No. 20339. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 5 Juli Derde Blad Anno 1926, BUITENLANDSCH GEMENGD UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. Het verongelukte passagiersvliegtuig. De zesde, zwaar gewonde passagier van diet bij Rosshaupt gevallen vliegtuig (van de Franco-Roumainel is bezweken ti)dens bet yervoer naar het ziekenhuis. Groote spoorwegramp in Frankrijk. De sneltrein le Havre—Parijs is nabij Achères (departement Seine-vt üisej gede railleerd. De locomotief liep daar bij een kruispunt uit de rails, len gevolge waarvaQ ook de vijf daarop volgende waguiis '^ede- gesleurd en in elkaar werden gedrukt De bevrijding der in de puinhoopeu ingesloten slachtoffers is nog niet geëindigd, waardoor ook het aantal dooden nog met precies vasl- BtaaL Reeds zijn echter 17 lijken te voor- schijn vebracht. Twee gewonden zijn inmid dels bezweken. Volgens de „Malin" moeten er 97 gewonden zijn. - Blijkens de inlichtingen, verstrekt door dm minister van Openbare Werken, zijn de oorzaken van de ontsporing bekend. De loco motief ontspoorde na door de bocht te zijn gereden met een snelheid, die belangrijk grooter was dan de voorgeschreven snelheid. Bovendien had de trein op een evenwijdig spoor moeten worden gebracht, in verband met een verzakking, veroorzaakt door liet noodweer, en dus juist langzamer moeten rijden. Daar de toestand van de atmosfeer bui tengemeen slecht was op hel oogenblik van de ramp, is het zeer waarschijnlijk, dat de machinist de signaalschijf niet gezien heeft, waarmee de verlangzaming werd aangege ven. Uit de diagrammen blijkt overigens, dat de trein zelfs niet door het sein heen is gereden. Dc locomotief is dus ontspoord op het oogenblik, dat zij met te groote snelheid op het kruispunt aankwam, en zij steurde de .wagons mede- Een reeks ernstige weersongevallen. Onweer heeft een groot deel van Duilsch- iand geteisterd. Nabij Berlijn sloeg de bliksem in een gelijkvloers gelegen kegelbaan, waa.r honderden vrouwen en kinderen en enkele mannen een schuilplaats hadden gezocht. Eén enkele, ontzettende kreet weerklonk, ioen volgde een vreeselijk gekraak. Het dak was ingestort, allen onder zich bedelvend. Het duurde tien minuten voordat het bij de ontzettende paniek, die ontslaan was, aan ■twee veldwachters mogelijk wan, hulp te or- ganiseeren. Zij gaven noodsignalen en al spoedig verschenen meer veldwachters en Roode Kruis afdeelingen uit Woltersdorfer 'en Erkner ter plaatse. De beambten beklagen zich bitter over de loden van den communistischen „Roter Frontbund", die te Woltersdorfer hulp ver leenden, doch die inmiddels de veldwach ters aanrandden meldt men aan „De Crt." De veldwachters moesten zich met alle kracht verdedigen, om zich de aanvallers van het lijf te houden. Twee doktoren uit Erkner, ziekenverplegers uit Woltersdorfer en drie dokters, die juist een uitstapje aan het maken waren, verleenden de eerste hulp Een der artsen werd eveneens door de com munisten lastig gevallen. Tenslotte kon men er in slagen, de nieuwsgierigen terug te dringen en de reddingswerkzaamheden aan te vangen. Toen bleek, dat 15 personen meer of min der ernstig waren gewond, terwijl 12 doo den, namelijk 7 vrouwen en 5 kinderen, te betreuren waren. De gewonden werden in auto's gelegd, om naar het naastbijgelegen ziekenhuis te Kalkberge te worden overge bracht Het ziekenhuis bleek men echter niet te kunnen bereiken daar door den orkaan en den stortregen dc weg over een groot ge deelte was losgewoeld, zoodat de auto's moesten omkeeren, teneinde thans via Erk ner het ziekenhuis te Köpenick te bereiken. Bij het station Erkner bleek, dat de lager - gelegen gedeelten van den weg meer dan 1 M. onder water stonden. Om die reden moesten de gewonden