No. 20334, DINSDAG 29 JUN1 ?Anno 1926, STADSNIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. Het voornaamste nieuws van heden. UIT DE OMSTREKEN. 1 LEIDSCH DAGBLAD PRIIS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lagerea prijs. Kleine Advertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Olreotle en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèquo- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden ƒ3.36, per week O Ï0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week —b.'Cl 0.18, Franco per post 2.36 portokosten. DR nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Mr. 1. E. Boddaert. Blijkens een oproeping in de bladen zal 'de betrekking van secretaris van het College ,van Curatoren der Rijksuniversiteit alhier met ingang van 12 December a.s. openvallen waaruit blijkt dat de tegenwoordige functio naris, mr. J. E. Boddaert op dien datum zal heengaan. Mr. Boddaert wordt in Septem ber 65 jaar oud, en heeft dus den leeftijd bereikt dat hij kan heengaan! Zooals men weet wordt deze ambtenaar voor den tijd van 5 jaar benoemd. Dit vijf jarig tijdvak vervalt juist 12 December en daarin vond mr. Boddaert aanleiding om zich niet weder voor den tijd van vijf jaar ,tc doen benoemen. Hij werd voor het eerst benoemd 12 Dec. 9891 zoodat hij bij zijn heengaan 36 dienst jaren telt. In deze reeks van jaren heelt hij 'de belangen van de Universiteit naar zijn beste krachten gediend. Hij is een man met veel werkkracht die de belangen van deze wetenschappelijke instelling op uitnemende wijze heeft behartigd. Bij liet college van curatoren dat in den loop der 35 jaren her haaldelijk is gewijzigd geworden stond mr. Boddaert hoog aangeschreven en heeft hij sleeds aangenaam samengewerkt. De studee renden vonden in hem een welwillend raadsman en vaderlijken vriend. Bij het per soneel slaat hij al9 een humaan chef bekend, die, als zij hun plicht doen, her. welwillend bejegent Zijn heengaan wordt in de kringen van de Universiteit gebillijkt, maar ook be- Ireurd. De heer Boddaert woonde in den Haag. Zijn opvolger zal de verplichting worden 'opgelegd in Leiden te wonen, wat in het al gemeen in het belang der Universiteit mag worden aangemerkt. iVakbekwaminB middel tot werkverruiming. Wat de Gemeentel ij ke Dienst voor Sociale Zaken deed. Het vraagstuk der werkloosheidbeslrij- fling is een der moeilijkste vraagstukken .van onzen tijd. Ook in onze gemeente, waar ido arbeidersbevolking naar evenredigheid .vrij groot is en waar in de laatste jaren de industrie, behoudens enkele gunstige uit zonderingen, niet bijzonder floreert, baart 'de werkloosheid aan de plaatselijke over» heid veel zorg. De meest gemakkelijke oplossing i3 den werkloozen geldelijken steun te verstrekken, in die mate, dat zij er met hun gezinnen «enigszins behoorlijk van kunnen rond ko men. Doch deze steunverleening zou op den duur reeds uit financieel oogpunt onhoud baar blijken, doch bovendien zeer demorali- seerend werken op hen, aan wie de steun werd verleend Men heeft dit in deze gemeente reeds van den aanvang af ingezien. De gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken alhier, rossorieerende onder den wethouder Sanders, directeur de heer Wijk- mans, heeft dan ook van den aanvang af tiaar andere middelen gezocht. Het meest voor de hand liggend middel, flat men ook elders aangreep, was werk verruiming. Maar het uitvoeren van produc tief werk, speciaal door werkloozen, heeft grenzen, die. vooral in Leiden, vrij spoedig waren bereikt. Men heeft hier dan ook van meet af aan in andere richtingen gezocht. Leiden was de eerste gemeente in ons land, die aan emigratie dacht en vanwege de gemeente zijn een veertigtal gezinnen ge holpen naar Canada te verhuizen, wat na tuurlijk alleen geheel vrijwillig geschiedde. Pressie werd daarbij niet uitgeoefend. Blij kens ontvangen berichten van de landver huizers zijn voor de meesten de resultaten zeer