AGENDA. In en om dé Hoofdstad. TELEGRAMMEN. <r Zaterdag. Alg. verg. N. V. Alg. Boek- en Handels drukkerij v.h. Batleljeo en Terpslra, ten kantore der vennootschap. Oude Rijn 39 des voorm. te 10 uur. Zweminrichting Hooge Rijndijk: .Wed- tlTijden Leidsche Zwemclub. 3 uur. Zondag. R ij s w ij k (Wielerbaan). Wedstrijden tchtcr groote motoren, vanaf bal (drie. Dagelijkf. „Casino-bioscoop'*, Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 3 tot 1 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdag en 'a Zaterdags t matinée te 1 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Scala (Den Haag) „Duizend en één lach". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Juni tot en met Zondag 4 Juli a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort-Rapenburg 12, telefoon 594 7 vast besloten blijft om de geheele regeling van het vraagstuk nog voor de vacantie ai te doen. Indien de Rijksdag niet met d« onmiddellijke derde lezing van het verlen- gingswetje mee wil gaan dan Stelt de regee ring op deze wet in 't geheel geen prijs meer en zal haar na de behandeling van het al- gemeene wetsontwerp nie»t meer voorstellen. (Onrust bij de regeeringspartijen). Deze slotzin van Marx' verklaring werd in de wandelgangen druk besproken en gai aanleiding tot de meest verschillende ver klaringen. In eerste cn tweede lezing werd de ver lenging van den opsc-ho rti ngslermiin zonder debat aangenomen. Op de agenda van de zitting van heden, die om 1 uur begint staat de derde lezing van het ontwerp betreffende de schadeloos stelling der vorsten, benevens bót nieuwe vorlengingson twerp. Verwerping van de schadeloosstellingswet is wel zeker, want de sociaal-democratische Rijksdagfractie heeft na een uitvoerig debat met een groote meerderheid besloten tegen het regeeringsontwerp in zake de regeling met de vorsten te stemmen. Het besluit werd genomen met 73 tegen 38 stemmen. Daar door komt er een einde aan alle verdere besprekingen met de regeeringspartijen over deze kwestie. De fractievoorzitter Wels zal heden bij de derde lezing van het ontwerp het afwijzende standpunt van de fractie toe lichten en ontbinding van den Rijksdag vragen. De toestand van Kulisker, die door de politie van zijn woning naar het zieken huis van de Charilê werd gebracht, bleek zeer te zijn verbeterd. Van de longontste king is hij geheel hersteld. De patiënt is wel zwak, maar de geneesheeren hopen, dat hij weldra het ziekbed zal kunnen verlaten. Hij zal zoo gauw mogelijk naar de gevangenis van Moabit worden overgebracht. De Barmat commissie van den Rijksdag is na een lange pauze weer bijeengekomen om het program harer werkzaamheden vast te stellen. In de laatste zitting op 21 Nov. 1925 was besloten de werkzaamheid der com missie te schorsen, tol de bevoegde officier van justitie de acte van beschuldiging tegen Barmat opgesteld zou hebben of besloten zou hebben de vervolging te staken. Onder- tusschen is de acte opgesteld. De voorzitter en de secretaris der commissie hebben strikt vertrouwelijk 2 exemplaren van het zeer uitvoerig document ontvangen. Het proces togen Barmat is nog niet begonnen. Bij de bevoegde rechtbank wordt de acte van be schuldiging nog bestudeerd. FRANKRIJK. Briand sust Het vraagstuk van Elzas-Lotharingen. Talrijke afgevaardigden bespraken den financieelen toestand en do stijging der bui- teplandsche wisselkoersen die gisteren plaats had. Briand, dien men er vragen over stel de, trachtte de ongerustheid te sussen. Vol gens hen die met hem gesproken hebben, zou Briand grootendeels de politieke bewe ging der wisselkoersen wijten aan de pole miek die de overeenkomst van „Washington betreffende de Fransche schuld uitgelokt heeft. Briand zou gezegd"-hebben, dat, in haar geheel, de overeenkomst Mellon-Bé- renger de kritiek niet rechtvaardigde, waar aan zij van zekere zijde onderworpen wordt Briand zou er vervolgens op gelezen heb ben. dat dc regeling der schulden in de Ver. Staten van een geheel