K§izer-<gorax GEMENGD NIEUWS. tatiekosten blijkt dan f7.652.196,03 te be dragen. Zij is hoofdzakelijk te danken aan verdere vermindering van personeel en aan minder gebruik en lagen prijs van brand stoffen. De lasten, drukkende op de rekening van gemeenschappelijke baten en lasten, zijn door de toepassing van de bovenvermelde voorschriften der nieuwe overeenkomsten betr. afschrijvings- en vemieuwingsrekenin- gen belangrijk toegenomen, doch verlicht door aankoop van de spoorwegen van Haar lem naar Zandvoort en van Almelo naar de Duitsche grens, richling Dentheim, tenge volge waarvan de voor die spoorwegen te betalen huursommen vervallen zijn, en door extra aflossing op en conversie van de daar na nog uitstaande 6 pet. geldleeningcn, het geen een gunstigen invloed op de interest- rekening had. Nu twee jaren achtereen baten en lasten van het bedrijf in evenwicht waren is, ook om verder verlies van verkeer aan concur- réerende vervoermiddel, zooveel mogelijk te gen te gaan, het tijdstip gekomen om uit- voeing te geven aan de reeds lang aanhan gige plannen tot tariefsverlaging. Voor het publiek is die verlaging thans in het bizonder wenschelijk, omdat eene ver lichting van kosten juist nu de algemeene toestand iets verbetert, krachtig kan mede- helpen aan het algeheel herstel. De goederentarieven zijn eveneeens ge heel herzien en omgewerkt. Het spoorwegnet onderging in het verslag jaar geen wijzigingen. De lengte der spoor- en tramwegen was op 31 Dec. 1925 in totaal 3645.069 km. D. v. W.-Fonds. Het hoofdbestuur van het Heldender-Zee- londs „Dorus Rijkers" deelt mede, dat onder zijn beheer is gevormd het „D. v. W.- Fonds", groot f 12.000, geschonken door een dame te 's-Gravenhage, met het doel hier uit gedurende drie achtereenvolgende jaren een tegemoetkoming van 4 gulden per week uit te keeren aan de 20 gezinnen van be hoeftige oud-redders van schipbreukelingen en hun weduwen, die voor een ondersteu ning uil het Dorus Rijkersfonds in aanmer king komen, maar voorloopig nog niet door dit fonds kunnen worden geholpen en ook van geen onkel fonds onderstand genieten. Zimmerman gehuldigd. Oostenrijk's Bondspresident Hainisch ont ving den commissaris-generaal Zimmerman en verleende hem het groole gouden eere- teeken der Republiek met lint en overhan digde hem een met eigen hand onderleekend portret. Hierop had ter eere van den schei denden commissaris-generaal een noenmaal bij Hainisch plaats, waaraan de Bondskan selier, de vice-kanselier, minister Schuerff en verscheiden leden van het corps diplo matique deelnamen. Des avonds gaf de Bondskanselier een diner ter eere van Zimmerman. De Bonds kanselier sprak Zimmerman toe, waarop deze dank bracht. Vereeniging van Nederl. Gemeenten. Wij ontvingen het jaarverslag over 192o van. de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten, beslaande 206 pagina's, waaraan wij het volgende onlleencn. Onder gestadige toeneming van het leden tal bedroeg dit op 31 December. 1925 734 gemeenten met 6.489 578 inwoners, dat is 88.7 pet. van het totaal aantal inwoners van Nederland op 31 December 1924. Onder deze 734 gemeenten bevinden zich o m. alle gemeenten boven 10.000 inwoners, behou dens één gemeente met 25.000 inwoners en 6 gemeenten met 10 tot 15.000 inwoners. Het Verslag is verdeeld in 3 hoofdstukken t.w. Hoofdstuk I, de huishoudelijke organi satie der Vereeniging; Hoofdstuk II, de Ad ministratieve, bemoeiingen der Vereeniging, gesplitst in a. die voor de gezamenlijke leden en b. .lie voor gemeenten afzonderlijk. Hoofdstuk III bespreekt de overige bemoei ingen der Vereeniging. Het centraal bureau