INDISCHE KRONIEK. LAND- EN TUINBOUW. VRAGENRUBRIEK. heeren Ewbank, Iweins, Laloup, Lammens, M. van den Bomden, W. van den Bemden, Washer en Walson. Dubbelspel de heeren: Gebr. van den Bemden, Washer en Francois, Watson en Ewbank en Lammens en Laloup. Be promotie-competitie. Voor dc promotie-competitie verloor Lei den I gisteren van Shot met 5—2, waardqor onze stadgenooten nit den strijd zijn. Ge wonnen werd eeD heeren-enkel- en een heet en-dubbelspel. De andere partijen, be halve een dames-enkelspel, weiden verlo ren in 3 set®, sommige cp het kantje af. WATERPOLO. G. Z. C. I—L. Z. C. I: 2—1. Waar een flinke nederlaag verwacht werd, is het behaalde resultaat voor uc L Z.C.-ploee niet onbevredigend, temeer daar d^porlij'en in 't veld legen elkaar opwogen, ja, zelfs de Goudsche keeper heel wat meer te' doen gehad heeft dan zijn Leidsche col lega. Slob was echter in schitterenden vorm en hield er de moeilijkste ballen uit, zij het dan, dat hij niet over pech te klagen had. D<? G.Z.C. speelde in dezelfde opstelling als verleden jaar. Echter hadden rtoch Ysel- stein noch Bokhoven dat goede schot van toen, waaraan ongeoefendhekl» niet vreemd was. De L.Z.C. had haar opstelling gewijzigd; de la Court speelde mid-voor, v. Helvert op den vleugel en v .Leeuwen achter. Deze op stelling voldeed wel. 't Begon met eenige vreemde scholen van Yselstein en v. Leyden. Vlug gaat 't spel op en neer, zoowel Goekoop als Slob stop- pen gevaarlijke scholen. Een doelpunt van v. d. Ree wordt niet •toegekend, terwijl aan den anderen kant Buys en de Ia Court geen geluk met schie ten hebben. Dan krijgt Bokhoven een slrafworp te nemen en 't is 10. Na de rust is L.Z.C. 't meest aanvallend, maar toch weet Bokhoven met 'een hard achterwaarts schot den stand op 20 te brengen. De Leidsche aanvallen volgen elkaar nu steeds sneller op, maar Slob is niet te ver schalken. Als hij eens een bal terugslaat, komt die weer bij Buys, wiens schol nu builen bereik van den keeper, van den on derkant der doellat terugspringt. Eindelijk heeft de la Court succes met een vinnig kort schot en het is 21. Geen der beide ploegen heeft verder succes, zoodal met dien stand het einde komt van dezen prettig gespeelden wed strijd. De rctumwedslrijd is vastgesteld op 22 Juli a s. in de zweminrichting aan den Hooge Rijndijk. ATHLETIEK. De Engelsche kampioenschappen. Paulen op de derde plaats. In de EngeRche kmapioenschappen to Staimford-Bridge werd de Haarlemmer Pau len in den eindstrijd over de kwart mijl derde achter Rinkel en d<r. Pelzer uit Stutt gart. De tijd was 49 4/5 sec. met gering verschil. Paulen had veel pech. Hij trok bij het loten den buitenkant en kon niet doorkomen. Vrijdag had Paulen Rinkel nog verslagen. Peltzer won de halve mijl schitterend in 1 minuut 51 3/5 sec. Hij sloeg het wereld record van den Amerikaan Meedtith met 3/5 seconde. Corts van Stuttgart won de 100 yard en de Franschman Baratom dG mijl. WIELRENNEN. Van de Rijswijksche Baan. De uilslagen van gisteren zijn: Sprintwedslrijd quatre: le ril: 1. J. Hen driks; 2. R. Bobbe; 3. A. v. d. Giessen (n.g. N'. Krens), 2e rit: 1. N. Krens; 2. Bobbe; 3. Hendriks; 4. v. d. Giessen; 3e rit: 1. Bobbe; 2. Hendriks; 3. v. d. Giessen; 4. Krens. To taal-uitslag: 1. Bobbe, 5 p.; 2. Hendriks, 