Anno 1926, Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. rso, 2U'di24. Oüi^ü^CAG 17 JU»VI LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENTIEN 30 Cts per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs Kleine Advertentiën, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brievc-n 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week ƒ0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week.,0.18, Franco per post 2 36 -f- portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. AFSLUITING PASSAGE KOEPOORTSBRUG Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat de Koe- poortsbrng wegens het leggen van een asphaltbedekking op Vrijdag 18 en Zaterdag 19 Juni a.s. voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. AUG. L. REIMKRINGER, Wet-h. lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 Juni 1926. 6831 De Jan Steen-tentoonstelling. Nadat mr. dr. J. C. van O vervoorde in zijn hoedanigheid van voorzitter der ten toonstellingscommissie zijn rede, welke wij reeds gisteren in dit Blad publiceerden, had beëindigd, trad Z. IC. H. Prins Hendrik der Nederlanden naar voren en hield een korte toespraak, waarin Hij ongeveer het vol gende zeide Als Beschermheer dezer ten toonstelling is het mij een groot genoegen in Uw midden te mogen zijn. In de eerste plaats, dank ik U. mijnheer de voorzitter, voor uw vrien delijke welkomstwoorden. Van harte hoop ik. dat deze tentoonstelling druk bezocht zal worden en dat dc bezoekers den indruk zul len krijgen, dat wij Nederlanders door alle lijden heen onze groote mannen hebben we ten te eeren. Gaarne neem ik derhalve deze gelegenheid te baat om hier mijn beste wen- schen uit te spreken,voor het spoedig en .volledig herstel van een groot man uit Lei den, den burgemeester, jhr. De Gijselaar. En hiermede verklaar ik deze tentoonstel ling voor geopend. Nadat ververschingen waren aangeboden, bezichtigde Z. IC. II. onder leiding van den heer Van Overvoorde de expositie om zich vervolgens per auto weer naar Den Haag te begeven. Naar wij vernemen heeft het Haagsche Gemeente-Museum gisteren vóór de opening ■dezer"tentoonstelling een hier aanwezig in teressant schilderij aangekocht. Het is uit Jan Steen's Haagschen lijd, dus ongeveer 1652 en stelt het levendige gewoel op de Haagsche Riviervischmarkt voor, met als achtergrond de Groote Kerk. Het stuk is voor kort door dr. V. Block ontdekt en door de Galerie Rolhmann (e Amsterdam op bijzonder tegemoetkomende voorwaarden aan het Museum afgestaan. Be collectie Haagsche Stadsgezichten is er door met een zeer fraai stuk vermeerderd en voor het Nederlandsch bezit aan werk van Jan Steen is de aankoop tevens een 'gelukkige vergrooting. Deze schilderij wend vóór de opening ge kocht daar fedurendede tentoonstelling geen enkel schilderij gc-kochl' kan worden. Vereenicpng van den Christelijken Handei- drijvenden en Ir.dustrieelen Middenstand ia Nederland. De jaarvergadering. De vergadering verkreeg gisteren, nadat bij acclamatie besloten werd het door ons vermelde telegram van gelukwensch aan II. M. de Koningin te zenden, een huishou- Belijk karakter en do pers en een paar Til- burgsche gasten, werden verzocht do zaal io. verlaten. Na sluiting werd ons medegedeeld, dat het jaarverslag over 1925, uitgebracht door den secretaris, den heer R. IC. van den Berg, uit Baarn. waaruit bleek, dat het leden- cijfer der Vereeniging ongeveer op dezelfde hoogte is gebleven en alleen eenige terug gang moet worden geconstateerd door dc inzinking van den Bond van Christelijke manufacturers en door de opheffing van een paar afdeel ingen op het eind van het jaar, werd goedgekeurd, evenals het finan cieel verslag van den penningmeester, den heer E. H. Dik. uit Amsterdam. Vervolgens werd in verband met de voor stellen tot reorganisatie der Vereeniging, ook hel voorstel-Schiedam besproken, luidende: >,De algemeene vergadering drage het Hoofd bestuur op te onderzoeken of een reorgani satie van de landelijke vereeniging tot e^p 'bond van zelfstandige