No. 20328. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 22 Juni Darde Blad Anno 1926. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. UIT ONZE STAATSMACHINE. Alphen. Ingekomen en vertrokken personen. Ingekomen: J. J. Wolf en gezin, v. Boet- sclaerstr. 49, uit Goes. La. Bracht, Wou- brugscheweg 5, uit Woubrugge. J. de Ko ker, echtg. v. K. den Daas, ïtaadhuisstr. 117, uit-Haarlemmermeer. W. O. Overes, Gnephoek 80, uit Warmond. C. v. d. Bijl en gezin, Dorpstr. 88, uit Bodegraven. H. Q. Hasken, Raadhuisstr. 249, uit Soest. L. Oranje, Bloemhofstr. 1, uit Lemsterland. E Hagen en gezin, G^oeneweg 35, uit Bos koop. Ga Th. Overes, Raadhuisstr. 135, uit ^oorschoten. L. Hogenes, Heerenweg 7, Uit Koudekerk. H D. Doeleman, Oranje totraat 51, uit Haarlemmermeer. H. Plomp, Hoorn 204, uit Hazerswoude. M. v. d. Ho- LVen en gezin, Steekterweg. 2, uit Drieber gen. Vertrokken: G. v. d. LJssel en gezin, n. Montfoorfe. Ha. A. de Grauw, n. Den Haag Copernicusstr. 43. Aa. C. v. <L Wel, naar Utrecht, Bosboom Toussaintstr. 4bis." A den Hertog naar Woubrugge. Ja. de Rijns burger, en T van Staveren naar Rotter dam. R. van 't Hoff, naar Purmerend. Th. van Zanten, naar Den Haag, Koningstr. '441. R H. de Jong, naar Amsterdam, Ra- p§nburgstr. Gö. Fa. J. C. Baaijens, n. Lei den, Havenplein la. Ja v. d. Pol, naar Utrecht, Fred. Hendrikstr. 72. L. Hus, wed. D. v. d. Zwart, n. Den Haag, v. O. Veldestr. 29. A. de Vaal, naar Bodegra ven. J. Bolander, n. Bodegraven. Ma. Kap- teijn, naar Koudekerk. Bodegraven. Er beslaan plannen tot oprichting van een beursgebouw. Het ge bouw zou worden geplaatst aan de nieuwe markt. Zondagavond kreeg de heer M. een hartverlamming; hij zakte ineen en gaf .enkele oogenblikken later den geest. Men kan zich den schrik der familie voorstellen. Een meisje van de weduwe M. fietste tegen den winkelruit aan van den heer B.f de ruit viel in scherven op den grond. Boskoop. In het gebouw „Véritas" in Den Haag is Zondag een wedstrijd gehou den in modern ciames haarknippen, mode 192G. De heer Jan Susan alhier, behaalde een eersten prijs. Tijdens de pioeoententoonstelling zijn er 2 vazen ontvreemd, ter waarde van f 15. De politie is er mee in kennis gesteld en doet een onderzoek. Tegen A. H. te Hazerswoude, is pro cesverbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 10 Algomeene Politieverordening: Het vloeken op den openbaren weg. Waddinxveen. Zondagavond werd het 4-jar ie dochtertje van den heer P. O. in de Zuhblas aangereden door een motorrijder. Ern-ie verwond aan het hoofd werd het direct.-onder dokters behandeling gesteld. I)en motorrijder treft geen schuld. De opbrengst van den verkoop der „Emmabloem" ten behoeve der vereeniging; •tot bevrijding der tuberculose is in totaal •f 253.90Vï. Zwammezdam. Doordat de heer J. Rui tenberg Bzn. alhier niet#meer voldeed aan een d;-r vcreischlen voorgeschreven in het 1st» lid van art. 29 van het Algemeen Regle ment vuor de polders in de provincie Zuid- Holland moest een verkiezing van een be stuurslid in de daardoor ontstane vacature plaats hebben. De uitslag der stemming was dat de heer Ruitenburg opnieuw gekozen werd en wel met 102 van de 113 stemmen. De heer Ruitenburg had n.l. voor deze ver kiezing zorg gedragen dat aan de vereischlen in genoemd artikel was voldaan èn alzoo blijft genoemde heer dus bestuurslid van den polder ReeuwijkZwammerdam. De in de Ned. Herv. Kerk alhier ge houden extra collecte tot dekkiDg van het tekort der Kerkvoogdij over 1925, heeft op gebracht de som van f 252 Haarlemmermeer. Het concours-hip- pique; dat de vereeniging „Vooruit" bezig