6 p.; 3. Krens, 9 p.; 4. v. d. Giessen, 10 p. Sprintwedstrijd voor amateurs over 800 M.: le serie: 1. J. Zonneveld (n.g. Bekker, Grefkens, Burgehof en Hofland); 2e serie: 1. J. v. Duivenbode (n.g. Kuys, v. d. Leun, Kohier en A. BurgerhoD; 3e serie: 1. J. v. Kempen (n.g. v. d. Wilk, Heskes, Krijgsman en Borsboom), 4e serie: 1. II. Boskamp (n.g. Wildschudt, Lemon, Wortel, Woltershoff en J. v d. Linde). Finale: l. Zonneveld 2. Boskamp; 3. J. v. Kampen; 4. Duyvenbode. Wedstrijd met safely-gangmaking: le rit: 1. W. Kuys; 2. Krijgsman (100 M.); 2e rit: 3. J. v. Kempen; 2. Zonneveld (10 M.). Fi nale: 1. Kuys, 2 v. Kempen (15 M.). Wedstrijd achter groote motoren in 3 manches over resp. 25. 25 en 50 K.M. Deel nemers: Snoek (Kaiser), Schlebaum (Massi cot), Linart (Pasquier Sr.), C. Blekemolen (Sleéker) eh Storm (Constant). le manche over 25 K M.: 1. Snoek in 18 min. 53 4/5 sec.; 2. Linart (200 M.); 3. Schle baum (210 M 4. Blekemolen (4700 M.); 5. Storm (5500 M.). 2e manche over 25 K.M.: 1. Snoek in 19 mi in. 4 sec.2. Storm (100 M.)3. Schlebaum (390 M.); 4. Linart (600 M.), 5. Blekemolen (2750 M). 3e manche over 50 K.M.: 1. Snoek in 39 min. 33 2/5 sec.; 2. Blekemolen (420 M.); 3. Linart (900 M.); 4. Storm (1150 M.); 5. Schlebaum (1250 M.). Totaal-uitslag: 1 Snoek 1 1* 1 3 P, 2. Linart 2 4 3 9 p.; 3. Schle baum 3+34-5= lip.; 4. Storm 5 2 4= 11 p.; 5. Blekemolen 4 5 2 11 p. Om den Grand Prix de Paris. Te Parijs zijn gisteren de eindwodstrijden gehouden om den Grand Prix de Paris, na dat Michard Zaterdag, vóór Baily en Leene den herhansingsrit had gewonnen. De uitslagen waren volgens de Courant.' Eerste kwart finale: 1. Faucheux2. Pou- fiam (op halfwiel). I Tweede kwart finale: 1. Michard; 2. ICpears, op 20 M. L Irwart finale: 1. Moeskops; 2. i ftoh:-b:-h np (wee lengten. J Vierde kwartfinale: 1. Schilles; 2. Pey rode, op één lc-ngle. Eerste demi finale: 1. Faücheux; 2. Schil- ics op 5 lengten. Tweede demi finale: 1. Michard; 2. Moeskops, op 3 lengten (de laatste 200 M. in 11 4/3 sec.). Eindstrijd: 1. Faucheux; 2. Michard, op l'/j lengte. Een overwinning van Mazaiiac. Op de wielerbaan le Bloherfeld werd :ri den groolen landenprijs, een sprintwedslrijd in vier serie9, de Nederlander Mazairac in het totaalklassemcnt met 7 p. eerste voor zijn landgenoot B. Leene en den Berlijn er Graue elk met 9 p. Graue stelde zich voor zijn nederlaag schadeloos door een overwinning in hel „Eröfnungsfahren", in welk nummer hij de eerste plaats bezette voor Leene en Ma zairac. De Tour de France. De achtste etappe van den Tour de France: Les Sables-Bordcaux (285 K.M.) is na een bestrssingssprint gewonnen door dc-A Belg Van Dam. Tweede werd de Luxembur ger Frantz, 3. Sellier (Belgie). 4. Hardy (België), 5. Van de Casteele (België), die* allen, evenals.niet minder dan vijf en veer tig renneTS, denzelfden tijd van 12 uur en 8 sec. noteerden. De negende étappe bracht dit keer een hoofdpelolon van 57 renners, groot er dan tot nu toe nog het geval was, tegelijk over de eindstreep. Het was uiterst moeilijk om de volgorde waar le nemen, door het groote aantal auto's dat de renners omgaf. Winnaar van deze étappe werd de °Luxemburger Frantz, die daarmee zijn iwcede zege behaalde. Tweede was Van Dam, derde Sellier, vierde