Hst Ondergrondsche Syndicaat No. 20339. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 5 Juli Tweede Blad Anno 1926, BINNENLAND KERK- EN SCH00LNIEUWS. RADIO-PROGRAMMA. INGEZONDEN. FEUILLETON. Onze Vloot. De Koninklijke Nederlandsche Vereeni- ring Onze Vloot heeft Zaterdag in restaurant Boschlust te Den Haag een algemeente ver gadering gehouden. De voorzitter van hel hoofdbestuur, de heer H. M. van Bemmelen, deelde m zijn openingsrede mede, dat K. H. Prins Hen drik, eere-voorzitter van Onze loot, benent yan verhindering tot bijwoning dezer ver- Kadering had gezonden. Telegrammen van hulde en verknochtheid werden daarna toegezonden aan H. M. ae Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik. De secretaris, jhr. C. A L. van der Wijck, bracht hierna het jaarverslag uit. Het leden Lil is gedurende 1925 iets ver minderd, doch niet in die sterke mate als de voorafgegane jaren. De periodiek aftredende leden, de heeren mr C H. Guépin, jhr. mr. J. W. Schorer, G. J Steal, mr. L. T. Plemp van Duiveland en L. J. II Willinge, werden bij acclamatie herkozen, evenals de 29 leden van den Al- geraeenen Raad van Onze Vloot. In de vacature wijlen ihr. mr. A. P. C. van Kamebeek werd tot lid van den Alg. Raad gekozen de oud-minister van Oorlog J. J. G. van Dijk, voorzitter'van de Vereeni ging Ons Leger. Omtrent de plaats waar de volgende jaar vergadering zal worden gehouden, zal het hoofdbestuur, dat een uitnoodiging heeft ont vangen om deze bijeenkomst in Twente te houden, een nader voorstel te doen. De voorzitter bracht vervolgens verschil lende adviezen van de afdeelingsbesturen in zake de propaganda-commissie ter tafel. Als propaganda-middelen werden voorge steld de draadlooze omroep, de uitgifte van drie-ledige briefkaarten, het plaatsen van korte versjes in verschillende dagbladen en de samenstelling van een film, deze laatste door een operateur die de reis van de Suma tra zal meemaken. De kosten dezer film-pro paganda worden geraamd op f 6000 a f 7000, voor de bijeenbrenging van welke som een speciale commissie werd benoemd. Nog deelde de voorzitter mede, dat het hoofdbestuur ook aan de Sumatra een scheepsklok zal aanbieden, zoomede dat de kalender van Onze Vloot voor 1927 twaalf teekeningen van den kunstenaar Goedhart zal bevatten, waarop de voornaamste thans bij onze Marine in dienst zijnde schepen in beelcÖzijn gebracht. Jhr. van Panhuys bracht bij de rondvraag de verplaatsing van de matrozenopleiding van Gorkum naar Vlissingen, zooals deze wordt voorgesteld door minister Lambooy, ter sprake. De vergadering werd hierna gesloten, waarop de leden zich begaven naar de Raad zaal in de Javastraat voor de ontvangst door het gemeentebestuur. De namiddag was verder bestemd voor de bezichtiging van het Vredespaleis en een thee op Voorlinden, aangeboden door jhr. II. Loudon. Een gemeenschappelijke maaltijd in het Kurhaus besloot dezen dag. Ned. Vereeniging voor Volks- en Schoolbaden. Zaterdag werd in „deHarmonie" te Gro ningen de 24ste algemeeno vergadering van de Ned. Vereeniging voor Volks- en School-, baden gehouden. Vrijdagavond had de officieele ontvangst ten stadhui ze plaats, waarna een autotocht naar het Clubhuis aan het Paterswoldsche •fOoer werd gemaakt. Dr. N. M. Josephus Jitta presideerde. De secretaresse-penningraeesteresse mevr. ^Aelb. RuyschDouwes Dekker bracht het jaarverslag uit. Het jaar 1925 kenmerkte ^ich door bijzondere activiteit met betrek king lot de totstandkoming van nieuwe bad inrichtingen. Om tot een daadwerkelijke oprichting van volksbadhuizen te komen sloten zich op nieuw verschillende gemeentebesturen (Hel mond, Deventer, Sassenheim en Bloemen- daal) bij de vereeniging aan> alsmede eenige vereenigingen. De winst- en verliesrekening toont aan de debetzijde een bedrag van f 2618.06 ten be hoeve van de onkostenrekening op de credit zijde met het .steeds dalende cijfer der con tributie. De balans geeft een eindcijfer aan van f 36,721.39. De rekening werd goedgekeurd. