No. 20331. VRIJDAG 25 JUNI Anno 1926. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. N LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cta, per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prija. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cta., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cta. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noorüeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Ï0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18, Franco per post 2.36 portokosten. Dit nummer bestaai uit VIER Bladen EERSTE BLAD. N.V. Leidsche Bouwmaatschappij. In de hedenmiddag in het café-restaurant fcln den Vergulden Turk" gehouden jaar- iijksche algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. „Leidsche Bouwmaat schappij", werd na goedkeuring der balans fen van de winst-en verliesrekening, het dividend over 1925 vastgesteld op 9,5 pGt, (v. j. 9 pCt.). Tot commissaris werd herbe noemd de heer F. E. Meerburg te Katwijk aan Zee. Besloten werd aan het bestuur machtiging te verleenen tot aan- en verkoop van onroerende goederen, het verrichten van andere eigendomsdaden, het aangaan van transacties, en het bebouwen van ter reinen. De Intocht van Jan van Beieren in Leiden. De oproéfc) tot de Stedelijke Vereenigingen en bijzondere personen door het bestuur der 3-October-Vereeniging tot deelneming aan den optocht, voorstellende: Intocht van Jan van Beieren binnen Leiden in 1-120, met het daaraan verbonden Open-Luchtspel, ter herdenking van Leiden's Ontzet, is met succes bekroond. Het aantal deelnemers, be dragende circa 200 personen, is verzekerd. De heer Baron Van Hardenbroek, oud- praeses van het L. S. G., heeft zich bereid verklaard den hoofdpersoon voor le stellen en met hem zullen nog een aantal studenten ^aan de goede samenstelling der verschillende groepen medewerken. Onderavond. Woensdagavond werd voor de Opleidings school voor U.L.O. Langebrug B een ouder avond gehouden welke vrij goed bezocht was. De voorzitter de heer Verhagen, hoofd der School opende deze bijeenkomst en heette allen welkom, deed eenige mededeelingen en herinnerde de ouders aan de gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leerlingen. Hierna werden, onder leiding van den heer Planjer, leeraar voor lichamelijke oefe ningen, door de jongens, van het 5e leer jaar eenige gymnastische oefeningen gede monstreerd. Op voortreffelijke wijze werden deze oefeningen uitgevoerd, wat zeer zeker Ook pleit voor den lieer. Planjer. j Door mejuffr. Klinkenberg, 'onderwijze res der school, werd een inleiding gegeven over: het eerste lezen. Eerst werden vroe gere methoden in 't kort besproken en daar na de tegenwoordige methode volgens Koo- gevecn, uiteengezet. Op zeer aangename wijze weiden door mej. Klinkenberg aardige voorbeelden ge geven hoe de kinderen de letters leeren ken nen en uitspreken. Hierna dankte de Voorzitter namens de aanwezige ouders zoowel mej. Klinberg als ook dc-n heer Planjer voor hetgeen zij voot dezen ouderavond hebben gedaan. Van de gelegenheid tot het vragen van in lichtingen, omtrent de leerlingen, aan het personeel der school werd veel gebruik ge maakt. Daar geen der aanwezigen iets had voor de rondvraag, sloot de voorzitter met dank voor de opkomst dezen goed geslaagden ouderavond. Benoemd is tot concierge van het Archiefgebouw aan de Böisotkade alhier, de hc-er A. de Bruin, agent van politie te s-Gravenhage. Bij K. B. is op zijn verzoek eervol ontslagen de reserve-eerste luitenant W. \ran den Berg van het 4de reg. infanterie alhier. -Geslaagd is voor het examen Boek houden en aanverwante vakken, afgenomen vanwege de ..Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden", de heer W. de Nie, -alhier (leerling van het genootschap ..Kennis is Macht", alhier). Bij Koninklijk besluit van den IGden Juni '2G No. 81, is de koninklijke goedkeu ring verleend op de statuten van de Leid sche n.B.S.-Vereeniging ..Emlégeüs". In liet perceel Sieboldstraat 14 is •heden door den heer D. de Roode een nieuwe rund- en varkensslagerij geopend. De winkel ziet er waarlijk keurig uit; de nette tegelwanden en frissche granietvloer •wijzen op een groote mate van zindelijk heid, een eerste vereischte voor een derge lijke zaak. Een woord van lof tot den heer N. J. Smit, onder wiens leiding de zaak werd ingericht, is dan ook welverdiend. De granietvloer werd gelegd door onzen stad genoot Pardon, terwijl de eleclrische licht installatie werd aangebracht door de firma Tcske alhier. Gistermiddag is de agent van politie B. .terwijl hij op de Princessekade nabij de 'Blauwpoortsbrug fietste, door een vracht auto van de firma van U.. bestuurd door zekeren D. alhier, aangereden, tengevolge •waarvan het achterwiel van zijn fiets danig werd beschadigd. Op verzoek van den Commissaris van Politie te IJmuiden is door de politie alhier ^aangehouden en naar IJmuiden overge bracht den 19-jarigen A. de la R., die ge deserteerd was van een visscheteVaartuig 'Wdaar Overreden en gedood. Aan de Rijnhaven te Rotterdam is de 30-jarige A. L. uit de Rosestraat, toen hij kwam te yallen, door een met steeneu beladen vradhtwagen overreden. De ongelukkige kreeg "een wiel over de borst en bekwam zulke inwendige kneuzingen, dat hij reeds overleed in de auto van den geneeskundi gen dienst, waarmede hij naar het groote ziekenhuis word vervoerd. Een dief overvallen. Gis ternacht hoorde een nachtwaker van den ge controleerden particulieren nachtveilig heidsdienst, toen hij op den West zeedijk te Rotterdam surveilleerde, glasgerinkel. Hij liep naar de plaats vanwaar hij het ge luid hoorde en zag toen, dat een man zijn arm stak door een gat in de ruit van pand 52, waarin gevestigd is de N.V. Nieuwe Rotterdamsche nautische instrumentenfa briek Observator. Op de komst van den nachtwaker wilde de dief wegloopen, maar de waker greep hem vost. De dief gaf hem daarop een klap, waardoor de waker bloe dend verwond raakte, en den dief los moest laten. Deze vluchtte in de richting van den Schiedamschen singel. De waker ach tervolgde hom, maar moest in de Een- drachtstraat gekomen, tengevolge van het bloedverlies de aohtervolging opgeven. In deze straat zijn later drie kijkers, afkom stig van de fabriek Observator teruggevon den. De politie stelt een onderzoek ih. Staking van garnalen vis schers. Te Stellendam is onder de gar- nalenvissohers een staking ontstaan, die alle vissche-rö omvat, ook die van Oud dorp en Brouwershaven. Op ongeveer 80 vaar tuigen met 240 man bemanning in Ouddorp en Brouwershaven, waar nog niet aan den eisch van de visschers voldaan is, wordt gestaakt. Ook zou op een der Stel lend amsche pel lerijen de prijs verlaagd worden, en werd den visschers verboden, lid hunner veree niging te zijn. Na gehouden vergadering van Ouddorpsche en Stellendamsehc vis schers is besloten algemeen te staken, ook aan de pellerijen, die den prijs van 17V6 cent handhaven. De vorige week was de prijs 20 cent; de pellerijen besloten, dezen op 15 cent te brengen. De vereeniging van visschers heeft besloten 17y2 cent te cisdhen. Deze eisch werd ingewilligd te Stellendam, maar niet te Ouddorp en Brouwershaven. Daarom werd besloten tot een sympathie-staking met de visschers van die plaatsen. Verduistering. - Doorde Nq- meegsdhe politie ia aangehouden do winkel juffrouw C. V. uit Amsterdam, die in Den Haag zich