EERSTE KAMER. UIT DE RUNSTREEK. van welke commissies reeds tot lid en voor zitter of tot lid en plaatsvervangend voor zitter zijn aangewezen de eveneens daarbij aangegeven personen. Het gedeelte der provincie Zuid-Holland, gelegen ten Noorden van den Nieuwen Wa terweg. de Nieuwe Maas en de Lek: Lid en voorzitter ir. A. A. Neeb, Rijkslandbouw- cansulent te 's-Gravenhage, leden G. v. d. Veld te Lisse en C. Bosman te 's-Graven- hage, plverv. leden F. V. Valstar te Naald wijk en J. S. van Braam te Rijswijk. Het overige gedeelte der provincie Zuid- Holland: Lid en voorzitter ir. J. A. van Riel, Rijkslandbouwconsulent te Dordrecht, leden A. A. Mijs te Sommelsdijk en F. H. G. van Itcrson le Oostvoome, pl.verv. leden A. N. Vaandrager te Rotterdam en J. VI iel ander te Numansdorp. Het Middenstandscongres. Naar het Middenstandscongres, dat gis teren door den heer E. G. Schürmann te Bussura was geopend, haddon 77 vereeni- gingen 174 vertegenwoordigers, gezonden, en 45 Kamers van Koophandel 44 vertegen woordigers. Uit het financieel jaarverslag, uitge bracht door den heer Blankert, blijkt, dat de t-otale lasten over 1925 bedroegen f 17.000 en de totale baten f 15.000. Uit de discussies betreffende het jaar* verslag blijkt nog, dat de directeur van het Middenstandsburea.il, de heer Ingenool uit Den Haag, 20 organisaties met onge veer 1700 leden dit jaar heeft gewonnen. Uitvoerig werd gediscussiëerd over het ontwerp-weeldebelasting. De heer Ivens uit Amsterdam hield hiertegen een scherpe philippics, en kwam tot de slotsom, dat dit ontwerp 20 pCt. belasting oplegt, zijnde 8 pOt. invoer-belasting en 12 pCt. weelde belasting, dat het de smokkelarij bevor dert, en tevens de dure ambtenarij, djit er hooge inningskosten aan verbonden zijn, dat het de malaise in alle takken van han ded en industrie vergroot, tot represaille maatregelen opwekt, en de werkeloosheid vermeerdert. De heer Van der Maesen, voorzitter van de algemeene wimkeliersvereeniging te Am sterdam, diende tenslotte een motie in, waarbij de vergadering werd uitgenoodigd, in overleg te treden met de andere organi saties en alles in het werk te stellen, om dc regecring af te brengen van het voorne men tot het opleggen van nieuwe lasten en voorts verlaging van de directe belas tingen te zoeken in voortgezette krachtige versobering van den staatsdienst. Deze motie werd door bet hoofdbestuur overgenomen, en door de vergadering een stemmig onderschreven". Bij de rondvraag meent de heer Van der Zwaan uit Breda, dat niet voldoende aan dacht is gewijd aan jeugd-organisatie, en hij dringt aan op het stichten van een nhddcnstandskoloniejiuis. Ook wil deze spr. de middenstandsvrouwen in den strijd be trokken. De heer De Booij uit Den Haag dringt aan op het instellen van een commissie, die contact moet zoeken tusschen de verschil lende bondon in verband met de veehou derij (slagers, melkhandelaars en derge lijke.) De heer Bouman uit Schiedam vroeg een actie tegen de wegenbelasting, de heer Vo- gelzaDg uit Zwolle wil een centrale rijks regeling tegen het verrichten van werk zaamheden door arbeiders buiten den werk tijd, waarmee zij medestanders concurren tie aandoen. Namens het hoofdbestuur werd dcor den heer De Groot en den voorzitter geant woord, dat al deze aangelegenheden de aandacht van het bestuur nog hebben. Een jeugd-organisatie kon wegens gebrek aan middelen nog niet ten uitvoer kom en- Herkozen