AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Vrijdag. Wijkgebouw „Phebc"; Spreker broeder 3e Jong. Nam. 8 uur. Zaterdag. N.V. Leidsc-h Assurantie- en Administra tiekantoor: Verg. van aandeelhouders ten kantore der Middenstandsbank, Turfmarkt 8. Halfeen nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Juli a s. waargenomen door de apotheken van de h.h. G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, tel. 502; en D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 40G. de Ned. Vereeniging en de Loge „Leiden Vooruit" van hier, een boottocht naar Bos koop plaats vinden. Hieraan nemen ruim 000 personen deel. Deze komen te 8 23 te Leiden aan en zullen dan vanaf het Station gezamenlijk met de Leidsche vereenigingen naar de Haven wandelen, alwaar drie boo ten gereed liggen. De tocht zal opgeluisterd worden door muziek en gaan over de Kager- en Brasemermeoren naar Boskoop, alwaar de rozenkweekerijen bezocht zullen worden. Tevens zal ds. Glas, uit Boskoop, een wij- dingsbijcenkomst leiden in de Herv. Kerk. Wanneer het weer ons niet in den steek laat, belooft het een genolvollen dag te worden. Men leze verder de advertentie in dit nummer. Door den Bond van Bcdrijfsautohou- ders in Nederland zullen op Woensdag, 14 Juli, des voormiddags te tien uur trillings- proeven worden gehouden op den Hoogc- Rijndijk bij de Wilhelminabrug alhier. Hot aantal plaatsingen, hetwelk door bemiddeling van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken is lot stand gebracht over het lsle halfjaar van 192G bedraagt 751, tegen 4-51 over het lsle halfjaar van 1925, alzoo een vooruitgang van 300. Morgenmiddag opent de heer Jac. Pb. Tmmink in het perceel Sleenstraat 23, waar in voorhoen was gevestigd de chocolaterie Maison Bakker (thans Stationsweg 6) osn nieuwen winkel in sigaren, sigaretten, tabak enz. De winkel, welke geheel gerestaureerd cn van een nieuw betimmering voorzien werd, maakt met de honderden netjes-op stapelde kisten 9igaren en doozen sigaretten van uitsluitend eersle-klasse merken, een keurigen indruk. De groole keuze is een waarborg, dat zelfs de moest-verstokle fijnproever hier nog wel iels naar zijn smaak zal vinden. Op den Lunlersehcn weg bij Ede had gisteren een aanrijding plaats tusschen een wielrijdsler mej. v. d. B. uit Lunteren, en een motorrijder, den heer van W. uit Lei den. Eerstgenoemde werd ernstig aan het gelaat verwond, en de heer van W. werd bewusteloos opgenomen met een gebroken enkel. Hij is naar Ede vervoerd. DE.ALGEMEENE TOESTAND. Een begeesterende rede van minister Cail'aux Onrust in Belgis Weinig verande ring in de mijnwerkersstaking. Na de inslaande redevoering van den socialislischen afgevaardigde Blum, welke een directe daling van den franc met zich mede bracht, heelt minister Caillaux gis teren met klaarblijkelijk evenveel succes nogmaals het standpunt der regeering uit een gezel en de plannen der socialislcn be streden. Hij ontkende ten stelligste, dat zijn voorstellen tot nieuwe inllatie zouden leiden en bepleitte andermaal de stabilisatie der nationale munt met behulp van buitenland- sche credieten. Veeleer dan de onze zullen de socialistische plannen op een sterker in flatie uitloopen, terwijl de door ben ge- wenschte kapitaalohefiing overal elders is mislukt of in verhociing van de inkomsten belasting is onlaard. Het einde van sprekers rede ontroerde de Kamer zoodanig, dat zelfs de socialisten aan de ovalie deelnamen. Caillaux riep uit: „Ik beweer, dat de huidige koers van den franc niet den waren toestand van Frank rijk weergeeft. Er dient dus tegen de beurs- beweging te worden opgetreden. Kiest dus snel, neemt u in acht voor een verticalen val van den franc. Redevoeringen zijl niet meer voldoende, er dient gehandeld le wor den." Mei dat al is het wachlen nog slecds op een besluit. Caillaux moge een