Op Reis PURQL KUNST EN LETTEREN. A RECHTZAKEN. VRAGENRUBRIEK. SPORT. RADIO-PROGRAMMA. VARIA. 600 frank, en gingen met hun buil op de ylucht. Op h'et hulpgeroep van het slachtoffer kwam een politie-patrouille toegesneld, die de bandieten achterna zette. Twee konden worden ingehaald en aangehouden. Het zijn Georges Schaekens, 24 jaar oud, wonende te Laken, en Brasscur August, 25 jaar oud, wonende te Schaarbeek. De aangehoudenen werden opgesloten, ter beschikking van den procureur des konings. De Franschman wordt ijverig opgespoord. De heer Frank liep ernstige kneuzingen in het gelaat op. - Het openlucht-theater te Valkenburg Wegens de zeer hoogc belas ting zal het Valkenburgsche openlucht-thea ter in het vóór- en naseizoen niet meer wor den bespeeld. Er zullen alleen voorstellin gen worden gegeven van 17 Juli tot 15 Augustus. Schaking. T© Doetinchem is gearresteerd S., ter zake van ontvoering van de minderjarige dochter van v. H. Hij is dadelijk in de gevangenis te Zutfen op gesloten, daar hij voor een ander feit nog zeven maanden te goed had. Een paraplu je 4 n brand. Te Kerkrade sloeg dc bliksem in een parapluie waaronder drie meisjes liepen. De parapluie verbrandde gedeeltelijk, terwijl een der meisjes een lichte axravcrlanwrnng kreeg. De twee anderen kwamen met den selrrik vrij. Van een muizenval en een broodtrommel. In een bovenwoning van een huis aan de Sabaugplaats te Gronin gen, 'bewoond door de 65-jarige juffrouw 3., was de vloer stuk. Een timmerman is gekomen om den vloer grondig te herstellen J>at braaht mee, dat het rietmaten aai van het plafond <ler benedenverdieping bloot kwam te liggen. En-nu wilde het geval, dat mej. S. in dat riet een muizennest ontdekte. Zij haat muizen en dus besloot zij het nest uit te rooien. Maar daarbij trapte zij op hot riet én viel ©r door. Pardoes op de tafel in de kamer van de benodenbewoonster. En op die tafel stond een broodtrommel, welke niet bestand was tegen het gewicht van mej. S., met het gevolg, dat de tTommel plat gedrukt werd. Mej. S. is er mot een paar onbetcekencnde wonden afgekoiöeri. Probaat middel. Heer tot zijn knappe verkoopster „Juffrouw, ik heb in de drukte en het ge drang mijn vrouw verlomu" „Mag ik hier even toet U praten, dan weet'ik zeker, dat zij hier weer dadelijk op de vlakte verschijnt." RECLAME. Ter verzachting en genezing van stuk- gcloopen voelen, zadelpijn, schrijnen der huid'cn zonnebrand, is het nood* zakelijk op reis voorzien te zijn van Doos 30, Tube 80 et 7760 De Jan Steen-tentoonstelling in „Dc Lakenhal", Steeds weer bij een bezoek aan deze ten toonstelling vragen we ons ai hoe het toch taogeh'jk is, dat ons van Steen teekeningen nodh schetsen bewaard zijn gebleven. Wel wordt een teekening van een lachende man nenkop gesigneerd met een monogram in particulier bezit te Parijs, beschouwd als te zijn van Steen's hand, evenals een schets in krijt van een jongen man ten voeten uit dio zich in het KupferstJch Kabinett te Dresden bevindt. Dit zijn met nog enkele anderen de schetsen die aan den teekenaar Steen worden toegeschreven. Wanneer we nu deze tallooze vaak buitengewoon gecom. plicccrde composities zien, dan moet het toch ieder wel vérwondercD, dat