De Ramp op Sumatra flo. 20342. DONDERDAG 8 JUtl Anno 1026. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRUS DER &UVBBTENÏIEN 30 Cts per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prij». Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags gn fzalerdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30, Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. jiO Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: - Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week&0.18 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week„0.18, Franco per post f 2.35 portokosten. Bit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. t t HINDERWET. Burgemeester en Wethoudena van Leiden ngen ter algemeens kennis, dat door hen rgunning is verleend aan R. L. Kalleri- -g en rechtverkrijgenden tot het uitbrei den van de banketbakkerij in het perceel -flansenstraat No. 91, kadastraal bekend ge meente Leiden. Sectie K. No. 3882. N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Loiden, 7 Juli 1926. 7769 Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het district Leiden. (Vervol g.) Nagekomen ingekomen 9lukken waren nog: een schrijven van de N.V. „Schelp kalk", Leiden, betreffende vrachttarieven, idem van de Vereen Hand^ldrijv. en Ind. .(Middenstand Alphen a. d. Rijn en de R.-K. 'Middenstandsvereen. „De Hanze", aldaar, houdende het verzoek om subsidie voor de laldaar te houden winkelweek; een verzoek ,van de Vereen. „Actieve Handelspolitiek" pm in aanmerking le komen voor een gelde lijke bijdrage, zooals ook van het Nationaal Bureau voor Documentatie in Nederland. Inzake de subsidie aan de Comm. voor 'den Ned.Zuid-Afrikaanschen Handel, had iet Departement van Arbeid enz. verklaard, dal deze aanvraag telken jare behoort te Worden vastgesteld. Op voorstel van hot ihurtïau werd besloten den betrokken Min. Snede le deelen, dat de Kamer zich daar- ibiede kan vereenigen. De inlichtingen, die de Ned.Amcrikaan- ■&che Kamer van K. had verstrekt, betroffen fdc meöedeeling, dat arbitrage voor handels zaken voortaan voor alle landen mogelijk 'is. De voorzitter, oen en ander toelichtende., 'wees op de belangrijkheid dezer mededoe- ling. Ook het verslag in zake internaliona-- Sen handel van dit lichaam, werd met warmte in de belangstelling der leden van 1de Kamers door den voorzitter aanbevolen. Op het verzoek van de Vereeniging ,,Ned. Jaarbeurs" om zich als lid aan te sluiten .en een subsidie van f 10 gedurende 10 jaar Re verleenen, werd, na een enkele opmer king van den heer Raaphorst, op voorstel tvan het Bureau afwijzend beschikt. De Kamer keurde met algemeene stem- inión goed hel besluit van het'Bureau, waar bij aan de Nationale Pioenen ten toonstelling te Boskoop een medaille werd toegekend. De voorzitter deed vervolgens eenige jmededeelingen inzake de vanwege de ver- toeniging „De Ambachtsschool" alhier ge houden cursus voor opleiding van motor- drijvers, waarvoor zich 12 deelnemers heb ben opgegeven. De heer Kromhout had ten behoeve van dit onderwijs een motor be schikbaar gesteld. Van het Rijk wordt ter tegemoetkoming in de kosten 70 pet. ge vraagd, waardoor 30 pet. door de gemeen ten, waaruit de leerlingen komen, zou (worden bijgepast. De heer Meerburgvraagt bij dit punt, waarbij Katwijk in het bijzonder is betrok ken, speciaal de Reederij-Vereeniging „Dc Vuurbaak", nog eenige inlichtingen. Naar aanleiding van het ontvangen schrijven van het gemeentebestuur van Leiden, inzake de verbetering van het vaar water den Nieuwen-Rijn, merkte de heer [Wernink op, dat de Kamer daarvoor wel dankbaar mag zijn, maar niet voldaan. Dat zou de Kamer eerst kunnen zijn, wan neer de groote vaart: Oude Vest, Galge- w&lcr en het Rijn-Schiekaaaal behoorlijk op diepte waren gebracht. De veorzi4ter meent, dal ook is besloten hel door heer W. genoemd vaarwater Op de gewensebte diepte te brengen. Nad al de heer Leman daarvoor als zijn ïneening had