worden uilgeladen, om verder per spoor naar Köpenick te wor den getransporteerd. Aan het station te Erk- nef stierf een zwaargewonde vrouw. He<t Reuzengebergte is door een ontzet tende catastrophe geteisterd. Tegen zes uur avonds hadden Zaterdag op verschillen de plaatsen in het gebergte wolkbreuken plaats, dit tot middernacht voortduurden, binnen weinige minuten zwollen de beken tot machtige stroomen. De oeverbewoners werden bijma allen in bed door den vloed verrast. Hierdoor moet de groote schade, welke aangericht is, verklaard warden. In het bijzonder hebben de dorpen Ar- netenberg, Hermsdorf, Giersdorf en Schmie deberg geleden. Meer dan twintig huizen zijn geheel of gedeeltelijk vernield. Schuren paviljoens en daken werden door het water weggespoeld en liggen vernield tusschen dede rotsblokken. Bloeiende tuinen zijn met een laag slijk bedekt. In de huizen in de dalen staat het water een meter hoog. Te Hermsdorf stortte om één uur des nachts de groote brug in. Vijf personen ge raakten in den stroom. Aan redden viel niet te denken. In het geheele gebied zijn ongeveer tien bruggen vernield. De verliezen aan vee en materiaal zijn zeer groot en kunnen nog niet worden ovverzien. Vele honderden gezinnen zijn door het rerlies van huisraad en vee in ellende gedompeld. Pensiongasten, van wie .velen juist waren aangekomen, ontwaakten pas, toen de alles met zich meesleurende stroom hun bedden omspoelde. Een telegram uit Belgrado aan de Chi cago Tribune" meldt-, dat bij eon hevigen storm, in het Zuiden van Servië een hon derdtal personen om het leven gekomen fs. Ten gevolgd van de stortregens, in de ^a^en€eYa^eD- hebben, naar ge meld wordt, in verschillende deelen van Roemenië overstrooimngen plaats gehad, welke groote schade aan de bezittingen bcèxeji hebben toegebracht en die het spoorwegverkeer hebben ontwricht. Ga-- latz en Rosiori staan onder water, evenals vele plaatsen in Zuid-Bessarabië. De oogsten zijn in een groot gedeelte van het land gelukkig reeds binnenge haald. In den afgeloopen nacht is de overstroo ming, speciaal in de streek van Sombor, nog verergerd. Hier zijn n.l. 30.000 H.A. overstroomd. Het staatsdomein van Belie staat ook onder water. Volgens een bericht uit Santiag^ van Vrijdag j.l zijn sedert drie dagen de ver bindingen met de overige deelen van Chili tengevolge van den sterkeD regenval ver broken. Het spoorwegverkeer is door over stroom! ng stil gelegd. Te Valparaiso had de i-n aanbouw zijnde haven veel te lijden. De totale schade wordt op 90 rcillïoen p**os geschat. Ontplofnngsranip te Calcutta. Een ontzettende ontploffing heeft in een chemische fabriek in het noordelijke deel van Calcutta plaats gehad. Er zijn twee dooden en 28 gewonden. Goederenstation afgebrand. Het goederenstation te Dijon (Fr.) is door brand verwoest. Een Witte Olifant. 2 Juli 192G. Wanneer de Engelschen in 't dagelijksch leven spreken van een „White Elephant dan bedoelen zij hiermede iels zeer kost baars, zonder van eenig nut te zijn voor wie of wat dan ook. Dit jaar is er nu in den beroemden die rentuin le Londen een werkelijke witte olifant te zien, doch alleen maar gedurende de zomermaanden, voor welken tijd het beest te leen is daar geld noch goede woor den in staat waren het' te koopen. Ik ben gisteren het wonder gaan aanschouwen, en was zoo gelukkig één van de Burma-inboor- lingen, die het dier bewaken, aan 't spreken te krijgen. Zeer interessant was zijn relaas, verleid in gebrekkig Engelsch, en ik wil U eenige bijzonderheden meedeelen. In Burma en Siam wordt' een witte oli fant als een heilig dier beschouwd, en het i« nog niet zoo heel lang geleden, flat het vangen van een witte olifant met groote feesten gevierd werd; de man, die het dier ontdekt