overweldi genden indruk hebben gemaakt op de afge vaardigden men zal nog moeien afwach ten of de menschen van den handel even spoedig kunnen worden bewogenm. a. w. of de beurs op Caillaux' rede in gunsligen zin aal reageeren en de franc weer zal stijgenGedurende de vergadering liep het pond gisleren, wat nog niet was voor gekomen, lot 190 upl En intusschen stijgt ook in België de spanning. Gisleren viel de Belgische iranc weer aanmerkelijk. Hel leit, dal op de na-beurs het-pond de 202 bereikte, de dollar 41.10, de gulden 10.50, de rijksmark 9.78, werd te Brussel op slraat en in de café's druk besproken. Voor sommige wisselkantoren was hel volk 1c hoop geloopen en werd heftige gediscussi eerd. De domineerende loon is vrij pessi mistisch. Het gewone publiek, dat de re- gcering niet ziet ingrijpen, vraagt zich mof onrust af of het huidige kabinet even on machtig is als het vorige om de daling van den Iranc lot slaan le brengen. In Engeland is de wet op den aehl-urcn- öag aangenomen ondanks de pogingen der Labour-afgevaardigden in het Hoogerhuis om de beslissing voorloopig uitgesleld te krijgen. Inmiddels is in de houding der mijnwerkers ten opzichte van het nieuwe aanbod der mijneigenaars voor het hand haven van de loonen bij een langduriger werkdag nog niet veel verandering gekomen. De bladen merken op, dat de oppositie van de mijnwerkers gericht is tegen het leit, dat de aanbiedingen dislriclsgewijze en niet voor hel geheele land worden gemaakt. Het verzet hiertegen is grooter dan tegen de uitbreiding van het aantal werzuren. Bridgem.au, de eerste lord der admiraliteit die nauw betrokken is geweest bij dc- onder handelingen over hel kolenconflict, heeft vandaag echter in een redevoering de op vatting verkondigd, dal het slechls door districtsregelingen en door regeling voor iedere mijn afzonderlijk mogelijk is, (lat met de plaatselijke moeilijkheden, die ren zeer belangrijke rol in de mijnnijverheid spelen, behoorlijk rekening kan worden gehouden. BELGIE. Minister Hcutart over dc daling van de franc. Stabilisatie cp 8 cent? De havenstaking ten einde. In den Senaat heeft Houlart, de minister van Financiën gesproken over hel iinan- cieele vraagsluk. Hij zeide, dat de huidige Iinaneteele en economische toestand geens zins de nieuwe daling van den franc en de scherpe slijging van het pond ert andere buitcnlandschc deviesen wettigt. Alvorens aan de slabilisalie van den Bel gischen franc ie kunnen denken, moet de regecring zeker zijn van de consolidatie en terugbetaling van de vlottende schuld. Spr. koestert de hoop den Belgischen franc op een basis van 150 per pond sterling (8 cent) tc kunnen stabilisoeren, omdat de maxi mum geldcirculatie voor den ooriog 150 goud-francs per inwoner en thans 10.000 francs'of ongeveer zes maal meer bedraagt. Aan het pond een waarde toekennen van 200 Irancs is blijk geven van overdreven pessimisme. Om hel pond op 105 le houden heelt dc vorige regeering echter in t\v:e maanden 94 millioen dollar uitgegeven. Sta bilisatie is zeker mogelijk dichter bij de 150 dan bij de 200. De Belgische schatkist heeft een debet van 35 millioen dollar aan schai- kislbons op 3 maanden. Het amortisatie- fonds moet in d.c eerste plaats dienen om het nadeelig saldo van de credieten van 1925 te dekken, de verplichtingen van 192G na le komen en de door de Nationale Bank verstrekte voorschotten terug te belalen. Een gunslig vooruitzicht biedt echler de op brengst der belastingen, die een aanzienlijk accres aanwijs!. Ook de spoorwegregie voor spelt veel goeds. Een al le bruuske stabili satie van den franc door een onverwijld in voeren van den goudfranc bijvoorbeeld, zou een geweldige economische crisis, werkloos heid, faillissement en slijging van de kosten van levensonderhoud, welke in België nog steeds betrekkelijk laag zijn, len gevolge hebben. De