Vereenigingen voe- ?Gü kan lot grooteren bloei der organisatie." Het resultaat der langdurige besprekin gen was, dat voor de uitwerking der voor geslagen reorganisatieplannen een commis sie word ingesteld, die een definitief plan za ontwerpen, welk plan in een daarvoor belegde buitengewone algemeene vergade- •tog nader in behandeling zal komen, jnlusschen werd een bedrag voor schuld- eJging van het tekort in de Vereenigingskas fjjwillig door de onderscheidene afsluiting ijeengebracht. De vereeniging Rotterdam enk daarvoor niet minder dan f 300. et voorstel Leiden tot oprichting van Aah welk voorstel in h j nfdeelingen was toegezonden, werd Draüf? van het hoofdbestuur om f Tr,f i jS en *a^er morden behandeld. -> leaen van het hoofdbestuur eerden herkozen de hoeren W. G. Scheeres te Den Haag en W. Zwartsenberg te Groningen. Hierna werd de vergadering gesloten en trokken de zeer talrijke afgevaardigden, waaronder er een aantal hun dames had den medegenomen, naar het Stadhuis, waar de officieele ontvangst zou plaats hebben. Ontvangst ten Stadhnize. Deze had plaats in de Kamer van B. en W., die door afgevaardigden en leden met een aantal dames geheel werd gevuld. De aanwezigen werden toegesproken door den loco-burgemeester, wethouder, den heer A. L. Reimeringer, die aanving met een hartelijk woord van. welkom in onze goede stad Leiden en in dit vermaarde Stadhuis, waaraan zoovele herinneringen zijn ver bonden. Leiden heeft in de geschiedenis ge toond de vrijheid barer burgers te willen handhaven en te bevorderen. De handel- drijvenden en induslrieelen middenstand achtte spr. een zeer belangrijken schakel in het maatschappelijk leven, die niet kan vrorden gemist. Maar naast hel recht van erkenning, slaat van hunne zijde de plicht, om handel" cn bedrijf eerlijk te voeren en zich niet te ver rijken ten koste van de anderè deelen der bevolking. „Gij, mijne heeren, die dc Christelijke beginselen voorop zet, moogt dat allerminst vergeten," zeide spr. cn de heer Reimeringer achtte het van deze organisatie vooral dc taak om haar leden van dien plicht te door dringen. Hij sprak den wensch uit, dat de jaar vergaderingen het congres, waarin zeer be langrijke voorstellen zullen worden behan deld, mogen slagen, dat de twee dagen van arbeid in deze gemeente vruchtdragend zul len zijn en strekken in het belang van het algemeen en in dat van den middenstand in het bijzonder. De voorzitter der vereeniging dankte in welgekozen woorden voor deze ontvangst, alsmede voor de recht hartelijke woorden van welkom, door den waarnemenden bur gemeester gesproken. Hij herinnerde aan de rijke historie van onze stad. waaruit bleek hoe onder Hooger leiding de Overheid steeds opkwam voor de rechten en wijheden der Burgerij. Ilct verheugde hem, dat, blijkens de woorden van den loco-burgemeester, de L.eidsche overheid nog op het standpunt stond, dat dc middenstand de kern der maatschappij vormt. De middenstand, en de Chr. middenstand niet het minst, is er van doordrongen, dat het hun ook een buiten gewone verantwoordelijkheid oplegt. Spr. besloot met den wensch, dat het Leiden goed moge gaan, dat het God moge behagen, dat hel hoofd der gemeente weldra in goede gezondheid zijn moeilijke laak weder zal kunnen vervullen. Een hartelijk applaus volgde ook op deze toespraak. Hierna werden ververschingen aangebo den en na afloop daarvan hel Stadhuis be zichtigd. De gezellige bijeenkomst. 's Avond3 bad de afdeeüng Leiden den bezoekers een gezellige bijeenkomst bereid in de groote zaal van „Zomerzorg", waar toe ook de besturen en leden van de zuster verenigingen waren uilgenocrdigd. De feestelijk aangerichte zaal was dan ook geheel bezet. Het afdeelingsbestuur stelde bij den ingang elk der bezoekers een bon voor consumptie Ier hand. Hot programma voor dezen avond was rijk voorzien en bood veel afwisseling. Na het gemeenschappelijk zingen van Psalm 103 vs. 1 en na gebed door den afdelings voorzitter, den heer Van der Steen, opende deze de bijeenkomst met een hartelijk wel komstwoord in hel bijzonder gerichl tol de gasten, die hij nog niet eerder had kunnen verwelkomen, bestuurd eren en leden der Leidsche Zuslervereenigingen, de R.