No. 20327. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 21 Juni Tweede Blad Anno 1926. BINNENLAND. RADIO-PROGRAMMA. FEUILLETON. Het Ondergrondsche Syndicaat De Koninklijke familie in Zwitserland. Uit Genève meldt men aan de „N.R. Crl." Naar ik verneem, is hei de bedoeling van tmze Koninklijke familie, aan hei einde de zer maand of in de eerste dagen van Juli in Zwitserland aan te komen en dan gedu rende ^ongeveer een week in Bcalenbcrg verblijf te houden. Beatenberg is een fraai gelegen en rustig hoteldorp boven het meer van^Thun en ligt op een hoogte van ruim elfhonderd meter, met een schitterend ge zicht op de sneeuwbergen van het Berner Oberland. Officieele berichten. Bij Kon. besluit is aan I. Hovy op rijn verzoek met ingang van 2 Augustus 1926 eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te SHedrecht; is aan mr. \V. Kotff, op zijn verzoek met Ingang van 1 September 1926 eervol ont slag verleend als president van het ge rechtshof te Leeuwarden, onder dankbe tuiging voor de gewichtige, door hem in verschillende rechterlijke betrekkingen be wezen diensten, en zijn benoemd tot pre- lidont jhr. mr. J. J. A. Quintus, thans vice- president, en tot vice-president mr. J. J. Croles, thans raadsheer; zijn dr F. A. F C. Went, hoogleeraar aan do rijksuniversiteit to Utrecht, voor- fitter van do afdeeling natuurkunde der kon. Academie van Wetenschappen, en dr. H A. Brouwer, hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool te Delft, benoemd tot gedelegeerden van de Nederlandsche re- geering bij het van 27 October—9 Novem ber 1926 te Tokio te houden derde Pan- Parific Sciente Congress. Het Nederl.Duitsche verdrag, Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, hou dende goedkeuring van het verdrag tot aan vulling van het Nederlandsch-Duitsche verdrag van handel en scheepvaart van 31 December 1851, met daarbij behoorend pro- locol, en van het Nederlandsch-Duitsche douane- en credietverdrag, met bijlage, en daarbij behoorend protocol, beide op 28 November 1925 te Berlijn tusscben Neder land en Duitschland gesloten. Algemeen belreurde men hel in hooge mate, dat het onderhavige ontwerp zoo laat is ingekomen. De ministeneele crisis kan tiet als verontschuldiging daarvoor worden aangevoerd. In geen geval had de regeering met de indiening mogen wachten, toen haar gebleken was, dat de voorkeurslarieven op ie Duitsche spoorwegen zeer kort na de ratificatie van liet tractaal zouden vervallen. Vrij algemeen was men van meening, dat dit tractaal in vele opzichten voor Ne derland onbevredigend is. Voor den tuin bouw en de zuivelproducten moge iels zijn bereikt, voor industrie- en vervoerwezen is Tij wel niels verkregen. Nederland verbindt zich lot velerlei nauwkeurig omschreven prestaties» 'crwijl ie wederpartij zich zoo weinig mogelijk vastlegt, en slechts vage beloften doel om trent toekomstige welwillende gezindheid. Men ontveinsde zich niet, dat deze houding hier te lande ernstige ontstemming heeft gewekt. De vraag werd daarbij gesteld, of wellicht Duitschland nog door invoerverbo den en verder gaande specialiseering in de tariefposten dit tractaat kan ondermijnen. In ieder geval achtte men het gewenscht, dat zulks bij nader protocol onmogelijk zal worden gemaakt, en dat daa-rbij ook de toezeggingen, die Duitschland wensclit te doen, worden vastgelegd. Dat zoo geringe resultaten konden worden bereikt, werd door vele leden geweten aan de wijze, waarop de onderhandelingen zijn gevoerd. Andere leden meenden, dat on gunstige resultaat te moeten wijten aan onze handelspolitiek. Zij achtten deze on juist, omdat wij daardoor economisch weer loos staan, en niel3 hebben aan te bieden. Verscheidene leden waren voorts van oordeel, dat uit het sluiten van het