LAND- EN TUfNBÖUW. In en om de Hoofdstad. Ondertrouwd: J. van der Groep 2G j. en A. M. den Dekker 21 j. J. C. Hilgersom 27 j. en G. Th. Huijsmans 23 j. E. Wee dorp 27 j. en W. de Vries 22 j. H. G. A. van der Laan 23 j. en M. Brouwer 22 j. Gehuwd: H. W. Broers 24 j. en A. M. Ver sluis 25 j. A. J. M. Bruining 25 j. en A. M. de Block 22 j. A. Elenbaas 26 j. en G. Pot 20 j. J. de Koleer 24 j. en A. van der Linden 24 j. A. P. Vogelaar 29 j. en H. Biesheuvel. W. Timmer 22 j. en K. Keessen 20 j. Overleden: Cornelia Jansje Schalk 41 j. gehuwd met F. Cuvelier Geertje Oltje 17 j., D. van G. Verweij en G. Struik. Pietertje Verschoor 74 j., weduwe van J. Smits. Bernardus Hendricus Jacobus Schenkel 79 j., wedi. van T. Schalkwijk. De animo voor de wolmarkten is in de laatste jaren in Haarlemmermeer wel erg verminderd. Ook Donderdag bestond de aanvoer weer uit..nihil. De oorzaak hier van zal wellicht aan de drukke landbouw- werkzaamheden moeten worden toege schreven. Coöperatieve Boerenleenbank. In de in het hotel van den heer De Groot te Hoofddorp gehouden algemecne vergadering van de coöperatieve Boerenleenbank Haar lemmermeer, werden tot leden van het be- sluur herbenoemd de heeren G. A. A. Knaap, directeur en D. van Wieringen. Goedgekeurd werd een voorstel tot uitbreiding van l;et bestuur met twee leden en benoemd wer den als zoodanig de heeren W. van der Peet en O. de Kok. Tot lid-van den Raad v. Toe zicht werd herbenoemd de heer A. C. Pruis- sen, terwijl als zoodanig in de plaats van den heer Q. I. Kramer, die de gemeente heett verlaten, werd gekozen de heer P. A. Stok man. Besloten werd den heer Kramer, die van April 1912 tot Mei 1926 zijn beste krachten aan de Bank heeft gegeven, een telegram te zenden met een hartelijk woord van dank voor al hetgeen door hem in het belang van de steeds in bloei toenemende Boeren leenbank Haarlemmermeer werd gedaan. Hierna bracht de directeur, de heer Knaap zijn jaarverslag over 1925 uit, waaraan de volgende belangrijke mededeelingen werden ontleend. Bet ledental bedroeg op 1 Januari 1925 414; vermeerderde met 20 en verminderde met 10, zoodat het ledental op 31 December 1925 bedroeg 424. Op 1 Januari 1925 was het bedrag der spaargelden f 943354.05ingelegd gedurende het jaar f685129.29; samen f 1628483.34. Gedurende het jaar 1925 werd terugbe taald f 678315.36. Totaal-bedrag der spaar gelden op 31 December f 950167.78. Op 1 Januari 1925 waren 948 spaar boekjes in omloop. In 1925 uitgegeven 96 en ingetrokken 67 boekjes, zoodat op 31 Decem ber in omloop waren 977 boekjes. Aan interest werd bij hel kapitaal bijge schreven f39408 08; uitbetaald f 1071.72? totaal-interest van de spaargelden f 40479.60 Op 1 Januari 1925 stdnd luit aan voor schotten en hypotheken f 436048 87. Gedu rende het jaar werd aan nieuwe voorschot ten verstrekt f41450; samen f477498.87; in 1925 werd terugbetaald 175682.47, zoodat op 31 December aan voorschotten uitstond f401816 40. Op 1 Januari 1925 bedroeg het aantal voorschotten 135 en op 31 December 129. Op 31 Dec. stonden 135 personen en instel lingen met de Bank in rek.