voor verificatie en financieele adviezen der Vereeniging ging dit jaar in omvang van werkzaamheden vooruit. Het aantal abonnementen fcedToeg op 31 December 1925 430 tegen 386 op 31 December van hel voorafgaande jaar. Tot het registeratuurbureau, dat zich bezig houdt met de ordening der gemeente archieven op uniformen grondslag, zijn in het afgeloopen jaar ze9 gemeenten toegetre den, zoodat het aantal aangesloten gemeen ten einde 1925 bedroeg 75. Als bijlage tot het verslag zijn opgenomen behalve een ledenlijst, overzichten van de voornaamste werkzaamheden van verschil lende provinciale afdeelingen der Vereeni- «ing- Het Engelsche invoerverbod van vleesch. In antwoord op een vraag in het Lager huis, of de minister van landbouw het in voerverbod van vleesch uit het vasteland in dier voege zou kunnen wijzigen, dat er be vroren vleesch zou kunnen worden inge voerd, heeft Guinners geantwoord, dat het ministerie geen aanleiding vond om aan te nemen, dat bevriezen of afkoelen voldoende was om de kiemen van mond- en klauw zeer te vernietigen, en dat bet niet bereid was, de kan9 op besmetting te vergroolen door het toestaan van invoer van bevroren vleesch uit het vasteland. Aanvulling Leerplicht- en Arbeidswet. liet Haagsche Comité van actie voor aan sluiting van Leerplicht- en Arbeidswet heeft Zaterdag met de afgevaardigden van een groot aantal onderwijs- en opvoedingsver- eenigingen vergaderd. Besloten werd tot oprichting van een lan delijk comité van actie voor hetzelfde doel, waarin het dagelijksch bestuur van het Haagsche Comité en. een afgevaardigde van elke aangesloten Vereeniging zitting zullen hebben. Voorts werd behandeld een concept-adres aan de regcering, het houden van openbare vergaderingen in de groote steden en andere propaganda-middelen tot bereiking van het doel. Ned. Verbond van Ziekenkassen. In het gebouw van Chr. belangen te Delft werd, naar gemeld wordt, Zaterdag 26 dezer de Zuid-Hollandsche provinciale vergadering gehouden van het Ned. Verbond van Zie kenkassen, onder leiding van den heer C. Blanker uit Rotterdam. De secretaris bracht het jaarverslag uit, waaruit o.a. bleek, dat, ondanks het uitblijven van de Ziektewet, het aantal aangesloten kassen stijgende is, Na de pauze werd het woord geoverddoor den voorzitter van het Ned. Verbond, den heer H. Neuleboom. van Den Haag. Spr. herinnerde aan den wensch der vergadering tot het samenstellen van een nieuwe Ziekte wet en hoe de algemeene vergadering be sloot tot hel indienen van amendementen op de Ziektevvel-Talma. Daartoe gaf gereede aanleiding het woord in de Troonrede van het vorige jaar, door den tegen woordigen minister den heer Slolemaker de Bruine on derstreept, hoewel deze een onderzoek naar de mogelijkheid van unificatie der sociale verzekering vooraf Wil doen gaan. Spr. betwijfelde die mogelijkheid. Zal men werkelijk het uit de maatschappij voorlgekomene voor de' Ziekteverzekering meer ruimte van bewegingsvrijheid geven, dan zal men een ander systeem moeten er kennen. Hiervoor een voorbeeld ten opzichte, van de premieheffing en de personen die onder de Wet bchooren te vallen Ongevallenverzekering en Invaliditeits verzekering worden betaald door den onder nemer. Voor de ongevallenverzekering be slaat de collectieve loonlijst, voor de inva liditeitswet worden zegels geplakt. Wij wen- schen voor de Ziektewet een regeling, waar bij werkgever en werknemer samen betalen en waarbij het lidmaatschap van den ver zekerde persoonlijk en rechtstreeks is. Onder de Ongevallenwet en Jönder de In validiteitswet vallen alleen de personen in -loondienst; wij wenschen, dat