aan verduistering had schuldig gemaakt. D e proofneming met een nieuw watervliegtuig. Gisteren zijn nabij De Mok op Texel proeven genomen met het nieuwe watervliegtuig F. K. 34, ge bouwd bij de Nationale Vliegtuig-Indu strie te 's-Gravenliage, voor de Commissie van Overname van het Dep. van Marine. Bij de eerste daling braken evenwel ocnige spandraden van het drij versgesbel, waar door het toestel licht werd beschadigd en de proeven voorloopig zijn uitgesteld. De piloot, de heer Van Vloten, bleef onge deerd. Het toestel i« later naar de werf van het vliegkamp De Mok gesleept. Op slag gedood. De op zie li ter Ecen is gistermiddag bij het bphijschen van een balk in Den Burg, op Texel, ten gevolge van het breken van een touw, on der dien balk geraakt en op slag gedood. Wraakneming. Uit baloo- righeid over een kleine terechtwijzing* heeft een 33-jarige knecht van den landbou wer Molenaar, te Barneveld, bij het mel ken, een van diens koeien doodgestoken. Dcorden trein vermorzeld. Te Lievelde gem Groenlo, is de landbou wer Ten B., die per fiets naar Zutphen was geweest, op den terugweg door een van Zutphen komenden trein gegrepen en ver morzeld. Branden Te VI ij men is het huis van J. Kuijs-Kuipers geheel afge brand. Twee koeiea kwamen in de vlam men om. De schade wordt gedeeltelijk door assurantie gedekt. Te Reuzel is de boerderij van de wed. P. de Groot-Laurijssen in de asch gelogd. Alles was verzekerd. Woensdag brandde le Behagen op de kermis de groote nieuwe tent van den heer P. Wiers .waarin een moderne draaimolen opgesteld was, in een kwartier af. Niemand was aanwezig. Verzekering dekt de schade. Een kleine tent kreeg groote schade; deze was niet verzekerd. Gisternacht is door onbekende oorzaak de woning van P. Sep te Rucphen tot den grond toe afgebrand. Niets kon worden gered. Fietsendieven. In den laat Sten tijd komt het herhaaldelijk voor dat in West-Brabant dan in de eene en een 'volgende keer weer in een andere plaats riiwielen worden ontvreemd. Een sterk staaltje van rijwieldiefstallen had in den nacht van Woensdag op Don derdag weer plaats. Er werden n.l. bij een bewoner van den Wouwschen weg te Roo sendaal, uit een schuurtje, twee lieerenrij- wielen ontvreemd, waarmede men zioh uit de voeten heeft gemaakt, blijkbaar in de richting van Kruisland. Onder Kruisland n.l. werd tegen den morgen een der fietsen een goed onder houden Burgers" teruggevonden in een sloot, echter met leeggeloopen band. Even wel werd tevens ontdekt, dat te Kruisland ter hoogte ongeveer waar de .Burgers" werd teruggevonden, uit de timmermans werkplaats van zekeren Buijzen een nog bijna nieuw rijwiel was gestolen. De dieven hadden dus blijkbaar onder weg bandenpeoh gehad, welke moeilijkheid werd overwonnen met even een inbraakje in den timmermanswinkel, waar men schijn baar wist, dat daar nog een goed karretje te kapen was. De politie heeft de zaak in onderzoek. 'Auto verbrand. Nabij den Teersdijk tussohen Grave en Nijmegen is de auto van de firma W. in brand gevlogen. De chauffeur kon zi($h redden door uit den brandenden wagen te springen. De auto reed daarop den dijk af en verbrandde totaal. Bij het zwemmen is de 19- jarige W. uit Den Helder in het Rijnbaö te Arnhem verdronken. Hij dook onder en kwam niet meer boven. Eer men hem ge vonden had, was hij reeds overleden.. De verdronkene kon goed zwemmen, doch heeft vermoedelijk kramp gekregen. In het Zijldiep te Nieuwolda (Gr.)' is gisteren een aan toevallen lijdende schip persvrouw te water geraakt en verdronken. Door gas gestikt. Door de buurt gewaarschuwd heeft de politie te Arnhem gisteren in zijn woning dood ge vonden den behanger J. Het bleek, dat een gaskraan