie kon niets komen, omdat de medici daartoe geen toeslemming konden verlee- nen met het oog op den lichamelijkcn en geestelijken toestand van de vrotiw. Hel staat vast, dat de man in deze zaak geheel vrijuit gaat. De zak met 400 gld. Een kantoorbediende, die een geldzak, waarin 400 guldens, onder zijn arm droeg, had Woensdag een bezoek gebracht aan het hoofdpostkantoor te Amsterdam. Toen hij naar huis wilde gaan, ontdekte hij plots, dat de zak met geld verdwenen was. Of hij het ding ergens aan een lessenaar heeft laten liggen, of dat de zak hem ont- J futseld is, vcnaddl de geschiedenis niet In i ieder geval lieeR thans een ander plezier van de guldens. i Branden. TeBennekom I is de dubbele arbeiderswoning, bewoond door de gezinnen Janssen en Roos. geheel verbrand. Van de inboedels werd weinig gered. Alles is verzekerd! De oorzaak van den brand is onbekend. Te Mook is gisternacht de boerderij van den landbouwer J. C. geheel uitgebrand. Van den inboedel kon slechts een gedeelle gered worden. De oorzaak is onbekend. Tragisch verdrinking 8- geval. De 40-jarige heer Andriesse, wo nend in Duitschland, gehuwd en vader van acht kinderen, die naar Gennep was geko men om zijn ouders te bezoeken, werd 's avonds vermist. Aan den oever van de Maas werden zijn kleeren gevonden. Ver moedelijk is hij bij het zwemmen ver dronken. Trambot3ing te Gulpen. Op de nieuwe tramlijn van de Liniburgsche Tramweg Maatschappij van Gulpen naar Vaals is voor de tweede maal, binnen een jaar, een ernstig ongeluk gebeurd. Gistermiddag omstreeks 3 uur vertrok een personentrein van Gulpen. Toen de trein op ongeveer 500 M. van het station Gulpen verwijderd was, bemerkte de machinist, dat op hetzelfde spoor van den tegenovergestel- den kant vier wagons in razende vaart na- derden. De machinist wist den Irein tijdig tot stilstaan te brengén, doch hij kon een ernstige botsing niet verhinderen. De botsing was zóó hevig, dat de slag ver in den omtrek gehoord werd. Drie wagons werden totaal vernield, de personentrein werd voor het grootste gedeelte verbrijzeld. De vier wagons, die in zoo snelle vaart uit de richting Vaals waren komen aanrijden waren afkomstig uit Vaals. Men had met deze wagons gerangeerd op het emplace ment aldaar. De conducteur Verlinden, die een déraillement vreesde, had daar de rem- blokken losgemaakt en zoo werden de wa gons van Vaals, een der hoogste punten van Nederland, naar het in het dal gelegen Gul pen afgerold. De conducteur Verlinden is van de laat ste wagen gevallen of gesprongen. Hij werd althans dood gevonden. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Bij de botsing zijn nog circa tien perso nen gewond, waarvan zes ernstig. Twee hunner zijn naar het ziekenhuis Calvariën- berg te Maastricht vervoerd, terwijl de ove rigen thuis worden verpleegd. De namen der gewonden zijn: Ilildebrand uit Vaals, de machinist Willems, te Gulpen; P. H. Sangen te Houthen; raej. Schobben te Le nders (België); Boosteen, Maastricht; mej. Francken te Vaals met haar kindje; mevr. Bcllefroid te Maastricht, mevr. Hupperelz te Gulpen met haar dochtertje en de con ducteur Selden. Een der inzittenden deed aan een redac teur van de „Maasbode" hel volgende ver haal: We waren met de stoomtram van 2 uur uit Maastricht vertrokken. De trein beslond uil locomotief en een personen rijtuig, waarin een vijftiental personen zat. Achter Gulpen bij hel transformatiehuisje van de Slroomverkoop-Mij. van den Rijks weg naar Aken, dus niet ver van de plaats, waar onlangs nog een ernstig ongeluk plaats had, gebeurde het: de botsing met een vier tal geladen goederenwagens komende uit de richting Vaals. Op hel emplacement Lemiers was men bezig met rangeeren. Daarbij was niet vol doende zorg gedragen, dat de wagens niet te ver konden wegrollen. Toen de locomo tief dan ook