had, werd onmiddellijk in den adel stand verheven, een groote som golds uitge keerd, en vrijgesteld van belasting voor do rest van zijn leven. De glifant wordt bui tengewoon goed verzorgd, krijgt zijn voedsel uit gouden bakken en groote veeren-waaiers worden gebruikt om hem tegen insecten te beschermen. In de 16de eeuw voerden de naties van Pegu en Siam oorlog gedurend menig jaar om het bezit van één witte oli fant, en duizenden jonge mannen en vijf Koningen verloren aldus het leven. Men begrijpt, dat het dierentuin-comité alhier een grool'e verantwoordelijkheid op zich genomen heeft, dit kostbare dier al hier ten toon te stellen. Het wordt dan ook dag en nacht bewaakt' door één der vijf in boorlingen, die de persoonlijke staf van den grooten viervoeter uitmaken. Een speciaal huis is voor den hoogen gast gebouwd, en bovenin bevindt zich een speciale verdie ping voor de „attendence". Pawa ("t geen „wit" beteekent) is onder zocht door experts, en een bona-fide albino bevonden. Zijn haren zijn puur wit maar zijn huid vleeschkleurig: zijn kleine oogjes zijn bleek, en geven den indruk van paar- len. Het geheel is een merkwaardige ver schijning. De Londensche dierentuin telt vele oli fanten, waarop kinderen een ritje kunnen maken voor een paar pennies: Pawa echter is heilig, en niemand mag zijn edele rug be klimmen. Mijn donkére informant wist mij te ver tellen dat. voorzoover bekend dit de eenige witte olifant in de wereld is. Een rijke Indische radja heeft al f 160.000 voor hem geboden, maar witte olifanten zijn niet te koop. J. K. Alphen. Burgerlijke Stand. Bevallen: A. M. J. van Vliet geb. Moons, z. T. van 't Wout geb. Koppe, d. G. van Kreuningen geb. van Eek, z. J. N. Wieg man geb. Verkerk, z. J. Ph. Martens geb. Lammers, d. N. Verboom geb. Lam, z. M. Bol geb. de Jong, z. C. Lok gob. Vis, z. C. Uittenboogaard geb. Esveldt, d. Overleden: K. M. van Ommering echtg. van J. van der Stoel, 56 jaar D. Heem- rood wed. van W. van Staveren 71 jaar. Gehuwd: W. van der Ende j.m. 25 jaar en C. de Boer jd. 20 jaar. Donderdag 8 Juli te 8 nam. zal in de muziektent aan de Zaalbergstraat het twee de zomerconcert worden gegeven door de mond-harmonica-vereeniging „Jong Hol land". Het programma luidt: 1. Volle wind; 2. Vieuze Camarades; 3. En avont le petit Tambour; 4. Je vous aime; 5. Retour au Front. Pauze. 6. Marche Jong Holland; 4. Spearmint; 8. Verschmahte Liebe; 9. Tout charnaij; 10. Homnage a lTJnion. Alkemade. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrianus Theodorus, z. v. Adri- anus Engel en Margaretha v. d. Broek. Charles, z. v. Marinus Heynes en Charlotte Isabella Francina Agnes v. Bergem. Gehuwd: Jacobus Josephus Ludlage, jm. ond 27 jaar en Alida Johanna v. d. Meer, oud 23 jaar. Bevolking. Gevestigd gedurende Juni: G. L. M. v. d. Hoorn, van Ginneken. PSchuilenburg, van Haarlemmermeer. A. M. v. d. Wissen, van Den Haag. M. A. v. d. Ploeg, van Woubrugge. J. M. Borst, van Woubrugge. W. M. v. d Meer, van Buitenzorg. H. A. Janmaat, van Am sterdam. Wed. S. Ligthart, van Nieuw- veen. J. n. Zandvliet, van Woubrugge. ft. R- v- Stam, Haarlemmermeer. C. A. v. d. Zon. van Leiderdorp. J. W. v. d. Meer, van Beverwijk. A. C. Witlc- man, van Leiderdorp. Th. H. Willeman, van Leiderdorp. J. E. Elstgeest, van Uii- lioorn. Vertrokken: A. C. Brederode, naar Nij megen. W. G. Hoogenboom, naar Koude kerk. P. R. Doeswijk, naar Voorschoten. A. P. v. d. Velden, naar Noord-Amerika. P. J. v. Egmond, naar Woubrugge. Th. Groen in 't Woud. naar Woubrugge. A- v. d. Hulst, naar Alphen a. d. Rijn. B. J. v. Graas en gezin, naar Leimuiden. W. de Lange, naar Leiden J. C. Hoogen boom, naar Warmond. J. Th. v. d. Poel, naar Bodegraven. J. J. Rietbergen, naar Den Haag. P. Olycrhoek, naar