VAN ALPHEN No. 20337. LEIDSCH OAGBLAD. Vrijdag 2 Juli Tweede Blad Anno <926. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. MONDHYGIËNE BUITENLANDSCH GEMENGD GEMBERKOEKJES VRUCHTENVLA'S BOTERSPRITS UIT DE RIJNSTREEK. PREDIKBEURTEN. Vooi Zondag 4 Jnli. Boskoop. SalvaloriVoorm. halftien. en nam 6 uur ijs. Israël. Ned. Ilerv. (Geref.) Evangelisatie: Voorm. halftien, en nam. G uur ,ds. Vethake, uit fJtrechl. Gercf. Kerk: Voorm. 10 uur, en nam. Jg uur, ds. Fernhout. Nod. Hen'. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Glas De Kaag. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. 0. Doop), ds. Van Baaien. Katwijk-aan-Zee. If Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, R. M. Donner, em. predikant te J Den Haag Koudekerk. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer Do Jong, uit Boskoop; nam. halfzeven, de- j ï«lfde. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Haspers; jaam. 7 uur. dezelfde. Nocrdwijk-Binnen. I Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Van Haatten. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. (i uur, ds. Ploos van Amstel. Noordwijk aan Zee. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. 0 Doop) en nam. 5 uur, ds. F. G. Hospers. Geref. Kerk: Voorm. 10 utlr, en nam. E uur. ds. Koers. OegstgeesL Ned. Herv. Gem Voorm. 10 uur, in hel „Groene Kerkje", ds ..Tansen Schoonhoven; ham. 5 uur, in „Irene", dezelfde. Onde-Wetering. Pemon. Gem.: Voorm. halfelf, dr. Sax. Valkenburg. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (H. D.) On nam. 5 uur, ds. Hermanides. Voorhout. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Voorber. 0. A.), ds. F. G. H. Nicolaï. Waddinxveen. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. D.), en nm. lialfzeven, ds. H. A. de Geus. Geref. Kerk: Voorm 10 uur (Voorber. H. A en nam G uur, ds. W. Veder. Wassenaar. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, prof. H. Y. Groenewegen, Rem. predikant, te Huis |er Heide. E Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: Te Elburg: C. Vlasblom, Ie Driesum (Fr.); te Buiksloot: H. M. E. pre mor, le Breskens; te Hedel: II. Ewold, te Jlaamsdonk. Vrije Evang. Gemeente. Aangenomen: Naar Oude-Pekela: p. W. Veldkamp, te Amerongen. Doopsgez. Gemeente. Bedankt: Voor Helder en Hoorn op Pexel: M. Onnes Mzn., te Weslzaan. Chr. Gerei. Kerk. Beroepen: Te Maarssen: II. Hoogen- I doornte Bunschoten. j 4 Ned. Evang. Kerk te Brussel. Beroepen: Te Brussel: E. B. Couvée, directeur der Utrechtsche stadszending. Inwijding Gereformeerde Kerk te No or d wijk-Binnen. Het Geref. Kerkgebouw te Noor<hvijk-Bin- |Hen waarvan we in ons blad van gister- avond twee foto's opnamen, is officieel in gebruik genomen. Reeds voor half acht' was het gebouw volgestroomd met belangstel lenden uit eigen gemeente en uit de omge ving. Verschillende predikanten van ker ken uit den omtrek, en de geheele kerke raad van Noordwijk was vertegenwoordigd jdoor den burgemeester, de beide wethouders |en den Secretaris. Als spreker zou optre- :den ds. Koers van Noordwijk aan Zee. Als .oei*te voorzang werd opgegeven, Psalm 95 ys. 1. Hierna sprak ds. Koers votum en ze- -Ren uit en gaf deze als Schriftlezing op Psalm 118. Na de lezing hiervan ging hij yoor in gebed. Onder het zingen van Psalm 108 vs. 1 en 2 werd gecollecteerd. Als tekst voor deze bijzondere gelegenheid heeft Zijneerw. gekozen Psalm 118 vs. 24 jen 25: ,,Dit is de dag die de Heere gemaakt iheeft; laat ons op denzelven ons verheugen jen verblijd zijn. Och Heere, geef nu heil, joch Heere, geef nu voorspoed". Aantrekkelijk is de plaats aldus ds. Koers waar de dienst des Heeren wordt verricht, Waar Zijn Woord wordt bediend: Hel is du ook de dag dien de Heere ge maakt heeft, aldus spr. zich richtende tol de nog jonge zeltstandige gemeente, wanneer ge 'let op het greote voorrecht van nu reeds zoo spoedig een eigen kerkgebouw te bezit- iten. Zal nu de Heere hier bijzonder zijn te genwoordigheid aan deze plaats openbaren? 