minister besloot Zijn rede met het vertrouwen uit te spreken^ dat dc regeering in haar poging tot herstel van den franc slagen zal, op voorwaarde evenwel, dat de bevolking haar kalmte Jxhoudc en de be perkingen aanvaarde, welke thans van haar werden verlangd. De Kamer heelt gisleren in een vergade ring met gesloten deuren het voorstel aan genomen tot verhooging van haar begroo ting met 225.000 francs, voor hel laatsle half jaar, teneinde aan haar ledeD, dié er om mochten verzoeken een extra vergoeding van 1000 trancs per kwartaal te kunnen toeslaan. Het voorsiet werd met groole meer derheid, ongeveer vier vijfde der stemmen, goedgekeurd. De havenslakers le Antwerpen zijn gis termiddag in vergadering bijeengekomen en hebben gestemd over het voorstel der pa troons. volgens hetwelk een loon van 38 francs per dag zou worden betaald van 'het oogenblik der aTbeidshervatting af en 40 francs, met ingang van 1 Augustus. Met 3852 tegen 6633 stemmen weid het palroonsvoorstel verworpen. Daarop heeft de voorzitter van den transportarbeideis- bond aan den gouverneur der provincie Ant werpen, die, gelijk bekend, als scheidsrech ter was opgetreden, kennis gegeven van .den uilslag der stemming. Onmiddellijk daarna had de gouverneur een onderhoud met den burgemeester van Antwerpen, den heer Frans van Cauwelaeil, en ook confereerde hij met den heer De Groole, voorzitter van de Fédération Mari tieme (de reeders-organisatie). De laatste zeide, dat de patroons genegen waren, met het oog op de belangen der ha ven van Antwerpen, toe le geven en van het oogenblik der werkhervatting al een loon van 40 Irancs per dag le betalen. De arbeiders hebben dit aanbod aange nomen en morgen zal het werk weer zijn gewonen loop hernemen. DUITSCHLAND. Een schrijven van het rijks- kabinet aan Pruisen Hei letjes te Breslan. Inzake het geschil tusschen Pruisen en het llijk heeft het rijkskabinet nog weer be raadslaagd. Besloten is door het zenden van een ver- zoenlijk antwoord op den brieï van minis ter-president Braun naar een minnelijke schikking te streven. De rijksregeering blijlt intusschen in elk opzicht haar standpunt, dat zij alleen te besluiten heeft over de be noeming der leden van den raad van beheer handhaven. Zij zal dit standpunt uitvoerig motiveeren, in de overtuiging dat de Pruisi sche regeering dan zal inzien dat de rijksre geering in haar recht is. Voor het overige is de rijksregeering van meening dat 't staals- gerecklshof .waarop Pruisen een beroep wil doen, in het geheel niet bevoegd is deze aangelegenheid te beoordeelen daar het geen aangelegenheid van staatsverdrag geldt. Het rijkskabinet zal de eerstvolgende twee maanden niet vergaderen. In de omgeving van Breslau hebben ern stige botsingen plaats gehad tusschen de le den van de Beichbanner en roode frontstrij ders eenerzijds met leden van een schut- tersvereeniging anderzijds. In den loop van .de gevechten werden ook polilie-agenten aangevallen. De commissaris van politie heeft zich genoodzaakt gezien tot nader or der alle demonstraties in de open lucht te verbieden. FRANKRIJK. Caillaux verdedigt zijn plan nen opnieuw De wijziging der arbeidswet aangenomen. In de Kamer heeft Caillaux gisteren ge antwoord op de rode van Blum. Hij herhaalde, dat de regcering haar aelie zal richten naar het plan der deskundigen. Men moet het tegenwoordige belastingstel sel verbcleren, maar niet onderste boven keeren. Spr. weerlegt het beloog van Blum, dat hel plan der deskundigen tot inflatie moet leiden. Hij loont aan, dat' het socialis tische geneesmiddel: consolidatie der bons, tegen Let openbaar crediet zou ingaan. Het is volstrekt geen inflalie, als de deskundi gen voorstellen, het beheer van de bons op te dragen aan een maatschappij, die over buiteniandsehe credieten zou kunnen be schikken, aangezien de uilgegeven biljetten