LEiOSCH DAGBLAD, Vrijdag 9 Juli Tweede Blad Anno 1926, UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. DE OUDJES. na- NO. 20343. yaa yan B tippen. Gisterenmiddag werd op den vHeerenweg een luxe-auto aangereden, door '®en driewieligen wagen, toen de bestuurder hiervan moest uitwijken voor een telefoon- naai De chauffeur verloor het beheer over iijn stuur en reed in de sloot; hij en nog een gnedc-passagier kwamen met den schrik prij. Bodegraven. In de maand Juni zijn Ingevolge de Vleeschkeuringswet ter secre tarie ter keuring aangegeven: 28 koeien, 53 varkens; 1 schaap; 1 geit; 3 graskalveren; £n 554 nuchtere kalveren. Aan de Chr. H.B.S. te Alphen a. d. Rijn zijn de volgende leerlingen uit de ge meente Bodegraven, heden bevorderd naar een hoogere klasse: van 1 naar 2 mej. IT. J. Binsbergen en D. H. Pijsel, M. Dobben de Bruyn, A. Burg graaf en P. H. Oldemans van 2 naar 3 J. v. d. Boon; van 3 naar 4 mej. N. K. y. d. Boon en W. van Muiswinkel, A. J. van Dobben de Bruyn en J. Maaskant, van 4 naar 5 L. Maaskant en Chr. Klerx. 1 leer ling moet herexamen afleggen en 1 leerling werd niet bevorderd. Deze week werden op straat een twee- fel rijwielen onbeheerd gevonden. Tot nu toe kwam de eigenaar niet opduiken. Toch moet hij zijn .paard" wel hebben gemist, dunkt fpns. Burgerlijke Stand. Geboren: Oatharina Elisabeth, d. van L. Nijenhuis en E- E. van Hofwegen Aaltje Geertje, d. van G. Terlouw en M. Hoogendoorn Jan Mat- Jheus, z. van P. van Nes en S. de Koning. Overleden: E. van der Tol, 40 jaar, ge huwd met C. A. Kraan (overleden te Leiden) In den loop dezer week hebben zich in pnze gem. de volgende personen gevestigd: IA. van Eyk en gezin, slager van Reeuwijk; C. van Stralen, zonder beroep van 's-Gra- yenhage. venliage; L. Kok, zonder beroep van Amstc- dani; M. van Herwijnen, gezelschapsjuf frouw van 's-Gravenhage. Inmiddels vertrokken: J. Tuinenburg zon der beroep naar Rijnsburg, G. Zeilstra, 'dienstbode naar Woerden; J. E. van Kampen dienstbode naar Zwammerdam; J. de Jong en eohtgen. koopman naar Montfoort. Toen nu al weer bijna twee jaar gele den de verbetering van de Wilhelminastraat had plaats gehad en daar de nieuwe weg /met de trottoirs was aangelegd, werden da- ,dclijk onderhandelingen aangeknoopt met de eigenaars van de voelstraten en sloepen aan de Van Tolstraat, om ook daar die te willen afstaan en al zoo eveneens een ver- breeden verkeersweg met flinke trottoirs te doen ontstaan. Die onderhandelingen vlot ten niet zoo heel erg. Er zijn nu eenmaal al tijd menschen die tegdüwerken, en er was een inderdaad geldig bezwaar, n.l. dat de straat aan de eene zijde, de noordelijke, bij- ha een halve Meter hooger ligt, dan aan de zuidelijke zijde. Tus9chentijds werden de plannen echter ook uitgebreid met de Over tocht, liet verlengde van Van Tolstraat, doch t>p het grondgebied van Zwammerdam. De verbetering zou dan kunnen worden aange bracht tot aan de R.-K. Kerk. Al langen tijd Was nu van de onderhandelingen niets meer yernomen en werd reeds gevreesd, dat er niets meer van komen zou, doch nu schijnt plotseling alles voor elkaar te zijn en heb ben allen in de verbetering toegestemd. We zijn al nieuwsgierig, hoe dat nu ineens ge gaan is, doch meenen ons werkelijk te mo gen verheugen dat nu toch het zoo noodza kelijke werk zal worden uitgevoerd. Geluk kig heeft ook hier de aanhouder gewonnen. Boskoop. Gevonden voorwer pen. 1 damesparapluie, 1 auto-onderdeel 1 kindertasehje, eenige badbenoodigdheden, 1 zilveren armband-horloge, 1 regenjas, 1 medailon. Inlichtingen politiebureau. Verloren voorwerpen. 