AGENDA. Leidsche Begrafenis-Onderneming BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Dinsdag. Jerucl (Groen&erteeg 18)Bijbelbeapre- kiug. 8 uux. Woensdag. Zomerlust: Tuinconccrt mandoline-club „Krosbuotlipo". 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van Z tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 'a Woensdag en 's Zaterdags matioée te 1 uur. „Luxor-thealer", Stationsweg: Bioscoop- en Variété voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 'a Zaterdags matinée te 2 uur. Scala (Deo Haag): „Duizend en één lach". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 lot en met Zondag 11 Juli as. waargenomen door de apotheken van de h.h. G. H. Blanken, Hooge woerd 171, tel. 502, en D. J. van Driesum, Mare 76. telel. 40G RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER iTLKI OON 801 - LEIDEN 403U Ruiter met het bijschrift Property of the Company en de bewering-, dat drie eigendom een waarde van een en driekwart millioen Hollandsche guldens vertegenwoordigde. De directie en haai- \Tienden heetten zelfs voor 2Vft millioen Hollandseh geld gestort te hebben. Met dat al is de poging tot opneming van kapitaal in Engeland al evenmin geslaagd als hder te lande. De inschrijving is met voor de helft geteekend stopgezet, en sto-r. tingen, voor zoover zij reeds waren gedaan, schijnen te zijn terugbetaald. Het prospectus vermeldde de namen van verschillende ondernemingen o.a. heet ten een bankafdeeling aldaar een bekende Londensche bank bij de emissie geïnteres seerd te zijn alsook van verschillende bekende personen, zoowel ito Engeland ais te Maastricht gevestigd. In hoeverre üit ten onrechte is geschied, en misbruik van namen uit financieele en juridische kringen \b gemaakt, zal de justitie wel nader uit zoeken. Het Maastrichtsche parket heeft de zaak in handen genomen en heeft reeds ink cl e personen gehoord 0. B. F. is door de politie als verdacht van 'oplichting aangehouden. Hij is ter be schikking van den commissaris van politie jesteld. Het onderzoek in deze uitgebreide cwendelzaak is in vollen gang. Aldus de ,Limb. Koer." Pogingtotdoodslag. Ineen logement op de Nieuwstad te Groningen .ïccft Zondag de 45-jarige venter J. 8-, uit Emmen, de wouw, roet wie hij verkeerde, de 28-jarige F. B., met een mes m den -ug gestoken, waardoor zij emBtrig werd ge jond. 8. is gearresteerde A.„Kan je ni«t een 100 pop leenen?" B.: „Ik wilde juist jou om 25 vragen. A.„Nu goed, houdt die er vast af en geef er mij dan 76." BELGIE. De oprichting der nationale spoorwegmaatschappij Kabinetsraad. liet.kabinet heeft met algemeene stemmen den tekst goedgekeurd van het wetsontwerp tot oprichting der nationale spoorwegmaat schappij, dat aan den koning zal worden voorgelegd en heden bij de Kamer inge diend. Volgens dit ontwerp zal de raad van beheer 21 leden tellen, van wie er 10 door den koning aangewezen worden, 5 door den raad van beheer van het amorlisatiefonds, en 3 door de ambtenaren en arbeiders der Bpoorwegen. Een voorloopige paritaire com missie zal het statuut voor het personeel opmaken. Later zal zij varvangen worden door een paritaire commissie van 20 leden, gekozen voor de helft door den raad van beheer, der spoorwegen cn voor de heJt door de arbeidersverenigingen: de minister van spoorwegen treedt als voorzitter op. De commissie krijgt volmacht om alle kwesties tc behandelen betreffende het arbeidscon tract en de vragen, die haar voorgelegd worden door den minister, den raad van beheer en de algemeene directie. Zij heeft bovendien tot opdracht om advies uit ie brengen over aile kwesties van algemeencn aard. waaromtrent de minister, de raad