IWIJNHARDT's AGENDA, Burgerlijke Stand v. Leiden. RADIO-PROGRAMMA. Overwerkte Zenuwen ZENUWTABLETTEN BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN._J Maandag. Nationaal Reddmgsleger (Langegr. 190): «Bijeenkomst te 8 uur nam. Dinsdag. „Jeruül" (Middelstegracht 3): Spr. ds. C. J. Hoekendijk. 8 uur. Jeruël (Groene9teeg 16): Bijbelbespreking. 8 uur. Stadsevangelisatie (Morschwcg 59): Sa menkomst tc 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Juni tot en met Zondag 4 Juli a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort-Rapenburg 12, telefoon 594. RECLAME. Apotheek „De Vijzel", De Kempenaer- slraat 4, Oegslgcest, Telef. 2?4, dag en nacht geopend. 7085 die de harten van duizenden in den lande stormenderhand hebben weten te veroveren, vierde gisteren zijn 60sten verjaardag. In verband met dit heuglijk feit had zich een feestcommissie van vrienden en bewon deraars gevormd, met het doel den jubilee renden auteur te huldigen. Deze plechtig heid had plaats in de werkkamer van^den jubilaris in zijn woning aan de Johannes Vermeerstraat te Amsterdam. De kamer was rijkelijk versierd met bloemen en planten en het aantal bloemstukken, dat de heer en mevrouw van Schevichaven mochten ont vangen was legio. Ook het Amsterdamsch Studentencorps, dat een vertegenwoordiger had gezonden om zijn oud-praeses te huldi gen, had een fraaien mand gezonden. De heer A. Ariëns Kappers hield een toe spraak en ©verliandigde een huldeblijk zijnde de gezamenlijke bijdragen van de vele bewonderaars van „Ivans" met het verzoek hier naar eigen wensch een bestem ming aan te willen geven. De heer Van Schevichaven dankte voor de hartelijke woorden tot hem gesproken en de hem gebrachte hulde. ONDERTROUWD: J. J. G. Vurtheim wedr. 57 j. en L. W. E. Valk jd. 38 j. W. E. J. Derkscn jm. 27 j. en W. J. Kerk vliet jl. 23 j. J. I. Voorhout wedr. 64 j. en A. E. Smits gesch. 57 j. H. J. P. v. cL Hart jm. 24 j. en E. G. v. Houten jd. 24 j. G. J. Brandt jm. 29 j. en M. P. Amsterdam jd. 25 j. E. A. Th. Beij jm. 24 j. en J. Pison jd. 23 j. H. Straathof jm. 24 j. en J. C. Cornet jd. 21 j. J. Vellhuysen jm. 25 j. en C. Klomp jd. 25 j. L. H. v. d. Vos jm. en E. H. L. de Vos jd. H. P. Boom jm. 28 j. en J. Lucas jd. 24 j. A. Klein- bout jm. 25 j. en C. Brouwer jd. 19 j. VOOR DINSDAG 29 JUNI. Hilversum, 1050 M. 10.0011.30 v.m.: R.-K. Radio-Omroep. Aansluiting van de R.-K. Kerk te Boxtel. Uitzending van de Pontificale Mis, opgedragen door Z. D II. Mgr. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch 12.00: Politieber. 4.30—520: R.-K. Ra dio-Omroep. Aansluiting van Boxtel. Uit zending van de slotvergadering van het 2de 's-Hertogenbossche Diocesane Eucharistisch Congres 5.306.30: Vooravondconcert d. het H. D. O.-orkcst, o. 1. v. Fr. Lupgens 6.307.30: EngclSche les door den heer Fred Fry 7.00: Politieber. 7.45 en 10: Persber. 8.10: R.-K. Radio-Omroep. Me vrouw D. KootDe Graaf, sopraan; mej J. J. Boekwijt, piano, beiden uit Den Haag; de heer J. van Helvert. heldentenor uit Wor- merveer. Spreker: Zeereerw. Zgl heer P. J M. v. Grinsven, professor in de theologie van het groot Seminarie Haaren. 1. Roman- cell, Schumann (piano); 2. Höre Israël (Aria uit Elias), Mendelssohn (sopraan) 3a. Noordzee, Hullebroeck, b. Walther's Preis lied, Wagner (tenor); 4a. Ave Maria, Che- rubini; b. In de Kathedraal. Rijken (so praan), 5a Slill wie die Nacht, Bohm; b. Rachel, quand le Seigneur (operaLa Juive) Halevy (tenor); 6 Polonaise op. 40. 1. Chopin (piano); 7. rede door prof. Grisvcn, over: De alleen Zaligmakende Kerk; 8 Dan- se lente, C. Franclc (piano). 