bevredigend. Het bleek den Gemeentelijken Socialen Dienst, die in het gebouw van de Arbeids beurs is gehuisvest en met deze instelling voortdurend contact heeft, dat in tijden, waarin de vraag was naar geschoolde werk krachten in eenig vak er een meer of min der aantal ongeschoolde arbeiders aan de Arbeidsbeurs slonden ingeschrever^ Zou liet niet mogelijk zijn, zoo redeneerde de com missie, die ongeschoolde arbeiders eenige scholing bij te brengen en hun kansen op de arbeidsmarkt te vergrooten? De ge meente zou de kosten van het onderwijs ver moedelijk ruimschoot kunnen dekken uit de besparing van gelden aan werkloozensteun, de arbeider zou er door op hooger maat schappelijk peil worden gebracht en cte maatschappij er mede zijn gebaat. B. en W. konden zich met het denkbeeld .vereenigen en na met het bestuur der ver eeniging „De Ambachtsschool" en den direc teur dier school overleg te hebben gepleegd, werd bet vorig jaar door dit college aan Öen Raad voorgesteld drie cursussen, t. w. iëén voor schilders, één voor timmerlieden en leen voor metaalbewerkers te houden. De kosten zouden in totaal pl.m. f 4220 jbedragen. Men had de toezegging, dat het Departement van Arbeid, Handel en Nijver heid 23 pCt. in de kosten zou bijdragen. Hoewel er uit den Raad bezwaren werden geopperd, voornamelijk tegen den z.g. dwang om aan den cursus te moeten deelnemen, op straffe zijn sleun te verliezen, werd bet voorstel toch aangenomen. Medio October is men met twee cursus sen, één voor schilders en één voor metaal bewerkers begonnen. In het geheel hebben 21 schilders en 30 metaalbewerkers de les sen gevolgd, die door de leeraren van de Ambachtsschool werden gegeven. De schilders leerden zich bekwamen in gronden, plamuren, lakken, biezen enz., ter wijl de metaalbewerkers onderricht verkre gen in constructiewerk met bijbehoorend klinkwerk en draaiwerk, de scheepsbouwers maakten zelfs een boot van 5 M. De leer lingen, jonge en oudere mannen, kregen hoe langer hoe meer pleizier in de lessen. Uit het jaarverslag van den Leidschen BeBstuurdersbond (L.B.B.) blijkt echter dat van de zijde dezer organisatie deze cursus sen niet werden geapprecieerd. Of hot ver standig was van den L.B.B. bij voorbaat van een mislukking te spreken is zeer de vraag. Een ander geluid klinkt echter uit hel jaarverslag van den Ciir. Besturenbond. Een bestuurder van het Plaatselijk Arbeids secretariaat (Syndicalistisch), zelf cursisi, schreef over deze cursussen ook in zeer waardeerenden geest. Wellicht zal de L.B.B. zijn oordeel, gezien de resultaten ,ook wijzi gen, Vanwege het Departement van Arbeid. H. en N. was aan de subsidie de voorwaar de verbonden, dat een door den Minister aangewezen ambtenaar te allen tijd gele genheid moest hebben toezicht op de cur sussen uit te oefen. Deze taak werd opge dragen aan den heer M. de Vries, hoofd commies bij den Rijksdienst, die na afloop vol lof was over het resultaat van de lessen. Het resultaat van deiT schilderscursus, die ultimo Maart eindigde i3 geweest, dat in het voorjaar alle schilders werk bekwamen, ter wijl verleden jaar een 15-tal hunner, niet- tegenstaande er geen sprake meer was van werkloosheid in het vak door hen beoefend, toch geen plaatsing konden bekomen. Van de metaalbewerkers vond<m enkelen i plaatsing in de laatste maand van den cur sus, terwijl er thans 2/3 van hun aantal oen emplooy gevonden hebben. Dat nog niet allen geplaatst zijn is de wijten aan de groo- te slapte in de metaalbedrijven. De totale kosten zooals bovenvermeld op f 4220 geraamd, hebben in werkelijkheid be dragen f3487, waarvan het Rijk f 1100 be taalde. Drie weken workloozenuitkeering aan deze 50 menschen zou hetzelfde bedrag reeds aan de gemeente hebben gekost. Door dezen uitslag aangemoedigd heeft de directeur van den Gem. dienst voor So ciale Zaken thans aan B. en W. voorge steld een melselcursus te organiseeren voor opperlieden en grondwerkers, althans voor