Haar lemmermeer. M. C. Schakenbos. naar Voorschoten. J C. van Rijn, naar Zoe- termeer. C. G. J. Heemskerk, naar .Den Haag. Oud-Ade. Vrijdagmiddag is de lier van de brug bij de woning van den heer G. van Haaslregl alhier stuk gereden met een hooiwagen van den veehouder P. B. alhier, liet ongeval is te wijten aan het op hol slaan van het voor den wagen gespan nen paard. Verdere ongevallen kwamen niet voor. Waddingsveen.. Aan het postkantoor alhier is terugontvangen een poststuk, ge adresseerd aan den Raad van Arbeid ie Utrecht, waarvan de afzender onbekend is. B u' r g e r 1 ij k e Stand. Geboren Jacobus Adrianus, z. v. J. v. Velzen en M. C. Verkley. Grietje, d. v. J. Hofman en A. G. Brouwer. Getrouwd: J. Brouwer en M. E. Spruiten- burg. D. v. d. Berg en C. Huizer. Voor de betrekking van wegwerker aan den Zuidplaspolder alhier hebben zich reeds racer dan 50 sollicitanten aangemeld. De collecte voor d^n ge wapenden dienst heeft in deze gemeente een bedrag van f 65.964 opgebracht. Aan het postkanfoor alhier werd ge durende de maand Juni 1.1. ingelegd 15268.47, terugbetaald f4973.40. Het laat ste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3370. Haart emmermeer In de Zaterdag ge houden bestuursvergadering van de ver- eeniging van Opstalhouders werd besloten zich°nog niet neer te leggen bij het besluit van liet bestuur van den Haarlemermeer polder tot verhooging der opstalrechten en het protest met kracht voort le zetten. De 14-jarige knaap A. P. was 's avonds in de genievaart aan 't zwemmen en kwam,- terwijl hij naar beneden dook, met 't hoofd op een op den bodem liggenden grooten, scherpen steen terecht. De jongeling werd ernstig aan het hoofd- verwond en moest direct onder geneeskundige behandeling worden gesteld. Zaterdag bevond zich op den Lijnder- dijk nabij Halfweg een vrachtauto, waarvan de lading in een aldaar in de Ringvaart lig gend vaartuig moest worden overgeladen. De schipper de W., die den bestuurder een teeken gaf hoe vér hij rijden moest' om 't vaartuig zoo dicht mogelijk le naderen, had 't ongeluk zoodanig te vallen, dat hij door 't gevaarte overreden werd.Met een ernstig gekneusd been werd hij opgenomen en bij een dokter gebracht Terwijl mej. V. aan den Spaarnwou- derweg alhier, een emmer water wilde scheppen uit een welput, raakte ze haar evenwicht kwijt en schoot, ze voorover in den vrij diepen put. Op haar hulpgeschrei kwamen de buren toesnellen, die er in slaagden de vrouw uit haar benarde positie te bevrijden. Een 10-jarig meisje was bij den land bouwer G. in aan den IJweg Haarlemmer meer aan 't spelei\. Plotseling kwam ze te vallen en onder den boom van een machine terecht. Ernstig gekneusd weid ze opgeno men. De ontboden geneesheer constateerde, dat ze een arm had gebroken. De heer v. d. P. reed met een met bloembollen bèladen wagen, waarvoor een paard was gespannen, nabij de Cruqriusbrug op den Kruisweg alhier. Het paard schrok plotseling voor een passeerende auto, werd schichtig, nam een zijsprong en kwam met 't geheele gerij in de wegsloot terecht. De bestuurder wist er intijds af te springen. De wagen werd ernstig beschadigd en aan de ladling werd belangrijke schade toegebracht. Hillegom. De heer Kijne, architect, is van een ladder gevallen en heeft een zijner armen ernstig bezeerd. Na een behandeling door twee doctoren hier ter plaatse, is hij in het Academisch ziekenhuis te Leiden on derzocht, waar bleek dat beentjes van den elleboog gebroken waren. Burger 1. -Stand. Getrouwd: Tli. A. Denaijere en C. Cr. Buckens. H. A. Goemans en E. M. Dekker. A. G. Scheep maker en M. II. Giesbergen. L. v. d. Wolf en M. Dibbets. Bevallen: H. OostendorpOtten, z. M. B. HuismanBoshove, d. L. der Neder landen van der Niet, z. Overleden: G. BosKoger, 40 jaar. Katwijk. Langs den Wassenaarschen weg geraakte gistermiddag een auto met de inzittenden te watef. De vijver waarin men geraakt was, was niet al te diep waardoor dus gevaar uitgesloten was. Men kon met moeite vanuit de auto den wal bereiken en kwam er dus met den schrik af. De auto zal uitgetakeld worden. Katwijk a. d. Rijn. De bijzondere maan- delijksche collecte voor de N.