-courant. Op het einde van 1925 bedroeg de schuld van de gezamenlijke rekening-couranthou ders f 452929.82, overeenstemmende met het saldo der balans, welke op 31 December '25 bedroeg D f526565 09, C f73645.27. per saldo D f452919.82. Op 1 Januari had de Bank van de Cen trale Bank te'Utrecht te vorderen f 16419.68, in den loop van 1925 werd aan de Centrale Bank verzonden f 866466.88, samen f882886.56; van do Centrale Bank werd ontvangen f 846737.91, zoodat de Bank op 31 December van de Centrale Bank te Utrecht te Vorderen had een bedrag van 136148.65 In het afgeloopen jaar is een winst ge maakt van f 3584.38. In 1925 bedroeg de omzet: ontvangsten f2855715.10; uitgaven (2843669.68; totaal f 5699384.78. De 'omzet heeft in de laatste 5 jaren be dragen: 1920 f G434026.59\ winst f 3881.79, 1921 114596731 18, winst 13969.96; 1922 14600839.89''. winst f 2763.07; 1923 f4631471.995, winst [2339: 1924 f4789091.445, winst (3567.49; 1925 zie bo ven. Bijzondere aandacht mag worden geves tigd op het zeer verblijdend verschijnsel.dat het totaal van de spaargelden, die bij de Bank werden ingelegd, aan 't einde van 1925 belangrijk meer bedroeg dan in 't be gin van 't jaar en bovendien het aantal ver leende voorschollcn zeer is verminderd. Hillegom. Donderdagmiddag brak er brand uit in een oude houten bollenschuur van den heer J. Goemans Jz., aan de Wecrestcinslra.nl hoek Weerlaan. De brand weer gaf met slangen op de waterleiding en met de molorbrandspuil water. Omdat de slang op de brandkraan over de straal en de trambaan lag, was het verkeer ge stremd, totdat er beschermende planken over de slang waren gelegd. In de schuur stond op de eerste verdie ping een brandende kachel; daar moet de brand ontslaan zijn. Een partijtje bollen zijn verbrand. De brandweer wist het vuur fe bepalen tot een gedeelte van den zolder. De eigenaar verkoos geen inlichtingen te geven op de vraag of de bollen' waren verzekerd. De openbare aanbesteding van een gebouwtje voor waterzuivering op hot terrein der waterleiding had tot uitslag: Van Amstel Jansen, Rotterdam f 16 800, Renzen Beyker, Haarlem, f 17.875; N. V. Rijnlandsche Beton Mij., Leiden, f17.700 F. W. Zonneveld, Rotterdam, f13 828; J. Splinter, Leiden, f 17.190, Over de gunning wowH later beslist, In de dagblad-pers is met groole arlL Kelen, waarvan enkele geïllustreerd waren Welding gemaakt van het hygiënisch melk- Bednjl Noord-Holland te Landsmeer, Het Beet, (Jat dit beidrijf een model-inrichting is, welke ten voorbeeld kan gesteld werden. Wij kunnen dit geenszins bestrijden, maar het eerste rnodel-bedrill voor melkwinning is het niet. Hier te Hillegom werkt al lan ger dan een jaar het Hygiënisch Melkbedrijf „Weerestein", hetwelk voor de Noord-Ilol- landsche college niet onderdoet, en, naar de beschrijving te oordeelen, zells op dezelfde hoogte slaat. Verleden jaar gaven wij van deze Hillegomsche inrichting een be schrijving. Katwijk aan den Rijn. Hel zoontje van C Pr. was bij den landbouwer G. V. in het Overrijn aan het spelen en geraakte m den gierpui. Hij werd er door de anderen uit gered, doch zag er onooglijk uit. Toen hij eenmaal gered was, gaf dit aanzien veel vermaak voor de andere jongens. Hij werd in ,,geur en kleur" thuisgebracht en heelt beloofd voorlaan voorzichtiger te doenll Katwijk rfhn Zee. Van de trawlvis- scherij kwam Donderdag te IJmuiden aan de markt de logger KW. 166 met f 114 be somming. Noordwijb. De aandacht wordt geves tigd op het feil, dat de wegwijzer aan den Picltéweg bij de Beeklaan, vanaf Noordwijk aan Zee niet zichtbaar is, maar juist achter een eenigszins krom gegroeiden boom staat, die hel uitzicht belemmert. Misschien is het een kleine moeite om dien wegwijzer te verplaatsen. Gevonden voorwerpen; 1 reticule met nikkelen ringen, 1 kaatsbal, 1 zilveren gul den, 1 postduif, 1 bril, 1 speldje mei steen, 1 kinderjasje, 1 portemonnaie met inhoud, 1 bruine hond, 1 rijwielbolastingmcrk en 1 zilveren horlogeketting. Inlichtingen