De Utrechtsche Lustrumfeesten No. 20335. WOENSDAG 30 JUNI Anno 1926. EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. KUNST EN LETTEREN. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens po9trecht. Voor eventueels opzending van brieven '10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqua- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden S.2.35, per week Ï0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week TTÏxï 0,18, Franco per post f 2.36 4- portokosten. BH nummsr bestaat uit DRtE Bladen De Jan Steen-tentoonstelling. De Jan Steen-tentoonstellijig is gisteren irerrijkt met een schilderij, eigendom van .jflen heer Joh. M. Hudig, te Rotterdam, voor stellende de „Bruiloft van Kanaft', een va riant van het reeds op de tentoonstelling "aanwezige stuk van Sir Otto Breit, in den jfatalogus vermeld onder nummer 23. De (nieuwste aanwist is voluit gemerkt en geda- leerd 1655 en geeft een geheel andere groe peering der figuren, hoewel de architecto nische compositie in hoofdzaak dezelfde is gebleven. Adres aan den Raad. r Door het bestuur van den L. B. B. is het ■'(Volgend adres aan den raad gezonden: Geeft beleefd te kennen het bestuur van •Sen Leidschen Bestuurdersbond, ten deze 'domicilie kiezende Heerengracht 34; dat het heeft kennis genomen van het voorstel door B en W. aan den Raad ge daan tot vaststelling van een tarief van Bijdragen voor ziekenhuisverpleging van gemeentewege; dat adressant met leedwezen heeft ge constateerd, dat het tarief, thans door B. en 'W. voorgesteld, zeer ongunstig afwijkt van (Bet voor-ontwerp, dat indertijd werd samen gesteld en waarover het oordeel der arbei dersorganisaties was gevraagd: i dat adressant ten zeer3te betreurt, da! dóver het gewijzigd ontwerp de organisaties )tóet opnieuw zijn gehoord; dat blijkens de stukken, door B. en W. aan den Raad overgelegd, het Burgerlijk 'Armbestuur in de verslechtering dezer voor stellen een belangrijke rol heeft gespeeld, dat volgens het voorstel van B. en W. een gezin van man, vrouw en 2 kinderen met een inkomen van f 24 per week, bij opname ,van een der gezinsleden in een ziekenin- richting, reeds een bijdrage moet betalen; dat naar de meening van adressant in liet algemeen liet inkomen van arbeiders gezinnen niet berekend is op de kosten aan Ziekenlniisverpieging verbonden en het in ('elk geval noodzakelijk is de inkomengren- zen belangrijk te verhoogen; dat het uit een sociaal oogpunt ter be vordering van de volksgezondheid gewenscht is opname in een ziekeninrichling aan te Jnoedigen, wanneer opname door den ge neesheer noodig wordt geoordeeld; dat echter het laten betalen van een blj- firage boven de draagkracht der gezinnen, "aanleiding kan zijn, dat in noodige gevallen Ziekenhuisverpleging achterwege blijft, tot nadeel van den patiënt: dat het adressant om bovenstaande rede- toen dringend gewenscht voorkomt, dat ais- ®og wijziging wordt gébracht in het voor- Stel van B. en W. en hij den Baad daarom beleefd verzoekt de inkomengrenzen. ge- ,'noemd fn het door B. en W. voorgestelde tarief, alle met ten minste f 200 te ver- .'hoogen. Sociëteit Musis Sacrum". i De sociëteit „Musis Sacrum" heeft gister avond voor het eerst in dit seizoen weder 'iets van zich laten hooren. Het muziekge zelschap Orpheus" had zich bereid ver klaard de reeks der concerten te openen. (Ware de zomer eerder gekomen, dit concert sware waarschijnlijk ook eerder gehouden. .Het bestuur durfde niet eerder een tuincon- 'Cert fe annonceeren. Gisteravond ging het nogal, al was het frisch genoeg om in den luin te zitten, ook al is deze. zooals dit met ''dezen tuin het geval is, gehee! beschut. De 'opkomst was zeer bevredigend. De leden het hun dames waren zeer trouw opgeko men en voorts waren er ais genoodigden eenige bestuurs- en gewone leden van de Neutrale Middenstandsvereeniging alhier. Deze eerste avond toch viel samen met de functioneering van het nieuwe bestuur Het Oude bestuur