er geen voorstudies voor zouden zijn gemaakt. Steen's schoonvader JaD van .Goyen, had de. gewoonte om met krijt de groote lijnen van de compositie op het doek aan te go- ven. .Wié zich de moeite v/il geven beschou- We nog eens het Duinlandschap van dezen meester, dat enkele jaren geleden voor Ü6 Lakenhal werd verworven. Daar zal hij doer de zeer dunne verflaag de lijnen in de boo- nten en zandgrond zien heen schijneD. Zoo dun schilderde Steen bijna nooit, maar des ondanks zouden we toch hier en daar wel sporen van een compositieschets moeten yindeD, als hij deze methode had gevolgd. Het zal wel overbodig zijn te zeggen dat Van al deze doeken wellicht niet een abso luut naar de werkelijkheid werd geschil derd, al heeft het er oppervlakkig wel eens den schijn van. Het probleem is dus won derlijk genoeg. Zoo biedt deze tentoonstel ling nog iets zeer interessants. De meeste schilderijen zijn behoorlijk geconserveerd. Do voortreffelijkheid van de werkwijze van onze 17e eeuwers is bekend c-n met Steen hebben we in dat opzicht wellicht den grootsten technicus van allen voor ons.-. Onder deze oude schilderijen nu zijn er en kele d/ie pas kort geleden werden schoon gemaakt en opnieuw gevernisd. De oude gele toon is hier verdwenen, we zien het schilderij ten naaste bij zooals het was teen de meester het pas voltooid had. Do uieeste schrikken even terugvoor deze koelheid van kleuren, ze missen het caohet van oudheid d.i. een prettige associatie, •blaar wie de mogelijkheid yan vergelijking 5aet> zooals hier geboden wordt, zal dank baar zijn, Steen nu eens yan vlak nabij te kunnen volgen. Meermalen al hebben we weanig waardeerende opmerkingen verno men ten opzichte yan enkele .van deze ®choongemaakte doeken.- Men was even ont goocheld, was dat nu de warmbloedige Jan Steen. We moeten herhalen, in die schijn baar koelvoorname kleuienharmonieën 6chuilt toch zooveel hartstocht en hoe kan dat koel zijn. We denken hierbij aan het <3oek „Het verloopen huishouden"- ini de zijzaal. Het beheerscht het geheele wand- vlak. Hier vinden we een gaafheid zooals Wé clie alleen nog bij Velasquez in het Prado zagen. Zoo als Steen den planken vloer schilderde, een gitaar, het tinnen bord met ham, het triktakbord, zoo deed ook de groote Spanjaard het wanneer hij op zijn best was. Het is alles neergestreken, vlak en goddellijk eenvoudig, zoo sereen. Ook is het gamma zilver, zooals Velasquez dat uitgezonderd in zijn jeugd weiken altijd heeft. Hij heeft daar op den grond een zeldzaam stilleven geschikt en wie het on gewone nog niet zag, bekijke dan eens het kleinood. Het kleine zilveren horloge waar het deksel naast ligt én we het raderwerk zien, een minuscuul gouden sleuteltje aan roze lintje, wat een vondst, zoo'n roze met zoo'n zilver. Hij was daar zelf verrukt over, paste die combinatie toe vele malen in steeds andere modulaties. Op het zelf portret (coll. Earl of NoTthbrook) met het roze aan het boek en het tin van de kan wezen we reeds; men vindt het hier op nog meer meesterwerken. Zoo is het ook met een werkzaam blauw gecombineerd met een geelrood in enkele van zijn bril- lante doorkijken, een lucht boven een pan nendak. Dit is alles uitsluitend'Steen, zijn