is dit jaar voor den 17en keer te organiseeren, belooft weer schitterend te zullen slagen. Hel ledental van de onlangs opgerichte landelijke rijvereeniging „Kapitein van der Wal" is nu al gestegen tot ongeveer 70 le den. Op drie verschillende plaatsen wordt er geoefend: in Hoofddorp met 26, in Nieüw- Vennep met 28 en in Rijk met 15 leden; voorloopig zelfs tweemaal per week. Behalve dit kan men merken dat des avonds op verschillende boerderijen bij gun stig weer een of meer paarden worden ge traind voor de komende wedstrijden. Ook het aantal meisjes dat meedoet aan de maagdenrei is zeer voldoende; ongeveer 140 groote en kleine meisjes oefenen zich tweemaal per week voor de uitvoering, welke zal moeien symboliseeren het ontwa ken van de natuur in den zomer. Dit openluchtspel, dat ter afwisseling van de verschillende ..paardennummers" zal ter af wisseling van verschillende „paarden- numuiers" zal worden gegeven, beslaat in hoofdzaak uit rylhrnische bewegingen op de muziek van Grieg uit Ases Tod en Morgen- stimmung ee wordt ingestudeerd onder lei ding van mevrouw Deinead uit Haarlem. De koopman v. B. reed Maandag met paard en kar op den Kruisweg alhier. Nabij den Stoter weg schrok het paard voor een in woeste vaart passeerende auto, waardoor het dier schichtig werd en zoodanig achter- uil begon te loopen, dat het geheele gerij in dn wegsloot terecht kwam. De bestuurder wist er intijds at te sprin gen en kwam mei den schrik vrij. Met vereende krachten slaagde men er in het paard te redden en den deerlijk gehaven- den wagen op het droge te brengen. De raad van deze gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Dinsdag 29 Juni a s. des namiddags om drie uur. Op de voordracht voor de benoeming van een hoofd der openbare lagere school hummer 11 te Lisserbroek in deze gemeente zjjn geplaatst: 1. D. Binkhorst, onderwijzer te Waddinxveen. 2.- J. Renaud, hoofd eener school te Zuid-Schanvoudé; 3. A". de Waard, onderwijzer te Rijk. Hillegom. Een bloeiende nachtcactus. De nachtcactus in de kas van de firma Ludwig Co., op Tres long, waarvan wij reeds schreven, is verras send vlug gaan bloeien. De bloemknoppen groeiden den laalslen dag bijna zichtbaar, de eerste ontlook 's avonds om 9 uur onge veer. Tegen 10 uur waren de krans- en kelkblaadjes breed uitgespreid, met meel draad en stamper vormden zij een prachtig geheel van een zachte, witte kleur, in den avond leek zij roomkleurig te zijn. De bloem had een middellijn van ongeveer 20 25 c.M., met de kronsbladen ongeveer 30 40.C.M. De wetenschappelijke naam Ts Cereus Grandiflorus. De plant staat in een kas te gen een gevel van steen, waaraan de lucht wortels zich hechten. Zij is ongeveer 15 jaar oud en werd niet speciaal verzorgd omdat de firma de nachtcactus uit liefhebberij slechts hield slaan. De stengels slingerden zich om een deur ter hoogte van ongeveer 2 Meter, terwijl de breedte ook ongeveer 2 Meter is. Dezen winter zijn enten van een andere cactus, Epiphyllum Truncatum genaamd, op de nachtcactus gezet. Niet onmogelijk is. dat het enten een storing heeft veroorzaakt, waarop de bloei is gevolgd. De plant zit thans vol met bloemknoppen, die zich eerst verioonen als een wollig bolletje en uit groeien tot een langwerpige knop. De bloei van de nachtcactus is zeer zeldzaam en bo vendien schitterend mooi. De tropische plant op zich zelf is grillig en zonderling, de bloem daarentegen is buitengewoon mooi. Elke bloem van de Cereus Grandiflorus bloeit slechts van 9 uur 's avonds tot 6 urn 's morgens. Hedennacht kan de derde bloeien; over eenige dagen kur.nen meer bloemen verwacht