RESTANTEN - STERK VERLAAGDE PRIJZEN De Koffiebaal Dik Pakpapier HEERENHUIS P. HOGENOOORN A ZOON Gevestigd 1880 HAARLEMMERSTRAAT 150 Manufacturen. Jongmensch Oude Couranten Koffiebranderij en Theehandel Villa's te koop, VERKOU W&STOKHUIJZEN Bootenhuis NETTE MEISJES No. 26334. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 29 Juni Derde Blad Anno 1926, KERK- EN SCHOQLNIEUWS. N.V. Biscuitfabriek „Nuirix" te Leiden Hoogewoerd, vraagt nog eenige Koffie Koffie f 1.05 Wed. M. VAN DER BENT N.V. LEIDSCH DAGBLAD. Middelweg 3-7-9. Telefoon 69. L. VAN ESCH Wzn. Heeren zolen en hakken f 1.95 Dames zolen en hakken f 1.50 Drogisterij DE JONGH, Annex Verfhandel, Nieuwe Rijn 53 Badplaats Katwijk. ZIT- (EN) SLAAPKAMER Notarieele Examens r Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Franeker- E. P. Borg- %ian, te Klooster-Ter Apel. Aangenomen: Naar Rijperkerk: JW. G. G. Beerekamp, te Leeuwarden; naar VLemelo (O.): C. L. Tuinstra. cand. te Sche- lyeningeiL Bedankt: Voor SexMerum: K. Lod- fler, le Doorn; voor Papendrecht: G. van tier Zee, le HagesteïiL Beroepen: Te Zaandam-Oostzijde: S. J. van der Meuten, te Ytens; le West-Ter schelling: O. T. Zylkema. proponent le jAmsteidam. Aangenomen: Naar Roüevalle- HWilveeB: mej. G. E- Dover, le Arnhem. Chr. Gerei. Kerk. Bedankt: Voor 's-Gravenhage: A. B. 'Hilbers, te Enschedé. Beroepen: Te Kollum: D. J. B. (AH aart, cand. te Oegstgeest; te Sellingen: j joh. de Boer. cand. te Zwartsluis; te Hou- jwerrijl: J. Smélik. carvd. le Hülegom; te •Tholen: C. Veltenaar. te VGravenhage. 1 Bedankt: Voor Zaamslag: W. H. r. ;d. VegL le Drachten-Compagnie; voOr Woer iden: B. van Halsema, te ErmeTo. GereL Gemeente. B edanki: Voor Grand Rapids en voor tHesaendam: M. Hotmail, te Krabbendijke. Alscheid Ds. Impeta te Katwijk aan Zee. liet Kerkgebouw der Geref. gemeente te Katwijk aan Zee was gisteravond, ter gele- genheid ran deaf- scheidspredikatie j van ds". Impeta stampvol. Het ge bouw was van ca. 300 extra zitplaat- se^ voorzien en nog. moesten velen teleurgesteld huis- I waarts keeren. Onder de genoo- digden merkten we I o.m. op: het Dagel. j Bestuur dezer ge meente met den secretaris, de pre dikanten Kouwc-nhoven uit Leiden, Broek- stra en de Weerd, uit Rijnsburg, Koers uit Noordwïjk, Veder uit Gouda, Meïjering, uil Katwijk a. d. Rijn, Impeta, uit Kampen, Hameij uit Vlaardingen, Rutgers, Voorsleegh •en Naula uit Katwijk a. Zee. Verder waren ,er de hooiden der resp. Chr. Scholen der gé- meente, dr. de Ruiter Zijlker en vele andere genoodigden. Even voor 7 uur betrad ds. Im peta den kansel, waarna de heer Yelfkamp als voorlezer opgaf te zingen Ps. 42 7 en doorlas 1 Petr. 5 11L Na hel gebed werd gezongen Ps. 122 3. Vervolgens nam ds. Impeta het woord. Hij jzei, dat het, hoewel het de laatste maal zou zijn, dat hij voor de gemeente optrad, toch een gewone bediening des woords zou zijn, Om daarna, aan het einde daarvan, eenige persoonlijke toespraken te houden. Den 19en van deze maand, aldus spr. was het 28 jaar geleden dat hij zijn intrede in 'de ze gemeente deed. Bestond de gemeente toen uit 90 huisgezinnen, thans zal dit, niet te hoog geschat 230 gezinnen bedragen. Ze- yen jaar na zijn intrede werd dit nieuwe kerkgebouw gemaakt, doch spoedig bleek ook dit weer 1e klein, zoodat er door het aan bouwen van galerijen in het tekort aan zit plaatsen moest worden voorzien. Spr. stond vervolgens geruimen tijd stil oïj zijn ambtelijk werk: op welke wijze hij dit in de gemeente verrichtte en hoeveel ze gen hij genoten had tijdens