9a. De schoon ste dag van 't leven, Mersel; b. Madonna- kindje, C. v. Rennes (sopraij). lO.a Smart- aria (Paljas). Leoncavallo (tenor); 11 Het Gebed des Hoeren, Pomper (sopraan). 12. Le rêve passé, Krier (tenor); 13. Caslilla, u. d. suite Espagnole. Albeniz (piano). Daventry, 1600 M. 11.20—1.20: Het radiokwartet eu solisten (contra-alt, tenor, piano 1.202.20. Orgelconcert van St. Lawrence Jewry 2.50—3 20: Speech door den Prins van Wales 3.35: Schoollezing: Elementary music and musical appreciation 4.20: Causerie 4.35: Concert 5.35: Kinderuurtje 6.20: Dansmuziek 6.50: Omroep voor Europa 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Fransche lezing 7.45: Pianosonates van Beethoven 8.00: Causerie en gedichten voorlezing 8.20- Welsh programma door orkest 9.20: Lied jes ad. piano door Ida Sargent 9.50: Weerb., nieuws, lezing: Music and the or dinary listener 10.20: Orkestmuziek 10.30: „The first of April" door A. J. Alan 10.5012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12 50: Concert Lucien Paris (piano, viool, cello> 5.05: Concert Mme Joly, viool: Mme Ra- disse, cello, M. Camot, piano 8.50: Con cert. Königswüsterhausen, 1300 M. 850: Gregoriaansche gezangen, L. v. d. Sande. bas B. Geysel, orgel 9.20: Concert. F. Bau- mann. tenor. E. Tuschkau. sopraan, K. W Kieszlich, liedjes bij de luit. Brussel, 486 M. en Antwerpen, 265 M. b.20: Orkestconcert 8.20Speciaal con cert 8.50: Causerie 10.20: Nieuwsber, Münster, 410 M. 1.352.50: Koor- en instrumentmuziek van 1300—1800 405 4.35: Sprookjesverlellen 4.405.4U: Symphonie C-Dur, Schubert 5.506.20: Zither-concert 6.35: Spaansche voorle zing 7.208.00: ltaliaansche les 8 50: Declamaties door L. Trautmann 9.20: Concert door het Schoenmakerskwarlet 10.40: Nieuwsber. RECLAME. kalmeeren en worden gesterkt door de zenuwstillende en zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apolh. en Drogisten 7282 DUITSCHLAND. i> De vorsten-schadevergoeding De Russische bestellingen De eisch tegen Kutisker c.s Do juridische commissie van den Rijks dag beëindigde haar beraadslagingen over de Wet op de schadeloosstelling der vor sten zonder verder eenige wijzigingen van beteekenis in bet wetsontwerp aan te bren gen De nog behandelde paragrafen zijn de par. 19 tot en met 29. 19 bepaalt, dat de tusschen partijen bij de inwerkingtreding der wet bestaande arbitragecontracten geen beletsel zijn voor een beroep op de speciale rechtbank. Par. 20 stelt vast welke leden van een vorstenhuis bij een geschil betrokken kunnen worden. Par. 21/24 rege len de procedure. Par. 25 bepaalt dat de thans, voor gewone reohtbanken aanhan gige geschillen door de speciale rechtbank betrokken kunnen worden bij een door haar behandeld geschil. Par. 26 regelt de afdoening der aanspraken van onttroondde vorsten in dezen zin, dat de speciale recht bank naar eigen inzicht te dien aanzien kan handelen. Par. 27 en 28 regelen de kwestie der onkosten en 29 de positie der supplementaire rechters. Al deze artikelen werden aangenomen met de gewone verdeeling der stemmen: de regeeringspartijen voor, communisten en Voelkischen.tegenonthouding van soe.de. moeraten en D.-nation al en. Dc maandenlange onderhandelingen over de voorwaarden voor de financiering der van officieele zijde gewaarborgde indu- strieele leveranties aan de Sovjet-Unie hebben onder leiding van den Rijksministej voor Economie tot overeenstemming ge leid. Mcd kan er staat op maken, dat het bankcorsovtium voor de financiering in het geheel 120 a 150 millioen mark ter be schikking zal stelleen De verdeeling en uit voering der opdrachten zal nu geregeld kunnen worden. In het proces-Kutisker zijn de drie ver tegenwoordigers van het openbaar ministe rie aan het woord