AGENDA. BUITENLAND. Donderdag. In den Vergulden Turk. Jaarvergadering Lcidschc Kunstkring voor Allen. 8 1/4 uur. Boskoop. Nat. Piocnentenloonslclling. Van 9 uur voorm. tot 11 uur nam. Vrijdag. Patrimonium: Ledenvergadering Vereen, „llulp in de Huishouding". 8 uur. Boskoop, Nat. Pioonenlentoonstelling. Van 9 uur voorm. lol 11 uur nam. De avond-, naclit- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Juni a s. waargenomen door (le apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- rnarkt 8. Telefoon 552. deze tentoonstelling aanwezig interessant schilderij aangekocht. Het is uit Jan Slcen's liaagschen lijd, dus ongeveer 1652 en stelt het leverdigo gewoel op de Haagsche Rivier- vischmarkt voor, met als achtergrond de Groote Kerk. on onderaannemers te Groningen opgericht, die daar zeer gunstig werkt. De heer G. Teldors, lid dei K.v.K. te Kampen, bestrijdt de opvatting van den heer Kaajan alsof de z.g. beunhazen niet zooveel kwaad doen. Zij doen volgens de zen opponent veel kwaad; verder bepleit de lieer Telders de invoering van zakelijke borgstelling. Het doet spr. genoegen dat hier een advocaat het voor de zaak op neemt, waar in Overijsel men van die zijde geen steun ontvangt, wat opponent nog niet zoo vreemd vindt. Hoe meer faillisse menten hoe beter voor do advocatuur. Den heer Blok uit Sneek was het een raadsel wat de K.v.K. inzake de borgstel- t ling kan doen. Zijn standpunt is dat, wan- Docr de aannemers en aanbestedevs zijn en doen zooals de Bijbel het wil, dan kan ieder ander er buiten blijven. De heer Wormser, architect uit Hil versum, toonde met voorbeelden aan hoe men met medewerking van het Rijk vele bezwaren in do stellingen door den inlei der genoemd, kan voorkomen. Hierna spraken nog de heeren Schuurman tn Ingenohl, respectievelijk directeur en eocretaris van den Middenstandsraad. De heer Knibbe de opponenten beant woordende, conslaleert met voldoening dat de Ned. Aannemcrsborrd gisteren met groote meerderheid besloten heeft de borgstelling zoowel de zakelijke als de persoonlijko af te schaffen cn de inleider hoopt, dat ook de middenstandsvereeniging zich achter de aannemers zal plaatsen. Enkele opponenten repliceerden nog, waarna mr. Knibbe met een korte dupliek besloot. Op voorstel van hol bestuur werd ten slotte de volgende conclusie bij acclamatie aangenomen „De vereen., enz., kennis genomen heb bende van het referaat van mr P. J. Knibbe, gehoord de toelichting op diens stellingen, erkent de noodzakelijkheid van een gecon centreerde actie van alle belanghebbenden oin de aangetoonde misstanden, inzonder heid wat betreft de borgstelling, weg le ne men, verklaart zich gaarne bereid aan ge noemde actie mode le werken en besluit in haar afdeclingen daarvoor krachtige propa ganda te voeren". De voorzitter deelde mede. dat de heer Knibbe zijn inleiding aan het hoofdbestuur in verschillende exemplaren beschikbaar stelde, die op aanvraag aan de afdelings besturen zal gezonden worden. Hierna verkreeg de heer K. Dijk, uit 's-Gravenhage het woord voor zijn iniciding over het cadeaustelsel. Door alle tijden was er in den handel concurrentie en dit heeft altijd goed ge werkt. Zoowel voor den fabrikant, grossier cn winkelier als voor den kooper. Met deed industrieel en handelsman zich ten uiterste inspannen vooral door kwaliteit en billijken prijs, het koopend publiek aan zich te ver binden. Men trachtte het vertrouwen te ver overen en te behouden. Helaas deden zich telkens weer vormen voor van oneerlijke en ongewenschte con currentie. Als daar zijn: vliegende winkels, winkels waar verkocht wordt voor z.g. va- lulaprijzen, het premiezegelstelsel, en om maar niet meer te noemen het cadeaustelsel. Dit stelsel deed allereerst zijn intrede in den handel toen de margarine-industrie in het begin van haar ontplooiing was en men door het geven van cadcaux, dit nieuwe artikel trachtte ingang le doen vinden. Sinds