afslootte, begonnen die de helling af te rollen. De hellingen op deze lijn zijn de slerkste van ons land. De vaart werd zoo groot, dat de wagens in razend tenpo de helling Niswitler opliepen en daarachter opnieuw in al sneller wordende vaart in de richting Gulpen daalden. De remmer, bij het ran geeren betrokken, heeft nog kans gezien, om op den achtersten wagen te springen en moeizaam van wagen op wagen klim mend den voorsten te bereiken, aan welks benedendeel zich bet rem werk bevond. Het is niet de eerste keer, dat hier wa gens op hol slaan. Op dit gevaarlijke traject moei het reeds vijfmaal zijn gebeurd Dit maal werd de afloop bijzonder noodlottig. Eerst kwamen de wagens in botsing mei een vrachtauto. De vijf mannen, die er op en er in zalen, rodden door er vanaf le springen hun leven. De vrachtauto werd in stukken gereden. Toen botsten de wagens tegen een »aard, welks achterlijf werd afgereden. Dan kwam de botsing met de tram uit Maastricht. Waarschijnlijk heeft de machinist hel on geluk zien aankomen en heeft hij dcor met alle kracht te remmen dit pogen le voor komen. We voelden icnminsle eerst e-en geweldigen schok, waarbij het leek, of de bovendeel en van den wagen vooruit gingen schuiven. Dan volgde een geweldige slag. De wanden van bet personenrijtuig leken uit elkaar te wijkon. Het plafond dreigde neer le komen. We zagen de- locomotief met de achterste raderen omhoog gaan. De trein hield zich vrij goed. Er had geen déraillement plaats, dat vanaf de berm van den spoordijk ter plaatse zeer vreeseiijk had kunnen worden. De eerste van de vier ios- geloopen wagens werd vrijwel vermeld. De inhoud, veekoeken, werd in het rond ver spreid. De gevolgen der botsing zijn wel nood lottig geweest. De ongelukkige remmer werd door den schok van den trein afgcslingerd, zoo ont zettend hard tegen een paai, dal hem de schedel werd ingedrukt. Hij moet terstond dood geweest zijn. De machinist vloog met het hoofd door de ruit van zijn machine en liep ernstige verwondingen in hel ge zicht op. Wij. in het personenrijtuig, werden met geweld door elkander tegen den vloer en door de ruiten geslingerd. We waren onder de eersten, die lot bezinning kwamen. De anderen lagen erbarmelijk over den vloer en op de banken. Hier cn daar zag ik reeds plassen bloed. De meeste zware verwondin gen zijn dan ook gezichts- en hoofdwonden geweest. Van de 15 inzittenden zijn er maar vier zonder kneuzingen afgekomen. We hebben spoedig dc gewonden mei be hulp der toegeschoten mensehen uit de om geving uit de wagens gedragen. Een der in zittenden, een apothekersassistent, heeft snel verbandmiddelen gehaald en heeft met een zekere madame Erven het mogelijke gedaan voor de voorloopige verzorging der gekwetsten. De ziekenauto van den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst le Maastricht heeft een tweelal zwaar gewon den naar Maaslriehl overgebracht. liet is de machinist en zekere mevr. Schobbe. Vooral laatstgenoemde is ernstig in het ge zicht gewond. Ernstige aanrijding. G i s- leravond heeft te Breda een ernstig auto- busongeluk plaats gehad. Een autobus der- gemeente kwam in aanrijding met een paard en een veulen, die terugkeerden van de stamboek tentoonstelling. Een tweede auto passeerde tijdens het ongeval, met hel gevolg, dat een man per rijwiel, die wilde uitwijken, onder de autobus terechtkwam. Zijn borstkas werd ingedrukt en een been bezeerd. Bewusteloos werd hij weggedragen. Het veulen kwam eveneens onder de bus en brak een been. Het dier moest afgemaakt worden. Voor liet veulen was nog pas f 750 geboden. Autodiefstal. Bij de Bos sche politie is door een firma te Tegelec aangifte gedaan van ont/reemding te haren nadeele van een auto, merk Storkkar. Een Arnhemmer had met de firma over den aankoop van deze auto onderhandeld en had zich met