dien arbeid; waarbij hii moest erkennen dat indien God dat werk op Zijn weegschaal gewogen had, Hij dat zeker te licht bevonden zou hebben. Doch, aldus spreker, dat maak ik liever met God en mijn geweten zeil uit Dit durf ik gerust te zeggen, dat ik met een vrij en goed geweten U al die jaren, de oude beproefde zuivere gereformeerde leer voor gehouden heb in de ruim 3100 keeren dat ik voor U mocht optreden. Blijf in de leer, die gij van mij gehoord hebt en ik roep het U met den Apostel Petrus toe, zoo als dat in het tekstwoord voor dezen avond geschreven staat in het U voorgele zen hoofdstuk 1 Petr. 5 10 en H- Met deze zegenbede neem ik afscheid van U en wijs U daartoe op den rijken inhoud daarvan en de God verheerlijkende gave, die zij biedt Vervolgens liet spr. zingen Ps. 133. Hierna gaf spr. een uitvoerige verklaring van deze tekstwoorden en na met klem op de leering. die er uit te trekken is, te hebben gewezen werd als lusschenzang gezongen Pa 73 12^ ln zijn slotwoord wees spr..er vooral op om toch vast te houden aan de leer, die hij verkondigd had en niet te eeni- ger zijde daarvan af te dwalen, zooals er helaas dooj- sommigen ïn den lande afge dwaald wordt Gezongen werd nu Ps. 98 20 Daarna sprak spr. zijn kerkeraad toe. Hij loofde hel dat de leden van den raad immer in broederlijke liefde met elkaar omgingen, wees hen op de gewichtige taak die hen nu wacht in het midden der gemeenle en zeide dat die taak thans des te zwaarder is omdat spr. er voorheen een groot deel van voor zijn rekening had genomen, wat nu niet meer kan. „Broeders", zoo besloot spr. deze toe spraak, „vertrouw op God-, weest en blijft mannen des Geloofs en des gebeds en de God aller genade, die U geroepen heeft tot zijne eeuwige heerlijkheid in Christus Je zus, dezelve vol make, bevestige, versterke en fundeere U lieden. Hem zij de heerlijk heid en de kracht in alle eeuwigheid". Toen wendde- spreker zich tot ds. Move ring, consulent, en wees oh de grocie ver antwoordelijkheid, die doze aanvaardt Spr. weet echter, dat naast de lichaamskracht hem de zielemoed niet ontbreekt, om deze taak te volbrengen. Zijn wijsheid, verstand, voorzichtigheid en vastberadenheid £t}n spr. daarvoor de bewijzen. De Kerkeraad heeft ds. Meyering dan ook vol vertrouwen ont vangen, weiend, dal het vaderschap bij hem in goede handen is. Eu daar ds. Meyering tol de meest intieme vrienden van spr. be hoort, zoo bracht hij hem en zijn gade, die inmmer blijken van hechte vriendschap aan sprekers echtgenoote gegeven hadden, daar voor hartelijk dank. Dat 's Heeren zegen ook op u beiden en uw gezin ruste tot in lengte van dagen. Ook de overige afgevaardigden, zoo wel van de classis Leiden als van verschillende kerkeraden, werden door hem toegesproken. Hel deed hem goed hen hier te zien, wijl zij elkaar ambtelijk zoo dikwijls ontmoetten, waarom hij dan ook besloot met hen toe le bidden: „mijn geliefde broeders, zijt stand vastig, onbeweeglijk, altijd overvloedig zijn de in hel werk des Heeren, als die weet, dat uw arbeid, niei ijdel is in den Heere". Een. enkel woord lot u, jongen broeder "Wielenga. Tien ik 28 jaar geleden in deze gemeente bevestigd werd, was het uw vader die mij .hier in het ambt bevestigde. Hij werd reeds opgeroepen door den Heere, zijn God, en zijn ziel juicht voor den troon bij God. Geve de Heere ook u te bevestigen in den dienst Zijns Woords, Hem ter eere. Toen het woord richtend tot ds. Rutgers, Yoorsteegh en Nauta, zeide spr., dat het straks gezongen lied: „Ai ziet, hoe