werden in het groepsbestuur 'A: do heeren J. C. Blankert, Utrecht, B. J. Gorris, Loenen aan de Vecht; J. J. Korff, Amsterdam, terwijl voor 4 leden van den Middenstandsraad werden aangewe zende heeren B. J. Gorris, Loenen aan de Vecht, rar. M J. AVolff, Arnhem, en voor groep B de heeren L de Groot, Rotterdam, en S. M. Lips, Den Haag. De heer Schürmann bracht den schei denden penningmeester, den heer Blan kert, onder langdurige instemming van de vergadering hulde voor zijn arbeid cn per soonlijke eigenschappen. Na afloop der vergadering begon het con gres. Besloten werd een telegram van hulde tc zenden aan H. de Koningin. Daarna werd overgegaan tot behandeling van het onderwerp: Exploitatie van Ge meentebedrijven. De heer dr. W. W. v. d. Mculen, wethou der van 's Gravenhage, lichtte de volgende stellingen toe: 1. Het is in strijd met de roeping en het wezen van de Overheid om zelf productie en distributie ter hand te nemen. 2. Het schaadt haar gezag en oefent een nadeeligcn invloed op haar eigenlijken, haar wetgevenden arbeid. 3. liet is dan ook alleen in buitengewone gevallen te verontschuldigen, waarbij dan nog de medewerking van den Middenstand onontbeerlijk moet worden geacht. 4. De Middenstand is aan dc maatschappij verplicht door behoorlijke vakopleiding en onderlinge samenwerking te helpen voorko men. dat de Overheid zijn taak overneemt. Fenige discussie had plaats. Als volgende punt kwam aan de orde: Het werktijdenbesluit voor Winkels. De voorzitter gaf daarbij de toelichting, dat het bestuur met den Minister hespr-ken had. dat het congres het pro en contra van het besluit zou behandelen. Tot sprekers leedwezen was de Minister echter verhin derd op het congres tegenwoordig te zijn doch hij had mr. Westhof afgevaardigd. De heer G. J. A .Smit Jr. voorzitter van den Alg. Nederl. Bond van Handels- en Kan toorbedienden. behandelde het pro, aan de hand van de volgende stellingen: De arbeidswet dient om den werktijd der werknemers te beschermen. Er is geen enkele aanleiding, de winkel bedienden daarvan uit te sluiten. De arbeidstijd van de winkelbedienden is ovep het algemeen te lang en overschrijdt nog dikwijls de 60 uur per week. Invoering van de Arbeidswet 1919 voor liet winkelpersoneel is derhalve zeer urgent. Deze invoering kan onverwijld geschie den door ..Algemeenen maatregel^.van be stuur" en behoeft niet te wachten tot een Rijkswet op de winkelsluiting zal zijn tot stand gekomen. Voor dit wachten op de Rijkswet is te minder aanleiding, nu in de voornaamste gemeenten sluitingsverordeningen beslaan. Een rijkswet op de winkelsluiting is op zichzelf hoogst gewcnscht, doch is geen noodzakelijke voorwaarde voor de invoering der Arbeidswet voor het winkelpersoneel. Het contra werd daarna aan de hand van de volgende stellingen toegelicht door den heer J. C. A. M. Lousbergh, voorzitter van de afd. Kleinbedrijf der Kamer van Koop handel tc Amsterdam. 1. Ter voldoening aan het voorgeschre- vene in art. 47 der Arbeidswet, zullen,bij algemeenen maatregel van bestuur bepa lingen worden vastgesteld ten aanzien van de arbeids- en rusttijden van arbeiders in winkels (z.g. Werktijdenbesluit). 2. Wil het bedrijfsleven de crisis, waar onder het gebukt gaat, te boven kunnen ko men, dan mag een werktijdenbesluit slechts dan in werking treden en zoodanig zijn ge steld, dat de bedrijven den last van dien maatregel kunnen dragen. 