No. 20339. MAANDAG 5 JULI Anno 1926. eerste blad. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prija. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchdque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.36, per week ..i.'.V.iAVi ƒ0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0,18, Franco per post 12.35 portokosten. Mt nummer bestaat uit DRIE Bladen NEDERLANDSCHE WEEK VOOR AMERIK. STUDENTEN. Ontvangst op het Stadhuis. Hedenvoormiddag is de Noderlandsche tWeek voor Amerikaansche Studenten, ge organiseerd door de Nederlandsch-Ameri kaansche Fundatie, aangevangen met een officieele ontvangst op het Stadhuis. Met het Fundatiebestuur, een aantal Leidsche Studenten als gastheeren van hun Ameri kaansche Collega's, *waren een veertigtal Amerikaansche Sludenten aanwezig, bene vens een aanlal Amerikaansche hoog leeraren. De Amerikaansche gezant, de Hon. .Richard M. Tobi, die ook aanwezig zou zijn, was door een hem gisteren overkomen on- geval daarin verhinderd, en had zich doen vertegenwoordigen door den 1ste secretaris yan het Gezantschap, mr. R. II. Morweb. Het gezelschap werd door het voltallig College van B. en W„ den gemeente-secre taris en eenige raadsleden ontvangen, Rede De Gijselaar. De Burgemeester, Jlir. Mr. Dr. De Gijse laar, hield daarbij de volgende toespraak: i Dames en Heeren:: Twee jaar geleden organiseerde de Ne derlandAmerika Fundatie voor het eerst een serie lezingen aan de Leidsche Univer siteit, betreffende de historie en de kunst in Nederland. Vele studenten uit de Vereenig- de Staten van Amerika volgden deze lezin gen en er was niet alleen een wetenschap pelijke sfeer, maar pok een van oprechte vriendschap tusschen de Amerikaansche studenten en de Hollandsche hoogleeraren en studenten. Ditmaal, dank zij de bereidwilligheid van verscheidene beroemde hoogleeraren dor Leidsche Universiteit (Lorenlz, Einthovcn, v. d. Hoeve, Ehrenfest, Keesom, De Haas), zat de week gewijd zijn aan de resultaten van het ernstige werken hier ter stede zoo wel in de natuurkundige en physiologische laboratoria als op het gebied der oogheel kunde. Het is niet mijn taak, dames en heeren^ u hier het belang uiteen te zetten van het geen u in deze laboratoria zult hooren en zien. De Burgemeester van Leiden en liet ge- meentebestuur willen u alleen een hartelijk woord van welkom toeroepen in deze oude slad vanwaar eens de Pelgrimvaders naar uw land vertrokken en waar thans zoovele vrienden van het moderne Amerika wonen en werken. Een aantal inwoners van Leiden kent uw land en houdt ervan. Van ganscher harte hoop ik, dat uw te- negenheid voor Holland en voor Leiden en haar universiteit even hecht moge worden als onze vriendschap reeds i s ten opzichte van uw land en uw schitterende universi teiten. Dit oude raadhuis, zooats het thans is, is een monument van de architectuur uit den lijd, toen Holland onafhankelijk en vrij werd. Wanneer wij het voorbijloopen, wor den wij telkens herinnerd aan die dagen in het laatst van de lGde eeuw, toen wij moes ten strijden voor onze onafhankelijkheid en ioen wij, dank zij het wijs beleid van Willem van Oranje (de Zwijger), onze uni versiteit kregen, welke sindsdien steeds naast een zetel der wetenschap er ook een geweesi is van de vrijheid. Hoogleeraren en studenten uit de Vereen. Slatenl de stad Leiden heet u hartelijk wel kom in haar midden; ik hoop van harte, dat u uw komst naar hier niet berouwen zal en dat u, behalve in uw werk, zich ook thuis zult voelen bij de Leidsche hooglee raren en sludenten en bij de families, welke u gastvrijheid aanboden. Ik hoop, dat het aldus moge zijn en dat het tevens niet uw laatste bezoek aan Leiden zal zijn. Vandaar, dat ik u niet alleen een ..wel kom" toeroep, maar ook een „tot weerziens" (Applaus). Nadat nog de burgemeester zijn beste wen- schen