of directie haar raadplegen. Zij zou ook deel hebben in het beheer der inrichtingen we.ke opgericht zijn of zullen worden voor hel personeel Daar de maatschappij een zelf- s'andige industrieele onderneming is, wordt zij aan het algemeene recht onderworpen, wal den arbeidsduur en de vrijheid van veréeniging aangaat. Het kapitaal wordt in gedeelten uitgegeven, de rente van het eerste gedeelte zou 7 pet. zijn met een extra-winst, die 2.5 pet. zou bedragen: het bedrag zou 11 milliard frs. zijn. De kabinetsraad heeft voorts de alge meene lijnen goedgekeurd van de verklaring die de minister van financiën deze week in den Senaat zal afleggen over den financiee- len toestand. Deze verklaring zal o.a. het samenstel aangeven der stelselmatige maat regelen, door de regeering vastgesteld om tot herstel van den frank te komen, maat regelen waarvan de oprichting van een amortisatiefonds en de vorming eener natio nale spoorwegmaatschappij de eerste ele menten zijn en die aangevuld zullen worden door de verbetering van het belastingstelsel, o.a. wat de inning en de controle betreft. De raad heeft aan de ministers van land bouw en openbare werken opgedragen om na overleg met de betrokken commissie de maatregelen vast te stellen, die eventueel ten aanzien der voedingsmiddelen getroffen moeten worden. De staking te Antwerpen is volledig. De werkgevers besloten in geen geval- toe te geven. De besprekingen met de arbeiders zullen niet dan na hervatting van het werk weer worden aangeknoopt. LUXEMBURG. De xegeerinoecrisis. De hertogin heeft gedelegeerden der ver schillende parlementaire groepen geraad pleegd. De meeste groepen verklaarden zich voor een coalilieregeering. DUITSCHLAND. Politiek nieuws. Tusschen Duitsoh-nationalen en Duitsche Volkspartij wordeD wederom onderhande lingen gevoerd om te komen tot een ar beidsgemeenschap, hetgeen bij slagen de socialisten fel in de oppositie zou drijven. Wirtih is teruggekeerd in de Centrum- fractie van den Rijksdag. De verzoening heet compleet. FRANKRIJK. De financieele plannen. Tegenover de ministers en onder-staats secretarissen, tai kabinetsraad vergaderd, heeft Caillaux een volledige uiteenzetting gegeven van den financieelen toestand. Hij ontwikkelde in alle bijzonderheden het pro gram. dat hij heden in de Kamer hoopt voor te stellen. Over het algemeen beschouwen de parle mentaire kringen het rapport der deskundi gen als een zeer evenwichtig document, dat voor de regeering kostbare richtsnoeren be at'wat het herstel van de financiën aan gaat. Raoul Póret, evenals de meeste afgevaar digden van het centrum zijn gunstig gezind tegenover het verslag. De leden der uiterste linkerzijde daarentegen d. i. de socialisten en eenige socialistische radicalen maken toe bereidselen om de aanbevelingen der com-, missie te bestrijden in elk geval, hetzij de regeering ze aanvaardt of niet. Zij protestee ren vooral tegen de verhooging dér indtiecte belastingen. Men is van meening, in parlementaire kringen, dat, indien de regeering het rap port als uitgangspunt neemt, zij tegen de aanvallen bestand zal zijn. Er zijn 11 inter pellaties aangevraagd en 20 sprekers heb ben zich laten inschrijven voor het debat. ENGELAND. Rondom het mijnconflict. Lord Cecil heeft in het Hoogerhuis in 2e lezing het wetsontwerp betreffende do 8-uren-dag in de mijnen ingediend, waarbij hij klaagde over de negatieve politiek der oppositie. De eigenaars der mijnstreken van Zuid en West-Yorkshire hebben thans een Icon- aanbod uitgevaardigd, hetwelk voortduring der loonen inhoudt, welke vóór de stalong betaald werden. Het geringste loon, het welk aan een volwassen werkman