1 Die gedachte laat zich gemakkelijk opdrin- -J 'Ren; maar, terwijl God onder het Oud Ver- *bond Zich een woonplaats had verkoren in heili.edom- hoven het Verzoendeksel in net Heilige der Heiligen, mogen we daar- f pij Diel vergeten dat het Voorhangsel is ge- Jdieurd, zoodat de kerkmuren de beteeken is den tempel niet kunnen overnemen. H wanneeT de gemeente als vergade- rkaer geloovigen bijeen k. dan is de Hee- „W «anwezig Psalm .118 zegt spr. is zulk een schoone psalm. De lievelingspsalm van Luther, die zich hierin zoo sterk gevoelde. De psalm waarbij we ook terugdenken aan den tem pel te Jeruzalem door Zerubabel voor de Joden gebouwd. Bij die inwijding ook een stem der vreugde, immers: „de dag dien de Heere heeft gemaakt". O zeker, velen zullen hebben getreurd om dien prachtigen tempel van Salomo, nu in puin en asch, en ook wij denken nog altijd terug, want deze kerk behoefde hier niet te staan, als onze vaderen hadden vastgehouden aan Gods Woord en de goede belijdenis. Dan werd onze plaats nog gevonden in het schoone monumentale kerkgebouw dal na eeuwen ons dorp nog siert. Het gebed uit den tekst moet ook 't voortdurend gebed der gemeente zijn. Heere geef nu heil, geef nu voorspoed. Dat dan des Heeren's Woord hier worde ge bracht, in volheid, Zijnen Naam ter eere. Laat, aldus Zijneerw., uw plaats nooit ledig, indien ge niet wettig zijt verhinderd, en zijn er al, die noode de plaats verlaten, waar ze zoo langen tijd krachten en gaven offerden aan den dienst des Heeren, laat het U tot troost zijn, dat de Heere deze zege ningen gaf voor U en Uwe kinderen. Ten slotte richtte ds. Koers zich nog met enkele woorden tot den kerkeraad om dank te brengen voor den velen arbeid. Dank werd ook gebracht aan den ontwerper van het gebouw, den uitvoerder en aan allen, die op een of andere wijze hadden meegewerkt Ook werd den vertegenwoordigers der ge meente dank gebracht voor hun tegenwoor digheid. Na het dankgebed betrad ds. Kouwenho- ven, uit Leiden het spreekgestoelte, om de hartelijke gelukwenschen over te brengen van de kerken uit de classis Leiden, roe mende het groote voorrecht voor Noord wijk- Binnen nu reeds een eigen kerkgebouw te bezitten. Na nog gezamenlijk ie hebben gezongen van Psalm 84 vs. 2 sprak ds. Koers den ze gen uit, waarna deze eenvoudige plechtig heid was afgeloopen. Ds. van den Brink. Dezer dagen werd gemeld, dat ds. H. C. van den Brink te Zandvoort zou geweigerd hebben, op advies van zijn Kerkeraad. de vergadering bij te wonen der classicale commissie, welke Maandagavond gehouden werd. Deze mededeeling is, naar ons ge meld wordt, niet juist De classe besloot, dat haar commissie zou samenspreken mei bezwaarden (predikanten en ouderlingen, die er aan begeerden deel te nemen) en dai daarbij ook zouden genoodigd worden, niet als leden der synodale „Commissie van Ad vies", maar als personen prof. Grosheide, prof. Kuiper en ds. Schouten. Nu 9chreef de voorzitter der classicale commissie een vergadering uit van predi kanten en deelde tevens mede, dat de „Com missie van Advies" (der Synode) zou tegen woordig