1 portemonnaie met circa f20. Geslaagd is voor het eindexamen H.B.S. met 5-jarigen cursus de heer M. van Groos, alhier. Leiderdorp. De alhier gestationeerde rijksveldwachter brigadier titulair T. de Boer is te Amsterdam geslaagd voor het examen brigadier. Waddingsveen. Voor het eindexamen H.B.S. mei 5-jarigen cursus slaagde te Gou da onze plaatsgenoot, de heer M. van Reeu wijk. Haarlemmermeer. Met betrekking tol het voornemen van het bestuur van den Haarlemmermeerpolder om de draaibrug over de Ringvaart bij Vijfbuizen door een pontveer te vervangen, vernemen wij, dat er onder de bewoners van dit dorp en omge ving een adresbeweging op touw wordt ge zet om ter plaatse geen pontveer, maar een nieuwe draaibrug te verkrijgen en zulks met het oog op het drukke verkeer, dat dagelijks met auto's, motorrijwielen, fietsen en andere rij- en voertuigen en voetgangers over de nog bestaande brug plaats heeft. De langs de Ringvaart bij Vijfhuizen alhier staande grootc windmolen en de, wipdkorenmolen in dit dorp van den heer M., die onlangs door stormweder werden ge teisterd en voor het behoud waarvan met het gewensehte succes van verschillende zijden krachtige pogingen werden aange wend, hebben een belangrijke restauratie ondergaan en verkeeren thans weer in uit stekende conditie. Het is voorzeker te hopen, dat deze mo lens, die de schilderachtige omgeving tot een aesthetisch geheel maken, nog vele jaren behouden zullen blijven. Burger 1. Stand. Geboren: Lijntje Pieternella, dochter van H. Timmers en G. Enthoven. Johanna Geelke, doch ter van E. S. Janssen en M. A. van der Kwast. Rozalia Maria, dochter van J. C. Marcus en C. J. Kauffman. Lena, doch ter van J. Klootwijk en M. Vos. Dirkje, dochter van K. van Groolveld en J. M. Spaargaren. Joannes, zoon van C. van Beek en C. M. Vastenhout. Cornelis, zoon van H. Möhlen en K. Clement. Jan, zoon van J. K. van Eijk en C. van der Heijden. Pelronella Johanna, dochter van J Lam- merse en C. A. Nijs. Cornelia Pielertje, dochter van G. Witte en N. Bezemer. Ondertrouwd: M. van Dijk, 31 j. en C. M. E. Griffioen, 28 j. Gehuwd J. van der Groep, 27 j. en A. M. den Dekker, 22 j. E. Wesdorp, 27 j. en W. de Vries, 22 j. H. G. A. van der Laan, 23 j. en M. Brouwer, 22 j. Overleden: Maria Naaktgeboren, 75 j., ge huwd met B. Schouwenburg. Adriana Klootwijk, 44 j., gehuwd met A. Hobo. Katwijk-aan Zee* Nieuwe Tramplanueu. Schreven we cenigen tijd geleden, dat Katwijk, door zijn verbindingen met ao electrische trams naar Leiden en Den Haag, voorstad werd van beide steden; als we toen geweien hadden, wat we nu weten, hadden we zeker wat dieper op deze zaak ingegaan. De vorige week toch heeft de Ilaagsche gemeenteraad een besluit genomen, waarbij onze plaats zeer nauw betrokken is en de 'belangen van vele gemeentenaren mede ge baat zullen zijn. We willen maar dadelijk met de feiten voor den dag komen en den lezer niet lan ger nieuwsgierig laten. De Haagsche Tram was een onderneming van particulieren, die meestal aangeduid werd door „H. T. M.". Sedert lang is men al bezig geweest om te trachten dit een stedelijk een Haagsch bedrijf te maken, doch dit stuitte op ver schillende bezwaren, totdat eindelijk een tusschenvoorstel werd gedaan om er n.l. een „gemengd bedrijf" van te maken, dat wil zeggen, dat er een N.V. in het leven zou geroepen worden, waarbij de stad Den Haag en de aandeelhouders van de H. T. M. zou den worden opgenomen. Dit voorstel vindt zijn oorzaak hierin, dat