3 Een verdere beperking dan de grenzen der Arbeidswet aangegeven is onaanvaard baar. 4. Het Werktijdenbesluit moet gelijken ar beidstijd voor alle mannelijke en vrouwe lijke werknemers voorschrijven. 5. Ook ten aanzien van winkels gelde art 91 der Arbeidswet, waardoor de bepalingen omtrent «werk- en rusttijden niet van toe passing zullen zijn op personen in hoofd zaak belast met de leiding eener onderne ming of onderdeel daarvan. C. Dooi' soepele voorschriften voor de rusttijden worde rekening gehouden met lokale en vakbelangen. 7. Een gelijktijdige invoering eener Rijks wet op de Winkelsluiting is billijk en nood zakelijk. Waar de Arbeidswet reeds een we- kelijkschen rustdag voorschrijft, kan de re geling van den arbeid op Zondag gevoege lijk aan de wet op de Winkelsluiting wor den overgelaten. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten geen verdere discussie over dit on derwerp te voeren, en in vertrouwen de beslissing van den minister af te wachten. 's Avonds vereenigde zich het grootste deel der deelnemers van het - congres aan een gemeenschappelijken maaltijd in hotel „Bosch van Bredius". Hedenmorgen wordt het congres om half tien voortgezet. Bond voor Materialenkennis, Onder voorzitterschap van prof. J. 'A. van der Kloes is gisteren te Amsterdam de eerste vergadering van den Bond van Ma terialenkennis gehouden. De secretaris, de heer ir. P. T. van der Wallen, deelde mode, dat het voorloopig bestuur in verbinding was getreden met vereenigingen met soortgelijk doel in het buitenland om te komen t-ot stichting van een Internationalen Bond. Over het alge meen voelde men in het buitenland veel voor de plannen. Alleen in Frankrijk en België walden de vereenigingen niet tot een Internationalen Bond toetreden, zoolang Duitschland nog niet bij deai Volkenbond is aangesloten. Deze vereemgimgen wilden zich echter wol doen vertegenwoordigen op een internationaal congres. Heb voorloopig be stuur heeft do bedoeling in 1927 in ons land, waarschijnlijk te Amsterdam, een in ternationaal congres bijeen te roepen, waar dan een Internationale Bond opgericht kan worden. He definitief bestuur werd als volgt ge kozen: Prof. J. A. van der Kloes, voorzit ter; ir. M. E. H. Tjaden, tweede voorzit ter; ir. P. Jonker, penningmeester; A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol, prof. dr. ir. O. J. van Nïcuwenbrug, ir. O. F Stork, prof. ir. Ohr. K. Visser, dr. ir. Wolff, en ir. P. F. van der Wallen, secre taris. Hierna werden diverse referaten gehou den. Kon. Nederl. Brandweervereniging. Onder voorzitterschap van den heer C. F. H. Tuckermann, uit Driebergen, is gis teren te Zulphen de algemeëne vergadering van de Kon. Nederl. Brandweervereniging gehouden. De heer J. G. Stam, uit Soesldijk, bracht het jaarverslag uit. Het aantal leden is van 177 tot 194 gestegen. De heer Wilbrenninck, commandant der Zutphensche brandweer bracht namens de commissie lot hel nazien van de rekening en verantwoording over 1925 verslag uit. De ontvangslen en uitgaven hebben een eindcijfer van f 12 658. Tol besluurslcdcn werden herkozen de heeren P. M. Kuselbos, ondervoorzitter, en J G. Stam. secretaris-penningmeester. Bij de behandeling van de begrooting zoide de voorzitter, dat f 5000 is uitgetrok- kken met hel doel een krachtige propaganda te voeren. Aangenomen werd een voorstel van den Zuid-Hollandse hen Prov. Brandweerbon d om pogingen in het werk te