ander standpunt dan in Frankrijk beschouwd is en zou getracht hebben het AmerikannscJie standpunt uiteen te zetten. Wat o.a. de weigering aangaat om in het accoord een veiligheidsclausule op te nemen zou Briand gewezen hebben op de moeilijkheden, die zich ook te Londen heb ben voorgedaan. Hij zie er echter niet van af om te pogen deze op te lossen. Briand zou eindelijk gezegd hebben, dat het parlement zich zoo spoedig mogelijk moet uitspreken over de verslagen dio aan de Kamer voor- geiegd zullen worden en dat hij. wat hem zelf betreft, de gevolgen onder de oogen zal moeten zien van een stemming in den éénen of den anderen zin. Op een vraag van de Kamercommissie voor Elzas-Lotharingen betreffende de kwes tie der autonomie in dit gewest, verklaarde de minister van justitie, dat de regeering besloten is om alle mogelijke vrijheid van kritiek en polemiek te verleenen, doch geen aanslag zal dulden op dc heilige beginselen der nationale eenheid. De sancties getroffen tegen de onderteekenaar9 van het autono- mische manifest blijven gehandhaafd. In bedoeld manifest werd gezegd: „Sedert zeven jaar zijn wij dag aan dag getuige van het weerzinwekkend schouw spel eener stelselmatige berooving: men be rooft ons op ons 'eigen grondgebied van onze rechten; men vergeet do plechtige beloften, die men heeft gedaan en treedt ze met de voeten; men negeert de eigenschap pen van ons ra9 en onze taal; men spot met onze tradities en gebruiken. Wij weten thans, dat de fanatieke aanhangers der assimilatie een aanslag willen doen op het karakter, de ziel en beschaving van het Elzas-Lotharingsche volk, zonder eerbied voor de gewetensvrijheid en de innerlijke overtuiging der Elzas-Lotharingers." Het manifest vraagt volkomen autonomie in het kader van Frankrijk's wetgevende en bestuurlijke autonomie, een gekozen ver tegenwoordigend lichaam, dat het recht be zit een eigen begrooting op te stellen, uit voerende macht heeft, met zetel in Straats burg. Voorts verlangt het eerbied voor de Elzas-Lotharingsche bevolking. De Heimatbund, die het manifest heeft uitgegeven, eischt verder dat „de Duitsche taal zoowel als moedertaal van het groot ste gedeelte der Elzas-Lotharingsche bevol king als taai, die tot de eerste talen der be schaafde wereld behoort, in het openbare leven de plaats zal innemen, weike haar toekomt." In de bestuursdiensten en bij de rechtbanken dient zij naast de Fransche taal en met dezelfde rechten te staan. ENGELAND. De achi-urige mi ju (lag aange nomen Nienwe onrust in *1 Lagerhuis Esn streng von nis. In het Lagerhuis diende Briiïgeman, de eerste lord der admiraliteit, de derde lezing i-Q van heb wetsontwerp, waarbij de 8-urige werkdag in de mijnen wordt toegestaan. Hij verdedigde de handelwijze van den eersten minister gedurende het mijngeschil Allen weten, dait van het begin tot het einde zijn geduld onuitputtelijk is geweest, ©fschoc© het ernstig is beproefd gewor den, en het is niet juist om te zeggen, dat hij niet zijn uiterste kar achten voor den vrede heeft aangewend. De beschuldiging verwerpende, dat de xegeering niets heelt gedaan, wees hij er op, dat de regeering afgescheiden van het ontwerp, hetwelk de reorganisatie der mijn-industrie behandelt-, andere stappen overweegt, en doet wat zij kan, om deze door te zetten. Eenige daar van zullen later wellicht de indiening eener wet vereischen, indien er eenige kans is, dat daardoor een regeling tot stand komt. Wat men echter ook denken wil over de de waarde van de reorganisatie.of van do financieels uitwerking, die zij zaJ hebben op de industrie, hij gelooft niet, dat deze zoo groot zal zijn, dat de prijs van ©«ro ton kolen veel zal veranderen. Do uitwer kingen der reorganisatie zullen gedurende een aanzienlijken tijd niet worden gevoeld. Wij moeten het hoofd bieden aan den thans bestaanden toestand, en dat doen wij met het ontwerp betreffende den 8-urigen werk dag. Het is volkomen duidelijk, dat het doel van het ontwerp is, de