AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Woensdag. Graanbcurs: Leger dos ITeils: Huwelijks inzegening door luit.-kol. Brouwer. 8 uur. „Jeruil" (Middelstegracht 3): Avond- samenkomst. Spr. de heer v. d. Horst. J-eruël (Groenesteeg 16): Openluchlsamen komst molen „de Valk". Halfacht nam. Wijkgebouw (Langestraat 6769): Be langrijke vergadering voor belangstellenden in wijkarbeid G. H. L. 8 uur. Boskoop. Nat. Pioencnlentoonslelling. Van 9 uur voorm. lot 11 uur nam. Donderdag. In den Vergulden Turk. Jaarvergadering Lcidschc Kunstkring voor Allen. 8 1/4 uur. Boskoop, Nat. Pioenontentoonstelling. Van 9 uur voorm tot 11 uur narn. De avond-, nacht- cn Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 20 Juni a s. waargenomen dpor de apotheek van den heer M. Boekwijtr Visch- markl 8 Telefoon 552. rnooslers van de .Oud-lJollandsche schilder- school. Onwillekeurig denken wij daarbij terug aan eon vorige tentoonstelling, alhier voor 20 jaar gehouden, toen wij op indrukwek kende wijze den grootsten Hollandschen meester herdachten, Rembrandt, den groot- sten onder de grooten, den vorst onder de uitverkoren kunstenaars. Hem huldigden wij op vorstelijke wijze, doch den meester, dien wij thans herdenken en die in beteekenis wellicht onmiddellijk op Rembrandt volgt, meenden wij beter te huldigen door, met vermijding van allen uiterlijken luister, alleen zijn werken zelf tot U te doen spreken. Steen stelde zich met een bescheiden plaats tevreden on vatte zijn levensopvat ting samen in een rijmpje op het bekende schilderij uil de collectie van den hertog van Rutland: ,,Drie dingen wensch ik en niet meer Vooral te minnen Godi den Heer, Geen overvloei van Rijckdorns schat, Maar wens om 't geen de wijste badt Een eerlijk leven op dit dal In deze drie bestaet hel al". Bij zijn leven nog weinig geschat, hebben zijn werken eerst langzamerhand bij allen de groote waardeering gevonden, waarbij John Reynolds in 1769 voorging door Steen te vergelijken met Rafaêl, en een der beste kennel's van do oude schilderkunst in onzen ujd vatte' in weinig woorden zijn oordeel samen: ,zijn beste werken slaan gelijk met hot uitnemendsle der Grootste». Dan weet men niet. wat meer te bewonderen, de vol maakte Icekoiiing, de voortreftelijke compo sitie, dc harmonische kleur of do geestige uitdrukking van het karakter Dc oude Hollanders, hebben echter Steen «neer orn zijn snaaksche voorstellingen ge kend. dan om zijne kunstwerken geëerd en een waas van boertige, weinig fijne anec- dolen omhulde den persoon van den schil der en heeft den vroolijken optimist en bur- gi r filosoof neergehaald lol een drinkebroer en een minderwaardig sujet. Ook hier volgde echter reeds in de vorige eeuw volledig eer herstel. Reeds Van Eyndcn en Van der Wil ligen loonden in 1816 aan, dat deze begaafde kunstenaar, na Rembrandt dc geniaalste vertegenwoordiger der llullandsche schilder school, die steeds frisch van conceptie, mei bewonderenswaardig talent voor den op bouw zijner groepen en een uitgelezen kleu- renkeus zoo rake karaklcrteekmingen geeft, niet de persoon kan zijn, zooals Houbraken cn zijne naschrijvers ons schetsen. T. van Wcsthrcene Tzn heeft ten slotte in zijn magistraal werk „Etude sur l'art en Hol- lande" in 1856 ons een juister beeld getee- kend cn voor goed den laster teruggewezen. Steen zelf heelt zich allerminst den rol van ccn ingetogen puritein gedacht, doCh gezien in het kader van zijnen lijd blijkt hij den levenslustigcn filosoof, meer toeschouwer dan deelgenoot in het festijn, den verdedi ger van dc toen geldende moraal, niet vrij van.menschelijke gebreken, doch steeds we der lerugkccrcnd tot zijne kunst, waarin hij alle groote lijdg'cnootcn nabij streelt of over treft ieder in zijn genre, doch daarbij te vens