AGENDA. Burgerlijke Stand v. Leiden. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Dinsdag. Jerui.l (Groene steeg 16): Bijbclbespre- <ling. 8 uur. Woensdag. Zomerlust: Tuinconcert mandoline-club „KTesbustlipo". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tol en met Zondag 11 Juli a.s. waargenomen door de apotheken van de h.h. G. II. Blanken, Hooge- «oerd 171, tel. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, tclel. -106. Morgenavond geven het muziekgezel schap Orpheus" en het zuslerzangkoor van het krankzinnigengesticht „Endegeest" een concert aan de patiënten. Ingekomen is voor Schoolkindervoe- ding en Schoolkinderkleeding, van de Boot- vereeniging „Genot en Vermaak" een bij drage van f 5. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de atgeloopen week opgenomen 178 vol wassenen en 6 kinderen, in totaal 184 personen. ONDERTROUWD: P. Korenhof jm. en C. J. BenDing jd. P. J. Tijssen jm. 26 j cn C. W. T. v. d. Bosch jd. 21 j. P. Jas- perse jm. *24 j. en J. H. Caspary jd. 29 j. C. J. v. d. Wilk jm. 24 j. en A. E. v. d. Blom jd. 21 j. K. v. Rossen jm. 29 j. en E. J. Bromberg jd. *20 j. G. J. Huy- zendveld jm. 25 j. en W. A. v. Rossum jd. 2-1 j. J. W. Jongcbreur geech. 32 j. en J. JL Snel jd. 23 j. J. v. d. Waals jm. 2-1 j. en J. J. Loekenbach jd. 25 j. T. C. Waasdorp jm. 26 j. en H. M. Hombergen jd. 27 j. J. B. v. Henzen jm. 25 j. en K. J. v. Iterso® jd. 23 j. W. v. d. Klaauw jm. 20 j. en J. M. Fisser jd. 19 j. A. Stik- kelorum jm. 21 j. en J. 8. Slijkhuis jd. 19 H. J. v. Meteren jm. 27 j. en H. M. F. Patzsbh jd. 27 j. BELGIE. De staking te Antwerpen Een uitsluiting. Op eenige ploegen van georganiseerden na, is de staking in de haven van Antwer pen bijna algemeen. Het werk wordt slechts voortgezet op een tiental schepen, die kolen laden voor Engeland, en waar de werkge vers een loonsverhooging van fres. 5 per dag toegestaan hebben. Overal elders slaat het werk stil lot Dinsdag, in afwachting eener nieuwe bijeenkomst der paritaire commis sie. Het werk wordt ook voortgezet aan boord van de schepen uit Grimsby en Har wich, voor welke speciale overeenkomsten getroffen werden. De scheepvaart-federatie heeft echter in een vergadering besloten, dat de paritaire commissie niet zal bijeenkomen zoolang de havenwerkers het werk niet hervatten. Er is een uitsluiting afgekondigd in de meubelindustrie. FRANKRIJK. Het rapport der financieel® experts Geen aangename lectnm voor het Fransche volk. Het rapport vau de commissie van finan- cicele experts is gepubliceerd. Het is een document van 50 pagina's waaraan nog zai worden toegevoegd een aantal annexen, waarin de juiste positie van begrooting en •chatkiet zal worden uiteengezet. in de inleiding waarschuwt de conurua- sie het Fransche volk voor het gevaar van den Franschenden finaneieelen toestand, en verklaart zij, dat de taak van het herstel een lange en pijnlijke taak zal zijn. De val van den franc heeft de kapitaal-vernieti ging, die het gevolg is geweest van den oorlog, nog verergerd. Velen in Frankrijk leven in de illusie van een schijnbare wel vaart, doch in vele gevallen zijn de winst cijfers onwerkelijk. Het Fransche volk, zegt het rapport, werkt en produceert. De mees ten verarmen daarbij onbewust. liet rapport verklaart, dat de kwestie van de monetaire stabiliteit alle andere overhecrschfc. Volledig herstel tot de goud pariteit is uitgesloten, daar dit een voort gezette de flatie noodzakelijk zou maken, welke ruïneus zou zijn voor de belastingbe. taters. lie commissie spreekt als haar overtui ging uit, dat de franc zoo spoedig mogelijk gestabiliseerd moet worden, en het geheele rapport heeft ten doel, de middelen daar toe te bespreken. Deze stabilisatie moet ten slotte tot stand gebracht worden door een wet, doch niet voordat een stabilisatie op de wisselmarkt een feit is geworden. De voorwaarden, noodig voor dc stabili satie, zijn lo. Het tot stand brengen van een even wicht in de betalingsbalans door het stop zetten van den kapitaaluitvoer, door het verkrijgen van buitengewone en tijdelijke buitenlandsche crediefcen en door den te rugkeer van Fransch kapitaal uit het bui tenland. 