douane- en credietverdrag blijkt, dat het beginsel, waarop de Nederlandsche traclatenpoliliek berust, niet meer beantwoordt aan de eischen des tijds. De basis van wederkeerig- heid werd tot dusverre door Nederland niet aanvaard. Verscheidene leden, die wel is waar van ooïdeel waren, dat de bereikte resultaten onvoldoende waren, waren van oordeel, dat desniettemin het verdrag behoort te worden geratificeerd, omdat althans de voor den land- en tuinbouw verkregen resultaten ni°t onbelangrijk zijn. Algemeen betreurde men het, dat (en aanzien van den invoer van steenkolen niet meer is bereikt. Vele leden betreurden het, dal de regee ring voorstelt de loopende credietverleenmg aan Duitschland met 7 jaren te verlengen, en bovendien de rente te verlagen. Men achtte het noodzakelijk, dat de regeering uitvoerige inlichtingen zal geven over alles, wat voor de behandeling van het crediet verdrag van belang kan zijn. Bij de ver lenging van het crediet, zoo werd voorts betoogd, had in ieder geval moeten worden gepoogd, verbetering van de voorwaarden te verkrijgen. Sommige leden meenden ver der, dat de renteverlaging ongemotiveerd i*. Door vele leden werd het betreurd, dat ten aanzien van de uilzonderingstarieven op de Duitsche spoorwegen niet meer resul taten zijn bereikt. Prov. Staten van Zuid-Holland. Ged. Stalen van Zuid-Holland hebben aan de Stalen dier provincie ter goedkeuring aangeboden de rekening wegens de pro vinciale inkomsten cn uitgaven over het dienstjaar 1924, waarbij de inkomsten wor den vastgesteld op f 5.717.502,46 en de uit gaven op f5.576.698,08. Het batig saUdo bedraagt derhalve f 140.804-,38. Ged. Staten stellen voor, in den vervolge aan het personeel van den Provincialen Waterstaat kosten wegens aanslagen als forens, indien en voor zooverre deze door den dienst veroorzaakt zijn, te vergoeden. Ged. Staten stellen verder voor, ten laste van de provincie een geldleening aan të feaan tot een bedrag van ten hoogste f 7.200.000 (zulks in verband met de ramfng van de uitgaven ten laste van den buiten gewonen dienst van de begrootingen 1925 cn 1926 en van de onttferp-begrooting 1927 tegen een rente, door Ged. Staten bij de uitschrijving der leening, in eens voor hel' geheel dan wel telkens voor een gedeelte, te bepalen. Baron Van Wijnbergen. Mr. A. baron van Wijnbergen heeft het St.-Antoniusgasthuis te Utrecht, waar hij een operatie heeft ondergaan, geheel her steld verlaten. Nederlandsch Instituut voor Volkshuis vesting en Stedebonw. Zaterdag werd in het gebouw Heystee te Amsterdam de jaarvergadering geopend van het Ned. Inst, voor Volkshuisvesting en Ste- debouw onder voorzitterschap van den heer H. P. J. Bloemers. Het jaarverslag over 1925, de rekening en verantwoording over 1925 en de begrooling over 1926 werden goedgekeurd. In plaats van den heerE. Kupers- werd als lid van het bestuur gekozen de heer C. Wouden burg, lid van den gemeenteraad van Am sterdam Vervolgens werd aangevangen met de be handeling van de prae-adviezen van de hee- ren jhr. M. J. I. dc Jonge van Ellemeet, en J. J. Palsma over de vragen: Is het wenschelijk en mogelijk een regel matige productie van arbeiderswoningen, overeenkomstig de behoefte in de naaste toekomst te verzekeren? Zoo ja, welke mid delen moeten dan worden aangewend om dit doei te bereiken? Moet ten deze onder scheid worden gemaakt tusschen groote steden, kleine steden en landelijke gemeen ten? Bond van technici. De Alg. Bond van Technici en Opzicht- houdend Personeel heeft vergaderd onder leiding van den heer F. v. d. Walle. Er zijn thans 8 afdeelingen met ongeveer 300 leden, n.l. te Rotterdam, Den Haag, Amsterdam. Dordrecht, Nijmegen, Gelder- malsen. Ridderkerk en Leiden. Na een uitvoerige discussie over zaken van internen aard