zijne oorspronkelijkheid hooghoudend. In zijne kinderfiguren is hij onovertroffen en slechts een kunstenaar met ccn edel hart kan zoo in zijne werken zijn vaderhart doen spreken. Al moge de schilder zi^h zelf niet steeds gelijk blijven, in zijne beste werken nadert hij zóó het volmaakte dat hij zich eehe c-ercplaats heeft vermeestert! onder do beste meesters Over zijn schilderstalenten cn zijne wer ken zal ik thans niet verder spreken na de uitnemende verhandeling hierover nog gisterenavond door onzen kondigen onder voorzitter Prof. Dr. Martin alhier gegeven; alleen wil ik nog wijzen op de groote be teekenis van Jan Steen, als schilder van ons volksleven, die ons in zijne werken de Hollanders uit zijnen tijd schildert in zijn rijke schakoeringen en zich daardoor zoo echt een Hollander toont. Tegenover Rem- bandt, die hoog stond boven zijn tijd is Jan Sleen Heeds de Hollander gebleven met de gebreken van zijne tijdgenoot«*n. maar met een onvervalscht llotl;fndsrh hart. Daarom is hij ons niet minder lief. en wan neer John-Reynolds in 1769 ^lirijft „In dien hij het geluk had gehad in Italië in plaats van in Leiden te wonen, zoude hij op gelijke wijze (als Rataëf) gelukkig zijn ge weest en zijn naam zort onder de grootste steunsels der schilderkunst pronken", dan gelooven wij, dat hij als echte Hollander niet minder onder de eersten schittert, cn achten wij ons gelukkig, dat dit groote ta lent steeds een onyervalscht deel is geble ven van den Ncderlandschen stam. Verschillende plaatsen zijn nauw aan zijn leven verbonden. 's-Gravenhage, Delft Haarlem en Warmond telden Hem bij tus- schenpóozen tot hare burgers, doch boven ajlen heeft Leiden het recht om hem lot haar groote bwrgers te rekenen. Hier werd bij geboren, evenal9 zijn eerste vrouw Margarelha van Goycn, met wie hij te 's-Gravenhage huwde, hier werd hij het eerst in het Sint Lucasgilde opgenomen, hier vond hij zijn tweede gade en hier werd hij in 1679 uit het van zijnen vader geëerfde huis aan de Langebrug tegenover de Wol- sleeg grafwaarts gedragen. Leiden was dus de aangewezen stad voor zijn herdenking en dankbaar herinneren wij hierbij aan den steun bij de voorbe reiding hiervan van zoo vele zijden onder vonden. In de eerste plaats die van onze geëerbiedigde Koningin, de Koningin- Moeder en Prins Hendrik der Nederlanden, die door het aanvaarden van het bescher merschap zooveel hebben bijgedragen tot de goede ontvangst van onze verzoeken om inzendingen uit het buitenland. De Ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Financiën verschaf ten ons bijzondere tegemoetkomingen en de gezanten van ons land in den vreemde ver leenden ons hun hoog gcwaardcerden steun en voorlichting. Het gemeentebestuur van Leiden nam dool in het waarborgfonds cn de Commissie voor hel Stedelijk Museum verschafte ons belangeloos de beschikking over haar ruime kunslzalen en haar geschoolde werkkrach ten. Groote erkentelijkheid gevoelen wij tegen over de inzenders, die hun kostbare kunst werken lijdelijk beschikbaar stelden, en de deelnemers in het waarborgfonds, die ons dc uitvoering van onze plannen mogelijk maakten. Als voorzitter der tentoonstellingscom missie zij het mij ten slotte vergund ook een woord van dank te beluigen aan allen, die als commissieleden of als museumbeambten tijd noch moeite ontzagen, en in het bijzon der aan onzen onvermoeiden en onvolprezen ondervoorzitter prof. dr. W. Martin, die zoo'n gyoot aandeel nam aan de voorberei ding en door zijn vele relaties zooveel heeft bijgedragen tot het bijeenbrengen van deze schoone verzameling eerste klasse werken van den meester. Onze dank ook aan de Pers, die onze plannen steeds welwillend tegemoet trad en voor wier medewerking wij ons blijven aan bevelen om tot velen te doen