een der firmanten en de auto naar 's-Hertogenboscli begeven. Terwijl men een kop koffie ging gebruiken, blcei de auto in de Kerkstraat staan. De Arn hemmer verwijderde zich even, doch keer» de niet weer. En de auto was eveneens verdwenen. De recherche onderzoekt deze zaak. Opnieuw valuta! ij din L i nv burg. De Liniburgsche redacteur van „De Msb." schrijft uit Maastricht: Zonder het le merken zijn wij opnieuw in een valuta-periode terecht gekomen. Toen Duitschland, nu België. Luik begint voor Zuid-Liinburg te bettekenen wat indertijd Aken was: de groote inkoopcentrale. Eiken avond kan men uit de te Maastricht arrivec- rende treinen stoeten van met allerlei pak ken beladen koopers zien arriveeren. De treinen komen te laat binnen, want de douanen te Eijsden hebben nu druk werk. De Luiksche magazijnen en café s hebben af en toe baast evenveel Limburgsch als Waalsch publiek. Dp z.g. vrije markt te Maastricht, welke op Woensdag wordt gehouden, is plots lo( enormen bloei gekomen. Op dit punt toont zich dc Belgische valula-concurrenlie veel gevaarlijker dan de Duitschc, want de Bel gen komen zelf hun waren brengen. Woens dags in den vroegen morgen komen zij met Fordjes en karretjes, met groote koffers en kisten naar Maastricht Ze rukken aan van Verviers, Luik, Visé, Tongeren, Hasselt, Maeseyck met schoenen, garen en band, stoffen (een mansbroek voor een gulden!) en keukengerei. In den laatstcn tijd zien wij een waar koek-offensief. Peperkoek en wa fels beginnen een specialen hoek van hel geheel met kraampjes en uitstallingen ge vulde enorme marktplein in te nemen. Dc peperkoek wordt verkocht van 40 cent per kilo, de wafels van zes voor een kwartje. In alle talen schreeuwen, zingen en gillen de verkoopers den lof hunner waren. In echt „Vlomsch", Waalsch, Fransch, waarnaast zich liet Joodsch-Hollandsch toch nog immer gelden laat Het Limburgsch hoort gij nau welijks meer onder dc verkoopers, want het inheemsche element bij de venters verdwijnt iusschen al dal vreemde. Om dc kakclbonl- heid te completceren leuren er nog wat Al- gerijnsche of Turksche „Chouks" hun kleedjes, negers (hier Krabbia's genoemd) hun „goed-voor-de-borst" en enkele Chinee- zen of Japanners hun papierknutselarijen. Voor toeristen die Zuid-Limburg bezoe ken, kunnen wij een wandeling over de z.g. vrije markt wel aanbevelen: het is een bont, groot en zeer levendig schouwspel. De middenstand is er natuurlijk minder door geslicht De winkeliers ondervinden groole schade. Dc groote bakkerijen, die pe perkoek leveren, hebben vanwege deze va lula-concurrenlie reeds de arbeiders moeten ontslaan. Afbraak van krotten to E ru men. Overeenkomstig dc bepaling van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is men te Ernmcn thans bezig de krotten af te breken. De gemeentewerk lieden breken allereerst de ontruimde krot ten af, maar bepalen zich daar niet toe. Ook de krotten welke zoo slecht zijn dat zij afgebroken moeten worden, haalt men tegen den grond, ook al zijn zij bewoond. Dit geeft soms aanleiding tot hartroeren de tooneelen, wanneer vrouwen en jeugdige kinderen moeten aanzien, dat zij onder den bloot-en hemel worden gezet en hun slechte woning boven hun hoofden wordt afgebro ken. Verleden week hebben medelijdende menschcn een vrouw met eenige kinderen opgenomen, terwijl de man des nachts bui ten moest verblijven. Er zijn gezinnen, welke thans, evenals dieren bij gebrek aan iets beters in een kuil Verblijven, terwijl zij weigeren dc hun van gemeentewege aangeboden tijdelijke huisvesting in een logement, te aanvaarden, maar een wonrng cischen van de gemeente, aan welken eisen het gemeentebestuur niet kan voldoen, om dat het niet over woningen kan beschikken. Ik begrijp niet, zei de vree in deling tot den chef, waarom ze hel station zoo ver van het dorp gelegd hebben. Ik heb er nooit zoo over gedacht, zei de chef, maar ze zullen misschien gedacht hebben, dat hel wel gemakkelijk was om het dicht bij dc spoorlijn le hebben. Door Mrs. C. N. WILLIAMSON. Nederlandsche vertaling van Ada van Arkel. 