worden. Voor zoover wij weten, komt de Cereus Grandiflorus slechts voor in een hortus als te Amsterdam, Léiden, Delft en Den Haag. Er is veel belangstelling voor deze zeld zaamheid, ook in de wetenschappelijke kringen op tuinbouwgebied. Op stengels van de nachtcactus zijn loten van Epiphyllum Truncatum geënt; deze bloeit 's winters met talrijke roode bloemen. Hiervan stonden verschillende exemplaren in de kas der firma. Een volwassen exem plaar is bolvormig en tijdens den bloei zeer fraai. Katwijk aan Zee. Het etond gisteren niet in de krant. Maar het is toch een veelzeggend feit. Een schipper van een onzer loggers werd gisteren veroordeeld, omdat hij bij een averijtje op zee niet gezorgd had, dat cr „twee man te wacht" waren. Twintig gulden moet de man als boete betalen. Dat viel niet mee. De trawlvis- echerij levert toch al een heel 6ober be staan. Men vaart met 5 man aan boord om dat meer koppen de spoeling nog dunner maken- En als er dan van die 5 twee man de wacht zouden moeten waarnemen, schoot er voor de heele equipage geen oogenblik rust over. zoodat het gewoonte werd om één man te wacht te stellen. Maar de kantonrechter moet de wet handhaven Hij kan die onder sommige om standigheden zeer soepel toepassen, maar geconstateerde wetsovertredingen moet hij straffen. Rechtdoende veroordeelen. Zoo ook in dit geval. Doch waar het blijkt dat het bedrijf niet uitgeoefend kan worden door zoo weinig manschappen aan boord en de resultaten van het bedrijf meer „voïk" niet toelaten, is het dringend nöoddg dat de verschillende organisaties er een weg op vinden waardoor een en ander ten goede geregeld worde. Bij de politie alhier zijn eenige ver anderingen te vermelden. De age-nten Van Egmond en Van Vliet zijn aangewezen voor den specialen nachtdienst. De heer Van Vliet heeft echter bedankt om voor deze functie in aanmerking te komen. In diens plaats is thans benoemd en treedt heden in funche de heer Van Zut- phen, uit Amsterdam. Lisse. „Herwonnen Levenskracht", de vereeniging tot bestrijding der tuberculose, hield in deze gemeente een demonstratie-rit. Een rijk met groen versierde wagen loonde een kleine lijder met zijn verpleegster, voorafgegaan door een wagen met muzikan ten. De rijtoer werd door de geheele ge meente gehouden. Een groot aantal jonge dames zorgde voor den verkoop van bloempjes. Naar men ons mededeelde is er f 318 bijeengezameld. Gemeenteraad. Noordwijkerhoat. Voorzitter: burgemeester Van Iersel. Afwezig de heer L. M. v. Noort wegens ziekte (met kennisgeving). Ingekomen een schrijven van de firma J. J. van Meeuwen, inzake vergoeding voor een landweg in verband met den aanleg van den bitumen-weg. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van Ged St. inzake de plaatselijke bouwverordening. Nu is aan de orde, het punt, w®ar het in deze vergadering om gaat, n.L een voor. stel van B. en W. tot het leggen van een topeka-dek vanaf Piet-Gijzenbrug naar den Goo-weg (Jagershuis). De voorzitter zet dit punt uiteen, en doet uitkomen, dat Ged. Staten bereid zijn te bevorderen, dat door de Staten van Z.