zijn statuten en regle menten vastgesteld. Tot leden van het hoofdbestuur zijn ge kozen de heeren H. van Enten (Den Haag), voorzitter, W. C. Mommen (Don Haag), penningmeester, H. v. d. Graaf (Rotterdam) P. Koekkoek (Rotterdam), G. de Graaf (Dordrecht) en H. Tielink (Haarlem). Met algemeene stommen is besloten lot aansluiting bij het N. V. V. De Topa geopend. Zaterdagmiddag is in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam geopend de tentoon stelling op het gebied der openbare cn particuliere bedrijfsadministratie. De voorzitter der Vereeniging van Amb tenaren bij de Gemeente-Financiën, C. J. M. Kroon, gemeente-ontvanger van Gouda, sprak een kort woord ter inleiding. Daarna nam dr. Posthuma, voorzitter van de Ned. Mij voor Nijverheid en Han del, het woord en verklaarde de studie tentoonstelling voor geopend. De Wegenbelasting. De Nederlandsche Bond van aulobus- dienst-ondernemers heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend naar aanlei ding van het ontwerp-Wegenbelasting. Adressant verzoekt aan de Kamer het daarheen te leiden, dat: a. autobussen een tarief van wegenbelas ting worde opgelegd, welke in een meer zui vere verhouding staat tot de tarifieering der andere in het ontwerp wet belaste we- gengebTuikers, en welk tarief rekening houdt, dat autobussen voor het interlocal vervoer, volgens hun aard en het gebruik van den weg, vallen onder de rubriek en het tarief van personenauto's; b. autobussen worden vrijgesteld van per- soneele belasting; c. de heffing van staangelden voor auto bussen, voor het als standplaats in gebruik nemen van een gedeelte van den openbaren weg, voor zoover gemeenten het hebben noo- dig .geoordeeld, deze gelden als gemeentelij ke belastingen of als „voorwaarden tot het innemen van standplaatsen voor openbare middelen van vervoer", te moeten heffen, zonder den ondernemers eenig profijt voor deze gelden aan te bieden, tenzij als betrek kelijk geringe kosten voor z.g. precario aan gemerkt, met het ingaan van de wegenbe lasting teniet te doen; d. dat autobussen, alleen in gebruik op een weg of wegen, waarop geheel of ge deeltelijk voorkomen op eenige wegenüjst, geheel of gedeeltelijk worden vrijgesteld van wegenbelasting, naar de verhouding waarop de weg of wegen waarop tol wordt geheven, staat of staan tot de gehecle leng te van het betreffende autobus traject, e. dat, onder de „bijzondere gevallen", be doeld in art. 5 lid 4 van het ontwerp van Financiën ook gnogen gerekend worden autobussen, die aan doel en strekking van genoemd lid, betr, liet weggebruik kunnen beantwoorden. f. dat autobussen, die slechts dienen voor reserve om in te vallen bij defect of in revisie zijn van de rijtuigen van den ge wonen dienst, niet vallen onder deze be lasting en, voorzooverre zij ook gebruikt worden voor vervoer van gesloten gezel schappen slechts 1/4 van de voorgenomen belasting betalen. g. dat autobusbedrijven v. openbare licha men, die zich toeleggen op interlocaal ver voer, of op 't te huur aanbieden der mo torrijtuigen, anders dan als openbaar middel v. vervoer niet vallen ond. art. 6 lid c. ont werp wet betr. vrijstelling wegenbelasting. Het Nederl. Meisjesgilde. Deze vereeniging vergaderde te Rotter dam onder voorzitterschap v. mevr. dr. L. Mail lette de Buy WennigerHulsebos. Het jaarverslag over 1925 werd goedge keurd. Er blijkt uit een gestadige groei. Op uit, December waren 1175 meisjes aan gesloten. Uit de rekening blijkt, dat de ontvang sten f910.50 hebben bedragen; het batige saldo is f 140.50. Als plaats voor de volgende vergadering werd Amsterdam gekozen. Bij de verkiezing van leden van het hoofdbestuur bestond alleen verschil van inzicht aangaande de bezetting van den post van secretaresse. Herbenoemd of be noemd