doordringen, welk een zeldzame schat van werken hier is bijeengebracht en hoe hier een wellicht nooit meer weerkeerende gelegenheid ge boden wordt om den meester nader te lee- ren kennen en in zijn werken te bewon deren. Mei groote.vrijmoedigheid doen wij dit beroep op de Pers, omdat wij de internationale hulde aan den Hollandschen meester een daad achten van nationale beteekenis. Op politiek gebied is ons land vrij van expansiegeest en imperialisme, doch dankbaar grijpen wij de gelegenheid aan, waar die zich aanbiedt, om door het eeren van onze groote mannen uit het heden en uil hel verleden den roem van het land tot ver builen de grenzen te doen weerklinken en daarmede nieuwe gebieden te ontsluiten voor de erkenning en waar deering van Holland's internationale betee kenis op het vreedzame gebied van weten schap en kunst. Daarop opende Z. K. II. dc tentoonstelling. DE ALGEMEENE TOESTAND. Twee belangrijke gebeurtenissen. Do Engelsche regeering heeft gekozen voor den 8-urigcn werkdag, men zie Baldwin's rede onder het hoofd Engeland, maar daarmee is zij er nikt. Dit moet in de praclijk worden Qmgezet en de arbeiders voelen er niet voor. Op een spoedig einde van hel mijnconflict valt o.i. daaromtrent niet te rekenen. Tot groote schade van het land en de betrokkenen zelf, voor wié deze slaking een tweesnijdend wapen is. Met wellicht op den duur de scherpste zijde naar zich zelf gekeerd De reeds lang loopende geruchten over 'een icgcenngscrisis in "Frankrijk, hoewel altijd tegengesproken, hebben waarheid be vat Péret's heengaan, gisteren vermeld, beteckende een aftreden van het kabinet Briand, want wie had Pórot willen op volgen Zal hu in Frankrijk eindelijk worden in gezien. dal het ernst is. en dat ernst ern stige maatregelen vraagt geen half-werk? Zoo heel gerust zijn we daarop nog niet. liet volk is te long in slaap gesust FRANKRIJK Het kabinet-Briand treedt af. Een Kabinetsraad heeft den toestand be sproken. welke ontstaan is"ten gevolge van hel ontslag van Péret. Een wijziging in het bestaande kabinet werd onmogelijk .geacht. Er werd besloten, dat hot heele kabinet ai- treedt. Briand heeft reeds het ontslag aan Doumcrgue aangeboden j^n deze heeft het ontslag van het kabinet aanvaard en den ontslagnemenden ministers opdracht gege ven de loopende zaken af te doen Ilcrriot zou als Kaïnervoorzitter willen optreden. A Is mogelijke premiers werden genoemd: Briand. de Monzie Caillaux en Poincaré. De Kamer nam een ontwerpwet aan; waarbij de regeering machtiging werd ver leend om geheel of gedeeltelijk de douane rechten op graan, bestemd voor brood, op te heffen, len einde o m. eventueel opvorde ring mogelijk te maken. Coöperatieve meel fabrieken zijn gemachtigd in het meel bui- lenlandsch graan of surrogaten te verwer ken zonder den vrijdom van belasting te verliezen. ENGELAND. Baldwin wil den 8-nri«jen werk dag in de mijnen. Hevig ver set van Labour. Baldwin heeft gisteren in liet Lagerhuis een belangrijke verklaring afgelegd met be trekking tot de stopzetting der mijnbedrij ven. Spreker wees* op de verklaring van de Kolencommissie, dat der mijnindustrie een ramp hoven het hoofd hing, tenzij er nog iets gedaan zou worden. In plaats van har telijk samen te werken om deze dingen tot stand te brengen, gaven de partijen de voor keur aan den strijd. Spr. wilde zich nog maals tot taak stellen te trachten een uit weg te vinden en partijen te doen terugkee- ren tot „common sense", hetgeen het eenige middel is om de situatie te redden. De moei lijkheden van de toestand kwamen hoofd zakelijk voort uit het feit, dat in de periode, onmiddellijk voorafgaande aan hel jaar 1924, de welvaart van de mijnindustrie op kunslmatigen grondslag rustte. Toen.deze schijnbasis verdween en de concurrentie van het continent