45; Nu duwde Carringlon hel meisje op zij, juist toen zij er doorheen wilde gaan. ,Je hebt genoeg gedaan," zei hij fluiste rend; „de rest is ons werk." Maar zij wederslreefde zacht. „Ik kan je niet alleen lalen," antwoordde zij. „Ik durf niet Ik zou veel banger zijn, als ik terug Sing of hier bleef, dan wanneer ik dicht bij jou blijf. O, ik moet meegaan en alles mee maken." Het was waar wat zij zeL Hij kon haar niet achterlaten. „Volg ons dan," zei Carringlon. Maar Zul je voorzichtig zijn om mijnentwil?" Nog nooit had het meisje zich zoo ge lukkig gevoeld. Als de dood haar op dit oogenblik getroffen had, zou zij ten minsle niets gemist hebben, wat het leven waard maakte geleefd le worden. Aan de andere zijde van de geheime deur bleven zij luisterend slaan. Er was geen geluid en de detective opende zijn lantaren. Toen Sheila hier den eerslen keer was geweest, had zij in het donker rondgetast en niets gezien. Nu, bij hel licht van de lantaren, zag zij een eigenaardigen nauwen «oorgang, iusschen ruwe sleenen wanden. De gang volgde den vorm van den toren en Sheila zei ia zichzelve, dat zij waar schijnlijk fieelemaal vond de torenkamer liep, tusschen de dikke vensternissen in. De vloer was bedekt met dik tapijt, schijn baar nog nieuw, en waarschijnlijk bestemd om alle geluid te dempen, voor hfet geval du- torenkamer bewoond was. Juist in de bocht was de vreemde, ladderachtige trap richl- baar de stijle trap. die zij kort geleden vol vrees en onuitsprekelijken afschuw was afgesneld. Hij was ook bedekt met netzeifde nieuwe lapijl, dat den vloer bedekte, een groene slof, zonder patroon, bevlekt met slof en modder alsof iedere voetstap, die er over ging. zijn afdruk had achtergelaten. Sheila wees naar de trap. „Daarboven ligt de doode vrouw," fluisterde zij. Maar zij hebben mij hier laten liggen. Kijk, daar liggen nog de banden, waarmee ik was vast gebonden. Zij zullen hier het eerste kijken als zij komen „St," mompelde de deleelive, met een vinger op de lippen, en hij draaide het licht uit. Zij stonden in hel donker; een duisternis, die in een zoo koude en sombere plaats als deze zoo dik scheen, dat men haar kon voelen. Carringlon legde zijn hand op den schou der van het meisje. Zij had eerst gebeefd, maar bij deze aanraking werden haar zenu wen weer sterk. Er klonk een licht ge- druisch in de verte. Ergens uit het gezicht was een 'schuifdeur zachtjes open geduwd. Er klonk een gedempt geluid van voet stappen op het karpet en zachte stemmen, die mei elkaar praatten. Een oogenblik later beefde een geel licht lang9 den donkeren muur. Zij kwamen de bocht om met een lantdren en Sheila hoorde hetzelfde rinkelende geluid, dat haar dien eerslen nacht in de torenkamer zoo ver schrikt had. Een oogenblik later zouden zij bemerken, dat zij in de val waren geloopen, maar het licht had de indringers nog niet gevonden en de vier verborgen menschen wachtten ademloos. Nu kwamen zij om de bocht van den doorgang, twee lange, zwarte gedaanten, achter elkaar; maar de ouderwetsefce lan taren, die mei een rinkelenden ketting aan de hand van den voorsten man hing. zond haar stralen niet tot hun gezichten op. Hun trekken waren nog verborgen, alsof de duisternis hen maskerde. „Wij zijn te laat." zei Franklin's stem gedempt, doch focli hoorbaar voor de in gespannen luisterende ooren. „U hadt niet zoo ver weg moeten gaan, nu dif nog vóór het dag wordt moet gedaan worden." „We hebben nog den tijd," antwoordde een andere stem, die Sheila onbekend was, behalve dal zij hem al e«er gehoord had, maar zij voelde, dat de hand