dien heeft liet cadeaustelsel als stelsel zich al meer en meer uitgebreid. Het is funest, dat de zeepfabrikant zijn afnemers ook voorziet van emmers en teilen, sieraden, nikkelwaren en zelfs nu ook van lepels en vorken van zilveren platen versierd met monogram, waarbij enkelen nog in aanmer king komen voor een compleet eetservies. Met verschillende voorbeelden werd aange toond, dat in den prijs van het artikel de prijs van het z.g. cadeau is berekend. De zucht naar het bezit van het te ver krijgen cadeau bevordert verkwisting cn is bovendien doodend voor de kleine midden standers, die hun bestaan zoeken te vinden in den verkoop van die artikelen, die bij voorkeur aJs cadeauartikel in aanmerking komen. Hun klanten worden bediend door de verkoopers van zeep en koloniale va- ron. Uit een en ander blijkt dat het ca deaustelsel is een groot kwaad eD dat de geheel georganiseerde middenstand zich aaneen heeft te sluiten ten einde deze strijd met kracht te voeren. Het is ge- wenscht dat ook voor deze zaak do mede werking gezocht wordt van de Midden standsraad, Nijverheidsraad en de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Het kwaad dat in dit stelsel zit blijkt ook wel daaruit dat er reeds landen zijn waar getracht is door wetgeving dit kwaad afdoende te bestrijden. In Denemarken is reeds een wet op oneerlijke concurrentie, waarin bij art. 12 de toegift is verboden, tenzij de toegift geen waaTde van beteé- kenis heeft. Duitschland zal zeer spoedig dit voorbeeld volgen. Onder bescherming van de drie midden-. ptandsbonden is reeds een Commissie ger vonnd len einde hel cadeaustelsel met kracht te bestrijden. Mócht dit niet het gewenschle succes geven dan zou uiteinde lijk de hulp der Overheid (wettelijke be strijd ing) worden ingeroepen. Conclusies: 1. Het cadeaustelsel is een gTool kwaad in den handel, bijzonder voor den kleinen middenstander; 2« I Lel cadeaustelsel is misleidend voor hel publiek; 3. Het cadeaustelsel moet, mede daar om met kracht worden bestreden; 4. De bestrijding geschiede door den al- gcheelen georganiseerden middenstand; 5. Blijkt deze bestrijding niet in slaat het cadeaustelsel voldoende tc treffen, dan zal uiteindelijk de hulp der Overheid tot wettelijke bestrijding worden ingeroepen. Er volgde op deze inleiding een levendige gixïachtcnwisseling, waaraan in de eerste plaats deelnam de heer Hofman9, uit Arn hem, die zeide, dat de K. v. K. te Arnhem aan de actie tegen het cadeaustelsel daad werkelijk zal deelnemen en aan het He- slaande comité van actie le dezer zake een subsidie van 1100 heeft verleend. De heer Van Rijswijk, voorzitter van den Kruideniersbond, te Rotterdam, wees vooral op het kwaad van het z.g. Zegelstelsel. De heer Vau Wouden, uit Den Haag, be trok onder dit systeem ook het dividend- systeem. De heer Woldring, uit Groningen, vond de kwestie van groot belang. De heer mr. De Mol van Olterlo, vertegen woordiger van Minister De Geer, sprak ten slotte nog oen kort woord van instemming met het streven van de Christelijke Middenstandsvereeniging, waarna de verga dering werd verdaagd lot 's middags kwart over twee. Wijkgebonw ,5Geïoof, Hoop, Liefde". Gisteravond had in genoemd gebouw een belangrijke vergadering plaats. Ofschoon van de velen, die het Wijkgebouw bezoeken (door: de spaarkas, de bibliotheek, de gods dienstige bijeenkomsten, de ontwikkelings- en ontspanningsavonden, dc geheel-onthou ders-vei ceniging) of wier kinderen er op lessen of clubs gaan, slechts een tiende ge deelte was opgekomen, was de belangstel ling toch zeer bevredigend. De voorzitter, de heer De la Court, opende de vergadering en gaf het woord aan mej. Snellen, óp wier initiatief een reorganisatie in de werkwijze van het Wijkgebouw was voorgesteld. Deze reorganisatie bedoelt meer samen werking met de arbeiders te verkrijgen. De tijden zijn veranderd en reeds is in de laatste jaren den weg van