herleefde begonnen de prijzen te vallen, totdat de crisis van ver leden jaar aanbrak. De prijzen bleven val len, totdat zij, onalhankelijk van het subsi die, in ieder mijndistrict beneden hel ni veau van de productiekosten daalden, liet rapport van de Mijn commissie adviseerde, dat geen verder subsidie mocht worden ver strekt. De eenige vorm van steun zou be staan in het ramen van maatregelen tot reorganisatie en verlaging van den arbeids- prijs. De Mijncommissie hebbc gelijk, waar zij zegt, dat de mijnbedrijven beter georga niseerd dienen te worden, doch zij waar schuwt voor overdrijving Spr. hoopte, dat het Huis zieh geen overdreven meening zou vormen inzake dc mogelijkheden van reor ganisatie. Laat dc reorganisatie uitgevoerd worden op de wijze, aangegeven in het rap port, aldus luidde spr.'s aanbod aan de mijn eigenaren en de arbeiders. Dit aanbod werd echter verworpen De Regeering was en is bereid iedere poging te steunen, strekkende om de productiviteit en het vermogen om dc loonen uit te betalen, te vergroolen. Spr. releveerde de uitspraak van de Mijn- commissie inzake de noodzakelijkheid van loonsverlaging Het was echter duidelijk, dat indien dergelijke loonsverlagingen moesten plaats hebben bij de bestaande werkuren ze op een dusdanige schaal zou den moeten worden ingevoerd, dat nie mand ze gaarne aangeboden zou zien. De toestand van de mijnindustrie is zoo on gunstig, dat de minimum-loonen bij een 7-urigen werkdag, indien gebasedrd op een universeel minimum, zoodanig zouden zijn, dat het onmogelijk zou zijn dc industrie om betaling te vragen. Het is om deze reden, aldus zeide spr., dat wij vastbesloten zijn tot cli&n lanceren werkdag terug te keeren. (Geroep van „Neen' 'bij Labour en gejuich op de banken der Conservatieven). Voortgaande, zeidc de Premier, dat hij een offer in dezen vorm een verkieslijk al ternatief achtte voor een offer op het ge bied der loonen. Bij het nemen van dit besluit had spr. zich laten leiden door het belang van de arbeiders, daar door hen herhaaldelijk en niet ten onrechte aangedrongen is op handhaving van hun levensstandaard. „Wij willen zeide spr. de 7-uren-dag in de wet vastgelegd laten, doch een wets ontwerp indienen, krachlens hetwelk een uur extra per dag zal kunnen worden ge werkt gedurende den eerstvolgenden tijd. Hierdoor zullen geen langere werkdagen gedicteerd worden, doch er zullen ern stige onderhandelingen geopend kunnen worden op een basis, waarop betere loonen zullen kunnen worden betaald dan op de bestaande." V Spr. wees iai dit verband op zekere toe zeggingen, welke hij in dezen van sommige mijneigenaren had ontvangen. Dit waren naar spr.'s meening de richt lijnen van eventueelc onderhandelingen, in dien althans onderhandelingen mogelijk waren. Gedurende de periode Juli-Septem- ber zal de Regeering spoed betrachten t. o. v. het wetsontwerp inzake de reorgani satie van.de mijnindustrie, terwijl de mijn eigenaars op hun beurt de noodige stappen zullen ondernemen om voorsteden te doen, welke het niet langer twijfelachtig zullen laten of do arbeiders zullen verkrijgen wat hun van rechtswege toekomt. Na Septem ber zullen de loonen gebaseerd worden op de vermoedelijke winsten van de industrie over het tijdvak vanaf Juli. De Regeering van haar kant heeft een wetsontwerp in voorbereiding, hetwelk zij binnen enkele dagen hoopt in te dienen- en dat beoogt bepaalde adviezen van het Rijn rapport in zake reorganisatie der bedrijven, van kracht te doen worden. Gelijk de kanselier van de schatkist heeft verklaard, staan thans drie millioen pond ter beschikking van de industrie. Hartshorn, die de mijnwerkers vertegen woordigt in het Lagerhuis, heeft verklaard, dal hij reen einde zift aan de mijnwerkeis- slakmg. wanneer de rede van Baldwin