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening werden benoemd de heeren dr. Horst te Leiden en Beveringh te Utrecht. De beide aftredende bestuursleden mevr. A. M. RuyschDouwes Dekker en de heer W. van Boven wefden herbenoemd. Tot lid van het bestuur (vacalure-Joh. de Breuk) werd gekozen de heer Mr. J. Hengst. Het voorstel van het bestuur om tot ver hooging der geldmiddelen de contributie te verhoogen van f 1 lot f 2.50 voor de gemeen ten en rechtspersoonlijkheid bezittende ver eenigingen tot f 10 en voor de overige f 5 werd aangenomen. Nadat de gewone agenda was afgehandeld werd door den heer J. de Vries, te Den Haag een voordracht gehouden over „Schoolba den". Daarna sprak Prof. dr. C. E. Benjamins te Groningen over het onderwerp: de overdekte zweminrichtingen, bezien uit oogpunt van de volks- en schoolbaden. Na de voordrachten, die door lantaarn plaatjes werden verduidelijkt en met belang stelling werden gevolgd, was er een samen komst in den tuin „de Harmonie", vervol gens gemeenschappelijke maaltijd, terwijl de9 avonds eene ontvangst in het Helper Zwembad plaats had. Zomerconferentie van de Vereeniging van Chr.-Hist leden van Gemeentebesturen. Zaterdag is allereerst de algemeenc ver gadering der vereeniging gehouden. De secretaris, de heer H. J. Bulten, burge meester van Blokzijl, la3 het jaarverslag voor, waaruit bleek, dat het ledental daalde van 384 tot 360. De penningmeester, de heer H. v. Boeyen, le Voorburg, bracht het financieel verslag uit. De inkomsten hebben bedragen f 2979, de uitgaven f2330. Bij acclamatie werden de aftredende be stuursleden, de heeren J. L. Oosterhof, bur gemeester van Ternaard, J. ter Haar, wet houder van Amsterdam en J. Knoppers, bur gemeester van Meppel, herkozen. Op voorstel van den heer J. Zwamborn, van Heemse, zal in overweging genomen worden, het volgende jaar weer te Lunteren te vergaderen, zoo mogelijk in aansluiting met een Unie-conferentie, waarbij dan een der onderwerpen speciaal het gemeentebe leid zou kunnen betreffen. Hierna werd de conferentie voortgezet met een voordracht van den heer v. Boeyen, van Voorburg, over: De gemeente en de Wo ningwet. Over: De stad en het platteland heeft de heer A. J. van Gerrevink, burgemeester van Oldemarkt, in de middagvergadering een in leiding gehouden. Ned. Vereen, van Spoorwegmannen. Gisteren, den laatsten dag van het vier- daagsch feest der Nederlandsche Vereeni ging van Spoor- en Tramwegpersoneel, werd een demonstratie gehouden, uitsluitend van leden der Nederl. Vereeniging. In den loop van den morgen hadden de treinen ongeveer 7000 spoormannen uit alle deelen van het land aangevoerd; uit verschillende streken waren de treinen versterkt, terwijl uit Zeeland een extra-trein met feestgan gers gekomen was. Na de demonstratie trokken allen naar het nieuwe spoorweghuis, waar verschil lende sprekere het woord voerden. Des avonds had een groot tuinfeest plaats. Het bestuur van den Nederl. R.