onvervreembaar bezit. Hoe rijk varieerde hij niet het weelderige groen van boomen door de ruiten gezien. Onnaspeurlijk ge schilderd op het doek „Vrijage", dat rechts van „Hét verloopen huishouden" hangt, anders weer, dieper van toon, maar even wonderlijk op „Soo d'ouden songen' soo pypen de jongen", dn/t in den hoek bij den ingang hangt. Voor we van het „Ver loopen huishouden" afscheid nemen, willen we nog even wijzen op de drie figuren, den rookenden man, de vrouw, die zich het gla$ laat inschenken en de schenkende dienst maagd. Als men de houding van de armen volgt, de gebaren die in elkaar overgaan, dan zal men daarin alleen al een gratie vinden zoo edel, dat het doet denken aan den wiekslag van een vogel. Nu wordt dui delijk dat hij ook de schepper van de „Ver loren zoon" of beter „Het tuinfeest" zou wezen. Zoo even noemden we terloops het schilderij met het vrijend paartje; naast het koelklare, is ddt wel een sterk con trast, een goudgele vernislaag tempert de kleuren, maar van opbouw is het strak. Weinigen zouden in staat zijn een hoek van een vertrek te verbeelden zonder dat de beschouwer het gevoel krijgt een brok van een schildering voor zioh te hebben. Het is alsof Steen een denkbeeldige lijn trok van den voet van den jongen over het glas op dien grond, den aarden pot met de pijp, het slapende hondje (Jan Steen'e hondje) naar den lezenden man buiten. Het bindt de domineerende lijnen in het hoog© vertrek en er onstaat het onwan kelbare dat des meesters is. Heel anders weer, in de bruinen geschilderd, van een voor Steen ongewoon compacte zware bouw, is het doek met de voorstelling van Anto- niufl. en Cleopatra. Cleopatra ledigt een glas wijn, waarin zij een parel heeft laten smelten en houdt in de hand een andere parel. Het gold een weddenschap wie den duursten maaltijd zou geven. Het is als een overgang naar de meer pronklievende Bijbelscho tafreelen, waarover een volgend keer.: Aischeidstonrnee Francis Koene. Alvorens Francis Koene, de bekende vio list en Concertmeester van hel U.S.O., naar het buitenland vertrekt, zal hij nog een aan tal kerkconcerten hier te lande geven met de zangeres Theodora Versteegh en den or ganist George Robert. O.m. in de volgende plaatsen zullen kerkconcerten plaats vinden: liaarlem, Leiden, Middelburg, Breda, Ticl, Yelp, Win terswijk, Zutphen, GroniDgen en Leeuwar den. Het concert te Leiden zal plaats vinden op Donderdag 15 Juli .in de Pieterskerk. Het programma vermeldt o.a. liederen van J. S. Bach, Hugo Wolf en v. Broeken Fock. Francis Koene zal vioolwerken ten ge- hoore brengen van Bach, en Locatetli, ter wijl de bekende Haarlemsche organist Ge orge Robert orgelwerken spelen zal van Bach en Honegger. Een programma dus, dat met groote zorg is samengesteld. KANTONGERECHT TE LEIDEN. I Er stonden Woensdagmiddag voor de strafzitting van het Kantongerecht 32 zaken op de rol, waarvan 31 bestemd voor open-, bare behandeling en één kinderzaak. Als Ambtenaar van het O. M. fungeerde rar. M. B. Vos, terwijl als waarnemend griffier optrad H. Hertel. Het eerst kwam aan de orde de zaak tegen G. v. d. L., arbeider en veekoopman te Zoeterwoude. Deze had een varken ger slacht zonder dat