Decorle, vijfde Merlens, allen Belgen. De lijd was 7 uur 38 min. -19 sec. In het algemeen klassement na deze negende étappe behoudt Van Slembroeck de leiding. Aldus is hier de stand: 1. Van Slembroeck 126 uur 29 min. 2. De Jonghe 126 uur 30 min. 9 sec. 3. Jules Buysse 126 uur 35 min. 17 sec. 4. Benoit 126 uur 39 min. 45 sec. en Tailleu zelfden tijd. 6. Cuvelier 126 uur 40 min. 20 sec. 7. Van de Casteele 126 uur 41 min. 22 s. 8. Lueien Buysse 126 uur 51 min 51 s. 9. Parmentier 126 uur 57 min. 24 sec. 10. Marlinello 127 uur 6 min. 10 sec. 11. Botlecchia 127 uur 14 min. 25 see. 12- Bceckman 127 uur 17 min. 6 sec. 13. Selier 127 uur 17 min. 40 sec 14. Frantz 127 uur 18 min. 43 sec. 15. Bellenger 127 uur 28 min. 53 sec. BILJARTEN. Om den Lisser-beker. Het concours om den Lisser-beker in het café ,,De Duif" te Lisse begint zijn einde le naderen. Enkele spelers vielen al af en van verschillende spelers is al te bemerken, dat ze voor geen prijs in aanmerking zullen komen. Voor liefhebbers zijn echter Dinsdag avond nog eenige spannende partijen te zien. Een drietal van de beste krachten zullen zich dan met elkaar meten. VOETBAL. Nederlaagwedstrijden L. F. C. L.F.C. I—Schoten I. 1-3. L.F.C. II— Norvicus I. 120. L.F.C. IIIRaceël I. 30. Vooral wat deze laatste uitslag betreft, zijn wij blij dat de elftalcommissie eindelijk heeft gebroken met de oude sleur, door nu ook eens jongere spelers de kans te geven. Rest ons nog te vermelden dat L.F.C. II tegen een achttal Norvicus-meuschen stond en daardoor de uitslag zoo abnormaal is. In een verre van fraai maar meer dan ruwe wedstrijd is Schoten er in geslaagü L.F.C. de eerste nederlaag toe te bren gen. Wanneer wij echter letten op de krachtsverhouding in 't veld, dan moet worden erkend dat Schoten meer heeft ge kregen dan het toekwam. L.F.C. heeft over t geheel niet zooveel aangevallen, maar dan toch nog waren in den regel de aan vallen te gevaarloos als gevolg van. het meer dan ruwe optredeD van enkele Seho- ten-spelers, zoo zelfs dat na rust de links half van Schoten het veld moest verlaten voor het unfaire spel. Zelf waren wij getui ge van het feit dat de aanvoerder van Schoten den scheidsrechter vroeg geen werk te willen maken van dit feit, iets waar wij ons feitelijk toch niet mee kun nen vcreenigen, want waar blijft dan de grens vooral waar twee L.F.C-spelere, 1 voor- en een na rust zoo goed als werden „gekraakt" zoodat verder spelen onmoge lijk was. De verdediging met linksback aan het hoofd was keurig, jammer genoeg kon Ar- noldus door bovengenoemde niet op volle kracht spelen en moest hij na rust vervan gen worden. Alleen nog wat zuiverder plaatsen en dat gedeelte van het elftal ia in orde. Kruit was safe en heeft menig gevaar lijke bal naar verdienste verwerkt. Over den wedstrijd zelf het volgende: Het begin is heel aardig. Er wordt snel en vlot gecombineerd en om beurten zijn beide doelen in gevaar. AJs bij een algeheele aanval goed doorgegeven wordt, rent H. Neuteboom naar voren, zet goed door ter wijl P. Mooten het vonnie voltrekt. Een keurig doelpunt door beide spelers. Even gaat het spel op en neer maar als daai bij een corner De Vos de bal stopt maar opspringt tegen zijn handen, wordt deze overtreding 1) met een strafschop bestraft. De