geweest. Zij hebben de volgende straffen geëischt. Tegen lwan Kutisker wegens -voJschheid in geschrifte eu ophitsing van twee zijner medebeklaag- den tot het plegen van strafbare feiten, in het geheel 5 jaar gevangenisstraf en 10 millioen mark boete of een dag gevange nisstraf voor elke 10.000 mark. Tegen Holz- mann 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Tegen Strieter, die in Egypte vertoeft, 2 jaar gevangenisstraf. Tegen alle overige beklaagden, o.a. tegen de beide zoons van Kutisker, eisebte liet O. M. gevangenis straffen van ten hoogste 9 maanden. De vertegenwoordiger van het opeubaar mi nisterie meende dat indien de rechtbank verzachtende omstemhgheden voor Kutis ker in aanmerking liet komen, zij zich be lachelijk zou maken. FRANKRIJK. Caillaux aan 't werk. Caillaux heeft langdurig geconfereerd met de financieele deskundigen in het kabinet en met Bcrenger, den Fransehen gezant le Washington. Blijkbaar wil hij aandringen op ratificatie der overeenkomst van Washington, mits de Fransche regeering formeele toezeggingen verkrijgt wat betreft het verleenen van bui- lenlandsche credieten Het schijnt derhalve, dat nieuwe onderhandelingen vermoedelijk zullen worden aangeknoopt. Of Amerika zich echter zal willen laten afdingen. Ook sprak Caillaux van vele financiers. ENGELAND. Beweging in het mijnconOict. Naar het schijnt, komt er in de mijn werkersleiders eenige beweging. Cook althans heeft een voorstel gedaan, hierop neerkomend, dat de regeering haar 8-uren- ontwerp za! intrekken, dat de arbeidsvoor waarden van April weder tijdelijk zullen gelden en dat de mijnwerkers dan weder aan het werk zullen gaan, terwijl in dit geval een onmiddellijke en finale loon regeling zonder dwang-arbitrage tot stand zou komen. Meent Cook te zeggen, dat hij zich onder die omstandigheden tot loonsverlaging zou laten vinden? Dan be- teekent dit feitelijk, dat hij zoo ongeveer aanvaardt wat Baldwin vlak voor de sta king voorstelde, nl. onderhandelen over het rapport onder de oude voorwaarden en dus onder tijdelijk subsidie, maar na vooraf gaande verklaring deT leiders, dal ook vol gens hen een zekere tijdelijke loonsverla ging onvermijdelijk was. Zou -dit laatste juist zijn. dan is de houding, die de leiders tot heden ingenomen hebben, natuurlijk to taliter veroordeeld. De moeilijkheid is, dat dezen gchteraan komen loopen. Het zal reeds moeilijk zijn de regeering tot intrek king van haar ontwerD te bewegen, maar vast slaat, dat de eigenaar van een regeling zonder verlenging van arbeidstijd niet meer hooren willen. Al zou de regeering voor dit voorstel iets voelen, dan zou in elk geval dus een nieuwe strijd met de eigenaars ont slaan, die hun extra-uur arbeid zouden moeten missen en ten overvloede met niet veel meer loonsverlaging genoegen nemen dan de commissie^noodig en voldoende achtte. Sir Robert Hutchinson heeft lord Oxford zijn ontslag gezonden als een van de li berale whips. Hij is beu van het getwist in de partij. SPANJK Het jongste complot. Het presidentschap van den ministerraad heeft in verband met het verijdelde com plot een lange nota uitgegeven, waarin o.m. wordt gezegd, dat dc samenzweerders een heterogene groep vormden van syndicalis ten en aan anarchie doende intellectueelen, bij wie zich personen hadden aangesloten, wier leeftijd en positie niet konden doen vermoeden, dat zij met de eersten zouden willen samengaan. Ook behoorden tot de samenzweerders twaalf ontevreden, tuchte- looze militairen. De regeering heeft ten op zichte der samenzweerders persoonlijke maatregelen genomen, maar geen enkelen maatregel van algemcenen aard, want zij heoft in het volk een