degenen hunner, van wie verwacht mag worden dat zij met vrucht een omvormings- cursus zullen kunnen volgen. Aanleiding tot dit voorstel is het feit dat sinds 24 Februari j.l. geen metselaars meer hij de Leidscho Arbeidsbeurs staan inge schreven, terwijl haar nog dagelijks aanvra gen om deze bouwvakarbeiders bereiken. Van 24 Februari tot 15 Mei bedroeg het aan tal aanvragen om metselaars 55, terwijl slechts met de grootste moeite en dan nog wel met behulp van andere beurzen aan pl.m. 40 aanvragen kon worden voldaan. Tegenover dit tekort aan metselaars staaf geregeld een overcompleet van gemiddeld 23 opperlieden en 21 grondwerkers. En waar de kans groot is dat deze mannen zullen blijven aangewezen op overheidssteun is het voor de hand liggend te trachten dat deze groepen zoo mogelijk omgevormd worden tot metselaars. Naar het oordeel van den direc teur den heer Wijkmans waarmede de di recteur der Ambachtsschool het eens is, zal het zeer wel mogelijk zijn die grondwerkers en opperlieden, welke althans eenigen kijk op het metselwerk hebben, in den tijd van vier maanden zooveet van het vak bij te brengen, dat zij met succes hierin te werk kunnen worden gesteld, om zich daarna in de practijk verder te bekwamen. De kosten van den cursus die gedurende C maanden 3 avonden in de week en 3 les uren per avond in de Ambachtsschool en op een terrein naast haar gelegen gehouden zal worden, zullen bedragen f2250 zoo er één en f 1250 meer zoo er twee cursussen zouden worden gehouden, waarvan stellig weder voor 25 pet. der kosten op het Rijk kan wor den gerekend. Naar de meening van den directeur zul len de cursisten, na de vooropleiding, die ze ontvangen hebben, na 15 weken als metss- lRar3 in eigen onderhoud kunnen voorzien. Daar de patroons, die hun medewerking bij plaalsing moeten verleenen, den cursist niet dadelijk het volle loon kunnen uitbetalen, maar alleen een loon afhankelijk van zijn prestaties zou volgens hein door de gemeente een toeslag moeten worden gegeven als volgt: de eerste week f 15, de tweede week f 14, de derde week f 13 en zoo vervolgens, zoodat na 15 weken de toeslag eindigt en de cursisten niet meer gesteund worden. Door deze toeslagregeling zullen de kosten met f2100 vermeerderen. Voor de gemeente zou daardoor het totale bedrag f 3500 worden, welk bedrag aan 20 arbeiders hij geheele werkloosheid in 2V- a 3 maanden wordt uitgekeerd. Had de directeur derhalve op 24 Febr., den datum, in het begin van zijn rapport genoemd de beschikking over 20 metselaars (omgevormde opperlieden) gehad, dan waren de kosten nu reeds bestreden. Een zelfde cursus wordt, zooals wij reeds in het kort meedeelden, thans ook lot om vorming van handzelters tot machinezetters voorbereid. Waar volgt men het Leidsche voorbeeld na? 52ste jaarleestviering „Nut en Vermaak." Welke vereeniging ook den overigens al leszins gerechtvaJrdigden zomerslaap moge genieten, het sleeds actieve bestuur van de populaire Muziek- en Tooneelvereeniging „Nut en Vermaak" wil van geen rusten we ten en biedt haar léden ook gedurende de zomermaanden tal van festiviteiten, boot tochten, enz. waarvau de jaarlijksche vie ring van den geboortedatum der vereeniging wel de voornaamste is. En dat de leden we- derkeerig dit streven weten te apprecieeren is gisteravond uit hun massale opkomst op ondubbelzinnige wijze bebleken. Lag het oorspronkelijk in de bedoeling den 52sten verjaardag der vereeniging in de open lucht te vieren, met het oog op het minder gunstige en onbelrouwbare weer der laatsle weken, wijzigde het bestuur te elfder ure zijn voornemen en zoo trokken gister avond de leden, die zich op zoo'n dag blij kens de opgewekte stemming allemaal ook jarig voelen, ter Stadszaal, waaraan door haar met palmgroepen te versieren een eenigszins feestelijk aanzien was gegeven. Dat het er vol was, lieten wij reeds ter loops doorschemeren; ten bewijze zij aange voerd. dat de waarlijk toch niet