-K. Middenstandsbond heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin bezwaren tegen het ontwerp-Wegenbelastingwet wor-. den ontwikkeld. De gewone audiëntie van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Donderdag 8 Juli e.k. niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. De ramp op Sumatra. BATAVIA, 3 Juli (Aneta) Het aantal dooden bedraagt tot dusver 198, w. o. de reeds gemelde eene Europeaan. 70.000 men- schen in de afdeeling Padang Pandjang zijn vrijwel alles kwijt Millioenen zijn noodig. Flet bestuur doet het mogelijke voor hulp- vcrleening en heeft de levensmiddelendis tributie geregeld. Giften, groot en klein, waarvan nauwkeu rig verantwoording zal worden gedaan, wor den, met vermelding van „Voor de Padang- ramp— gaarne ingewacht aan het adres van den Kon. Nat. Bond „Hel Oranje-Kruis", rekening houdende bij de Hollandsche Bank voor Zuid-Amerika, Heerengracht 438, Am sterdam, of aan dat van den secretaris: Postgiro nummer 106900. De strijd op Atjeh. KOETARADJA, 3 Juli. Een patrouille onder kapitein Behrens.nam een tot verdedi ging voorbereide missigit m in Gampang Kroecng Lpeas in Boven-Troenibon. De lei der Teungkoe Poeli werd met 17 volgelingen, o.w. enkele ondergeschikte aanvoerders, neergelegd. Onzerzijds werden 2 marechaus sees licht gewond. (Aneta). RECLAME. Eenige druppels zijn voldoende I Het mondwater Odol is zoo voordeeLig in het gebruik, omdat slechts enkele druppels vol doende zijn, waardodr men maanden lang aan een flacon genoeg heeft. Odol is dus het voordeeligsle van alle middelen ter verzor ging van mond en tanden! 7599 Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Leksmond: dr. Ronner, te Doornspijk. Bedankt: voor Roodeschool: R. B. Even huis, te Winschoten. Gexef. Kerken. Beroepen: te Amsterdam-Zuid binnen het Kerkverband: G. van Duinen, te Schiedam. Aangenomen: naar Zevehbergen: J. Sme- lik, cand. te Hillegom; naar Mijdrecht: A. K. Krabbe, cand. te Staphorst. Bedankt: voor Houwerzijl en Kollumer- pomp, J. Smelik, cand. te Hillegom; voor Nieuwendam, A. K. Krabbe, cand. te Stap horst. Prof. Slotemaker de Bruine neemt ontslag. Het Weekblad der Ned. Herv. Kerk meldt dat prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine zijn ambt als hoogleeraar te Utrecht vanwege de Ned. Herv. Kerk heeft neergelegd. In de a.s. gewone vergadering der Algemeene Synode zal de benoeming van een nieuwe hoog leeraar te Utrecht plaats hebben. De kwestie-Geelkerken. Bij de Gereformeerde Kerk van Amster dam-Zuid binnen het kerkverband is in de vacature dr. G. J. Geelkerken beroepen ds. G. van Duinen, van Schiedam. De Generale Synode weer bijeen. Wij vernemen, dat het plan bestaat de Generale Synode der Gereformeerde Kerken tegen 31 Augustus a.s. te Assen weer bijeen te roepen o.a. ter behandeling van de grava mina van ds. G. Koppenaal te Monnikendam en ds. N. D. van Leeuwen te Harkema Opeinde. Vak- en Nijverheidsonderwijs. Door de vakgroep Werktuigkundigen van de Vereeniging tot Bevordering der Vakop leiding in Nederland en den Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheids onderwijs, is het plan opgevat tot samenstel ling van een Centrale verzameling van plaatjes en films op technisch gebied betrek king hebbende op de industrie, welke als hulpmiddel bij het technisch onderwijs kun nen worden gebruikt. De bedoeling is deze plaatjes op aanvraag aan de vakscholen en andere instellingen in bruikleen af te staan. Om tot dit doel te komen, is de medewer king ingeroepen van vooraanstaande in- dustrieelen, welke bijna zonder uitzondering hunne medewerking hebben toegezegd en in verschillende vormen ook reeds hebben ge geven. Door die algemeene samenwerking