volstrekt vertrouwen. Berichten, als zou Barcelona en Valen cia in handen der revolutionnairen zijn, schijnen onjuist. PORTUGAL. De dictatuur. Uit Lissabon wordt gemeld, dat op last van de regeering aldaar een advocaat, Dias Ferreira, gearresteerd is, benevens drie voormalige minister-presidenten, die allen naar de Azoren gedeporteerd zullen worden. In een interview heeft de Minister van Binnenland9che Zaken verklaard, dat bin nen afzienbaien tijd de pers onder censuur gesteld zal worden. "UJSLAND. Antwoord aan Engeland. Het Volkscommissariaat voor Buitcnland- sche zaken publiceert een communiqué in verband met de verklaring van zekere Brit- sche ministers en met betrekking tot het Wetboek der Britsche regeering. Daarin wordt verzekerd, dat de sovjet-vertegen woordigers in het buitenland zich niet men gen in de buitenlandsche politiek der be trokken landen. Voorts wordt verklaard, dat de vakvereenigingen der sovjet-Unie vol komen onafhankelijk zijn. Ook wordt ver zekerd, dat de sovjets nimmer de verplich tingen hebben geschonden, welke vcbr hen voortvloeiden uit het verdrag met Engeland. Het communiqué maakt met voidoenïng melding van de verklaring van Chamber lain, waarin gezegd wordt, dat een breuk tusschen de twee landen ongewenscht is; het acht echter Chamberlain's meening ongegrond, dat de betrekkingen niet kunnen worden verbeterd. CHINA. Een conferentie. Tsjang-tso-lin is te Peking gearriveerd om met Woe-pei-foe de hangende kwestie te bespreken. Tsjangs aankomst werd vooraf gegaan door den intocht van aanzienlijke Mantsjoerijnsche strijdkrachten, die de hoofdstad bezet hebben. De conferentie wordt beschouwd als bui tengemeen belangrijk, doch er kan een ge vaar in schuilen, daar beide leiders zeer prikkelbaar zijn wat hun eer betreft. BUITENLANDSCH GEMENGD. Nieuwe moorden in Silezië. In Silezië hebben zich alweer twee vree- selijkc drama's afgespeeld .Te Reichenstein schoot een boekhouder zijn vrouw en twee kinderen dood en pleegde daarna zelfmoord. Men vermoedt, dat de man in een aanval van verstandsverbijstering heeft gehandeld. Te Waltersdorf nabij Reichenstein heeft een teekenaar zijn beide kinderen van 4 en 6 jaar den hals afgesneden en daarna zichzelf. De man deed dit uit wanhoop, daar hij sinds geruimen tijd werkloos was. De bevolking van Silcziê schijnt door de misdaden der laatste weken ten zeerste op gewonden. Alle mogelijke fantastische ver halen van nieuwe gruwelijke misdaden doen le Warschau en elders de ronde. Een opgehelderde moord. De misdaad le Ncusackisch in Silezië schijnt opgehelderd. Uit het onderzoek moet namelijk zijn gebleken, dat de 17-jarige jongen den moord op zijn 13-jarige zuster heeft gepleegd. Hij heeft haar den hals doorgesneden en zich daarna een kogel door het hoofd gejaagd. Spoorwegongeluk in dc Ver. Staten. De sneltrein CapecodNew-York, die 250 reizigers vervoerde, is te Kingston, Rhode- Island, tegen een goederentrein gebotst. Van het treinpersoneel zijn 8 man gedood, doch verder schijnen er geen slachtoffers te zijn, ofschoon 4 wagons gederailleerd zijn. Aardbeving in Europa's Z.-O.-hoek. Een aardbeving van buitengewone hevig heid en van 5 minuten duur heeft Zaterdag avond plaats gehad op Kreta. Er werd een enorme schade aangericht en onder de in* woners brak een paniek uit. Er ontstonden aardschuivingen, die tal van slachtoffers maakten. Ook werden velen gedood door het instorten der huizen en de talrijke branden, die op alle punten der stad Kandia ont stonden. Het beroemde archeologische mu srum daar is geheel verwoest. Naar het observatorium te Athene meldt, had de aardbeving, die over een groot ge bied is waargenomen, haar