-K. en Neutrale Middenstandsorganisaties, waar mede zijn organisatie op zoo goeden voet slaat en er meermalen eensgezind mede samenwerkt. Hij roemde zeer het succes der jaarver gadering en herinnerde er aan, hoe vooral de solidariteit zich heden loonde, door de vrijwillige geldelijke offers, die in de jaar vergadering spontaan in hét belang der or ganisatie zijn gebracht. Een zangkoor onder leiding van den heer G. Wolf, de heeren A. Smink en M. de Jong (piano en viool) en de solo-zangeres mej. Annie v. d. Reijden verleenden hunne wel willende medewerking, alsmede de heer C. Spaanderman, wiens voordrachten het ko misch element vertegenwoordigden, hoewel o. i. de humor die er uit sprak, nu niet al tijd even fijn was. Inlusschen op zoo'n avond moet er afwis seling zijn en elk zoo mogelijk wat wils worden gegeven. Het zangkoor was heel goed, de heeren Smink en De Jong hebben mooie muziek geleverd en mej. Annie van der Reijden heeft haar bekenden naam als solo-zangeres ook gisteravond eer aange daan. Tusschen de voordrachten door werd door verschillende sprekers nog het woord ge voerd. De voorzitter van het hoofdbestuur her innerde er aan dat, evenals al drie en een halve eeuw geleden, de bevolking van Lei den, ook de Chr. middenstand nog leeft in het geloof maar hoe hij daaruit gelijk de bevolking van deze stad van weleer, de kracht put, om te blijven strijden opdat het nageslacht dé resultaten van dien strijd zal aanschouwen De heer Elfcrs uit Rotterdam gewaagde van de oude liefde die steeds Rotterdam voor Leiden koesterde en die nog niet is ver flauwd, terwijl de voorzitter der zuslerver eenigingen de heeren Korte wegen en Van Deene dankten voor de uilnoodiging en voor de gulle ontvangst, hoewel de eerste niet mocht verhelen dat hij had verwacht dat zij ook een officieele uilnoodiging voor het Congres zouden hebben ontvangen. De meening als zou dit niet het geval zijn geweest, bleek op een misverstand le be rusten. De toezending van het officieel pro gramma hield, zooals de heer Van der Steen nadrukkelijk deed uitkomen, ook de uilnoo diging van het Congres in. De gezellige avond waarin ook nog eens spontaan staande het Wilhelmus werd ge zongen, duurde tot heel laat. TWEEDE DA'G. Het Congres. Hedenvoormiddag te halftien kwamen af gevaardigden, leden en genoodigden weder bijeen in den Foyer der Stadsgehoorzaal, die thans geheel was bezet. Na de gebruikelijke opening met Psalm, gezang en gebed, hield de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer K. Meima, uit Sneek, een rede, waarin hij allereerst in een ver gelijking trad tusschen den tijd van thans en die van 1574-, toen ook in Leiden vergaderd werd, terwijl de stad door de Spanjaarden werd belegerd. Door de geestkracht cn den heldenmoed der burgerij is dc stad behou den gebleven. Ook thans wordt getracht de vrijheid te belemmeren en het particulier initiatief le dooden met het doel de geest kracht der middenstanders le verlammen en geleidelijk dien stand te doen verdwijnen, wat helaas, niet altijd, zelfs door de Chr. middenstanders niet, wordt ingezien. Weihouder Wibaut heeft bij de herden king van het 350-jarig beslaan van Amster dam o.m. betoogd, dat 't doel van hel eco nomisch leven moet zijn dat op stoffelijk en geestelijk gebied de massa in staat worde gesteld de leiding te nemen. Spr. wees ver volgens op Rusland, waar de ideeën van 't socialisme en communisme reeds toepassing vinden en een andere orde of naar spr° durfde zeggen, wanorde is geschapen. Met die voorbeelden voor oogen riep spr. den middenstanders toe., op hun hoede le zijn, niet alleen in hun eigen belang maar ook met liet, oog op hef algemeen maatschappe lijk welzijn. Wanneer de middenstand werd uitgescha keld zou in het volksleven de volksziel zich niet meer kunnen weerspiegelen. Spr., dichter bij liuis blijvend, constateerde