mannen, die bij de industrie zijn betrokken, in staat te stellen,na te gaan, wat, indien de 8- trrige werkdag ingevoerd wordt, mogelijk is, op het gebied van loon en en goedkoo- per productie, ten einde het land in staat te stellen, de markten te herkrijgen, welke het verloren heeft. Welke andere keus men behalve dc aanvaarding der regeeringsvoor- stellcn 7 Voortzetting der subsidie 7 Het land zou echter niet gedoogen, dat de re- geerimg meer dan 3 millioen pond aan wendt, om hulp te verleenen in een over gangsperiode. Andere besluiten, die men nemen kon, bestaan in een aanzienlijke vermindering der loonen en de sluiting van meer dan de helft der mijnen in heb land. Een vierde weg, die gevolgd kan worden, is het huidige regeeringsvoorstel, om een langeren werkdag toe te staan, het welk de gelegenheid tot onderbande.wgen open zal stellen, en vrije keus geven aan vrije menschen. De rede van Bridgeman werd gehouden ondeT voortdurende interrupties van de banken der arbeiderspartij, hetgeen hem nu en dan 'moeilijk maakte, voort te* gaan. De aabeidersafgevaardigde Batey waar schuwde de regeering dat als de derde lezing van het 8-uren-wetje zou worden doorgedreven, de betrokken minister geen seconde rustig zou kunnen, spreken. Dc Speaker zei de, dat hij de orde zou weten te handhaven en toen minister Bridgeman opstond en Batey onmiddellijk begon te onderbreken, 6telde de Speaker hem voor de keus, geen woord meer te zeggen of het huis te verlaten. Batey verkoos het laatste. Bridgeman was nog geen vijf minuten aan het woord of Pack schold hem voor moor denaar" uit. De Speaker stelde den drif- tigen afgevaardigde van Silverton voor de zelfde keus ajs zijn partijgenoot Batey <- «t Jack Jones verliet de zaal, draaide zich bij den uitgang om en riep luid naar bin nen: „Moordenaars zijn jullie toch alle maal." Daarna kon Bridgeman vrijwel on gehinderd zijn rede voltooien. In het debat zeidc een labour-afgcvaar digde nog, dat één ding nu wel voor de ar beiders van de geheele wereld duidelijk zou zijn geworden, n.l. dat hun grootste en onverzoenlijkste doodsvijand de tegenwoor dige Engelsche eerste-minister was. Deze woorden leidden opnieuw tot rumoer, maar de Speaker kon, waar het een „veronder stelling" gold, niet ingrijpen. Hartshorn, een van de mijnwerkersleden die onlangs gematigde en nuttige bijdra gen tot het debat over de mijnkweetie le verde, verklaarde, dat het ontwerp, indr>i het wet wordt, in aanzienlijke mate zal bijdragen tot het 'voortduren der mijnsta- kiDg. „Ieder mijnwerkerslid in dit Huis, en, naar ik hoop, ieder arbeiderelid op deze bankeD, zal zich met alle macht ver zetten tegen een regeling in een gedaante, welke de aanvaarding van de bepalingen van dit ontwerp inhoudt. Voor zoover mij persoonlijk betreft, heb ik besloten, dat ik, wanneer Cook of een ander overgave bepleit, verzet zal bepleiten," Hij beweerde, dat de mijnwerkers geen onderhandelingen zullen beginneD, of een poging aanwenden om een regeling te ver krijgen op dei; grondslag van den 8-urigen werkdag. Mét het oog hierop zag men zich geplaatst tegenover den meest hopeloozen toestand, die ooit in de mijnindustrie is ontstaan. Varley, eveneens een mijnwerkerslid, die nu en dan verschillende voorstellen tot een regeling heeft gedaan, verklaarde, dat de regeering van de goede richting is af geweken, om zand te werpen in de wielen der machine, welke hij en de andere mijn werk ersloiders bezig waren op te stellen. Walsh zelf een mijnwerkersafgevaar digde deed nog een hartstochtelijk beroep op Baldwin om het wel je in Ie trekken, wal volgens spreker zonder verlies van prestige voor de regeering kon geschieden en waarbij deze beter haar eer zou hoog houden dan als zij de wet doordreef met behulp van een slaafsche meerderheid. Baldwin beantwoordde daarop de spre kers zelf. Hij wees nogmaals het verwijt af, dat de regeering niets gedaan had om de crisis op te lossen. Zooals Bridgeman al in den breede uiteengezet