behalve de in loondienst zijnde personen verplicht ver zekerd worden, gelijktijdig voor alle anderen diezelfde kassen openstaan voor vrijwillige verzekering; zgn. zelfstandige en' kleine on dernemers moeten zich kunnen verzekeren onder dezelfde gunstige bepalingen als de arbeiders in loondienst. De tegenwoordige wet sluit uit: alle losse arbeiders en huispersoneel, en werkloozc arbeiders na een maand- werkloosheid. Wij zeggen: onder alle omstandigheden moeten allen de zekerheid hebben van geldelijke uitkeering bij ziekte. Ten dien einde heeft hel Verbond 5 Mei j.l. een heel stel wetswijzigingen bij Minister Slolemaker de Bruine ingediend. Het is sa mengesteld uit oude en nieuwe voorstellen tot wetswijziging. De oude voorstellen zijn van oud-Minister Aalberse, zooals deze ze in 1920 had toegezegd. De meeste zijner voorstellen hebben wc zeide spr. woor delijk overgenomen, enkele weggelaten, en kele gewijzigd, en daarnaast een aantal nieuwe wijzigingen gevoegd. Ze bevatten in hoofdzaak: lo. de opheffing der uitsluiting van werk- looze en losse arbeiders en huispersoneel 2o. de verplichting lot verzekering gelegd op de schouders der werknemers, zoodat geen uitzonderingen meer bestaan. Er ont slaat dan een absoluut individueele verzeke ring, met een geregeld contact lusschen ver zekerde en kasbestuur, waarbij premie-hef fing van de ondernemers op diverse wijze mogelijk is. Dit stelsel ondervangt de moei lijkheden met losse en werklooze arbeiders, stakers en uitgeslotenen, en neemt tegelij kertijd de met de arbeiders maatschappelijk gelijkgeslelden op; 3o. de bepaling dat ook de kassen, van de Raden van Arbeid het recht missen een ver zekerde in de toetreding te bemoeilijken, uit te sluiten of af te wijzen; 4o. dat de erkenning van de kassen of aan de centrale waarbij de kassen zijn aan gesloten, niet geschiedt door de Raden van Arbeid maar door den Minister, met de uit voering der wet belast Het uit de maat schappij voortgekomene moet niet zijn een onderdeel of afhankelijk zijn van de Raden van Arbeid, het moet als gelijkwaardige in stelling staan naast hen. De kassen van de Raden van Arbeid moeten hoogstens zijn concurrenten der bizondere kassen, feitelijk moeten de bizondere kassen hoofdzaak en de plaatselijke, dat zijn de kassen van de R. v. A., bijzaak worden. 5o. wordt een aantal vereischten ge noemd, waaraan de te erkennen centrale in stellingen moeten voldoen, waarbij zelfs ge zegd wordt, dat bijzondere vereischten aan sommige centrale instellingen kunnen wor den gesteld, b.v. aan een centrale van werk- geverskassen, waar selectie wordt toegepast door keuring of waar ontslag gegeven wordt aan ouder personeel; 6o. een bepaling tot garantieverklaring door de centrale instelling voor kassen (in dorpen enz.) van beneden 200 verzekerden; 7o. een voorstel om art. 103 der Wet te laten vervallen. Dit artikel behelst de ver plichting voor de kassen om bij den Raad van Arbeid zekerheid te stellen, dat de ver plichtingen zullen worden nagekomen. Een dergelijke garantie is, aldus spr., on zerzijds niet noodig. Wij hebben: lo. de reserve van elke kas, waarbij thans nog als veiligheidsklep de bepaling van extra-betaling of vermindering van zieken geld in geval van ongunstig, ziektecijfer; 2o. binnnenkort een herverzekeringsinsti tuut voor ziektegcvalen van langen duur (b.v. boven 26 of reeds boven 13 weken) 3o. een reservefonds (provinciaal beheerd). Natuurlijk zullen al die reserves versterkt moeten worden, maar het systeem is gezond en waarborgt de uitkeeringen aan alles en onder alle omstandigheden. Na een opwekking om de actie