-H. Kerk heeft opgebracht f 100,02. Katwijk aan Zee. Van de Irawlvissche- rij kwamen Zaterdag te IJmuiden aan de markt de loggers: KW 22 met f 163 KW 45 met f 123 KW 48 met f 276 en KW 170 met f 196 besomming. Lisse. Zondagmorgen bij het uilgaan van de Kerk ,Iiep de vrouw van den heer Smakman tusschen de rails, en merkte blijkbaar niet dat de tram in~aantocht was. Ze kreeg een duw van de tram waardoor ze over de straal kwam te rollen.'t Geluk wilde echter dat ze buiten de rails rolde, daar door niet werd overreden. Bij den heer P. binnengedragen, verleen de dr. Blok de eerste hulp. Het hoofd was nogal gewond. Tegen den avond vernamen wij dat haar toestand vrij redelijk was. De heer S. Soesbergen alhier is be noemd lot hoofd eener chr. lagere school te Barger-Compascuum (Dr.). Noordwijk-Binnen. Het bestuur van het fanfarecorps „Excelsior" alhier deelde ons mede dat het voornemens is op Donderdag avond 15 Juli a.s. een concert te geven in de tent op het Lindenplein. Vermoedelijk heeft de baldadige jeugd er genoegen in gehad om over den toch al ontredderden Gooweg een prikkeldraad te spannen, waardoor mej. A. alhier kwam te vallen en zich aan het been verwondde. Noordwijk-aan~Zee. Zaterdagmiddag stelde de directie der waterleiding de op den Noord-Boulevard alhier geplaatste drinkfootera open. Bij bijna alle tot op heden gebruikelijke drinkfonteinen moeten de gebruikmakenden zich van <je bij die fonteinen aanwezige kroezen bedienen. Voor het groote publiek heeft een derge lijke lafenis iets minder aanlokkelijks, waaraan dan ook het geringe gebruik, dat van deze fonteinen gemaakt wordt, dient toegeschreven te worden. Behalve het geringe nut dezer fonteinen door het weinige gebruik, bieden deze in richtingen bovendien nog een gevaar voor het minder kieskeurige publiek, waartoe in hoofdzaak kinderen behooren door dc groote kans op besmetting. Deze nieuwe alhier geplaatste drinkfon- tein is echter van al deze gebreken vrij. Het systeem bestaat hierin dat direct gedronken kan worden van de waterstralen welke recht of schuin opspuiten, terwijl het water, dat met den mond in aanraking Is geweest wegvloeit. Naar wij vernenrtsn, werd Zondag reeds zeer druk van deze fontein gebruik ge maakt. Er was wel behoefte aan een dergelijke inrichting, daar sedert een paar jaren de alom bekende dorpspomp werd weggebro ken. Dit was de eenige openbare drinkge- legenheid. Valkenburg. De collecte in de maand Juni hebben bedragen in de N.-II. Kerk voor dc armen f 28.37, voor de kerk f 70.80 terwijl de inhoud der bussen f 16,44 bedroeg. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus, z. van Jac. Slootweg en D. Post mus. Voorschoten. Burgerl. Stand. Geboren Adrianus Johannes Daniël, z. van L. C. J. v. Haastrecht en M. C. P. van Eijk. Overleden: Levenl. aangegeven kind van II. Rijswijk en J. B. Zandbcbrg.cn. Hoewel nog geen officieele datum is be paald, zal, naar wij vernemen, binnenkort het nieuwe raadhuis in gebruik worden ge nomen. Na de zomervacantie beginnen reeds de lessen in het nieuwe schoolgebouw. Yerscheidenen ingezetenen hbben voor het nieuwe raadhuis een geschenk toegezegd en ook enkele corporatieso.a. de burger wacht, zullen met een passend geschenk niet achterblijven. Er heeft zich in deze gemeente een comité gevormd dat zich ten doel stelt gelden te verzamelen