opgemerkt, dat de gemeente miet had besloten dien kant op te gaan, deelde de secretaris mede, dat in principe wel besloten is ook het groote va-arwater tonder handen le nemen, doch zich 'eerst lol de stadsloegangen te bepalen. Het Bureau zal zich hierover nog nader met het gemeentebestuur verstaan. Op voorstel van het- Bureau der Kamer ■werd besloten aan de Vereen, voor "Actieve Handelspolitiek een subsidie te verleenen •van f 100 en ten behoeve van de Ce Alphen a. d. Rijn te houden Winkelweek een subsi die van f25 nadat de heer Raaphorst daar- tover een en ander nader had medegedeeld. Op de vraag van den heer Van der Steen tof de Kamer nu ook nog een medaille Wenschle beschikbaar te stellen, antwoord de de voorzitter ontkennend. Op de verzoeken om subsidie voor hel 3de Je Amsterdam te houden Internationaal Longres van de Vereeniging Nederland in den Vreemde en van het Nationaal Bureau door documentatie in Nederland (directeur den heer Drion) werd afwijzend beschikt In verband met het ingekomen schrijven an de N. V. ,3chelpkalk" in zake het sire- en van Duifcschland om de tarieven van 1 voer ZPer te houden, waardoor de .SUMATRA JCrtAAl I - fo.oooooo fiel omzo<xmcU q(6ucL htyU cuuclbwvujSQelLtd fh Cihdtiohiu Oh qwotc*- (jtfUptodudUd, De ramp op Sumatra is nog be langrijk in omvang toegenomen, lederen dag weer zijn er nieuwe slachtoffers gevallen en is er voor millioenen guldens schade aange richt. Steun wordt zoodoende zeer, zeer noodig. Giften, groot en klein, waarvan nauwkeurig verantwoording zal wor den gedaan, worden, met vermelding van „Voor de Padang-ramp" gaarne ingewacht aan het adres van den Kon. Nat. Bond „Het Oranje-Kruis*', rekening houdende bij de Hollandsche Bank voor Zuid-Amerika, Heeren gracht 438, Amsterdam, of aan dat van den secretaris: Postgironummer 106900. Ook' kunnen de giften worden ge stort aan de bureaux van ons Blad. Voor doorzending" en verantwoording zullen wij dan zorg dragen. DË DIRECTIE. Vaderlandsche industrie ook door de Ooste lijke naburen in liet go&rang komt, neemt •het Bureau op zich te onderzoekon of er ook middelen te beramen zijn, waardoor deze druk op onzen handel kan worden op geheven of verminderd. Naar-aanleiding van klachten over late bestelling van brieven en andere poststuk ken op Zaterdagochtend heeft het Bureau der Kamer zich gewend eerst tot den direc teur van het Postkantoor en daarna tot den hoofdinspecteur der Posterijen waarbij de absolute verzekering ia gegeven dat door versterking van het personeel c den dag de post op hetzelfde uur zal besh. worden als op andere dagen Voorts wcii verze kerd dat stukken die 's Zondagavonds vóór 8 uur op het hoofdkantoor in de bus worden gedaan 's Maandags in de groote steden nog in dó eerste bestelling komt. Van het architectenbureau van der Laan en Zoon, alhier was een kostenberekening vap de verbouwing van.het, nieuwe gebouw der Kamer ingekomen dat aan de leden werd verstrekt en geen aanleiding tpl op en aan- merkingen gaf. Cijfers werden niet genoemd Na nog enkele andere mededeelingen kwam ter tafel het voorstel van het Bureau 0111 in het Waarborgfonds voor te nemen proeven met een door den hoofdinspecteur der visscherijen. dr.^Olij, te Utrecht, gevon den procédé v. 't prepareeren van netten ten behoeve van de zeevisscherij deel te nemen. 1 De voorzitter lichtte dit voorstel uitvoerig toe. Het waarborgfonds zou f 10.000- moeten bedritgen. waar in <foor het Rijk de helft zou worden deelgenomen, onder voorwaarde dat dc andere helft worde bijeengebracht door de direct belanghebbende waartoe ook de Kaniers van Haarlem, Den Haag, Leiden en Vlaardingen behooren. De voorzitter heeft een conferentie bijge woond van vertegen woordigers dezer ka mers en de direct belanghebbende reeders- organisatie, waarbij ook dr. Oltj aanwezig was. De voorzitter heeft daar den %telligen ihdruk verkregen dat dr. Olij vast overtuigd is dat de proef zal gelukken. Het Bureau heeft dan