No. 20340. DINSDAG 6 JULI Anno 1926. DE RAMP OP SUMATRA. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. IDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonpement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden ƒ,2.36, per week .ïrtóiö'.i Ï0.18, Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0,18, Franco per post f 2.36 H" portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Blader. EERSTE BLAD. Gelijk men elders zal kunnen lezen, is de ramp op Sumatra no? aanmer kelijk in omvang toegenomen. Steun jvordt zoodoende zeer, zeer noodig. Giften, groot en klein, waarvan nauwkeurig verantwoording zal wor den gedaan, worden, met vermelding yan „Voor de Padang-ramp" gaarne ingewacht aan het adres van den [Kon. Nat. Bond „Het Oranje-Kruis", tekening houdende bij de Hollandsche [Bank voor Zuid-Amerika, Heeren- gracht 438, Amsterdam, of aan dat yan den secretaris: Postgironummer H 06900. Ook kunnen de giften worden ge stort aan de bureaux van ons Blad. tVoor doorzending en verantwoording zullen wij dan zorg dragen. DE-DIRECTIE. <r DE AMERIKAANSCHE WEEK. V eerste dag. Zooals wij reeds gisteren meldden had fcislermiddag in de Sociteit Minerva, een noenmaal plaats, waarover nog het vol gende: Aan de zeer lange laf el, die keurig met ibloemen versierd was hadden plaats geno men naast den voorzitter van Soc. Minerva .Jhr G. J. A. de Ranitz, de voorzatter van 'de Ned. Amerikaansche Fundatie de heer W .Westerman en de overige leden van het be- nlliur van deze Fundatie, de rector magni ficus van de Leidsche Universiteit prof. dr. •W- de Sitter en mevr. de Sitter, de secretaris van de Amerikaansche legatie Mr. Norweb, Vprof. Lorentz, de praeses van het Corps van Leidsche Studenten de heer Ripperda Wierdsma benevens de Senaat van het .Corps het Bestuur van de Ver. voor Vreem delingenverkeer, tal van hoogleeraren en andere sprekers gedurende de Amerikaan sche week benevens de Amerikaansche ■gasten. Be rij der sprekers werd geopend door 'Jhr. de Ranitz, die den- aanwezigen welkom iloeriep en zijn spijt erover betuigde, dat de burgemeester van Leiden Jhr. Mr. Dr. N. G. lifle Gijselaar verhinderd was aanwezig te 'lijn, alsmede de Amerikaansche Gezant, die wegens een klein ongeval eveneens niet aanwezig kon zijn. Spr. wees er op, dat de gasten wel teleur gesteld zullen zijn te zien, dat de Hollan ders, die zij zich misschien hadden voorge steld met dikke pofbroeken en klompen er 'zoo geheel anders uitzien, doch daarvoor dienden zij naar de plaatsjes rond de Zui derzee te gaan, welke zee echter lot een yvasle massa gemaakt wórdt hetgeen prof. Kersom zoo pas met het helium gelukt i9. Als voorzitter van de Ned. Am. Fundatie (verwelkomde mr. Westerman de gasten, bracht zijn dank uit aan het bestuur van 'Minerva, die de gelegenheid geopend had dit noenmaal in de studenten sociteit te houden en roemde hot vele, dat door de ver. voor vreemdelingenverkeer is verricht. Spr. hoopte ten slotte dat lie mogelijk zal blijken e zijn elke twet jaar een Ame rikaansche week te kunnen organiseeren. De rector-magnificus prof. dr. W. de Sitter ivestigde er de aandacht op dat er zeer vele moeilijke vraagstukken in de wereld waren, [Waaronder ook dat: wie wel als de voor- tnaamsten bij een Universiteit dienden aan gemerkt te worden de professoren of de stu- 1 denlen. Beiden zijn noodig, een Universiteit as mogelijk noch zonder professoren noch zonder studenten. Behalve de internationale samenwerking Husschen de hoogleeraren wat de weten- Sschap betreft is het zeer toe te juichen, dat pok studenten van verschillende landen bij jelkaar komen, dan kan dit niet anders dan !de algemeene verbroedering ten goede ko men. Spr. hoopte ten slotte, dat het aan de ^Ned. Amerikaansche Fundatie