had, was de regec- ring pas met haar voorstellen gekomen loen alle directe onderhandelingen mislukt wa ren. Wat zou labour gezegd hebben, als de regeering al ingegrepen had toen er nog geen kans was op een oplossing tusschen de betrokken partijen? Baldwin vervolgde met verheffing van stem: De laatste dagen heeft men het der regeering moeilijk gemaakt en vanavond is hier eenige malen „moordenaars" geschol den; maar nu vraag ik u, leden van de ar beiderspartij, of gij diep in uw binnenste ervan overtuigd zijt. dat de mijnwerkers door zich langer tegen de hervatting van hel werk te verklaren, den juisten weg gekozen hebben? (Luide kreten van ,,ja, ja" op de achterste labour-banken). Mijn regeerir.g %en ik willen samenwerken met ieder des kundige in of buiten dit huisden onverschil lig tot welke partij in dit huis hij mocht he- hooren. maar ieder voorstel stuit af op 3c onverzettelijkheid der mijnwerkers-leiders. (Kukwood roept: „U bedoelt de eigenaars". Tensolte is hei ontwerp aangenomen met 332147 stemmen. Neville Chamberlain heeft nog gezegd, dat de voedselvoorziening van de kinderen der 9lakende mijnwerkers een goed beloop heeft en dat hem nog geen gevallen van' ondervoeding, laai staan van uithongering, uit welk district dan ouk, ter oore zijn ge komen. Dc kosten worden wel iedere week hooger. Een gunstig verschijnsel is, dat Ramsay Macdonald in vc-rband met de herrie, welke de laatste dagen in het Lagerhuis gemaakt is, de volgende verklaring heeft afgelegd: „Ik wensch niet over een kam geschoren te worden met en wil mij geheel vrij maken van degenen, die het Lagerhuis wenschen te degradeeren in de oogen van het land of die de vrijheid van spreken van alle par tijen trachten te schenden." Acht mijnwerkers zijn te Newcastle lot gevangenisstraffen veroordeeld van 4 k 8 jaar veroordeeld in vc-rband met de onl sporing van den Schofscben sneltrein te Crawlington tijdens de a l «re meen c staking. ZWITSERLAND. Geen uitlevering. De Bondsraad heeft den Bondsprocureur meegedeeld, dat het verzoek van de Hon- gaarscho regeering om von Justh (die Bethlen een oorvijg toediende) uit le leveren wordt afgewezen. De Raad adviseert den procureur Von Justh tegen een borgstelling van 2000 frank op vrije voeten te laten. PORTUGAL. Grensregeling. De Zuid-Afrikaansehe commissie en d.e Porlugeesche afgevaardigden, die onderhan delingen hebben gevoerd over de grens lus- schen Angola en Z. W. Afrika, hebben gis teren een verdrag geteekend over de ontwik keling van hydraulische kracht door middel van de Ruscana-watervallen en het gebruik van het vloedwater van de Nunene voor imondatie en irrigatie. VEREENIGDE STATEN. Russisch geld kwade post De landwet verworpen. Het hof van appèl in belastingzaken heeft beplaald, dat Amerikaansche belas tingschuldigen bij het opmaken van hun belastbaar inkomen oorlogsleeningen van de keizerlijk Russische regeering als kwade posten mogen aftrekken. Nadat de door president Coolidge ge steunde landwet verwoi-pen was, beeft de Senaat de z.g. coöperatieve marktwet aan genomen, welke een crediet van 250.000 dollar .toestaat voor het vestigen aan het departement van landbouw van 'n bureau van advies en inlichting voor coöperatieve boerenbonden. CHINA. Weer een incident Volgens de Daily Express hebben twee Biïtsche motorbooten, welke een Chineesche boot met goederen voor Engelsche stoom boot en begeleidden, te Kanton gpvuurd op Chineesche stakingsposten, van wie er 26 gedood werden. De stakers hebben zich daarover beklaagd bij de regeering te Kanton. CLXXXIX, Een tentoonstelling waar veel te leeren is. Het is 2eer juist gezien, dat het bestuur der tentoonstelling, die nu sedert een week in de benedenzalen van het Stedelijk Mu seum aan de Van Daerlestraat gehouden wordt, de gelegenheid heeft opengesteld om zich op schriftelijke aanvraag bij het secre tariaat voor één gulden een persoonlijke doorloopendg toegangskaart to verschaffen, die voor den geheelen duur der tentoonstel