kleine Stads zaal ternauwernood groot genoeg was om allen te bevatten, zoodat kellners, angst- wekkend-hooge slapels stoelen torsend ,nf en aan liepen om allen althans nog een zit- plaatsje te bezorgen. Te ruim halftien opende de voorzitter, do heer C. Versney, den avond met een harte lijk welkomstwoord tot alle leden, in het hijzonder tot hen, die door hun zeer ge waardeerde medewerking tot het welslagen van dezen avond het hunne wilden bijdra gen om vervolgens het woord te geven aan den heer Hemann. aan wien de zware taak was opgedragen als conférencier op te tre den, een taak overigens, waarvan hij zich op even geestige als loffelijke wijze kweet. Over het programma zelve willen wij dit maal niet in uitvoerige beschouwingen tre den, eenerzijds omdat het te veel plaats ruimte zou vergen, anderzijds omdat wij vreozen, dat de zetter den tel kwijt zou raken bij het aantal malen, dat wij het praedicaat „goed" zouden moeien toeken nen.. Daar was in de eersle plaats het dubbel mannenkwariet tegen alle regelen, doch wegens kwalijk te verfielpen redenen, be staande uit zeven personen dat het, 't zij eerlijk bekend, niet altoo3 even nauw nam met de zuiverheid, doch per saldo is een verjaardagsfeest ook geen zangconcours zoodat wij het applaus na elk nummer heel wel verdiend kunnen noemen; daar was verder de heer Wijnbeek Jr., die met zijn komische liedjes veel succes oogstte en me vrouw BoomSchmidt uit Den Haag, van wier liederen hetzelfde getuigd zou kunnen worden. Doch genoeg, 't ware onszelven tegen spreken, wanneer wij toch alles opsomden. Alles liep vlot van slapel en verwierf veel applaus, dat wellicht nog grooier geweesl zou zijn, wanneer allenook werkelijk alle3 laadden kunnen verslaan, doch dit liet helaas te wenschen over. Resumeerende was het een zeer geani meerde avond, waarvan een uiterst gezellig bal het waardig slot vormde. „Nut en Vermaak" heeft ons geloond met hlij vertrouwen en jeugdig optimisme het 53ste levensjaar in te kunnen gaan. Wel animo. Voor de betrekking van congierge aan de Ambachtsschool alhier meldden zich niet minder dan 2143 (zegge éénentwintig hon derd en drie en veertig) sollicitanten aan. Uit alle oorden van het land kwamen de brieven binnen, waarvan plus-minus hon derd sollicitaties geheel onnoodig op zegel gesteld waren. 't Zal voor hel bestuur van de Ambachts school een heele l'oer zijn uit de vele hon derden gegadigden de rechte man op de rechte plaats te zoeken! 't Lijkt ons bijkans een record. Droeve toestanden. Sedert geruimen tijd was de aandacht van den Voogdijraad alhier gevestigd op het gezin van K., los werkman, aan de Lam mermarkt, alhier. De moeder van een 8-tal kinderen, waarvan de oudste eon jongen van 17 jaar, en de daarop volgende een meisje, 16 jaar oud, was overleden, en de voder, sedert geruimen tijd. ziek, zoodat liet 16-jarig meisje er de huishouding deed. Het meisje, evenals de jonge man, bemoeiden zich weinig met de huishouding, zoodat de zes andere hinderen, waaronder nog een heel klein kind, aan hun lot werden over gelaten en van honger en gebrek zouden zijn omgekomen, indien niet de buren af en toe waren fusschen beiden gekomen. De twee oudsten zwierven meesial op straat en waren er volstrekt niet mee inge nomen, toen de Voogdijraad besliste, dat het gezin zou worden opgebroken en de kin deren worden opgenomen in de Stichting „Voordorp" onder Leiderdorp. Daarom werd de hulp ingeroepen van de kinderpolitie, die 'hedenmorgen ingreep en ondanks het ver zet van den jongeman en hel meisje, hei achttal per autobus naar de Stichting „Voordorp" heeft vervoerd. Het gevat ver wekte in deze volksbuurt greote opschud ding. De loestand van ellende en verwaarloo- zing in deze huishouding aangetroffen wek te deernis en atschuw en het is haast niet le gelooven, dat zooiets nog in onzen tijd kan bestaan. Naar wij vernemen zal de burgemeester, jhr. De Gtjselaar, 12 Juli a.s. met verlof voor cénigen