de tram in Den Haag! niet rijden kan, zonder gebruik te maken van den sladsgrond, zoodat de een altijd met den ander te maken had. De bezittingen van de stad bij hel Tram bedrijf zijn geschat op elf millioen, die van de tram op elf en een half, zoodat de totaal som f 22.500.000 bedraagt. Hierdoor ontslonden wel eens kleine mee- ningsverschillen en om dat voortaan te voorkomen, heeft men liet b.s. voorstel bij den raad ingediend en met overgroolc meerderheid werd dat aangenomen Bij de besprekingen over deze zaak in den Raad van Den Haag werd door enkele leden ook een paar maal den naam onzer ge meente genoemd en om nu eens meer van deze aangelegenheid te weten, zijn we eens naar Den Haag getramd cn hebben bij <to bevoegde autoriteiten aangeklopt en ge vraagd om inlichtingen. Het gevolg daarvan was, dat we gerech tigd werden om dit artikel te schrijven en bij hetgeen we boven reeds aanhaalden, het volgende mede te doelen. De H. T. M. heeft verschillende conces sies om tramlijnen te leggen, zoo ook naar Katwijk. En dit was de reden, dat in den Haagschen Raad onze gemeente een paar maal werd genoemd. De concessie is er. De uilvoering komt. Staat op het programma, om er zoo spoe dig mogelijk aan te beginnen, hoewel de uitvoering uit den aarcl der zaak nog wel even op zich zal doen wachten. Het plan beslaat om vanaf Wassenaar een zijlijn naar Katwijk te leggen, doch, waar de lijn zal aanvangen, doorloopen of ein digen, is nog niet iri situalieteekening ge bracht, omdat het particulier trambedrijf er tot heden geen haast mee maakte. Nu de zaak echter in andere en steviger handen overgaat, komt deze net-uitbreiding ten spoedigste aan de beurt. Men begrijpt daar het belang van de bur gers, zelfs in verband met onze badplaats. Men redeneert aldus: Er zijn massa's menschen, die het strand te Schevcnïngen te druk, te vol, te woelig en te levendig vin den, om er eens een gezellig rustig uurtje te genieten. Als we een tram hebben, die ons in een groot halfuur, naar een rustig, stil strand brengt, dan ontvluchten velen gaarne de stad. om daar aan dat strand te vertoeven en „Kijk, zie je, dat vinden we dan bij jullie". Toen wij mededeelden dat wij een groep nijvere ambachtslieden hebben, die, om het brood voor het gezin te verdienen, bij hon derden dagelijks per fiets en per motor naar Wassenaar .Den Haag en verder gaan en vele onder landbouwers hun arbeid vinden tusschon Katwijk en Wassenaar, bleek dit mede een zaak. die de uitwerking van de plannen zou bespoedigen. Ons dunkt dat de Middenstands-Vcreem- ging dit plan ten zeerste zal toejuichen en dat er voor de Vcreeniging tot Bevordering van het Vreemdelingen-Verkeer werk aan den winkel is. Laat ons hopen dat de toekomstige ver binding niet lang meer op zich zal laten wachten. Van de haringviascherij kwam te IJmuiden binnen de zeillrawllogger KW 130 met 20 last pekelharing. Voor gedeelte vangst werd f 1525 besomd. In ons bericht van gisteren betreffende de zang-uitvoering op den Boulevard zij opgemerkt, dat dit was het Leger des lleils (stichter William Booth) cn niet zooals wij meldden, het Ned. Leger des Heils. Vanaf 16 November 1925 tot heden werden ten politiebureele 361 duinkaarlcn uitgereikt. Het vorig jaar was dit getal be langrijk hooger. Hedenmorgen had in de Rcest van Limburgstraat een aanrijding plaats tus- schen een luxe auto en een groen ten wagen van v. d. G.