te blijven voortzetten, eindigde spr. zijn toegejuicht betoog. Op deze rede volgde eenige discussie, waarna de behandeling der agenda werd voortgezet. O.m. werden na h~t aannemen van eenige amendementen, de nieuwe 9tatuten van het Ned. Verbond van Ziekenkassen aangeno men. Rapport Ziekteverzekering Ned. Bond Gemeente-ambtenaren* Een commissie uit den Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren heeft een uitvoerig rapport uitgebracht omtrent de mogelijkheid van tot-stand-koming eener ziekteverzeke ring voor de leden van dien Bond. Na onderhandeling met verschillende ter zake kundigen en na kennisneming van de gegevens, verstrekt door de Duitsche colle ga's, kwam de commissie tot de overtuiging, dat voorloopig van het oprichten van een zelfstandig fonds, beheerd door den Bond, moet worden afgezien. Het verzekering9- werk van den Bond moet voorloopig plaats hebben met wegwerking van alle risico's. Daarom wordt voorgesteld een contract te sluiten met de Amsterdamsche Ongevallen verzekering-maatschappij. Deze Maatschappij zal de leden van den Bond verzekeren tegen een met de commis sie overeengekomen vaste premie. Verze* kering is mogelijk zoowel voor de gewone als voor de buitengewone zieklegevallén De Maatschap#] stelt jaarlijks ter beschikking van den Bond 2l/-i pCt. der ontvangen pre mies, zulks voor te voeren propaganda, zoo mede 10 pCt. der winst, uit dé overeenkomst met den Bond voor de Maatschappij voort vloeiende. Het rapport gaat Vergezeld van een con cept-overeenkomst eh van een uitvoerige toelichting daarop. De Bond zal in zijn op 18 Augustus a.s. te Arnhem te houden algemeene vergadering over deze belangrijke aangelegenbeden een beslissing nemen. De commissie beslaat uil de hecrcn mr. Th. Rijnenberg, redacteur ter-secretarie van Nijmegen, voorzitter. F. W. van Beek, bur gemeester van Boxtel, K. de Boer. secretaris van Hardinxveld, J. H. Leppink, controleur der gemecnte-financiën te Nijmegen en G. Keijzcr, adj-commics Ier secretarie Amers foort. Laatstgenoemde heer is rapporteur der commissie. Eevordering van de Elftteelt. De Visscherij-Inspeciie stelt pogingen in het werk om onze rivieren weer met elft te bevolken, daar deze visch bij ons bijna ge heel uilgestorven is. Tot dit doel worden elft-eieren te Angers in Frankrijk vergaard en per K. M. M.-vliegtuig naar Nederland gezonden. De verzending per vliegtuig is n.l. de eenige, waarbij de eieren niet te lijden hebben. De eerste zending van vele miliioenen eieren is per K. L. M. op Waal haven aangekomen en terstond doorgegaan naar Maastricht, waar ze in de Maas ge- jxiot zullen, worden. Te Almelo is overleden, 66 jaar oud, mr. H. M. Cohen Tervaert, president van de rechtbank aldaar. De heer Cohen Tervaert, die aan de uni versiteit te Groningen had gestudeerd, is vroeger substituut-officier van Justitie te Winschoten en te Rotterdam geweest. Op de vergadering van Nederl. Staats burgeressen te Groningen is rapport uitge bracht over de rechtstoestand van het bui ten echt geboren kind, waarna de huwelijks wetgeving werd besproken en ten slotte Plaatselijke Keuze. RECLAME. GEEFT EEN FIJNE EN FRISSCHE GELAATSKLEUR Helnrlch Mack Nachf., Ulm a. D. 6717 De ontsporing bij Voorschoten In aansluiting op ons bericht van giste ren kunnen wij nog melden, dat tot onge veer halfacht het verkeer op de spoorlijn richling Den Haag op verkeerd spoor werd geleid. De snelgoederentrein bestond uit on geveer 14 wagen, waaiwan 10 wagens uit de rails liepen. Direct werd een malerialenwagen uit Leiden en Den Haag ontboden, terwijl een ongevallenwagen uit Haarlem naar de plaats der