2o. Het werkelijk in evenwicht brengen van de begrooting en vam de rekeningen van de schatkist 3o. De finale regeling van de Fransche verplichtingen aan het buitenland. 4o. Aanpassing van het algemeen bedrijfs leven aan de nieuwe monetaire Bitnatie. 5o Een reserve in goud en in buiten landsche valuta's voldoende om met het handelspapier de tankbiljefctencirculatie te garandeeren. Deze voorwaarden Worden afzonderlijk in het rapport besproken. Met. betrekking tot de betalingsbalans wordt er op gewezen, dat de ongunstige handelsbalans vóór den oorlog een deficit vertegenwoordigde van niet meer dan V/2 milliard francs, doch dat dit deficit in 1920 gestegen was tot 109 milliard, op welk ni veau het tot dusver gebleven is, terwijl de onzichtbare uitvoer dit bedrag iets verminderd heeft. Met betrekking tot dc begrooting zegt het rapport, dat het surplus van 160 mit- lioen frs. im de begroot]ng-1926 te klein is, doch dat de opbrengst van de belastingen dc raming overtreft. Over het algemeen ie de indruk van dc commissie gunstig, doch het evenwicht is in gevaar door de ont wikkeling van den wisselkoers en door do stijging van de prijzen. Verdere uitgaven zullen noodig zijn voor Marokko en Syrië, en zekere uitgaven, die in de begroeting van 1926 hadden moeten zijn opgenomen, zijn daar uitgelaten ten laste van de schat kist. Do begTOotingsontvangsten zullen moeten worden verhoogd met 2milliard £rs. voor de tweede helft van 1926 en met bijna 5 milliard voor de beg/ooting van 1927. Er dicDt een drastische verlaging plaats te hebben in de openbare uitgaven. Wat betreft de methode om nieuwe "be lastinginkomsten te verkrijgen, zijn de cenige belastingen, die het evenwicht van de begrooting in dc huidige omstandighe den kunnen herstellen bclaatipgen op het verbruik, die een om middellijke en regel matige opbrengst geven, welke opbrengst stijgt als de prijzen stijgen. De voornaamste aanbevelingen met be trekking tot de belastingen zijn lo. De „carnets de coupons", die weinig opbrengen en dc beleggers irriteeren, moe ten worden afgeschaft. 2o. De inkomsten- en de successiebelas ting moeten worden verminderd. 3o. Een verhooging van de douanetarie ven, welke evenwel niet al te protectionis tisch mogen woiden en de onderhandelin gen met andere landen niet mogen bemoei lijken, moet onverwijld worden ingevoerd. 4o. De omzetbelasting ter hoogte van 2 pCt-. moet uniform toegepast worden op alle transacties. Er moet evenwel geen be lasting worden geheven op den uitvoer handel. 5o. De spoorwegtarieven moeten ver hoogd worden, terwijl de t-abaksprijs ge leidelijk moet worden verhoogd in verhou ding tot de depreciatie van deh franc. Behalve, dat een strikte bezuiniging nood zakelijk wordt genoemd, moeten de inkom sten door nieuwe indirecte belastingen verhoogd worden, en de taak van de schat kist zal daarbij verlicht worden door het instellen van een speciaal departement, de caisse de gestion, die de vlottende schuki moeten behandelen. De middelen hiervoor zullen moeten worden verschaft door een buitenlandsche leening op langen termijn. Wat betreft de stabilisatie van den franc, meent de commissie, dat, wanneer de noodzakelijke voorwaarden, zooals het evenwicht van de betalingsbalans en van de begrooting, zijn vervuld, de Banque de France in staat zal zijn, die stabiliteit zelf te bewerkstelligen. De koers van den franc zal geleidelijk tot rust gebracht moeien worden op