had uitgesproken voor het spoedig herstel van mr. Tobin, dankte de voorzitter der Fundalie, de heer Westerman, den hêer De Gijselaar voor zijn ontvangst. In de Academie. Nadat de vreemdelingen het Stadhuis hadden bezichtigd, vertrokken de gaslen naar het Universiteitsgebouw, waarvan het Groot Auditorium weldra geheel was bezet. Het College van Curatoren was vertegen woordigd door den president-curator, Jhr De Gijselaar en den secretaris, mr. J. E. Bod- dacrl, terwijl ook de Senaat der Universi teit en verschillende andere hoogleerarcn en oud-hoogieeraren tegenwoordig waren. Openingsrede van den rector- ra agnificus. De Reclor-Magnilicus, prof. dr. W. de Sitter, hield daarna de volgende openings tede: Dames en Heeren, Het bestuur van de Ned.-Am, Fundatie Jheeft mij gevraagd de Amerikaansche Week 3e openen. Met voel genoegen geef ik aan uw uitnoodiging gevolg ea heet u allen har telijk welkom in deze oude Universiteit. Ik wensch daaraan enkele woorden toe te voegen en u duidelijk te maken in welken geest dat welkom bedoeld is. Gisteren was het 150 jaar geleden, dal het Amerikaansche Volk door de merkwaar dige „Declaration of Indopendance" zijn wil te kennen gaf, in den vervolge een zelf standige plaats onders de naties der aarde in te nemen. Ik vermeld dit feit, en breng u de geluk- wenschen van de Universiteit met deze her denking over, daan gij immers niet alleen als individuen hier zijt, maar als vertegen woordigers van de Amerikaamsche nalie. 150 jaren is misschien geen zeer hooge leeftijd voor een nalie, en zeker Bchijnt het naar onze Europeesche oogen, dat de Ame rikaansche natie nog vele voordeejen van de jeugd geniet, maar het is toch een leeftijd die lang genoeg is om een eigen nationaal karakter te ontwikkelen. Ik stel mij voor, det een een der groole voordeelen van deze samenkomst voor ons zal zijn om de ken nismaking met dat karakter en omgekeerd hoop ik ook" dat gij er prijs op zult stellen, ons te teeren kennen. Twee jaar geleden bij de eerste van deze door de Ned.-Amerikaansche Fundatie geor ganiseerde bezoeken mochten wij vooral vertegenwoordigers van de geestesweten schappen welkom heeten, thans is het woord aan de natuurwetenschappen. Is er een karakteristiek verschil tusschen de Amerikaansche en Europeesche weten schappen? Deze vraag is zeer moeilijk te beantwoorden en ik wensch voorop te stel len, dat. de wetenschap uit haar aard een internationale is. Als astronoom heb ik het voorrecht vrienden te hebben over de geheele wereld, en wanneer ik mij afvraag of er een be paald verschil bestaat tusschen mijn Ame rikaansche en de Europeesche vrienden, dan moet ik bekennen dtit ik dat verschil niet kan zien. Beide stellen belang in dezelfde problemen die zij op dezelfde methoden trachten op te lóssen en beiden zijn bezield- door denzelfden geest. De vooruitgang der wetenschap is alleen mogelijk door vrije uitwisseling van gedach ten. Mannen der wetenschap, wat ook hun politieke overtuiging in het dagelijkse!» le ven ook zij, zijn op wetenschappelijk gebied zonder uilzondering overtuigde vrijhandc- laren. Vrij ruilverkeer is een onmisbare voorwaarde voor het bestaan der weten schap. Vroeger kwamen Amerikanen in Europa sludeeren; bijna alle Amerikaan sche aslronomen van het vorige geslacht hebben aan Europeesche sterrewachtcn hun opleiding genoten, thans zijn de rollen om gekeerd en gaan Europeesche astronomen Amerikaansche sierrewachten bezoeken. Het voordeel dat deze uilwisseling van gedachten en van personen die door instel lingen als do Nederl.