goed, hoe lieflijk is 't, dat zonen van 'f zelfde huis als broeders samen wonen," vooral op hen van toepassing was. Bij u geen vorm, maar „con amore". Dank voor die vrienschap, welke meer dan waard is te loven. Moge de Heere u in de uitoefening van uw ambt. ook tot een rijken zegen stellen. Vervolgens richtte spr. zich lot het Dage- lijksch Bestuur dezer gemeenle en dankte er God voor, dat deze gemeente de groote voldoening heeft, dat zij een burgemeester heeft, die met ons meeleeft, die land. ge west en gemeente gediend heeft en wiens jaren ook klimmen, doch het is Israëls God, die krachten geeft en ook u moge schragen in uwen ouderdom en dat uw einde vrede zij. Zich tot de catechisanten richtend, zegt spr., dat God weet wat er thans in zijn hart omgaat, en hij wil alls samenvatten in het tekstwoord van dezen avond, dat de God aller genade ook u sterke en fundeere, want Ilem is de heerlijkheid en de kracht in alle eeuwigheid. Amen. Toen verliet de predikant den kansel en sprak namens den Kerkeraad ouderling I Varkevisser den leeraar toe. Deze wees op j de groote eenheid, die er steeds tusschen den predikant en den Kerkeraad heerschte. I Doch alles heeft zijn bestemden tijd, komen en gaan. Slechts eenmaal in al den tijd van zijn hier zijn mqchl ds. Impeta niet voor du gemeente, namelijk wegens ongesteldheid, optreden. Uw arbpid was niet tevergeefs en droeg rijke vrucht. Beschikke de Heere u inel uw gade nog een weinig rust en komt eenmaal de ure. dat gij deze aarde moet verlalen, zij uw heengaan dan een hemelvaart der ziele. Daarna verzocht, spr. de gemeente samen staande le zingen Pk 12 4, waaraan werd voldaan. Daarna herdacht ds. Meijcring den tijd, dal hij met den scheidenden leeraar saam- gewerkt had, maar ook als trouwen vader lijken vriend met hem geleefd had. De taak als consulent wil hij gaarne aanvaarden en deze zoo goed mogelijk vervullen. Ds. Kouwen hoven sprak eenige woorden van warme sympathie als afgevaardigde van de classis Leiden. Ds. Rutgers als ver tegenwoordiger van den Kerkeraad en zijn ambtsbroeders der Ned.-Herv. Kerk te Kat- wijk-aan-Zee en sprak zijn dank uit voor de genoeglijke samenwerking op geestelijk, maatschappelijk en kerkelijk terrein. Spr bracht in herinnering de Oranje avonden en de rede van ds. Impeta bij de opening der Oude Kerk. Spr. kan van ds. Impeta als een broeder in liefde scheiden. Als eenmaal het einde daar is. geve de Heer u genade om te mogen zeggen: Ik heb den goeden strijd gestreden, ik heb het geloof behouden." Als laatsten spreker nam nog de predikant der Geref. Kerk te Vlaardingen, ds. Hameij het woord als vertegenwoordiger der Ver- eeniging „Bethsaida". Deze spreker bracht voornamelijk hulde aan de opgewektheid, de liefde en de groote voorzichtigheid die ds. Impeta in de vergaderingen dier .vereenï- ging aan den dag legde. Ook daar zal zijn gemis diep gevoeld worden. Geen sprekers' meer het woord vragende betrad ds. Impeta wederom den kansel om Iin dankgebed voor le gaan. Tot slot werd gezongen Ps. 48 G. Nadat de zegen uitgesproken was. zong de schare den scheidenden leeraar, die diqp geroerd was. toe: ..De Heör zal u steeds gadeslaan", enz. Ps. 121 4. Hiermede .was deze plechtigheid geëin digd. - Ds. Impeta werd geboreh te Medemblik op 30 April 1850, werd op 18 Nov. 1877 te *s-Gravendeel bevestigd, kwam 11 April 1880 te Schiedam. 