door goud en deviezen zouden zijn gewaar borgd. Er bestaat geen andere oplossing dan het plan der deskundigen of de consolidatie. De regeering wil den iranc gedeeltelijk re- valoriseeren. Caillaux verklaart de oplos sing van Blum, die de waarde der bankbil jetten niet 15 pet. wil verminderen, voor on mogelijk. wanl, zegt hij, hoe kan men den boeren de biljetten gaan vragen, die zij be- zitlen? Vervolgens zet hij uileen, hoe hij heeit algezien van de kapitaalsueffing wegens de wanverhouding, die er bestaat tus schen den aanwas der schulden en het kapitaal der nalie, want er is meer te doen dan GO milliard aan bons le doen verdwijnen: er moet 300 milliard schuld worden opgeheven. Spr. loont aan, dat de heffing op het kapitaal in verschillende lan den een super-belasling op het vermogen of de inkomsten is geworden. Het eenige practische deel van Blum's be loog is volgens Caillaux de vergelijking met het plan-Dawes, doch wat voor Duitscliland mogelijk was, is nog niet mogelijk voor Frankrijk. Dat Duilsehland afnemers vond voor zijn obligaties komt, doordat men wist, dat er, zoo noodig, van buitenaf dwang op het land zou kunnen worden uigeoefend. Frankrijk zal evenals Duilsehland en Enge land behoefte hebben aan buiteniandsehe credieten. Caillaux wil de regeling der schulden niet verbinder) aan het verkrijgen dier credieten, doch deze regeling is nood zakelijk om Frankrijk zijn volle crediet te hergeven. Caillaux besloot met dc Kamer te verzoe ken een keus te doen tusschen het plan der deskundigen en dat van de socialisten. Daar?,a zal er spoed achter het werk gezet moeten worden. (Levendig applaus op vele banken van rechts, centrum en linkerzijde). De Kamer heeft het wetsontwerp lot wij ziging van de arbeidswet aangenomen, om den nalionalen arbeid te beschermen. Het ontwerp regelt' de voorwaarden volgens wel ke buiteniandsehe werkkrachten mogen en moeten worden gebruikt. Behalve de Sultan van Marokko zal ook Primo de Jtivèra op 14 Juli de revue te Pa rijs bijwonen. 1 ENGELAND. Het Hoogerhuis neemt de wet op den achturen-dag aan Laboor-kabaai Terklaringen van Cook Een motie van het spoorwegpersoneel. Het Hoogerhuis heeft het wetsontwerp op den achl-uren-dag in de mijnen in derde lezing aangenomen, nadat de labour-partij door aan het woord té blijven de regeering hadden gedwongen sluiting van het debat te vragen. Ongekende looneelen zijn er daarbij voor gevallen. Men had gerekend, dat de debat ten om 7 uur zouden zijn afgeloopen, maar de labour-pairs gooiden roet in het eten. Eerst sprak lord Delaware 50 minuien en Om 8 u. 15 vroeg lord Arnold het woord. Toen ook hij 10 minuten gesproken had en pas tot zijn inleiding gevorderd was, stond lord Salisbury op en zeide namens de re geering, dat het duidelijk werd, dat de labour pairs de derde lezing en de plaatsing in het „Statulebook" dien avond wilden belemme ren. Hij zag zich daarom genoodzaakt, den buitengewonen maatregel van sluiting der debatten voor te stellen. De lord-kanselicr stond op, maar lord Arnold interrumpeerde heltig en cischtc recht en vrijheid van spreken: „Als de mijn werkers acht uur moeten werken, zou spr. beginnen, daar eerst eens vier uren over te praten." Er kwamen verontwaardigde „orde"-roepen van conservatieve pairs en ten slotte werd de motie van lord Salisbury tot sluiting der debatten met 44 tegen 14 stemmen aangenomen. Zonder verdere stem ming werd het ontwerp in zijn geheel daarna aangenomen. Bij den terugkeer naar het Lagerhuis werden de beambten, die den Speaker me- dedeeling moesten doen van het feit, dat de wet in Hoogerhuis was aangenomen, door de arbeidersafgevaardigden begroet met luide kreten van „schande, moordenaars- wet enz." en Jack Jones schreeuwde luid: „Honi soit qui mal y pence I Moordenaars 1" Het tumult hield ook in het Lagerhuis verscheidene minuten