zijn. Ds. van den Brink antwoordde, dat de uitnoodiging in tweeërlei opzicht niet over eenstemde met het besluit der classe, omdat alleen predikanten werden gevraagd en om dat de „Commissie van Advies" en niet de drie genoemde heeren aanwezig zouden zijn. Bovendien, zoo schreef hij, oordeelde zijn Kerkeraad het bijwonen der vergadering niet noodig, aan werke uitspraak hij zich ten volle kon conformeeren. Het Utrechtsche Lnstrnm. De herhaling der Ichnaton-opvoering ge schiedde gisteren ohder een brandend Egyp tisch zonnetje. Voorzeker had ook deze op voering onder een blakende zon groote be koring, doch de voorstelling met belichting en het avondduister voldeed Dinsdag meer en bereikte uiteraard betere effecten. Hare Majesteit de Koningin-Moeder en gevolg woonden de opvoering bij. De Egyptische strijdwagens hebben voor haar gedefileerd, waarna Jhr. Loudon, de hoofdpersoon Ho- remheb, uit de maskerade, aan Hare Ma jesteit werd voorgesleld. Na afloop werden de hoofdpersonen we der bekranst. Hare Majesteit de Koningin-Moeder reèi vervolgens naar Paushuize, de woning van den Commissaris der Koningin in Utrecht, dr. IL 's Jacob, waar Hare Majesteit van af het balkon 't passeeren van den maskerade sloet later op den middag gadesloeg, waar na Zij zich met Haar gevolg in vier auto's weder naar Soestdijk begaf. Een zeer harte lijke ontvangst van de zijde van het publiek werd Haar deel. Een tooneeluitvoering door het Ulrechlsch Sludenlentooneel in den Stadsschouwburg beëindigde den dag officieel. Openhaar uitgebreid L. O. Door het hoofdbestuur van Volksonder wijs is aan H. M. de Koningin een adres gericht, waarin er op gewezen wordt, dat op tal van plaatsen in Nedrland geen openbare scholen voor uitgebreid Lager Onderwijs bestaan, terwijl de behoefte daaraan toch dringend wordt gevoeld; dat de Wet op het Lager Onderwijs 1920 gemeentebesturen verplicht, voor de voorstanders van het bij zonder onderwijs scholen voor uitgebreid lager onderwijs le stichten en te onderhou den voor respectievelijk 24. 36, 48 en 60 leerlingen, naar de betrokken gemeenten minder dan 25.000, 50.000, 100.000 en meer inwoners tellen, als dit gevraagd wordt; dat een dergelijke verplichting ten aanzien van het openbaar lager onderwijs bij de wet niet beslaat. Ten aanzien van het openbaar uitgebreid lager onderwijs moet volgens adressant een gelijkluidende bepaling op haar plaats wor den geacht, en voor het minst ge meentebesturen worden verplicht een open bare school voor Uitgebreid Lager Onder wijs te slichten, indien daarvoor een aantal leerlingen wordt opgegeven, als voor het oprichten van een bijzondere school van deze soort volgens de bepalingen van Art. 73, eerste lid onder a. der lager onderwijs wet 1920 wordt geëischl. Adressant verzoekt H. M„ dal de L. O.- Wet 1920 zoo gewijzigd worde, dat aan bovengenoemden wensch wordt voldaan. Het onderwijs in paedagogiek aan Rijkskweekscholen. Door den heer Suring zijn aan den Mi nister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen de volgende schriftelijke vragen gesteld: I. Is de Minister'bereid mede te deelen, om welke reden door het Kon. besluit van 12 Maart 1926 no. 5, in lid 4 van artikel 4 van het Kon. besluit van 23 Dec. 1324 no. 22 een zoodanige wijziging is aangebracht, dat aan leeraren vaA de Rijkskweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen, die onderwijs geven in opvoedkunde, de nieuwe eisch wordt gesteld, dat zij dit onderwijs gedurende ten minste zes uren per week moeten geven, om geen vermindering met 15 