mogelijk zal zijn dit bijeen komen van de studenten mo gelijk te maken. De praeses van het Studentencorps be treurde hol, dat er thans niet meer stu- Senten in Leiden aanwezig waren, doch het Raat hier evenals bij U in Amerika ook zoo. Zoodra de vacantietijd aanbreekt men naar huis gaat. Prof. Lorentz met langdurig applaus be doel deelde mede, dat van zeer bevriende Jfcijao (zijn vrouw) hem op een fout gewezen in zijn rede van dezen morgen. Daar ppr veronderstelde dat alle aanwezigen di rect de ooor hem meegedeelde proeven zou- ffen probeeren, wilde liij er op wijzen, dat JL. J*°°r hem genoemd aantal omdraaiingen /ij de proef van prof. Piccart niet juist was /weergegeven. Door den secretaris van de Ned.-Am. Fun datie Prof. W. Martin, werd meegedeeld, dat zoo juist twee deelnemers- aan de Ame rikaansche Week per vliegmachine uit Londen waren gearriveerd. Tevens was een telegram met de beste wenschen voor 't wel slagen van de Amerikaansche Week ont vangen was van de zuslervereeniging te New-York. Hierna liield de secretaris van de Ameri kaansche Legatie mr. Norweb de reeds in ons Blad van gisteren gepubliceerde rede. Namens de Amerikaansche gasten werd een woord van dank gesproken door dr. K. P. Link zoowel aan de professoren als aan de studenten en aan allen, die aan het welsla gen van de Amerikaansche Week hebben medegewerkt. In een stemming van algehecle verbroe dering werd de reis naar Den Haag aan vaard. TWEEDE DAG. Hedenvoormiddag kwamen de deelnemers aan de Ned. Amerikaansche Week in het Natuurkundig Laboratorium bijeen, waar al lereerst dr. C. A. Crommelin een voordracht hield over: Leidsche Natuurkunde en Instru mentmakerskunst in de 17e en 18e eeuw. De natuurkunde werd aldus ving spr. aan aan de Leidsche Academie reeds aan het einde der 16e en aan het begin der 17e eeuw onderwezen en wij ontmoeten dan als hoogleeraren vooral Gerardus Bontius (pl.m. 1599), Rembertus Dodonaens (15151585) en Gilbertus Jacihaens (1518—1585). Deze en andere docenten kunnen ons echter uit natuurkundig oogpunt weinig belang inboe zemen, aangezien de dragers zich bij hun onderwijs angstvallig hielden aan het systeem der physica van Aristoleles. Een lichtpunt in dit tijdperk vormt evenwel Willebrordus SnelLius (15911626) die in 1613 tot hoogleeraar benoemd een man van groote vermaardheid werd. In de natuurkunde wordt hij genoemd als de ontdekker van de brekingswet van het licht. Was de 17e eeuw een der roemrijkste tijd perken voor de ontwikkeling van wis- en sterrekunde en schitterden de namen van Cartesius, Huygens en Newton als sterren van den eersten rang, de beoefening der na tuurkunde aan de Leidsche Universiteit was in deze zelfde eeuw in verval. Tegen het einde der 17e eeuw komt er echter als voorspel van de zoo belangrijke 18e eeuw een opleving. Spr. noemde een reeks namen, zooals Burchanlius de Volder, Wolferdus Iengwerdeus en Jacobus 'sGra- vensande, welke laatste speciaal op het ge bied der natuurkunde zich een grooten naam verzekerde. Spr. gaf een uitvoerig overzicht van de verdiensten van 's Gravensande en van Musschenbroek, om vervolgens le komen tot den stand der natuurkunde in het begin van de 18e eeuw, Het is een der verdiensten van 's Gravensande, dat hij een der eersten is geweest, die de denkbeelden van Newton in zich heeft opgenomen en deze in woord en geschrift heeft helpen verbreiden. Ilij had in Leiden in de rechten gestu deerd en daarnevens ook de wiskunde be oefend. In 1713 vestigde hij zich als advo caat in Don Haag; in 1715 vertrok hij als gezantschapssecretaris naar Engeland en leerde bij die gelegenheid Newton kennen. Newton was hoogelijk met 's Gravensande ingenomen en aan deze omstandigheid had hij het te danken dat hij reeds in 1717 tot het