R.H.W. Fruit-Soda Mineraalwater met vructilensmaak UIT DE RIJNSTREEK. LAND- EN TUINBOUW. INGEZONDEN. VRAGENRUBRIEK. i\le mogelijkheden van ontwikkeling en bloei voor Antwerpen zoo goed als voor BcUeidani worden waargenomen, waartoe een der middelen ontegenzeggelijk dc in- tensificalie van het verkeer over water en landwegen is. Indien de huidige Nederlandsohe be zwaren onoverkomelijk moesten blijken in <le Tweede Kamer, wat zon cr dan, uw inziens dieuen te gebeuren i Indien de huidige Nederkuidsche be zwaren onoverkomelijk moesten blijken in de Tweede Kamer, zouden deze herwaren tegemoetkomend opnieuw door de Belgi sche regeering moeten worden onder oogen gezien, in de overweging, dat hier uit den aard der zaak voor een deel de grootste concessies van Nedoriandsche zijde kwa men. Misschien zou het dan doelmatig zijn, dat uit het verdrag zou wegvallen, wat niet van onmiddellijke noodwendigheid is en wat toch met zal worden uitgevoerd. Zou er b.v. geen overeenkomst te treffen zijn, waarbij, wat de kanalenbouw betreft, enkel het te verwezenlijken deel wordt overgehouden t Nu lijkt het, wat b.v. het Rijn-Scheldckanaal aangaat, op mooie plan. cenmakerij 1 Vindt u het niet bezwaarlijk voor dc toekomstige verstandhouding, dat het ver drag geen oplossing voorziet voor de kwes tie der Wielingen Zeer zeker blijft de Wielingen kwestie een steen des aanstoots'voor de verstand houding. Maar in aanmerking genomen dé heele ontwikkeling van de achtereenvol gende onderhandelingen, lijkt het strakke voorbehoud, dat Nederland hier hand haaft, mij een overwinning van de Neder- landsche diplomatie op 't Belgisch an nexion i&me.' Men is het er te Brussel over eens, zoo werd ons door de hoogeve ambte naren van Buitenlandsehe Zaken, die bij het tot stand komen van het verdrag be trokken waren, gezegd, dat de getroffen (regeli<ng voor de beloodsing geenszins ver dere aanspraken van Belgische zijde op de souvereiniteit van de Wielingen tegen over Nederlaod zou kunnen vestigen. In hoeverre was, volgens u, de ophef fing van België's onzijdigheid geboden en in hoeverre acht u de politieke bezwaren, van Vlaarnsch nationalistische zijde aangevoerd, van belang? Ik deel de meening van vele Ncderland- sehe opposanten van het verdrag, dat de feitelijke opheffing van de Belgische neutraliteit een gevolg is van het wereld gebeuren der achter ons liggende jaren, maar het ligt zeer zeker niet in de lijn van het Vlaamsclie of van het Groot-Nederland- sche belang, maatregelen te bevorderen, die aan een polilick van neutralisatie van Bel gië afbreuk doen. De vraag is: in hoever bevat dit verdrag bepalingen, die daartoe strekken? Er is er een van essentieele poli tieke beteekenis: de kwestie van de door vaart van oorlogsschepen door de Wester- schelde. Minister Van Karnebeek's uitleg is ondubbelzinnig: het volkenrechtelijk status quo wordt behouden. Waarom werd dit niet in het additioneel protocol bevestigd? „Wil dit politiek bezwaar legen liet verdrag, dat voor ons de kwestie stelt van aannemen of verwerpen, worden weggenomen, dan moet dc bevestiging van deze interpretatie nog Van Belgische zijde gebracht worden." Ten slotte vroegen wij den heer Vos naar zijn algemcenen