aan, voor de Speaker dé kalmte voldoende kon herstellen om met de werkzaamheden voort 1e gaan. Cook, de bekende leider der Engelsehe mijnwerkers, vertoeft te Berlijn. Hij zal er onderhandelen met vertegenwoordigers der Russische vakbeweging over 't verstrekken van verderen steun aan de leden zijner or ganisatie. In persgesprekken verklaarde hij, dat de Engelsehe regeering geen bezwaar meer maakt tegen het ontvangen van bui- tenlandschen steun. In Engeland zelf hebben overigens de arbeiders ondanks de econo mische crisis viermaal zooveel geld voor de mijnwerkers opgebracht als bij de slaking in 1921. De slaking der mijnwerkers, zeide Cook nog, is nu hardnekkiger dan ooit. De wil tot verzoening, die vroeger af en toe merkbaar was, is geheel verdwenen. Nu de onderlinge oneenigheden bijgelegd zijn, heeft het congres van spoorwegperso neel zich gisleren met de staking en de regeeringspolilick te dien aanzien, bezigge houden. Er werd een scherpe molie aan genomen, waarin de „reaclionairste" regee ring gebrek aan «inzicht vóór de slaking, en prutswerk bij haar pogingen lot oplossing werd verweten. Thomas heelt de molie reeds geleekc-nd die met algemeenc stemmen is aangenomen maar hij trachlle het effect eenigszins te verzachten, door de hoop uil te spreken, dat de regeering llians iedere gelegenheid zou aangrijpen om tot een ge zonde oplossing te komen, nu zij, door het niet doordrijven van haar 8-nren-wet eenigs zins bliik van kijk op den tocsland had ge geven. ITALIË. Geen uitvoer van bankbiljetten. Bij koninklijke besluit is de uitvoer van bankbiljetten, cheques enz. verboden. Bij overschrijding der grenzen zal niet meer dan 10.000 lire aan bankbiljetten en ehéques mo gen worden meegenomen. GRIEKENLAND. De kabinetscrisis opgelost. Na een bespreking met den Griekschen president Pangalo9 heeft Zavitzamos- de op dracht aanvaard lot vorming van een nieuw kabinet, waarin in elk geval Roefos de por tefeuille van Buiteniandsehe Zaken zal be- lioudcn. Het is nog niet zeker, dat dc zoon van Ve- nizelos in dit kabinet zitting zal nemen. Tegelijk met de vorming van het nieuwe kabinet zal de uitschrijving van nieuwe parlementsverkiezingen plaatsvinden. De financiecle crisis in Frankrijk. PARIJS, 9 Juli (V. D.). De zitting van de Kamer is lot hedenuamiddag verdaagd. De rede van Caillaux heelt een goede indruk nagelaten. Vooral zijn verklaring, dat hel onmogelijk is een belasting le leggen op het kapitaal, oogstte veel bijval. Naar verwacht wordt, zal morgenavond de stemming plaats hebben. Eerst aan het slot van dc alge- meene debatten zal Tardieu aan het woord komen. De regeering zal de vertrouwens kwestie stellen naar aanleiding van zijn exposé over de algemeene politiek, dus hoofdzakelijk over de rede van Caillaux, welke hij gisteren heeft gehouden en het verzoek om zekere volmachten te ver krijgen. Doch alle teekenen wijzen er op, dat de regeering een kleine meerderheid zal weten te krijgen, vooral na de verklaring van den minister van financiën, welke hij gisteren heeft gedaan, dat de kwestie van het ac- coord van Washington weer opnieuw door dc Kamer zal worden besproken. Verwacht wordt, dat. een deel van de groepen zich óf van stemming zal onthouden, óf voor do regeering zal stemmen. In ieder geval zullen de socialisten en de communisten hun stem tegen de regeering uitbrengen. Ook een aantal radicaal-socialisten zal deze tactiek volgen. Daarentegen zullen de drie groepen van de links-republikeinen en onafhanke- ken en links-radicalen, met eenige reserve ten aanzien van de buiteniandsehe credie ten hun stem voor de regeering uitbrengen. De schuldregeling. PARIJS, 9 Juli (Havas). Volgens den Matin" schijnt het, dat het Fransch- Brilsche accoord over de schuldregeling reeds geheel gereed is, en dal Caillaux slechts eenige uren in Londen zal behoeven te verblijven