boven de werktafel niet goed was afgesloten, zoodat gas verstikking den dood veroorzaakt heeft. Deurwaarder vermist. Dins (lagochbend ie de heer H., deurwaarder to Sifctard, naar Heerlen gegaan ten einde al daar in ontvangst te nemen bij de Mijnen gelden van in beslag genomen loonen van mijnwerkers voor de gemeente Sittard. De heer H. is tot heden toe niet terug gekeerd. De justitie heeft te Heerlen een onderzoek ingesteld. Bekend is dat het geld door H. in ont vangst genomen is. Het bedrag moet onge veer f 1000 beloopen. Kwade stier. De arbeidor D. B. te Theainge (Gr.), is door een stier aangevallen, met het gevolg, dat zijn rech terarm op twee plaatsen gebroken werd. Ook kreeg hij nog andere, verwondingen. Door toegeschoten hulp is hij ontzet. Munitie in beslag genomen. Tc Barnflair (Gr.) zijn bij den arbeider Th. K. 2500 patronen in beslag genomen. Al deze munitie wordt uit Duitscliland in gevoerd. Een waanzinnige! Op het Noorder-terra8t aan do haven, heeft de Antwerpschc politie den Nederlandschen binder G. W gearresteerd, die in het bezit was van een revolver en aan iedereen te kennen gaf dat hij van plan was den Ne derlandschen consul-generaal te Antwerpen den heer B.uijs, te dooden De man, die 57 jaar is, zou niet wel bij het hoofd zijn. („Msbde.") Z ij was de gans. Een mijnheer kwam in den winkel, In do stad, bij een poelier, Kleine Hans kwam gauw naar voren, En vroeg wel mijnheer, ,,wat wenscht u hier t ,,Ik wou," sprak daarop het heertje Graag eens zien een vette gansl" ,,Dan moet U maar even wachten, Moe komt daad'lijk thuis", zei Hans. DE ALGEMEENE TOESTAND. De arbeidsconferentie ge sloten Ontwapening. De negende internationale arbeidsconfe rentie te Genève heeft gisteren in slotzitting eenstemmig aangenomen de ontwerp-con- ventic inzake de monsterrol, die vaststelt wat de inhoud van de monsterrol moet zijn en bepalingen bevat omtrent aanvang en einde van de dienstbetrekking der schepe lingen. Ofschoon de conventie in menig opzicht ten achter staat bij de moderne wet ten van verscheidene landen en in menig opzicht beneden de wenschen der zeelieden gebleven is doordat de conventie meer alge meene beginselep, dan concrete gedetail leerde voorschriften inhoudt, wordt de aan neming dezer conventie toch algemeen als de belangrijkste uitkomst dezer internatio nale arbeidsconferentie beschouwd. De conventie is ook het eenige besluit, waaraan ook de wetgevers hun instemming geschon ken hebben. Na de eenstemmige aanneming dezer ont- werp-convcnlie kwam de vraag aan de orde of de conferentie de niet de vereischte tweederden-meerderheid verkregen hebben de ontwerp-convcnlie in zake de straffen tegen zeelieden in den verslapten vorm eener aanbeveling nog zou willen doen herleven. Geen van beide groepen wilde hiervan iets weten. De werkgevers waren tegen de aanbeveling zooals zij tegen de conventie waren, de werklieden motiveerden hun tegenstem bij monde van onzen land genoot BnauLigam, die verklaarde, dat de werklieden de ontwerp-conventie als een compromis hadden willen aanvaarden, doch stellig niet met minder tevreden konden zijn. De werklieden hopen, dat een conven tie op de eerstvolgende zeelieden-conferen tie in 1928 opnieuw aan de orde zal worden gesteld en vreezen de kan3 hierop te ver minderen door zich thans met een aanbe veling te vergenoegen. Zij werd met 50 tegen 38 stemmen verworpen. De positieve resultaten der thans gesloten negende in ternationale arbeidsconferentie zijn dus een conventie inzake de monsterrol, een con ventie inzake de repatrieertng van zeelie den, een aanbeveling inzake de algemeene beginselen der arbeidsinspectie aan boord vun schepen en het besluit in 1928 