voorts hoe het verslag van den Midden- fetandsraad over het Rijksverkoopbureau het bestaansrecht van den middenstand demonstreert. Ook door de middenstan ders worden fouten gemaakt, maar er wordt immers, dank zij de organisaties steeds meer naar verbeteringen gestreefd. Ook is er op advies van dr. Van Beurden meerder contact verkregen tusschen den Rijksvoorlichtingsdienst en den georgani- ceerden middenstand. Het aangehaald verslag van den Midden- standsraad gaf spr. verder gelegenheid om er op te wijzen op welke voortreffelijke wijze er wordt gewerkt. De voorzitter bracht ten slotte eenige wensohen naar voren. Zoo pleitte hij voor verruiming van den arbeidstijd tot 10 uur per dag en voor opheffing van het Rijks- inkoopbureau. Onverflauwd moet de strijd gevoerd worden tegen den verkoop van Welke artikelen ook door de Rijks- ef ge meentelijke overheid, zooals tegen elke on- eerlij ke concu rrentie. Laat de kloeke geest der Leidsche vade ren van 1574 ook over ons vaardig worden, in het besef dat wij, werkende in dien geest, voor ons zelf, ook staan in den dienst van het algemeen en daarmede vol brengen dés Heeren wil. (Luid applaus). Hierna heette de voorzitter allereerst den vertegenwoordiger vain de regeering, mr. De Mol van Ottelo, welkom, evenals het College van B. en ,W. en den secretaris der gemeente alsmede mr. dr. Schokking, het lid der Tweede Kamer der Staten Ge neraal, wiens tegenwoordigheid hij op hoo- gen prijs stelde. Verder deed het hem veel genoegen hier aanwezig te zien mr. dr. Struycken, voorzitter van den R.-K. Mid denstandsbond, en heette hem van harte welkom, evenals de afgevaardigden van de Verschillende vereenigingen en de afge vaardigden van die R.-K. Middenetands- vereeniging te Ledden en ten slotte ook den directeur yan" het Bouw- en Woningtoe? zicht; die ook belang stelt ia het door mr. Knibbe in te leiden onderwerp. Van Minister Donner alsmede yan den Minister van Waterstaat Handel en Nijver heid en yan Baron van Wijnbergen, als voor zittel* van den Middenstand sraad, was bericht van verhindering ingekomen. Van den heer Van Wijnbergen doordat hij we gens ongesteldheid is opgenomen in het St.-Anthonie-gasthuis te Utrecht. Nadat hierop de Keer Roos verslag had uitgebracht over de rekening en verant woording van den penningmeester, wiens beleid hij preea, werd met applaus 'de reke ning goedgekeurd. Hot College yan B. en W. verliet daarna de vergadering en daar ook mr. dr. Schok, king de vergadering moest verlaten, gaf de voorzitter mui degen het woord. De Keer Sohokking 'dankte voor de uitnoodiging tot dit Congres, waarna hij eenige beschouwin gen gaf over den middenstand in het alge meen en over den Christelijken Midden stand in het bijzonder, ook volgens spr. een onmisbaren schakel in het maatschap pelijk leven, wat hij verder nader uiteen zette. Volgens spr. moet het Christelijk be ginsel ook in den middenstand predominee- ren, evenals dat in den arbeidersstand zou moeten zijn. Spr. besloot met zijn beste wenschen uil tr> spreken voor dit Congres. (Luid applaus). De voorzitter heette nu nog welkom don voorzitter van het Chr. Vakverbond, den heer li. K. Kruythof, die nog ter vergade ring was gekomen. OndeT teekenen van instemming werd daarna besloten aan Baron van Wijnber gen een telegram te zenden, waarin de wensch van spoedig herstel van de vergade ring wordt uitgesproken. Hierna verkreeg mr. P. G. Knibbe het woord om de door ons vermeldde stellingen over misstanden in het aanbestcdingswezen nader toe te lichten. De inleider noemde het een bewijs van activiteit en levens een be wijs van de groote urgentie van het vraag stuk van de misstanden in het aanbestc dingswezen, dat de vereeniging van do Chr. Handeldr. en Induslr. Middenstand het noo- dig geoordeeld heeft dit moeilijke onder werp tot een punt van bespreking te maken op haar jaarlijksch congres. Op de speciale bedrijfs- of vakverenigin gen zooals de Aannemeysbonden enz. heb ben de Middenstandsvereenigingen dit voor, dat onder haar leden