-Amerikaansche Fun datie en het International Education Board en dergelijken zoozeer wordt bevorderd is voor de wetenschap buitenmate groot, Wij beginnen thans de eerste vruehlen ervan te plukken maar ik ben overtuigd, dat het een der belangrijkste factoren zat zijn in de ontwikkeling der wetenschap in de volgende jaren. Helaas zijn ook de mannen der weten schap gedwongen te gehoorzamen aan de wellen hunner respectievelijke tanden, welke weiten niet altijd met het oog op de belangen van de Wetenschap zijn samenge steld. Zoo komt het. dat Amerikaansche astronomen niet altijd in staat zijn de gast vrijheid, die zij in hel verleden en in het tegenwoordige zoo ruimschoot.; genoten, zoo volledig te reciproceeren als zij wel zouden wenschen. Evenwel, mogen wij in deze onvolmaakte wereld soms met moeilijkheden te kampen hebben, de internationale band der weten schap blijft daarom niet minder sterk. Be zoeken als deze zijn zeer geschikt om die band aan te halen en ik hoop, dat als gevolg daarvan de reeds zoo innige samenwerking tusschen onze Universiteit en vele barer Amerikaansche zusteren nog zal toenemen. Hiermede verklaar ik de Amerikaansche Week voor geopend (applaus). Er volgde op deze toespraak een warm applaus. Voordracht van prof. Loientz. Hierna hield prof. dr. H. A. Lorentz een rede over: Natuurkunde in de Nieuwe en de Oude Wereld. Spr. stelde met eenige voorbeelden in het licht, hoe de vooruitgang op wetenschappe lijk gebied aan de samenwerking van alle landen le danken is. Drie jaar geleden bezocht spr. het Obser vatorium op Mount Wilson in California, waar prof. Kapteyn vele zomers gewerkt heeft en waaraan een ander Nederlander, dr, van Maanen sedert vele jaren verbonden is. Wat spreker daar bijzonder trot was de waarneming van het Zeeman-effect in de zonnevlekken, door de ontdekking waarvan prof. Hale bewees dat er in de vlekken mag netische krachten bestaan, door een werve lende beweging van electrisch geladen gas sen teweeggebracht. Dat de beweging van een geladen lichaam magnetische krachten ten gevolge heeft, was in 187G aangetoond door Rowland die daar mede een der grondslagen voor de electro- nentheorie gelegd had. Spreker stond vervolgens stil bij eenige verschijnselen, die in deze theorie hunne verklaring vinden, proeven van Tolman en Stewart, Einstein en de Haas en van den héér en mevr. Barnett te Washington. Daarna trad hij in eenige bijzonderheden over het Hale-effect; een der laatste onder werpen waarmede wijlen prol. Kamerlingh Onnes zich heeft bezig gehouden was de vraag of in suprageleiders een Hale-effect beslaat. Ook op liet gebied van de thermodyna mica heett de samenwerking bestaan waar van thans sprake is. Prol. van der Waals bewonderde zeer het werk van Williard Gibbs en dit heeft veel invloed gehad op de studie der physische chemie hier te lande. Vervolgens kwam spreker tot de belang rijke toepassingen van interferenliemetho- den, die'men aan Michelson te danken heeft, en waarvan hij verschillende voorbeelden gaf. Het meest bekend is de proef van Michel son en Morley, in de laatste jaren door Day ton Miller te Cleveland en thans ook door Piccard te Brussel herhaald, die voor de re lativiteitstheorie van veel belang is. Ten slotte zette spr. uiteen, welken groo- len invloed de roosters van Rowland op de ontwikkeling der optica hebben gehad en wijdde hij eenige woorden aan de vraag stukken, die thans op dit gebied en op dat der X-stralen aan de orde zijn, waarbij de proeven van.Compton over de verstrooiing van X-9tralcn door losgebonden electronen ter sprake kwamen. Na deze luide toegejuichte rede verlrok hel gezelschap naar de sociëteit „Mincrva", waar vanwege de Fundatie een lunch weid aangeboden. Mr. R. H. Norweb; als vertegenwoordiger van den Amerika-anschen gezant hield hicx de volgende rede: Rede namens den Ameri- m kaanschen gezant De Amerikaansche Gezant zeil, Mr. Richard M. Tobin, heeft gisteren bij een walertochlje in de buurt van Kuilenburg een klein ongeval gehad, waarbij Zijn Excellentie niet ernstig aan het been werd verwond, doch waardoor hij verhinderd