ling, 19 Juli e k., geldend blijft. Niet dat hst „gewone" publiek geen toegang zou hebben zeker, dat is dagelijks, ook 's avonds, tegen lagen toegangsprijs welkom, en het zal zelfs verstandig handelen er eens te gaan rondkijken/omdat er inderdaad ook voor den buiten elke administratie staande zeker een en ander te leeren valt, maar feitelijk is de T.O.P.A. een sludietcntoon- stelüng. Laat ik u echter eerst een verklaring geven van de genoemde vier geheimzinnige letters, hetgeen wel noodig is in onzen tijd, waarin we met zóóveel afkortingen scher men" en de „afkorters" zich zelfs dikwijls verbeelden,, dat iedereen wel begrijpen zal wat zij bedoelen, ofschoon dit heel vaak niet het geval is. Welnu, de T.O.P.A. is de „Tentoonstelling op het' gebied der Openbare en Particuliere Bedrijfsadministratie', zulk een mond vol, dat bekorting lot het anders nietszeggende woord „Topa" zeker gewettigd is. En zij is op touw gezet door de „Vereeni- ging van ambtenaren der Gemeente finan ciën", die bij den opzet der tentoonstelling de medewerking verwierf van bet hoofd bestuur der ..Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel", terwijl de ten toonstelling omvat hoi gebied der openbare en particuliere bedrijfsadministratie, be stemd „om door beelden uil de praktijk proefondervindelijk aan te toönen, w^lke verbetering, vereenvoudiging en besparing in bedrijven van den meest uiteenloopenden aard is verwezenlijkt door toepassing van moderne methoden" aldus drukt de cata logus de bedoeling uit. Aangezien de bezoeker de gelegenheid moet hebben rustig en onbeïnvloed op le nemen hóe anderen wérken, met welke hulpmiddelen en met welk resultaat, met of zonder behulp van mechanische uitvindin gen op dit. gebied, heeft men van de ten toonstelling alle machines, waarvoor uit den aard der zaak door de belanghebbende reclame zou worden gemaakt, hier geweerd. De leek ziet dus hieruit: dit is geen ten toonstelling. waar ielk le zien is dal hel oog boeit: hier wordt niets weggegeven in geheimzinnige pakjes: hier zelfs geen ma chines in werking, die ten toonstelling-be zoekers vaak „zoo aardig tocht" vinden, al begrijpen zij van de werking niemendal hier is, nog wel over een tiental zalen ver deeld, een tentoonstelling van statistieken, grafieken, porlefeulles, kaarten, koeien stalen, wijze van boekhouding, kortom van al datgene, dat noodig is bij alle groole bedrijven allereerst en gemeentelijke be drijven bovenal. Nn weet ge dus. in eenige regels geschre ven. waar hel om gaat en lóóp ik de kans, da-t de lezer, die builen gemeente-werken en groote bedrijven slaat, denken gaal: „Ik behoef niet verder te lezen; niets voor mij, zoo vervelend mogelijk.'' Laat ik dadelijk zeggen, dat hij daarin ongelijk zou hebben, want deze tentoonstelling, hoe „droog" zij voor den niet-amblenaar, niet admini- slratief-werkende allicht lijken zou, is in derdaad toch waaid bezocht, bekeken en bestudeerd te worden door ieder zakenman, ook door den niét-zak en man. Immers, alles wat géén ambtenaar ïs, smaalt zoo gaarne op ambtenaren. Wij pra len allen op z'n beurt over den administra tieven rompslomp van rijks-, provinciale- en gem een te-bureauxspotten met den „papcrassen-winkel", die daar le vinden is; beweren zoo gaarne, dat het ambtenaars corps, eiken dag weder aap, optrekt langs dezelfde wegjes, waarop het zijn staten en papieren vindt, die naarstiglijk moeten wor den bijgehouden en volgeschreven; dat een ambtenaar geen minuut te lang, liefst wèl héél veel minuten te kort werkt, en de niet aan zijp werk bestede minuten gebruikt voor krantjes-lezen en sigaren- en sigarét- 1en-rooken kortom, wij spotten met al dat ambtelijk gedoe, dat en dat i9 voor ons het ergste zoo geweldig veei van onze opgebrachte belasting-penningen op slikt. Zeker, heelemaal onjuist is bet niet een ieder heeft wel eens ondervinding op gedaan van ambtelijken omslag, van amb telijke langzaamheid, van ambtelijke „pre cies op de minuut af een