over bovenstaande voorwer pen worden aan het politiebureau te Noord- wijk-Binnen verstrekt, uitsluitend iederen Zaterdag van 121 uur. Burgerl. Stand. Geboren: Haye, Zoon van W. S. van der Meer en S. G. van der Werf Hendricus, Zoon van H. Heems kerk en A. Waasdorp Elisabeth Anna Jo hanna, Dochter van J. G. Nijkamp en E. Dijkhuizen Izaac, Z. van J. Ammeraal en S. L, van der Leek. Overleden: Jeannctte Hermance Hulshoff Pol 52 j., geil. met W. Massink, te Enschedé, tijdelijk alhier Hans Geering, 6 jaar. Zoon van G. Geering en S. J. de Rooij, te R'dam. Noordwijk aan Zee. Donderdagavond sloeg in de Hoofdslraat een paard van J. P., alhier, op hol. Het beest was gespannen voor een melkwagen, waarop twee zoons van P. waren gezeten. Het voertuig slin gerde zóó hevig, dat even de Herv. Paslprie werd geraakt, vervolgens de aldaar slaande lantaarnpaal, waarlegen juist een fiets stond, welke wat schade opliep'. Door den schok viel voor den winkel van Schild het voertuig om, maar gelukkig konden de beide inzittenden nog bijtijds op den grond sprin gen.. De materieele sehadp wa$ ook niet groot, maar de belangstelling op dat drukke punt wel. Voorhout. Het mond- en klauwzeer in deze gemeenle breidt zich langzaam maar zeker uit. Thans zijn er, weder drie koeien en een slier van den veehouder N. van Leeuwen in den Boekhorstpolder aangetast. Het wettelijk kenmerk is ook daar aange bracht. Voorscheten. Maandagavond 8 uur komt de raad in openbare zilting bijeen ter behandeling van: 1. Ingekomen stukken;'2. Besluiten comp- labilileit; 3. aangaan geldlecning; 4. op heffing onbewoonbaarverklaring; 5. Verkoop O L. School en onderwijzerswoning; b. fnrichliBg terrein Raadhuis. Warmond. Gisleren werd door de Oranje-Commissie een vergadering gehou den tot vaststelling van de rekening en ver antwoording over het afgeloopen jaar en lot bespreking van de aanslaande feeste lijkheden De voorzitter, de heer Alb. Ouds hoorn, opende de vergadering met een har- lelijk welkom aan de aanwezigen, terwijl hij tevens zijn voldoening uitsprak over de prettige en aangename wijze, waarop de Koninginnefeeslen het vorig jaar gevierd werden. De rekening en verantwoording door den penningmeester, den heer Lange- laar uitgebracht, wordt op advies van de heeren Burcksen en Haverkort, die de reke ning hadden nagezien, door de vergadering goedgekeurd en de penningmeester onder dankzegging gedéchargeerd voor zijn accu raat en zuinig beheer. De heer Schuilenga vraagt of hij door zijn vertrek naar Den Haag zich nog wel als lid van de Commissie kan blijven beschouwen. Met de vaststel ling van de rekening en verantwoording is hei.oudejaar afgesloten en alvorens aan het nieuwe te beginnen, zou hij gaarne die vraag beantwoord zien. De heer Van Stijn antwoordt hierop, dat hoewel hierin niet door een reglement wordt voorzien, men aan de oude traditie, alleen inwoners van War mond in de commissie op (e nemen, trouw moet blijven en dat men dus met vertrek naar een andere gemeente ophoudt lid van de commissie te zijn. Eenparig is de vergadering hel hiermede eens, waarop door den heer Van, Stijn worov voorgesteld de heer Schuilenga als eere-lid Ie benoemen. Dit voorstel, door den voorzit ter ondersleund, wordt in stemming ge bracht en onder applaus met algem. stem men aangenomen. Besloten wordt de aanstaande feeslen te houden op Dinsdag 31 Augustus en Woens dag 1 September. Het inzamelen der bijdra gen komt nu ter sprake, wat aanleiding geelt tot een langdurige discussie. Om verschil lende redenen kunnen