- H. 50 pCt. subsidie wordt verleend in de kosteD van reconstructie van dit wegvak. Tevens doet de voorzitter verslag van de kosten van onderhoud van dit wegvak. Spr. is van meening, dat op den duur de on- derhouds-kosten even groot zullen zijn, als nu het bedrag in eens bedraagt. Tevens worden we verlost van een grooten, stof- figen weg in de zomermaanden. De heer E. Oostdam Jac.zn. meent, dat de reconstructie van dit wegvak overbodig is. De weg is zeer goed berijdbaar en als binnenkort de hoofdweg klaar is, van NooTdwijk naar Bloemendaal, wordt be doeld wegvak grootendeels van het ver keer uitgesloten. De heer Langeveld stelt voor, om de ge meente Noordwqk om een bijdrage te ver zoeken. De heer Ru v^n Dijk vindt de kosten voor de gemeente van f 35000 een luxe-uit gaaf, die niet nójodig is. Ook die heeren Passchier, Geerlings, en A H. v. Noort zijn er tegen. - De heer J. v. Pareeren wil met den tijd meegaan en is voor het voorstel. Na eindelooze discussie wordt het voor stel in stemming gebracht en... verworpen. De heer Geerlings treedt daarna op als bemiddelaar en zegt: laten we vragen aan Ged. St. om eeD tegemoetkoming van 75 pCt. in de kosten in plaats van 50 pCt. Ook dit wordt afgestemd. Hierna stelt de heer Oostdam voor een dergelijke vergoe ding te vragen van 65 pCt. Hier wordt op ingegaan en besloten om deze tegemoetkoming in de onkosten aan Ged. St. voor te stellen. De voorzitter sluit hierna de openbare vergiadering, om over te gaan in een zit ting met gesloten deuren. Noordwijk. Loop der bevolking. Aangekomen personen. - M. C. Vink, dienst bode, Heemstede, Molensleeg 16. Ch. G. Unger, kruideniersbediende, Zierikzee, Zwa- nensteeg 4. C. M. Sweers, zonder, Amster dam, de Ruyterstraat 17. N. van der Plas geh. met D. M. van der Zwan, Katwijk, Schiestraat 19a. B. Glatthaar, dienstbode Amsterdam, Rembrandtweg 7. 11. J. M. Janson, Den Haag, Molenstraat 49. M. M. van Steijn, landbouwersknecht, Zoeter*- woude, Langeveld 17. Vertrokken personen. P. C. Reijneveld, kruideniersbed., Voorscholen, Leidscheweg 113c. J. E. Rijnhout, dienstbode, Den Haag, Kraneriburgerweg 25. J. Paauw en fam., arbeider, Rijnsburg, Moleneind 24a. A. M. Mooyekind .smidsknecht, Hillegom, Ambachlstraat 24. H. A. Kruckeberg en fam., ovenbouwer, Scholen, Cheribonstr. 23. Oegstgeest. Burger IStand. Ge boren: Riemer, z. v. A. van Til en H. G. Bouman. Bernard, z. v. W. C. Visser en N. Kriebel. Greta, d. v. L. v. Leeuwen en T. Geugjes. Gehuwd: F. G. Nijssen en G. C. M. Balk, beiden te Oegstgeest. W. Bonte, le Leiden en C. F. W. v. d. Mey, te Oegstgeest. J. A. J. v. d. Peet, le Voorschoten on M. A. v. d Geer, te Oegstgeest. P. Ooslerveer, ie Wassenaar en A. v. d. Geer, te Oegstgeest. Rijnsbnrg. Aan de Vliet heerschte giste ren eenige bedrijvigheid met h^t oog op de jaarlijksche paardenmarkt. Dit blijkt ook uit het grootere aantal woonwagens dan gewoonlijk, maar overigens blijkt wel, dat deze paardenmarkt, vroeger een evenement, in belangrijkheid afneemt. Wassenaar. De vereeniging „Draagt Elkanders Lasten" hield haar algemeene vergadering in het Wapen van Wassenaar. De voorzitter, de heer D. van Barneveid, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder dr. Van Praag, die meermalen reeds van belangstelling blijken gaf. Door den kassier werd een uitvoerig ver slag uitgebracht van hel financieel beheer. De inkomsten hebben bedragen: aan contri butie f 6574.40, aan intreegelden f 145, aan diversen f 112.15. De uitgaven: aan ver- plegingskoslen f 4543 (bijna f 2000 meer dan het vorig jaar), ziekenvervoer f405, incassokosten f 1003.24, salarissen f 175, diversen f 105.60. De reserve bedraagt thans f 4864.77. Verpleegd werden 106 personen over 1997 verpleegdagen. Het getal leden steeg van 1174 tot 1303. Devoorzitter bracht den kassier dank voor zijn gehouden beheer en meende te mogen constateeren, dat de vereeniging in goeden doen verkeert. Een der commissarissen bracht daarop rapport uit. Meerdere malen werden boeken en bescheiden van den kassier gecontro leerd en steeds werd alles in dé beste orde bevonden Geadviseerd werd den kassier ter zake van