samenwerking opgegaan door in de verschillende werk- cornmissies arbeiders te benoemen. Doch mej. Snellen was van oordcel, (wat zij to voren op een bestuursvergadering had uit eengezet en nu met de aanwezigen besprak) dat het niet langer mocht blijven een wer ken voor, maar een werken met de ar beiders, voor wie het Wijkgebouw er is Zij vroeg of allen, die met doel en streven van deze instelling instemden, lid zouden willen worden en omschreef het doel aldus: om in den geest van ondogmatische wijze gods dienst met elkander le zoeken naar hooger geestelijk leven, om ontwikkeling aan te brengen naar beslaande behoefte, om meer liefde voor al wat schoon is aan te kwee ken door muziek en kunst, door natuurken nis en goede lectuur. Spr. wees erop, hoe vooral de kinderen gaarne komen, maar of schoon haar dit zeer verheugde, meende zij toch, dat voor volwassenen het Wijkgebouw, dat wal zijn geest betreft steeds sympathiek heeft geslaan tegenover de arbeidersbewe ging, meer kon zijn en zij hoopte dat de reorganisatie mede zou werken om te ma ken, dat de arbeiders zich er meer thuis zouden gevoelen. Nu wordt het uw Wijkge bouw, waarvan gij bewust lid zijt en waar in gij samenwerkt met hen, die door de om standigheden meer ontwikkeld zijn, aldus spr. Het plan vond veel instemming, zoodav bijna alle aanwezigen lid werden voor 2*/a ets. per week of I 0.10 per maand. De voorrechten aan het lidmaatschap ver bonden zijn: 1. Leden of kinderen van leden genieten den voorrang bij plaatsing op lessen of clubs. 2. Zij hebben op vertoon van hun lid maatschapskaart gratis toegang lot de ontwikkclings- en ontspannings-avonden. 3. Zij komen in aanmerking om te wor den gekozen in verschillende commissies of in het bestuur van het Wijkgebouw. 4. Zij ontvangen het jaarverslag. 5. Zij worden op een voor- en najaars vergadering uitgenoodigd ter bespreking van de belangen van het Wijkgebouw, o.a. tot het opmaken van hét rooster voor de in sub 2 genoemde avonden. Nadat de door de leden ingevulde kaarten waren opgehaald en de leden vrijwillig aanboden om onder kennissen te trachten meer leden te winnen, gaf mej. Snellen het woord aan den heer Seyn, secretaris van de Commissie voor Ontwikkelings- .en Ont spanningsavonden, om het jaarverslag van den afgeloopen winter voor te lezen. In zijn keurig gesteld verslag wees de heer Seyn er op, hoe jammer het was, dat bij de ont wikkelingsavonden de opkomst zooveel ge ringer was dan op de muziekavonden. Daarna werd met de nieuwe leden het rooster voor den volgenden winter bespro ken. Onderwerpen werden door de aanwe zigen genoemd waarover men gaarne efcns wat zou willen hooren. Nadat van verschil lende kanten wcnschen le kennen waren gegeven, werd aan de Commissie voor de Onlw.- en Ontsp.-avonden overgelaten de sprekerslijst op le stellen, terwijl nog ge legenheid gegeven werd schriftelijk onder^ werpen, die men verlangde, in te sturen adres Wijkgebouw. Met een woord van dank aan de aanwe zigen sloot mej. Snellen de opgewekte ver-; gadering, met het uitspreken van de hoop, dat alle ledeD-, die tegenwoordig waren en die nog wilden toetreden, de najaarsverga dering zouden bijwonen, er aan toevoegende dat men zich schriftelijk kan aanmelden voor het lidmaatschap aan het adre9 van het .Wijkgebouw, Geslaagd is voor de vakken Handels recht. Handelsrekenen en Handelstechniek, afgenomen door do Ned. Organisatie van Accountants le Amsterdam de hoer E. Koo reman, alhier. Onze stadgenoot, dc heer W. Kurrels, is door dc Inspectie van de Volksgezondheid te Den Haag bevoegd verklaard tot het toe passen van dc volledige (andprothese. Aan de dames v. d. Berg, M. Jongelcen L, Hombergen, G. Luylcenaar, M. de Vos en L. Wijnbeek, werjl het diploma uitgereikt voor maatknippen, systeem snelapparalen v. d. Modevakschool E.N.S.A.I.D. te Utrecht. Door het mannenkoor „Kunst en Vriendschap", is tot directeur benoemd de heer