pet. op hun jaarwedde toegepast te zien? II. Indien deze reden zou zijn, het mis bruik te voorkomen, dat aan een en dezelfde Rijkskweekschool meerdere leeraren hel vak paedagogiek onderwijzen, om daardoor allen voor de onverminderde jaarwedde in aan merking te komen, is dan de Minister niet van oordeel, dat dit misbruik ook niet dreigt als de eisch wordt gesteld, dat, wanneer aan een Rijkskweekschool minder dan zes uur paedagogiek wordt gegeven, deze mindere ifren alle aan één leeraar moeten zijn op gedragen? III. Is de Minister bereid, een dusdanige aanvulling van het Kon. besluit van 12 Maart 1926 no. 5 te bevorderen, dat voor leeraren, die onderwijs geven in paedago giek aan Rijkskweekscholen, waar minder dan zes uren voor dit vak zijn uitgetrokken, de eisch van „ten minste zes uren" wordt vervangen door den anderen, dat alle lessen in opvoedkunde aan één leeraar moeten zijl! opgedragen? RECLAME. is een eerste vereisclite. Zj wordt bevorderd door Uw tandea topoeteenmet Chlorodont tandpasta of da Cblorodont tandenborstel. gr. fabo 50 cant, ltl. tube 30 cent 7481 De strijd tegen spoorweg-ongelukken. De Duitsche bladen deelen en ander mee over proeven die genomen zijn met auto matische remtoeetellen op de spoorwegen. Zij dienen^om te voorkomen dat een trein door een onveilig sein rijdt. Een er van is van mechanise hen aard; aan den onder kant van de locomotief is een haak beves tigd die bij rijden door onveilig sein een vee- rend raam grijpt dat door den weerstand de westinghouse-rem in werking brengt. Dit stelsel heet naar den uitvinder, den mon teur Rose Bürkle. Een tweede toestel is akoestisch en heet „nautofoon" naar het analogon uit de scheepvaart: het z.g. onderwater-signaal. De verslaggever van de Köln. Ztg. die de proeven bijwoonde, vertelt ervan: Met een vaart van meer dan 100 K.M. rijden wij, naast den machinist staande, op het halt signaal toe. De locomotief heeft een oor, een geluidslrechter die schuin naar buiten is gericht. Draden leiden van den trechter naar buiten is gericht. Draden leiden van den trechter naar een kastje, dat groen licht toont ten teeken dat 't apparaat goed werkt. Bij het haltsighaal slaat een tweede groote trechter, een luidspreker. Als we hem voor bijrijden, stoot hij een gillend geluid uit: de voorwielen van de locomotief rijden over 'u geïsoleerde rail en sluiten daardoor den stroom die den nautofoon aan 't gillen brengt. De gil duurt maar een deel van een seconde, dan hebben de voorwielen een tweede geïsoleerde rail bereikt die den nau- tofoon-stroom weer uitschakelt. Maar die stroom heeft in dat oogenblik zijn plicht ge daan, op de locomotief wordt in het kastje het groene licht door een rood vervangen en na drie seconden wordt de luchtdruk-rem aangezet, zoodat na een 300 M. de trein au tomatisch tot staan komt. De tusschenruimte van 3 sec. is een op zettelijke vertraging, ten einde den machi nist gelegenheid te geven zelf te remmen, zoodra hij het onveilig sein hoort en ziet Men wil n.l. zijn verantwoordelijkheidsge voel niet verzwakken. De tegenstanders van automatische rem-toestellen hebben steeds beweerd dat die verzwakking op den duur onvermijdelijk is en dat men zich daarom op deze toestellen .welke hoe mooi ook bedacht in de praktijd wel eens tekort schieten, min der goed kan verlaten dan op het plichtsbe sef van een machinist. De spoorwegmpij. heeft met deze opvatting rekening gehouden en mitsdien de opzettelijke vertraging aan gebracht, om een dubbele zekerheid te verkrijgen, die op het plichtsbesef van de