den arbeidstijd d?r zeelieden te behandelen Aan het einde van de conferentie werd lord Burnham zeer terecht van alle zijden gehuldigd voor zijn voortreffelijke leiding. De sub-commissie voor de marine, die met de sub-commissies voor het leger en de landmacht door de militaire commissie uit de voorbereidende ontwapeningsconferentie is belast met het besludceren van de voor waarden van vergelijking tusschen de drie wapens, heeft de Fransche stelling aan vaard, dat men zal uitgaan van de globale tonnenmaat van een vloot zonder rekening te houden met de categorieën, terwijl de Ver. Staten weTtschten, dat men daarmee wel rekening zou houden, zooals te Washington wa3 gedaan. De militaire sub commissie heeft als mo gelijk criterium van vergelijking de afge richte officieren in vredestijd aangenomen. De sub-eommissie voor de luchtvaart is nog niet tot overeenstemming gekomen. DUITSCHLAND. De schadevergoeding aan de vorsten. Een gevlncht parlementariër. Dc beraadslagingen in de juridische com missie van den Rijksdag over het regee- ïingsonlwerp betreffende de vermogensrech telijke regeling met de voormalige vorsten huizen, hebben lot een principiecle wijzi - ging in het regeerings-onlwerp geleid. Met 16 tegen 9 stemmen, bij onthouding door de communisten, werd namelijk een sociaal-democratisch amendement op arti kel 8 aangenomen, waardoor dit artikel thans als volgt luidt: ,,De civiele lijst, de opbrengst van kroon- fidcicommissen, de opbrengst van kroondo- laties en soortgelijke opbrengsten vervallen zonder schadeloosstelling." In de oorspronkelijke redactie van het re- geeringsontwerp was voor het vervallen dezer opbrengsten een zekere schadeloos stelling vastgesteld. Namens de Duitschc volkspartij verklaar de de afgevaardigde Wunderlich, dal hij en zijn vrienden het sociaal-democratisch amendement aanvaardden. Alhoewel dit voor zijn partij een buitengewoon groote concessie aan de sociaal-democraten betee- kent, is zij tot deze concessie bereid, daar zij de aanneming van het ontwerp door den Rijksdag met de vereischte twee derden meerderheid noodzakelijk acht. Evenwel kon de vertegenwoordiger der Duitsche volkspartij in de juridische commissie zijn goedkeuring aan het amendement slechts hechten onder voorbehoud van aanvaarding door zijn fractie. Bij de stemming in de commissie scheidde de Beiersche volkspartij zich van de overige regeeringspartijen af en stemde met de Duilsch-nationalen, de Welfen en de Völki- schen tegen het amendement. De aanneming van dit amendement heeft er toe bijgedragen het optimisme bij de re geeringspartijen te vergrooten. Inzonderheid bij do Duitsche volkspartij gelooft men, dat men met genoemde concessie alles heeft ge daan om de sociaal-democraten te winnen. De artikelen 9 tot 11 van het regeerings- ontwerp stellen vast, welke der betwiste objecten in elk geval zonder schadeloosstel ling aan de Bondsstaten komen en welke bezittingen uit het particulier vermogen der vorsten tegen schadeloosstelling aan dc Bondsstaten moeten worden afgestaan. Artikel 9 werd ten slotte na verwerping van alle daarop ingediende amendementen tegen de stemmen der communisten, bij ont houding door de sociaal-democraten en de Duilsch-nationalen, aangenomen. De beraadslagingen der commissie wer den vervolgens tot morgen verdaagd. De Saksische Landdag heeft besloten tol opheffing van de immuniteit van den com- munistischen afgevaardigde Boettcher, die van hoogverraad beschuldigd wordt. Boett cher zou de bloedige onlusten van October 1923, die alleen te Hamburg aan 78 perso nen het leven hebben gekost, op touw heb ben gezel Boettcher zou dit hebben gedaan BINNENLAND. De Eerste Kamer verdaagd. De memorie van antwoord inzake het Mederl.