is heden zelf te Leiden aanwezig te zijn. Het is passend, zoo ving mr. Norweb zijn rede aan, dat wij, Amerikanen, hier bij een zijn om den Vierden Juli te herdenken. Hoogst eigenaardig is het, dat deze ver jaardag van den triomf der Vrijheid en Zelfregoering, herdacht wordt door de at- slammelingen van hen, die er de vaders van zijn en nog wel in deze Universiteit, die op zich zelf een monument der Vrijheid is. Het is ons, vertegenwoordigers van Ame rika, een genoegen, zoo ging spr. voort, van deze heuglijke gelegenheid gebruik te maken om de groole schuld te erkennen, die Amerika aan Nederland en zijn inwoners heeft, door den grooten sleun, gegeven ter bereiking van zijn groeien iriomf. De historische feilen van dezen steun van het Nederlandsche Volk in woord en daad zijn overbekend. In het allereerste begin reeds van de Amerikaansche revolutie werden menige blijken van sympathie in den strijd voor de Vrijheid van hot Nederlandsche Volk ontvangen. Doch daarbij bleef het niet; zij voegden daden van onschatbare waarde voor de Amerikaansche zaak bij de woor den van aanmoediging. Nederland was de eerste neutrale en buitenlandsche nalie, die met de jonge Amerikaansche Republiek een verdrag sloot. John Adams was de eerste gezant, die ontvangen werd. Spr. wees vervolgens op de Hollanders, die Amerika te hulp waren gekomen, o.a. op Romijn, die zoo'n groots rot in don strijd voor de Vrijheid gespeeld heeft. In 1777 weid door het bouwen van de Tndian later herdoopt in de South Caro lina te Amsterdam een groole sleun gegeven aan de kleine Amerikaansche zee macht. Toen de Andrea Doria met de Vrijheids- verklaring aan boord de haven van St.- Euslacious binnenzeilde, deed de Gouver neur Generaal op eigen verantwoording saluutschoten weerklinken. Verder wees spr. op het krachtig verzot van Holland tegen het drijven van de Roya listische partij in Engeland, door te wei geren toe te staan, dat de Schotsche Bri gade, die toen juist in Holland gestationeerd was, tegen de jonge republiek zou optreden. Vervolgens herinnerde sjrr. aan hetgeen Baron Dirk van der Capellen de Pol voor Amerika geweest is. Zijn grooten invloed, zijn persoonlijk fortuin stelde hij aan de Amerikaansche zaak ter beschikking. Na Frankrijk was de Hollandsche Repu bliek de eerste, die een verdrag met Amenka sloot. Doch er was een groot verschil tus schen het verdrag met Frankrijk en dat mol Holland. Eerstgenoemd bedrag sproot voort uit een soort van weldadigheid en is als zoodanig ook door Amerika gevoeld. Maar met de Vereenigde Provinciën werd onder handeld op voet van gelijkheid, waardoor het aanzien van Amerika in de oogen der wereld verhoog werd. Maar een groolere steun dan al deze da den, hoe belangrijk op zichzelf ook, werd gegeven aan het Amerikaansch' idealisme, en in werkelijkheid aan het idealisme van de geheele wereld, door de geschiedenis van Nederland vanaf het begin van den strijd om de vrijheid in de 16e eeuw. Spr. memoreerde wat Benjamin Franklin en John Adams hierover schreven, om te Ba- buiten met de woorden van JoKn Adams; In welk der wereld hij ook moge zijn, nooit zat hij ophouden te bidden voor de vrijheid, do onafhankelijkheid en de algemeene wel vaart van Nederland. Dit is een bede, die alle Amerikanen zullen herhalen. (Luid applaus). Vervolgens trok het gezelschap met extra trams der Noord-Zuid-Hollandsche naar Den Haag. Daar zulten de gasten worden ontvangen door den Amerikaanschen Gezant Z.Ex. Richard Tobin, om vervolgens weder naar Leiden terug te keeren. Bazaar voor Wijkarbeid. Het is reeds weer een paar jaar geleden, dat er oen bazaar voor den Cenlralen Chr. Wijkarbeid te dezer slede werd gehouden. Een Comité uit de Wijkvereenigingen (voorzitter ds. Joh. W. Groot Enzerink, penningm. mevr. S. A. C. van Nesvan der Pol, secr. G. F.' E. Kiers) en