aaaivoerder schiet keihard in en de stand is gelijk (1l), waarmede ook de rust aanbreekt Na rust is Schoten in de meerderheid, mede doordat de tweede speler ,,genomen"- is en het elftal daardoor geheel door el kaar gezet moet worden. .Wel doet L.F.C. nog moeite om te winnen (het was intits- schen 12 geworden) maar Wagemaker 2 maal tégen de lat aanschiet buiten bereik van den keeper en Schoten 5 min. voor tijd er (13) van maakt is het spoedig einde en heeft L.F.C. onverdiend verloren. De scheidsrechter zagen vij menigen keer beter. Hij was niet, altijd even juist in zijn beslissingen. Laten wij hopen, een volgender. keer beter. Seriewedstrijden „De Ooievaars". „Lugdunum" neemt momenteel deel aar. tic serie-wedstrijden van „De Ooievaars" te 's-G raven ha ge. waaraan ineer dan 1C0 elflallen deelnemen. Zij heeft ingeschreven met 4 elftallen, n.l. het lsle. 3de, 4de en 5de elltal Gisteren speelde het 1ste tegen de 4de k'asser T. O. G. O. Alhoewel Lug dunum-4 harer beste spelers miste, wist zij in de laatste minuut nog met 43 te zege vieren. Het 4de elftal won na spannenden strijd met 21 van H. D. V. II, terwijl het 5de met 42 de meerdere bleef van O. B. IV. PAARDENSPORT. Ccnconrs-hippique te Luzein. Zaterdag is in Lnzern, gelijk wij al aan kondigden, het eerste springconcours ge houden. Et werd gereden om den Prijs van Stau- eérhom. Zoowel ofncieren als dames en heerrijders konden er aan deelnemen. Hefc was een handicap-concoursvoor de paarden, die sedert 1 Januari 192-1 reeds vijf eerste prijzen gewonnen hadden in een nationaal of internationaal concours werden twee hindernissen met 10 c.M verhoogd; voor hen, die er meer dan vijf hadden ge wonnen, werden er vier met 10 c.M. ver hoogd en bovendien de sloot met 50 c.M. verbreed. In het geheel waren er twaalf hindernis sen met een maximium hoogte van 1 M. 20 en een maximum breedte van 3 M. 50. Er moest gereden worden met een snel heid van 350 M. per minuut. Er kwamen 139 ruiters uit voor dit con cours. Het is dus w|I bijzonder mooi, dat- twee Hollanders zich in de prijzen wisten te plaatsen: My Dcurlang van luitenant A. Colenbrander behaalde den derden prijs, Pickwick (R. P.) yap luitenant G. de Kruyff den 9den .De eerste prijs gaat naar Italië. Ook Roland van kapitein De Kruyff was in dc prijzen. SCHAKEN. Inter Nos, BoskoopMessemaker, Gonda In hotel „Ncuf" vond de ontmoeting plaats tusschen bovengenoemde schaakclubs. Het werd een spannenden strijd en het laatste bord bracht de beslissing, die even als in Gouda ook nu in het voordeel van schaakclub Messemaker" was nl. 87*G1/*. Hieronder volgt de gespecificeerde uitslag: Gouda (wit). Boskoop (zwart). LakerveldDe Bruin 01. De Jong—W. de Ruiter 10. RenemanZuidam V2^-1/*. ReerZijderveld 10. N.N.C. P. de Ruijter 10. Tukkerv. d. Geer 01. HckkerOtterloo 01, Van ErkKooy 01. BineJongsma 10. HomemanScbolten VaV2. WientjesLonkhuisen I0. DijkstraBouman 1— 0. Groenendijkv. Wijngaarden 01. PetitSytreme 10. Keetv. Kleef */aV2. WIELRITDERS EN TRAM VERKEER. Bii het rjjden ten opzichte van trams zijn de volgende punten in acht te nemen: 1. Langs een stilstaande tram niet passeeren als er niet voldoende ruimte voor de in- en uitstappende passagiers overblijft. 