lijd naar Engeland vertrekken. De Amerikaansche studenten, die de volgende week hier ter slede zullen ver- loeven teneinde de Amerikaansche Week aan de Universiteit alhier te volgen, zullen o.m. Donderdag 8 Juli een bezoek aan Dordrecht brengen, waar zij ofticiëel ten sladhuize zullen worden ontvangen en waar hun door het gemeentebestuur een noenmaal wordt aangeboden. Vervolgens gaan de gaslen naar Zwijn- drec'ht, waar Jurgens' Oüefabrickon worden bezichtigd en vandaar per boot naar Rot terdam om tenslotte weer r.aar Leiden terug te koeren. Op 1 Juli a.s. zal onze stadgenoot, de heer J. G. Mens den dag herdenken, waar op hij 25 jaar geleden bij de firma Ilassel- rnan Pander, in meubileeringen enz., Breestraat 146, als winkelbediende in dienst kwam, welke betrekking hij tot wederzijds genoegen tot op dezen dag vervult. De firma zou hem niet gaarne missen. Ongetwijfeld zal dit jubileum voor den trouwen bediende niet onopgemerkt voorbij gaan. Op den te houden oplocht van de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel op Zondag 4 Juli a s„ ie Utrecht, ter gelegenheid van het 40-jarig beslaan dezer Vereeniging, zullen alle af- deelingen van dezen bond uit ons land daarbij tegenwoordig zijn. Ook de Leidsche afdceling zal met baar banieren en vaandel daarbij tegenwoordig zijn, en zal om 8.55 derwaarts vertrekken. Op de Woensdagen 7, 14, 21 en 23 Juli en 4, 11, 18 en 25 Augustus zullen speciale goedkoope treinen 2de en 3de kl. loopen van Leiden naar Arnhem en Nijme gen. Moest men vroeger met den gewonen trein van 5.44 al op reis, en dan le Woer den op den goedkoopen trein overstappen, nu zullen deze treinen direct van Leidon loopen, te 7.45 voorin, vertrekken en even vroeg in Nijmegen en Arnhem zijn. De terugkeer is ook vroeger: 10.63 in Leiden, vroeger 12,02. Alphen. Dank zij het bij uitstek gun stige weer is gisteravond het eerste zomer- eoncert uitstekend geslaagd. Een groot aan tal belangstellenden was aanwezig. Cres cendo heeft die belangstelling ten volle kun nen bevredigen, Boskoop. Zaterdag had de heer J. B. uit Hazerswoude, het ongeluk, bij het passeeren van den bodewagen van D,, aan de Zijde alhier, te vallen, met het gevolg, dat z'n been onder één van de wielen kwam en brak. Door de rijkspolitie is legen een twee tal personen procesverbaal opgemaakt, we gens openbaren arbeid op Zondag. Roelofarendsveen. Zondagavond gaf het muziekgezelschap „Liefde voor harmonie" alhier zijn eersle zomerconcert in den tuin van het café van den heer Wagenaar. De opkomst van belangstellend Roelofarends veen en omgeving liet nog al wat te wen- schen over, want ongeveer een 20-tal per sonen waren in den tuin aanwezig, terwijl velen zich voor het hek van den tuin hadden geschaard om van de muziek te profiteeren. ,We hebben reeds dikwijb hierop gewezen en we kunnen maar niet goed begrijpen, waarom zoovelen opzied' tegen de geringe enlréekosten van f0.15. We weten toch al len goed genoeg dat deze vereeniging zon der den financieelen steun der ingezetenen niet kan blijven bestasin én daarom zouden wij de buitenstaanders nogmaals vriendelijk namens de muziekvereeiiiging willen ver zoeken meer blijken van belangstelling te geven, door ook in den tuin eens een kijkje te gaan nemen. Het geringe entreegeld ge ven we aan onze eigen dorpsgenooten, die hun vrijen tijd geven uit liefde voor muziek en tot genot der ingezetenen. Hetgeen weder ten gehoore werd gebracht was werkelijk de moeite waard. Met een vroolijke marsch werd liet concert geopend, waarna we kre gen een zeer mooi nummer „Aux bords de l'Escaut" Pastorale Fantasie van J. Bon tinne. De muzieknummers werden over het algemeen vrij goed weergegeven en het applaus na ieder nummer bewees hoezeer het publiek met dit eersle concert ingeno men was. Te ongeveer half elf ure was het concert afgeloopen en de meeslen keerden voldaan huiswaarts in de hoop nog op meer dere van deze concert-avonden vergast te zullen worden. 