( te Katwijk aan den Rijn. Doordat een houlwagen den doorgang eenigermalc lastig maakte, reed de auto, waarvan de bestuurder wat haast scheen te hebben, tegen den groenten wagen, welke door het linkerspatbord dusdanig werd op- gelild, dat een deel der groenten over don weg rolde. Overigens1 liep deze aanrijding zonder ongelukken af. Noordwijk. Met ingang van Donderdag j.l. zijn in deze gemeente de broodpri zen veranderd en gebracht op; wittebrood 22 ct. en tarwebrood 18 ct. per 800 gram. De Leger des Heils*muzikanlen zullen Zaterdag van 3 tot 6 uur hier ter plaatse straatmuziek houden en tevens gelden in zamelen. Steunt den arbeid van liet Leger des Heils. Burgerlijke stand. Geboren Grietje, d .v. W. v. d. Niet èn A. Ammeraal. Johanna Mat li, d. v. J. Bulk en W. Last drager. Maria MargareCha, d. v. G. Nieuwenhuizen en M. de Vries. Gerritje, d. v. J. G. v. d. Lippe en K. v. d. Niet. OndertrSuwd: Jan Pieter Hazenoot, 20 j. en Johanna Schrier, 20 j. Gijsberlus Wil helm Houwaarl, 24 j. en Lena Klinkenberg, 21 j. Getrouwd: M. Wijnands, 23 j. en J. van Duijn, 22 j. Overleden: Ie Venray. Alida Ctasina Cas- pers, 19 j., d. v. A. Caspers en J. A. v. d. Berg. Noordwijkerhont De veilingen aan Piet-Gijzenbrug worden dagelijks belangrij ker. 1000 sloffen aardbeien werden aange voerd. Feulen waren duur; 13.50 a f 4 per zak. aanvoer 100 zakken; doperwten 400 zakken, a 18 ets per kilo; 300 zakken tuih- boonen, golden slechts 6 a 7 ets. per kilo. Bij verschillende landbouwers in den Hcogeveenschcn en Noordzijder-polder ko men onder het vee gevallen voor van mond en klauwzeer. Op 1 Aug. a.s. hoopt de heer J. Draak den dag te herdenken, waarop hij 25 jaren geleden bij de posterijen in dienst kwam Het zal den trouwen ambtenaar dien dag niet aan bewijzen van belangstelling ont breken. Zondag a.s. is het feest in de parochie van St. Victor. Kerklaan en pastorie-tuin worden versierd ter eere van het groot feest van „Aanbidding", 's Avonds plechtige pro cessie met muziek van de R.K. harmonie „St. Jeanne d'Arc". Een vijftigtal parochianen nam giste ren deel aan de processie naar den Briel. Noordwijk-aan-Zee. Een dochtertje van II. alhier werd gisteravond door een hond, dre een melkwagentje voorttrok, in het ben gebeten. Naar we vernemen liet het zich ernstig aanzien; de wond was groot, zoodat Jieelkundige behandeling noodzakelijk bleek. Voorhout. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der Broeders Congregatio zal er in de maand Augustus a.s. een ten toonstelling op het gebied van Ambachts- en Nijverheids-onderwijs worden gehouden, ir de Bisschoppelijke Nijverheidsschool alhier. Deze tentoonstelling zal door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen worden geopend op Zaterdag 31 Juli a.s. Door den Officier van Justitie te 's-Gravenhage is heden verlof verleend lot het begraven van het lijk van den spoor wegarbeider J. Th. Lampe. De begrafenis heeft plaats gehad heden morgen op de R.-K. begraafplaats te Noord- wij kerhout. De werkzaamheden aan den Jacoba- van-Beierenweg zijn heden geëindigd, zoo dat Voorhout zich verheugen mag in hel bezit van een paar hoofdwegen, die aan alle gestelde eischen voldoen Nu- nog de Teylingerlaan en de 's-Gravendamschenweg en dan is onze gemeente hel eldorado voor auto's en wielrijders. Warmond. De muziekver. St. Mathias alhier, directeur G. Dik.' heeft op hel con cours te Woerden gisteren gewonnen een eersten prijs, een tweeden eereprijs en den directeursprijs, en is daardoor in de eere- afdeeling geplaatst. Wassenaar. Gisteravond vergaderde in hotel het Wapen van Wassenaar de Ko- ningin-Wilhelmina-Vereeniging onder lei ding van den