verschillende groote en kleine leveranciers van bouwmaterialen aannemers en onderaannemers, benevens ook veel aanbesleders schuilen, waardoor een alzijdige vruchtdragende bespreking zeer zeker mogelijk zal zijn. Het blijft daarom evenwel noodzakelijk, dat de direcl-betrokkenen van eiken groep zich nauwer aaneensluiten in speciale'be drijfsorganisaties, alwaar de detailpunten tot in de diepste finesses kunnen en moeten nageplozen worden. Het moet daarbij als een verblijdend ver schijnsel aangemerkt worden, dat, zij het dan laat. op initiatief van de vereeniging van handelaren in Bouwmaterialen, samen werking gekomen is tusschen de organisa ties van de verschillende groepen bij het bouwbedrijf betrokken. Echter zullen ook deze betrekkelijk wei nig kunnen bereiken, indien zij niet van organisaties krachtige hulp ontvangen en de algemeene volksovertuiging hun pogen niet ondersteunt. Aanvankelijk bestond bij spr. de vrees, dat men aanstevende op afschaffing van elke borgstelling, ook waar deze geëischt werd door een publiekrechtelijk lichaam. In de stellingen, welke reeds ecnigen tijd ge leden ingezonden zijn, zal elk lezer daar de duidelijke sporen wel van ontdekt hebben Nu het echter zoo goed als vaststaat, dat de publiekrechtelijke aanbesteder voorloopig bij de actie der bovengenoemde bonden is uit geschakeld, ligt de in de stellingen voorge slagen weg nog geheel open. Slechts door een gelijktijdige actie, eener- zijds door een bindend besluit en ander zijds, bij den publiekrechtelijke aanbesteder door langzame, maar zekere, uitholling, kan de kracht der borgstelling in het maat schappelijk leven gebroken worden. Spr. is dan ook gerechtigd om mede le deelen, dal de Kamer van Koophandel te Leiden, welke le dezer zake een Commissie heeft benoemd, in deze richting wensclït werkzaam te zijn. De inleider vestigde voorts er de aandacht op, dat de Commissie dor Kamer het zéér wenschelijk zou achten, als in de bestekken de bepaling werd opgenomen, dat e.v. ces sies in een register door de Kamer van Koophandel te houden ingeschreven zou den moeten worden. Bil de uiteenzetting van de kans, welke men heeft op goed succes, bij de pogingen om de borgstelling geëischt door een pub lick rechtelijk lichaam, zooveel mogelijk uit le schakelen. Naar de meening van de Commissie der Kamer zou het reeds eene groote schrede voorwaarts zijn, als niet meer de persoon lijke borgstelling, die tot allerlei misstanden aanleiding geeft, maar uitsluitend de zake lijke in de bestekken opgenomen zou wor den. Het zou dan ook verkeerd zijn de eisch van algeheele afschaffing van elke borg stelling ook bij aanbestedingen door publiek rechtelijke lichamen tot in versie conse quenties door te voeren. Bij dit alles verge te men echter de hoofd zaak niet, n.i. dat de borgstelling daórdoor zoo tot verergering van de misstanden heeft aanleiding gegeven, omdat de aanbe steder tot nog toe zoo goed als uilsluitend heeft gerekend alleen met zich zelf en niet de minste verantwoordelijkheid heeft ge toond ten aanzien der overige betrokkenen. Hadden de aanbesteder* steeds voldoende verantwoordelijkheidsbesef gehad, dan wa ren de huidige toestanden niet mogelijk ge weest. Anderzijds zal, echter juist de om standigheid, dat gewoonlijk niet met opzet is gezondigd, hel m.i. gemakkelijker maken, inzonderheid tegenover de publiekrechter lijke aanbestóders, veel te bereiken. Noodig is, dat algemeen erkend worde, Üat het hier betreft niet alleen een geld? kwestie, maar ook een sociaal ethisch" pro- BINNENLAND. Het bezoek van H. M. de Koningin-Moedei aan de Jan Steen-tentoonstelling. De jaarvergadering van den Christ. Han* deldrijvenden en Induslrieelen Middenstand te Leiden. Nog enkele jaarvergaderingen. Njord wint den Telegraaf-beker en ver betert het baan-record. BUITENLAND. Briand heeft in Frankrijk opdracht een kabinet te vormen. Verscherping Engeland. Een bale on slachtoffers. van het mijnconflict in le Napels ingestort Vele bleem, daar het anders moeilijk, zoo niet onmogelijk zal