een geschikt peil door de dage- lijksche interventie van de Banque. Hier voor zullen credictovereenkomsten met de voornaamste buitenlandscho circulatieban ken getroffen worden. De oommissie verklaart het, ten einde deze buitenlandsche credieten te verkrij gen, absoluut noodzakelijk, dat het parle ment de overeenkomst van Washington ratificeert, en dat de regeering een derge lijke overeenkomst met Engeland sluit. De drie punten, die opschudding zullen veroorzaken zijnmeer belastingen, meer buitenlandsche leeningen en ratificatie van de overeenkomst van Washington. Heftige oppositie zal zonder twijfel ge voerd worden tegen deze conclusies, doch het zal uiterst moeilijk zijn, het advies van een zoo belangrijke commissie te negeeren. De uitspraak van de commissie is prac- tisch gesproken imaDiem geweest. Alle le den hebben het rapport geteekend, terwijl slechts Gaston Jèze beperkingen maakt ten aanzien van de nieuwe belastingen. Hij meent, dat belastingen een politieke kwes tie vormen en door een democratische re geering niet uitsluitend van het technisch standpunt uit behandeld kunnen worden. Gemeld wordt verder, dat Caillaux in hoofdzaak met het rapport instemt, en dat de maatregelen, welke hij morgen zal uit eenzetten, ten doel zullen hebben aan de conclusies van het rapport gevolg te geven. Het gevaar is, dat de Kamer zal trachten, de voorgestelde plannen slechts gedeelte lijk te aanvaarden, en andere gedeelten te verwerpen. Intusschen groeiende ontevredenheid. Te Rouaan gingen de havenarbeiders in sta king. Zij vragen een loonsverhooging van 26 op 35 frs. per dag. ENGELAND. Het mijnconflict Een nieuw bod. Het nieuwe loonaanbod van de eigenaars gebaseerd op den 8-urigen arbeidsdag, zal heden en morgen in alle districten zijn aan geplakt. De eerste raededeelingen, gepubli ceerd in de kolenmijnen van Warwickshire huuden voor sommige districten een ver meerdering inplaats van een vermindering der loonen in. Terwijl de eigenaars den pre mier hebben beloofd dat dc nieuwe bepar lingen voor drie maanden gegarandeerd zullen worden, doen de eigenaars van de mijnen van Warwickshire hun aanbod voor negen maanden. Onder dit aanbod zullen de loonen der stukwerkers, indien zij op minium dagloon werken, verhoogd worden van 10 shilling en 3 pence tot 10 shilling en 10 pence en die van de „getters" van 8 sh. en 11 p. tot 9 ah. 5 p. Zekere andere klas sen van arbeider* zullen een kleine loons verhooging krijgen, terwijl het laagste loon, dal de.menschen. die onder den grond wer ken, kunnen verdienen 8 9h. en 6 p. zal blij ven en daC van de tovergronds werken de arbeiders 8 sh. Welke houding de mijnwerker® zulen aanemen Cook heeft voor 15000 stakers te Cannock weer een van zijn fulminante redevoerin gen gehouden. Hot eenige nieuwe was. dat hij de vaste verwachting uitsprak dat dc staking in de volgende veertien dagen ge wonnen of verloren zou zijn maar langer kon hot niet duren. Hii wekte zijn gehoor op tot het laatste krachtsinspanning, want als de strijd verloren zou worden, kon men er op rekenen dat eigenaars, gesteund door de reactionairsle regeering, die Engeland ooit gehad hoeft, alle verliezen die de geleden hadden, door de arbeiders zouden laten te- SPANJE. Een nieuwe wijze van straffen: hooge boetes. Een officieuse nota zegt dat de regeering rekening wil houden met de huidige toe standen en den eisch der openbare meening die door de jongste gebeurtenissen veront waardigd is: zij heeft besloten om buiten de wettelijke sancties haar toevlucht te nemen lot een systeem van buitengewone boeten om de aanstichters der onlusten en hen, die het herstel van het land belemmeren, te straf fen. liet staatsblad publiceert de lijst dezer boelen, o.m. Homanones 500,000, generaal Aguilhera 200,000 en generaal Weyler 100,000 