19 Februari 1888 le Al phen aan den Rijn, 4 Juni 1893 te Leeuwar den, 2J Juli 1895 te Sneek en werd 26 Juli 1898 te Kafwük-aan-Zee bevestigd. Alscheid mej. ds. F. W. Rappold. Zeer velen, zoowel uifc Zwammerda-m als uifc omliggende plaatsen, waren Zohdag- morgen opgegaan naar het kerkgebouw der Rem. (Geref.) Gemeente te Zwammerdam, om het afscheidswoord van mej. ds. F. W. Rappold te hooren. Toen dan ook de predikante den kansel beklom, was schier geen plaatsje meer onbezet. Na het uitspreken van het votum, het gemeenschappelijk zingen van 3 verzen uit lied No. 230 en gebed, las ds. Rappold Psalm 103 voor en als voorwoord een ge deelte uit de belijdenissen van Augustinua over „het Godsbegrip", welk gedeelte ein digt met de bekende woorden van dezen vromen kerkvader: „Ons hart is onrustig in ons en vindt geen rust totdat het ruste vindt in God." Als grondslag voor haar predikatie voor dezen morgen had de scheidende prèdï- kanfce gekozen het tekstwoord uit 2Öor. 9 15: „Doch Gode zij dank, voor zijn on uitsprekelijke gave", aan de hand waarvan gesproken werd over de groote gave <fie God den mensch schenkt door tot hem te mogen naderen onder alle omstandigheden des levens, wakma er op gewezen werd hoe wij tot God hebben te naderen en waarmede wij moeten gaan, n.l. in het gebed. Na het eindigen van deze indrukwekken de toespraak, werd allereerst het woord gericht tot het kerkbestuur om te danken voor de steeds oncletvonden hartelijke sa menwerking. - De steun die haai' in alle opzichten werd gegeven stemt haar dankbaar-, slechts wei nige predikanten zullen dit in die mate vinden en al was er wel eens eeu mee- ningsveischil, toch heeft dit nooit maar een schaduw achtergelaten. Vervolgens werd een afscheidsgroet ge bracht aan vertegenwoordigers van kerkbe sturen uit omliggende gemeenten, aan alle leden der kerk, vrienden, belangstellen den en catechisanten, organist e en koste res. De gemeente in haar geheel werd up gewekt 't bestuur te steunen in den moeilij ken tijd van de a.s. vacature, welke ge tracht zal worden zoo kort mogelijk te doen zijn; want God werkt dóór mensch en vóór menschen. Na deze toespraken richtte de heer J. Bulk namens kerkbestuur en gemeente een woord van harteüjken dank en waardeering voor al hetgeen ds. Rappold is geweest voor deze kerkelijke gemeente, die door haar ar beid tot grooten bloei is gekomen. Met leed wezen ziet zij haar predikante heengaan want haar stuwkracht kan niei worden ge mist. God zegene u en stelle u tot een zegen, zoo besloot spr. Ds. Rappold dankte voor de vriendelijke woorden lot haar gericht, waarna als slot zang lied 2 1 werd aangeheven. Nadat vervolgens de zegen was uitgesproken zong de schare de scheidende predikante nog toe: „De Heer zal u steeds gadeslaan", enz. Toen ds. Rappold van den kansel was af gedaald. trad de heer mr. H. E. La Gro uit Bodegraven haar tegemoet om haar in en kele welgekozen woerden mede te deelen dal haar vele vrienden en vereerders het plan hadden opgevat om haar bij gelegen heid van dit afscheid een stoffelijk blijk van waardeering en hoogachting agn te bieden bestaande uit een album met het interieur van kerk en pastorie. In dit album zal te- v en worden opgenomen datum en tekst van haar intrede in deze gemeente, alsmede het afscheidswoord door den heer Bulk zooeven uitgesproken. Bovendien zullen daarin wor den vermeld de namen van hen, die daar aan hebben bijgedragen en het zal opvallen dat geen der gemeenteleden daarop zal wor den gemist. Het geheel is nog niet gereed doch spr. meende dit vast te moeten mede deel en en hoopte dat dit kleine, tegenover het vele groote door ds. Rappold hier ver richt, bij haar een