zijn beheer te ontheffen. Op voorstel van commissarissen werd daarop de vergoeding van secretaris en kas sier gebracht op f 100 en f 150. De voorzitter bracht commissarissen daarop hartelijk dank voor hun bemoeiin gen. Medegedeeld werd. dat hel bestuur nog geen regeling getroffen heeft omtrent de overname van leden van zusterverenigin gen. Een uitvoerige gedachtenwisseling ont spon zich hieromtrent, met het gevolg, dal het bestuur zal trachten een regeling te vinden, die zal voldoen en de vereeniging niet le zeer zal binden. Als bestuursleden werden daarop her- kozenkozen de heeren D. van Barneveid en J. van den IJssel, en als commissaris de heer H. Brouwer. Bij de rondvraag werden verschillende wenschen geuit. Zoo zou men gaarne zien, dat de vereeniging vol voor haar rekening nam ie meerdere verpleegkoslen in parti culiere ziekenhuizen, de kosten van ver bandmiddelen, enz. De voorzitter wees er op. dat dit niet kon. aangezien alle leden dezelfde rechten heb ben. Dr. Van Praag gaf het bestuur in over weging een eigen ziekenauto aan te schaf fen. De exploitatie behoeft niet duur te zijn, terwijl hij voor stalling reeds een plaatsje wist. De voorzitter wees er op, dat de uitgaven voor ziekenvervoer niet hoog zijn. Voor dit bedrag zou men geen auto kunnen cxploi- teeren. Hierna sluiting. LIJST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN, VAN WELKE DE AFZENDERS ONBEKEND ZIJN. BRIEVEN BINNENLAND. B. v. d. Berg, den Haag. Besselink, Doetinchem. Comm. Indeelingsdistrict, Den Haag. Directeur Hotel Promenade, Ubbergen. Directeur Rijwielfabriek „Wil- In het Stadion le Amsterdam vingen gisteren de wedstrijden om hel nationaal kampioenschap wielrennen aan. Leene wint met een wiel- lengte van Klaas van Nek. In den inzet: G. Leene dc nieuwe prof. kampioen van Nederland, korte afstand. helmina", den Haag. Mej. Eiketenboom, Rijptfetering. P. A. van Jaarsveld, Den Haag. J. G., post restante, Leiden. R. Juijnboll, Kampen. Kleinhans, den Haag. W. Kralt, Leiden. Mej. van Leeuwnen, Alfen J. A. Levert, Haag. R. J. Lim burg, Haag. Mank, Ter Aar. Gerrit Noordman, Leiden. Rijksbeurzen-Com missie, Den Haag (2 stuks). N. Spier, Den Haag. - Wed. A. Vuurens van Rijn, Leiden of den naag (2 stuks). De Vries Amsterdam. Winkel, Haag. BRIEFKAARTEN BINNENLAND. Naam onleesbaar, Schoten bij Haarlem. Mej. J. Boer, Leiden. P. Gans, Bever wijk. Schipper A. Joosten, Maastricht. Fam. Harlevelt, Den Haag. H. Kropff, Den Haag. G. P. Pranke, Den Haag. BRIEVEN BUITENLAND. W. J. Goenen, Nice. Directeur Olym- pia, Recklinghausen. H. Meijer, Essen. F. den Ouden, Calloa. Pastoor Swalus, Brussel. BRIEFKAARTÉN, BUITENLAND. A. Bohn Engelhardt, Londen. Naam onleesbaar, Dusseldorf. J. Erades, Ant - werpen. H. Goebel, Rheims. Laine, Paris. 2 Briefkaarten zonder adres. j Hieronder zijn ook begrepen stukken welke niet of onvoldoende gefrankeerd zijn. Overeenkomst nopens het gebruik van bereid opium. Per Koninklijke Boodschap van 26 Mei j.l. ,is bij de Tweede Kamer ingediend een ontwerp van wet strekkende lot goedkeuring van de Overeenkomst met bijbehoorend Pro tocol nopens liet gebruik van bereid opium, van 11 Februari 1925. Vergezeld daarvan gaat een tweede wetsontwerp tot voorbehoud der bevoegdheid tot bekrachtiging van het Verdrag, eveneens met bijbehoorend Proto col betreffende de vervaardiging en de be reiding van, alsmede den handel in verdoo- vende middelen van 19 Februari 1925. Dit verdrag is hét resultaat van de in het eerste stuk genoemde Tweede Opiumconferentie en is te beschouwen als eèn aanvulling en na dere uitwerking van de Opiumconvenlie van 