centrum tus schen de Cycladen en Kreta. Men vermoedt, dat de aardbeving in verband staat met de werking van den vulkaan Santorini. In den geheelen Peloponesus. op de Sporaden en op de Jonische eilanden is de aardbeving even eens geconstateerd. Het is tot dusver nog niet mogelijk gebleken, de totale aange riehle schade en hot aantal slachtoffers op to geven. De vulkaan Santorini ligt op een eilandje ongeveer 120 K M. ten noorden van Kreta. In 4de Nijl-dclta is. op heizelfde oogen- Llik als in Griekenland, een aardbeving van buitengewoon langen duur geconstateerd. Te Cairo, Alexandria, Port-Said en in andere sleden werd dc bevolking door een paniek aangegrepen. Er werd echter betrekkelijk weinig schade aangericht, al zijn van vele huizen de muren gescheurd. De telefoon verbindingen waren een tijdlang verbroken. Van het eiland Rhodus wordt gemeld, dat daar schade werd aangericht in een aantal dorpen. Verscheidene huizen benevens een vuurtoren zijn ineengestort. De vuurtorenwachter werd gedood; conigon werden gewond. De schok werd eveneens gevoeld op de eilanden van den Dodekanesos, maar schade werd daar niet aangericht. Te Napels. Bari. Catania en Avellino werd Zaterdagavond ook een lichte aardgolving gevoeld. Schade werd evenwel niet aange richt. In geheel Palestina werden dergelijke lichte schokken waargenomen. Brand te Antwerpen. In een pakhuis, waar 1500 balen wol en 1.500 balen copra van een Antwerpsche firma lagen opgestapeld, brak brand uit. On danks de krachtige pogingen van de brand weer was het onmogelijk het vuur te blussehen. De hitte was zóó geweldig, dat de ruiten van de omliggende huizen sprongen De vorsten-schadevergoedingskwestie. BERLIJN, 28 Juni (V. D.). Volgens de „Montagmorgen" zullen de definitieve be sprekingen tusschen de regeering en de poli tieke-partijen betreffende de schadevergoe dingen aan dc vorsten morgen plaat9 vin den. In welingelichte kringen gelooft men, dat deze besprekingen door de oppositie der sooiaal-democraten zullen mislukken. Het Engelsche mijnccnQict. LONDEN, 28 Juni (Reuter). Het Lagerhuis zal zich bijna de geheelc week bezighouden met het conflict in den mijnbouw, daar het werkpogram bijna geheel begrensd is tot za ken, die een gevolg zijn van de staking. Van daag en morgen zal in tweede lezing het wetsontwerp behandeld worden waarbij de 8-urige werkdag wordt toegestaan. Vrijdag a.s. zal de regecring verlenging vragen voor een periode van een maand van de proclamatie, waarin de toestand van bui tengewone omstandigheden wordt afgekon digd, zooals deze reeds van 't begin der algemeene staking af beslaat. LONDEN, 28 Juni (V. D.). Lloyd George, die gisteren het woord voerde in de Bap. tisten Kapel te Londen, zeide: „Wat zou er gebeuren als Christus eens in Londen kwam? Indien hij er geweest zou zijn tij dens de algemeene staking, dan zouden, ik ben or overtuigd van, zijn uitlatingen ge weerd zijn in de „British Gazette" Het blauwe potlood van Churchill zou zeker de bergrede geschrapt hebben. Ik geloof vast, dat de minister van binnenlandsche zaken hem beschouwd zou hebben als een gevaar lijk persoon, die leerstellingen en principes voorstond, gericht op de omverwerping van onze instellingen. Ik ben er zeker van dat hij, indien hij de verzoeningsoproep van den aartsbisschop ondersteund zou hebben, ge weerd zou zijn uit het liberale „schaduw kabinet" en alles bij elkaar ben ik er niet zeker van dat hij wel aanvaardbaar zou ziin onder de huidige omstandigheden.".... Bokanowski naai Washington? LONDEN, 28 Juni (V. D.). De Parijsche correspondent van de „Daily Mail" meldt, dat Caillaux voornemens is den heer Boka nowski. den financieelen leider van het cen trum, naar Washington te zenden in ver band met de schulden-overeenkomst tus schen Frankrijk en Amerika. Het Tsjecho-Slowakisch pailemenL PRAAG, 27 Juni (Be. Te. Ag.) De Kamer heeft met een nachtelijk zitting haar bijeen komsten besloten. Op deze laatste v.