heeft men thans reeds de beschikking gekregen over een vrij groot aantal lantaarnplaatjes en enkele films. Ook is door de medewerking van den heer G. de Jong. directeur van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, te Amsterdam, de beschikking gekregen over een goed werkend bioscoop-apparaat, voor de vertooning der technische films. "ol nu toe zijn beschikbaar de volgende series plaatjes en films: land- en schecps- kelels; land- en scheepsmachines, verbran dingsmotoren voor land- en scheepsgebruik, appendages, eloctrische ontsteking van mo toren, metaalbewerking, ankcrwikkelen, eloctrische apparaten, een volledig trambe drijf, vervaardiging electrische kabels, ver vaardiging electrische kabels (film), lampen- fabricatie, lampenfabricatie (film) en staal- en ijzergieterij (film). eert. 4.05: Sprookjesvertellen. 4.35 6.20: Ooncert door den fluitvirtuoos Arno Birr. 6.35: Spaanschc les. 7.20—8 u. Italiaansche les. 8.20Voorlezing uit wer ken van Ph. Weitz. 9.05: Concert. Or kest. P. Lordtmann, bas. VOOR DINSDAG 6 JULI. Hilversum, 1050 M. 12 en 7.30 u.Po- litieber. 68 u.Vooravondconcert door het H.D.O.-orkest, o.l.v. Fr. Lupgens. So liste J. Mary,sopraan. 7.45 en 10 u. Pcrsber. 8.10: R.-K. Omroep. Dames: Tine Moes, alt. M. Gysbertse, sopraan. Frouwe Boomgaard, piano. SprekerHr. J. de Rooy, directeur der Strafgevangenis te Amsterdam, la. Sub Tuuin, L. v. Beetho ven, b. Veni Creator, Beethoven, (alt en sopraan). 2a. Verklarung, Scflmbert. b. Auf dem Waoaer zu Singen, Schubert (alt). 3. Bibliches Lied, Dvorak (sopraan) la. Het Schrijverke, Guido Gezolle. b. Het Meezen- neslje, Guido Gezelle (declamatie: TLne Moes). 3a. Sonate in d-moll en b. Sonate in d-dur, Scarlatti (piano). 6. Rede van den heer J. de Róoy, over: De reclasscc- ring van gevangenen, een actueel vraag stuk, aoowel tijdens de strafvoltrekking als daarna, waarbij het particulier initia tief niet kan worden gemist 7a. La vierge a la crrêche, C. Frank. b. Enfants d'un jour, C. Frank (sopraan en alt). 8a, De Glimlach, A. v. Scheltema, b. Kinderge dachten, A. v. Scheltema (declamatie Tine Moes). 9. Lente, Ph. Loots (sopraan). 10. Ariette, Pergolese. (alt). 11a. Duo des deux Bergères (Anno 1615). b. Heer Jezus heeft een Hofken, Middeleeuwsch duet (alt en sopraan). Daventry, 1600 M. 11.20—1.20: Het radiokwartot en solisten (contra alt, tenor, viool). 1.202.20: Orgelconcert. 3.35: SdioollezingElementary music. 4.20: Tijdsein, lezing: A peep inside a bee-hive. 4.35: Orkestmuziek. 5.05: Kinderuurtje. 5.50: Lezing: Is scientific invention be coming a nuisance? 6.50: Dansmuziek. 7.20: Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws Fransche voorlezing, 7.45: Piano-noctur nes van Chopin- u.LezingThe B. B C. and the rural listener. 8.20: Wed strijd. Drie dram, sehetsen. 1. ,,The cross roads". 2. Birds of a feather. 3. The fatal Flaw. 4. Dinner for six. 9.05: De Roos ters. A. Macknes8, tenor. S. Hunt, bariton. P. Merriman, humorist. W. Mack, humorist G. Western, piano. 9.50: Weerber., nieuws. LezingMusic and the ordinary listener. 10.25 Zeeliedjes. Orkest. H. Williams, bariton. O. Fox .Smith, voorle zing. 10.50—12.20: Dansmuziek. Parijs Radio-Paris", 1750 M. 12.50: Ooncert door het orkest Luc-ien Paris. 5.05: Concert. 8.50: Concert. Königswüsterhauaen, 1300 M. 8 50: Orkestconcert. Werken van Dvorak. G. Havemann, viool. Daarna nieuwsber. BRUSSEL, 436 M. cn Antwerpen, 2G5 M. 5.20: Orkestconcert. 8.20: Concert. 8.50: Causerie. 9.20: Concert. 