meende al blijft het .Musis" trouw, dat er eens frisch bloed in moest komen, vooral nu er hervormingsplannen worden overwogen. Het bestuur bestaat thans uit de heeren A. P. J. Aarse, voorzit ter; J. Planjer, vice-voorzitter; A. Parmen- tier, secretaris, P. Pranger, penningmeester; W. E. Heins, muziek-commissaris en J. Wijntjes, alg. secundus, terwijl in de benoe ming van een commissaris van het materiaal de volgende week za! worden voorzien. Voor de muziek een aanvang'nam, sprak 'de voorzitter een kort openingswoord, waar in hij de plannen van het nieuwe bestuur ontvouwde. Hij heette in het bijzonder wel kom de afgevaardigden van de Midden standsvereeniging en sprak den wensch uit. dat de leden zich zullen aansluiten. Het „Musis"-bestuur zal hen hartelijk welkom heeten. Het nieuwe bestuur wil beginnen met het restaureeren van het gebouw en de muziek tent. Voorts wil het trachten het ledental uit te breiden. Circulaires worden nog deze .week verzonden, speciaal aan de bewoners Van Plantage, Plantsoen en den Zoeterwoud- sche-Singel. Behalve luinconcerten zullen look matinée's worden gegeven. Men over- Iweegt zelfs een geanimeerd tuinfeest. Vermoedelijk zuilen bij verschillende fees telijkheden en muziekuitvoeringen ook niet- leden tegen een laag entrée worden toege laten tot den tuin. Men schijnt het dus nog eens te willen probeeren „Musis Sacrum" in haar ouden fleur te doen herleven. Laten wij hopen, dat het gelukt. Het concert van gisteravond was een goede inzet. Het programma was met zorg gekozen en geheel aangewezen op een fuin- concert. De uitvoering was, zooals wij dat van Orpheus" onder de goede leiding van den heer J. Vink gewend zijn: uitnemend. Wonintjbouwvereeniging „Tuinstadwijk". In de gisteravond in het Nutsgebouw ge houden en goed bezochte ledenvergadering van de woningbouwvereniging „Tuinstad- wijk" werd de begrooting, welke door de vorige ledenvergadering wa3 aangehouden, goedgekeurd, nadat een voorstel van het be stuur om den post „vergoedingen voor be stuursleden" met 50 gld. te verhoogen was verworpen. In de verdeeling van de ver goedingen werd een kleine wijziging ge- bracht. De vergadering sprak zich in begin sel er voor uit, dat de leden van het dage- lijksch bestuur door de ledenvergadering in functie moeten worden gekozen. Het bestuur had. voorgesteld den bestaanden toestand, waarbij het bestuur de functies onderling verdeelt, te handhaven. In de volgende ledenvergadering zal nu overeenkomstig het beslotene statutenwij ziging worden voorgesteld. Gisteravond is prof. dr. J. Huisinga, hoogleeraar in de algemeene geschiedenis en de politisShe aardrijkskunde aan de Rijks universiteit alhier, die, gelijk bekend, in op dracht van het Laura Rockefeller MemoriaJ verschillende universiteiten in Amerika heeft bezocht ten einde een onderzoek in te stellen naar het onderwijs aldaar, hier ter stede teruggekeerd. Geslaagd is voor het examen boekhou den, handelsrekenen en handelsrecht, afge nomen door de Vereeniging van Leeraren te Den Haag, de heer J. Boot, te Leiderdorp. Voor de eerste groep van het examen voor onderwijzeres) der Chr. Kweekschool alhier zijn geslaagd de dames W. A. Burg graaf, Bodegraven; H. A. de Boer, Noord- wijk-aan-Zee; L., Hoblij, Leimuiden; W. J. Kuiper en M. J. van Zuilen alhier, en M. Zwijnenburg, Voorscholen. Afgewezen: geen. Geslaagd zijn voor het examen voor adjunct-commies der directe belastingen, enz. de heeren D. Bal, inspectie 1ste afdee- ling, en P. O. Hollewijn, kantoor dir. be lastingen, beiden alhier, en T.