zich hiervoor slechts enkele heeren disponibel stellen en men be sluit daarom het loopen met de lijsten aan meisjes op te dragen, terwijl van te voren bij circulaire aan de ingezetenen hiervan mededeeling zal gedaan worden. Nadat be sloten is op de agenda voor de volgende vergadering de verkiezing van een nieuw lid aan de orde te stellen, wordt de verga dering gesloten, E PLUIMVEE. Kropgebieken voorkomen oi genezen. De gebreken aan den krop onzer hoen ders en duiven kunnen van verschillenden aard zijn en daarom is ook dc behandeling niet altijd gelijk. Een veel voorkomend geval is dc over lading met moeilijk te verteren stoffen, bijv. lang en düs niet voldoende kort ge sneden gras( niet langer dan twee centi meter) of ook de worteldeeltjes van raap stelen (die altijd weggeknipt moeten wor den). Het dier tracht zich zelf door het eten van zand, steentjes enz. te helpen en overlaadt dan den krop nog meer en zelfs zóó, dat er moet worden ingegrepen langa operatieven weg. Als men nu overtuigd is, dat de fout hieraan te wijten id, kan men tot operatie overgaan. Met een scherp mesje wordt een verticale insnijding ge maakt, zoo wijd, dat een kleine lepel in gevoerd kan worden. De zeer onaangenaam riekende inhoud wordt er nu voorzichtig uit geschept en daarna onderzoekt men met den vinger of soms de monding naar de maag verstopt is. Zoo ja, dan tracht men die verstopping op te heffen. Soms is een stukje touw de oorzaak, bijv. zooiete als van een gekookte worst wordt afgesneden, waaraan nog een stukje vloesch was blijven zitten, door roekelooze menschen aan de kippen toegeworpen. De maagmond is dan afgesloten en ondanks de overvulde krop moet het dier van honger sterven. Daarna moet de wond dichtgenaaid wor den en wel het eerst het kropvel apart met een wit zijden draad. Daarna pas wordt het buitenvel afzonderlijk dicht gemaakt en met een laagje collodion gedekt. Do hechtdxaden kunnen blijven zitten. Om de kropovervulling te voorkomen, zorge men voor regelmatige voedering in juiste porties. Heeft bijv. een dier een lange reis gemaakt en komt het hongerig aan, dan geeft me^i alleen geweekt brood of ander zacht'voer. Vojstöppen met graan, bijv. mais, zou bij het zwellen der korrels zeer ernstige, ja zelfs doodelijkc gevolgen kunnen hebben, omdat het kropvlies zoo sterk gespannen wordt, dat het moet scheuren. Een ander geval is een gevolg van ver- ólapping der kropwanden, waarvan meer overmatig drinken en overmatige vloeibare spijzen de oorzaak zijn. Vooral bij kuikens van zwaarder ras kan de dagelijksche over- vulling ;de kropwanden zóó uitzetten, uit dunnen, dat er een zoogenaamde hang- of zakkrop ontstaat. In die zakvormige ruim te blijft het voer onverteerd zitten, omdat nu de uitmonding naar de maag te hoog ligt. De massa kan niet weg, gaat gisten en bederven, waardoor een vieze stof uit snar vel en heüsgaten komt. Het dier zit luste loos en ineengedoken ter'neer. Om nu dit kropgebrek te voorkomen, heeft raèii nauwkeurig tc waken tegen veel eten opeens, dits geen groote porties, voor al niet d>ij jong goed, maar evenmin bij volwassen dieren. Is de krop dus vol en waterig, dan zal mea goed doen die voorzichtig te kneden en de overtollige stoffen uit den bek te doen wegloopeh. Een andere methode is het dier juist mot den kop omhoog zoo lood recht mogelijk te houden, wat geschikt ge beuren kan, door het in te bakeren, te om wikkelen met een lango niet breed gevou wen lap, waarbij de kop vrij blijft de bee- nen gestrekt. Door deze houding wordt de de