hooglceraarsambt te Leiden geroepen werd. In sommige -opzichten was hij een kind van zijn tijd, in andere was hij zijn tijd ongetwijfeld vooruit, 's Gr. heeft onder meer het eerst beseft dat de toen moderne experi- mentcele natuurkunde alleen dan goede vruchten kan dragen, wanneer men den toe hoorders de behandelde stof in den vorm van demonstratieve proeven voor oogen voert. Hij ondernam het om in samenwerking met zijn intiemén vriend, den instrument maker-natuurkundige Van Musschenbroek (16871784) een volledige verzameling van instrumenten voor demonstratie der ver schijnselen uit de geheele toenmalige na tuurkunde te doen vervaardigen. Bij de familie Van M. schijnt de kunst van het metaalbewerken in het bloed te hebben gezeten. Zoo hebben de Musschen- broeks o.a. gewerkt voor Leeuwenhoek, Boerhave, Huygens en anderen. Van de hand van Jan van M. is afkomstig de eerste volledige verzameling demonstra tie- en onderzoekingsinstrumenten, die ooit bestaan heeft. Deze instrumenten zijn op voorstel van curatoren in 1743 voor het Academisch onderwijs aangekocht. Het grootste deel van deze verzameling bevindt zich nog heden ten dage in de Leidsche collectie en vormt er ongetwijfeld de kern van. Hij was tot ver over de grenzen van ons land beroemd, Graaf Karei van Hessen bestelde voor zijn particulier een aantal instrumenten, die nog in het museum te Cassel bewaard worden. Tot de natuurkunde teru'gkeerend, wees spr. er op, hoe het werk van 's-Gravensande op waardige wijze werd voortgezet door Jan's jongere broeder Petru3 van Musschen broek, die. na te Duysburg en Utrecht hoog leeraar te zijn geweest in 1740 als hoog leeraar in de natuurkunde te Leiden werd benoemd. Moge het tijdvak dat door de namen van 's-Gravensande en Van Musschenbroek go- kenschetst wordt, zoo besloot spr. zijn voor dracht, ons al geen groote ontdekkingen gebracht hebben, toch kan men in dat tijd vak spreken van den grooten bloei der natuurkunde en der inslrumenlmakerskunst aan de Leidsche Academie. Zij hebben zich verdiensten verworven, die hen voor altijd een plaats in de geschiedenis der natuur kunde hebben verzekerd, waar Nederland terecht trotsch op mag zijn. (Warm applaus). Hierop verkreeg'prof. dr. W. J. de Haas» directeur van het Natuurkundig Laborato rium het woord om te spreken over: Snpraconductiviteit van metalen. Spr. lichtte met behulp van afbeeldingen de verschillende eigenschappen van de boven geleidende metalen loe. Het allereerst is de bovengeleidende eigenschap van me laten door wijlen prof, Kamerlingh 0nne9 onraekt en op het oogen- blik zijn als bovengeleidende metalen be kend: Indium, Tin, Kwikzilver, Thailuim en Lood, terwijl het gedrag van Cadmium twijfelachtig is. Achtereenvolgens behandel de spr. den invloed van elastische en mag netische krachléa Eigenaardige verschijnselen zijn in het .afgcloopen jaar op het gebied der supra- ccnducliviteit ontdekt. Zooals bekend is, kan men bij bovengeleidend metaal, bijv kwik zilver, dat in vloeibaar Helium gedompeld is, den gewonen weerstand weder verkrij gen door het aanbrengen van een voldoend sterk magneetveld. Omgekeerd is het mo gelijk door het magnetisch veld te verlagen de weerstand te laten verdwijnen. Het blijkt evenwel, dat de wijze van verdwijnen en ontstaan \jan den weerstand, afhankelijk is van de wijze van versterken en verzwakken van het magneetveld. Hysteresis-verschijn- selen in de electrische weerstandsmeting treden dan op. Dit nieuwe verschijnsel is nog niet geïnterpreteerd. Heel eigenaardig is het evenzeer, dat het verdwijnen van den weerstand in sprongen, het ontstaan daar entegen continu plaate heeft. Na nog eenige bijzonderheden besproken te hebben, behandelde spr. ten slotte de verschijnselen der zelf inductie bij