- C. Verruyt, kantoor dir. belastingen te Alphen a. d. Rijn. Op het drietal ter vervulling van de 17de predikantsplaals fe 'sGravenhage (met speciale beslemming jeugddienst) komt o.m. voor ds. Joh. W. Groot Enzerink, alhier met ds. C. Ferguson uit Durgerdam en ds. L. C. W. Ekering uit Amsterdam. Aan den concierge van het Kantonge recht alhier is met ingang van heden ont slag verleend. Tot tijdelijk concierge is in zijn plaats aangesteld de gepensaonneerde rijksveldwachter Groenendijk. De Stscrt. No. 123 bevat de statuten van de Postduivenvereeniging „Óe Reisduif" alhier. Met ingang van 1 Juli a.s. zal door de Ned. Spoorwegen een nieuw soort gezel schapsbiljet worden afgegeven voor ten minste 10 personen voor de 1ste, 2de pn 3de klasse als enkele reis of heen en terug, welke in afwijking der vorige gezelschap biljetten meer dan één dag geldig zullen zijn. Ook de prijs dezer gezelschapbiljetten zal worden verlaagd. Bovendien zullen met ingang van dien datum behalve de gewone tienrittenboekjes voor buurtverkeer Leiden Den Haag, Den HaagDelft en tienritten boekjes (10 enkele reizen) LeidenRotter dam, LeidonAmsterdam, als nieuw wor den uitgegeven „vijfretourkaartenboekjes" voor buurtverkeer f 6 1ste kt., f 4.75 2de kt., f3.25 3de kt. LeidenDen Haag Op verschillende stations zullen deze nieuwe boekjes worden uitgegeven. Hedenmorgen is een aanvang gemaakt met het teren van den Witte-Singel, het geen gelijk bekend ieder jaar geschiedt. Be paald aangpnaam is de aterke teer-geur niet doch men moet er wat voor over hebben om onze mooie Singels ook werkelijk mooi te doen blijven! Onder verwijzing naar de desbetref fende advertentie in dit Blad deelen wij mede, dat de Firma Vroom en Dreesmann onder den naam van Gubu-apparaat, dat naar men ons verzekerde, een groote rol zal spelen bij 't in inmaken v. groenten in fies- schen. Vrijdag j.l. werd reeds liier ter stede door genoemde firma een demonstratie gehouden met dit instrument, waarvoor de belangstel ling zóó groot was pl.m. 1200 personen bezochten de demonstratie dat morgen van 1012 en 25 wederom met „Gubu" gedemonstreerd zal worden. „Gubu" is een onaanzienlijk koperen staafje ter lengte van 20 c.M. met 'n houten handvat, fn het koper zijn gaatjes geboord, waardoor de alcohol, waarin het instru ment gedoopt wordt, in aanraking komt met de katoenen pit, die er doorheen loopt. Het ligt niet op onzen weg hier de voor deden aan het gebruik van „Guba" verbon den, op te sommen. Hetgeen wij echter za gen was buitengewoon gemakkelijk en zeer economisch. Men neme morgen zelf eens een kijkje! Gistermiddag omstreeks 4 uur is de 7-jarige Jansje B. op de Oude-Vest door een onbekend gebleven wielrijder aangereden, tengevolge waarvan zij met haar achter hoofd tegen de as van een juist passeerende vuilniswagen terecht kwam. Na door dr. Driessen van den Eerste- Ilulpdienst voorloopig verbonden te zijn, werd zij per auto ter verdere behandeling naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht Door de auto, bestuurd door F. F. R. Ie 's Gravenhage, is gisteren van het perceel Nieuwe Rijn 7, bewoond door den winkelier H., een zwart zonnescherm afgereden en vrijwel vernield. De politie alhier heeft aangehouden den omstreeks 20-jprigen W. M., die ten nadeele van zijn vader een bedrag van f 9 had verduisterd benevens een gouden hor loge had ontvreemd. Gisteravond is het 1 1/2 kind van den heer K. aan den Hooge-Morschweg, uit een raam op de tweede étage van een hoogte van 4 meter op straat gevaillen. De kleine, had vanuit haar ledikantje aan de sluiting van het raam gemorreld met het gevolg, dat de ramen plotseling open gingen en de kleine eruit viel. Wonder boven wonder kon de ijlings ont boden dr. Driessen van den Eercte-Hulp- dienst geen lichamelijk letsel constaleeren. Gisteren was het de hoolddag der Utrecht sche Lustrumfeesten. We troffen de Dom stad in feesttooi en feeststemming. De bin nenstad was versierd" over 't geheel eenvou dig met als hoofdtoon Egyptische motieven. Verlichting van diverse gebouwen, parken, etc. in den avond deod de versiering mooier uitkomen dan overdag, al overscheen ook een zonnetje de feestvierende stad. Met het weer heeft het U.S.C. het wel ge troffen. De weergoden waren met het 58e lustrum herdenkende corps, dat dezen lach der goden juist gisteren zoo bij uitstek kon gebruiken, waar i mmers 's avonds het open luchtspel zou zijn en 's nachts de maske rade. Utrecht bood overigens den aanblik van Leiden op 3 Oct. Overal orgels, muziek en kinderexploitatie met marmotjes en wat dies meer zij. Er was feest voor de studen ten, maar er was ook feest voor de burgerij, die daaraan in alle geledingen deelnam, waartoe het U.S.C. door volksbal9, concer ten etc. ook volop gelegenheid gaf. Corps en burgerij voelden zich nauw verbonden I Dat is 't, hetgeen wij in Leiden bij het laatste lustrum zoo ongaarne hebben gemi9t. 