stellen, portvrij- dorp te verkrijgen voor de Kon. Ned. Brand- weervereeniging en de provinciale brand- weerbonden. De voorzitter deelde mede, dat het hoofd bestuur heeft besloten, het volgende jaar een internationale tentoonstelling op brand- weergebied in Den Haag ie houden. Steun daarvoor is reeds door de regeering en het gemeentebestuur van Den Haag toegezegd. Na de vergadering heeft het gemeente bestuur de k-den in het Wijnhuis ontvangen. Nederlandsche Banketbakkersvereeniging. De 41ste algomeeDe vergadering van de Ned. Banketbakkersvereeniging is te Alk maar gehouden. De afgevaardigden zijn ten stadhnizc door burgemeester, mr. Weu- delaar, ontvangen. De burgemeester hield cën begroetingsredc, die door den voorzit ter der vereeniging, den heer W. C. van Breda, werd beantwoord. In de vergadering werden tot leden van het hoofdbestuur herkozen de heeren Q. ÖV. v. d. Veen, te Alkmaar, en J. M. Polak, te 's-Gravenhage. De heeren W. Eernst- maii cn K. H. Jager werden herkozen ak leden in het bestuur van het Vereenigings- en Plaatsingsbureau; de heer EL J. Wijera als lid in het bc-stuur van de vakschool. Aan de Koningin werd een telegram ge zonden. Uit de financieele verslagen bleek dat de begrooting 1927 sluit met f 7800 aan in komsten en uitgaven, het eindcijfer van den staat van bezittingen en schulden be draagt f 9327. De penningmeester werd gedechargeerd voor zijn beheer. De verschillende rapporten en verslagen werden goedgekeurd- De afd. Overijsel had een voorstel inge diend, bij den minister pogingen in het werk te stellen om een meer sociale uitvoe ring van de Arbeidswet te krijgen, opdat voor het bedrijf de gelegenheid verkregen wordt na het beëindigen van den dagelijk- schen arbeidstijd één uur beschikbaar te hebben om de werkplaats in gereedheid te breDgen voor den volgenden dag. Het. hoofdbestuur had in /leze richting reeds pogingen aangewend. Van den directeur- generaal van den Arbeid was schriftelijk de verzekering ingekomen, dat in dezen niet op steun gerekend kon worden. Verschillende afgevaardigden protesteer den hiertegen. De voorzitter zegde toe te zullen trachten over de zaak alsnog een onderhoud met den minister te hebben. Besloten werd voorshands geen actie te gen het óntwerp-weeldebolast-ing te voeren. Op voorstel van het bestuur werd, na eenige discussie bij acclamatie besloten, 1 Augustus met de werknemersbonden op den grondslag van de bestaande loonen een nieuwe arbeidsovereenkomst aan te gaan. Als plaats voor de volgende vergade ring werd Haarlem gekozen. 's Middags hield dr. Van Raalte, direc teur van den Warenkeuringsdienst vóór het gebied Amsterdam, een lezing over ,,De Warenwet iiv verband met het banketbak kersbedrijf." Wijnhandelaren. De Vereeniging viam Nederlandsche .Wijn handelaren hield te Rotterdam haar jaar- lijksche algemeene vergadering onder voor zitterschap van den heer G. A. M. de Br uyn. Uitvoerige discussdes hadden plaats over het ontwcrp-Wijnbesluit. Deze discussies waren van vertrouwelij- ken aard. Tot bestuursleden werden gekozen m plaats van de aftredende heeren N. J. O. Bühning uit Amsterdam, A. Onnes Fz. te Groningen, F. Deurvorst te Deventer en P. Oud Gz. te Purmerend, de heeren H. Kruimel te Amsterdam, Jean de Bruyn te Rotterdam, G. Vertinden te 's-Hertogen- bösch en J. D. Bunschoten te Deventer. De contributie werd gebracht op f 20. Besloten wer dtot aansluiting bij Matig zonder