betaald zal worden volgens de clausule betreffende onderhoudstoelage, zal 8 shilling en 8 pen ce per ploeg bedragen in Zuid-YoTkshire en 8 shilling en 6 pence in West-Yorkshire. Ook in Schotland en Bristol is een derge lijk aanbod gedaan. Een half millioen man. nen zijn betrokken bij deze aanbiedingen. In andere streken zullen de loon aanbiedin gen gedurende deze week bekend wordeD gemaakt. Men verwacht, dat Donderdag, als wanneer het ontwerp waarschijnlijk wet zal worden, aan ongeveer 3/4 millioen mijn werkers zal zijn aangeboden te werken te gen de oude loonen met- een werkdag van 1 uur langer. Intusschen blijven de mijnwerkeraleiders er bij de mannen op aandringen, te weige ren, weder aan het werk te gaan, tot hunne eisohen volledig zijn ingewilligd, welke zijn geen vermindering der loonen, geen ver meerdering van het aantal werkuren, en geen districts-overeenkomosten. De regeering vraagt- een supplementair crediet van 3 millioen pd. st- voor den aan koop van buitenlandsche kolen in verband met de staking. Deze kolen zullen dienen voor openb. diensten en huisbrand. Zij zullen verkocht, worden tegen een prijs die de aanschaf- fiDgskosten dekt en de opbrengst zal aan gewend worden voor nieuwe aankoopen. MEXICO. Tegen de RE. Kerk. Protest uit Rome. De Mexicaansche regeering publiceert een decreet, volgens hetwelk al het kerkelijk be zit door den staat wordt geconfisccerd, alle kloosters worden opgeheven en aan katho lieke bladen verboden wordt critiek uit te oefenen op de kerkelijke politiek der regeer ring. Kardinaal Gasparri, de staatssecretaris van den H. Stoel heelt aan de vertegenwoor digers van het Vaticaan bij alle naties een circulaire gezonden, die in heftige bewoor dingen gesteld is, en waarin hij den toestand op godsdienstig gebied in Mexico uiteenzet Hij wijst op de uitzetting van den aposloli- schen nuntius Carnava, de verdrijving van priesters en zelfs nonnen, het bezetten van kerken en andere vervolgingen. Met het oog op dezen spccialen toestand noodigt de kar dinaal in naam van den Paus alle bisschop pen der wereld uit om speciale gebeden uit te schrijven. BUITENLANDSCH GEMENGD. Het noodweer in Duitschland. De door noodweer in Duitschland veroor zaakte rampen zijn, zooals uit de bekend ge worden bijzonderheden is gebleken, de grootste gewee«t, welke sinds menschenheu- genis hebben plaats gehad. De regen, die 4 uren duurde en het karakter van eene wolkbreuk had, deed de rivieren en meren in korten tijd gedeeltelijk 1/2 M. stijgen. De watermassa's verhieven zich hier en daar tot de eerste verdiepingen. Uit een onderzoek is gebleken, dat de 13 te Woltersdorf bij het instorten van eene muur omgekomen personen vooraf door den bliksem gedood waren. Even zij hierbij rechtgezet het gemelde over de communis ten, die integendeel geprezen worden voor hun hulp. Uit andere deelen van Duitschland wor den evenzeer ernstige onweders gemeld; zoo hadden boven Zuid-Thuringen sedert Zon dagmiddag onafgebroken wolkbreuken plaats. Officieele berichten uit Zuid-Saksen en Silezië luiden, dat de oogst overal ern stig bedreigd wordt. Door een wolkbreuk, vergezeld van een hagelbui, kwamen de straten te Hechingen gisteren een meter onder water te staan. Tallooze auto's bleven in het water steken. De geheele oogst in het getroffen gebied is vernietigd. Gassau en omgeving in Beieren zijn door een zwaar onweer geteisterd. Ten gevolge van een wolkbreuk, die drie kwar tier duurde zijn in het Muell- en Linden-dal de beken in stroomen herschapen, die reus achtige schade veroorzaakt hebben. Een huis werd door het kolkende water wegge sleurd, een 28-jarig meisje werd meegt sleept en verdronk. Verscheidene andere huizen moesten ontruimd worden. Tijdens een zwaar onweer zijn in het Heiligenwald twee broeders door den blik sem getroffen. Een van beiden was op slag dood, de andere werd verlamd. Het rijksininiisterie van binnenlandsche zaken heeft als voorloopige hulp voor de slachtoffers der ovefelroomingen in-de laat ste weken 3 millioen mark ter beschikking gesteld Het bedrag zal door de bondsstaten verdeeld worden. Dijkbreuken in de provincie Antwerpen. Twee dijken zijn bezweken te Boom en te Meulkerk bij Mechelen. 