1912. Uit de Memorie van Toelichting blijkt, dat bij de internationale besprekingen, welke gevoerd werden in den Volkenbond omtrent de toepassing van de Opiumconventie, dui delijk aan den dag trad een algemeen ver langen om, naast versterking en aanvul lingen van enkele bepalingen der Opium conventie, te komen lot betere en meer doel matige samenwerking lusschen de betrok ken landen bij de bestrijding van het mis bruik van verdoovende middelen. Als ge volg hiervan werden nog een tweetal con ferenties gehouden, waarvan de eerste zich bezighield met de bestrijding van het ge bruik van bereid opium Het resultaat van deze zoogenaamde Eerste Dpiiimconferentie is neergelegd in de Overeenkomst en het Protocol, welke beide stukken nu aan de Sta ten-Gene raai ter goedkeuring worden voorgelegd, alsmede in een slolacle. We zullen in deze bespreking nagaan de verschillende bepalingen omtrent de wijze, waarop in die landen, waar het gebruik van bereid opium nog beslaat, de invoer, de be reiding en den verkoop van opium moet ge schieden. Als voornaamste middelen wor den hierbij voorgesteld, dat de invoer van ruw en bereid opium verboden is, zoomede, dat het gebruik van bereid opium niet zal mogen leiden tol het verechaffen van voor deel aan particulieren-, verder blijkt, dat hier uitsluitend sprake zal kunnen zijn van een staatsmonopolie, zooveel mogelijk onder eigen beheer. Nederland onderteekende de beide overeenkomsten door zijn afgevaar digden Mr. W. G. van Wetium, oud-Hoofd van hel Departement der Opiumregie in Ne- derlandsch-Indië. mr. A. de Kat Angelino, secretaris voor Chineesche aangelegenheden bij het N.-O.-I. Gouvernement en dr. J. B. M. Coebergh. Hoofd-Inspecteur van den In- dischen Openbaren Gezondheidsdienst. Zal dus Nederland, als deze wetsontwerpen zijn aangenomen en bekrachtigd, zichzelf ver plicht hebben tot nakoming der desbetref fende bepalingen, de momenteel in NedeT- landsch-Indië in deze materie geldende voorschriften behoeven geen wijziging te ondergaan, daar de regelen der overeen komst parallel loopen met onze Indische voorschriften. Het wil ons voorkomen, dat dit feit een niet gering compliment inhoudt voor onze regeling inzake den invoer, de bereiding en den handel in opium. Artikel I der overeenkomst dan bepaalt, dat de invoer, de verkoop en het in omloop brengen van opium een staatsmonopolie zal wezen, terwijl dat recht van den slaat niet mag worden verpacht, afgestaan of overge dragen. Niet anders de vervaardiging van bereid opium, bestemd voor den verkoop, met dion verstande: zoodra de omstandig heden het zullen toelaten. In die streken, waar de bestuursoverheid een doeltreffend toezicht kan uitoefenen, zal de regeering een proef nemen met hel stelsel, waarbij de personen, die gebruikt worden voor den ver koop in hel klein en bij hel in omloop bren gen van opium, bezoldigd zullen worden met een vast salaris en niet met provisie, overal elders is voor den verkoop noodig een vergunning van de Regeering. Niet alleen is de tocganj^tot de opium kitten. wier aantal, evenals dat der gele genheden, waar opium in het klein ver kocht wordt, zal worden beperkt, maar ook de «perkoop van opium aan minderjarigen is verboden, terwijl de contracleerende lan den (hel Brilsche Rijk met Britsch-Indië, China, Frankrijk, Japan, Nederland. Portu gal en Siam) beloven alle mogelijke maat regelen le zullen nemen, teneinde te voor komen, dat de gewoonte van opiumrooken onder minderjarigen zich uitbreidt. Nog ver der gaan de pogingen lot bestrijding Van het opium-gebruik, want door middel van onderricht in de scholen, het