loket vcor den neus dicht doen" en meer van die zaken, die in het particuliere bedrijfs- en zaken leven onmogelijk zouden zijn, maar juist omdat wij, nièt-ambtenaren, daaraan ieder op zijn beurt schuldig staan, is het wel goed, dat we op de Amsterdamsche tentocaistelhng eens kunnen zien, dat in onzen tijd. nu in' elke gemeente de bedrijven zoo groote be- teckenis hebben gekregen, hier meer. daar minder de administratie daarvan groote degelijkheid noodig maakt, wil men met juistheid kunnen beoordeelen het nut, dat die bedrijven afwerpende balen waarop het belastinggeld, hetwelk er in gestoken is, besteed wordt. Wanneer in dezen cf dien gemeenteraad een der vertegenwoordigers der burgerij zijn inlichtingen van het Pagc- lijksch Bestuur omtrent een of ander bedrijf verlangt, dan is het mogelijk hem dienaan gaande in alle mogelijke opzichten in te lichten, indien de administratie van het bedrijf overzichtelijk wordt gevoerd en sta ten en grafieken met een oogopslag den stand van zaken kunnen aan toon en. Vandaar dat natuurlijk op deze tentoon stelling allereerst de aandacht trekken aile gegevens, die een kijk geven op het beheer en de administratie der groot bedrijven van gemeenten als Amsterdam, Den Haag en een aantal belangrijke provinciesleden in ons land. Bepaal ik mij nu, omdat het de hoofdstad is en déérom alleen, want cr zijn een aantal andere groote gemeenten, die belang rijke inzendingen te bestudeeren geven tot Amsterdam, dan zien wij thans in de tentoonstellingszalen van hel Stedelijk Mu seum een groot aantal gegevens, die een merkwaardigen kijk geven op de veie ge meentelijke bedrijven dezer groote stad; van de vier hoofdbedrijvengas, water, electri- citeit, tram, wordt ons een duidelijk over zicht gegeven, ook omtrent stadsreiniging, drukkerij, keuringsdienst, burgerlijk arm bestuur, woningddenst, grondbedrijf, giro dienst worden wij overzichtelijk ingelicht. Schematische voorstellingen doen ons zien, hoe bij aL die takken van dienst de admini stratie is ingericht wij ontvangen een over zicht van de bedrijfs- en productiekosten; van de loonkosten; van rente-bcrekcning, en wat dies meer zij, en we leeren begrijpen dat er bij al die takken van dienst toch werkelijk een groole staf van ambtenaren noodig is. wil het mogelijk zijn al die dien sten dag in, dag uit geregeld te doen „functioneeren,,* op zóódanige wijze, dat men aan het einde van een maand, van een kwartaal, van een jaar, dadelijk een overzicht heeft van den stand van zaken, als 't ware met een oogopslag kan zien, dat in een zekere tijdsperiode bijv. een bedrijf of een gedeelte er van voordeeliger of na- deeliger werkte en na kan gaan wat er op een of ander gebied gehaperd k°efi, hoe en waar verbeterd moet worden. Bij den gemeentelijken giro-dienst heeft men de beteekenis bijv. helder gede monstreerd door in stapels goud-blokken" aan te toonen, hoe deze diens! zich over een reeks van jaren uilbreidde; bij den stads- reinigingsdi'cnst ziet men in den vorm van „tonnetjes" de hoeveelheden vuilnis, die de gemeente in bepaalde tijdsperioden te ver werken had; bij het trambedrijf leert het publiek o.a. begrijpen, hoe eiken dag, bin nen korten lijd na afloop van den dienst, de door de tramconducteurs ontvangen muntstukken kunnen worden geleid op de eenvoudige telramen, die voor verschillende muntstukken zijn ingericht ik noem maar enkele zaken om* aan te toonen, dat de leek, heuschf hier ook wel een en ander leeren kan. Maar om te kunnen beoordeelen in hoe verre de ééne gemeente op dit of dat gebied eenvoudiger, practischer, overzichtelijker administreert, dan de andere, kan rncn niet volstaan met eenvoudig rond te kijken, daartoe dient inen in het administratief bedrijf der gemeenten in gegroeid ie zijn en het zijn dus de vele ambtenaren van ver schillende lakken van dienst bij rijk, provin cie, gemeente, die hier moeten bestudeeren, vergelijken, van elkander leeren en over- neiyen. Van elkander én ook van het