ontsporing werd gezonden. De stagnatie bleef tot een minimum beperkt. Om 7.45 was de lijn berijdbaar, hoewel met verminderde snelheid en omstreeks 9 uur was het verkeer weer normaal. Doordat arbeiders van de ploeg, nabij de ontsporing werkzaam, 's middags een aanko menden trein tegemoet snelden en lieten stoppen, werden ernstige ongelukken voor komen; deze trein ging toen achteruit naar het station Voorschoten. De vertraging was vooral voor de D-trei nen niet groot en bedroeg slechts een 12-tal minuten. Ter plaatse is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeval; vast staat reeds, dat het niet lag aan het rollend ma terieel. Een vreemde loodgieter. Al geruimen tijd had de loodgieter C. de W. zich geërgerd aan de gedragingen van de paartjes, die des avonds de stilte en de een zaamheid komen zoeken van de duistere bogen onder de viaduct van den electrischen spoorweg, ter hoogte van de Voorbrugstraat te Den Haag. Zondagavond bevond hij zich weer op post om te zien, wat er geschiedde. Dit was niét naar den zin van de manne lijke helft van een der paartjes. Deze begon ruzie met den bespieder te maken en gaf hem ten slotte een klap in het gezicht. Hier over ging De W. zich beklagen bij een poli- tie-agent, die daar even later langs kwam. De agent zei, dat hij hier weinig aan zou kunnen doen, omdat het paartje inmiddels vertrokken was, en De W. den haam van zijn belager niet wist De W. werd toen woedend op den agent. Daar betaalde hij nu toch zijn belasting niet voor, en de agent Ju het Stadion fe Amsterdam werden Zondag o. m. de wed strijden voor amateurs om het sprintkampioenschap van Ne derland gehouden. Een foto uit den wedstrijd. B. Leenc rijdt naar boven en laat Maizafac achter zich. Zaterdag 26 Juni werden bij Rolde de Nederl. T.T.-wedstrijden gehouden (Nederl. Motorsnelheidswedstrijden op den weg). Een foto van den start van de B. Klasse. In de inzetten v. 1, n. r. de winnaars v. d. Borne, P. van Wijngaarden en Dieters. had moeite, zich den opgewonden loodgie ter van het lijf te hpuden. Ten slotte is De W. op het politiebureau terecht gekomen, waar hem gelegenheid verschaft is te mediteeren over de verdor venheid van de tegenwoordige jeugd. Door den vloed verrast. De vreugde aan het z.g. vrije strand, ten noor den van Scheveningen werd gistermiddag om ongeveer vier uur plotseling verstoord door een aangrijpend ongeval. Nabij het groene huisje was een groepje Duitsche dames en heeren aan het dansen en stoeien in het zilte nat. Ze waren allen jong en levenslustig en vergaten daardoor lijd en - alles. Oók, dat de vloed aan het komen was. Vóór de plaats, waar het groepje zich be vond, werd door de zee een inham gevormd, zooals er daar ter plaatse zoovelen zijn. Door het opkomende water werd het daar steeds dieper. Toen ze er eindelijk aan dachten uit 't water te gaan, moesten ze door de diepe plek heenwaden en gedeelte lijk erover zwemmen. Een der opgewek- 9ten en de laatste, die het water wilde ver laten, was de vier en twintigjarige Henny Klatte. Ze was geen uitstekende zwemster en werd dooT het terugstroomende water meegetrokken naar zee. Toen ze zich haar toestand bewust werd, riep ze: „Zur Hilfe, zur Hilfe", maar de kennissen dachten aan vankelijk, dat ze een grapje maakte.. Het was al te laat,om haar te hulp te komen, toen ze tot hun schrik bemerkten, dat het géén grapje was» want geen van allen kon goed zwemmen. Iemand, die dieper in zee, waar dc trek- king minder was, zwom, had op een paar honder meter afstand het geval gezien. Hij zwom naar de plaats des onheils toe, maar was door de „trek" in het water