vooraf op de voorgesclirer ven wijze te hebben bedwelmd. De ver dachte meende onschuldig te zijn, zeggende dat het varken reeds dood was voor hij het slachtte. Nadat J. Fros en den Hertog, resp. keuringsveearts en hulpkeurmeester als ge-, tuigen waren gehoord, eischte de Ambten naar f50 subs. 30 d. Verdachte was hierover slecht te spreken, zeggende: Wanneer ik veroordeeld word, word ik onschuldig veroordeeld. P. G. B., koopman te Leiden, was ver dacht dat hij te Leiden als bestuurder yan een vierwielig met een paard bespannen voertuig, daarmede onvoorzichtig en den verkeerden kant van den weg houdende over den Rijnsburgerweg in de richting Oegstgeest had gereden met het gevolg, dat hij een ander met een paard bespannen voertuig, bestuurd door Onderwater, had aangereden; deze zaak die reeds eenige we ken vroeger was voor geweest, werd toen aangehouden om den agent van politie Vuuren te hooren, welke aldaar met de regeling van het verkeer was belast. Nadat ook deze was gehoord, vroeg de Ambtenaar vrijspraak. Als verdediger van verdachte trad mr. Vrijberghe de Coningh alhier op. E. H. R., koffiehuishouder te Leiden, was ten laste gelegd dat hij te Leiden een dans partij had gegeven en in strijd met de voor-r waarden hem door den Burgemeester op gelegd, een meisje dat jonger wa3 dan 16 jaren had toegelaten. Deze zaak, die ook reeds vroeger was behandeld, werd toen aangehouden om den dansmeester Visser ie hooren; deze gehoord verklaarde nu dat niet verdachte, maar hf) aansprakelijk is voor de naleving dier bepalingen en dat hij dan ook alle risico'op zich neemt. De Ambtenaar vroeg ook in deze zaak vrijspraak, opmerkende, dat de politie vol gens hem den verkeeide verbaliseert. N. v. d. H. te Leiden, P. de M. te Rijns- burg cn W. II. te Ter-Aar hadden allen de Invaliditeitswet overtreden. Nadat Goslinga en Slechtenhorst als getuigen waren gehoord oischte de Amblcnaar tegen ieder der niet verschenen verdachten f5 subs. 5 dagen. J. W., marktveemelker te Rijnsburg, was gedagvaard ter zake dat hij te Leiden over den openbaren weg heeft vervoerd, in ieder geval op de veemarkt heeft aanwezig gehad melk van marktvee, terwijl aan die melk niet karnemelk ter hoeveelheid van ten minste lien deelen op honderd deelen melk was toegevoegd. Nadat dr. van Eek als des kundige- was gehoord, eiSchle dc Ambtenaar f5 subs. 5 dagen. L. P., arbeider te Rijnsburg, had volgens de dagvaarding te Oegstgeest in den nacht van 6 op 7 Juni 1926 aan den openbaren Rhijngeesterstraatweg baldadig een bak met visschen, staande in een tuin, opgenomen en stukgegooid. Verdachte, die een zeer onsympathieken indruk maakte, verklaarde or zich niets meer van te herinneren omdat bij dien nacht dronken was. J. v. Egmond en G, Schaap, als getuigen gehoord, verklaarden dat zij in gezelschap van verdachte waren geweest en dal zij ndet hadden gezien dat verdachte het aquarium stuk gooide, wel hadden zij water hooren „ruisohen". Do Ambtenaar vroeg het maximum, zijn de i 15, hot betreurende niet hoogcr to kun nen vragen. Waarna de Kantonrechter ver dachte alvast de verzekering gaf dat hij ze ker niet minder zou krijgen. L. H, te Alphen a. d. Rijn, was gedag vaard ter zake dat hij