's Middags hield de Senaat van het jubi- leerende corps een druk bezochte receptie. De groote belangstelling ging uit naar den avond, naar het Openluchtspel. Reeds vroeg trok men in drommen op naar den Vossegalschendijk, waar de op voering plaats vond en toen het begin-uur oifieieel daar was kwart voor tien waren de tribunes, die voor een 5000 per sonen ruimte boden, geheel en al bezet. Het zou echter haifelf worden, voor en aleer een aanvang werd gemaakt, daar de offi- cieele studentenpersonen zich de weelde ver oorloofden een half uur te laat te komen. Dat was niet heelemaal in den haak, maar enfin. Het zien van het spel heeft de lichlo wrevel, die daarover bestond, wel weer doen verdwijnen. Zoo'n openluchtspel bij de studenten* lustra is geheel geworden het geestelijke element in de feestviering en Utrecht is daarin niet achtergebleven. Het koos boven dien een nieuwen weg. Geen symboliek als in Delft en in Groningen, geen phase in de tooneelontwikkeling als het Leidsche AZ.. spel, neen, een eigen vinding. Vinding van een lid van het U. S. C., die bovendien aan het lnchtspel verbond de van ouds zoo geroemde maskerade, zij het ook in wat vereenvoudigder stijl. Tot onderwerp van het spel was gekozen een brokstuk der Egyptische historie, dat ook voor ou3, hyper-moderne menschen der 20sle eeuw, nog wel iets heeft te zeggen. We zouden den inhoud kort willen definiee- ren als de strijd tusschen de macht der wereld en de macht des geestes; een strijd, die heden te dage, zij het gewijzigd na de komst van Christus enz., nog voortduurt. Het gegeven doet dien strijd zien in de tegenstelling der twee hoofdfiguren, Ichna- lon en Horemheb. De eerste geheel een maai des geestes, de tweede een geboren impe rator. Ichnaton brengt in de door hem ter eere van den eenigen god, den zonnegod Aton. geslichte stad een bloemen-offer, wanneer uit de Aziatische deelen van het rijk tal van vazallen komen klagen over de ellende, die daar het deel is der bewoners door de aan vallen der vijanden. Zij roepen Ichnaton op ter bevrijding. Deze verwijst echter naar Aton. Niet wereldlijke macht, hoogere macht kan alleen redding brengen. -Men begrijpt hem niet. Dan komt het leger een beroep doen op Ichnaton, aangevoerd door Horem heb en beider tegenstelling komt wel zoer scherp uit in deze regels: Horemheb: Heeft U, mijn Pharao, dan verlaten de droom van Uw wereldrijk? Iohnalon: Mij heeft bevlogen de droom van een wereldrijk. Ook tegenover Horemheb houdt Ichnaton stand tenslotte, wanneer volk en leger, aan gezet door Amonprieslers, hem afvallen, of ferende zijn Pharao-macht op het altaar van Aton. Horemheb begint zijn aardschen zege tocht, eerst als legeraanvoerder, laler zelf pharao, stichter eener nieuwe dynastie. Ichnaton blijft alleen, ook verlaten door zijn laatste getrouwen, achter, klein en nie tig tegenover de pylonen van den Aton- tempel. Zijn tijd is nog niet daar Ziedaar, heel in het kort, de inhoud van het spel, dat zich afspeelt voor den Aton- tempel, die een fraai geslyleerd decor bood, scherp van lijn en juist door eenvoud het wel doende in de omgeving, die in 't alge- moen geen vergelijking met het terrein aan den Zoeterwoudsche Singel kan doorstaan. Het is een reusachtig werk geweest voor den regisseur, om de vele deelnemers f&hig te maken voor dit spel, maar van Dalsum kan met trots op zijn werk terugzien. De opvoering heeft geen oogenblik gehaperd en