10 H A. land staan onder water. De schade is groot, doch er zijn geen menschenlevens te betreuren. Zes menschen verdronken. Op het Bodenmeer is een motorboot, die op een paal liep en lek raakte, gezonken. Zes van de inzittenden zijn verdronken. Vliegramp. Bij een oefenvlucht in den Elzas stootte op 1200 M. hoogte twee FranscJie militaire vliegtuigen op elkaar. Een vliegtuig \yerd onmiddellijk totaal vernield. Het andere vliegtuig, een bommenwerper, stortte bran dend neer. Alle inzittenden van beide vlieg tuigen kwamen om. Mi j non tpl oifin g. Reuter meldt uit Wilkesbarre in Pennsyl- vanië dat daar bij een mijnontploffing vijf man gedood zijn. Tweetalig. Behendige tweetaligheid zet Bickorf boven het volgende bericht: Op een uithangbord te Brugge, waar sprake is van den Koekelberg, staat er twee- lig: Basili 1 ck que Heerlijk I Dit stelsel kan men nu ook in alle tweetalige druksels gebruiken, en op allerlei manier, bijv.: st I upide Een ongeluk in de bergen. Bij het afdalen van de Zugspitze van Grat naar de Wiener-Neustadterhütte is Woens dagochtend een 30-jarige vrouw om het le ven gekomen. De vrouw, die van een gids vergezeld was, had het ongeluk op een overigens niet bijzonder gevaarlijk punt uit te glijden, het touw, dat haar met den gids verbond, knapte af en zij stortte in de diepte. Het lijk is dadelijk bovengebracht en per trein weggebracht Uit een ander onderzoek zou gebleken zijn, dat het touw is blijven haken om een ijzer, waaraan vroeger een leuning bevestigd was en door het ijzer is afgesnden. Het Engelsche mijnconflict. LONDEN, 6 Juli (Reuter). In een zitting, die den geheelen nacht duurde, heeft het Lagerhuis 's ministers Joynson Hicks' voor stel behandeld tot verlenging der aan de regeering verleende buitengewone bevoegd heden wegens den noodtoestand. De leden der arbeiderspartij verklaarden den maat regel voor totaal onnoodig, omdat de kolen- slaking een geheel vreedzaam verloop heeft De minister van binnenlandsche zaken, wij zend op de bepaling, die aan zijn departe ment de bevoegdheid verleent restricties te maken voor wat betreft de wijze, waarop uit het buitenland komende gelden besteed zullen worden, zeide, dat de regeering vol komen terecht bepaalde, dat geldzendingen uit het buitenland, bestemd voor de vrou wen en kinderen der mijnwerkers, niet ver boden zouden worden, doch dat zij wenschte te weten, hoeveel er inkwam en wie de gevers waren. De minister herhaalde, dat wanneer stappen gedaan worden om de mijnwerkers het werken te beletten, van de „emergency regulations" onder de meest volledige bescherming gebruik gemaakt zou v/orden. Purcell (Labour-lid) verklaarde, dat geld om de mijneigenaars de nederlaag doen lijden, hem welkom was onver schillig waar het vandaan kwam. Vanoch tend halfvijf werden de beraadslagingen ge sloten en met 181/64 stemmen de resolutie aangenomen, waarbij de aan de regeering wegens den noodtoestand verleende buiten gewone bevoegdheden, worden verlengd. LONDEN, 6 Juli (V.D.) De algemeene bij eenkomst der mijnwerkers te Leigh heeft 'n resolutie aangenomen waarin een beroep gedaan