doodmoe, toen hij het meisje bereikte. Hij greep haar bij de hand, maar voelde dat ze beiden werden meegesleurd. Het meisje kreeg steeds meer water binnen en dreef bewus teloos, met haar rug naar boven. Nog tweemaal zag de redder, de heer Zwolsman, kans haar een duw in de rich ting van het strand te geven ,maar was daarna zelf uitgeput. Doch het was juist voldoende geweest Andere menschen konden 't tweetal be reiken en ze werden aan het strand gebracht. Henny Klatte was er zeer ernstig aan toe. Ze was heelemaal blauw en stijf en had veel water binnen gekregen. Een der agenten, die altijd op het strand zijn, schoot toe, terwijl de andere naar het posthuis snelde. Ondertusschen trachtte men de levensgeesten bij het meisje weer op te wekken. Dit gelukte in zooverre, dat ze weer haar oogen opende, maar ze had het vreeselijk benauwd. Een inspecteur en een agent van de E.H.B.O. waren spoedig ter plaatse, even als de auto van den eersten Hulpdienst. Per brancard werd Fraulein Klatte naar den auto gebracht, die haar naar het ZJ& kenhuis aan de Zuidwal vervoerde. Nader vernemen wij nog, dat de 24-jarige Henny Klatte, werkzaam is in het Oranje Hotel te Scheveningen en afkomstig uit Diepholz a. Rhein. Haar toestand was gisteravond zeer ern stig, hoewel niet hopeloos. De longen van het meisje zijn door het zeewater aange tast. De redder, de heer M. Zwolsman, heelt van zijn manmoedig optreden geen verderg nadeelige gevolgen ondervonden. Dè Duitsche flesschentrek-* kers te Rotterdam. Er zijn steeds meer Jddchten ingekomen tegen de firma Kühne en Co., die zonder te betalen allerlei goeden ren kocht. Het totaal bedrag, waarvoor de firma tal van Duitsche exporteurs benadeeld zou hebben, overtreft reeds f 100.000. („Tci."): Haar in brand. Gisteren was de 25-jarige dienstbode M. G., in dienstbe trekking te Amsterdam, in haar ouderlijke woning aan de Jouberlstraal te Rotterdam, bezig met het wasschen van haar pagebaai met petroleum. Op een gegeven moment kwam zij met haar hoofd te dicht bij een petroleumvlam, waardoor heur haar vlam vatte, zij kwam ernstige brandwonden aan hals en beide schouders. Haar 67-jarige moeder trachtte met haar handen le vlammen te dooven, doch toen dit niet gelukte, had zij de tegenwoordigheid van geest een kan melk te grijpen en deze over het hoofd van haar dochter uit te gie ten. De vlammen werden hierdoor ge* bluscht. Ook de moeder bekwam brand won-» den aan handen en bovenarmen. Verzoend. De 45-j a r i g e e x p '<2- peditieknecht M. M. J. v. d. L., te Rotter dam, die gearresteerd was, omdat nij zijn vrouw wegens ontrouw zóó mishandelde, dat haar opneming in het Ooglijdersgeslicht noodzakelijk was, is op vrije voeten gesteld, nadat hij zich in het ziekenhuis met de on trouwe verzoend had. Een mislukte berooving. Zaterdagavond ruim 10 uur is op den Nieuweweg le Vijfhuizen de uit Haarlem terugkeerende melkboer J. S. door twee ge maskerde mannen aangevallen, die hem, onder bedreiging met een revolver trachtten tè berooven. S. zette echter zijn paard aan en ontsprong zoo den dans. Even verder ontmoette hij een tweetal rechercheurs, die reeds den geheelen dag daai ter plaatse gesurveilleerd hadden en onmiddellijk de aanranders achterna zeiten. Na het lossen van enkele schoten in de lucht, gelukte het den rechercheurs, de daders, die eerst nog op de fiets trachtten te ontkomen, le arres teeren, waarna zij geboeid naar het politie bureau te Haariem werden overgebracht. Bij het verhoor bekenden zij. Vooral de een, zekere J. de G., was een goede bekende van de politie. 22

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 8