4 BINNENLAND. Afscheid van ds. Impeta te Katwijk-aan» Zee en van mej. de. Rappold, te Zwammer. dam. Eenige wetsontwerpen zijn bij de Tweedl Kamer ingediend. Vragen van Kamerleden en antwoorden der regeering ep vragen. Ernstige schade der aardbeving in Oost- In dië. BUITENLAND. Het debat over de werktijdverlenging in de mijnen in het Engelsche Lagerhuis. De Canadeesche regeering is afgetreden. Haarlemmermeer. De zomerpaarden- markt zal dit jaar worden gehouden te Hoofddorp op het marktplein op Zaterdag 24 Juli a.s. Door B. en W. is gelegenheid gegever lot openbare inschrijving voor het schilderen van enkele schoolgebouwen en onderwijzers woningen. Gevraagd werd het afbranden van al hef buiten hout- en ijzerwerk, daar na in de verf schuren, stoppen, bijplamureo en overgronden en het schoonkrabben en tweemaal meniën van alle hekwerken. Hiervoor werd ingeschreven als volgt: Perceel 1 (school en woning No. 1 met brandspuithuis en schuur): N. van Duyn te Hoofddorp voor f1175; J. Heikens, te Rijk, f490; W. N. C. Groenveld, te Vijfhuizen, f 485. Perc. 2 (school en woning No. 2 met brandspuitliuis): N. van Duijn, te Hoofd dorp, f700; J. Heikens, te Rijk, f610. Perc. 3 (school en woning No. 3): W. N. Cl. Groenveld, te Vijfhuizen, f880; N. van Duijn te Hoofddorp, f 585; J. Heikens te Rijk, f580; Wed. J. Metz te Vijfhuizen, f365. Perc. 4 (school en woning No. 5 met brandspuithuis en 9chuur): A. Reekers, te Nieuw-Vennep, f 745. Perc. 5 (school en woning No. 5 met brandspuithuis en schuur): Fa. Wed. A. W, v. d. Meer, te Lisse, f825; A. Reekers, fa Nieuw-Vennep, f 665. Perc. C (school en woning No. 7 met brandspuithuis): N. van Duin, te Hoofddorp, voor f 650. Perc. 7 (school No. 8): N. van Duin le Hoofddorp voor f 440. Perc. 8 (school cn woning No. 9) H. Post- ma te Zwanenburg, f743; H. Reekers, ie Halfweg, f838; Gehir. van Oeveren, te Zwa nenburg, f780; J. Heikens, te Rijt f720. Perceel 9 (school No. 10): H. Reekers, te Halfweg, f725; J. Heikens, fe Rijk, f480. Perceel 10 (school en woning No. 11) met brandspuitliuis); Fa. Wed. A. W. V. d. Meer le Lisse, f 850. Door B en W. zijn alleen aan de laagste inschrijvers gegund de perceelen 1, 3 en 9; de overige porreden zullen niet worden ge gund, omdat de opgegeven prijzen hen veel te hoog voorkomen. Zaterdagavond liep alhier een doch tertje van den heer B. vlak langs den water kant met een sportkarretje, waarin een baby was gezeten. Bij het naderen van een auto, wilde ze' nog verder uitwijken, met het ge volg, dat het wagentje kantelde en de kleine in het water rolde. Het meisje, hoewel hevig verschrikt, had nog de tegenwoordigheid van geest de reddende hand uit te steken. Ze werd hierin spoedig geholpen door een voorbijganger, die hel ongeval had opge merkt en het lrind behouden op het droge bracht. In de gehouden Hoofdingelandenver gadering van den Haarlemmermeer deed de voorzitter o.a. mededeeling, dal van Ged. Staten bericht was ingekomen, dat afwijzend geadviseerd zal worden inzake het request tot de Kroon, om tollen te mogen plaatsen. De vereeniging van opstalhouders heeft zich tot Ged. Staten gewend, met het adres dat reeds in deze vergadering behandeld is en waarop de vergadering van Hoofdinge landen afwijzend beschikt heeft. Naar aanleiding hiervan hebben Gedep. Slaten medegedeeld, dat iedere uitgifte van grond in erfpacht door hun college gesanc- tionneerd dient te worden. De voorzitter er kent de juistheid van deze opmerking; ech ter is van de zijde van den polder nimmer een dergelijk besluit aan Ged. Stalen ter goedkeuring aangeboden Het is daarom dat D. c-n H. thans voorstellen alsnog aan het gouvernement het besluit te zenden, waarbij besloten is de tarieven te verhoogen van do rechten, geheven voor de in opstalrecht uit gegeven gronden. De vergadering besluit dienovereenkomstig. De geloofsbrieven der gekozen hoofdin-!

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1