Dwang. Ter bestudeering en tot het uitbrengen van praeadvies over de vraag in hoeverre de wijnhandel is betrokken bij het onbwerp- Wèeldcbelasting werd een commissie be noemd bestaande uit de heeren H. iW. Fresomann Viëtor, N. Bühning, Fr. Boex, D. N. J. Coen Rahder en A D. Devos. Inzake het aanhangige ontwerp tot hef fing van accijns op vruchtenwijn wérd be sloten aan het betrokken departement te verzoeken in de wet houdende nadere be palingen op den wijnaccijns, als omschrij ving van het begrip wijn de definitie te be zigen, zooals die zal luiden in het Wijnbe- sluit en voorts niet toe te laten den vrijen invoer van gestilde mosten Coöperatieve Centrale Raiiieisenhank. Onder voorzitterschap van den heer G. W. Stroink, burgemeester van Steenwijker wold, werd te Utrecht de algemeene verga dering gehouden van de Coöperatieve Cen trale Raiffeisenbank. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat de resultaten van het afgeloopen jaar lot tevredenheid stemmen, gezien de winst, die gemaakt werd. In korten tijd kon voldaan worden aan opvragingen tot een bedrag van 30 millioen gulden zonder hulp van anderen. Het verheugde spr., dat bijna alle banken hebben medegewerkt aan de statutenwijzi ging. In den landbouw is de toestand niet gunstig; voorzichtigheid bij de credietver- leening is daarom geboden. Vervolgens werd het financieel verslag goedgekeurd. Bij de besprekingen werden opmerkingen van de Nederlandsche Bank in haar verslag omtrent do coöperatieve vereenigingen op bankgebied naar voren gebracht door de afdeeling Vinkeveen. Deze afgevaardigde waardeerde de waarschuwing van de Ne derlandsche Bank, doch zij was onnoodig, omdat het bestuur ze ieder jaar zelf reeds geeft. De Nederlandsche Bqnk miskent ons doel, verheffing van den landbouw door ver strekking van goedkoop, eigen crediet. Spr. protesteerde dan ook tegen de uitlatingen van de Nederlandsche Bank. (Luid applaus). Den voorzitter verheugde het, dat deze zaak thans ter sprake is gebracht. In de 26 jaren, dat de bank bestaat is er niets ge beurd wat aanleiding kan geven tot hetgeen in het verslag der Nederlandsche Bank slaat. Daarna voerde de voorzitter van het be stuur, de heer F. A. R. baron van Ittersum, het woord, die er op wees, dat in 't verslag niet gesproken wordt van de Centrale Bink te Utrecht. Merkwaardig is echter, dat het Raiffeisen-systeem door onze regeering ge steund wordt. Onze bank heeft 120.000 le den. 1 pCt. van hen beschikt reeds over een onbezwaard eigendom van 1135.000.000, terwijl het maximum toegestane crediet slechts f 45.000.000 bedraagt. Er bestaat voorts 11 a 12 millioen aansprakelijkheid; de reserve der boerenleenbanken is onge veer 7 millioen en de Centrale Bank hc-eft bovendien nog ongev. 21/a millioen reserve. Reeds f 30.000.000 werd uit eigen midde len verstrekt en volgens onze accountants heeft de Centrale een liquiditeit van 80 pCt. Herkozen werden: als lid van het bestuur mr. dr. G. F. M. baron van Hugenpoth tot Aerdt te Den Haag; als leden van den Raad van Toezicht de heeren G. W. Stroink te Steenwijkerwold en C. S. van Beuningen te Maarsbergen, en in de vaeafure-Baumann werd gekozen de heer P. F. Veelenturf te iïazerswoude. Als plaatsvervangende bestuursleden wgt- den aangewezen de heeren F. P. E. van Dilzhuyzen te Baam en C. S. van Beunin gen le Maarsbergen. Daarna werden ver schillende statutenwijzigingen behandeld en goedgekeurd. R.