liep vlot van stapel. Volksmassa, de beelden der ellende, legermassa, hun verbroedering, bet sloot alles als een bus. Indrukwekkend was de komst van Horem heb met zijn strijdwagens, draagstoelen etc. Jammer, dat die komst ietwat te zeer werd vertraagd, waardoor er een poos volledige stilstand ontstond. Dat samentreffen van Ichnaton en Horemheb was wel het interes santste deel, het middelpunt der handeling. Evenals Ie Leiden was een zeer groot deel der opvoering afhankelijk van zoeklicht, dat de costumeering tot haar recht moest doen komen, stemmingen aandikken etc. en de genie te Utrecht verdient alle lof voor haar prestaties. De verlichting was keurig en de meesten zullen van een kleine hapering wel niets bemerkt hebben. Ook voor de costu meering alle eerbied! Waar bij daglicht de liclit-cffeclen groo- tendeels wegvallen, vreezen we eenigszins voor het dan te bereiken succes. Gisteravond was dit groot, zeer groot. Toch willen we eenige bezwaren opperen. Een gemis aan het Leidsche openluchtspel waarmee we overigens geen vergelijking zullen maken, van gansch anderen aard als het was is genoemd het ontbreken van het gesproken woord. Hier was dit aanwezig en prachtig tot uiting komend door middel van een soort loudspeaker van wier me taalklank weinig stoornis werd ondervon den. Juweeltjes van litteratuur werden zoo gegeven, noemen we speciaal Ichnaton's zonnehymne en de voordracht was keurig, evenals van Horemheb en de anderen. En toch was er o.i. een gebrek aan handeling door een te veel rekken van di verse passages, culmineerend in den eere- dienst voor Aton, waarmee wordt geopend. De regisseur heeft, en niet geheel zonder resultaat geprobeerd, meer handeling te brengen door telkens opnieuw groepeoren als anderszins, maar voldoende aanvulling leek ons dit niet. Nu en dan kwamen we niet los van een gevoel van: „toe dan toch" en dat gevoel breekt de aandacht. Dat her- groepeeron, hier en daar, gepaard gaande met tijdverlies, was o.i. hinderlijk. Men viel dan te veel terug in een werkelijkheidsge voel en ja, zag iets van een goede revue. Gelukkig domineerde echter de betere indruk over het geheel. De tempeldeur zouden we gaarne in eenige gevallen wat meer belicht hebben gezien, waar die deur toch een zeer be langrijk aandeel heeft in de verlooning. Verder was er een teveel aan rhythme, hoezeer deze niet ontbeerd worden kan. Muziek van zoer eenvoudige motiveering de plaats daarvan vonden we niet de best denkbare illustreerde de hoofdmo menten en deed dit voldoende zonder te hoogo prestaties. Alles bij elkaar mogen we zeggen, dat Utrecht waardig de rij der sludenten-ge- meenschapskunst-uitingen heeft voortgezet. Er is vooruitgang, geen teruggang en allen zonder onderscheid hebben daartoe, ieder het zijne, bijgedragen en het zeer krachtig applaus was een welverdiende hulde. Do regisseur had twee kransen in ont vangst te nemen, een van den rector van het U. S. C., een van Horemheb. Ook Ichna ton moest nog weer te voorschijn komen om te deelen in de hulde.- Na dit openluchtspel volgde de maskerade een logisch gevolg van 't 6pel: de stoet van Horemheb, trekkende door Aton's stad, die geheel aan de vernieling zal worden over gegeven. Deze stoet, bestaande uit 19 groe pen, bestaande uit meer dan 300 personen, eenige olifanten, kameelen, de strijdwagens, etc, slingerde zich in*den nacht door Utrecht's straten, overal op zijn weg vindend groote belangstelling, belicht door zoeklich ten der genie en door de illuminatie. Utrecht was wel matineus, dezen morgenl Donderdag herhaling en dan Zaterdag nog eens V* -H- a BINNENLAND. Zitting der Tweede Kamer, Het openluchtspel en de maskerade bij het 58ste lustrum van het U. S, C. Nadere berichten over da aardbeving ia Ned. Oost-Indië. Mej. Kea Bonman te Wimbledon geslagen in de tennis-wedstrijden, BUITENLAND. Het verdere debat over de Britsclie mijnt voorstellen in het Iiagerhnis. De Fransche regeeringsverklaring. De Dnitsche