verspreiden van geschriften als anderszins zal de bevol king gewezen worden op het nadeelige van het opiumgebruik. Jammer, dat aan deze zoo goede en nuttige bepaling een clausule is toegevoegd in het desbetreffende artikel VII: „tenzij zij met het oog op den bijzon deren toestand in die gebieden zoodanige maatregelen ongewenscht oordeelen". De algemeenheid dezer beperking, die het aan iedere mogendheid toestaat om zonder ad vies of toestemming der mede-contractee- renden dié bestrijding te slaken of niet to doen plaats hebben, komt ons inderdaad hoogst bedenkelijk voor. Eensgezinder zijn de mogendheden, waar het betreft de bestrijding van den smokkel handel. Zoo verbinden zij zich elkander bij te staan in haar pogingen om le "komen lot de onderdrukking van dien handel, zoowel door middel van rcchtstreeksche uitwisse ling van gegevens en van inzichten tus- schen de hoofden van de betrokken diensten als door de overweging van de mogelijkheid om maatregelen te nemen om ongeoorloofde handelingen strafbaar te stellen, die door een persoon, in het gebied van de ééne mo gendheid wonende, in dat van een andere worden gepleegd. Bovendien zullen zij alle moeite doen om alle mogelijke gegevens le verkriigen omtrent het aantal opiumrookers. Die gegevens worden dan ter publicatie medegedeeld aan den Secretaris-Generaal van den Volkenbond. Hebben we tot dusverre twee Opiumcon ferenties gehad, we zullen er nog meer krij gen. want in artikel 12 is bepaald, dat pe riodiek samenkomsten zullen plaats vinden, waarop de toestand te dezen opzichte zal worden onderzocht. De eerstvolgende bijeen komst zal uiterlijk in 1929 plaats vinden. Het spreekt vanzelf, dat deze overeen komst niet van toepassing is op opium uit-, sluitend bestemd voor geneeskundige en wetenschappelijke doeleinden. Wat nu de uit- en doorvoer betreft, i9 bepaald, dat uit die landen of bezittingen, waar de invoer van opium, bestemd om ge rookt le worden, in stand gehouden wordt, uitvoer van ruw of bereid opium verboden is, evenals de doorvoer of het overschepen van bereid, terwijl die van ruw slechts zal mogen plaats vinden, wanneer de lading gedekt wordt door een invoercertificaal. af gegeven door het land van invoer, zoo dit land geacht wordt voldoende waarborgen te bieden legen de mogelijkheid van "onge oorloofd gebruik. Ten slotte de mededeeling, dat de over eenkomst slechts van toepassing is op de bezittingen en gebieden in het Verre Oosten van de Verdragsluitende Mogendheden, met inbegrip van de paclUgebieden en onder protectoraat staande gebieden, waarin diet gebruik van bereid opium tijdelijk geoor loofd is. In het Protocol verbinden de verdragsta ten zich om. zoodra de Volkenbond heeft beslist, dat de productielanden gezorgd heb ben voor de noodige maatregelen orn den onwettigen uitvoer van ruwen opium le be letten. dan te komen tot een vermindering van het gebruik van bereiden opium zóó, dat binnen 15 jaar na die beslissing dit ge bruik zal zijn verdwenen. De regeering van Brilsch-Indië heeft thans reeds met instemming van den mi nister voor Indië besloten, dat binnen een. tijdperk van tien jaar de uitvoer van opium voor- andere dan medische doeleinden zal ophouden. Te beginnen met 1927 za! te dien einde de uitvoer van opium jaarlijks met 10 pet. worden verminderd, zoodat de laat ste uitvoer in 1925 zal geschieden. Gedurende dit tijdperk zat de opium rechtstreeks worden verkocht aan de regee- ringen in de invoerende landen. De open bare verkoop van opium le Calcutta is trou wens reed9 op 7 April 11 opgehouden.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9