wordt op de arbeiders in alle in- dustrien om het aftreden der regeering le eischen teneinde het volk in staat te stel len zich uit te spreken over de houding der mijnwerkers. De Fransche valuta. PARIJS, 6 Juli (Belg. Tel. Ag.). Volgens een telegram uit Berlijn aan het „Journal", wordt in bevoegde kringen verklaard, dat bij het jongste onderhoud tusschen Stres-,- mann en dén gezant te Parijs uitsluitend sprake was van een voorloopig handels verdrag. De „Excelsior" zegt, dat men aan het ministerie van financiën voorshands geen conferentie tusschen vertegenwoordi gers der Engelsche, Amerikaansche en Duit- sche emissie-instellingen met Moreau op hot oog heeft. Een nota aan Dnitschland. WARSCHAU. 6 Juli. (V. D.). Volgens een Poolsch dagblad heeft de Poolsche gezant te Berlijn Olszewski in opdracht der Pool sche regeering de Duitsche regeenng een scherpe nota overhandigd waarin tegen de massa-uitwijzingen van Poolsche arbeiders uit Duitschland geprotesteerd wordt. De Poolsche gezant heeft tegenover dr. Strese- mann verklaard dat ingeval Duitschland hiermede doorgaat*. Polen tegenmaatregelen zal overwegen. De Duitsche regeering heeft hierop nog niet geantwoord. Mussolini en Turkije. ROME, 6 Juli (V.D.) Mussolini heeft in een interview met de correspondenten der- Turksclie bladen verklaard, dat de onge rustheid der Turken inzake de bedoelingen van Italië betreffende de Middellandsche Zee geheel zonder grond is. ,,Het is zeker juist dat een groot land als Italië met 50 rnrillrioen inwoners in volle ontwikkeling den weg kent om haar doeleinden te berei ken, doch het te volgen systeem is vrede lievend. Alle oude kwesties zijn op vredelievende wijze geregeld, zooaLs de kwesties van Fiume, Dodecanese, Juba en Djarabub." Mussolini zette de politiek van Italië als volgt uiteen 1. Binnen)andsobe kolonisa tie 2. Kolonisatie onzer bezittingen in het buitenland3. emigratie naar rijke landen 4 overeen komst en om voorrechten te ver krijgen." De Turksohe correspondenten vroegen daarop,,Ia het vijfde punt het verkrijgen van nieuwe kolonies V1 Mussolini antwoordde als volgt: „Deze kwestie komt pas in de toekomst aan de orde. Al deze punten kunnen pas in den loop der jaren verwezenlijkt worden." Mussolini karakteriseerde het Parlement als een luxe voor rijke naties. Voor arme naties is het een wet om in discipline te arbeiden. De naties moeten alleen verdra gen sluiten als dit politiek noodzakelijk is." Bondgenootschap tusschen Roemenië en Griekenland. BELGRADO, 6 Juli (V. D.) In diplo matieke kringen verluidt, dat er pogingen in het werk worden gesteld tusschen Grie kenland en Roemenië om een afzonderlijk bondgenootschap te sluiten. Generaal Pan- galos zou den Griekschen gezant in Boeka rest opdracht gegeven hebben het Roemeen- sche Kabinet het sluiten van een politiek en economisch afzonderlijk bondgenootschap voor te stellen. Generaal Averescu heeft dit voorstel zeer gunstig ontvangen en den mi nister van buitenlandsche zaken Mitilinen met de leiding der onderhandelingen belast. De onderhandelingen worden m het geheim gevoerd. Men gelooft, dat Rome achter de schermen werkt. De verwezenlijking van dit bondgenootschap zou een scheiding van de Kleine Entente tot gevolg kunnen hebben en oen gevaarlijke isoleering van Jougo- Slavië beteekenen. Verzet in Mexico. NEW YORK. 6 Juli. (V. D.). De Mexi caansche Roomsch-Katholieken hebben be sloten zich te verzetten tegen het regeerings- besluit, dat geteekend is door President Cal- les, waarbij de kerkeigendommen worden geconfisceerd, het religieus onderwijs wordt afgeschaft en de religieuse orden worden ontbonden. Onderbroken vliegtocht. LONDEN, 6 Juli (Reuter). Uit Basra wordt gemeld, dat de Engelsche vlieger Cobham, op weg naar Australië, gisteren le Bandar- Abben is aangekomen. Hij berichtte, dat zijn mechanicien Elliott ernstig gewond i9 geworden door het springen van een ben zinebuis. Het ongeluk had plaats op 120 mijl afstands van den mond van den Tigar. Elliott is overgebracht naar het gasthuis te Basra, waar hij een operatie heeft onder gaan. Door dit ongeluk is de vlucht voor ob- bepaalden tijd uitgesteld. De overstroomingen. BERLIJN. 