J. A. v. Opijncn, woonachtig le 's-Gra venhage. De heer J. A. v. Opijnen is als directeur van verschillende zangverceni- gingon in Den Haag en omgeving geen on bekende; onder zijn leiding behaalden ver schillende zangkoren talrijke bekroningen. Wij gcloovcn dan ook, dat „Kunst en Vriendschap" met de benoeming van dezen kundigen zangleeraar een goede keuze heeft gedaan, wat haar zeker ten goede zal komen. Tot directeur van de gasfabriek le Zwijndrceht is benoemd dc heer S. van Trigt, inspecteur le k.l bij de stedelijke fa brieken van gas en electrieileil alhier. Onder groote belangstelling werd gis teravond door de Stadsevangelisatie „Jeruel" Groenesteeg 1G een openluchtbijeenkomst gehouden aan de Molen De Valk bij de Lam- merenjviarkt. Dc liederen, welke door het zangkoor ten gehoore werden gebracht, kwamen door het prachtige stille weer zeer lot hun recht, en de toespraken maakten diepen indruk op de schare. De muziekvereeniging „Werkmans Wilskracht" zal Zaterdagmiddag een rond gang houden in en om het Kooipark, met het doel gelden le collecteeren voor het aan schaffen van nieuwe instrumenten. Men zie morgen de advertentie in dit Blad. Het Leger des Ileils, Langebrug, viert Zondag a.s. haar jaarlijkseh bloemenfeest met daaraan verbonden tentoonstelling. Bloemen en giften in geld worden gaarne ingewacht. Zie verder de advertentie in ons Blad van a.s. Zaterdag. Na aan een algeheele restauratie le rijn onderworpen is hedenmiddag de be kende zaak in dekens, tapijten, witte goede ren, manufacturen, kousen en sokken van de firma J. van Clecf, gevestigd Haarlem merstraat 172174,. heropend. De steeds in aantal toenemende clientèle was oorzaak, dat zich een hevig tekort aan verkoopruimte deed gevoelen, zoodat naar uitbreiding hier van werd omgezien en tenslotte werd ge vonden in twee achter den oorspronkelijken winkel gelegen perceelen, waarvan reeds één in gebruik was als pakhuisruimte. Deze beide perceelen werden bij de zaak gevoegd, waardoor circa 120 vierk. meter verkoop ruimte gewonnen weid. De leiding van de verbouwing berustte in haar geheel bij het architectenbureau van de firma Kraan cn Groenewegen, dat hier mede zijn goeden naam op dit gebied in alle opzichten handhaafde. In het geheele pand werd een nieuwe eikenhouten betimmering aangebracht, als vanzelf sprekend geheel in overeenstemming met de hoog-gestelde eischen des tijds. Het plalond is van corncll- wood, dat zich voor dit doel uitstekend leent door zijn groote duurzaamheid en soliditeit, in de bijgevoegde perceelen wordt gedurende de eerste dagen een expositie van tapijten en kleeden gehouden. De centrale verwar- mi ngsi as tall atie werd geleverd door de fir ma v. d. Mey uit Amsterdam. Het behoeft geen beloog, dat met de uit breiding van de verkoopruimte ook de uit breiding der diverse sorteeringen gelijken tred hield, zoodat wel niemand onverrich- lerzake bij gebrek aan keuze zal behoeven terug te keeren. Gistermorgen omstreeks kwart over vijf is een luxe-auto, bestuurd door den stu dent D. van hier in vollen vaart tegen de leuning van de Morschpoorlsbrug gereden, tengevolge waarvan deze werd vernield en de auto met het voorwiel boven het water zweefde. D. zal de schade moelén vergoe den. Gistermorgen om 12 uur had op de Turfmarkt een aanrijding plaats tusschen een autobus van den dienst LeidenAlphen v.v. en bestuurd door zekere de V. en een sleeperswagen, tengevolge waarvan het voorwiel van de autobus werd beschadigd. Volgens ooggetuigen ligt de schuld van het ongeval bij de V., die wel had kunnen wachten totdat de sleeperswagen zou zijn gepasseerd. Gistermiddag tc circa 5 uur is de 9- jarige J. K. op den Maresingcl uit een boom gevallen, waarbij hij ongelukkigerwijze op een hek terecht kwam.Wonder boven won der bleek bij het door den E.H.D. ingestelde onderzoek, dat de jongen geen letsel beko men had. Op den overweg van de Holl. Spoor wegen liep