een dames comité (mevr. SchokkingMelelerkamp, voorz., mevr. Spaargarenvan Pijpen, vice- voorz., mevr. PeraVroom, secr.), onder eere-voorzitterschap van den burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, meent daar om, dat met alle vrijmoedigheid thans wear oen beroep mag worden gedaan op alge meene medewerking, fen einde iels goeds tot sland te brengen, godachtig aan het: vele handen maken licht werk. Het gaal, zeggen zij in een oproep, om een arbeid, welke alter sympathie heeft. De samenwerkende Vereenigingen, welke in dezen de handen ineenslaan, zijn de Ohr. Wijkvereenigingen: 9 (Levendaal), G (Pniël), 5. (Slaalwijk), 4. (Stille-Rijn), 8. (Irene), Belhesda en Phebe. Zij zijn over heel de stad verspreid: Levendaal, Middei- stegracht. Heerenstraat, Stille-Rijn, Haven, Hoetstraat en Oude-Vest. en hebben van daaruit dan ook haar taak onder zieken cn hulpbehoevenden, terwijl de geestelijke be arbeiding der gemeenle plaats vindt in tal van Vereenigingen, als Zondagsscholen. Kinderkerkcn, Moedervereenigingen, Naai- vereenigingen, enz., enzieder op haar manier beoogende godsdienstige, zedelijke en maatschappelijke opheffing van ons volk. Voor dien arbeid nu wordt sleun gevraagd en wel meer in 't bijzonder voor een grooten bazaar in October a s. in den foyer der Stadszaal. Van alles zal 'welkom zijn: geld en goe deren dn den meest uitgebreiden zin. Eindexamens van het gymnasinm alhier. Na verlengd examen zijn voor het eind examen aan het gymnasium alhier, alsnog geslaagd: J. H. Huizinga, Leiden; W. J. de Koning, Leiden; P. J. D. van Malssen, Noord- wijk; Maria M. Veldhuyzen, Leiden; J. Ver- wey, Nieuwe-Wetering en Corrie Zaridvoort, Leiden. Afgewezen één. De examens zijn hiermede afgetoopen. Heden werd de Jan Sleen-lentoonslel- ling door de 7500ste bezoekster bezocht. Het was mevrouw H. Wetter uit Utrecht, aan wie een exemplaar van prof. Martin's werk over Jan Steen werd aangeboden. Voor de derde groep van hel onderwij zers-examen Chr. Kweekschool voor Onder wijzers en Onderwijzeressen werden geëxa mineerd 6 candidaten, waarvan slaagden de dames: M. Dijkstra, Krabbendam; M. E. J. v. Leeuwen, Koudekerk; A. J. Verheul, Bent huizen; A. Witte, Koudekerk en M. v. d. Zwet, Leiderdorp. Afgewezen één vrouwelijke candidaat, Geslaagd zijn voor het Mercurius-di- ploma voor Boekhouden en a.v. de heer W. de Nie, leerling van de Handelsschool „Ken nis is Macht", en de heeren Z. Bink, A. Bo ter, H W. van der Horn en H. Marks. Geslaagd is voor het Mercurius- diploma Boekhouden, de heer J, C. Drin- huyzen, alhier. Voor het 1ste deel notarieel examen slaagde de heer J. J. P. Tesselaar, alhier. Voor het examen nijverheidsonderwijs, akte N in is geslaagd de heer M. Hannaart, alhier. Tot oonciërge aan de avondschool van het Genootschap „Kenni3 is Macht" levens belast met administratieve werkzaamheden, is benoemd de heer J. Vollenga, ambtenaar bij den Raad van Arbeid, alhier, Door de heeren prof. mr, W. van der Viugt en W. van der Laan werd ontslag genomen ais leden van don Kerkeraad der Doopsgezinde gemeente alhier. Prof van der Vlugt was 40 jaar lid van den Kerkeraad, de heer Van der Laan 13 jaar. In hun plaats zijn de heeren A. Best en Wijntjes benoemd. In de gisteren gehouden godsdienstoefe ning werd door den predikant dank gebracht aan de aftredenden voor heigeen zij in het belang der gemeente hebben gedaan en de nieuw-benoemden werden met hun benoe ming geluk gewenscht. Voor de eerste maal na zijn aanvan kelijk berslel woonde dr. J. C. S. Locher, predikant bij de Nesd.-Herv. Gem. alhier, gistermorgen de samenkomst der gemeente bij in de Pieterskerk, waarin dr. J. J. Wol- dendorp, van Warmond, dr. Locher vervan gende, voorging en het feit in het gebed herdacht. BINNENLAND. Een uien we Generale Synode dei Gerei Kerken tegen 31 Ang. te Assen. Nog eenige jaarvergaderingen. O.a. van de Vereen. Onze Vloot De 3 K.M.