pesetas. Een uitvoerig officieel communiqué recht vaardigt deze oplossing der regeering om zware boete in overeenstemming met hun vermogen en bij wijze van speciale dictato riale sanctie op te leggen aan hen die in het openbaar de normale ontwikkeling van het land belemmeren. Do Spaansche regeering, die de dictatuur uitoefent met een maximum van matiging en tot algcmecne tevredenheid der openbare meening, aldus het commu niqué, heeft het stelsel gekozen van zware boelen, waarvan de opbrengst geheel in-lief dadigheidsfondsen gestort zal worden. Het communiqué zegt nog, dat elke burger tot dezelfde offers verplicht is voor het vader land en dal een Spanjaard in het buitenland zich niet vrij mag wanen om nadeel aan zijn land toe le brengen. De regeering is vast be sloten op deze Spanjaarden dc strengste maatregelen toe te pasen. Zij is geen oogen- blik bereid om te wijken voor de taak, die zij op zich genomen heeft. De regeering is van meening, dat het werk van rechtvaar digheid en volkswelvaart voleindigd worden moet. Zij heeft geen plebisciet willen vragen, waarvan de uilslag, 0 a. bij gelegenheid der nederlaag en onderwerping van Abdel Krim verpletterend geweest zou zijn. Zij wil liever wachten tot het zoo voorspoedig geleide werk volkomen'geconsolidcerd is. Volgens een nader telegram kan geen der door dit besluit getroffen Spanjaarden over zijn rekening-courant, deposito, roerende of onroerende goederen beschikken, zoolang de boete niet voldaan is. Voorts is een officieel communiqué uitge geven over het complot dat in Frankrijk voorbereid is tegen het leven van den koning en de koningin van Spanje. In het communiqué wordt gezegd, dat het complot bijtijds is ontdekt en dat men tot de arrestatie van de voornaamste samenzweer ders is kunnen overgaan, dank zij het snel cn doortastend optreden van de Fransche politie en de uitstekende inlichtingen van den Spaanschen gezant te Parijs. Een bende uitgeweken misdadigers, van wie sommigen bij verstek veroordeeld zijn en die over vol doende middelen beschikten om een auto en automatische geweren en een groote hoe veelheid munitie te kunnen koopen, had het plan gevormd om den koninklijken wagen te beschieten, wanneer de koninklijke trein van het een of ander spoorwegstation zou vertrekken. Het complot werd eerst een uur voor het vertrek van de koninklijke familie uit Ma drid ontdekt, doch het volkomen succes der politie-onderzoekingen en maatregelen, stelde den koning en de koningin in staat Madrid in alle veiligheid te verlaten. Te Parijs werd op 21 Juni over een in voorbe reiding zijnde samenzwering gesproken. In strijd met hun eerste verklaringen heb ben de anarchisten, die gearresteerd zijn wegens voorbereiding van een aanslag op den koning van Spanje beweerd, tegenover den rechter van instructie, dat zij den ko ning niet wilden dooden, doch zich onder weg van hem meester maken, om daarna te pogen een revolutie uit te lokken. ITALIË. Communistische propaganda. Volgens de „Piccolo" heeft dé politie een uitgebreide communistische organisatie ont dekt te Rome en Midden-Italië. Huiszoekin gen bij het Kamerlid Melinelli en op andere plaatsen hebben een reusachtige hoeveel heid propagandamateriaal aan het licht ge bracht. Men kan vaststellen, dat de com munistische partij maandelijks 40- a 50.000 lire uitgeeft enkel voor Midden.Italië. Er is een onderzoek geopend om de herkomst van het geld op te sporen. RUSLAND. Vermindering diensttijd. Naar men uit Moskou meldt, werd om be zuinigingsredenen de militaire dienst in het Russische leger verminderd tot zes maanden. VEREENIGDE STATEN. De drankbestrijding. Hel grootste leger, ooit georganiseerd ter handhaving van de anti-drankwetgeving in de V. St., werd j.l. Donderdag gemobiliseerd door generaal Andrews, den oppersten