indruk. Mijn algemeene indruk? Behoudens eenige reserves over bijkomstige bepalin gen, waarbij het principe van de wederkee- righeid in zekere mate ten nadeele van Ne derland wordt gehouden, moet, 'wat ik zou noemen de economische inhoud van het Verdrag, onze goedkeuring meedragen. Ten .opzichte van artikel 4 van het Verdrag, pa ragraaf alinea 1, moet er volstrekt voor behoud gemaakt worden. ,Het politieke ge vaar, dat bij de bestendiging aan Belgische zijde van de tegenstrijdigheid tusschen dit artikel en de toelichtende memorie wordt opgeroepen, lijkt ons voor Noord- en Zuid- Nederland zoo groot, dar dit een te dure prijs voor de welstand eener uitgebouwde economische verkeerspolitiek zou wezen. Alleen bij wederkeerige en overeenstemmen de interpretatie van dit artikel en de toe- lichtende memorie beide, in den zin van de memorié van antwoord van minister Van Karnebeek, is het verdrag in zijn geheel aan nemelijk. Met een dankwoord namen wij hierop afscheid yan den heer Vos. Wij hopden ons overtuigd, dat de heldere uiteenzetting van den Antwerpschen afge vaardigde op onze vragen van belang is oro op de juiste wijze de houding te belichten, die de Vlamingen in hun overgroole meer derheid tegenover het verdrag aannemen. Tekening houdende met het hoogere belang van den Nederlandschen stam en de positie van" Vlaanderen op dit oogenblik. Nu de zaak in twee parlementen aanhangig is, kan zulks in elk geval een documentaire waarde voe gen bij het debat. RECLAME. Let op het merk R. H. W. 1906 Bodegraven Begrafenis J. van Andel. Onder groote belangstelling heeft gisteren PP de Algemeene Begraafplaats te Rijswijk ff ,:^aiy*e-bcslelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer J. van An- jrider degenen, die zich om de groeve creemgd hadden, merkten wij op de hee- jen mr. H. Bijleveld, oud-minister en lid ver lweede Kamer, mr. G. van Baren, bur gemeester van Delft M. van Muyswinkel Jut ZwamrnervJiim, lid yan de Prov. Staten van Zuid-Holland. F. Kalsbcek. wethouder van onderwijs te Woelden, J. Snoek, hoofd der Breuke 1 aarschooi te Utrecht, J. Tb. R. Schreudcr uit Heemstede. vice-voorziUer van hel hoofdbestuur der Vereeniging van Christelijke onderwijzers enz. en A. de Jong Ezn. uit den Haag. directeur van het bureau der vereeniging, dr. K: K. Troost uit Naaldwijk, lid van den Schoolraad voor de scholen met den Bijbel, R. den Ouden uit Voorburg, afd.-secretaris van het Centraal Comité der A. R. Partij, ds. Joh. Dam, geref. predikant. R. M. Loman, gemeente-secre taris, W. Karssen, voorzitter van het school bestuur der Chr. Scholen, P. Maaskant, hoofd eener Chr. School, allen te Bodegra ven, Karei Snoek, hoofd der Prins Maurils- sehool te Rijswijk en E. de Jong Ezn. rus tend hoofd eener Chr. School te Rotterdam. Toen de kist in de groeve was neerge laten schelste de hear J. Snoek uit Utrecht den overledene als een vader met een hart vol liefde, die het leven medeleefde; dat hart vol liefde had hij ook voor land en volk, kerk en school. Zijn beteekenis voor het ganscke Chr. Onderwijs in ons vader land is met geen paar woowien te schetsen. Hoewel distels en doornen hem niet ge spaard bleven, bleef hij trouwe. Trouw was hij boven