°K. Bond van Overheidspersoneel. Te Nijmegen heeft onder leading van den heer Guit uit Den Haag vergaderd de R.- K. bond van overheidspersoneel St. Paulus. Volgens het jaarverslag van den bonds- secretaris, dat in druk zal verschijnen, tel de de bond einde April 4149 leden; hun aantal verminderde met 237. Het verlies in de groote gemeenten stemt tot nadenken- Blijkens het verslag van den penning meester werd aan contributie ontvangen f 73.488, bed/roegen de inkomsten in het geheel f 97.217 en wae er een. saldo van f 5960. Goedgekeurd werd de voor 1926 aange boden begrooting, welke in inkomsten en uitgaven sluit met f 82.469. Mr. Graaf van Lijnden van Sanden- Lurg, scheidsrechter in het geSchil tusschen den commissaris voor de verpande jnkom- slen en de Duitsche regeering betreffende de interpretatie van atf. 11 van liet Protocol van Londen van 9 Augustus 1924, heeft be slist, dat de commissaris bevoegd is zijn toestemming le weigeren tot een vermin dering van het tarief der belastingen op alcohol, tabak, bier en suiker, zelfs indien vermindering van de opbrengst dier heffin gen of van één van deze niet wordt gecon stateerd. De Nederlandsche Vrouwenbond tot verhóogiiig van het zedelijk bewustzijn heeft zijn 41ste jaarlijksche vergadering gehou den te Apeldoorn. Op voorstel van de presidente, mevrouw Van Heemskerk van Beest, werden tele grammen van hulde gezonden aam de Ko ningin en de Koningin-Moodcr. Tot leden van het hoofdbestuur werden bij acclamatie gekozen en herbozen mevr. Van de StadtVan Hasselt en mevr. Mid delburg. Bair.se Olifford Cocq van Breugel kon zich wegens gezondheidsredenen niet meer herkiesbaar stellen. RECLAME. Kloven in de handen, eczeem, dauwworm en alle jeukende huidkwalen worden spoedig bedwongen door Foster's Zalf. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per tube f 1.1099 (Vervolg van gisteren). Indische Begroeting. Aan de orde is de Indische Begrooting voor 1926. De heer MENDELS (E.-D.) zal tegen deze begrooting stemmen evenals zijn frac tie in de Tweede Kamer dat deed. Sedert de Tweede Kamer deze begrooting behan delde, zijn de bezwaren tegen dezen Minis ter ernstiger geworden. In de Memorie v. Antwoord zijn n.1. dingen gezegd die spr. allerminst kan aan /aarden. Het leek in veel of deze Memorie van Minister De Graaf f afkomstig was. De Minister voelt niet hoe het woelt en gist in de diepste lagen der Iniandsche bevol king. Verleden jaar heeft deze Minister een rede gehouden waarin hij betoogde, dat wij via de dominions moeten aansturen op volkomen gelijkgerechtigdheid der kolonie. Hóewei de Minister dit heeft gezegd, geeft hij nu geen plan aan om zoo spoedig mo gelijk dit ideaal te benaderen. Binnen het raam der bestaande bestuursinrichting is het onmogelijk tot dit ideaal te komen. De ethische politiek, die volgens den Minister algemeen wordt aanvaard, is echter dood. Een man als Snouok Hurgronje is wegge werkt door de reactie. Geldverdienen is het doel van hen die naar Indië gaan en het is eigenlijk iedere koloniale politiek die op voordeel uit is. Men doet slechts wat eigenbelang niet schaadt. De decentralisa tie, die men heeft toegepast-, is bloedeloos geweest en de béstuurshervorming is zui ver administratief geweest. Spr. wijst eerst op het Aneta-telegram inzake de geheime notulen van het overieg van den politiek-, economischen Bond met het Suikersyndi caat, waaraan een