bij alle ingezetenen, om voor het totale bedrag een versiering aan te koopen, het nieuwe raadhuis waardig. Wassenaar. In de Parochiekerk v. d. II. Willebrordus alhier droeg Zondagmorgen de eerw. pater J. G. van der Plas zijn eerste H. Mis op. De belangstelling van de zijde der ge meen tenaren was bijzonder groot en uitte zich vooral in het uitsteken der vlaggen en het doen bezorgen van bloemen ten huize van den feesteling. De H. Mis te half negen opgedragen door den jeugdigen priester met assistentie van den pastoor der parochie en twee orde-broeders van den feesteling trok een volle kerk. Voor de kerk was een keurige versiering van zuilen met fraaie bloemen aangebracht, fraaie bloemen aangebracht. CIV. De geneeskundige brief. Het is voor de derde maal, dat ik dit hoofd boven mijn brief plaats. In mijn eer sten brief gaf ik mijn opvatting over het geen een geneeskundige brief in een dag blad behoorde te zijn en le bevatten. Een jaar later toetste ik die opvatting aan de sedert opgedane ervaring. Aanleiding om het onderwerp nogmaals te behandelen, vind ik in een artikel van dr. W. Schuur- mans Stekhoven over geneeskundige jour nalistiek in verband met volksvoorlichting. Bovendien is mijn ervaring, nu reeds meer dan honderd brieven verschenen zijn, zoo veel grooter geworden, dat het „driemaal scheepsrecht" niet misplaatst is en er een zekere bekoring in ligt, mijn ervaringen eens te vergelijken met die van een zoovee! jongeren doch geenszins minder productie ven medicus-journalist als dr. S. S. Het stemt tot vreugde, dat ons beider er varingen tot in bijzonderheden overeen stemmen. Met name de moeilijkheden, aan populair-wetenschappelijke geschriften ver bonden, de voetangels en klemmen, waar mede de journalistieke weg bezaaid 13, schijnt ook dr. S. S. te hebben ondervonden, anders zou hij deze niet »oo duidelijk kun nen beschriiven. Toch ben ik het volmaakt met hem eens, wanneer hij de meening verwerpt, dat liet om die reden maar beter zou zijn, in het geheel niet te schrijven. Het publiek vraagt er nu eenmaal om. Natuurlijk mag dit mo tief op zich zelf niet voldoende zijn om er nu ook maar op los te schrijven. Maar het dat door voorlichting op algemeen hy giënisch en medisch gebied door doelmatige artikelengesticht wordt, kan niet ontkend worden. En dan is het beter dat het ge schiedt door iemand, die niet alleen ter zake bevoegd en kundig is, doch die tevens de gevaarlijke klippen weet te omzeilen, dan dat aan den wensch van het publiek om over bepaalde onderwerpen wat te lezen, wordt voldaan door personen, die óf niet voldoende op de hoogte zijn. óf die hun ge schrijf dienstbaar maken aan eigen of «an ders minder prijzenswaardige behangen, in ieder geval aan zaken, welke met de volks gezondheid of het algemeen belang niets tc maken hebben. In mijn tweeden brief over dit onderwerp wees ik er reeds op, dat vele lezers steeds onbevredigd zullen blijven, omdat zij van den schrijver iets verlangen, wat hij niet geven mag. Dit komt vooral dan voor, zoodra oevr bepaalde ziekten geschre ven wordt. Herkenning, verloop en be handeling vertoonen te veel verscheiden heid, zijn te wisselvallig, hangen van te veel uiteenloopende factoren af. dan dal de leek ooit lot grondig oordeel in staal zou wezen. Als hij dat kon, dan zou de geheele geneeskundige stand als uitoefenend beroep overbodig zijn. Het is juist de taak van den arts om elk geval op zich zelf te booordee- len. Inderdaad is het uiterst moeilijk bij de beschrijving van een ziekte tusschen Scilla en Charybdis door te zeilen. Dc lijdei aan die kwaal zou bij de lezing van zulk een artikel heel gemakkelijk óf door zwaar tillende beschouwingen in de put geraken, óf aan den anderen kant zullen bij hem