in derdaad de politiek der regeering weer geeft. Wanneer de regeering echter voor een groote unificatie van het mijnwezen wil werken, "dan zal zij daarbij den steun hebben van alle arbeiders. Sir. Robert Home, sprekende namens de conservatieven, zeide, dat niemand na de woorden van Baldwin langer kon twijfeic-n of eer» ramp, ernstiger dan wij ooit beleefd hebben, slaat onmiddellijk voor de deur. Spr juichte de door de regeering voorge stelde maatregelen van harte toe, omdat zij ccn daad en een oplossing voorstelde, waar- naai' het geheele volk smaehle ën die den arbeiders een regelmatig loon bleef verze keren. Sir Robert loofde den loyal-en steun van de conservatieve partij bij de uitvoe ring en belichaming van de voorstellen in een wetsontwerp. Tom Williams, labour-afgevaardigue voor Don Valley, zeide. dat een dertigjarige on dervinding den mijnwerkers nu geleerd had. dat zij hel ten slotte altijd geweest waren, die het gelag hadden kunnen betalen. Vroe ger was er evenwel nog een schijn van recht in de beweringen der eigenaars geweest, zoolang de Engelsche mijnwerker althans nog een iels beier lot en leven had dan zijn makkers op het vasteland. Die tijd was echter voorbij en wat de regeering ten slotte ook met haar gewillige meerderheid doer zou drijven, zij zou op één ding te pletter loopen, n.l. den vasten wil van den Engel- schen arbeider om niet langer dan zeven uur te werken, waar zoowel de Amerikaan- sehe als de Duitsche arbeider maar 6 uur werkte. Hierin lag tevens het bewij9, dat de eisch der arbeiders tot reorganisatie, niet van loonen en werktijden, maar van Hel bedrijf, de basis van al-Ie voorstellen had moeten zijn. Sir John Simon zeidc namens de libera len, die zijn partij in principe mee kon gaan en het zelf® toejuichte, dal de regee ring eindelijk, na ai het geschipper van de laatste maanden, met een- vast omlijnd voorstel kwam. Ten aanzien van den aard der voorgestelde maatregelen had spr. ech ter groote bedenkingen: zij waren een klap in het aangezicht van hel eerst zoo hoog geprezen rapport, cn de na veel overwegen verkregen overtuiging van de leden van de bevredigingscommissie. Clynes. de vroegere labour-minister van arbeid, sprak zijn bittere teleurstelling uit over de rede van Baldwin. Hij vree<sdc, dat de vrede door het besluit van de regeering nog verder zou zijn uitgesteld. Ook andere labour-leden protesteerden tegen wat zij noemden de ongeschikte voorstellen van de regeering. Het delval werd gehouden naar aanleiding van een labour-mobe tot vermindering van de begrooting van het ministerie van het mijnwezen. Deze motie werd met 299 togen 138 stemmen verworpen. Naar Het Volk verneemt, zal hel honds- bestuur van het Nedcrl. Verbond van Vak- vereenigingen aan de hoofdbesturen verga- dering voorstellen in de leaning van het Engelsche Vakverbond deel te nemen lot een bedrag van een kwart millioen. Daar van zal een ton worden geput uit het slakingsfonde van hel N.V.V terwijl de rest zal moeten worden bijeengebracht door de aangesloten vakorganisaties: De werkloosheid is gestegen tot 1.609.100. HONGARIJE. Bethlen gehuldigd. De regeeringspartijen wilden Bethlen na zijn terugkeer uit Genève huldigen, doch <leze wist zich te onttrekken door onver wacht terug te komen. Toen heeft men hem evenwel toch weten te vinden en de huldiging heeft plaats gehad. TSJECHO-SLOWAKIJE. Naar eon crisis? Het centraal bestuur der Tojecho-Slo- waaksche socialistische partij heeft beslo ten op het onverwijld aftreden dier regee ring aan te dringen. Om deze reden verzocht de partij ha&T vertegenwoordiger in de regeering, den minister van buitenlandfiche zaken dr. Be- nesj, onmiddellijk ontslag te nemen. POLEN. De socialisten tegen Pilsndski, De socialisten hebban een manifest laten