buitenland, want het belangrijke van deze tentoonstelling is, dat uit tat van builen- landsche sleden inzendingen zijn bijeen gebracht: van dc „Arbeitergemcinschafl deulscher Betriebs-ingenieure" te Berlijn;' van de „Centre d'Etudes adminislratives". te Parijs; van de „Office Machinery Users Association", le East Grinstead (Engeland); van de „Oslo Telephone Company of Nor-, way", te Oslo; van „Stockholm's Eleclrici- leilsverk", te Stockholmvan het „Inslitut International de Bibliographie" te Brussel; van belangrijke nieuwe administrali- ve me thoden uit Amerika terecht heeft Dr. F, E. Posthuma, voorzitter der „Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel", toen hij de tentoon stelling opende, op deze buitenlandsche in-> zendingen gewezen, waarmede men hier in menig opzicht zijn voordeel kan doen En nog dien ik er op le wijzen, dat men zich hier niet uitsluitend bepaald heeft tot het overzichtelijk toonen van het admind-. stratie-bedrijf van rijks-, provinciale- en ge meente- instellingen, ook al gaat de tentoon stelling uit van een belangrijke vereeniging van gemeente-ambtenaren, die ook aan een groot aantal particuliere bedrijven gelegen heid heeft gegeven te toonen, hoe zij hun. administratie inrichten; juist gezien, omdat, degene, die zulks bestudeeren wil, thans zal kunnen nagaan of inderdaad waar is wat men zoo vaak hoort beweren, dat groole particuliere lichamen véél beknopter, véél economischer werken en admimslreeren dan dc openbare instellingen doen. Dl- „Ne-, derlandsche Spoorwegen"Stork Co., Is Hengelo; Verkade's fabrieken; Philips' Gloeilampenfabrieken; Gebrs. Gerzon's Mo demagazijnen i-k doe slechts hier cd daar daar een greep uit den catalogus zijn. niet achtergebleven, waaruit alweder blijkt, dat hier voor eiken zakenman, op welk ge bied dan ook, op administratief gebied een of ander te leeren zal wezen, dat hij met vrucht in zijn eigen zaken zal kunnen toe possen. Ik kan mij dan ook zeer goed be< grijpen, dat' een groot-industrieel, dien ik bij de opening dezer tentoonstelling ont moette, zcide- „Ik ga hier een paar dagen heen met mijn administrateur-boekhouder, omdat ik zeker ben, dat hier veel is. waar mede wij in ons bedrijf ons voordeel kunnen doen," en zooals hij zullen er wel meer zijn. Nog zij er even op gewezen, dat op ver schillende dagen gedurende deze tentoon stelling door een aantal mannen van be teekenis op administratief en economisch gebied voordrachten zullen worden gehou den, die met het tentoongestelde verband houden en die voor alle bezoekers toegan kelijk zullen zijn. Maar nog eens: dit is géén tentoonstelling waar men heen moet gaan met de verwach-i ting, dat er ook de een of andere vermake lijkheid aan verbonden zal wez^n, do' bezoeker van buiten kan deze trouwens genoeg vinden in Amsterdam: Leidsche Plein of Rembrandtplein-omgeving. 51N1 SANA. Brazilië uit den Bond en Argentinië eiinfl BERLIJN, 2 Juli (V. D.) Met Argcn^. tijnsche parlen\ent is gisteren door President De Alvear geopend met een boodschap, waarin o.a. de langzaamheid veroordeeld wordt waarmede het parlement belangrijke vraagstukken zooals hei wedertoelreden van Argentinië tot den Volkenbond behandelt. De ontwapeningscommissie. GENEVE, 1 Juli. (Belg. Tel. Ag). Dc ge mengde commissie heeft de voorloopigc be- spreking van de haar voorgelegde kwesties beëindigd, en besloot uiteen te gaan totdat zij <le rapporten der beide door haar inge-» stélde sub-commissies ontvangen zal heb ben en totdat de commfssie voor leger-, vloot- en luchtvaartzaken haar rapport ge reed zal hebben. De vermindering dei bezettingstroepen. PARIJS, 2 Juli. (Belg. Tel. Ag.). Een tele gram uit Berlijn aan „Le Journal" meldtt- dat Von Hoesch daar plotseling is aange* komen. Morgen zal hij een onderhoud helx ben met Stresemann over de stappen die bw onlangs te Parijs zou hebben gedaan betreö lende vermindering der bezetting in tol Rijnland. r

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2