verwachtingen opgewekt worden, welke he laas niet voor verwezenlijking vatbaar zijn In de praktijk worden deze klippen door den arts, die zijn patiënt goed kent en dien:: mentaliteit weet te beoordeelen. gemakke lijk vermeden. Hij zal nu eens la baisse spelen, wanneer zijn patiënt gewoon is alles luchthartig op te nemen, geneigd is tot on voorzichtigheid en gegeveD voorschriften niet of nonchalant opvolgt. Tegenover zoo iemand is het wel eens noodig, het geval wat ernstiger voor te stellen. Daartegen over kunnen wij den patiënt, die zichzelf met angst observeert, altijd den donkeren kant der dingen opzoekt en zelfs door klei nigheden gedeprimeerd wordt. Aan dezen wordt wel eens een luchtiger opvatting voor gc-houden, dan met de werkelijkheid in over eenstemming is. Dan speelt de .arts la hausse. Algemeene voorlichting kan op dit terrein alweer helpen, door de algemeen gangbare opvatting over bepaalde zaken te wijzigen. Dertig, veertig jaar geleden werden do be grippen tuberculose en tering ongeveer ge ïdentificeerd. Het gevolg was, dat men ook de arts zorgvuldig vermeed 't woord tuberculose te gebruiken. Men meende, dal een lijder aan tuberculose per sé ten doode was opgeschreven. En de arts durfde dik wijls niet verder te gaan dan zelfs den ver- gevorderden lijder aan die ziekle te vertel len, dat hij wat bronchitis had. Gelukkig weet ook. het publiek thans beter, flet heeft langzamerhand geleerd, dat misschien geen ziekte zóó veelvuldig voorkomt, maar cok dat misschien geen ziekle zoo dikwijls vol ledig kan herstellen als tuberculose Ni, bekend is geworden, dat zeker 90 pCl. van alle volwassenen een tuberculeus proces hebben of gehad hebben, en practisch ge sproken, dus iedereen met die ziekle even als bijv. mei mazelen kennis maakt, is de groole vrees verdwenen. Daardoor is in de plaats gekomen de nuttige kennis, dat het er slechts op aan komt. er voor te zorgen, dat dc ziekte in het begin goed wordt be handeld en dat het dan bijna altijd gelukt le voorkomen, dat zij in een ernstiger sta dium overgaat Dat alles is voor den behandelcndcn arts, die zijn patiënten persoonlijk kent. natuur lijk veel gemakkelijker dan voor den schrij ver, die nooit van te voren kan welen, in wiens handen zijn courantenartikel al zoo komt. Wel zegt dr. S. S dat men rekening houdt met het bepaalde blad, waarvoor men schrijft. Maar vooreerst kent men dien lezerskring dan toch zeer oppervlakkig en in elk geval zal men onder de lezers van van één bepaald blad zooveel verscheiden heid vinden, dat het wel onmogelijk mag heeten, zoo te schrijven, dat het precies past bij alle lezers zonder onderscheid. Het is mij niet recht duidelijk, welke verschillen als zeker kunnen worden aangenomen tus schen lezers van de door hem genoemde bladen: .Handelsblad", „Telegraaf",,N. R. CL", en „Ilaagsche Post". Mij komt het voor dat de lezers van al deze bladen juist een groole overeenkomst vertoonen. Bij de echte volkskranten zou men nog meer recht hebben, een bepaald soort lezers te ver-i wachten. Bij de plaatselijke bladen daaren-< tegen vindt men zeker de grootste verschil len, omdat zoo goed als de autoriteiten al* het groote publiek daar gewoonlijk van den inhoud kennis nemen. Dr. S. S. spreekt aan het slot den wensch uit, dat de Mij. t. bev. d. Geneeskunst zal beproeven leiding te geven aan dezen jour- nalistieken arbeid en daartoe samenwerking zal zoeken met den Nederlandschen journa listenkring. Het denkbeeld is niet kwaad Of de verwezenlijking er van veel nuttig effect zal sorteeren, ïs evenwel een andere vraag. H A. S. RECLAME. Mijnhard!9* Laxeertablettea regelen zonder Kramp of Pijn uw Stool gang» Doos 60 ct, Bij ApotA, en Droging

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9