verschijnen waarin zij verklaren het niet eens te zijn met Pilsudaki omtrent de ge volgen der revolutie. Zij wenechcn ontbin ding van het parlement en zullen de be grooting dan ook slechts voor een korten termijn goedkeuren. Tot grondwetsherzie ning door het tegenwoordige kabinet, wei geren zij hun toestemming. BUITENLAND?CH GEMENGD. Schade in Duit och] and. In Duitse hl and is door hoog water en "noodweer groote schade toegebracht aan oogst en veestapel. Een paar menschcn zijn verdronken. Zijn moeder vermoord. Te Milaan js een afschuwelijke moord aan het licht gekomen, in een deftige wo ning aldaar werd in een koffer het lijk van van de 68-jarige echtgenoote van den film- industrieel Pelline gevonden dat reeds sinds vier maanden daar bleek gelegen te hebben en reeds lot ontbinding was overgegaan. Het afgrijselijkste van de misdaad is, dat ze door den eenigen zoon van mevr. Pettine gepleegd is, en dat de onmensch nacht na nacht in een naastgelegen kamer orgiën vierde. De jonge Pettine is een wegens zijn af keurenswaardige levenswijze in de Mil-a- necscfie uitgaanderswereld bekend personage dat reeds eenmaal de geldkast van zijn vader heeft opengebroken en leeggeroofd heeft Na den moord op zijn moeder haaide de misdadiger talrijke vrouwspersonen m zijn huis, die hij met klecdercn en sieraden zijner moeder tooide. De moordenaar, die pas 18 jaar oud is, is voortvluchtig. Mooid en dubbele zelimooid. Te Maurage. in de provincie Henegou wen, drongen in den nacht van Zondag cp Maandag, twee kerels in oen huis nabij het station, scholen de vrouw neer, biachten den man een doodelijke wonde toe en ver dwenen' toen, na echter eerst nog een som van 14.000 frank te hebben medegenomen. Twee Fransche mijnwerkers, de gebrs. Lambert, die met de vermoorde vrouw in onmin leefden, weiden al dadelijk van deze misdaad verdacht en door de gendarmerie gezocht. Maandagochtend vond men op een der oevers van het kanaal, nabij Mons, ver scheidene kleedingslukken. waarin zich nog voor 12.000 frank bankbiljetten en een briefje bevonden, door de gebroeders Lam bert onderteckend, en waarbij zij bekenden de misdaad te hebben gepleegd. Tegen den middag dregde men de beide lijken op. Stierengevecht. Mariano Menkes, eon stierenvechter, is Zondagavond in een stierengevecht bij Ma drid door een stier gedood. Het dier wierp den matador driemaal in de hoogte cn ving hem telkens op de horens op. Afschuwelijk verminkt, met opengesrheurden buik, door boorde longen, heeft de man nog veertig minuten geleefd De stier is vervolgens door een anderen vechter geveld. Een jongen gedood. Te Rossington, bij Doncaster, k-loin een jongen van dertien jaar, die naar een vogel nest zocht, in een paal van de electrische leiding. Hij kwam met den kabel in aan raking en werd op slag gedood. De voltage van den stroom bedioeg tuseehen de tien en elfduizend vol Is. Creole brand te Koningsbergen. i -Gistermiddag ontstond in de 5000 vicsi, kante meter groote pakhuizen van den Oog, terspoorweg te Koningsbergen een groote brand. De pakhuizen met al de daarin aanwe zige voorraden weiden in korten lijd ia asch gelegd. Het spoorweg verkeer werd door den brand gedeeltelijk gestremd" Onbloedig duel. Tusschen den Poolschen ex-minister van builenlandsche zaken, graaf Sfcrzynski, e* generaal Szeptycki heeft een duel plaats g*. had. Er zou van weerskanten één schot geloef weiden. Eerst gaf de generaal vuur, doch het schol miste doel. Hierop weigerde Skrzymski 2elf een schol te lossen. Hel duel was daarmee geëindigd. Japan met hongersnood bedreigd? De Japansche onderstaatssecretaris voof landbouw Koyama, heeft een noodkreet ge uit over liet ernstig gevaar voor honger®! nood, dal Japan in de «naaste toekomst be* dreigd. Koyama^ verklaart, dat de bevolking der