machinist èn op de techniek berust. Zij acht hel vrijwel uitgesloten dat bij een onveilig sein zoowel de techniek als de machinist te kort zullen schieten. Het derde stelsel i9 electrisch, en gaat uit van de vindingen van Telefunken, Bruch- sal-von Braam en Siemens en Halsfce. Deze vindingen worden nog omgewerkt om aan het beoogde doel te beantwoorden. Aanslag op een kaslooper te Berlijn. Woensdagmiddag werd in 't centrum van Berlijn een kaslooper van do Landbank op het oogenblik, waarop hij in het gebouw van deze bank met een belangrijke som golds terugkwam, neergeslagen door een man, die trachtte hem zijn geldtasch te ont rukken. Toen dat mislukte, ging de aanval ler er van door. Hij werd achterhaald en ge pakt. Hij beweerde, dat een vergissing in liet 9pel moest zijn, maar gistermiddag is hij geconfronteerd m. zijn zwaar gewond slacht offer dat hem beslist berkend heeft. De da<Vr is een zekere dr. Ulrich, zoon van gegoede ouders. Hij is een tijdlang bij een bank werkzaam geweest, maar had in December van het vorig jaar zijn betrekking verloren. Dr. Ulrich genoot bij die bank het volle vertrouwen van zijn chefs en verdien de een goed salaris. Hij maakte zich echter aan enkele onregelmatigheden schuldig, waarop hij op staandenvoet werd ontslagen. Hij was sinds eenigen tijd gehuwd met de gescheiden vrouw van een industrieel. Haar klein vermogen had hij na zijn ontslag wel dra op de beurs verspeculeerd. Waarvan hij sindsdien geleefd heeft staat niet vast. Het huwelijk was erg gelukkig en mevrouw Ulrich heeft geen oogenblik geweten, dat haar man zich in financieele moeilijkheden bevond. Toen ^zij Woensdagavond van een wandeling terugkeerde, vond zij in haar woning een agent van politie, die haar in kennis stelde met de arrestatie van haar man. Zij kreeg ©en zenuwtoeval en is sindsdien volkomen blind. Toen gisteroch tend opnieuw agenten in de woning ver schenen, trachtte de 12-jarige zoon van de vrouw uit haar eerste huwelijk uit schaam te uit het raam te springen. Hij kon echter door de agenten worden gegrepen. Dr. Ulrich heeft tot nog toe geen beken tenis afgelegd. De liquidatie van Wembley. De liquidaleurs van de tentoonstelling te .Wembley hebben gisteren meegedeeld, dat zij het aanbod va nde Beecham Trust Cy, en den heer James Whitte: 300.000 p. sl. voor grond, gebouwen en verdere opstal (het stadion met zijn tribunes) hebben aan genomen. Deze overeenkomst heeft ten ge volge, dat de heeren, die indertijd borg ge bleven zijn, nog een bedrag van bijna 2 shillings dn het pond van hun cautie moeten bijpassen. Venetië. Naar de Milaneesche correspondent van de „Times" meldt, heeft een minisleriëel be sluit vrijwel onverwacbls de annexatie van Mestre en vijf andere gemeenten bij VeneLic gelast. Mestre, tot dusver een onafhankelijke slad en het laatste spoorwegstation voor de lagune, zal voortaan een voorstad van Venetië zijn, dat daarmee zijn gezag weer lot het vasteland uitstrekt. De beroemde spoorwegbrug, die Oostenrijk in 1847 ge bouwd heeft, wordt dus een der bruggen van Venetië, de langste en misschien de leelijk- sie, maar zeker de belangrijkste. In plaats van de verbinding tusschen twee afzonder lijke steden zal de brug voortaan de ver binding te weeg brengen tusschen hel 'schilderachtige, historische Venetië en hel moderne, induslrieele, dat zich reeds ge vormd heeft tusschen Mestre en de haven van Marghera. Het besluit heeft in Mestre heel wat ontstemming gewekt, doch in Venetië beschouwt men het als de eerste stap tot verbreeding van de oude brug, vol