werden de dames Wenniger, Wy- nandts Francken, de Balbian Verster-Bol- derhey, Hamaker-Beyerman, Redeke-Hoek, Seyp-Evenwcl, Duyvendak-Ligtvoet. Tot secretaresse werd benoemd mej. Piepers te Bilthoven; tot penningmeesteresse mej. A. de Haas te Rotterdam. Een telegram van hulde werd aan H. M. de Koningin gezonden. Nog tal van huishoudelijke aangelegen heden werden afgehandeld en een referaat gehouden. Christen Jonge Vrouwen-Bond. De Christen Jonge Vrouwen-Bond heeft zijn jaarlijksche vergadering gehouden te Utrecht. De^vergadering werd bijgewoond door 115 leden, vertegenwoordigende 26 afdeelingen. De bidstond, voorafgaande aan de vergadering, werd geleid door mej. Lui- lingh presidente der afdeeling Amsterdam, naar aanleiding van Psalm 62 19. De bondspresidente, jonkvr. De Savornin Loh- man, leidde de vergadering. De jaarverslagen van de secretaresse en de penningmeesteres werden uitgebracht, vervolgens het verslag over het bondsse- crelariaat voor Indië, het Zcndingszuster- fonds en het Liefdefonds. Jonkvr. W. baronesse Van Lynden werd als lid van het hoofdbestuur herkozen. Mej. J. Engelberts gaf een overzicht van het ontstaan en den arbeid van de Federatie van «Chr. Vereenigingen van en voor vrou wen en meisjes. In de middagsamenkomst hield de bondspresidente een Bijbelbespreking over Joh. 15 14. Daarna vertelde de bond9- zendingszuster, zuster Land, over haar werk in Sonder (Minahassa) en hield de heer Van Hulzen, uit Utrecht, een rede over: de klcurenboog onzer taal. Democratische Partij. Zaterdagmiddag is te Amsterdam de vijfde jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van de Democratische Partij. De voorzitter, prof. Heeres, herinnerde er in zijn openingsrede aan, dat het in die vijf jaren nog niet gelukt is vertegenwoordigers te krijgen in het parlement en in de Prov. Staten. Wel is dit gelukt in verschillende gemeenteraden. Spr. herinnerde er voorts aan, dat van de vele kleine partijen, de De mocratische partij een der weinigen is, welke is blijven bestaan. Verder wees spr. er op, dat hetgeen door de Dem. Partij wordt gedaan de aandacht heeft. Ieder leider van welke politieke partij van thans weet, dal, als en voorzoover hun hoofdbeginsel wordt verwezenlijkt, het ge daan is met de tegenwoordige partijen, dat althans deze zichzelf in hun eigen formatie dienen te herzien. Spr. stond hierbij zeer uitvoerig stil. 75-jaiig bestaan Hoenderloo. Hoenderlo heeft zijn 75-jarig bestaan her dacht. Aanwezig waren o.m. Prins Hen drik, minister Donner, oud-miaister De Visser, de commissaris der Koningin in Gelderland, het Kamerlid mej. Katz, ds. Heldring etc. Mr. H. de Bie, voorzitter, hield een ge dachtenisrede. waarna nog sprak de heer A. J. da Cost-a, uit Amsterdam, als voor zitter der Jubileumscommiseie. Hij over handigde den voorzitter een lijst van 997 schenkers benevens een cheque tot een be drag van f 38.374.86, terwijl nog een bedrag van f 1000 en 11 obligaties zullen volgen. Het totale bedrag is plm. f 41.000. Het bestuur is geheél vrij om aan dit bedrag een bestemming te geven; alleen ten aanzien van enkele giften zijn bepaalde wenschen geuit. Namens de Bazaar-commissie te Apel doorn, deelde mej. A. Schock mede, dat deze commissie een bedrag van f 3600 kan afdragen. Vervolgens spraken minister Donner cn oud-minister Do Visser. Namens het personeel sprak de hoofdop zichter, de heer C. Tims, woorden van dank tot het bestuur, terwijl hij namena aflen een huisorgel voor de eetzaal aanbood. Namens de ingezetenen van Hoenderlo sprak vervolgens ds. Meijer. Ook in Hoenderlo bestaat een jubileum commissie n.1. zijn vtouw en spr. en namens deze commissie kan hij toezegging doen van een geschenk van 100 paar kousen. Namens de oud-verpleegden bood de heer