2. Een tram mag niet links worden ingehaald, als men daardoor op de linkerhelft van den weg komt. 3. Tusschen twee elkaar voorbij gaande trams doorglippen, is hoogst gevaarlijk. GEZONDHEIDSRAAD. In onze materieele wereld beschouwt de mensch zijn portemonnaie en zijn maag al9 twee van de gewichtigste dingen, over wel ker positie hij te allen tijde gefixeerd moet zijn. ik zal later nog gelegenheid genoeg krijgen om over de rol van de portemonnaie in het leven van den Indischgast en van den Tndischen toerist uit te weiden, maar ik dien den lozer in deze kroniek iets te vertellen over wat de Europeaan in Indië pleegt le eten. Mijn beminde lezeressen en de Lucullussen onder mijn lezers zullen dit waarschijnlijk een onmisbare toets vinden in de schildering, die ik mij tot taak stelde hun van het Indische leven op te hangen. Reeds op reis, aan boord van het schip, dat u naar Insulinde voert, begint gij eenigs- zins te beseffen, welk een rol de welvoor ziene disch in het leven van den Indisch gast speelt. Immers, zoowel aan boord van de Lloyd-, als van de Nederland-schepen pleegt men u volgens oude traditie eiken dag de daverendste menu's voor te zeiten. Reeds het ontbijt doet u denken aan de beschrij ving uit Tijl Uilenspiegel. Aan den lunch serveert men u nooit minder dan twee ge rechten en aan het middagmaal moet min der dan drie, plus voorgerechten, soep, toe spijs, vruchten, kaas en koffie. Als ge de eerste dagen nog te kampen hebt met de afgrijselijke kwaal, die men luchthartig zee ziekte noemt, doch die in werkelijkheid on? geveer het ergste is, waaraan een mensche-» lijk wezen kan lijden, dan kan de aanblik van zulk een menu of van zulk een disch uw doodstrijd slechts verergeren en uw walging van alles wat met deze wereld samenhangt, slechts vergroöten. Doch hoe meer ge u zelf weer tot een aangenamer leven voelt ontwaken, hoe zekerder ge uw onderdanen tot zeebeenen zich voelt ont poppen, des te aangenamer komen de geu ren uit de kombuis, waar tal van witte kok> den ganschen dag in de weer zijn uw reuk orgaan strcelen. En dan komt het schoone oogenblik, dat ge u veilig aan tafel kunt wagen zonder na den eersten lepel soep, als of een adder u had gestoken, lijkbleek op te rijzen en met ongewone haast over de ver schansing le gaan kijken. Dan eet ge weken lang eiken dag uw ontbijt plus uw twee plus drie gerechten plus uw thee met koek jes plus uw avondsandwiches, totdat ge vroeger of later, meestal zoo in de buurt van Colombo, den invloed van het overrijke. overdadige en al te overvloedige eten en het gebrek aan lichaamsbeweging gaat gevoelen in den vorm van een permanente kregelig heid. die u onaangename dingen doet zeg gen. wanneer aan de bridge-tafcl uw part ner verkeerd heeft gesneden of wanneer de vrouw van den assistent-resident heeft be weerd. dat uw Kareltje een wilde jongen is. De twisten cn de afscheidingen in clubs en clubjes, die elkaar niet meer kennen en niet meer groeten, de intrigues en de veeten, die meestal in de derde week eener reis van of naar Insulinde plegen te ontkiemen of los le breken, moeten m.i. hoofdzakelijk wor den toegeschreven aan de overdadige hoe veelheid vitaminen, eiwit- cn koolstoffen, waarmede de maatschappijen hun passa giers plegen vol te proppen. Een eenigszins matiger regime, dat dan weer de altijd