te Leiden op 28 Mei 1926 als schipper van een zeilvaartuig daarmede varende in de Zijl den verkeerden Wal had gehouden, tengevolge waarvan hij een motorvaartuig had aangevaren. Nadat er twee getuigen waren gehoord, edschte do Ambtenaar 15 of 5 dagen. Verdachte, die een niet snuggeren indruk maakte, verklaarde niet schuldig to zijn, waarop de Kantonrechter hem den raad gaf om het eerst maar eens op het land te pro- becren. H. A. S. te Den Haag, was te Leiden als bestuurder van een auto daarmede rijdende, in do bebouwde kom onbesuisd eji met veel to groote snelheid in de richting Den Haag over den straatweg, den door boomon afge stoten spoorwegovergang genaderd, waar door hij niet tijdig kon stoppen en die boo men had aangereden. Als eerste getuige verscheen voor de balio v. d. Poorten, geneeskundige te Den Ilaag, die verklaarde dat verdachte hem zeker met een snelheid van 80 K.M. was voorbij ge vlogen, zoodat, wanneer hij niet tijdig was opzij gesprongen, hij zeker verpletterd zou zijn geworden. Terwijl hij, toen hij even daarna met verdachte sprak, den indruk kreeg, dat deze onder den invloed van ster ken drank verkeerde. Nadat nog een tweetal getuigen was gehoord waaronder de spoorwegbeambte J. Kok die in denzelf den geest verklaarden, eischte de Ambte naar f 50 subs. 30 dagen.. C. G., mandenmaker ie Katwijk, was in gebreke gebleven de door hem aan te hou den loonlijst der ongevallenverzekering ge regeld bij te houden. Verdachte was niet verschenen. Nadat de zoon van verdachte was gehoord, eischte de Ambtenaar f 5 subs. 5 dagen. J. B. to Leiden stond terecht ter zake dat hij te Leiden als eigenaar van een woning, niet aan den last van B. en W. had voldaan om die woning op te knappen. Nadat de op zichter van het Bouw- en Woningtoezicht J. Koelma was gehoond, eischte de Ambte naar f 10 subs. 10 dagen. C. M„ te Leiden, was bij vonnis van dit Kantongerecht van 28 Juni 1926 veroor deeld tot een geldboete van f 15 subs. 5 da gen ter zake dat hij te Leiden als bestuur der vnn een tweewielig motorrijtuig met zijspanwagen op hoogst onvoorzichtige wijze over de Korevaarstraat had gereden. Ver dachte was van dit vonnis in verzet geko men, welke zaak au diende. Do agenten van politie Boom en Stad landen bevestigden hun ambtseedig proces verbaal, waarna de Ambtenaar bevestiging, van het vonnis vroeg, daarbij opmerkende, dat verdachte als een zeer woest rijder be kend staat en hij in het vervolg voorzichtig moet zijn, daar hij anders de kans loopt, dat zijn rijbewijs zou worden ingetrokken. Verdachte was het hier niet mee eens en beweerde o.a. dat zijn zaak niet „gerechte lijk" wordt behandeld. A. v. S. d. B., te Leiden, was gedagvaard dat hij te Warmond in gesloten tijd met schakels had gevischt. De verdachte, verschenen zijnde, bekende het hem ten laste gelegde. Eisch f 10 subs. 10 dagen. In al doze zaken uitspraak over II dagen. B. de C„ te li, - Uw aanslag in da Pers, Bel, is juist, M. B.K. ie B5, Uw zoon is belasting plichtig in de plaats waar hij woont; dat is do plaats waar bij ingeschreven staat en na iedere reis verblijf houdt. Hij wordt aange slagen naar het bedrag, hetwelk hij in het afgeloopen jaar ontvangen heeft. De maat