gistermiddag halfzes een juf frouw Ier linkerzijde van den weg en kwam daardoor in botsing met den 14-jarigen fiet ser C., die dientengevolge de macht over 't stuur kwijt raakte en op zijn beurt tegen een paard opstoof. En alsof het nog niet ge noeg was, sloeg dit op hol, het rijwiel van den jongen geheel in elkaar trappende. Een ingewikkelde geschiedenis met een onbe vredigend slot. Ten nadeel© van K. C. R. is gister middag in de Schoolsteeg een heerenrijwiel, dat op den openbaren weg stond, ont vreemd. Uit een vrachtauto ig gisteren tijdens een verhuizing ten nadeele van G. de B. in de Acaciastraat een dubbelbrander-gastoe- stel ontvreemd. Het aantal werkzoekenden ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs op 16 Juni j.l. be^ droeg in totaal 381, legen 15 Juni ,25 in to taal 526. Heden Heeft de trekking van de jaarlijksche verloting der Ambachtsschool plaats gehad. De trekkingslijslen^ liggen voor Belang" hebbenden in het school gebouw ter inzage, DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom den Volkenbond. Nu Brazilië uil den Volkenbond is gelre den, Spanje daarmee dreigt, moeten er wel geruchten komen over navolging van dit voorbeeld. Zoo verluidt thans, dal China en Perzië zouden willen heengaan als lid Maar beveiliging ontbreekt en men zal goed docii, die af te wachlenl BELGIE. De financiën. Francqui heeft lij zijn terugkeer uil Lon den verklaard, voldaan te zijn over de re sultaten van zijn besprekingen aldaar met betrekking lot de credieten. Hiermede zal, volgens zijn meening, de publieke opinie, ten aanzien van de hervormingen, wel ge rust gesteld zijn. Deze hervormingen zouden inhouden het invoeren van nieuwe belastingen en de vereenvoudiging van beslaande belastingen. Fracqui is voornemens belangrijke bezui nigingen in le voeren cn het budget over 1927 te herzien. Verder gaf hij een zeer geruststellende verklaring van de Belgische financiën. FRANKRIJK. Briand weer kabinetsformateur. Briarnl heeft opnieuw dc opdracht tot vorming van een kabinet aanvaard. Hij wil een ministerie vormen op den breedst mogelijkeD grondslag en met de moest kun dige mannen. Er moet een sterke parlemen taire meerderheid zijn. De politieke twisten dieDen thans vergeten te worden en men mag nog alleen denken aan het financicelo herstel. Briand houdt het voor mogelijk een dergelijk kabinet te vormen. Maar gemakkelijk vallen zal het nictl De reis van president Doumergue naar Londen is intusschen uitgesteld tot later. Dat Briand nogmaals formateur en mi- nister-president zou zijn werd nJgemecD verwacht. Hij had Dinsdag in de Kamer immers nog een mooi succes behaald, waar hij roet groote meea'derheidi tot verdaging van de financieel© interpellaties deed be sluiten. Er is blijkbaar een flinke Briana- meerderheid in het KabinetMaar Briand is geen financier. De „Nouveau Siècle" zegt juist van hem, dat hij tot een generatie behoort, waarin de politici slechts zeer weinig belang hechtten aan dc finan- ciecle wetenschap. De groote vraag is dan ook: wie zal minister van financiën voor den. Eigenlijk is er nog een belangrijker vraag: kan het land nog wel van de ver dere inflatie gered worden Er zijn sinds Juni 1924 reeds acht minis ters van financiën geweest. Thans moet de negende gevonden worden. Er is weer sprake van Caillaux en van Poincaré. De eerste schijnt echter vast be sloten te zijn alleen nog als minister-presi dent zitting te nemen in een kabinet. De jammerlijke mislukking van zijn laatste ministerie, die een gevolg was van zijn ge brek aan vrijheid in het ministerie, zijn voor hom een te wreede les geweest. Wat Poincaré betreft, die heeft zeer zeker de noodige energie en in den laatstcn tijd heeft hij heel wat terug gewonnen van de populariteit, die hij na de mislukking der Roerpolitiek verloren had. Hij is echter geen financieele specialiteit. Dit is thans echter misschien minder -erg dan tot nog toe,. Men