nog veel te hooge passage-prijzen zou kunnen doen verlagen, zou zeker aanbeveling ver dienen, vooral waar in de praktijk de men- schen, die aan den wal een goede cn ge soigneerde doch eenvoudige keuken gewend waren, op deze eet-orgieën meestal geen prijs stellen, terwijl juist zij, waarvan men kan en mag veronderstellen, dat zij tot nu toe een meer bescheiden keuken gewoon waren, zooals zoovele zeer ondergeschikte gouvernementsambtenaren, die nog altijd eerste klasse mogen reizen, immer bij de eersten behooren, die op de overigens voor treffelijke kwaliteit van het scheeps-eten af geven. Maar nu de keuken in Indië zelf. Zij is Europcesch of Indisch en de Europeaan ge niet meestal van beide, waarbij de Europee- sche keuken natuurlijk aan de omstandig heden moet worden aangepast en de Indi sche zich een beetje naar den Europecschen smaak moet voegen. Voor pas geïmporteerde en dus nog niet geroutineerde Hollandsche huisvrouwtjes is dat aanpassen van hun Hollandsche kokerij aan de Indische toestanden in de beginne niet zoo heel makkelijk. Men neme b.v de groenten. Men kent er van onze tallooze Hollandsche groentesoorten slechts betrek kelijk weinige, zooals spinazie, andijvie, sla, sloofasperges, aubergine, worteltjes en last not least aardappelen, doch van deze laatste maar één soort. Daaruit moet men hoofd zakelijk zijn keuze doen. doch dat kan men dan ook het gansche jaar, want deze groen ten, worden in de bergen geteeld en hun groei is van geen jaargetijde afhankelijk, zooals in Europa. Daar staat tegenover, dat de smaak lang niet is als van hetzeïfdo product in Holland. Indische spinazie, an dijvie, sla, het smaakt alles zoo wat het zelfde en niet zoo heel erg goed. Het is namelijk een eigenaardig verschijnsel, dat in Indië, het land van de onbegrensde vege tatie, de Europeesche producten slechts bij uitzondering goed aarden en dan nog meestal ten koste van den smank. Sla wordt door voorzichtige menschen,' die naar de adviezen van hun huisarts luisteren, nim mer in rauwen toestand gegeten van wege het cholera-gevaar. De prijzen zijn, daar de groenten slechts op zekere hoogte geteeld worden en vervolgens naar de lagere stre ken moeten vervoerd worden, natuurlijk lang niet goedkoop en de Hollandsche huis vrouw heeft hierbij, evenals bij zooveel an dere artikelen haar Hollandsche prijsbe- grippen geheel en al te herzien. De vlceschprijzen verschillen niet zoo^ veel van de onze, maar het vleesch staat ook alweer in kwaliteit ver achter bij onze Hollandsche biefstukken. Melk en eieren zijn in Indië tweemaal zoo duur als in ons gezegend land. Indische eieren zijn boven dien half zoo groot als het product van een Hollandsche kip, die op haar beurt weer zich verhoudt tot haar Indische collega als een weldoorvoede hommel tot een mug Om geheel de waarheid le zeggen, een Indische kip is een der merkwaardigste dieren van de schepping. Zij beslaat uit een kop en twee lange magere poolen, te zamen ver bonden door een stel vezeE, waarop hier en daar een veertje ter versiering. Voor con sumptie gereed op uw bord heeft het ge heel veel van een knibbelspel. Melk wordt slechts geconsumeerd uit gesteriliseerde flesschen, doch verreweg in de meeste ge vallen uit blik. Ook al weer wegens het choleragevaar