-wedstrijd van de Leidsche Zwemclnb is gewonnen door den Utrechte naar De Man. BUITENLAND. 1 Het rapport der Fransche financies^ experts over den toestand van 'a lands financiën en de wegen tot verbetering. De Spaansche regeering stelt een hobg boetestelsel in tegen politieke misdadigers naast de gewone straffen. De Engelsche mijneigenaren doen in be paalde districten een nieuw aanbod. Groote spoorwegramp in Frankrijk. Noodweer teistert Dnitschland, Servië, Roemenië, enz. Vele doodep, groote schade. Weldra hoopt de heratellende leeraar nu naar het buitenland te gaan, waar hij vol ledige genezing hoopt te vinden, om later zijn dienstwerk te kunnen hervallen. De tweode inleider van een referaat tor Groninger Landdag. Vrijdag a.s. alhier in Zomerzorg te houden, zal zijn de heer K. tor Laan, burgemeester van Zaandam. Zijn onderworp is; Overleveringen in Gro ningerland. De gisteren alhier gehouden Bloemen dag van de Vereeniging tot Bevordering der Gezondheid in de Grafische Vakken, aid. Leiden, heeft, ondanks het regenachtige weder, toch nog succes gehad. Een 40-lat meisjes had gevolg gegeven aan den oproep van het afd.-bestuur om zich enkele uren met den verkoop van bloempjes te willen belasten. Dank zij de medewerking van deze 40 verkoopstertjes en de royale mede werking, welke zij van den heer Kulk, eigenaar van café „Zomerlusl" mochfen ondervinden, bedroeg de ontvangst van dezen Bloemendag t 330. Aan allen, die tot dit resultaat hebben medegewerkt, betuigt het atd.-bestuur zijn grooten dank. - In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het Luxor-thealer aan den Stationsweg. De dieven hebben ztóh vermoedelijk vanaf de Singelzijde toegang weten te ver schaffen. In de koffiekamer hebben de hee ren zich tegoed gedaan aan chocolade en hierdoor versterkt hun tocht voortgezet naar de vestibule, waarvan de cassa een ruitje! werd vernield. Vervolger» werd de cassa geforceerd en het daarin aanwezige wis selgeld eruit genomen. De recherche doel ijverig onderzoek naar de dadera. Gistermiddag te circa halféén is de G7-jarige mej. M. de G., toen zij de Hooge- woerd wilde oversteken, aangereden door een motorrijwiel, tengevolge waarvan zij kwam te vallen en een niet-ernstige wonde aan het hoofd bekwam. Door dr. Driessen van den E. H. D. word zij per auto naar het Acad. Ziekenhuis over gebracht om daar verbonden te worden. Op verzoek van de politie in Den naag is alhier aangehouden de 15-jarige H. de P, vandaar, die gisteren uit de hoofdstad ver dween met medeneming van een transport- rijwiel en een bedrag van f 57, beide loebe- hoorende aan zijn patroon. Hoewel de jon gen eerst ontkende den gezochte te zijn, viel hij door do mand, toen een gedeelte van het geld op hem gevonden werd. Het boefje is ter beschikking van den Hoofdcommissaris van Politie te '9-Gravenhage gesteld. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur strui kelde op den Witte-Singel nabij het Noord- eindsplein een paard, gespannen voor een wagen, toebehoorende aan den bolerhande- laar de G. uit Hazerswoude. Een groot aantal eieren brak. Donderdag a.s. zal de Haagsche Polilie» mandolineclub de gast zijn van de afdeeling Leiden van den Alg. Bond van Politieperso neel in Nederland. Overdag wordt een boottocht yemaaklvia Atphen, alwaar eenige fabrieken worden bezichtigd, naar de Kager- en Braassemer- meren. Na terugkomst in Leiden wordt in liet café-restaurant „Den Burcht" gedineerd, ter wijl een concert door de gaslen aan de Leid sche afdeeling en het politiecorps welwillend aangeboden, den dag zal besluiten. Donderdagmiddag, te 2 uur, zal in den tuin van „Zomerzorg" een demonstratie worden gegeven met S.I.C.L.I, handsnel blusschers.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1