heeft nu immers de commissie van deskundigenals deze inderdaad tet een eenstemmige conclusie komt, dan zal de nieuwe minister slechts tot taak heb ben de besluiten der commissie uit te voe ren. Algemeen wordt echter verwacht, dat de commissie nog wel een paar weken zal moeten werken alvorens klaar te zijn met haar conclusies. Er kan in dien tusschcn- tijd nog heel wat gebeuren. ENGELAND. Het mijnconfliet Geen mi nisterie van landsverdediging. De regeering is voornemens, de volgende week haar wetsontwerp in te dienen, vol gens hetwelk de 8-urige werkdag in de ko lenmijnen wordt toegestaan. Het wet wor den van het ontwerp zal zooveel mogelijk worden bespoedigd. Naar men verneemt, zal de wet slechts uit eene clausule bestaan, en gedurende een tijdperk van 3 jaren van kracht zal zijn. De leden der arbeiderspartij hebben ver klaard, dal zij het ontwerp met alle macht zullen bestrijden. In regeringskringen is men echter van meening dat na publicatie der loontarieven, welke de mijneigenaars zich bereid hebben verklaard te betalen op grondslag van den 8-urigcn werkdag de mijn werkers genegen zullen zijn, dien te aan vaarden. Naar de premier verklaarde, hebben de mijneigenaars positieve verzeke ringen gegeven, dat op den grondslag van den 8-urigen werkdag over bijna het halve land aan de mijnwerkers de handhaving der bestaande loonen zal worden aange boden over Juli, Augustus en September. Voor meer dan de helft v. 't overige deel van het land zou de loonsvermindering, indien zij moest plaats hebben, minder dan 10 pCt. bedragen. Deze loonen zullen worden gewaarborgd voor drie maanden, gedurende welken tijd de regeering spoed zal betrachten met haar wetgevend projjramma, om de adviezen der commissie in werking te doen treden Na drie maanden zullen de loonen gebaseerd worden op de winsten der industrie, nadat men die heeft nagegaan, en men kan re delijkerwijze verwachten, dat over een groot deel der mijnvelden het bedrag gehand haafd en zelfs vermeerderd zal worden. Men beweert', dat met het oog op deze .waar borgen" het geschil betreffende de vermin dering der loonen veel van «ijn gewicht zal verliezen, en men betwist, dat dit geschil ten slotte in het oog der mijnwerkers van meer belang is, dan dat aangaande het grooter aantal werkuren. De ontwikkeling van den toestand wordt met veel belangstel ling afgewacht. Binnen enkele dagen zal éen wetsontwerp. worden ingediend om de ontwikkeling der nieuwe mijnen te vergemakkelijken, om Je Tec hl en op mineralen le verdubbelen, ten einde geld te verstrekken voor geriefelijk- heden, zooals badinrichtingen aan de opper vlakte der mijnen, en om het bedrijf van mannen bov. n 18 jaar in de mijnen te be perken lot hen, die in April j.l. werkten o! als mijnwerkers waren ingeschreven. Het wetsontwerp 2at ook faciliteiten bevatten voor samenvoegingen, maar hiertoe niet dwingen, tenzij na 3 jaren is bevonden dat dc uilkomst der bedrijven niet bevredi gend is. Andere zaken, zooals het verkoo pen van agentschappen en het regelen de; loonen zullen onmiddellijk onderzocht en, afgedaan worden. De drie mil Hoen pond, welke de regcering als subsidie wilde verstrekken, zijn nog be schikbaar, maar onder dc tegenwoordige omstandigheden, zullen zij op de nuttigste wijze kunnen worden aangewend door steun te verschaffen aan mijnwerkers, die lijdelijk van dc mijnen zijn uitgesloten. De parlementaire groep van de arbaders- paflij heeft in ccn der zalen van het Lager huis onder voorzitterschap van MacDonalil vergaderd, fn eenstemmig overleg werd een. motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de door Baldwin afgelegde verklaring nopens de politiek van de regeering inzake het mijnconfliet een schending is van het moiecl-aanvaarde rapport van de bevredi- giiigs-commissie en een eenzijdige begun stiging van het standpunt der eigenaars. Omtrent de voorstellen van Baldwin heeft Cook le Londen