-rgade ring werd onder heftig protest der commu nisten, met 151 tegen 108 stemmen de par lementaire onschendbaarheid opgeheven van vier comunistische en een socialistische afgevaardigde, dip onlusten hadden uitge lokt en gedreigd hebben het gebouw der Ka mer te bestormen, tijdens de bespreking der douanewet. Dictatuur in Portugal. LISSABON. 27 Juni (Belg. el. Ag.) Heden werd een decreet onderteekend, waarbij alle voorrechten van het staatshoofd in handen van den minister-president worden gesteld. Alle politieke gevangenen zullen uit het land worden gezet. Aardbeving. SINGAPpER, 28 Juni (Reuter). Heden ochtend om 10.28 werden hier twee aard schokken gevoeld die vijf seconden aan hielden Treinramp. CHICAGO, 28 Juni (N.T.A. draadloos). Naar gemeld wordt zouden er meer dan twintig personen gedood zijn bij een bot sing tusschen twee trolly-tramwagens tl Willcwsprings in de nabijheid van Chicago. Mijnongeluk. LEIPZIG, 28 Juni (V. D.). Op de mijn van de Greppiner-Werke bij Delilzsch heelt een ernstig ongeval plaats gehad. Een voer* tuig, waarin vijftien arbeiders werkzaam waren, kwam met den electrischen stroom in aanraking. Vijf van hen sloegen bewus teloos, van wie één is overleden. De andere vier moesten naar het hospitaal worden over gebracht. De Lustrumfeesten te Utrecht. In de aula der Universiteit (e Utrecht vond hedenmorgen plaats de plechtige ope ning der Lustrumfeesten van het Uirechtscb1 Studentencorps, ter gelegenheid van het 220-jarig beslaan der Utrechtsche Hooge- school. De rector van het Ulrechtsch Studenten corps, de heer Korthals Alles, hield dc openingsrede. Luid en blijde moge mijn welkom klin ken, aldus spr. Laat vurig en opgewekt de toon ervan zijn, maar moge daarnaast de ernst en de diepte van dit oogenblik weer klank in mijn woorden vinden, want ander9 hoe zullen zij anders toereikend zijn om "ui/ te drukken, dal waarlijk vreugdevoile, heer lijk ontroerende gevoel, dat u en mij even zeer bezielt. Bovenal voelt gij blijdschap. Blijdschap, gij ouderen, die u weer hebt kunnen losrukken uit de knellende banden der maatschappij, om weer midden in dien tijd le staan, waarin lichamelijke en geeste lijke vrijheid uw kostbaarste goederen wa ren I Blijdschap, gij jongeren, dat gij die goederen nog deelachtig zijt en bovendien dat gij met deze eigenschappen gewapend, lid zijt van een gemeenschap, welke zich met zulk een kracht vasthecht in de harten van hen, die er eens toe behoorden dat de liefde er voor blijft ondanks jaren on danks halve eeuwen. Blijdschap, dat gij de tastbare bewijzen van die liefde in uw mid den hebt. Maar ook zijt gij allen ontroerd. Gij, die misschien met aarzeling den voet hebt gezet binnen deze gewijde muren, om dat zij voor u herbergen een levend stuk' herinnering en gij zijt bijna huiverig, om weer opnieuw le ondergaan dal zalige ge voel van weer thuis le zijn, thuis aan de 'ülrechlsche Academie thuis bij üw Alma •Mater. Maar evenzeer zijt gij ontroerd, die voelt, dat hel U slechts éénmaal in uw leven ge geven is om bij deze plechtigheid als lid van het Utrechtsch Studentencorps tegen woordig te zijn. Omdat gij om u heen den lijd voelt wegzinken en in uw geesi ziet, hoe ook gij, ach zoo spoedig, op de voorste rijen zult plaats nemen. Met deze blijdschap en deze ontroering beiden in het hart, heel ik U welkom op de Feestelijke Herdenking van het