alles. Spreker herdacht den heer van Andel als vriend sinds 36 jaar, die ar beidde zonder zuchten en besloot met woor den van troost tot de nabestaanden. Ds. J. Dam sprak namens het volk, in welks midden de overledene gewoond heeft en getuigde hoe hij het hart van dat volk vooral in Bodegraven ten volle had. Hier past terugzien met dankbare herinnering. Paulus' paradox: Wij zijn bedroeld, maar nochtans blijde, geldtvhier ten volle. Wij be graven een schat van liefde, maar de over ledene ging in de eeuwige heerlijkheid. Namens het schoolbestuur der Chr. scho len te Bodegraven wijdde de heer J. Maas kant woorden van dankbare herinnering aan den overledene, memoreerend diens groole liefde voor de kinderen. Bij zijn laat ste jubileum bleek welk een groote plaats hij in alle harten innam. Zijn geloof en toe wijding dwong ieder achting af; zijn laatste woord was: Jezus alleen. De heer A. de Jong Ezn. die sprak na mens het hoofdbestuur van de Ver. van Chr. Onderwijzers enz. herinnerde aan de ontroering, welke door de in de Pinkster dagen te Utrecht vergaderde Chr. onderwij zers ging toen het bericht inkwam, dat van Andel stervende was. De waarheid is.-dat van Andel de blijmoedige en eerlijke Chris ten was. Spreker herdacht heni als hoofdbe stuurslid van de Vereeniging van Chr. On derwijzers, door welk lidmaatschap van Andel eveneens met liefde gansch het Chr. onderwijs diende. Thans zingt hij met enthousiasme het lied des Lams, zooals hij hier het lied der Schepping zong. De heer F. Kalsbcek uit Woerden voerde het woord namens de afdeeling Rijnstreek van de Vereeniging van Chr. onderwijzers enz., waarvan van Andel oprichter was en tot zijn vertrek uit Bodegraven voorzitter. Ook daar was hij de man van het woord, die enthousiasme en broederzin bracht. Hij was een paraat man, die in de dagen van Küijper voor het goed recht van het Chr. onderwijs streed. Hij was een Christen pae- dagoog bij do gratie Gods. Christus was middelpunt van al zijn Bodogravensch on derwijs zoowel in het Oude als Nieuwe Tes tament. Hier blijft de dankbare nagedach tenis. Van Andel mag thans zijn Koning aanschouwen. De heer J. van Andel, directeur van de Cbr. II. B. S. alhier, oudste zoon van den overledene, sprak een woord van dank voor alle blijken van liefde en deelneming, en deelde mede, dat zijn vader maar één be- geeren had, n.l. ontbonden te zijn ©n een mét Christus te wezen. In aansluiting hierop zong men tot slot van de plechtigheid Psalm 103 vers 2. Eenige bijzonderheden over den overle dene mogen hier thans nog volgen. De heer Jan van Andel heeft een leeftijd van 70 jaar bereikt. Hij is overleden te Baarn. Reeds in 1885 werd de heer Van Andel hoofd der toenmalige Chr. School aan de Noordstraat te Bodegraven. Vooral door zijn werk groeide de school, zoodat in 1903 de groote Da-Costaschool aan de Spoorstraat werd gebouwd. In 1910 verrees de Groen van Prins tere rsc hooi voor Mulo en nog later, in 1917 de nieuwe Verhoeff-Rollmanschool, waar de overledene het laatst het onderwijs heeft gediend. Onder zijn leiding werd in dertijd opgericht de Chr. Normaalcursus al hier. waarvan de overledene directeur was. Tallooze onderwijzers, waaronder verschil lende