eere-voorzitter jhr B. Ph. S. A. Storm van 's-Gravesande. Bij de mededeelingen was een voorstel van het bestuur om dameskaarlen beschik baar te stellen voor den prijs van f 0.50. Dit voorstel lokte een uitvoerige bespreking >,Wat heb ik 'n nachten met hem opge trokken!" mompelt heel zacht de oude vrouw, terwijl zij meteen haar man begluurt. De man zegt niets. Hij bekijkt den moer- bei-booiü, Ja, ja, die wordt knapjes oud, evenals hijzelf. Vorig jaar had hij veel loof- blad. „Voortdurend heb ik van hem gedroomd" praat de vrouw door, maar de man luistert blijkbaar heelemaal niet. „Weet je wat ik geloof ,het kind moet een ongeluk overko men zijn..." De man haalt de schouders op; de vrouw zegt heel zachtjes „Hè, als je hem toch een woordje wou schrijven!" De man antwoordde bits: „Daar kan hij lang op wachten." Daar de vrouw geen moed meer voor een hieuw gesprek heeft, hij daarentegen graag .wat mokken wil, valt hij uit: „Heeft hij eenige belangstelling in jou getoond? Hem moet je noodig schrijven 1 Hij, de meneer! Wat'heeft hij aan jouw brieven! Hij leest ze zelfs niet, daar doe ik Óen eed op!" „Hoe kan je zoo iets zeggen!?" smeekt 'de vtouw .verschrikt. „Nou dan, schrijf hem, wat gaat 't mij San V' De vtouw gaat treurig heen. Zij schreit een beetje, terwijl zij wat voedsel naar de eendjes werpt. Eenigen tijd later, nadat dè man weer kalm is geworden en zijn pijpje gestopt heeft, waagt het moedertje nog eens een vraag „Weet je wel „Wat?" „Maar man, vandaag is het precies op <Ien dag, dat je het kind vóór zeventien ja- ïcn naar 3e stad hebt gebracht. Dat herin ner je je dus niet meer?!... Hoe de tijd .vliegt!" De man doet eenige heftige trekjes aan zijn pijp en begint opnieuw te brommen. „Ik heb genoeg onaangenaamheden met hem beleefd. We mochten volstrekt niet derde klasse reizen, die kwajongen.'... Ik wou wel eens weten van wie hij die ver beelding heeft! Van mij zeker niet. Had ik hem toen maar eens flinker aangepakt!" „Maar, man, hoe kun je zoo iets zeg gen „Zeggen doe ik^het toch. Hadt jij naar ïnij geluisterd, dan was er een ander mensch hit hem geworden." „Een ander mensch Je spreekt over hem alsof hij weet wat voor een bedorven ®el bezat." „Heeft hij ook! Daar heb je 't nu, op je ouden dag kun je lang wachten op ook maar het kleinste woordje." „De lieve jongen heeft, immers zoo veel te doen." ,,Het eerste moet zijn: vader en moeder! Maar wat kan mij 't ook schelen! Voor mijn part kan hij blijven waar hij is. Mij behoeft hij niet te schrijven! Wat mij be treft, behoef ik hem niet meer terug tc zien Tegen den middag kwam de oude brieven besteller voorbij. De man keek heelemaal niet op, scheen zelfs niet te hooren, hoe het oudje zenuwachtig vroeg „En, en... niets V' Ook de brievenbesteller zou gaarne zien, dat het kind schreef; maar toch veront schuldigt hij hem met de woorden ,,lk heb toch onlangs nog wat gebracht. Hij kan toch niet altijd schrijven 1" De man bromt in zijn baard en zegt dan met groote tevredenheid tegen zijn vrouw. „Heb ik 't je niet gezegd, dat je lang wachten kon Marie, 't wijsneuzige dienstmeisje, mengt zich nu ook in het gesprek. „Als ik onze jonge meneer was, dan..." De man wil niets hooren en slentert naar den pastoor aan de overzij. De postbode krijgt een glas rooden wijn en bekent: „Mij kijkt de juffrouw niet meer aan, als ik haar morgen geen brief breng." In den namiddag dribbelt de vrouw veel heen en weer. Zij zoekt iets, maar voor geen geld zou zij willen verraden, wat zij zoekt. Met zorg haalt zij dc groote tafella