regecringsvertegenwoor- diger heeft deelgenomen. Het kerndoel heet het bestrijden van fret communisme te zijn, het nevendoel was de propaganda voor verkiezingen voor de regentschapsra den. De regeering heeft deelgenomen aan dc bespreking, maar, naar men zegt alleen over het kerndoel. Dit is de verklaring die men tracht te geven om de aandacht af te leiden. Spr. acht dit alles een ernstig schandaal, ernstiger als hij ©r ooit écn heeft meegemaakt. Spr. hoopt dat de Minister deze zaak ernstig zal onderzoeken. Verder wijst spr. op een artikel van den resident v. d. Jagt in ,,De Locomotief", die het gas wil bezigen om bij oproertjes de oproerlingen tijdelijk buiten gevecht te stellen. Daarna vestigt hij de aandacht op verschillende passages uit het rapport der Welvaartscommissie, waaruit blijkt, dat de toestand der bevolking op vele plaatsen eer achter- dan vooruit is gegaan. Er is een inzinking sedert 1920, hetgeen op tal van plaatsen openlijk wordt erkend. De belastingdruk is daarbij iets hooger dan in 1913, en de zwaarste druk ligt «?p de kleine grondbezitters. Sedert 1914 is geen spoor van staatszorg voor de Iniand sche bevolking te bespeuren, ondanks de mooie praatjes van den Minister. Tegen over al de wantoestanden weet de Minister niets te stellen dan strafbepalingen en ter reur en geen opbouwende economische po litiek. De politiek van de Javabank heeft de* Indischcn gulden mede heipon zakken, lijk reeds duidelijk is vastgesteld, en da2r! na is het geroep om bezuiniging begonnett, Prof. Verrijn Stuart heeft het openlijk ge, schreven, dat de Javabank heeft geprefeC rcerd om den koers van den Indischon gul, don te doen dalen om "haar politiek te kun. nen doorzetten, die leidde tot aanzienlijke winst voor de Bank. Over deze zaken glijdt deze miniate? heen; hot- is De Graaff redivivus. Tenslotte keurt spr. nog eens de straf maatregelen af. Reeds de uiting van min achting is strafbaar gesteld; wie tot sta- king opwekt is strafbaar, maar met l Mei zijn eenige nieuwe bepalingen gemaakt die nog verdeT gaan en zelfs bet stemming" maken is strafbaar, ook al geschiedt het in bedekte termen Met zoo'n bepaling a alles onmogelijk geworden, al zegt de Mi- nister, dat hij maatregelen heeft genomen om te zorgen, dat de vrije uiting van ge- dachten gehandhaafd blijft, gelijk dit .vol gens moderne begrippen moet geschieden. De heer VAN EMBDEN (V-D.) behandelt nog eens de UlTechtsch faculteit en betoogt dat hier door belanghebbenden wetenschap wordt verkocht. Het zijn hier geen Maece= nasscn, die 3teunen. maar niets dan cul tuur-machtigen uit Indië. Voor dr-n Minister slaat de zaak zoo: de faculteit is toegelaten op grond van de positie van ons Hooger Onderwijs. Indië staat daar buiten, maar Indië moet be^ schermd worden tegen den funeslen toe stand, dat er tweeërlei soort ambtenaren zullen komen. Gelukkig zijn er ie Utrecht maar 8 studenten voor 12 docenten. Het principieele bezwaar blijft echter onvermin derd bestaan cn deze minister moet er voor waken, dat de communisten geen agitatie- materiaal legen de kapitalisten krijgen.* Z. i. valt deze' faculteit onder de bepalin gen, die mr. Men-dels straks releveerde, mi. op het, z.g. „stemming-maken" in Indië legen het gezag. Deze Minister rnoet den jongelui uit Utrecht geen benoeming in Indië geven. De heer DE SAVORNIN LOHMAN (C.