boven- leiders. Een evenwijdig geschakeld systeem van bovengeleidende draden, tracht, wan neer men den weerstand laat verdwijnen, zijn krachtveld in denzelfden toestand te handhaven. Door verschillende kunstgrepen gelukt het in evenwijdig geschakelde draden zeer verschillende slroomverdeeling in het leVen te roepen. Zooals vanzelf spreekt aldus eindigde spr. gaan de wetten van Kirchhoff niet meer op. Prof. De Haas' duidelijk uiteengezet be loog werd met biiznndere aandacht gevolgd, Het vloeibaar maken en het vastmaken van helium. Prof. dr. W. H. Keesom was de laatste spr. van dezen dag en sprak over het vloeibaar maken en het vastmaken van het helium. Deze spr. ving aan met aan het audito rium toeslemming te vragen om den titel van zijn rede, die volgens het program zou luiden: „Het vloeibaar maken van helium en de physische verschijnselen tot beneden 1° M.te veranderen in: „Het vloeibaar maken en het vastmaken van helium en phy9ischc verschijnselen tot beneden 1° Kao Spr. behandelde dan eerst aan de hand van lantaarnplaatjes, de wijze» waarop door prof. Kamerlingh Onne9 het helium is vloei baar gemaakt en hoe dit nog steeds in het Cryogeen Laboratorium geschiedt. Hij ging daarna over tot een meer uitvoerig verslag van zijn laatste onderzoekingen, die geleld hebben tot het vastmaken van het helium. Kamerlingh Onnes aldus spr. heeft een temperatuur bereikt van 0.82° K., maar het helium was nog steeds vloeibaar. De vraag was nu of het niet mogelijk zou zijn het helium vast te maken door het bij een uiterst lage temperatuur onder hoogen druk te brengen. De proef geschiedde in een U-vormige metalen buis, waarvan het benedengedeelte in vloeibaar helium gedompeld. Nadat nu het helium in de buis onder een druk van 250 alm. gebracht was, werd aan de eene zijde van de U-bus de druk iets verlaagd. Een difirentiaalmanometer wees aan; dat dit drukverschil bleef bestaan, m. a. w. dat de buis door vaslgeworden helium verstopt was. De druk werd nu verminderd. Bij 128 alm. bleek de bui3 nog verstopt te zijn, bij 126 atm. echter was hij open. De proef werd nu herhaald bij verschil-, lende temperaturen, waarbij telkens het helium bij een anderen druk vast werd, resp. smolt. Ter controleering werden de proeven nog eens gedaan den lsten Juli. Het resultaat was, dat de hierboven genoemde resultaten volkomen bevestigd werden bevonden. De smeltkromme heeft een zeer eigen-, aardig verloop. Bij de laagste temperaturen buigt hij om en gaat meer en meer parallel loopen aan de temperatuuras. Dus, wanneer de smeltkromme niet ombuigt bij nog lagere temperaturen zal het nooit mogelijk zijn het helium vast te maken door alleen de tem-» peratuur te verlagen. De smeltkromme schijnt de dampdrukkrorame in het geheel niet te ontmoeten, zoodat er geen triplepunt is. Er i9 dan aldus eindigde spr. geen sublimatielijn en het vaste helium zal nooit direct in damp kunnen overgaan. Dat is een eigenaardigheid te meer, die het helium on derscheidt van alle andere stoffen. Spr.'9 voordracht werd met aandacht ge volgd en aan het slot werden enkele vragen gedaan en opmerkingen gemaakt, die door prof. Keesom werden beantwoord. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden. De Kamer zal vergaderen op Woensdag 7 Juli a.s., des middags halfdrie, in het gebouw „Amicitia". De agenda vermeldt: 1.Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stuk ken. 4. Mededeelingen; Postconferentie3; Verbouwing Pand. 5. Waarborgfonds proef nemingen ten behoeve der Zeevisscherij. 6. Vaststelling instructie concierge. 7. Handels onderwijs. 8. Districtsbelangen. 9. Doorha ling ingeschreven handelszaken.. 10. Rond vraag. 11. Huishoudelijke Vergadering: Rechtsversnelling. 