verzakking van do krop opgeheven en nu kan de inhoud Langzamerhand weer in den maagmond aankomen. Een duif kan men in dat geval in een wollen kous stop pen en op^een veilige plaats aan een spij ker ophangen gedurende minstens een hal ven dag. Een ingewikkelde kip of haan behandele men eveneens gedurende vele uren op dezelfde wijze. f Lofwaardige medewerking van patroons. Het zal mortfgoen bekend zijn, dal de ge neeskundige behandeling van ongevalstel- sels in de laatste jaren belangrijk verbeterd is. Eertijds meende men, dat rust.houdcn voor een goede genezing altijd noodzakelijk was. Tegenwoordig weet men dat rust bij inwendige ziekten genezing kan brengen, doch dat zij bij ongcvalslelscls meestal schadelijk, werkt. Een licliaamsdcel dat gekneusd is en ge zwollen door zucht en bloeduitstortingen moet zachtaan bewog«>n worden, wil de stijfheid geheel verdwijnen. Veel hangt er in zulke gevallen van den goeden wil van den patiënt af, maar dikwijls is ook de hulp van den patroon bijzonder gewenseht om de goede genezing te bespoedigen. Dit was in bijzondere mate het geval bij een ongeval in de Haarlemmermeer. In Maart 1925 greep een arbeider in een kron kel van een halster, toen hij een paard van stal wüde halen. Het dier schrok en trok zijn kop met een ruk terug, haalde hierdoor den kronkel aan en de rechterhand van den man kwam deerlijk in de knel. De geheele hand bleek zeer ernstig gekneusd te zijn, de pink hing er bij en moest terstond worden afgezet. Ook later viel het* leisel niet mee; de hand bleef zeer dik en pijnlijk. Zonder de flinkheid van den arbeider en zonder de gezonde medewerking van zijn patroon, zou dit geval stellig slecht zijn afgeloopen en zou de hand geheel verstijfd zijn. De patroon bleek terstond bereid te zijn om le voldoen "aan het verzoek van den dokter om den verminkte eenigerlei bezige heid te verschalden. Zoodoende was de ge troffene den geHeelen dag in de weer. En al had aanvankelijk zijn Werk nog niet veel om 't lijf, dat werk groeide met den dag en met den dag wbrd het beter. De vingers werden léniger, na enkele weken kon hij een volle vuist maken, de zucht verdween en de hand werd volwaardig als te voren. Hoeveel menschenleed is hier gespaard door gezond inzicht en samenwerking. Hoeveel nuttige arbeidskracht is er niet verloren ge gaan doo rde kortzichtige uitspraak: ,,Ik heb ervoor betaald, de man kan terugkomen wanneer bij weer heclemaal beter is". CLXXXVIII. Rijksverzekeringsbank. Gebouw voor jongelieden. De Jcröaan. Er is een en ander tc doen over de Rijks verzekeringsbank. De nog niet gehéél van de baan zijnde mogelijkheid, dat deze instelling naar Delft zou worden over gebracht, is natuurlijk wel een aangelegen heid, waarover men zich ten stadhuize warm moet maken,want aan het behoud er van voor de hoofdstad moet ontegenzeggelijk waarde worden gehecht. We hebben, nog zooveel jaj*en is >t niet geleden, den groo- ten aiittocht van honderden spoorwegamb tenaren naar Utrecht gehad en nu weder een dergelijken uittocht van ongeveer 600 ambtenaren, waarvan, naar ik hoorde schatten, een 7CO gezinshoofden, is geen kwestie, die het gemeentebestuur koud kan lateD. Dc burgemeester zelf en de wet houder van Publieke Werken geven zich- dan ook alle moeite om de instelling voor Amsterdam te behouden en er zijn wel re denen om aan te nemen, dat zij daarin zul len slagen. We kunnen hier een grooten.