schappij geeft dit op. aan de belasting-admi nistratie, 4 ZEILEN. -> Een nieuwe zesmeier. Het' „Hbld." verneemt, dal bij de Amsler- damsche Scheepswerf Ger. De Vries Lcnlsch een nieuwe zesmeter op stapel staat. Het schip wordt gebouwd voor Zaanschc rekening cn zal medio Augustus klaar zijn. Amerika wint den Gold Cup. Het is Carp ondanks zijn gewonnen pro test niet mogen gelukken den achterstand op Amerika en Noorwegen in te halen. Amerika won de vijfde race cn daarmee den Gold Cup. In de eerste ronde had De Ruyter een voorsprong van ongeveer twee minuten bi- haal n Toen de wind evenwel aanwakkerde liep de Amerikaan meer en meer in en ook Noorkegen wist Carp te passceren, doch vergooide zijn kans door zijn onverstandig zeilen. Amerika won, op 23 seconden gevolgd door Noorwegen. Carp was hier nog een minuut achter. Amerika heeft nu driemaal, Noorwegen tweemaal en Holland éénmaal den eersten prijs bebaakl. De Gold. Gup gaal derhalve nu naar Amerika, WATERPOLO. A. Z. C. IG. Z. C.-comb. 35. Te Alphen werd een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tusschen het eerste zevental van de Alphensche Zwemclub en een G, Z. C.-combinatie. De gasten bleven met 53 in de meerderheid. ATHLETIEK. Panlen cn v. d. Berg in DniiscUanif. Gisteravond hebben de bekende Ilolland- sche loopers Paulen en v. d. Berg deelge nomen aan athletiekwedslrijden te Bochum. Op de 100 Meter en 200 Meter werd, aldus dc „Tel.", Van den Berg derde, respectieve lijk in 11,1 sec. achter Körnig (10,7 s.) en Malitz (11 sec.) en 22,5 sec. achter Malitz (21,9 s.) en Hajda (22 s.). Over de 100 Meier legde Paulen beslag op de tweede plaats in 19 seconden, 0,1 sec. achter dr. Peltzer en sec. voorsprong op Slörz. LAWNTENNIS. Do groote „Suzanne" gaal rusten. Dinsdagmiddag is het Fransche tennis- wonder van haar tochtje naar Londen in Parijs teruggekeerd, waar zij tegen een aantal interviewers verklaarde zeker twee maanden rost te zullen nemen, VOETBAL. Wedsiiijden voor keurelftal. Mei het oog op de samenstelling van het Nederlandsch elftal voor den in October te Amsterdam te spelen wedstrijd tegen Duitschland, zullen op 10 September te Utrecht wederom wedstrijden voor kcurelf- tallcn worden gespeeld. WIELRENNEN. Jaap Meyer naar de wereld kampioenschappen. Naar de „Tel." verneemt, zal Jaap Meyer, die, zooals men weet, niet gekozen is in de N. W. B.-ploeg voor wereldkampioenschap pen, op eigen rekening deelnemen aan deze wedstrijden om het wereldkampioenschap te Milaan. Hij heelt daarvoor Donderdag avond in het Stadion alvast een nuttige oefening tegen Faucheux, Michard, Schil- les en Moeskops, waarbij een pijnlijke scheenblessure, ontstaan door een val in Duilschland, voor hem een handicap be duidt. SCHAKEN. Competitie Nederl. Schaakbond, district Zuid-Holland. Ce bedde laatste wedstrijden in de groep A. der tweede klasse gaven den volgenden uilslag. De Sehev. Schaaksoc, won van het Rotlord. Schaakgen, met Th tegen 2en do nieuwo Rollerd. Sch. II van het Ilaag- sche D.D. H met 6'/il'/a. De eindstand is nu als volgt: Aant. pnl. gsp. gw. gl. vl. v.