zeer bekende hebben daar hun oplei ding ontvangen. In de onderwijswereld was de overledene een zeer geziene figuur. Plaatselijk «als lid van de schoolcommissie, waar zijn «adviezen op zeer lioogen prijs wer den gesteld, verder landelijk als secretaris van het Geref. Schoolverband en ook al9 voorzitter van de fed. Rijnstreek der ver eeniging van Chr. Onderwijzers en Onder wijzeressen Ook van den Chr. Scholenbond in de Rijnstreek was hij secretaris. Naast ouderling van de Geref. Kerk, was hij jaren lang ijverig medewerker van Patrimonium, steeds actief voor de A. R. Kiesvereeniging en eenigen tijd voorzitter van de Cenfrale A. R. Kiesvereen. „Bodegraven". Bij zijn vertrek in 1921 werd de heer Van Andel op grootsche wijze gehuldigd. Van alle zijden werden toen zijn groote verdien sten naar voren gebracht. De overledene was ridder in dc orde van den Ned. Leeuw. Hazerswoude. De kinderen van de hoogste klasse van de school voor GereL Schoolonderwijs op het Dorp, maakten met het onderwijzend personeel een uitstapje naar Amsterdam. Met vrachtauto's werd het gezelschap naar het Station gebracht, van waar de reis per trein werd voortgezet. In de hoofdstad werden alle bezienswaardige heden, zooals Artis enz. in oogenschouw ge nomen en werd een boottocht om de stad gemaakt. Na een dag van leerzaam genot, keerde de jeugd hoogst voldaan per trein weer langs denzelfden weg huiswaarts. Een weigerachtig Belastingbetaler het er eens op gewaagd in hoeverre het gaat om daaraan te ontkomen. Alhoewel de bur gemeester met politie en belastingambtena ren ter plaatse verschenen, was cie man van zijn slandpunt niet af te brengen, zoo dal eindelijk de smid door openbreken van de deur, toegang tot de woning mogelijk maakte en met den verkoop werd aange vangen. Toen echter hel eerste voorwerp (een vaasje) de som van f 260 had opge bracht, werd de verkooping gestaakt. We •vernemen echter, dat de man voordeehger z-n belastingen op de gewone wijze had kunnen betalen. De melkprijs is met één cente per liter verhoogd. Zwammerdam. Door het bestuur van den Damr of Binnenpokler alhier, werd in hel hotel „De Ruslende Arend" aanbesteed het uitvoeren van de bouw- en grondwerken voor het nieuwe gemaal van dien polder. Ingekomen waren 9 geldige inschnjvings- hibeilen, t.w.: Joh. Saras, te Oude-Wetering 117.980; N. V. Beton-, Terazzo- en Marmo- rilhfabriek „Gouda", te Gouda, f 17.777, A. van Dijk, te Utrecht, f 1G.000; J. Splinter, Zwammerdam, f 14.450; N. V. Aanneming Maatschappij v.h. Zanen Verstoep, te Gouda, 1 14.300D. van Geest, Zwammer darn, f 13.500; H. Turkenburg, Alphen a. d. Rijn. f 10.979. M. TL v.m de Poll, Zwam merdarn, f 10 600; A. Voordouw, Zwammer darn, f 10.200. Het werk is aan den heer A. Voordouw als laagste inschrijver gegund. Commissie van advies landbouw- a angele genheden De minister van binnenlandse he zaken en landbouw heeft den Bond van Landpachters in Nederland, naar aanleiding van zijn des betreffend adres, meegedeeld, dat hij de eventuecle instelling van de commissie van advies inzake landbouwaangelegenlieden, ernstig zal worden nagegaan, ofschoon ook de landpachters in de gelegenheid behooren te worden gesteld, zich in die commissie af