ook gemeend dat de Kamer tot 't nemen van een proef moet mede werken en stelt daarom voor in het fonds deel te nemen lot een bedrag van f 375, over drie jaar te verdeelen, dus voor dit jaar f 125. De heer Meerburg had niet gedacht dat deze zaak weer aan de orde zou zijn ge steld. Het is look den voorzitter op de gehou den conferentie welgebleken dat althans de reederij „De Vuurbaak" wegens de slechte uitkomsten van het bedrijf geen .geldelijken steun kan verleenen en ook uit de overwe ging dat er geen waarborg kan worden ge geven dat het nieuw procédé niet duurder en minstens even goed zou zijn dan dal, wat tot nog toe wordt gebruikt Ondanks de vele proeven met andere preparaten geno men. hééft volgens spr. tot dusver de oude, thans toegepaste methode, nog steedis het best voldaan. Maar spr. toch ook erkent dat de proeven een algemeen visscherijbelang beoogen wil de hij, hoewel hij zijn stem niet aan liet voorstel van het Bureau kon geven, toch iets doen en stelt zijner-zijds voor een be drag van f 200 te voteeren gelijkstaande dus met het bedrag door de Kamer van Vlaar dingen toegewezen. De heer R. Ou we hand heeft vernomeo dal ook de reeders te IJmuiden niet een gel delijke bijdrage verleenen en vraagt: „moot de kameT nu, terwijl de direct belangheb- bede verre blijven staan wel een subsidie geven? Hij zou deze willen doen afhangen van hetgeen de reeders zelf doen. De voorzitter, die het subsidie nog eens warm verdedigt, wijst er den heer Ouwe hand op, dat de Scheveningsche en Vlaar- dinger reeders wel willen meedoen. De heeren Van Schie en Jongeburger voe len voor het denkbeeld van den heer Ouwe hand. De heer van der Laan vraagt of men door het toestaan van een subsidie, niet éen pre cedent schept. Zal men, als straks een fa brikant eeiis met een nieuwe uitvinding komt, ook.dezen niet moeten steunen, waar op de voorzitter repliceert dat hier voor de uitvinder geen persoonlijk belang geldt. Ieder kan dadelijk van het nieuwe procédé profi teered Nadat de heer Leman nog verklaard heeft voor het; voorstel' van liet Bureau te zullen stemmen, komt, na eenig geharrewar over de vraag, welk voorstel den voorrang moet hebben, dat van het Bureau het eerst in stemming waarover de stemmen staken (8 tegen 8) Op verlangen v.d. voorz. wordt hoewel som, mige leden meenden, dat de zaak nu tot de volgende vergadering moest blijven rusten, het voorstel Meerburg in stemming gebracht dat wordt verworpen met 12 tegen 4 stem men waarna ook nog over het- voorstel Ou wehand de stemmen staken, zoodat in de volgende vergadering, wanneer er allicht meer leden zulleq zijn op nieuw zal moe ten worden gestemd. Hierna werd zonder hoofd, stemming vastgesteld de instructie van den door liet Bureau benoemde concierge, welke de con structie de heeren voor zich hadden. De voorzitter zeide, dat het bestuur in den heer J. de Winter de meest geschikten functionaris meende te hebben gevonden. De heer Wernink had met bevreemding in de oproeping van sollicitanten in een plaat selijk blad, gelezen dat deze concierge met name den tuin moest -bewerken. Hij dacht dat voor een concierge toch nog andere eischen moesten worden gesteld (Gelach.) De voorzitter meent dat het in de adver- tentie's toch anders beeft gestaan, wat door het Bureau nader zal woriea o^dczocht. Naar aanleiding van het agendapunt: dis trictsbei angen kwam allereerst Ier tafel een klacht van eenige meubelhandelaren ovor een alhier geannonceerde en in „L'Union" gehouden verkooping aangediend als een deftigsn inboedel, terwijl het eenvoudig on gebruikte meubelen zijn geweest. Men trachtte, onder dezen vatschen vlag koopers te lokken. De meening der adressanten dat dc bur gemeester op grond cener gemeente-veror dening deze verkooping had kunnen ver bieden, heeft zich niet bevestigd Een be zwaar was ook, dat na acht uur de ver kooping gewoon doorging, terwijl de winke liers om acht uur moeten sluiten, een be zwaar dat vooral