-t. Tot. L'eidscK Sch'.g. 15 I 1 29'A-20'/> 8 (lste prijs.) Sehev, Sch'.soc. I 5 3 1 1 29-21 7 (2de prijs.) N. Rolt. Sch". U 5 2 1 2 25'/»-247« 5 Res. Sch. I 5 2 3 21'/j-287j I Disc. Disc. II 5 113 24*/«-25'/" 3 Rett. Sch. I 5 1 1 3 20-30 3 Correspondentiepartijen VoorschotenL. Sch. „Philidor". Tusschen bovenstaande clubs werden tweo partijen per brie! gespeeld. In de ecne partij had Voorschoten, in de ander „Phili dor" den voorzet. Op 16 Februari van het vorige jaax werd hiermee begonnen, iedere woek één zet. Thans zijn deze pa'rlijen remise geven. In de eene partij kon „Phili dor" door eeuwig schaak remise houden. DAMMEN. Om het kampioenschap van Znid-Holland. Aan dezen wedstrijd wordt deelgenomen door 5 spelers uit het district ,,'s-Graven- Jiage", 5 spelers uit het district „Rotterdam" en 2 spelers uit district „De Rijnstreek". .Welke spelers uit de eerste 2 districten mededingen om dezen titel is nog niet be kend, daar de voorwedstrijden hiervoor nog in gang zijn. Uit „De Rijnstreek" spelen mede de heeren J. Vrolijk van „O. D. L" te Alphen aan den Rijn en O. G. v. Veen van „De Leidsche Damvereeniging'' alhier. De eindstrijd, waarin deze spelers uitkomen, zal .vermoedelijk (in verband met de voorwed strijden) ongeveer 1 Augustus aanvangen. Er zal gespeeld worden met een tempo van 30 zetten per uur. VOOR VRUDAG, 9 JULL Hilversum (1050 M 12.00: PolilieEcf, 6.008.00: Vooravondconcert deer hei lI.D.O.-orkest. Fransche balletmuziek. Na de pauze: Dansmuziek. 7.00: Polilieber, - 7.45 en 1000: Persber. 8.15: Kur- hausconcert. Symphonieconcerl door he( Residenlic-orkesl, o. 1. v. Pro!. G. Schnee- voigt. 1. Wagner: Eine Fausl-ouvcrlure. 2. Strauss: „Also sprach Zaralhrustra", Toon- gedicht vrij n. Fr. Nietzsche op. 30. Pauze, 3. Bbethoven: Symphonie no. 5 C-rr.oll op, 67. a. Allegro con brio. b. Andante con moto. c. Allegro, d. Allegro finale. Daventry (1600 M.) 11.20: Hel radio- kwarlet en solisten (sopraan, barilon, viool)] 12.50—1 20: Orgelconcert van de St. Bololph's kerk. 1.20220: Lunch- muziek. 3.40—1.00: Elementary French, lezing. 4.20: Concert. R. Brodies, sopraan T. Hindmarch, barilon en hel Holt-octel. i 5.35: Kinderuurlje. 620: Orkeslconeert 7.10: Uittreksel uil de radiobtaden. 7.20: Speeches van Z.K.H, de Prins van Wales, Winston Churchill e a.. 8.20: Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. 8 355 Piano-nocturnes van Cliopin. 8.50: B.B. C., muziekcritiek. 905: Murray Aahford'S Felixstowne, humoristen. Muziek, zang en jazz. 9.50: Weerber.. nieuws. 10.25: Kamermuziek door hel Music society strijk kwartet (2 violen, viola, cello, klarinet en piano). 11.2012 20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 1255: Concert Lucien Paris (piano, viool, cello), 5 05 Jazzband Araf. 8 50: Concert. Königswuslcrhausen (1300 M.) 8.50: Brahms-avond. Hel Mahlke-trio (piano, viool, cello). N. Pisling—Boas, sopraan. Brussel (486 M.) en Antwerpen (j!65 M 8.20: Orkestconcert. 8.50: Lezing: „Le Colonel Chabert", van Balzac. 9.05: Gra- mofoonmuziek. 9.40: Monologen. 9.50: Comedie-opvoering. Antwerpen: 9.20t Vlaamsche leging. Münster (110 M 1 1.35—2.50: Orkest- concert. 4 20: Kinderverhaalles. 5.203 Lezing: Für die reilcre Jugend. 6.05t 7.20: Harpoeneert. 7.30—8 00: Lezing: Arbeilerwohlfarlspflege. 