zijn, oen ook maar ecnigs? zins bevredigende oplossing le verkrijgen. Het moet daarom algemeen als sociaal* ethisch geoorloofd worden beschouwd, om, speculeerend op de borgen, het werk le gunnen aan iemand, van wien men met een grooto mate van waarschijnlijkheid moei vermoeden, dat hij het werk niet tot een goed einde kan brengen. Niet alleen, dal men een overeenkomst aangaat, waaromtrent men van te voren zoo goed als zeker weet, dat de betrokken borgen er in zullen loopen, maar nog vee zekerder weet men vaak, dat men het werk gunt aan een aannmer, die niet in staat zal zijn om zijn onderaannemers en leve ranciers der materialen te betalen. Niet het Kainsprincipe „ben ik mijns broeders hoeder", maar de zoo echt sociale, de zoo echt Christelijke solidariteitc- gedachte, moet het leven, ook het Maat? schappij-leven, beheerschen, meende spr. De aanbesteder moei daarom, omdat hij de keus heeft bij de gunning, zedelijk ver? an (woordelijk gesteld worden tegenover de onderaannemers en leveranciers. Het is zelfs de vraag of de door de aanbesteders gevorderde borgstelling niet dikwijls een vrijbrief geworden is voor de lichtzinnige heid bij de keuze van een aannemer. Als op de publiekrechtelijke aanbesle? ders, het Rijk, Gemeente, de Provincies, Waterschappen, maar ook de Spoorwegen, de groote concerns enz., een dergelijk krach? tig beroep wordt gedaan, zal men met voile recht mogen verwachten, dat genoemde Colleges cn concerns, mits er een accep- labele regeling aangeboden kan worden, ook uit eigenbelang er voor te vinden zullen zijn om daadwerkelijk hun medewerking te verleenen, bij hel scheppen van gezónde toestanden bij aanbestedingen. Eerst dan echter zullen publieke collegos, cn hierbij denk ik in het bijzonder aan dq Gemeenteraden, er toe willen medewerken om den oogenschijnlijk gemakkelijken weg om het werk steeds te gunnen aan den laagslen inschrijver, le verlaten, als men door een speciale regeling zal weten te voorkomen, dat zij niet at te veel bloot slaan aan allerlei onbillijke en zelfs hate lijke critiek. .Wenschelijk wordt geacht deze regeling zoo eenvormig mogelijk vast le stellen, waarbij de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten mogelijk haar medewerking zal kunnen verleenen. Dc publiekrechtelijke lichamen moeten er echter ook zorg voor dragen, dat haar organen in slaat zijn dq juiste beslissingen le nemen, waarom in structies opgesteld moeten worden, welke de adviseerende en beslissende colleges en ambtenaren v e r p I i c h t zijn te vol gen. Deze instructies ontbreken thans ten eenenmale, maar zijn zeer wel samen le stellen. In het Rapport van den Nederl. Aannemersbond van 1905, waarin de wijze van aanbesteding in het buitenland uileen? gezet werd, kan men lezen, dat er in geen enkel land zoo oppervlakkig, zoo roekeloos met de gunning van een werk wordt omge sprongen als lot heden in ons land geschiedt. Deze uitspraak is helaas nog even waar, AU men kennis neemt van de regelen, welke in het buitenland gelden, behoeltmen echter niet bevreesd te zijn, dat men de be doelde regelen en instructies geheet en ai uit eigen brein zou moeten opdiepen. Doelbewuste pogingen, aldus besloot spr., om behoorlijke instructies le ontwerpen, in gesteld en ondersteund door de direct be trokken organisaties, door de werkgevers, Middenstandsvereenigingen en niet het minst door de Kamers van Koophandel kunnen derhalve in verband ook met wat yan elders bekend is. een behoorlijke kans op succes opleveren. Er gaven zich een vijftal personen op om met den inleider van gedachten to wisse len. Het allereerst werd daartoe het woord gegeven aan den heer Kaajan uit Gronin gen, die niet zoo bang ie voor de beun hazen als de inleider. Het zijn slechts kleine baasjes. Opposant deelt het medelijden met de leveranciers niet met den inleider- De leveranciers zijn de oorzaak van heel wat fnisstanden. In verband Kiermede wijst hij op eea vereeniging van leveranciers/ aannemer»

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1