10.20: Nieuwsber. Munster, 410 M. 1.35—2.50: Volkscon- (Builen veranlwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Geëerde Redactie 1 Met dank voor uw welwillendheid voot onzen arbeid tijdens het afgeloopen winter» seizoen, vragen wij u bo^efd een plaatsje voor onderstaande verantwoording: Rapport Kindervoeding winterseizoen 1926, „Jeruëi", Middelstegracht 3* Terugziende op den arbeid voor onze kleine beschermelingen in den afgeloopen winter, kunnen we tevreden zijn. Met vreeze en beve vingen wij den arbeid aan, want de vorige winter deed ons met een tekort sluiten van f 296,85 over het geheele sei zoen Thans bedragen de inkomsten aan straat- collecte f2431.54 (tweeduizend vierhonderd een en dertig gulden vier en vijftig cent). Aan giften in geld f249.78, maakt f2681,32. Uitgaven: Brood, bolef, melk, soep, brandstoffen, eieren, steun f 1714,571/* Onderhoud gebouw, aanschaf fing en onderh. meubilair 267,70 Drukwerk., schrijfbeh., porti 87.2G Schoonhouden der inrichting 79,50 Kleine onkosten 23.871/® Voeg hierbij het tekort van het vorig seizoen 296,85 dan rest dus een bedrag van 211,56 f2681,32 Wanneer we de giften in nalura hierbij voegen, dan hebben wc de kleinen doen verorberen zevenduizend brooden, vijfdui" zend liter melk enz., enz. Dat we dus na zooveel hulp le hebben verleend een saldo hebben, slemt ons zeer dankbaar, want we zijn nog met ons gebouw en meubilair niet waar we wezen willen en kunnen nu met dit kleine saldo weer een sfapje verder gaan, Zooals we reeds eerder meldden, zullen wc met enkele weken zoover gevorderd zijn, dat we een zaal met bedden gereed hebben en tot ons kunrten nemen arme kleinen, die noodzakelijk moeten worden opgenomen, omdat, hoewel nog niet ziek, zij toch door gebrek aan geregelde, gezonde voeding, Irissche ligging, reiniging enz. dreigen t.b.c. patiënten te worden. We hebben toezegging van een paar H.H. doktoren, die bij de inrichting practische wenken verstrekten, dat zij ons gratis ter zijde staan. Later volgen hierover meerdere gegevens. Natuurlijk kunnen wij met die luttele ruim f 200 slechts weer een klein eindje verder, doch we vertrouwen, gezien de stapel brood, de groote plas melk, om nog niet te spreken van den berg kleeren, uie u ons verstrekte, dat we zeker alle be zwaren en gevaren trotseerende, nog veel zullen mogen doen aan u en onze kleine beschermelingen. Van alle uilgaven werden kwitanties ge^ houden en met de collecteboeken enz. over handigd aan het accountantsbureau van den Heer I. J. SI003, Nieuwsteeg. alhier, welke verklaarde de zaken in orde te hebben bevonden. De Penningmeester, G. S. BOGAARDS, Rijnkade 6a GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping in het Notarishuis le Leiden op Vrijdag 2 Juli 192G ten over staan van mr. II. M. A. Coebergh, notaris te Leiden: Ulrochlsche Veer 25, Loopcr A. van der Goot voor f7000; Zijlsingel 9, C. Vonk voor f 1503; 2e Gortestraat 70. C de Mun- nik voor f500, Voorschoten. Rijndijk B 98 C. L. van Dam q.q voor f 2675Rijndijk B 100, J. Meijer q.q. Voor f 1120. Door Mrs. C. N. WILLIAMSON. Nederlandsche vertaling van Ada van Arkel. 