8.20: Engelscho les. 8.50: „Dcr.Hcrr der Erdc", radio- looneel (2e deel). SCHEEPSTIJDINGEN. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". KANGEAN, uilr, 8 Juli le Port Said verw, ROTTEKDAMSCHE LLOYD. 1NDRAPOERA, 7 Juli v. Bntavia n. R'dam. STOOMV.-MAATSCH. „OCEAAN". AJAX, Liverpool n. Batavia, pass. 6 Juli Pcrim. MENNON, Java n. Amst., 8 Juli bij Perim verw. JAVA—NEW-YORK-LIJN. VECIITDIJK, Java n. New York, 8 Juli t< Suez verwacht. HALCYON-LIJN. FLORAPARK, 6 Juli v. Hamburg n. R'dam, EMMAPARK, 7 Juli v. Antwerpen te Malta. VREDENBURG, 6 Juli van Porto Ferraja n. Wabana. STAD ZALTBOMMEL, La Romana n. Lands End, 6 Juli van Horla (Fayal). KON. HOLL LLOYD. MONTFERLAN'D, 6 Juli y, Amst. io Ham burg. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN, I ZIJLDIJK, uitr., 6 Juli te Rio Janeiro, ALGORAB, thuisr., 6 Juli v. Santos, ALDABI, uilr 6 Juli te Montevideo. HOLLAND—AUSTRALIE-LIJN. 1 ARENDSKERK, thuisr., 7 Juli te Suez. KON. WEST.-IND. MAILDIENST. ORION, thuisr., 6 Juli te Havre. ARES, 5 Juli v. Amst. le Curacao. VAN RENSSELAER, 8 Juli v. W. Indid t« Amst. verw. NEDERL. EN VREEMDE SCHEPEN. ZWARTE ZEE, 6 Juli v. Gibraltar n. Balti more. RANDWIJK, C Juli van R'dam to Vigo. KELBERGEN, 6 Juli van R'dam le Newport News. ADM. DE RUYTER. Hamburg n. Hampton Roads, pass. 6 Juli Scilly. ODER, 5 Juli van Konslantinopel n. R'dam, MAIN, Antwerpen n. Braila, pass. 6 Juli 250 mijlen W. van Scilly. WAAL, 0 Juli van Pilea n. R'dam. Onbreekbaar glas. In Weenen is een glassoort uilgevonden, die evenals het silicaatglas kleurloos en on-» doorzichtig is en evenals dit ook naar wensch gevormd, gepolijst en geslepén wor-i den kan. Het bewuste glas heeft echter tegenover het gewone glas het voordeel, dat het elastisch is en hierom, alsmede wegens de geringere hardheid tegenover ander glas bijna ongevoelig is voor stooten en tril-» lingen. Het is vervaardigd van een zuivere organische stof, een gelaline-achtige massa, die echter in water onoplosbaar blijft. De uitvinders noemden het pollopas. Het is bestand tegen temperaturen lot 280 gr. C., springt ook niet bij sterke temperatuurver schillen; bij hoogen warmtegraden verkoolt het. Pollopas is ongeveer half zoo zwaar als glas, het kan met organische kleurtoevoe- gingen worden gekleurd en laat meer dan gewoon glas de ultra-violette stralen van het zonlicht door. Het is daarom geschikt te achten voor lighallen in ziekenhuizen, die men dikwijls niet met glas bezet om d«j ultraviolette stralen op de zieken te laten inwerken. Daar deze stralen ook bevorder lijk zijn voor den plantengroei, zal pol lopas een geschikt materiaal zijn voor het beglazen van plantenkassen enz. Daar het grooten drukweerstand heeft en niet splin^ tert, zal het ook voor bezetting van glas deuren eeiv geschikt materiaal vormen, evenals voor ruilen van automobielen en andere voertuigen, aangenomen natuurlijk dat de eigenschappen, die de uilvinder van het materiaal aangeeft, in de praktijk blij ken stand te houden. Het rijksproefstation te Weenen moet pollopas hebben onder-, zocht en genoemde eigenschappen hebben vastgesteld. De prijs zou niet veel booget. zijn dan van gewoon eerste soort venster-, glas. 2

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 7