lei der van de drankwetstoepassing. Dien dag werden 4000 man in dienst genomen, die zullen worden gebruikt voor de krachtigste campagne tegen drankwetovertredingen, nog ooit gehouden sinds de anti-drankwet, zeven jaar geleden, werd aangenomen. Deze actie slaat in verband met het cre- diet van 29,000,000 dollar door het congres onlangs toegestaan voor toepassing der drankwet. De actie zal vooral gericht zijn tegen de drankleveranciers. Reeds nu wordt mislukking zeker geacht. Da staking in Engeland. LONDEN, Juli. (Reuter). Cook ver- Waarde in een rede te Widnes dat al9 de mijnwerkers tot den acht-uren-dag terug keerden zij een anderen secretaris zouden hebben te kiezen. Baldwin heeft het vre- desschip doen stranden op de achturen-rots. 4 Als Baldwin meent het land achter zich te' hebben dan vragen wij. hoe hij zulks weet daar hij geen beroep heeft gedaan op het land. Baldwin had hem gezegd dat niet alleen de loonen der mijnwerkers omlaag moesten maar ook die van alle andere ar beiders zoodra de welvaart in Engeland zou terugkeeren. Zoo lang de achturenwct op tafel ligt valt er niet te spreken over een oplossing van het geschil. Uit Spanje. MADRID, 4 Juli. (Belg. Tel. Ag.). Dc ka binetsraad heeft een speciale begrooting goedgekeurd, waarin ten behoeve van het ministerie van openbare werken een bedrag is uitgetrokken van 1.6 milliard pesetas voor havenaanleg. hydraulische werken, wegen aanleg en bebossehing, voor het departe ment van onderwijs 200 millioen, voor ma rine 21 millioen. Voorts voor hydrologische werken 1 milliard en voor aanleg en ver betering van spoorwegen 600 millioen. MADRID. 4 Juli. (Belg. Tel. Ag.). Volgens een nader bericht zijn nog de volgende per sonen tot hooge boeten veroordeeld: de oud senator Nanloca tot 100.000, kolonel Garcia 30.000. Marcelino Domingo tot 5000, Bar- richcre lot 15.000 pesetas cn nog verschei dene anderen voor 1 millioen pesetas te za- men. Het Staatsblad, dat de verordening waarbij de boeten worden opgelegd, bevat, zegt dal de beboeting dezer personen onaf hankelijk is van de andere straffen die lien kunnen treffen. Hevige storm in Frankrijk. PARIJS, 5 Juli. (Belg. Tel.- Ag.). De stor men, die gisteren over Frankrijk woedden hebben vooral aanzienlijke schade aange richt in het departement Seine et Oise. Ver scheidene dorpen slaan onder water, op vele plaatsen sloeg de bliksem in waardoor ver scheidene branden ontstonden. Een persoon is gedood, vele zijn er gewond. Vrijgelaten. LISSABON, 4 Juli. (Belg. Tel. Ag.). De regeering heeft de onlangs gearresteerde politieke leiders op vrije voeten gesteld. ANGORA. 4 Juli (Belg. Tel. Ag.). De onaf hankelijkheidsrechtbank beval de invrijheid stelling van de zes progressistische afge vaardigden en van den tandarts, die gear resteerd waren in verband met den aanslag op den president der republiek, daar uit het onderzoek is gebleken dat zij daarbij niet waren betrokken. STADSNIEUWS. Teraardebestelling stoffelijk overschot S. Overdiep. Onder groote bel angst-el ling werd heden op de begraafplaats „Rhijnhof" ter ruste gebracht het stoffelijk overschot van den heer S. Overdiep, oud-hoofdbeambte der Ned.-Herv. Diaconie alhier. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op eenige oud-diakenen, waaronder nu*. P. E. Briët, als oud-voorzatterdienstdoende diakeneD, vèrtegenwoordigers van het Col lege van Collectanten der Diaconie, vele ledeD van de Friesche Vereeniging „Stan- fries" en vele vrienden van den over ledene. Toen de kist in de groeve was neerge daald trad de 2de voorzitter der diaconie, de heer G. J. Visser (de 1ste voorzitter was door uitstedigheid verhinderd) naar votcd om te mogen gewagen van de groote ver diensten van den overledene. Gedurende 32 jaren heeft bij aan de Diaconie zijn beste krachten en