-H.) verdedigt de Utrechtsche faculteit. Ze bevat een landsbelang, en het gaat niet aan je zeggen, dal hier wetenschap wordt verkocht De Indische ondernemers heeten de brood- heeren van de professoren, maar dat is een insinuatie, die spr. afwijst. Op de bekwaam heden en op de onkreukbaarheid der profes soren valt niets aan le merken en toen heetten zij de dupe van de ondernemers. Zij zouden dus naief moeten zijn. Slechts 17 van de 73 professoren te Utrecht waren tegen de oprichting van een faculteit. Spr. brengt hulde aan de Regeering, die de op-> richting der faculteit niet heeft tegenga werkt, hetgeen trouwens delournement dg pouvoir zou geweest zijn. Het zou ondenkbaar zijn, dat de Minister van Koloniën onmogelijk maakte wat zijn ambtgenoot van Onderwijs had toegelaten, Zoo iets zou sabotage zijn geweest van dö. H. O.-wct. In de Utrechtsche faculteit ziet nu spr, een gezonde concurrentie op dit gebied. Vele jongelui, die met dé bestuursopleiding niet* hebben uit te slaan, volgen gedeeltelijk colleges en de slaatshoogleeraren slaan daal sympathiek tegenover. De heer VAN EMBDEN (V.-D.): U is Ook' toegetreden. De heer DE SAVORNIN LOHMAN (C.-HJ Zeker, en allerminst in strijd met mijn consciëntie, en veel geld heb ik er niet aan verdiend 1 Het toevoegen van eenige hoogt ceraren te Leiden stuitte op verschillende bezwaren, die niet le ondervangen waren. Het initiatief lot de stichting is niet ge nomen door do ondernemers, maar is in wfetenschappel ijken kring ontslaan. En daarmede is een goed deel der verwijten afgewezen. De ondernemers verschaffen de financiën om dezen welenschappelijken t menschen de gelegenheid te geven, kun wetenschappelijk inzicht kenbaar le maken, Het hangt er van af hoe de inrichting is, of deze de zelfstandigheid en do onafhan kelijkheid der hoogleeraren waarborgt. Spr. meent, dat die waarborg absoluut is. Het curatorium slaat geheel zelfstandig en ont slag van professoren is alleen mogelijk óp dezelfde gronden als vcJbr alle hoogleeraren gelden. De stichters hebben bij hoog' leeraars-benoeming een adviseerende stem, maar dat geldt vooral de financiën. Dat de financiën slechls voor tien jaar zijn gega randeerd, acht spr. geen bezwaar. Resumcerende acht spr. noch uit politiek- noch uit wetenschappelijk oogpunt eeD^ bezwaar tegen deze faculteit, en hij dankt de Regecring, dat zij ook dit standpunt heeft ingenomen. De vergadering wordt verdaagd tol heden, elf uur. Alphen. De raad dezer gemeente ver gadert op Maandag 28 Juni, des namiddag* te halfzeven. Agenda: 1. Voorstel van B. en W. tol overnam* in eigendom door de gemeente van een strook grond aan de Burgemeester Visser- straat met bestemming voor straat van den heer K. Tolk. ailiier. 2. Voorste! van B. en W. tot aankoop van woningen en strookjes grond aan d* Hooftslraat. 3. Voorstel van B. en W. tot or.dejJianJ-1 sche verhuring van woningen en em werk plaats aan de Hoofstraat. 4. Voorstel van B. en W. tol vaststelling der verordeningen op de heffing van staan geld voor woonwagens. 5. Voorstel van de Commissie voor hei ontwerpen van strafverordeningen tot aan' vulling van de Algem. Politieverordening» 6. Schrijven van Ged. Staten naar aan leiding van het raadsbesluit d.d. 6 Mei 1925 tot wijziging van de verordening op d? Paardenmarkt, met voorstel van B. en vs 7. Voorstel van B. en W. naar aanlen ding van het adres van den Handeldrijven* den en Industrieelen Middenstand, vergezel? 2—2

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6