den lieer Molkenboer langs wettel ijken weg uit' den weg wilde geruimd hebben. De heer van der Steen, zeide dat de mid denstands-organisaties indertijd van de •verhuurders van lokalen de toezegging heb ben ontvangen dat zij dergelijke vliegende winkels geen gastvrijheid zouden verleenen De eigenaar van „L'Union" heeft dit allicht niet geweten. De heer Van der Zanden wijst er op dat de vereeniging „Horecaf" ook aan hare le den in dien zin heeft geadviseerd. Den heer Rap is dit misschien nog niet bekend ge weest, maar zal er zich in het vervolg wel naar gedragen vermoedt hij. Dé heer Leman wensclit maatregelen in overeenstemming met de wet op de oneer lijke concurrentie, terwijl de voorzitter meent dat kan worden volstaan met een schrijven tot de deurwaarders in het district. Op vooratel van den lieer Van der Steen wordt ten slotte de zaak toch nog gerenvoy- eerd naar de Commissie voor de" Handelsbe langen. Op voorstel van het Bureau werd hierna besloten tot doorhaling van 17 handelsza ken in het Handelsregister door den voor zitter met name genoemd. Het agendapunt „Handelsonderwijs" dat aan het eind was geplaatst, omdat men hoopte dat de heer Heringa alsdan nog aanwezig zou zijn, wat niet het geval was, betrof het verzoek van «het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om ingelicht te worden over den toestand van dit onderwijs hier ter stede. De heer Heringa had zich belast mei een onderzoek dat alleen betrof het Genoot schap „Kennis is Macht". Dit onderzoek iheeft geleerd dat het handelsonderwijs op dezen avond cursussen zeer goed is ingericht wat de heer II. zelf gaarne had willen me- dedeelen. Besloten werd nu het Bureau te machti gen in dien zin den betrokken Minister te adviseeren. Hierna ging de Kamer over lol een huis houdelijke vergadering ter bespreking van het onderwerp: Rechtsvepsnolling. DE AMERIKAANSS HE WEEK. Gisteravond brachten de Amerikaansche studenten met eenige Hollandsche oóllega's een bezoek aan Noord wijk. Te ongeveer kwart vóór acht kwamen zij onder leiding van den heer A. W. Frentsen. voorzitter der V. V. V. alhier, per tram te Noprdwijk aan Zee aan, waar zij door den heer A. Dorsman, voorzitter van V. V. V. aldaar, werden verwelkomd. De Harmonie-' kapel „Crescendo" had zich aldaar opge steld en speelde het Amerikaansche volks lied, gevolgd door het Nederlandsche volks lied, waarna de gasten, alsmede de p^rs, onder éen vroolijk matechjè''iri de gereèd- staandé auto's Stapten, die doof de heeren J. van Kan, K. Bolhuis, W. P. de Vreede, K. Meyer, T. Breedveld, dr, Coenraads Noderveen, S. A. van Konijnenburg en Mij Huis ter Duin welwillend voor dit doel waren beschikbaar gesteld. De heer Van Kan had gezorgd, dat de auto's alle waren voorzien van een Araerikaansch en een Nederlandsch vlagje, hetgeen een vroolijk gezicht gal. Na bezichtiging van het dorp voerde de tocht naar het Huis ter Duin, alwaar door de directie den gasten een thé werd aange boden, Vervolgens werd gereden naar het Palace-Hotel, waar door de directie de koffie werd aangeboden. Dit was het einde van de excursie. Namens de Amerikaansche gasten werd oen woord van dank gesproken door den Amerikaanschen professor, den heer S. Ferry, tot den heer Dorsman, voor de gulle en hartelijke ontvangst, hun in Noord wijk bereid. Hierna werd weder naar Huis ter Duin gewandeld, alwaar nog eenigen tijd onder het genot van een keurig strijkje werd ver poosd. Vandaag zijn de gasten, gelijk bekend, op excursie naar Dordrecht, Zwiindrechl en Rotterdam. Examens nuttige handwerken. Voor bovengenoemd examen aan de Chr, Kweekschool alhier zijn geëxamineerd en geslaagd 6 candidaten: n.L W. A. Burg graaf, Bodegraven; H. A. de Boer, Noord- wijk; L. Hiblij, Leiden; JV. J Kuiper en en M. J. v. Zuilen alhier en M. Zwijnen- btirg, te Voorschoten. De examens zijn aan de Chr. Kweek school hiermede aÊgeloopen Tninconcert in „Zomerlnst". Gisteravond werd door de in Leiden en