Daarom wordt ook al het water, bestemd voor koken en drinken, ge kookt en in filters of op flesschen bewaard. Een zorgzame huismoeder laat het koken van het water nimmer aan de bedienden over, doch houdt daarop altijd persoonlijk toezicht. De inlander mist natuurlijk eik elementair begrip van hygiëne; en het blijft uw huisjongen en uw kokki ten eenen- male ontgaan, waarom water gekookt moet worden. Zij zullen daarom, als gij er niet op let, het onder uw persoonlijk toezicht gekookte water zonder blikken of blozen gieten in een glas, dat zij even le voren met pulwater hebben omgespoeld en daar na niet gedroogd. Uit het bovenstaande volgt, dat de huis vrouw, die haar Europeesche keuken in In dië handhaaft, en dat gebeurt bijna altijd, dikwijls voor niet geringe moeilijkheden staat bij de dagelijksche vaststelling van haar menu. Dan brengen de conserven red ding. Deze worden in Indië in onnoemlijke hoeveelheden gebruikt. Tieleman en Droa zijn in Indië even populair als in Nederland Peek en Cl oppenburg of C. en A. Versche doperwtjes, sleepasperges, celeri au jus, schorseneeren, spruitjes, roode en witte kool, zuurkool, de Indischman eet ze uit blikt Groentesoep, oxtailsoep, bouillon, pouIeL soep, erwtensoep, uit blikl Knakworstjes, braadworst, rookvleesch, leverpastei, cham pignons, havermout, uit blikl En dan is er nog een eigenaardig ver schijnsel. Wij dwepen in Indië, waar het toch zoo duur is en ook de lichtste maaltijd ons nog veel warmer maakt, met echten HoHandschrn winterkost. Geen land, waar dc snert en de boerekool met worst zoo in eerc worden gehouden! En wanneer mijn geachte lezeressen en de Lucullussen onder mijn lezers nu mochten ten denken, dat wij met onze Muropeesche tafel in Indië toch wel zwaar gehandicapt zijn, dan moet ik iiun ten slotte ter gedeel telijke geruststelling nog wijzen op hot in- sliluut van de „vrieskamer". Na de aankomst van de mailboot uit pa- tiia verschijnen in de Indische dagbladen de verlokkende advertenties van de delica-< tossen winkels met het enkele woord „vries kamer", welk tooverwoord het oog van alle smulpapen, die Indische menschen allemaal meer of minder zijn, doet fonkelen. De chauffeur wordt geroepen, dc auto voor^e- reden en mevrouw cn dikwijls ook mijnheer laten zich rijden naar de bekende adressen, waar de heerlijkheden liggen uitgestald, die zoo juist in de vrieskamer van het schip om zoo te zeggen vcrsch uit Nederland zijn aangevoerd. Daar liggen op de marmeren toonbanken de gerookte zalmen, de Holland sche hammen, de gerookte palingen, de goud" bruine sprot in bosjes, de ansjovis, de ha ringen in allerlei vorm, de preskoppen. de ossentongen, de rollades, de Edammer- en I-cidsche kazen, de Roquefort, de Camem bert, de Neirfchalel, do caviar, de pMé's Gö moet echter niet naar de prijzen vragen! Zoo groot is echter de aantrekkingskracht van al dit heerlijks, dat na vier of vijf dagen de aankondiging verschijnt, dat de vrieska mer is uitverkocht en dan wacht de goe gemeente, niet alleen om ,d<? brieven, weer verlangend naar de volgende maill In mijn volgende kroniek, hoop ik den lezer een en ander te vertellen over wat do Indische en de Chineesche keuken den Euro peanen aan geneugten opleveren en over den vorm, waarin men daarvan