om het contract definitief te sluiten. De wijze van betaling der eerste annuïteiten zou zoodanig zijn. dat het fei telijk op een moratorium neerkomt. Omtrent overdracht en beveiligingsclausule werden verzekeringen verkregsn. Het verdrag zal als basis kunnen dienen om van Amerika voordeelen te verkrijgen, die daarmede ge lijk slaan, in den vorm van wederzijdsche verklaring ten aanzien der lekstuillegging. PARIJS, 9 Juli (V. D.). Het ministerie van financiën bevestigt, dat Caillaux Maandag a.s. naar Londen J^p.1 gaan, indien de Kamer een motie van vertrouwen in de regeering aanneemt. Het ministerie voegt hieraan toe, dat Cail laux de laatste dagen belangrijke voordeelen verkregen heeft op de binnenlandsche voor stellen betreffende de regeling der schulden. Overeenstemming bereikt PARIJS, 9 Juli (V.D.) „Excelsior" meldt, dat de Fransch-Spaansche conferentie haar werkzaamheden beëindigd heeft en tot over eenstemming gekomen is op alle punten be treffende de afbakening der grenzen, het ontwapenen der stammen en het verbannen van Krim. Deze zal naar Madakaskar ge zonden worden. Engelsehe oorlogsschepen op tournée. BELGRADO, 8 Juli (Belg. Tel. Ag.). Twaalf Engelsehe oorlogsvaartuigen zijn te Split (SpalaTo) aangekomen. De straten der stad zijn feestelijk versierd. Bestrijding der werkloosheid in DuitEchlamL BERLIJN, 9 Juli (V. D.). In de conferentie der Duitsche ministers van financiën met den Rijksminister van Financiën, is een grootsch plan ter bestrijding van de werk loosheid uitgewerkt. Tot groole werkzaam heden aan kanalen en spoorwegen werd be sloten. De malversaties in Noorwegen. OSLO, 9 Juli (V. D.) De parlementaire commissie stelt met 5 tegen 4 stemmen voor een vervolging in te stellen tegen den vroe- geren Premier Berge en zes leden zijner regeering, omdat zij in 1923 zonder goed keuring van het Storting 25 millioen kronen gestort hadden bij de Noorsche Handels bank. Van de genoemde vijf leden behooren ex twee tot de Arbeiderspartij, 2 tot de Libe rale partij en 1 tot de Agrarische partij. Van de vier tegenstemmers behooren er drie tot de Conservatieve partij en 1 tot de Agra rische partij. De ontwapening van Oostenrijk. PARIJS, 9 Juli (Bel. Tel. Ag.) Naar de Excelsior meldt zijn gisleren op den Quai d'Orsay delegaües van de gezantenconfe rentie en van de Ooslenrijksche regeering bijeengekomen, ter^iespreking van kwestie# aangaande de ontwapening van Oostenrijk;: commissies van deskundigen werden b0* ïioemd. Eaeastlie steun aan de Engelsehe mijnwerkers. MOSKOU, 8 Juli (Bel. Tel. Ag.). Het centraals bestuur der Russische vakvereenigïngen be*] sloot 370.000 roebels aan de Engelsehe mijnwerkers te zenden. He1 Zweedsche luchivaartverdiag met Polen STOCKHOLM, 9 Juli (V. D.). De overeen*, komst tusschen Zweden cn Polen betref* lende het luchlvaartverkeer, welke 1 Octo* her 1025 geleekend werd/ is gisteren StockhoTm geratificeerd Sneeuw in Juli. BERLIJN, 9 Juli (V.D.) De bladen meldeij uit Rome dat in de vallei Formazza vee^ sneeuw gevallen is. Bij de badplaats Toggür heeft de sneeuw een hoogte van 50 c.M. tof 2 Meter bereikt In Piazenca is een grooï stadsgedeelte onder water geloopen. Hagel* slag heeft in de geheele omgeving grootei schade aangericht De temperatuur is ge-.l daald. Uit Boven-ltalië wordt eveneen^l sneeuwval gemeld. Cholera in Britsch-Indië. PARIJS, 9 Juli (Bel. Tel. Ag.) Volgens een; telegram uit Calcutta aan het Petit Journal^ zijn'in Indië, dc Phil lippijnen, Indo-China,X en Siam tal van cholera-gevailen geregis*,' l'reerd. In Indië hadden van de 64.253 ge* vallen 43.556 doodelijken afloop. In FranschT Indo-China stierven tusschen December en/ Maart 2000 menschen aan cholera. Australië en de samenstelling van den. Vdkenb ondsiaad. MELBOURNE, 9 Juli (Reuter). In de KaL mer van Afgevaardigden herhaalde de pre-» mier Bruc-cdat Australië accoord gaat mei het voorstel om aan Duischland een per* manenten zetel in den Volkenbondsraad toet te kennen. Hij verklaarde voort9, dat de houding van Spanje en Brazilië ons achter-», uil inplaals van voooruit brengt en hoopte;) dat ten slotte d?