uit. Veel' oude brieven, kleine doosjes, scharen, touwtjes, netjes bijéén gebonden pakjes, die eigenlijk niets bevatien het bewaren waard, maar desondanks trouw behoed. Het een na het ander wordt ter hand genomen en weer ter zij gelegd. Zij vindt niet wat zij zoekt. De man rookt vóór het venster vredig zijn pijp. Hij kijkt heelemaal niet naar zijn vrouw. Na de la komt de chiffonnière aan de beurt. Tusschen dierbare wasch liggen ook brieven en bijééngebonden pakjes. Juist onder de groote servetten liggen acht roo- de getuigschriften, waarop met gouden drukletters geschreven staat: „Ter belooning van de vlijt." Deze stuk ken heeft het kind in de school verkregen. Zoo dikwijls het een dergelijk stuk naar huis bracht, ontving meestal de lceraar ook zoo iets als een muisje rookvleesch, een zak nooten, eenige glazen met morellen en wat dies meer zij, opdat hij het vlijtige kind nog maar bet-er zou lesgeven. De verstokte mensch aan het venster rookt altijd maar door; hij <ftet alsof hij zelfö deze roode stukken niet ziet. Maar in de chiffonnière vindt zij niet wat zij zoo ijverig zoekt. De man, hoewel toch een dergelijk mensch ook een hart in 't lijf heeft, beweegt zich niet, legt de pijp ook niet uit den mond, al hoort hij heel goed, dat de vrouw met moeite nu op een stoel klautert om boven op de kast fce zoeken. Hoera! daar heeft ze het! Natuurlijk is het daar boven, want het staat immers bijna altijd daarhet inktpotje en de pen. „Hè, hè," zucht de vtouw. „Nou, wat heb je nu weer bromt de man „Niets!" antwoordt zij en slikt. „Ja, zeker omdat de inkt verdroogd is." Zij stommelt naar de keuken. Marie doet' een paar druppels azijn in het tieschje. „Waarvoor die inkt?" vraagt de man nu, zonder de pijp uit den mond te nemen. Zij antwoordt hem niet. Het begint al te schemeren. „Ik zou wel eens willen weten hoe lang deze comedie nog moet duren", mompelt de man. Heel zacht, maar z66 alsof zij een ander in haar leed betrok, zegt zij „Zelfs als men mij naar het graf brengt, vergeet ik dht nooit van hem. Heeft die man nog een hart? Hij kijkt maar toe, hoe zijn vrouw zich inspant, terwijl hijzelf den heclen namiddag rustig zijn pijpje zit te rooken „Dat beetje rooken wordt me ook al niet gegund „Rook jij maar, rook maar En zij klautert weer op den stoel, 6chuift het inktpotje op zijn plaatsje terug met de pen cr naast, het papier in de la, alles zonder een woord te zeggen, akelig lang zaam en triest als een begrafenis. Het wordt donker. De man staat voor het eene, de vrouw voor het andere raam. De vrouw begint opnieuw: „Johan „Ik luister!" „Slaap je „Heelemaal niet." „Ik dacht het." iWeer wórdt het stil. Marie zit op den drempel van de keuken deur, maalt de koffie en neuriet zacht een een deuntje ;naast en om haar dribbelen de kleine, gele eendjes. Zoo juist is de zes uur sneltrein voorbij gedaverd, de vensters rammelen. Tegen den muur, boven het bed, tikt de oude klok. „Vader!" „Ja?" „Weet je wat hei morgen voor een dag is „Nu?" „Ook <!at weet je niet meert* „Wat moet ik weten 1" „Den verjaardag van je jongen, mensch!" valt de vrouw uit. „En, en, wat zou dut?" De vrouw barst in snikken uit. Inmiddels is het heelemaal donker geworden. „Johan „Ik luister." „Heb je een zakdoek?" De man reikt haar zijn zakdoek. Ook hij zucht even diep en zegt dan: „Morgen reis ik even naar Gaja, oui ta bak te koopen." In 't donker stopt hij zijn pijp, steekt haar aan en zegt na enkele diepe trekken met een zekere tevredenheid, bijna eenigermale trotsch: „Morgen wordt hij