pleegt to genieten. D. B. Vraag. Tegen mijn houten schutting heb ik een trosroos, welke er den laalslcn tijd schimmelig uitziet, zooals u aan den bijgevoegden (ak zult zien. Ik heb ze be goten met een zwakke zeep-oplossing. I* dat goed? Mevr C., le L'. Antwoord. Uw toos is aangetasC door de bekende zwam, die het „wit" ver oorzaakt. U bestrijdt deze ziekte 't best door de ergst aangetaste deelen (takken en bla deren) te verwijderen en te verbranden en door de plant te bestuiven door bloom van zwavel. Dit eenige dagen herhalen. Vooral na regen. De zwavel dient heel fijn over do plant aangebracht. Ook kunt u do plant be- spuiten met 0.1 pet. salieylzuur in een weinig brandspiritus opgelost en 2 pet groene zeep in water. Vraag. Zou u me kunnen zeggen, wall ik aan mijn rozen moet doen, die er uilzien als bijgaande? K. K„ ie L\ Antwoord Uw roos heeft last vail „het wit". Bestrijding in bovenstaand anl- woord aangegeven. Vraag. Mijn Hortensia staat in pot ill bloei. Hoe moet ik de plant overhouden en behandelen om haar weer in bloei ie krij gen? P.v. L., \e L\ Antwoord. De bedoelde pot is voot uw plant niet te klein. Hoofdzaak is of <Jd potgrond van goede hoedanigheid is, wat zeer waarschijnlijk wel 't geval is. Na den bloei dient de plant kort ingesneden tn met den pot in den tuin geplaatst tol "den rand ingegraven op een zonnige plaats. De bo venste aarde wordt verwijderd en vervan gen door nieuwe, vermengd met oude mest. De plant zal nieuwe loten vormen, waarvan 5 a 7 worden gehouden en elk aan een slokje opgebonden. Dagelijks moet gegoten en in Augustus geeft u een paar maal ver dunde koemest. In eind September gaal de plant naar binnen en ze wordt koel. maar vorstvrij overwinterd. Langzaam geeft u minder water, in Dec. en Jan., wanneer de plant ongeslookt staat, geeft u weinig of niets. Er mag fo^noods een gedeelte van het blad afvallen, zoodra de dagen mooier wor den, geeft u meer vocht en zal de plant gaan doorgroeien en de bloem ontplooien. Vraag. Is bijgaande vrucht eetbaar?! K. C. G. S.. le L. Antwoord. Naar het blad le oordee- len (de vrucht is verdroogd) behoort uw plant tot de sierkersen. De vruchten hier van zijn wel niet schadelijk, maar worden gewoonlijk niet gebruikt. J. S. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motlo „Tuinbouw" J. M. le L. 't Schema kunt U bij ons bu, reau afhalen. Er zijn tal van boekjes op ra- diogebied. liet amateurslation van de Corver (prijs c a. 13.75) of Grondbeginselen der radio van Swierslra (prijs c.a. (2.75) zijn wel aan te bevelen. Een aardig leekenboekja is Hel Vademecuum van Lichtenveld. Prijs 25 cent. 2 telefoons op een krklal geelt natuurlijk een zwakker geluid, en dit is al niet sterk, zoodat U dan beter een l-lamptoestel zoudt kunnen maken. Abonne J., te L. Alle goederen zijn door het huwelijk uw beider gemeenschappelijk eigendom geworden. Vóór de huwe!ijksvol-i trekking hadt u bij huwefijksche voorwaar, den bepalingen moeten vastleggen, al9 door u bedoeld, bij nofarieele akte. Abonné, te L. U erft met haar kindereni mee. Als u de zaak aan uw zoon wilt na. laten, moeten u haar toch eerst in eigendom hebben. Een testamentaire beschikking geeft de meeste zekerheid. - v 3—

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 7