41) Toevallig kwam juist, terwijl lady Marsden hem dit nieuws overbracht, de man met het gevreesde blauwe papier. Franklin werd 'aan zijn belofte herinnerd en zij vluchtte, doch niet naar haar eigen kamer. Zij durfde niet in de hall wachten voor het geval er soms eenig dispuut zou ontstaan en zij er hij zou gehaald worden om met „den vree- selijkcn inan", wiens komst haar zenuwen zoo geschokt had, le spreken. Zij knabbelde haastig een paar regels aan Franklin: „Ik ga naar de kamer van gravin Ka- «rovski. Kom ook naar haar zitkamer en raak uw linkerwang aan als alles in orde is." en gaf de gesloten enveloppe aan een kollner, met het bevel die aan Franklin te geven, zoodra hij terug kwam. Lady Marsden had een uitmuntend ex cuus om gravin Karcski te bezoeken, daar zij nu van den diefstal gehoord had, het 'eenige onderwerp van conversatie onder de gasten van het hotsi. Toen zij pas elkaar hadden leeren ken nen hadden lady Marsden en gravin Ka rovski veel met elkander omgegaan. De gravin had zich voor lady Marsden ge- ïïl3ïC3~eerd.' on:K*at zó' kennis was van 'Mark Carringfon, en lady Marsden had Belang gesteld in de gravin, omdat zij een JTJendin was van mr. Franktin, den knap- .pen Amerik.aanschen millionnair, over wien iedereen in het hole1! praatte. Sedert korten tijd was er echter een eenigszins gespannen verhouding ontstaan tusschen hen en lady Marsden vermoedde, dat de gravin jaloersch was op Viola en Franklin. Niets wetende van een verstandhouding tusschen hen, die Sheila dadelijk had vermoed, had zij geen reden, dacht zij, om bang te zijn voor de gravin. Franklin was verLiefd op Viola en het amuseerde lady Marsden om het ver driet van de andere vrouw te zien. Nu besloot zij, na haar sympathie te hebben betuigd over het verlies van haar juweelen die beroemd waren in het heele hotel om als terloops over Viola'3 verloving te pralen, en misschien in alle onschuld te vragen of de gravin er misschien al van gehoord had van „haar vriend, mijnheer Franklin". Lady Marsden vond de deur van de zit kamer van de gravin op een kier staan. Zij klopte en toen er geen antwoord kwam, duwde zij de deur verder open. Er was nie mand, maar toen zij aarzelend op den drempel staan, keek de Fransche kamenier van de gravin haastig uit de andere kamer. „Waar is mevrouw?" vroeg lady Mars- den. De vrouw was bezig een mooie tea-gown op le vouwen en lady Marsden merkte op. dal zij zeer bleek zag met een eigenaardige, gespannen uitdrukking in de oogen, of zij ieder oogenblik verwachtte, dat er iels vreeselijks zou gebéuren. Maar misschien was dat alleen de uilwerking van den dief- sLol van dien nacht; bedienden waren dikwijls zoo. „Madame la comtesse is plotseling weg geroepen, nay lady," zei ze. „Ik ben haar goed aan hel inpakken cn zal zoo [\uw als ik kan volgen." „Is zij weg?" riep lady Marsden uit. „Dat is al heel plotseling. Komt dat door den diefstal?" Het donkere gezicht vah de kamenier beefde even. „Ja, mevrouw, om den dief stal," zei ze. „Zij komt toch zeker terug?" VToeg lady Marsden, „Zij heeft, niemand goeden dag gezegd „Ik weet het, mylady, het is heel jammer en mevrouw spijt het ook hoei erg; maar ik denk niet, dat zij terug zal komen, maar natuurlijk ben ik niet op de hoogte van haar plannen." Er ging lady Marsden ineens een licht op. Zij vermoedde, dat Franklin de gravin van zijn voornemen om met Viola te trouwen had verteld, en dat zij in haar woede Glen^ torly verlaten had. „Die juweelen zijn alleen maar een excuus," dacht zij. „De gravin heeft zeker gevoeld, (lat zij die twee niet samen kon zien en is daarom verdwenen, waarschijn lijk met een of ander excuus over Scolland- .Yard. Maar misschien weet lady Ethinglon er wel meer van. Zij waren den laatsten lijd altijd om of bij elkaar en het feit, dal zij nu beiden bestolen zijn, zal hen nog wel dichter bij elkaar hebben gebracht." In iéder geval zou Franklin zeker wel weten, dat de gravin vertrokken was. Lady Marsden zei aan de kamenier, dat. als mr. Franklin aan de zitkamerdeur