zonderlijk te doen vertegenwoordigen. Werkloozen te Assen. De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft afwiizend beschikt op het verzoek van den R.K., den Nederl. en den Chr. land- arbeidersbond om voor hun werkloozen- kassen het subsidie-percentage voor 1926 wederom vast te sfellën op 125 pet. De mi ni-ster heeft het subsidie bepaald op 100 pet. Nederlandsche Bond van Veehandelaren. De Nederl. Bond van Veehandelaren is gisteren te Amsterdam zijn jaarlijksche algemeene vergadering begonnen onder leiding van den heer A. Trompetter. Hij herinnerde er aan, dat de Bond, tijdens den oorlog opgericht als gevolg van de abnor male omstandigheden, ook in den veehandel ontslaan, thans tien jaar beslaat en blijk heeft gegeven ook in de thans, weder inge treden gewone omstandigheden goed werk te kunnen doen. Paarom, aldus spr., is er alle reden om het 10-jarig beslaan van den bond met opgewektheid te herdenken. Hij riep dan het welkom toe aan de vertegen woordigers van andere organisaties, als de Vereeniging van Fokveehandelaren, de Ver eeniging van Diergeneeskundigen en de Holl. Mij. van Landbouw. Vervolgens hebben de vertegenwoordigers van deze lichamen het hoofdbestuur van den bond met het tienjarig bestaan in har telijke bewoordingen geluk gewenscht. Daarna waren verschillende punten van huishoudelijk karakter en de meer interne vakbelangen aan de orde. Heden spreekt de lieer A. n. Veenbaas, directeur van den Gezondheidsdienst voor Vee in Friesland, over het onderwerp: Be strijding der tuberculose onder het rundvee. Machines en beveiligingen. Het gebruik van allerlei machines bij landbouwwerkzaamhedën is in de laatste jaren sterk toegenomen. Inzonderheid is dit het geval nu bijna overal, ook op de meer afgelegen landbouwbedrijven, electrisclie stroom kan worden aangewend. Het gébruik van machines brengt voor wie er mee omgaan moet, een bijzondere kans op opgevallen mede. Die kans is zooveel grooler, wanneer geen gebruik wordt gemaakt van de beveiligin gen, waarvan elke machine behoort te zijn voorzien en die, wanneer de machine wordt aangeschaft, ook wel aanwezig zijn. Die beveiligingen zijn maar niet. op goed geluk af door den fabrikant aangebracht, want juiste beveiliging van machines is al jaren lang onderwerp van bijzondere stu die geweest en we zijn langzamerhand wel zóó ver gekomen, dat voor elke machine ook die beveiliging is aangebracht, die in de praktijk het best heeft voldaan. Helaas worden die met overleg uitgekozen en met zorg aangebrachte beveiligingen niet altijd op juiste waarde geschat. Vooral als een aangebrachte beveiliging op het eerste aanzien wat in den weg schijnt ter, zitten, wordt wel eens al te haastig gezegd: „Kom, dat ding gooien we er af". Bijna altijd is dan het gevolg, dat er vroeger of later een onge val gebeurt, dat niet zou zijn voorgekomen, als de beveiliging was blijven zitten. Daar om kan nooit genoeg aan de gebruikers van machines worden voorgehouden: verwijder geen beveiligingen, ze zijn in Uw welbegre pen belang aangebracht, verwijdering kan u of uw arbeider het leven kosten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie^. Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. De Pieterskerk. Mijnheer de Redakteur, De Pieterskerk moet elektries verlicht worden. De gemeentekommissie probeert de gelden daarvoor bij elkaar te brengen. Nai tuurlik klopt zij weer het eerst en voor* namelik aan bij de „kerkelike" mensen". Verleden Zondag bracht een buitentrpwvno kollekte ruim 1000 gulden op. Maar met deze kwestie is meer dan een „kerkelike" gemoeid. Hier gaat het om het historicse van de kerk, als gebouw, zelf. De gemeente- kommissie meent voor een drie duizend gulden de kerk elektries le kunnen ver lichten. En dat zal wei zo zijn, maar hier in Leiden zijn toch zeker nog wel meer deren, die vinden dat een dergelijke zaak niet moet worden behandeld van de minst kostbare kant, maar in overeenstemming met gebouw en tradiesie. De honderden, die er niet kerken, maar wel komen, als mevr. Noordewier of anderen er konserten geven, wensen toch óók wel iets meer, dan dat zij alleen maar licht hebben zo'n avond. Kan Leidens burgerij niet zó bijdragen, dat de verlichting gemaakt kan worden in de passende stijl? Voor wij het kerkbestuur de weg opdrijven van een, niet-passende bij dc grootheid van het gebouw, verlichting, uw bijdragen dan geschonken: adres bij de heer J. P. Mulder, Breestraat 70, giro 13184. Achteraf krietiek is zo gcmakkelik. Geef éérst en zorgt, dat het kerkbestuur wat k&n doen, daarna bebt ge eerst recht tot spreken. Mot vriendelike dank voor de opname. Iemand, die voelt voor het moie en hisloriese van onze leidse Pieterskerk. (Nieuwe spelling.) Bazar ten bate van het Kinderhuis „Voordorp" (uitgaande van de Vereeniging „Rhode" lot Steun van bovenstaande Stichting) Geachte Redactie vergun ons voor het on derstaande èen plaatsje in Uw veel gele zen bhid. Bij voorbaat onzen dank. In dit blad stond Dinsdag 29 Juni 1.1. een stukje onder Stadsnieuws, dat als opschrift droeg „Droeve Toestanden", waaruit de le zers vernamen hoe 8 kinderen totaal aan hun lot werden overgelaten en dreigden om ie komen van honger en ellende. De kinde ren werden opgenomen in de Stichting „Voordorp" en als degenen, die de kinderen in hun treurigen toestand gekend hebben, ze nu terug zouden zien, zouden die menschen verbaasd slaan hoe de kinderen er nu netjes en schoon uitzien, en daar een verpleging en opvoeding genieten, waardoor ze tot nut tige leden der Maatschappij gevormd wor den. Nu wordt in de 2e helft van September in Gebouw „Prediker", Janvossensteeg een Ba zar gehouden ten bate van genoemde Stich ting, uitgaande van dc Vereeniging „Rhode" (tot Steun van „Voordorp"). Commentaar is overbodig. Deze philanlropische arbeid is aller sympathie waardig en we vertrouwen dat van alle zijden de gaven zullen binnen- slroomen. Zoowel steun in nalura als gel delijke is hartelijk welkom! De juiste data met de verschillende at tracties worden per advertentie in dit blad later bekend gemaakt en we rekenen erop, dat tallooze met bovenstaand voor oogen on zen Bazar zullen bezoeken en ons in deze moeilijke arbeid zullen steunen. M.M. de Redacteur nogmaals «Luikend voor de verleende plaatsruimte. Namens het „Rhode"-besluur, C. v. 'i RIET, Secretarie, Prins Hendrikplein 8, bij den Maresin- gel, alwaar alle gaven gaarne in ontvangst worden genomen. SCHEEPSTIJDINGEN. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". PRINS DER NEDERLANDEN, thuisreis, 8 Juli bij Colombo verwacht. JAVA-, thuisr., 6 Juli v. Sabang. KAMBANGAN, thuisr., 8 Juli.te Suez ver wacht. VONDEL, uitr., 7 Juli te Sabang verwacht. GROTIUS, thuisr., 6 Juli te Suez. ROTTERDAMSCHE LLOYD. PATRLA, uitr., 8 Juli te Marseille verw. TAMBORA, thuisr., 8 Juli bij Perim verw. SLAMAT, arr. 8 Juli te 9 uur voorin, te Rotterdam. HOLLAND—AMERIKA-LIJtt NIEUW AMSTERDAM, G Juli v. New- York te R'd<om. LEERDAM, R'dam p. New-Ovleans, 5 Juli van Havana. EDAM, New-Orleans n. R'dam, 7 Juli tc Vigo verwacht. STOOMV.-MAATSCH. „OCEAAN". LAERTES, Java ip Amst., 8 Juli bij Gi braltar verwacht. CITY OF GLASGOW, 5 Juli van Hong kong n. R'dam. CITY OF TOKIO, Japan n. R'dam, 4 Juli to Genua. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN. IJSSELDIJK, 4 Juli v. Am6t. te Santos. ALCYONE, uitr., pass. 5 Juli Finisterrc. HOLLAND—BRITSCH-ÏNDIE-LIJN. SOMMELSDIJK, thuisr., pass. 6 Juli So- gres. BALI, 3 Jul-i van Calcutta n. R'dam. BOVENKERK, uitr., 5 Juli te Port Sou dan. KON. PAKETVAART-MAATSCHAPPIJ: SPEELMAN, R'dam n. Batavia, pass. 6 Juli Gibraltar. HALCYON-LIJN. FLORAPARK, 4 Juli van R'dam te Hamb. KON. WEST.-IND. MAILDIENST. CRYNSSEN, vertr. 7 Juli van Barbados n. Amst. VAN RENSSELAER, thuisr., Juli te Havre, zal 7 Juli v.m. 11 u. de reis voort- zotten. KON. HOLL. LLOYD. ZEELANDIA1, vertr. 8 Juli v. B.-Aires Amsterdam.; NEDERL. EN VREEMDE SCHEPEN. TENBERGEN, 4 Juli van Bremen te Mon treal. T ANGER, I Juli van Lissabon n- Dundee,; PROCYON, 3 Juli van Quebec n. Bremen. DUBHE, 4 Juli van Cuxhaven TL Zwarte Zee. RECLAME. Onmisbaar. hulpmiddel bij het stijven. Hot maakt de «Inewmsehsneeuwwit, atU' en <0ch hulflxaam. S&hM&iti&dtaBPi Hoinrich Mack Nacbl., I uim o. 5279 COLYTTO, 5 Juli van San Nicolas n. Rot terdam. EIBERGEN, 4 Juli v. Newport News n* Engeland. JONGE JACOBUS, 5 Juli v. Almcria n.t Catania. NIEUWE UITGAVEN. Van de Uitgjnij. „Elsevier" le Amsten dam ontvingen wij; Klaus Bjerg en Bodil"- door Thomas Olesen Lókken, uit 't Deenschi vertaald door mevrouw G. J. Rkselada-Gar-» rer Prijs ingen. f 3.25, gebonden I 3.90. Van H. D. Tjeenk Willink Zoon ld h Haarlem Deel I en II van „Het Tccht en dq beroepen". Deel I. Het recht en de apotheken door mr. dr. R. Bromberg onder redactie van Prof. mr. E. M. Meyers, prijs f 0.90. Deel II Hef recht en de winkelier door mr. C. J. do Lange, onder redactie vxan Prof. mr. E. M. Meyers, prijs f 1.25. Van de Hollandia Drukkerij te Baarn „Da Plattelandsdominee" door Erwin Gros, gei autoriseerde vrije vertaling uit het Duilsch, door P. G. van Slogteren. Van de fa. Schellens Gil lay Ui tg. te Amsterdam: „Dc Boeren" (winter) doorWtai dyslau St. Reymont, uit 't Poolsche door A. E. Boutclje Lilt. Doc Is. Van de fa. van Holkema Warendorf te Amsterdam: „Zwervers" door Hugo Pen ning. Prijs f 3.90, gebonden f 4.90. „De Idealist" door A. II. v. d. Fcen. Prijs ingenaaid f 1.90, gebonden 12.50. „Roel uit den woonwagen", door Tine Brinkgrcvc-Wicherink, geilluslreerd door W* Heskes, prijs f 1.75, gebonden f2.50. VRIJBANK. Ingevolge de bepalingen van de VlecscN- kciuingswet kan bij de keuring na