gens de plannen, die reeds lang hangende zijn. Overstromingsramp in Zuid-Slavië. Tengevolge van de onophoudelijke regens zijn de Donau, de Save, de Wardar, da Dvina en de Drau, evenals vele andere ri vieren buiten haar oevers getreden en ver oorzaakten groote schade. Tusschen Nisj en Tsaribrod was de spoorwegverbinding eenige dagen verbroken. De overslrooming heeft in een reeks van steden buitengewoon ernstige schade aangericht. De lager gelegen wijken van Belgrado slaan blank. Aauslag op een trein? Volgens een bericht uit Chemnitz was op de spoorlijn Joehstadt—Wolkenstein een blikken bus gelegd met een kogel en een hoeveelheid kruit. De lading werd door de locomotief van een goederentrein tot ont- ploffing gebracht. Er werd echter geen 6ohade aangericht. Indien de trein ont spoord was zou hij in de gezwollen Preas- nita gestort zijn. De daders zijn tot nog toe niet opgespoord. Vliegtuig en postduif. Uit New-York wordt bericht, dat een buitengewone wedstrijd over een afstand van 50 mijlen heeft plaats gehad tusschen een vliegtuig en postduiven, teneinde vast to stellen, wie zich sneller bewoog. Of schoon de duiven meer in een rechte lijn vlogen, kwam het vliegtuig todh 3 minuten eerder aan. Aardbevingsgevolgen. Volgens officieele cijfers zijn bij de aard beving van Zaterdag j.l. in Egypte 110 per. son en gedood, 70 gewond; 4236 huizen zijD geheel of gedeeltelijk verwoest, 74 mos keeën beschadigd. Volgens een bericht aan de ,,Times" uit Kaïro 16, na de jongste aardbeving, te Helwan, een badplaats bij Kaïro bekend om z'n zwavelhoudende bron deze op en kele meters afstand van de badinrichting gespleten; uit de spleet verscheen een warmwaterstraal. De regeering liet onmid dellijk een onderzoek instellen. Dit wees uit dat men te doen had met een nieuwe zwavelhoudende bron, veel rijker dan de andere, die den roem van Helwan gemaakt hebben. Door de aardbeving op Ehodos zijn 10 000 menschen dakloos geworden. Totaal zijn 1500 huizen ingestort en 2000 zwaar besohadigd, terwijl eenige dorpen geheel vernield zijn. Het verlies aan menschen- levens is echter gering. Staking kleermakersbedrijf te New-York. 40.000 kleermakers zijn te New-York in staking gegaan. Zij eischen hooger loon en 36 gewaarborgde arbeidsweken per jaar. Ernstig mijnongeluk in Chili. 1 alrijke mijnwerkers zijn gedood en ge wond door een geweldige ontploffing in de mijn van Cuquimata. Heeds zijn 11 lijken gevonden. De ramp werd vermoedelijk ver oorzaakt door kortsluiting die het gas lot ontploffing bracht. Ongelnkken in de Alpen. Het Alpen-toerisine heeft dezer dagei weer meerdere slachtoffers gevraagd. Bij de beklimming van de Zugspitze vie-r len twee Duitschers, de heer Gresser en mejuffrouw Johnsen in een 300 meter die» pen afgrond. Beiden werden gedood. Een zeventienjarig Fransch meisje werd gedood door een vallenden steen. Een Weenscl» sludent, genaamd Lange, verongelukte in de Tyrol er bergen en een Zwitser. Holdiei Fuchs viel bij het plukken van bloemen ia een raVijn van 150 meter' diepte. Ook een 22-jarig student uit Praag, Feller genaamd, vond bij een val den dood. Al deze ongelukken hadden plaats in een tijdsverloop van 48 uur. RECLAME. N BANKETBAKKERIJ THEESALON Allerhande 10 ets. per ons 7311 Boskoop. Gevonden voorwerpen. Be-» lastingplaalje, dameshandschoen, heeren-» trui (grijs), belastingplaatje in étui, R.K, kerkboekje, étui met schoolbenoodigdheden, portemonnaie met eenig geld. Waddinxveen. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester, de heer P, A. Troost. Aanwezig alle leden, uilgenomen het lid de heer Galama. Mededeeling wordt gedaan o.a, van een besluit van Ged. Staten, houden goedkeu ring van het raadsbesluit van 9 Juni j I., ingevolge het bepaalde bij artikel 23, le lid, der L. O.-Wet 1920, tot het stichten van een nieuwe school aan de Brug op de plaats waar thans de oude school staat; een besluit van dezelfden, houdende goedkeuring van 't raadsbesluit van 9 Juni j.l. tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst (rekening- éourant-overeenkomst) met de coöperatieve Boerenleenbank, alhier; dat op heden heeft plaats gehad het bouwen van voornoemde school, en laagste inschrijver was de heer F. Vink, aannemer te Moordrecht, voor de som van f -48.520, en voor de som van f 47.095, wanneer hem tevens de sloopmg der oude school wordt gegund. B. en W. deelen mede, dat het werk is gegund aan den heer Vink voor laatstgenoemde som, dus met de slooping der oude school inbe grepen; dat eveneens heeft plaats gehad de aanbesteding van het bouwen van een kan toor en bergplaats op het terrein der ge meente-gasfabriek en deze werkzaamheden zijn gegund aan den heer D. Koster alhier, voor de som van f916, zijnde deze de laag ste inschrijver; wordt aan den heer Bink horst met ing. van 15 Juli a.s. eervol onlsiag verleend als onderwijzer aan de O L. School aan hel Dorp. wegens zijn benoeming lot hoofd der school in de gemeente Haarlem mermeer. Eenzelfde ontslag wordt verleend aan mej. Glasbeek, onderwijzeres aan die school. Aan de orde is thans punt 2. Voorslei lot intrekking van het raadsbesluit van 28 Juni 1924, waarbij de instructie van den direc teur der gasfabriek zoodanig is gewijzigd, dat hij telkens verlof van den burgemeester noodig heeft om zich buiten de gemeente te begeven. Waar de directeur der gasfabriek zich thans een auto heeft aangeschaft, is deze bepaling voor den burgemeester wel wat heel lastig geworden. Immers gaal er haast geen dag voorbij of de directeur gaat een ritje maken, en is dan al heel spoedig de grenzen der gemeente genaderd, zoodat zoo'n tochtje binnen de gemeente al heel wejnig te beteekenen heeft en een rijlustige wel allen moed moet benemen. Daarom stellen B. en W. voor de instructie in dien zin te wijzigen dat genoemde directeur geen verlof van den burgemeester behoeft bij afwezigheid builen de gemeente voor korter dan zes achtereenvolgende uren. De heer Fafianie evenwel kan zich met het voorstel zooals het door B. en W. is ge formuleerd niet vereenigen. Hij zou den directeur volle vrijheid willen geven om 's avonds na zes uren. wanneer het grootste gedeelte van het personeel der gasfabriek huiswaarts keert, te gaan waarheen hij wil. Spreker wil volstrekt niet ontkennen, dat de directeur een plichtsgetrouw ambtenaar is en gelooft ook niet, dat hij bij eventueele wijziging der instructie in den geest als door B. en W. voorgesteld, daarvan misbruik zal maken, maar meent toch dat het aanbeve ling verdient, terzake de teugels niet geheel uit handen le geven. Na zessen kan er vooral zomers nog genoeg getoerd worden. De heer Van Nielen kan zich hiermede wel vereenigen. maar zou er toch prijs op stellen, dat den directeur des Zaterdags vanaf 12 uur 's middags volle vrijheid werd gelaten. De lieer Jonkheid uit zijn voldoening over de wijze waarop de heeren spreken over den directeur der gasfabriek. De ze toch is een plichtsgetrouw ambtenaar, die alle» doet wat in zijn vermogen is. oro de gas fabriek tot meerderen bloei te brengen, en

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5