«ï landen de wijzere raa<ï*\ gevingen gehoor zullen geven, waardoog' Duitschland in September a.s. tot den Vol* kenbond kan toetreden. De Australische vertegenwoordiger zal ai het mogelijke doen om het daarheen te lei*' den. Voorts achtte de premier het niet ver?» standig, dat de bond van internationale com trole tracht ingesteld te krijgen over kwes* teis als landverhuizing, douanerechten eit distributie van grondstoUcn. Amerika's heading inzake het InL Hof va» Justitie. MELBOURNE, 9 Juli (Reuter). In dd Kamer van Afgevaardigden werd door dert premier Bruce ten aanzien van Amerika'st reserves inzake zijn toetreding tot het Ia-» ternaüonaal Hof van Justitie te 's-Graven* hage gezegd, dat de Austraüsche regeering gaarne zou zien, dat zooveel mogelijk Staten de jurisdictie van het Hof aanvaardden, en dat dus als de 1 September le Genëve tö houden conferentie, die deze reserves zal be^ handelen, deze zaak in het eine zal bren-r gen, het raadzaam is deze te houden. De meening van Mellon. WASHINGTON, 8 Juli (Reuter). Aané gaande de aan het buitenland verstrekt^, leeningen, ten bedrage van 433 millioen doI*\ lar verklaarde de minister van financiën Mellon nog, dat 115 millioen daarvan aanv landen van Latijnsch Amerika waren ge* leend en dat dit geld grootendeels voor productieve doeleinden was besteed. Teü slotte gaf hij als zijn meening te kennen, dat Europa spoedig economisch hersteld zou zijn en een van Amerika's beste klanten zou worden. Uit Portugal. LISSABON, 9 Juli (Belg. Tel. Ag.). Be-» halve de Portugeesche gezant le 's-G raven* hage zijn ook de gezanten te Parijs, Rome en Madrid, alsmede de voorzitters der Por* tugeesche delegatie bij den Volkenbond teruggeroepen. Het Japansche vlootprogxam. TOKIO, 8 Juli. (N.T.A. Draadloos). Del nieuwe Japansche regeering ziet zich te genover de moeilijkheid geplaatst, dat aaö/N den eenen kant het departement van ma* line aandringt op toewijzing van een be* drag van 1GO millioen voor een over vier, jaren loopend vlootbouwprogram, terwij! aan den 'anderen kant dringend bezuinigd moet worden. Bedoeld vlootprogram omvat» het bouwen van 4 kruisers, die volgens het verdrag van Washington niet grooter mo* gen zijn dan 10.000 ton, en voorts 16 tor pedojagers, 5 onderzeeërs. 3 kanonneerboo- ten en andere hulpvaartuigen, te zamen33._> Stoitret-szis in Mexico. PARIJS, 9 Juli (Beg. Tel. Ag.). Volgend een telegram uit Mexico aan de „Ncw-York Herald" werd het district Puebla door hevige slortregens geteisterd. Een tiental menschen is omgekomen en groote schade werd a:.n* gericht. Godsdienst-onlusten. CALCUTTA, 9 Juli. (Reuter). Ernstige godsdienst-onlusten hebben plaats gehad be Patna, een plaats gelegen op 200 mijfi afstand van Calcutta. Mahomedancn vielen een Hindoeprocessie aan met stokken ent steenen toen deze door de straten trok.. Doordat men tot beroovingen overging wer, den de winkeliers gedwongen hun magazij nen te sluiten. Ook hadden op uitgebreide, schaal onlusten plaats in de naburige dor pen, waar Mahomedanen magazijnen eni huizen van Hindoes zouden geplunderd hebben. Troepen werden ter hulp geroe pen om de orde te herstellen en bereden politie is in Patna aangekomen. In ver scheidene dorpen omsingelden de Mahome danen de politie en trachtten hun gearre steerde geloofsgenooten te bevrijden. DS/ politie werd ten slotte gedwongen met de revolver te schieten. Waarbij verscheiden» der betoogers gewond werden. De Hindoeri sche vrouwen werden door een paniek aaïl? gegrepen, uit vrees gemolesteerd to worden/)

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2