regeeringsvoorstellen inzakt de schadevergoeding aan de vroegere vorsten in gevaar. Rijksmuseum van Oudheden. Tentoonstei 1 ing van copieën van Egyptische muurschilderingen, i (Slot). Bij een vorige bespreking hebben we reeds uiteengezet, dat het convenLioneeli •hier slechts in den ondergrond aanwezig is Sponlaneïleit heeft de overhand; dit te vin den bij de zoo aan traditie hechtende Egyp- tenaren is wel verwonderlijk. Het terrein van werkzaamheid is hier voor den kun stenaar minder beperkt en ai geeft hij ook niét een visueele weergave van de dingen, zooals wij dat in onze kunst tot het uiterste doorgevoerd kunnen vinden, opmerkelijk blijft toch, hoe de Egyptenaar in die vrijere uitingen zijn schildering altijd groot weel te houden, dat zit hem nu eenmaal in '1 bloed. Hiervoor ziet hij perspectivische effecten voorbij, hij geeft geen verkortingen, nocli schaduwen, het eenmalige kan hem niet bevredigen, in geen geval schrikt hij er voor terug in zijn verbeeldingen van de omrin gende wereld onderdeden saam te voegen, die zich nooit gelijktijdig aan hem kunnen voordoen. Hij zal een figuur geven, het eene gedeelte en face, het andere en profiel, zooals een ieder dat wel eens zal hebben geconstateerd. In betrekking tot het te beschilderen muurvlak maakt hij zijn compositie, gedacht als vlakvulling, met behulp van dé" soberste middelen. Zijn teekening is een idealisee- rende beschrijving van oen omtrek, zijn kleur (vlak en zonder schakeering, meest roodbruin, geel en blauw) toevoegsel, en hoe verfijnd hij in zijn eenvoud wezen kan leert ons bijv. het watervertteekeningetje in simpel bruin en wit uit het graf van No< ferrenpet (goudsmit en beeldhouwer van portretten) voorstellende een interieur uit den Harem, Een subtiel lijnenspel is er in het groepje van de heide zittende figuren, de een de ander, die, naar het schijnt, een spiegel houdt, kappend. Hiernaast hangt een copie uit het graf van May, een rooi bruinp figuur bij offertafels, het geheel ift zeer levendig, ook van kleur, opaalblauw op wit. De keuze van den ondergrond, die de lint van het muurvlak moet weergeven( verraadt vaak veel gevoel voor kleuren- harmonie. Zoo zien we in een teekening uit •het graf van Nelerrenpet een bloemenhulde aan den koning, in bruin, blauw en wit, de ondergrond is groengrijs getint glad papier, een werkwaardige zuiverheid in kleur en lijn. Veel van deze muurschilderingen be- schrijven dagelijksche bezigheden. Zoo is er een groote teekening uit het graf van Peh- soukher, voorstellend de oogst. Twee land-; bouwers (slaven?) dragen samen aan een stok over den schouder een groot val, andere zijn met sikkels bezig in het koren, in het graf van Tetiky is de wijnstok afgebeeld, de wand in het graf van Nebamon vertoont bierbrouwers aan den arbeid. Verscheidene teekeningen en daaronder van de mcoisten geven afbeeldingen van den veeteeiL Zoo o.a. in het graf van Ra, waar we een ge sloten groep runderen en kalveren zien afgebeeld, en een schildering van Syriërs, die wilde fiere paarden, met typisch lange halzen, leiden, versiert het graf van Ne bamon. Dan zijn er nog de geiten- en ezel kudden. In Nehamaway's graf bevindt zich een jachttafereel; in het midden zien we een stijlvolle lelieloel, waar watervogels uit opvliegen. In de tweede zaal hangt een groote teekening, voorstellend een stoet vreemde gezanten ten hove van Amephis IV .Het schoonste lijkt ons evenwel het graf van Onah (bottelier van den koning), te bewaren. Onbevangen kunnen we ge- nielen van de_prachtige waterverlleekenmg naar een dienares in lang wit gewaad, voe ten, armen en gelaat citroengeel, evenalt een harpiste uit hetzelfde graf, ontroerend schoon. Bewonderenswaardig zijn ook teekeningen van Klaagvrouwen uit de grax ven van Nelerrenpet en Raya. We doen slechts hier en daar een greep, maar er is nog veel meer, dat den Bezoeker ongetwijfeld zai boeien, A

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1