gezegd, dat de eerste minis ter, in 9lede van den olijftak des vredes, de definitieve oorlogsverklaring gebracht had, In één opzicht viel dit toe te juichen, n.l, in zoover dc arbeiders nu tenminste wisten, waar ze aan toe waren. Dit kon hij echter wol uit hun naam zeggen, dat zelfs uit hongering de mannen niet lot overgave zou dwingen; en de regeering moest maar zien, hoe zij door papieren wetten de arbeiders weer in de mijnen zou krijgen. De positie wa?' woorden geschetst, aldus: vrijwillig zouden de arbeiders de voorstel len der regeering niet aanvaarden en tot dwang bezat de regecring de macht, noch dc middelen. Maar dit zijn ook slechts woorden! In den omtrek van Dudley is gisteren bv, in elf mijnen het werk weer hervat op de loonsvoorwaarden van 30 April, maar met den 8-urigen werkdag. Men verwacht, daf vooral Stafford-, Warwick- en Nollinghams-! hire, waar de stakers over de geringste mid delen beschikken, in de eerstvolgende dagen een vrij groot aantal mijnen op dezelfde voorwaarden heropend zullen worden. Ook bij Canterbury in Kent is het werk gisleren in één mijn, doch slech(9 gedeeL lelijk, hervat. Lord Balfour heeft gisteren in het Hooger* huis in antwoord op een vraag gezegd, dat de regeering er niet over dacht, een onkel ministerie van landsverdediging te vormen, in plaats van de drie departementen, oorlog, marine en luchtstrijdkrachten. Behalve de technische en interne bezwaren zou er geen man in Engeland te vinden zijn, die tegelijk als hoofd van drie zoo veelomvattende de- i parlementen zou kunnen optreden. OOSTENRIJK. Naar een crisis? Do situatie is inzake de binnenlandsche politiek criliek geworden. Tal van demon, slralies hebben plaats van diverse partijen. Van de gebeurtenissen zij vermeld, een scheuring in den boezem van de Chrisiehjk- sociale regeeringspartij, het a/treden van dc-n Chrisllijk-socialen minister van onder wijs en mogelijkerwijze het aftreden van den Christelijk-socialen arbeidersleideT, die levens plaatsvervanger van Seipel is als leider van de partij. De socialisten hebben een scherpe oppo sitie aangekondigd. CHILI. Het Tacna-Aricageschil. Naar verluidt, zal Chili het Tacna- en Arica-gebied. waarover wordt getwist met Argentinië, bezetten. Dit geschil neemt meer en meer een onrustbarend karakter aan. CHINA. De premier afgetreden. Yen, de Chineesche ministerpresident, heeft ontslag genomen na 5 weken lang tevergeefs le hebben getracht een kabinet samen te stellen. Wellington Kos wordt als opvolger ge noemd. BUITENLA NDSCH GEMENGD. Een ongeluk op de Wann-See. Op het Wann-meer bij Berlijn is ecri droevig ongeluk gebeurd. Bij een oefening van het Roode Krui% waaraan circa 1000 Roode-Kruismanschap- pen en Roode-Kruiszusters deelnamen) moesten 15 schoolkinderen van een stoom boot in het water springen. Zij zonden dan door het Roode Kruispersoneel gered wor den Tengevoi-p van het stormachtige wee» en den zwaren golfslag kon één der kin deren, een twaalfjarig knaapje, zich mei boven water houden, verdween in de diepte en verdronk voor de oogen van het Roode Kruispersoneel en van de vele gasten, did oefeningen bijwoonden, onder wie do I voorzitter van het Roode Kruis, general von Winterfeld. en prinses Henriëtto van Pruisen Ondanks alle pogingen van do waterpolitie is men er tot dusver nog nidt in geslaagd het iijkjo van den jongen W vinden. Het feit, dat het Roodo Kruis voor ccn dergelijke oefening het leven van 15 school kinderen in do waagschaal stelt, heeft al- lerwege geweldige verontwaardiging wokt, en in de commentaren van de bladcfl wordt dan ook het hoofdbestuur van Roode Kruis ten scherpste aangevallen. Naar alle waarschijnlijkheid zal tegen de organisatoren van de oefening een v€fj volging wegens het veroorzaken van dw door schuld worden ingesteld. Het 0 zoek van politie en justitie is Teeds in S°F len gang., 2-41

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2