het slachten het vleesch worden goedgekeurd, voorwaardelijk goedgekeurd of afgekeurd. Bij K. B. is aangegeven, op welke wijze voorwaardelijk goedgekeurd vleesch mag worden bruikbaar gemaakt voor voedsek Een bijzondere vorm van voorwaardelijke goedkeuring, o.a. ten aanzien van z.g. nood-*, slachtingen, is do „verkoop in het klein on-, der toezicht", de „vrijbank", lengcvolgo waarvan het vleesch. dat vooral bacteriolo gisch is onderzocht en kiemvrij bevonden ist onder toezicht van de gemeen to in stukken van ten hoogste 3 K.G. aan particulieren (niet aan slagers) wordt, verkocht Dezo vorm van voorwaardelijke goedkeuring is gebleken een zegen te zijn in drieërlei opi zicht. Ten eerste worden door het bacte riologisch onderzoek vleesch vergiftigingen voorkomen. Ten tweede ontvangt de minder kapitaalkrachtige Nederlander voor weinig geld (in den regel beneden de helft van den prijs van het volwaardige vleesch) vlee9cb, dat uitnemend voedsel is, in verschen toe stand. Ten slotte ontvangt de eigenaar van de „noodslachting" thans veel en veel meer voor zulk vleesch dan voorheen, toen <ie Vlceschkeuringswet er nog niet was. GEZONDHEIDSRAAD. A. E. (e L. Leiden, Lcidérdorp, Iloog- made, Ofwegen, Woubrugge, zijweg naar Ter Aar, Nieuwveen, Vrouwenakker, Uit hoorn, Mijdrecht, Wilnis, Nieuwer ter Aa, Nieuwersluis. Loeren, Oud-Loosdrecht, 's-Graveland, Hilversum. Totaal 60.8 K.M. Hilversum, Ilooge Vuursche, Socsldijk, Soest, Amersfoort. Totaal 18.7 K.M. Wendt u voor de kampeervergunningen lot de desbetreffende gemeente-secretarie. P. do B„ te L. Leiden, Oegstgeest, Sas- senheim, Lisse, Ilillegom, Bennebroek, Haarlem, Schoten, Santpoort, Velsen, Bei verwijk, Castricum, Limmen, Heiloo, Alki maar, Oterleek, Rustenburg, Ursem, Aven- hom, Hoorn. Wester* en Ooster Blokker, Westwoud, Hoogkarspel, Lutjebroek, Groote broek, Bovenkarspel, Enkhuizen. Totaal X02.7 K.M. M. J. n., te L. Informeer bij het station Ned. Spoorwegen alhier. Abonné le W. Kampen, 's-Hceren- broek. Zwolle. Kalervcer, Hattem. Fleerde, Epc, Ernst. Vaassen, 't Loo. Apeldoorn. Totoal 52.2 K.M. Apeldoorn, Nieuw- en Oud-MilJigen, Voorthuizen, Hoevelaken, Amersfoort. To taal 43.4 K.M. Amersfoort, Soest, Socsldijk, Ilooge Vuur sche, Hilversum, 's-Graveland. Oud-Loos drecht, Loenen, Nieuwersluis, Nieuwer ter Aa. Wilnis, Mijdrecht, Uithoorn, Vrouweni, akker, Nieuwveen, zijweg naar Ter Aar, •Woubrugge, Ofwegen, Hoogmade, Leider dorp, Leiden. Totaal 80.3 K.M. J. J. van W., te L. Voor uw uitstapje naar Arnhem op Zaterdag a.8. kunt u noch van een gezelsehapskaart gebruik maken, zoodat heit u voordeeliger uitkomt, noch? met een kilometerboekje. Een gezelsehaps kaart moet u voor minstens 10 personen nemen en zoudt u dus voor vijf menschen meer moeten betalen. Waart u in plaats van met u vijven met acht of negen per sonen, dan zou het voordeeliger zijn. Vooi een kilometerboekjo is de afstand nieé groot genoeg om voordeel er van te heb ben. Als u de reis op een Woensdag in JuK en Augustus kunt Stellen, dan kunt u pro- fiteeren van een goedkoopeai trein. De kot ten zijn dan heen en térug van het etatio# Leiden 3e kL- f3.85, 3e W. f2.75. 3-2-,

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 7