12. Sluijing. In de jaarvergadering van de Ned. Mij. ter Bevordering der Pharmacie werd aan prof. Van Itallie de zilveren medaille van verdienste der Maatschappij aangeboden. De alhier tot arts bevorderde heeren L.' van Dort en H. van der Upwich zijn be stemd tot reserve-officier van gezondheid 2de kl. bij het leger hier te lande. Voor de vierde groep van de Chr. Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen alhier werden voor het onder wijzers-examen 4 mannelijke candidaten geëxamineerd, waarvan slaagden de heeren E. van Wensveen le Bodegraven en A. We zelenburg te Hazerswoude. Hiermede zijn de examens afgeloopen; in totaal slaagden van de 22 candidaten er 19. Bij Kon. Besluit is benoemd lol lector in de radiologie aan de Rijksuniversiteit al hier dr. D. J. Steenhuis. Geslaagd is voor het Mercurius-diploma Boekhouden te Den Haag onze stadganooten de heeren J. A. Kriek, J. L. Questroo en I. J. M. Groffie, benevens de heer G. J. Guit, te Kalwijk-aan-Zee. Voor het vakexamen in den postdienst zijn geslaagd de kantoorbedienden 2de kl. J van Bieren le Wassenaar, G. Th. Litjens te Noordwijk, mej. A. A. W. Glerx alhier en W.' C. Blessenaar te Bodegraven. Zaterdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat A. M. Sierat in betrekking kwam bij de firma P. J. Fontein, handel in bouw> materialen, alhier. Morgen, 7 Juli, zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat onze stadgenooten Abraham Delfos en mej. Johanna Jongbloed, wonende Sint Annahof (Zegersteeg 14), ten stadhuize aangiften gingen doen van hun voorgenomen huwelijk om den J19den Juli d.a.v. in den echt te worden verbonden. Beiden zijn 73 jaar oud en mogen zich in het bezit eener goede gezondheid ver heugen. Het zal den krassen oudjes in de komende dagen voorzeker aan belangstelling niet ontbreken. Ter gelegenheid van liet 40-jarig be slavan der Leidsche Zwemclub ontving het bestuur van een belangstellend stadgenoote een gift van f 60 ten behoeve van de Red dingsbrigade. Gistermiddag kregen I. S. en Z., beiden woonachtig in de Bouwenlouwensteeg, twist welke zóó hoog Liep, dat S. het hoofd van zijn tegenstander met een bierglas be werkte, zoodat deze eenige bloedende won den bekwam. De politie maakte tenslotte een einde aan de vechtpartij. Ten politie-bureele is een collie (rood met wit dek met witte pooten) gedeponeerd. Inlichtingen verstrekt de Commissaris van Politie. 'Auto door tram gegrepen. Bij het oversteken van den .Wagenaarweg naar den Pompstationsweg te Den Haag is gisteravond even voot negen uur een auto, waarin de heer D. M., bloemist al daar met zijn vrouw en drie dochters geze ten was, door een tramtrein van do N.Z. H.T.M. gegrepen. De oudste dochter be- Btuurde den wagen en zag ïtn den schemer de uit Scheveningen komende tram te laat om nog tijdig te kunnen remmen; het eenige wat haar te doen stond was zooveei mogelijk gas geven om nog te trachten de overzijde van de raHe te bereiken. Deze poging mislukte echter en de tranï reed op het achterste deel van den auto in. De heer M. werd met 2rware hersenschudding opge nomen en naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De 25-jarige dochter werd licht gewond* terwijl de andere doch ters en mevrouw M, met den schrik vrij kwamen. Yan de auto is het achterstuk vernield. De gelukkige initialen. 