-Staf van ambtenaren, die tezamen toch geen onbeteekenend bedrag aan belastingen hebben op te brengen, niet zoo gemakke lijk missen, te meer daar Amsterdam toch al niet zoo héél rijk is aan het bezit van belangrijke rijks-instellingen. Aan don anderen kant is het ook begrij- pelijk, dat men te Den Haag in overweging heeft genomen of men de Bank maar niet liever, zoo al niet naar de residentie zelve, dan toch naar de onmiddellijke nabijheid van den zetel der Regeering verplaatsen zal, nu het alle aanbeveling verdient, dat al de departementen van een 300 omvang rijk geworden rijksinstelling ip één groot gebouw verecnigd zullen zijn, hétgeen op dit oogenblik niet het geval is. Toen indertijd de Rijkspostspaarbank behoefte kreeg aan een flink gebouw ter vervanging der perceelen, waarin die in stelling aan de Ruysdaelkade slecht be huisd was, heeft er ook vrees bestaan, dat men alles naar Den Haag zou overbren gen. Dat plan is toen gelukkig afgewend, omdat door overleg tusschen rijk en ge meente een behoorlijk stuk grond kon wor den afgestaan om een nieuw gebouw te doen verrijzen op het museum-terrein aan de Van Baerlestraat. Maar wé leefden toen in andere tijden. De stadsuitbreiding giiig nog lang zóó hard niet als thans en de prijzen der gronden en de bouwkosten waren heel wat .lager. Als het rijk nu een Rijksverzekeringsbankgebouw zou moeten opzetten, zouden er eenige millioenen mede gemoeid zijn en die millioenen liggen niet voor het grijpen, nóch in de Rijks-, nóch bij de gemeentelijke schatkist. We moeten maar afwachten wat uit de besprekingen groeien zal en er het beste van hopen. Vol gens een bericht in het „Handelsblad" lj^kt heb niet onmogelijk, dat ter sprake zal .ko men de vraag of het Tesselschade-zieken- huis aan de Stadhouderskade bij het Leid- sche Plein, hetwelk allengs aan zijn be stemming als gasthuis kan worden onttrok ken, niet op voor beidé partijen aanneme lijke voorwaarden tot Rijksverzekerings bank zou kunnen worden ingelicht. Ware zulk 'n oplossing mogelijk, dan zou men de instelling zeker veel béter' gesitueerd krij gen dan nu het geval is; thans is een ge deelte er van gevestigd in perceelen aan de Piet-er de Hoochstraat echter het Con certgebouw, terwijl een ander gedeelte zich bevindt in de Lutmastraafc, eeu straat belioorende tot heb nieuwe stadsgedeelte achter de van Wouslraat, niet ver van de Amstellaan een toestand van gedecen traliseerd zijn, die zeker niet lang meel bestaanbaar kan heeten. De ambtenaren der Bank zijn ook in spanning over de vraa,g „wat er met hen gebeuren zal"; voor velen hunner zou gedwongen verhui zen lang geen vreugde heteekenen, want er zijn er zelfs, die als forensen buiten Amsterdam gevestigd zijn en er in hun forensen-woonplaats „vast zitten" aan hun woning, die zij in deze dagen niet zoo ge- gemakkelijk zonder ernstige Verliezen van dc hand zouden kunnen doem En wat nieuw-bouw van een dergelijke reusachtige instelling voor. de schatkist lees dc be lastingbetalers van Nede\;land tc betee- kenen. zou hebben, kan men hier het best beseffen,- -wanneer- men, den- V001 burgwal achter het Paleis bezoekende, eens kijkt naar het optrekken van 'het -gebouw voor den Rijksgiro-dienst, enz., waar men nu reeds een jaar mede bezig is. Dé onteige ningen daar ter plaatse hebben reeds dui- zcnde.n en duizenden gekost en het gewel dige betonwerk, dat nu geleidelijk bezig is zich te vormen, zal, met hetgeen daarna "aan de „afwerking" van dit geweldige ge raamte ten koste moet worden gelegd, ton nen kosten. Indien de Staat dus aan een tweede gevaarte van dien aard ten behoeve 'der Rijksverzekeringsbank poogt te ontko men, lijkt zulks