aangename herinnering mocht achterlaten. Nadat ds. Rappold ook voor deze waar deering haar harlelijken dank had geuit, was de dienst geëindigd, waarna er nog ge legenheid werd gegeven in de pastorie een afscheidsgroet te brengen, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Nieuwe Geref. Kerk in de Haarlemmermeer Met den bouw van een nieuwe Geref. kerk aan den- Aalsmeerder weg (Oostzijde) in de Haarlemmermeer worden zulke goede vorderingen gemaakt dat met de afwerking van het interieur reeds is begonnen en het gebouw hoogstwaarschijnlijk in September ïn gebruik zal kunnen worden genomen. De zaak-Geelkerken. v Op de aan hem door de classis Bolsward der Geref. Kerken gestelde vragen, heeft ds. C. Vermaat, te Makkum, hei navolgende geantwoord: Aan de classis Bolsward der Geref. Kerken. WelEerw. en Eerw. Broeders, t Ofschoon ik bereid ben, mij zooveel mo gelijk te voegen in de door u vastgestelde wijze va-n behandeling van mijn zaak, is het mij toch bij nadere overweging onmoge lijk gebleken, om op elk uwer vier vragen met een enkel „ja" of ..neen" te antwoor den. Ik zou nu'j schuldig maken aan mis verstand. Ik an woord als volgt: le. Wat het zich ambtelijk conformeeren betreft aan de beslissingen der Asser Synode in zake Gen. 2 en 3, dat ik geen ander antwoord te geven heb, dan dat ik reeds aan uwe commissie gaf. Ik laat dit enkel ten overvloede hier nog eens volgen: „dat, hoewel mij eenerzijds het geestelijk verstand van het Paradijsverhaal in menig opzicht ontbrak, ik toch anderzijds (behalve dan in den onlangs door mij gedanen voor slag om liet spreken der slang figuurlijk op te vatten) al die jaren van mijn ambtsbe diening, zoowel op den kansel, als op de catechisatie, in mijn voorstellingen van het Paradijsverhaal mij steeds gehouden heb. aan de letterlijke bewoordingen van de II. Schrift; dal ik dat ook voortaan zal blijven doen, tenzij dan, dat ik te eeniger lijd lot de stellige overtuiging mocht komen, dat de Schrift niet letterlijk opgevat wil hebben* wat de Synode beweert, dal letterlijk op gevat moet worden en dat ik nu de Synode eenmaal in deze malerie uitspraak gedaan heeft en zoolang zij die uitspraak niet teruggenomen heeft de door haar voor gestane opvatting als de cenig toelaatbare in de Geref. Kerken gekit in het voor-» dragen van zulk een eventueete overtuiging mijn handteekening onder het onderleekc- ningsforroutier gestand zat doen". 2e. Op uw vraag, of ik beloof, dat ik mij vooriaan onthouden zal van alle on kerkelijke actie tegen de besluiten van Assen, antwoord ik: ja. 3e. Op uw vraag, of ik mijn leedwezen betuig over mijn pogen om den Kerkeraad en eventueel de leden der gemeente- op le wekken tot verzet tegen de Generale Synode zie ik mij genoodzaakt een tweeledig nnG woord te geven: a. Wat de poging als zoodanig belrefl: neen. b. Yoor zoover ik bij dte poging de be doeling der Synode om. met al wat in haar is, de Geref. Kerken ie behoeden voor het afdwalen op h.L verderfelijke padoD. niet gewaardeerd heb en mij daardoor m mijn concept-protest te scherp heb uitgedrukt: KL 4e. Op trw eisch van de terugname van de gewraakte uitdrukking uit het sïolarlikel over ..Confessionaltsme" antwoord ik, dat ik terstond bereid ben deze mldrakking zoo danig te wijzigen, dat de onbillijke generale aanklacht van geesteloosheid, die er in kan gelezen worden, tegen allen die met de be lijdenis Tan de autoriteit van Gods Woord alleen de letterlijke opvatting van Gen. 2 en 3 bestaanbaar achten, er uit wegvalt. Met br. groeten, (w. gd