6 Juli. (V. D.). Tengevolge van de overslroomingen is het spoorwegverkeer tusschen Servië en Bulgarije verbroken. Een legerorder. Bij Legerorder is de volgende Minisle- rieele beschikking betreffende: Toepassing van de Invaliditeitswet cn Betaling van premie, ier kennis gebracht: Ingevolge het bepaalde in art. 221 van de Invaliditeitswet wordt de militair, die krachtens een v r ij w i 11 i g e verbinte nis bij land- en zeemacht heeft dienst ge daan en den dienst verlaat zonder rechl op pensioen voor on bepaalden t ij d, geacht gedurende den tijd, in werke- lijken dieDst doorgebracht, verplicht ver zekerd te zijn. Na het verlaten van den dienst wordt door het Rijk" de benoodigde wiskundige reserve uitgekeerd aan de Rijksverzeke ringsbank, we'.ke op haar beurt zorg draagt voor het opmaken en uitreiken van een rentekaart en een renteboekje. Hel is gebleken, dat het Bestuur der Bank aan Raden van Arbeid opdracht tot het op maken van evenbedoelde bescheiden geeft, vóór dat betaling der wiskundige reserve- heeft plaats gehad. De verplichting tot betaling dier reserve! wordt echter in vele gevallen door het Den' parlement van Oorlog betwist, omdat de hé-»' trokken personen dezerzijds als niet ver plicht verzekerd worden beschouwd. In zoodanig geval heeft de uitreiking van de verzekeringsbescheiden dus ten omrechtfi! plaats gehad. Die uitreiking brengt echter mede, dat van het Rijk premiebetaling wordt gevor derd, wanneer de betrokkene bij bet Rijk; op burgerrechtelijke arbeidsovereenkomst in dienst wordt gesteld op een belooning, welke zonder evenbedoelde uitreiking geen vei> zekeringsplrcht oplegt. Tot zoodanige betaling mag niet worden overgegaan. Commandanten van korpsen en hoofden van inrichtingen, die gemachr tigd zijn om personeel op burgerrechtelijke arbeidsovereenkomst in dienst te stellen, behooren zich dus, indien een aangenomen werkkracht in het bezit van veTzekerings< bescheiden is. te overtuigen of deze inge volge vorenaangehaald art. 221 der Wet zijn verkregen en, zoo ja, aan het Depar tement van Oorlog inlichtingen in te winnen; of deswege wiskundige reserve is voldaan® HET JP.C.W." EN DE WEGEN BELASTINGWET. Leeningen oi Voorschotten. Een „Wegenraad". Het Propaganda-Comité voor Wegenver-» betering „P. C. W." schrijft ons: Naar aanleiding van de indiening van het ontwerp Wegenbelastingwet heeft het „P. C. W.", waarin de verschillende groepen van weggebruiken vertegenwoordigd zijn, een schrijven gericht aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal, in wefk schrijven, op grond van de in de Memorie van Toelichting erkende dringende urgentief van de wegenvei betering, gewezen wordt op de noodzakelijkheid, deze verbetering in een zoo kort mogelijk tijdsbestek te doen lot, stand komen en opgemerkt wordt, dat ia^ diezelfde Memorie van Toelichting, para#- graaf 1. genoemde termijn van uitvoering van 25 30 jaren veel ic ïang moei worden geacht Bij een zoo trage uitvoering van het om-s vangrijke werk zal een groot deel van de tegenwoordige generatie in de onaangename, positie komen fe verkeeren, belasting tij moeten betalen voor