onder de huidige omstan digheden begrijpelijk, tenzij de gemeente Amsterdam voor het behoud dezer instelling in deze stad zóóveel mocht over hebben, dat nieuw-bouw beter zou zijn dan dure verhuizing naar Delft-, of waarheen dan ook. Maar, gelijk ik zeide, we moeten af wachten en er voor Amsterdam het beste van hopen, zonder dab van de gemeente al te hoogo financieele offers zullen worden gevraagd, want we staan in de toekomst nog voor andere héél groot, noodzakelijke uitgaven. Dat de gemeenteraad dezer dagen met de „Amsterdamsche Maatschappij voor Jonge Mannen" de overeenkomst heeft gesloten om voor haar te garandeeren de rente en aflossing van negen ton, waarvoor de ge meente verkrijgt een eerste hypothecaire inschrijving op den grond en het daarop door die Maatschappij te stichten gebouw, is zoo erg niet. Dat zaakje zal best terecht komen en onze fetad nog vóór 1928 verrij ken met een nieuwe stichting, die "groot nut kan afwerpen. 'Het geldt het oprichten van een grootsche inrichting, geheel in den trant van het te Londen staande gebouw der „Young Men's Christian Association" -LU cn zal verrijzen op het destijds voor het - mislukte— „Atlanta Hotel" bestemde ter rein. De aanstaande verwezenlijking vaa difc plan is voor deze stad allereerst en voor het geheele land een gglukwenscfr waard cn de financieele verantwoordelijk, heid, die de gemeente zich door het gé. nomen besluit op de schouders heeft gela-i den, zal best te dragen zijn. Als we op zoo'n manier ook een Rijksverzekeringbank gebouw konden behouden, zou 't ook wel te wagen zijn Doch er zil meer in de lucht. Het heefj er, volgens de openbaar geworden berichten alles van, dat de gemeente groote Yerbete-! ringen in den Jordaan wil gaan aanbrengen straten verbreeden; nieuwe verkeerswe gen dwars door dit kwartier aanieggen} oude rommel, die er al lang niet meer be-, hoorde le wezen, onbewoonbaar verklaren, onteigenen, afbreken. Uitnemend, maar 't zal geld kosten. Naar het heet zeven mil- lioen gulden. Eerlang worden ons meer bijzonderheden beloofd in een openbaar te maken rapport van een ambtelijke com* missie, die voor B. en W. het Jordaani vraagstuk bestudeerd heeft. We weten er overigens al een boel van, t.w. het verslag van een technisch woning-onderzoek en systematische perceels-beschrijving. helwelK in 1920 werd ingesteld door de ambtenaren van dén directeur van het Woningtoezicht, den ingenieur A. Keppler. Dat'dit verslag •niet erg vleiend voor den Jordaan en fei telijk nog minder voor het gemeentebestuur van Amsterdam is ik wensch hiermede' niet speciaal aan (e duiden het huidige gemeentebestuur/ maar dat van de laatste halve eeuw *"*13 zeker begrijpelijk voor een ieder, die den Amsterdamsehen Jordaan kent. Querido moge er nóg zulke lezenswaar dige literatuur over hebben gemaakt, hef feit blijft beslaan, dat dit gedeelte van Am-" sterdam, althahs een heel groot stuk ervan, al lang, heel lang te voren met den grond gelijk had gemaakt moeten 'zijn, want-die stegen cn sloppen en bovttial dié schande* lijke huizen voor menschen al's 't U belieft 1 welke men daar nog vindt, be- hooren niet meer in onzen tijd. Eigenlijk is die Jordaan van zijn schep ping af een misdeeld stadskwartier geweest al heette dat deel van Amsterdam toen nog geen Jordaan. ITet kwartier dagleekeirf nota- bene uit denzelfden uitbreidingslijd van he( Amsterdam der 17e eeuw, toen men di$ mooie bouwwerken aan 'Heeren- en Kei* zersgrachlen neerzette; waarom men toen in dAt deel der wereld, dat het „NicuWd* werk" heette, zooveel