gaven gegeven in het belang der Diaconie en dat van de armen der ge meente. Verder getuigde hij vam zijn groo te kennis en gaven. Door zijn nauwgezet onderzoek was hij op de hoogte van veler nooden en daar door de vraagbaak niet alleen van hee«ren Diakenen, maar ook voor vele andere in stellingen van weldadigheid die niet te ver geefs bij den overledene aanklopten om in lichtingen. Hij heeft gewerkt zoolang het voor hem dag was en noode legde hij dan ook zijn ambt neder, toen hij voor zich zelf bemerkte, dat het hem moeilijk begon te vallen zijn veelomvattende taak te kun nen blijven vervullen. Lang heeft hij van zijn welverdiende rust niet mogen genieten. Ging hij 1 Jan. 1923 den dienst met eer vol ontslag verlaten, de kwaal waaraan hij reeds geruimen tijd lijdende was, verbe terde ook door de rust niet, doch maakte aan dit werkzame leven een einde eD nu staan wij hier bij zijn laatste rustplaats hem dankbaar gedenkend in al datgene wat hij voor onze Diaconie heeft gedaan. Hij ruste in vrede. Diep onder den indurk verlieten de tal rijke aanwezigen hierna den doodenakker. Dcodelijk ongeluk in Den Haag. Zaterdagavond heeft op het ieken te Den Haag een aanrijding plaats gehad tusschen een bakfiets en een vrachtauto. De fietser, de 38-jarige M., wonende in de Schalkburgerstraat te Den Haag werd door de aanrijding tegen den grond gesmakt en werd in ernstigen toestand naar het zieken huis overgebracht. Korten tijd na zijn opname is hij, zonder gehoord te kunnen worden, overleden. Het lijk is voor gerechtelijk onderzoek in beslag genomen. De bestuurder van de auto, de 35-jarige v. R., wonende aan "den Noord- wal is in politiebewaring gesteld en de auto in beslag genomen. Broedertwist met noodlottig gevolg. Bij een huiselijken twist tusschen de 15- jarige smidsleerling G. K en diens 19-jarigen broeder A. K. te Rotterdam, maakte de jong ste zich over een kleinigheid zoo driftig, dat hij een scherp mes, dat toevallig op tafel lag greep en daarmede zijn ouderen broeder in de buik stak. In hoogst ernstigen toestand werd A. K. naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht. Dc jonge dader is in arrest gesteld. Kind oveneden. Bij Maartensdijk werd Zaterdagmiddag een Wielrijdende 9-jarige knaap door een autobus van den dienst Hilversum—Utrecht overreden. De jongen kwam onder de wielen IcrechL Met een gapende wonde aan het hoofd werd hij opgenomen en in zorglijken toestand een - naburig hotel binnengebracht. Volgens de verklaringen van getuigen treft den chauffeur geen schuld. Motorongelukken te Rotterdam. Zaterdagavond reed S. R., te Rotterdam, met zijn motor op de Kruiskade-West den 20-jarigen J. v. d. L. omver. Laatstgenoem de is met inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis vervoerd. Zondagmorgen had op de Kruiskade op nieuw een ongeval plaa(9. De 20-jarige mej« G. K. van het Haringvliet stapte uit de tram en wilde achterom oversteken. Zij werd door een auto aangegrepm-en tcgou den grond gesmakL ~eën bekkenfracluur cn ^rliuiki 11 sleutelbeen moest zij in ernstigen toestand naaT het ziekenhuis vervoerd wor-» den. Desmiddags moest do motorrijder C; L. op den hoek van de Zaagmolenstraat ën de Benthuizcrstraat met zijn motor snel remmen. Hij sloeg over den kop met het gevolg, dat zijn vrouw en het negenjarig dochtertje van L. uil den zijspan geslingerd werden. De vrouw brak het rechter schour derblad en kreeg ernstige ontvellingen. Het kind werd slechts licht gewond. Nederlandsche Vereeniging van Werkgever® in het BakkersbedrijL In de deze week gehouden jaarlijksche algeineene ledenvergadering der Nederland sche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf werden als hoofdbestuurs-» leden herkozen, de heeren H. R Iletzel. dir. der N. V. Vereenigde Bakkerijen, 