zeven en twintig, de kwajongen!". „Om vijf uur 's morgens," zegt de vrouw er. ook haar stem klinkt opgewekt. „Wat had het geregend! Zeven en twintig jaren, dat het geleden is. en ik herinner me alles als den dag van gisteren, hoe ik dien morgen in den hof tot op de huid nat ben geworden!" „Wat hadt je eigenlijk toen in den hof te zoeken?" „Malle vraag! Heb ik het je niet al dui zendmaal gezegd, dat ik liever niet bij je bleef? Tk had zoo'n angst, dat het een meisje zou zijn!" „En het was een jongen." „Natuurlijk, een jongen!" „De lieve God heeft ons toch verhoord, na zoovele jaren." „Hm!" hoest de man. „En wat heb je daar nu aan? Een jongen, ja, dat is hij. een kerel, maar hij bekommert zich al heel weinig om de oudjes. Zelfs aan jou denkt hij niet!" „O, zegt dat niet, Johan. Hoe kar. je zóó iets van het kind zeggen!" ..Waarom zou ik het niet zeggen? Als hij aan je dacht, was het nu zijn plicht bij je te komen, of tenminste een brief te schrijven lieve moeder, schrei niet, jk ben gezond! maar jij komt bij hem pas 't allerlaatst!" „Denk eens even aan dien mooien brief, dien hij ons met nieuwjaar geschreven heeft! Toen schreef hij immers ook dal hij jou een mooie meerschuimen pijp zou zen den „Tot heden heeft hij niets gestuurd „Hij heeft het misschien- even vergeten, de vent." „Natuurlijk, praal je dat weer goed." „Je doet soms net of hij je zoon niet is." „Zoolang hij wist, dat wij wat voor hem d( en konden, vergat hij niet. dat hij mijn zoon was. Toen kwamen er wel brieven. En mooi redeneerenals een advocaat. 4 Ook jou wist hij in te palmen, zoodra hij geld bij je vermoedde. „Maar, Johan....! houd nu maar je mond!" „Dat zeg je altijd," sprak de man opge wonden verder: „Jij zou je laatste korst brood aan hem gegeven hebben, daarmee heb je hem juist bedorven Maar van nu af aan heb ik daar genoeg van!" En alsof het kind vóór hem stond, greep de oude kwaad naar zijn pijpe-peuler, waar mee hij balloorig zijn pijpje uilkrabde ter wijl de oude moeder heimelijk haar hanen wegslikte. „Schrei nou niet, vrouw! Ik zeg niets meer.'t Is mogelijk, dat hij heusclt heel veel te doen heeft, de kwajongen In een groote stad als Boedapest is het leven peen grapje." „En vergeet niet, hoe eenzaam hij het vaak gehad moet hebben, hij was toen maar even twintig jaar." „Alles hebben wij voor hem gedaan." „Daar heb je tocli geen spijt van?' „Och, welnee. Er is ten minste uit den kwajongen een mensch geworden' Als nu maar geen mal Vrouwspersoon hem het hoofd op I10I brengt. Hel zou nog niet zoo onwaarschijnlijk zijn als de meisjes hem achterna liepen." „Je zult zien, hij brengt het nog e?ns tot iels groots." Even later slaken zij de lamp aan De oude vrouw heeseh zich weer op den stoei omhoog, nam inkt en pen en papier, de oude man zette den bril op en schreef met groote, dikke letters: ..Mijn lieve zoon!" Het oude moedertje vraagt telkens „Is er we! genoeg inkt? Wat kra^ de pen. Lc-es voor, Johan, wat je geschreven heb De oude leest: „Mijn lieve zoon!" De oude vrouw is er niet tevreden mee, zacht daringt ze aan: „Zóó is hr-t niet hee lemaal je düt. Johan!" „Ik zal er zeker nog boven moeion zet ten: „Hooggeëerde zoon?" ..Neen, neen, maar schrijft: „Onze lieve zoon!" Marie komt uit de keuken gerend- „Juffrouw, juffrouw, een wagen „Het kind!" gilt het moederl^c en ijlt naar buiten. „Kalm, kalm," broint de oude en (loet alle moeite om zijn gezicht in de plooi te houden, terwijl hij zich bijna in het rooken verslikt.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5