smalle grachten en: nauwe straten* cn stegen geschapen heeff, waardoor daar in der eeuwen loop een slecht ingerichte volkswijk ontstond, is niet duidelijk, Hoe het zij, hel ..Nieuwe werk-' werd een.' stadsdeel met veel industrie van allerlei aard, die er .deels gebleven, deels uil ver-: jdwenen is. Op- de- -kaart van> Ams(crdart\ l.igf de jordaan begrensd tussc lien Leidsehé-/ Lijn-baans-, Brouwers-» en Prinsengrachten en wordt hij of beter werd hij vaiïi Prinsen- naar Lijnbaansgrachf doorsneden door elf grachten, waarvan er in onzen lijd reedy zes gedempt zijn. n.l. de Passeerde?. Elands-, Rozen-, Linden-, en Palmgrachfcn en dc gracht, die thans Weslerstraat heef. Van al die gedempte en nog'niel-gedcmplé grachten is de Rozengracht wel de'belang rijkste, omdat dit de hoofdverkeersweg gé-» worden is, die het Jacob van Lennep-kwar- tier, zelfs het vroegere Sloten en feilelijB ook Haarlem, want de elcclrische tram naau Haarlem gaal er-door. met het hart van Am sterdam verbindt. Er zijn tijden geweest, dat enkele der Jordaan-grachten ook de woonplaats waren van zeer geziene Am* sterdamsche burgers, die er woonden ia dergelijke huizen, maar die lijden zijn toch al een dertig jaren voorbij. Hoe het stadsdeel aan den naam Jordaan kwam? De geleerden zijn het "er niet ovef eens. De vroegere stadsarchivaris, ntf» Veder, vermeldde, er drie lezingen overj' de cene was, dat de Franschen dat stuk Amsterdam, .omdat alle straten en grachle? er bloemennamen hadden, Le Jardin noem den en dat verhaspeld is tot Jordaan; dl tweede is ,dat het vroegere „Nieuwe wcrk'J behoorde lot de jurisdictie van Amsterdam, welk woord jurisdictie verkrabbeld ri tol jordiclie en jordaan; de derde lezing einde* lijk is, dat men, in dit stadskwartier aan* geland, was gekomen over de uiterste hoofdgracht, Je Prinsengracht,' dus „Jordaan" was overgestoken. Laten we onJ1 maar bij de eerste lezing houden, die ah thans het meest aannemelijke klinkt. In elk geval, die Jordaan is als woon4 kwartier danig achteruitgegaande inge4 nieur Keppler noemt het in de inleiding lol bovengenoemd rapport een „Slecht woon* kwartier" en hij. bewijst zulks duidelijk ajS' glas door sprekende statistieken over gemtfj aan voldoende woongelegenheid; aan voh doende afvoef van huis- en hemelwater», aan goede privaten: licht en lucht, en Ww al niet. Particuliere verèenigingen hebben hieT ea daar, met en zonder gemeentelijke» steuD» in de woningtoestanden van den Jordaaa at ingegrepen en verbeterd, doch men zo® dat toch maar. bekeken over dal hce.e stadsdeel, lapwerk moeten noemen; hel gemeentebestuur had al lang. hee! lang leden radicaal moeten optreden; het heetti er veel woningen onbewoonbaar verklaard en meer goed werk gedaan, doch oog niet genoeg. Daar dienen van oost -naar wei» cn van zuid naar noord eenige degelijs* brc-ede verkeerswegen door den Jordaa® gelegd, maar dat kost natuurlijk vcd geld, ik noemde boven al, op gezag heigeen uit het ambtelijk rapport verluiüJ?- zeven millioen gulden, 'k Wil het bes! loovcn, er zal heel wat duur gekocht e!j onteigend moeten worden, maar het moéten gebeuren, want als we in on» dagen zien hoeveel degelijke arbeider? wijken er in hel nieuwe deel van Amsvj dam verrezen zijn ,en terecht, dan is eigenlijk onbegrijpelijk, dat er nog ^0€S^ den als die van den Jordaan, althans v gedeelten ervan, kunnen geduld worden.J rapport der Jordaan-commissie mag dus w met belangstelling worder verbeid. S1N1 SANA, 2-3

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6