J. Kloosterman te Amsterdam een bedrag aan van f 100 voor den aanleg van een vruchten tuin, terwijl spreker een ontwerp daarvoor in lijst aan den voorzitter aan bood. De directeur, de heer Ierahoff, sprak daarna het slotwoord. Verder was het dien dag feestdag. Uit de schoenindustrie. ,,De Schoenindustrie" deelt mede, dat ingevolge een besluit der werkgevers in h^t schoenmakersbedrijf de prijzen van schoei sel cn reparaties met 15 pet. zullen worden verhoogd De loonen der werknemers zul len met 10 pet. worden verhoogd wegens stijging van den levensstandaard. De ex-Duitsche keizer en zijn gemalin brachten Zaterdagmiddag een bezoek ten paleize Soestdijk, aan H. M. de Koningin- Moeder. De audiëntie van den Minister van On derwijs zal Donderdag niet plaats hebbeu. VOOR DINSDAG 22 JUNI. Hilversum, 1050 M. 12 uur: Polilie- bcr- 5.00C.30: Vooravondconcert door het H. D O.-orkcst G.307.30: Engel- sche les door mr. Fred Fry 7.00: Politie ker. 7-45 cn 10.00: Pcrsber. 8 10 10.30: R.-K. Radio-Omroep. Het Devcnter- sche dameskoor „Inter Nos", o. I. v. den heer Willem v. Bruggen, organist en mu- ziekleeraar. De heer A. B W. Langenberg Jr., piano; mevr. Sophie Nuwenhuis-v. d. Hijst, uit Amsterdam, declamatie. 1. Abend- lied, Krug (piano); 2a. Salvum fac regem, Sacchini; b. Elfendans, Rovaart (Dameskoor i capelln); 3a. Jonge liefde, Man; b. Ze wis-' len bet wel, Diamant (mej. L. Menbna, sopraan); 4 Avondcantale, Cath. v. Rennes (dameskoor met alt-solo mej. F Kersten); 5a. Agnus Dei, Mozart; b. Het Schipperinnike, Zweers (tnej. C. Ensing. sopraan); Ca. Bloe- menlicd, Hubert Cuypers; b. Ave verum, W. van Bruggen (dameskoor); 7a. Lenz, Hildach; b. Panis Angelicus, C. Franck (mej. M. Bloemink, sopraan). 8. Gebed, Handel (Dameskoor). 9a. Baccarole, Kücken. b. Icb denke dein, Kücken (Duo). 10a. Rondedans, b. Cupidootje, c. Te Kieldrecht. Alle van Röntgen (Dameskoor). 11. Frühlingslied, Pe terson Berger (piano) 12a. Van Hoilebioks- kens. Pol de Mont, b. Pietjen op den Pere boom, Guido Gezelle, declamatie. 13a. Het Kerksken, Felix Timmermans, b. Judeke en zijn laatste Kertsoffer, Ant. Thiry (decla matie). Daveniry, 1800 M. - 11.20—1.20: Het radiokwarlet en solisten (contra-alt, tenor, viool) 1.202 20Orgelconcert door mr. Lewis M. Jones van de St. Lawrence Jewry 3.35: Schoollezing- Elementary music 4 20: Tijdsein. Speech van mrs. Baldwin bij de overhandiging van het radioloestel voor het Kings college Hospitaal 4.35: Muziek van het Marble Arch pavilion 5.35: Kin- defuurlje 6.20; Dansmuziek 7.20: Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Fran- sehe lezing 7.45: Pianosonates van Beet hoven door E. Isaacs 8 uur: Causerie 820: M. Watson, liedjes. Muziek van het New Verrey's restaurant. K. Sterne, tenor 9.50: Weerber., nieuws. 10.20: Vijf Engelsche volksliedjes door koor. 11.20— 12.20: Dansmuziek. Parijs* „Radio-Paris", 1750 M. 12.58; Concert Lucien Paris (piano, viool, cello) 5.50: Concert, J. Joly, viool, M. Camot, piano, L. Radisse, cello 8 50: Concert. Königswüslerhausen, 1300 M. 8.50 „Du mein Berlin....", een spel der golven van H. BrennerL Orkest en solisten Brussel. 486 M en Antwerpen, 265 M 5.20: Orkestconcert 8.20: Speciaal con cert 8.50: Lezing 9.2010.20: Concert Munster, 410 M. 1.352.50: Orkest- concert 4.05: Vertellingen 4 25: Le zing: Obslgenusz und Gesundheid 450: Kamermuziek G.35: Spaansche les 7.20800: Ilaliaansche les 8.20: Puc- cini-avond 9.20: Declamaties door Resi Langer 10.40; Sportnieuws Door Mrs. C. N. WILLIAMSON. Nederlandsche vertaling van Ada van Arkel. 