's-Gra- venhage, voorzitter, C. Uirich, Wassenaar, vice-voorziller, N. J. ten Bosch, dir. der Maatschappij „Dc Korenschoof". Ut recht. H. van Dorsten, lid der firma Koole Nicola Co., Leiden, H. Franken, broodfabrikant Haarlem, B. Hus, president-commissaris der N.V. Meel- en Broodfabrieken „De Zeeuw", 's-Gravenhage, J. Ketelaar, dir. der N. V. Broodfabriek Ceres", Arnhem, J. Ph. Pe-i ters, broodfabrikant Rotterdam, P Pool en J. Siemons, broodfabrikanten Rotterdam, en G. IC. Schoep, gedelegeerd commissaris dei N.V. van der Meer en Schoep's Bakkerijen en Handelmaatschappij te Rotterdam. De secretaris der vereeniging, de heer W. J. van der Meer, bracht het jaarverslag uit, waarin hij o.m. wees op de nadeel en, welke het grootbedrijf nog steeds ondervindt tengevolge Yan de in de Arbeidswet opge nomen regeling van den nachtarbeid int broodbakkerijen. Vereeniging van Museumdirecteuren en vakgeleerden. In aansluiting aan dc vergadering van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond hield Zaterdag de vereeniging van Museum directeuren en vakgeleerden haar eerste al<. gemeene vergadering te Zwolle ill de Sta-. tenzaal, welke Ged. Staten der provlnclq Overijsel welwillend daarvoor beschikbaar hadden gesteld. De voorzitter, dr. C. W. Lunsingh Scheur-» leer, opende de vergadering met een rede, waarin hij o.m. de hoofdlijnen aangaf van de werkzaamheid der vereeniging. De met aandacht gevolgde rede besloot men op voorstel van mr. dr. Overvoordö (Leiden) in haar geheel e doen opnemen in de eerstvolgende aflevering van het Jaar boek van den Oudheidk. Bond. Hierna kwam aan de orde een ontwerp-, statuten, dat na eenige bespreking werd goedgekeurd. Ten aanzien van Trov.-. Gem.- en andere openbare musea of verzamelingen, wier lei-, ding berust bij een commissie van beheer, werd bepaald, dat deze commissies buiten-» gewoon lid der vereeniging kunnen rijn. Op eenige nieuwe aanvragen voor het lidmaatschap werd gunstig beschikt. Al® plaats voor de volgende algemeene vergodes ring werd Utrecht gekozen, waar ook dq Ned. Oudheidk. Bond in 1927 hoopt te ver; gaderen Mr. Zimmeimann naar Rotterdam vertrokken. Men meldt ons uit Wecnen: Mr. Zimmer- mann is hedenmorgen vroeg naar Rotterdam vertrokken. Op het perron waren vertegen-, woordigers der regeering, hooggeplaatsts ambtenaren en het geheele diplomatieke corps aanwezig 0111 afscheid te nemen van den scheidenden Commissaris-Generaal van den Volkenbond. Groote brand te Westeaau. Door het omvallen van een petroleum lampje dat in de nabijheid van eenvat pe troleum stond, is Zondagavond le ruim 11 uur brand ontstaan in de kruidenierszaak van C. BoDgers. staande in de Kerkbuurt te Weslzaan. De brand welke zeer snel om zich heen greep, liet zich ernstig aanzien, temeer daar de belendende perceelen van hout zijn opgetrokken. Het is dan ook alleen aan het krachtdadig optreden van de brand weer te danken, dal brand beperkt bleef tot den winkel en het woonhuis van den heer B. De schade wordt door verzekering gedekt. De „Friezendag" te Amersfoort Onder zeer groote belangstelling heeft^ gis teren op de terreinen van „Wijsbegeerte" en ,,'s Zomers Buiten" bij Amersfoort de lang verbeide „Friezendei". georganiseerd door den Bond van Friesche Selskippen buiten Friesland, plaats gehad. Bijna alle 29 bij den Bond aangesloten vereenigingen waren vertegenwoordigd, sommige zelfs door hon derden harer leden. Ruim 2600 Friezen, waaronder men ook vele bekende persoon lijkheden uit Friesland opmerkte, waren van heinde en ver bijeengekomen om ge tuige te zijn van den zangwedslrijd voor ge- mengde koren en het openluchtspel, welM de "hoofdpunten vormden van het prtK gramma. Aan den zang wedstrijd namen tien mengde koren deel. De uitslag van de®j 2 -1 -*

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2