'Gisteravond wilde de loopknecht J. V. op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam bij den hoek van de Mathenesseriaan een stil staande tram aan den linkerkant voorbij rijden. Yan de andere zijde kwam een mo- BINNENLAND. De Leidsche Gemeenteraad besluit tot het bonwen van een openb. school voor L.O. in het Kooipark. Zitting van Prov. Staten van Zuid-Holland Uitbreiding der ramp op Sumatra. BUITENLAND. Het herstel pogen van den franc in Belgis en Frankrijk. Rondom het Engelsche mijnconflct. De schade door noodweer in Duitschïand en eldeTs aangericht torwagen van lijn 7 en hoewel de bestuur der uit alle madht remde, kon hij niet ver hinderen, dat J. V. aangereden werd en onder den wagen verdween. Tengevolge van de gladheid der rails gleed do wagen nog ruim 8 meter door. Toen de tram eenmaal stilstond, kroop J. V. echter ongedeerd on der den wagen vandaan. Hij had de tegen woordigheid van geest gehad, zich aan den baanschuiver vast te klemmen. Terstond greep hij zijn Fiets en vervolgde bedaard zijn weg. Een ander, die eveneens de initialen J. V. voert, zat gisteravond in do Stieltjes straat aldaar op den bok van een met zware ijzeren buizen geladen sleeperswagen. In een booht sloeg de wagon om. J. V. viel van den bok en kreeg drie buizen, die elk ongeveer 700 K.G. wogen op het lichaam. Yoor alle zekerheid is de man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar bleek, dat hij met een schrammetje vrij gekomen was. Hij kon terstond te voet naar huis gean. Branden. Tc Delftontst oud gisteravond omstreeks halfacht aan den Rotterdamschen weg een uitslaande brand in een magazijn bij de Haspelfabriek, waar in licht ontvlambare stoffen worden be waard. De technische dienst der politie was spoedig ter plaatse en doofde het vuur,- waardoor èe» groot onheil is voorkomen. Voorts heeft brand gewoed in het hoe- denmagazijn van de firma Perre de Jongh',- aan de Hoogstraat te Schiedam. Een pas-" kamer brandde geheel uit. De bewoner* zijn door ee<n opengeschoven raam naaf buiten- gebracht. De brand is ontstaan, nadat een dar be woners met een petroleumlamp kleoren uit een kast heeft gehaald. Verzekering dekt de schade. Zondag is de boerderij de z.g.n.- *,Rooö6 Tas" staande in den Nieuwkoopechen Pol der onder de gemeente Ter-Aar geheel a£> gebrand. De oorzaak is onbekend. Vensekek ring dekt de schade., JVilde 'staking te DelfL Bit teren zijn aan de Lijm- en Gelahinefabrieic Delft een 80-tal ongeorganiseerde jongens,- buiten de organisatie een z.g. wilde staking begonnen. De ^loonsverlaging van 21 pGfc« wenschen zij terug gebracht te zien tot pCt., evenals voor de georganiseerde ar beiders. Een stakingscomité is gevormd, terwijl de bemiddeling is ingeroepen van den voorzitter van den Delftechen Bestuur- dersbond.. Overreden. Gastermiddag vijf uur is op den Hoogeweg tusschen Nij- kerk en Amersfoort het 13-jarig meisje Van de Boom uit Nijkerkerveen, zittende op een rijwiel, overreden door een vrachtauto. Zij was onmiddellijk dood. MillioenenzwendeU ïn" Maastricht kent men de grootgche plannen,- dio door een buitenlandsch ondernemer, zekeren F., omtrent wiens nationaliteit men in het onzekere verkeerde, aldaar zijn op gezet. Er zou een groote fabriek van nci- nus-oliën en. zeepen gesticht worden in de perceelen, vroeger in gebruik bij de bierbrouwerij De Zwarte Ruiter. De pogin gen om hier te lande kapitaal daarvoor bijeen te krijgen, gelukten echter niet; en over de credietwaardigheid der onderne ming liepen al spoedig bedenkelijke ge ruchten. Dat deze zekeren grond hadden, kan blij ken uit het feit, dat de rechtbank te Maas tricht de vorige week het faillissement der onderneming heeft uitgesproken. Inmiddels was er van belanghebbende zijde gepoogd, kapitaal bijeen te brengen in streken, waar men minder van nabij dan hier den staat van zaken beoordcelen kan. In Engeland zijn insohrijvingsbiljetten uit gegeven, waarbij voor de zich noemende Casfor Oil, Soap and Soda Confectionery te Maastricht de inteekening opengesteld werd op 160.000 pond sterling 7% pCt. eerste hypotheek-obligaties. Op die biljet ten kwam een verlokkende afbeelding voor van terrein en gebouwen van de Zwarte

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1