op haar schou der bewoog. al9 van schrik. „Waar hebben we haar laten liggen?" vroeg Franklin. „Hier, geloof ik. Wel en het licht bescheen de wollen banden, die Sheila afgeworpen had. Maar^deze zin wcrl nooit vollooid. De deleelive sprong uit zijn schuilhoek en liet hel licht van zijn lan taren in zijn oogen schijnen. Met een kreet van woede en verbazing deinsde Franklin terug en wankelde leg?n den man achter hem aan. Toen kwam wal volgde, zóó vlug, dat Sheila nauwelijks lijd had de beleekenis te begrijpen van wat zij zag Lie onbekende man sprong achteruit, toen Tranklin terugdeinsde voor het licht, maar de volle glan9 van de lantaren van den detective viel nu op hen beiden, alleen het eezicht van den onbekenden man nog in het duister lalend. Het meisje zag hem duidelijk een revolver uit zijn borstzak haUn en mikken op éèn van hen. Zij had den indruk, dat het schot niet op goed geluk zou worden afgevuurd alleen om een gevaarlijk vijand te wonden en de anderen tc verschrikken; maar dat het bedoeld was om iemand ie dooden. Die indruk was zóó sterk, dal zij, het eerst denkend aan den man. dien zij liefhad, zichzelve voor Carringlon wüde werpen. Maar h$t licht van Franklins zwaaiende lantaren viel ni^op zijn gezicht, maar op dat van kapitein Derby, en zij begreep onmiddellijk, dat het schot op hem gemunt was. Met een gii zou zij hem hebben gewaar schuwd voor het doodelijk gevaar, n.aar hij werd op een andere manier gered. Franklin, worstelend om zijn evenwicht te herwinnen, was met zijn voel blijven haken in de vouwen van het losliggende karpet, en tegen den man achter hem aan vallende miste hij niet alleen zijn doel, maar ving dc kogel in zijn eigen lichaam op. Toen zag Sheila even. voor een onderdeel van een seconde, het andere gezicht. Mis vormd als zij waren door vrees en andere emotie, herkende zij de trekken toch. Zij waren die van den geheimzinnigen man, dien zij tweemaal eer gezien had, eens in het wille maanlicht in de torenkamer cn den anderen keer in de gang beneden, toen hij haar voorbij was gegaan. Maar even gauw als deze openbaring kwam, even spoedig was zij weer weg ook. Hel gezicht trok zich uit don lichtkring terug cn zich omdraaiende vluchtte de man. „Ik moet hem hebben," riep de detective, de gang doorsnellend met opgeheven Ian laren, en kapitein Derby sprong vooruit ora de andere lantaren op 1e rapen, die op den grond was gevallen. Niet denkende aan het gevaar van verraad, boog hij zich over Franklin heen, die het schot in den rug had gekregen en voorover op zijn gezicht was gevallen. „Goeie hemel, ik geloof, dat hij dood is/* riep de jonge man. „Het is Franklin." „De man, die jou had willen doodeQ, zei Carringlon. „Eigenaardig dat zijn laatste daad is geweest, dat hij jou het lev°n gered heeft." De gevallen man bewoog en kreunde „Het is met me gedaan," hijgde hij. terwijl hij zich trachtte op zijn zij le draaien en een dunne stroom bloed druppelde uil zijn mond, terwijl hij sprak. „Ik ik wil niet slerven zonder haar gezien le hebben." Derby wilde hein voorzichtig op zijn rug leggen, maar Franklin kreunde van woede en pijn. „Nee, nee ik haat je," zei hij. „Laat CarriDglon Carringlon viel op een knie nc-er cn hel iosse karpel bij elkaar nemende, maakte hij er een soort van ruwe peluw van voor Franklins hoofd. „Wilt u gravin Karovski zien?" vroeg hij „Neen, zij is dood; ik heb haar ver moord,hijgde de stervende man. „Zij ligt boven. Ik heb hei gedaan om Viola te'redden. Ik moet Viola zien. Laat iemand haar vlug halen." Carringlon keek op naar Shcila. „Wat moeien wo doen?" „Ik zal lady Viola hier halen, ik Mooi hei u." antwoordde het meisje. ,.En den dokter," zei Carringlon Franklin hoorde het en hief de hand op «net een bevelend gebaar. pVordt vervolgd^.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9