omgeving gunstig bekende Mandolineclub: „Krebustlipo", met medewerking van het BINNENLAND. Opening van de tentoonstelling van boek en plaatwerken te Boskoop. De tnbercnlose-bestrijding onder het rundvee. Nederland werd derde in den zeilwed strijd om den Gold Cnp. Amerika won. Te Alphen zijn twee kleine kinderen verdronken. BUITENLAND. Verontwaardiging in Prnisen over de' be noeming van dr. Lather bij de spoorweg maatschappij. De mijneigenaren in Yorkshire geven toe aan den eiscb dei Britsche regeering. Het Fransche Kamerdebat over de plan nen van Gaillanx. dubbel mannenquartet Inter Nos" een in alle opzichten geslaagd concert gegeven in de mooie ruime en rustig gelegen tuin van „Zomerlust." Als wij den avond ge slaagd noemen dan denken wij in de eerste plaats aan de uitvoering zelve „Krebust lipo", dat in den laatsten tijd ook in aan tal sterk gewonnen heeft, bestaat nu reeds ruim 20 jaar en heeft onder leiding van haren eminenten directeur, den heer L. C. Veerman het in al die jaren ver gebracht In de kunst vati het mandolinespcl, dat hier voor ruim twintig jaar nog geïntroduceerd moest "worden. Hot- veel jonger mannen dubbel-quartet ..Inter Nos", gevormd cn vervolgens geleid door den musicus D. van Wouw alhier, vormde een uitnemende aan vulling en werkte zoodoende zeer tot het welslagen van den avond mede. Eindelijk denken wij ook aan de groote opkomst, pet was voor de beide vereenigingen zeker een bijzondere'voldoening dat de tuin geheel bezet was De voorzitter van „Krebustlipo", de heei J. Harting, die dit laatste memoreerde, wilde al te nederig dit alleen toeschrijven aan de medewerking van moeder Natuur en aan „Inter Nos". Wij mogen er zeker wel aan toevoegen dat de Mandolineclub ook daarvoor in de eerste plaats moest worden genoemd. Hoe het zij, het was een aardige avond. De ten gehoore gebrachte liederen waren met zorg gekozen en stonden op hoog peil en het programma van de muziek was daar mede in overeenstemming Zulke avonden werken voor hen, dae be hoefte hebben uit te gaan, opvoedend en de heer Kulk, die de uitvoering mogelijk maakte door den tuin geheel belangeloos voor dit concert af te staan verdient daar voor mede dank. Laten wij hopen, dat er dezen zomer nog meerdere concerten van gelijk gehalte wor den gegeven en dat de opkomst steeds de moeite, die de vereenigingen er zich voor getroosten, beloont. Geslaagd zijn voor hel examen boek houden,, handelsrckenen en handelsrecht voor „Mercurius-diploma", afgenomen door de Federatie van Handels- en Kantoorbe dienden in Nederland, do heeren J. Boot van Leiderdorp en A. Haasnoot van Katwijk- aan-Zee. Geslaagd- is voor het Mulo-examen, diploma A inej. A. G. W. Seng^r, alhier. Naar wij vernemen, zal de groentijd van hei Leideche Studentencorps dit jaar worden vervroegd op aandrang van enkele hoogleeraren, die het bezwaarlijk vinden, dat de groenen de colleges eerst gaan vol gen na afloop van den groentijd, wanneer de colleges reeds eenige weken zijn aan gevangen. Hel collegium van het L. S. C. zou nu den groentijd hebben bepaald van Woensdag 15 September lot 30 September. Was het tot nu toe gebruik, dat groenen op 3 October, den dag van Leidens Ontzet, niet in de Sleutelstad mochten vertoeven, door dezen vervroegden groentijd zal dit ge bruik komen te vervallen. Het passagiersvervoer op de N. Z H T. M.-lijn ScheveningenLeidenKatwijk/ Noordwijk (inclusief IIooge-RijndijkEndo- gcest) en LeidenHeemstede over de maand Juni bedroeg respectievelijk f 122.709 en f9339 tegen f131161 en f 11.459 over de zelfde maand van het vorige jaar. Voor het goederenvervier op genoemde lijnen over de maand Mei waren deze cij fers respectievelijk f 1479 en f 74-0 tegen f 1656 en f 1239 in Mei 1925. Op Zondag 18 Juli zal van hier een goedkoope trein rijden naar de Zuiderzee werken en Wieringen. De prijzen bedragen voor 1ste, 2de en 3de klasse respectievelijk

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1