acht-en-vijf- tigsle Lustrum der Utrechtsche Iloogeschooh De Utrechtsche Universiteit, vervolgde spr., biödt ook thans den studeerenden nog evenveel moeilijkheden, als zij dit vroeger deod. Haar wetenschappelijke roem heef» zich tot buiten de grenzen verspreid Doch' ook hel milieu heeft hierin een zeer werk zaam aandeel. Vandaar voor ons de waarde yan de stad, Zijn antieke hoekjes en het in-, spireerende bouwwerk, dat Utrecht domi neert en waaraan de Universiteit c.p zoo wonderschoon e, haast symbolische wijze geketend is. Hebben niet in haast alle lan-i den van Europa de Universiteitsgebouwen zich teruggetrokken in een zelfde rustig- oude sfeer als heerscht cm den Dom en Utrechts oude grachten? In deze stad zullen gij en ik elkaar sa mentreffen in het Utrechtsch Studenten corps. Het Corps, dat alles aan zijn ledeh biedt op gebied van studie en liefhebberijen op gebied van kunstbeoefening en sport. De belangrijkste verandering in het Corps, ging spr. voort, was wel de instelling van de zesde, veearlsenijkundige, faculteit Overigens is er, ook in de mores, wel zeer weinig veranderd zoowel in de minder belangrijke, als in de corpsprincipes. Zoo bestaat de groentijd nog in zijn ouden vorm ondanks de ernstige aanvallen, die op dit instituut in het begin van het afgeloopen vijftal jaren werden godaan. Wel is in het wezen eenige verandering gekomen als ge volg van de gewijzigde mentaliteit der stu deerenden. Het valt niet te ontkennen, dat steeds de tijden op den menschelijken geesf hebben ingewerkt en dat door die inwerkinf van builen af zij het karakter heeft gekre gen, dat voor haar op het oogenblik ken merkend is. Zoo is in den tegenwoordige!! geest een stuk verantwoordelijkheidsbesef* gekomen, dat er vroeger totaal vreemd aan was. De tegenwoordige student heeft in door snee lessen gelrokken uit de laatste jaren en zijn zedelijk bewustzijn is gewekt door' de enorme schokken in het wereldgebeuren. Dit heeft hem ook op het belang van ziin studie met nadruk gewezen en de gevolgen zijn in de opleving der Faculteiten van het Ulrechtsch Studentencorps merkbaar. Reeds' herhaaldelijk hebt gij ditzelfde vernomen, misschien zijt ge zelfs teleurgesteld onder de hedendaa'gsche leden van het Utrechtsche Studentencorps, menschen met een derge lijke mentaliteit te zullen vindeD, maar mijne heeren Reünisten, denkt niet. dat dit) verantwoordelijkheidsbesef afbreuk doet aan de feestvreugde, die er onder hen kan heerschen. Fceslgenooten eindigde spr., wanneer gij aan het einde der week huiswaarts zult keeren, moge het dan ziin met het voldane gevoel, dat gij van den bloei der Utrechtsche' Universiteit neg eenmaal getuige zijt ge-, woest en dat gij het grqote Utrechtsche Stu dentencorps in wel9tana hebt aangetroffen met een opgewekt en niettemin van zijn verantwoordelijkheid doordrongen studen-i tengoslacht en tenslotte, dat gij feest hebt gevierd waarin vijf jaren van arbeid door U werden vergeten, een feest waarir Ulrechts burgprij deelde. Wanneer gij aldus huiswaarts zult kee ren, zal voor het lustrum 1926 de wensdü van het Utrechtsch Studenten Corps zijn vervuld. Hel bestuur van de afd. Zuid-Hollanft van den Ned Bond van Gemeente-ainbte naren meldt, dat het zich met een uitvoer! adres tot Gedeput Staten van Zuid-Hollani heeft gewend, mét het verzoek niet goed t keuren bet besluit van den Raad der ge» ncenle De Lier, waarbij den heer C. B Kok eervol ontslag is verleend als gen meentc ontvanger van De Lier. Vanwege het Prov. Bestuur werd bedel, aanbesteed het verbeteren van e-n gedeelté van den verkeersweg Delft-Zegwaard, doflj| 2—1.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2