kwam klop pen, zij moest hem zeggen, dat lady Mars- den naar de kamer van lady Ethinglon was gegaan. Een mengelmoes van stemmen klonk haar in de ooren, toen zij aan de deur van lady Ethingtons kamer klopte, en een af gebroken zin bereike haar duidelijk'. .Natuurlijk kan ik nu nog niet alles 6s~ J wijzen, maar ik ben er toch absoluut zeker van De stem kwam naderbij, de deur werd geopend door de spreekster, lady Fthington zelve, en op het gezicht van lady Marsden schrok zij een weinig, werd rood en brak plotseling haar zin af. „Hoe gaat hel?" zei de oudere vrouw wat stijfjes, en keek zóó verlegen, dat lady Marsden er 'niets van begreep. fiWij ik dat wil zeggen, wij zalen net over den diefstal ie praten," ging zij voort. „Komt u binnen?" „Dank u, ja, ik kwam u ever. mijn deel neming betuigen," antwoordde lady Mars den luchtig. „Heel vriendelijk van u," antwoordde de ander met een snellen, veelbeteekenenden blik naar haar kennissen. Franklin had haar dien morgen vroeg gesproken en had van haar eigen lippen gehoord welke theorie zij gevormd had aan gaande de gestolen juweelen (die zij van gravin Karovski had overgenomen, daar zij zelve niet in slaat zou zijn zoo iels te be denken) en had haar overreed hem le belo ven, dat zij niets vijandigs legen lady Viola zou ondernemen. „Niet, dat ik om het meisje bijzonder veel geef," had hij gezegd. „Als ik den menscheu al reden gegeven heb om dat le denken, was dit alleen om haar te helpen in haar ver houding tol Derby, en ook. om dat u den laatsten tijd zoo onvriendelijk tegen me is geweest. Zij weet, dat wij zeer bevriend zijn en zij en haar moeder zouden eens kunnen denken, dat ik u die ideeën in hot hoofd heb gebracht. Ik zal u nog ehgelachliger dan anders vinden, als u me belooft lady Viola niet te beschuldigen. U geeft zelve loe, dal u geen overtuigende bewijzen hebt, dat de gravin ze alleen heeft en gezegd heeft, dat ze die vanmorgen bekend zal maken; maar let op mijn woorden, zij zal dat niet doen. Ik heb haar karakter bestudeerd en heb ontdekt, dat zij even laf als zelfzuchtig is. Zij wil u de kastanjes uit het vuur laten halen en als zij u er loe gekregen heeft om precies te zeggen, wat zij wil, zal zij sleliig altes op uw schouders schuiven en elke verantwoordelijkheid ontkennen. Zonder heel overtuigende bewijzen, waarop u uw beschuldiging kunt gronden, zoudt u er leelijk in kunnen loopen en iedereen zou denken, dat u hel uit boosaardigheid Jiadt gedaan iels, wat zoo geheel vreemd is aan uw zachlen aard." Lady Ethinglon had eindelijk, hoewel aarzelend toegegeven, inaar zij had hem niet verteld, hoe zij en gravin Karovski over Viola Rayne hadden slaan praten in de hall den vorigen avond. Lady Ethington had gezegd, wat zij reeds aan Sheila ook had verteld, dat die twee in groote geldelijke moeilijkheden verkeerden, tenzij één van beiden een rijk huwelijk Jcon doen (waar zij hard hun best voor deden) en dal zij niet begreep, wat er van haar worden moest. De gravin had er bijgevoegd, dat zij heelemaal niet verbaasd zou zijn als moe der en dochter er toe kwamen om in hun wanhoop te gaan stelen, daar zij reeds al haar juweelen, die de moeite waard waren moesten hebben beleend. Zij zou lady Viola niet graag met haar juweelen alleen in dc kamer laten, had zij er bij gevoegd, en hoe wel zij gelachen had en gedaan of zij het half uit Je grap zei> 'ia<3 natuurlijk iedereen die het gehóórd had, later, toen de diefstal bekend werd, er fcSR gedacht. (Wordt vervolgd;.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5