wegenverbetering, welke zij niet meer zal beleven en zullen zeer velen belangrijke bedragen moeten op-t brengen voor werken, waarvan zij nimmer de in uitzicht gestelde voordeelen zullen genieten. Als middel waardoor bespoediging van de uilvoering der wegenverbelering zal kunnen worden bevorderd heeft het „P. C. W." aan^ bevolen, om in plaats van, of nevens de. mogelijkheid tot het verstrekken van voor schotten, de gelegenheid te openen, de noo-t dige middelen te vinden door het sluiten van leeningen, waarvan de rente en aflos sing gewaarborgd zijn door de opbrengst der Wegenbelasting. Wel opent n.l. art. 31, 50 de mogelijkheid om aan het Wegenfonds voorschotten door het Rijk le doen verstrekken, maar uit dq bewoordingen van de Memorie van Toelich-. ting blijkt, dat het geven van voorschotten uitzondering zal zijn en slechts als bijzon- deren maatregel zal worden toegepast. „Het kan evenwel voorkomen (aldus de M. v. T dat in eenig jaar buitengewoon groole uitgaven moeten worden gedaan vootr i een of meer wegen, ook met 't oog op daar- 1 voor te bouwen bruggen; daarom is de moi gelijkheid voorzien, dat door den Staat aan het Wegenfonds voorschotten worden ver-; strekt". Bovendien blijkt uit de M. v. T. eveneens, dat het niet de bedoeling is zeer belangrijke voorschotten te geven, waardoor aanzien lijke bespoediging van wegenaanleg moge-» tijk zou zijn. Immers had dan de termijn van uitvoering niet op 25 30 jaren bere-i kend behoeven te worden, maar had een; korter tijdsbestek voor de uilvoering in uit zicht kunnen worden gesteld. Om deze reden meent het P. C. W. het sluiten van leeningen le mogen aanbevelen als een krachtiger middel om tot het be-> oogde doel te geraken, dan het geven van voorschotten. In bovenbedoeld schrijven aan de leden der Tweede Kamer heeft het P. G. W. tevens herinnerd aan zijn tot den vorigen Minister van Waterstaat gericht adres, waarin het denkbeeld werd ontwikkeld om een Staats-» commissie met adviseerende bevoegdbeden bij de uitvoering van de nieuwe wet in ie schakelen, in den geest als werd voorgesteld in het rapport van de Commissie-Patijn. in-! gesteld bij K B. van 12 Mei 1923. Dat in het thans ingediende Wetsontwerp het plan om een dergelijke Wegen-commis sie in te stellen, niet is opgenomen, heeft dan ook teleurstelling gewekt bij de wegge bruikers. die overtuigd zijn. dat bij uitvoer ring van plannen tot verbetering der Neder-» landsche verkeerswegen eenheid van orga* nisatie gewenseht is. Een van Regeeringswege ingestelde Staats commissie, waarin zoowel de overheid als de weggebruikers vertegenwoordigd zullen' zijn. zou nuttig kunnen samenwerken met bestaande of nog in te stellen colleges, zoo-, als b v de Rijkscommissie voor Werkver ruiming. wier werkzaamheid gericht is opi de behartiging dpr belangen, welke in he<É algemeen de volkswelvaart raken en zou tot taak hebben den Minister van Waterstaat van advies te dienen in alle belangrijke za ken betreffende het wegenbeheer, in het bïj-« zonder bij de vaststelling van het primaire; net en van de wegenplans de wegenlijsteni en. voor zoover noodig. ook omtrent de uit voering der wegenverbetering. Met het oog op de noodzakelijkheid, dt. gelden van het Wegenfonds op de meest doelmatige en economische wijze ten batS van den wegenaanleg en de wegenverbete ring aan le wenden, acht het .,P. C. het dringend noodig. dat het ontwerp in bo^ venbedoelden zin wordt aangevuld. Deze noodzakplijkheid klemt le meer, ntf de financieele lasten, aan de stichting vafl|) het Wegenfonds verbonden voor een grootj. gedeelte worden verhaald op de weggebruik 2—1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2