-Dnitsch verdrag. Nog diverse vergaderingen. Groote oplichterszaak te Rotterdam ont dekt BUITENLAND. - De negende arheidseonierentie te Genivi is gesloten. Concessies aan de Duitsche soc.-dem. in zake de schadevergoeding aan de vorsten. Nienwe onrnst in Polen. In Spanje is een complot tegen de regee. ring ontdekt. Lengten in het damesdnbbel op de tennis wedstrijden te Wimbledon geslagen. terwijl hij Saksiscli minister van financiën was en een eed van' trouw aan de Saksische grondwet had gezworen. Tegen de opheffing van zijn immuniteit stemden de commu nisten en de linksch socialisten. Tot de arrestatie van Boettcher kon echter niet worden overgegaan. Toen 30 agenten zich naar zijn woning begaven, bleek hij ge vlucht te zijn. Hij heeft zich naar Parijs begeven. FRANKRIJK. Het nienwe kabinet. Het iabinct-BriandGaillaux is over 't algemeen good ontvangen. Men vraagt zich echter af, en wellicht terecht, of het niet liever een kabinet GaillauxBriand mocht heelen. Caillaux hoeft aan de pers. verklaard, dat hij mot zijn collega's den toestand bespra ken heeft. Zijn ecrate daad was cm zijn collega's in hel Kabinet le herinneren aan de maatregelen, die een zeer strenge be perking voorschrijven der leden van het Kabinet der ministers. Hij verzocht zijn col lega's deze voorschriften stipt na te komen Hij wil aldus zijn wil te kennen geven, dat er regelmaat en zuinigheid betracht worden zal. Omtrent de redenen, die hem gedwongen hebben geen zitting te nemen in het ka binet, hoeft Poincarë de volgende verkla ring afgelegd. Als ik dc portefeuille had aanvaard, zeide hij, zou ik in de noodzakelijkheid hebben verkeerd een beperkter samenstelling van liet kabinet fe eischen, met prijsgeving van enkele ministeries en alle onderstaalssccre- lariaten. Ik zou eveneens de voorwaarde hebben gesteld de decreet-wellen, die ik in 1924 heb gewild, weer aan de orde fe slet ten. Doch de oplossing der crisis was van meet af aan anders opgevat. Verschillende ministers hebben weliswaar er op aange drongen, dat ik financiën zou nomen, doch zonder mijn program te onderschrijven, dat trouwens op de voornaamste punten eens luidend was met dat van Doumer. Herhaal delijk heb ik er op aangedrongen, dat er een kabinet zou worden gevormd met Doumer aan financiën, die reeds zijn for- meele toestemming had gegeven. Maar ver schillende leden wilden zijn voorstellen niet in hun geheel aanvaarden, welke ik. wat mij betreft, wel had aanvaard. En daar men deed opmerken, dat mijn tegenwoordigheid aan een ander departement dar da! van financiën zou worden beschouwd als van politiekcn aard, bood ik verscheidene maten aan mij terug le trekken. Wanneer ik dit niet deed, kwam dit door den vriendelijken aandrang van den heer Briand. Het zich terugtrekken van Painlevê deed de combi natie mislukken. ENGELAND. Geen vronwen in het Hooger- hnis. Een Russisch debat. Onrast onder de spoorweg- arbeiders, Lloyd George op 't oorlogspad. He Hoogerhuis verwierp met 126 legen 80 stemmen hel wetsontwerp vin Lord Astor, volgens hetwelk peeresses „in their own right" liet recht zouden verkrijgen, in het Hoogerhuis zitting (e nemen en tc stem men. Hetzelfde ontwerp werd het vorige jaar verworpen met 80 togen 78 stemmen. Sprekende namens de regeering, zeidc Lord Cecil, dat deze zelf geen wetsontwerp over de kwestie ingediend Iieeft, daar zij het niet een3 is in dit opzicht. De minister van Buitenlandsche Zaken sir Austen Chamberlain, zal de_ voornaam ste spreker der regeering zijn bij hel debat, heden in het Lagerhuis zal plaats hebben over de kwestie der gelden, van Rusland

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1