29) „Ik ik geloof niel, dal ik dat kan doen, hoewel er, voor zoover het lady Viola Rayne betreft, bijna niels ie vertellen is," antwoordde Sheila. „Wat? Weigert u iels te zeggen?" riep mr. Mc. Kinnon uit, en zijn boosheid begon weer op te komen. „Ik heb één keer een boodschap, een absoluut onbeduidende boodschap van kapitein Derby aan lady Viola, die hij al lang kende, overgebrachi." „Is dat alles op uw woord van eer?" „Eigenlijk wel." „Dal is geen voldoend antwoord." „Het spijt me erg. maar ik vrees, dal ik il geen beter anlwoord geven kan." „Dan spijt het me zeer, juffrouw Douglas, li te moeten zeggen, dat ik erg in u teleur gesteld ben." „Wilt u liever, dat ik wegga?" vroeg het meisje, haar best doende haar slem zoo Vast mogelijk te doen klinken. Mr. Mc. Kinnon had niet bedoeld, dat het lot dit uiterste zou komen. Sheila's werk Wa3 uilstekend, boven verwachting goed, en iedereen in het holel, die zij geholpen had, mocht haar graag. Zij was een echte dame, door geboorle en manieren, zag er aantrek kelijk uit en de directeur van het Gientorly- holel vreesde, dat hij onmogelijk een zoo Seaihikie elenografe zou terug kunnen krij- 'en, Maar de discipline in het hotel moest gehandhaafd Wijven, het meisje moest niet denken, dat zij kon vergeten, waar haar plaais was, zichzelfve mengen in de liefdes histories van de gaslen en na zich zeer indiscreet te hebben gedragen er af kon komen met een simpele berisping, nadat zij geweigerd had zich ie verdedigen. Hij stelde haar diensten zelf te hoog op prijs, dan dat hij op zijn eigen initiatief haar zou hebben ontslagen, maar nu zij eigenlijk zelf haar ontslag had ingediend, kwam het hem niet in overeenstemming met de waardigheid van zijn beroep voor om te zeggen, dat hij ondanks alles toch wilde, dat zij bleef. „Ik moet natuurlijk eischen, dal u of een afdoende verklaring geeft, of uw betrekking hier neerlegt," zei hij eindelijk. „Maar ik hoop nog steeds, dat u alles will overleggen en ik geef u tijd lol morgenochtend om er over te denken „Dat zal niets helpen, mr. Mc. Kinnon," zei Sheila bedroefd. „Ik ken mezelve en ik weet, dat ik morgenochtend niels meer kan zeggen, dan ik nu gedaan heb, behalve dat ik niets gedaan heb, dat verkeerd scheen." „O, maar u moet mij toeslaan te beoor- deelen of hef verkeerd was of niet," ant woordde hij. „Dan ik merk, dat u liever heeft, dat ik wegga. Zal ik dadelijk heengaan of „Zeker niet," vie! mr. Mc. Kinnon haar beslist in de rede. „Ik kan niet opeens zonder iemand blijven, die uw plaais in neemt. nu in het volle seizoen. Munro heeft al meer dan genoeg te doen en mijn handen zijn ook overvol. Ik zal u uw ontslag laten vragen, juffrouw Douglas, daar uw werk goed is geweest en ik u niet in uw verdere carrière wil benadeelen meer dan nocdig is. Zegt u met veertien dagen op. Ik kan in dien tijd iemand anders zoeken en ik ver wacht. daf u in dien tijd absoluut discreet zult zijn in uw omgang met de gaslen van het hotel. Nu zal ik u vandaag niet langer noodig hebben. Goeden avond, juffrouw Douglas „Goeden avond. En ik geloof, dat ik u bedanken moet. Ik geloof, dat u het vrien delijk bedoelt," zei Sheila. „Ik wou, dat ik dat kon, als u het me maar mogelijk maakte," antwoordde de directeur. Er bleef niets meer voor haar te zeggen of te doen over, en het hoofd buigende om haar tranen te verbergen, verliet zij de kamer Lady Marsden had ten slotte toch gewon nen. Opeens werd het haar duidelijk, dat de oudere vrouw haar de vriendelijkheid en voorkomendheid, waarmede mr. Carrington haar behandeld had, niet kon vergeven. Van het begin af aan, toen zij gedwongen was geweest plaats te nemen in den coupé, dien lady Marsden voor zichzelve en haar ge zelschap had willen reserveeren, had zij ongemotiveerd een hekel aan haar gehad. De vriendelijkheid van Carringtor voor haar als zijn secretaresse en haar bekend heid met kapitein Derby hadden dat gevoel versterkt; maar de climax was vandaag ge komen met de uitnoodiging