C. YRRMAAT. Wal de vermaning betreft, genoemd ondet e. in het Classicaal besluit, heeft ds. Ver maat op de classicale vergadering verklaard dat hij deze niet aannam. („Stand.") De Utiechtsche Lustrumfeesten Namens de reünisten heeft mr. A. baron Van Nagelt van Ampsen te Locliem, ïid van de Eersle Kamer, die bij de maska- rade nu 50 jaar geleden, voorstellende den intocht van Karei den Stoute binnen Zut- phen, als hoofdpersoon was opgetreden, als oudste de rede van den rector van het studentencorps beantwoord Vervolgens voerde het woord prof. dr J. Ph. Suyling, reclor-magnificus der uni versiteit te Utrecht. Hij deelde een en ander mede van de jongste lotgevallen der Utreeht- sche Hoogeschool. Na de verschillende toespraken werden er studentenliederen gespeeld en gezongen. In de overvolle aula waren ojn. aanwezig mevrouw s' Jacob, echtgenoote van den commissaris der Koningin in Utrecht, dr. J. P. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht en mr. A. F. baron van Lynden, oud-burgemeester dier gemeente, beiden curatoren der universiteit. De stad is versierd en de bezoekers stroomen aan. Op het Janskerkhof was Let 's middag# een drukte van belang. In he! afgeschoten gedeelte vÖÖr de Kroeg werd muziek ge maakt door een fanfare-corps en groot wa# het aantal toehoorders, dat zich langs de omrastering verdrong. In de Domkerk werd om halfvier door de leden der Utrechtsche Studenten Zangvere niging „Coers" Lied" voor genoodigden een Groot-Nederlandsche uitvoering van ge wijde liederen gegeven, waarbij heel Utrecht tegenwoordig was. Bij dit concert verleenden behalve Coers* Liederenkoor, de heer Jac. Ph. Caro en ds heer Bos, organist der kerk, hun medewer king. 's Avonds was er bal en muziek en beerschte er een gezellige drukte. Gevraagd, een net Op de hoogte van boven genoemd vak. Brieven met opgaaf van referentiën onder No 7336 Bur. d. Blad. Pakken Oude Couranten verkrijgbaar a f 0.30 per 5 K.G. Bureau Leidsch Dagblad, Noordeindsplein. voor licht inpakwerk. 7342 lste soort f 1.30 Onze verpakte Koffie en Thee is bij de meeste Winkeliers verkrijgbaar. 9486 merk A l.d. Schapensteeg. Tel. 729 Aan haar afdeeling „Klein bedrijf" bestemd zij Vroege Aardappelen „Ka4wijk- Zaud". 7329 gelegen b. d. Halte der H.TJM. Park „Deyleroord" te Wasse naar. Direct van den Bouw ondernemer B. FEKKES te Leiden, Wasstraat 51. 1350a aan vallen, afmeting 56 t 75 c.M. i 20 Ct. p. K.G. Verkrijgbaar aan het Bureau der 7328 Donkersteen Rep. lste klas Prima Gezouten i'roiipon onverzwaard a f 1.25 p. p. 7339 laveren vrij in de beste kwaliteiten tegen de laagste prijzen. Een stijgead snee es ie onze Znivere Glansverf A 45 Cent per pond. Probeert U ze ook eens TE KOOP te Voorschoten Zeer geriefelyk ingericht en mooi gelegen. Bij tramhalte Koopsom f 8500.—. Te bevragen: SIEBRECHT, Br- Vernédepark 27, Voorach. Te linar voor de maanden Juli, Aug. of langer een onge- meubilecrd bovenhuis dicht bij het strand. Voorwaarden billijk. Tc bevragen bij JAC. DUBBELDAM, Tramstraat 6a te Katwijk aan Zee. 7306 Gemeubileerde te bunr gevraagd, door jongm., begin Aug. z. pena. doch m. bed. Liefst omtrek Heerensingel. Br. m. pryeopg onder No. 1383* bur. v. d. bl* Opleiding voor de Vereischte Eindexamen H.B.S. 6 jarige cursus of Gymn. Inlichtingen bij J. A. DIL. Cand. - Notaris, Heerenweg A 124, Warmond 7235 Ligging gevraagd voor motorboot, lang 16.5 Meter breed 3 Meter. Brieven met prijsopgaaf No. 1373a bureau van dit Blad.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5