van mr. Car rington om in zijn auto uit te gaan als zijn en lady Viola's gelijke. Dat had haar op een ander standpunt gesteld. Zij was nu niet langer alleen, maar de secretaresse, zij was ook de vriendin, en lady Marsden had voor nieis teruggedeinsd om haar kwijt te raken. In zekeren zin was de vijandschap van een vrouw van de wereld tegen een een voudig machineschrijlsterlje een compli ment. maar Sheila was niet in de stemming nm de zaak uit dat oogpunt te beschouwen. Zij was diep ongelukkig, half vernederd en durfde de toekomst niet onder de oogen zien. Mr. Mc. Kinnon was zoo hoHelijk ge weest haar toe te staan haar ontslag te vragen, maar het was bijna even erg alsof zij na één proefweek in hel Glentorly-Hotel was ontslagen, want na al wal er gebeurd was, zou de directeur haar zeker geen on verdeeld gunstig getuigschrift geven. Mor gen zou hij waarschijnlijk naar het agent schap sohrijven en zeggen, dat juffrouw Douglas niet voldaan had, en vragen iemand anders in haar plaats te willen sturen. Wat een tegenstelling met haar hoog gespannen verwachtingen en de bemoedi gende opinie, die juffrouw Brown over haar bekwaamheden had gehad I Het is waar, men had haar gezegd, dat zij te jong was, maar zij was van plan geweest te toonen, dat die meening een vergissing was. O, zij had zoo haar best willen doen, en zij ge loofde, dat zij slaagde. Zij haid zich zoo dapper gehouden als zij kon, ondanks aile vreemde en akelige ondervindingen, in de hoop het succes te behalen, waarnaar zij streefde, en nu was dit haar belooning voor allesl Al deze gedachlen gingen haar door het Hoofd, toen zij de kamer van mr. Mc. Kinnon verliet. Zij liep met gebogen hoofd in de hoop niemand te zullen zien, dien zij kende, en snelde de hall door, die nu bijna leeg was, daar men zich voor het diner aan het kleeden was. Plotseling, toen zij een van de vele gangen insloeg, bolste zij tegen iemand op, die juist de trap afkwam, die zij wilde opgaan. „Pardon," zei ze haastig en keek onwillekeurig op. Deze gang was half verlicht, maar aan den voet van de trap stond een bronzen beeld in wapenrusling, dat een lamp vasl- hield, en hel licht van die lamp viel op het gezicht van den persoon, tegen wien zij wa» aangeloopen. Mei een lichten kreet deinsde Sheila terug, want hel gelaat was hetzelfde, dat zij in haar kamer had gezien, in den glans van hel geheimzinnige maanlicht. Een seconde keken de oogen, de tè schil ferende oogen, in de hare met een scherpen en eigenaardig doordringenden, bijna ver schrikten blik. Toen boog de lange man vluchtig, mompelde iets in antwoord op haar excuus en ging voorbij. Sheila stond stil, half en half geneigd hem te volgen, maar het toch niet durvend; want er was geen twijfel aan of dit was een man van vleesch en bloed, en gem geest. Hij was modern gekleed en verdween niet alsof hij door den muur gleed maar wandelde rustig, al wa3 het wat vlug, ie gang door. De trekken geleken evenveel als vroeger op die van kapitein Derby, maar nu zij die bij beter licht gezien had, moest Sheda zichzelve bekennen, dat hel moeihjk aan te nemen was, dat deze man een vermom ming droeg. De korte puntbaard leek abso luut echt en het gezicht was veel ouder dan dat van kapitein Derby. „Wie kan hei zijn?" vroeg zij z:ch a.. „Is het een gast uit het hotel? Dan is het al heel merkwaardig, dat ik zijn gezicht nooit eer heb gezien bijna onmogelijk. Toch moet hij al eenigen tijd in huis zijn geweest of dicht er bij, want hel ;s bijna een week geleden, dat hij uil den muur in mijn kamer kwam. Nu ik hem weer gezien heb, want hij moet dezelfde zijn, ik kan mij niet vergissen wordt die verschijning nog geheimzinniger. Ik moet er achter komen wie het is,"

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5