Japansche eilanden jaarlijks met een mil? lioeD vermeerdert, terwijl de aanplant van rijst en andere producten dezelfde is geble* ven en reeds thans onvoldoende is om ii de behoeften te voorzien. Japan zal dus zijn levensmiddelenproduc* tie moeten opvoeren. De Fransche crisis. PARIJS, 16 Juni (Ilavas). Doumergu( heeft de besprekingen begonnen en hoordé de voorzitters van Kamers en Senaat, bei nevens vele anderen. PARIJS, 1G Juni (V.D.) Naar vernometf wordt zal de President Briand verzoeken opnieuw een Kabinet te vormen. Deze zaj dan trachten .een concentratiekabinet ta* men ete stellen waarin zoowel Poincaré als Hcrriot zitting zullen nemen. Herriot zou dan de portefeuille van financiën aanvaar* den. Een afgelaste conferentie. LONDEN, 16 Juni. (Reuter). Volgens def „Daily Express"" is aan de Duitsche en Hongaarsche gedelegeerden van de Inter nationale bouwvak-arbeidersconfeyentie, did morgen te Londen zou worden geopend het visum voor hun paspoorten geweigerd en zoodoende kunnen zij niet in Engeland won den toegelaten Naar vernomen wordt is deze houding het gevolg van een officieel onderzoek naar de werkzaamheden deze» afgevaardigden. De conferentie is nu door de organisators afgelast, ofschoon de zaal waar de verga dering zou plaats hebben, reeds gehuurd was en hotelkamers voor de buitenland9chd gedelegeerden gereserveerd waren. Onrust in Tsjecho-SIowakije. PRAAG, 15 Juni (Wolff)- Op aansporing van de bedrijfsraden in het staalbedrijf werA hedenmiddag om twee uur in alle fabrieken de arbeid neergelegd. De arbeiders trokken daarop naar de binnenstad tot het houden eener protestvergadering tegen de douane-« rechten op landbouwproducten. Aan 't slot der vergadering poogden eenige groepen t< hetoogen, doch zij werden door de politie uiteengejaagd. Mosoel. BAGDAD, 16 Juni (Reuter). Turkije heeft het aanbod van Irak aanvaard om Va mil lioen p. st. ineens te ontvangen, inplaats van een percentage der petroleum-opbrengst van Mosoel Amerika ontvangt 1 WASHINGTON. 16 Juni (Reuter). De A men kaan se he schatkist ontving gisteren 77 783.127 dollar als storting op de aflossing van de oorlogsschulden. Engeland voldeed zijn halfjaarlijksche betaling n.l. 67.950.000 dollar. De overige landen die tot dit totaal bijdroegen waren België, Tschego* Slowakije, Esthonië, Finland, Hongarije, Lithauen, Polen, Rumenië en Littonië, dié tesamen 4.833,127 dollar stortten. Italië stortte 5 000.000 dollars. Een motie Borah. WASHINGTON. 15 Juni. (Reuter). De Se naat nam de motie van Borah aan, waarir aan Kellogg, den minister van builenland sche zaken gevraagd woid-t wat hij gedaaL. heeft betreffende de eischen tegen Engeland en Frankrijk, die ontstaan zijn uit een be^ weerde schending van de rechten der neu' trale landen tijdens den oorlog. Banken onder Staatsbeheer. GUAYAQUIL, (Ecuador), 16 Juni (Reu ter). De regeering heeft bij decreet alU banken onder staatsbeheer gesteld. Uit Australië. MELBOURNE, 16 Juni (Reuter). De Ka mer v. den Australischen Statenbond heeft met 3619 stemmen een wet aangenomen, waarbij de regeering wordt gemachtigd om schikkingen te treffen, wanneer het mocht komen tot stagnatie van eenige tak van dienst. Ernstig vliegongeval. MAJNZ, 16 Juni (V.D.) Bij Gensenheinl zijn twee Fransche vliegtuigen tegen elkan der gebotst Beide vliegeniers werden ge dood. Wat het moderne verkeer eischte ïfEW-YORK. 16 Juni (V.D.) Een we- rokloverzicht van het aantal auto-ongeval len toont aan dat in het vorig jaar 30.400 personen gedood zijn en 868 000 gewond. 80 pel. der ongevallen kwamen in Amerika voor. Schipbreuk geleden. TOKIO, 16 Juni (Reuter). Het Engel sche stoomschip „City of Naples" heeft schipbreuk geleden. Een schip, dat assifi4 tentie verleend, heeft 15 man der equipage die iü booten waren, gered. 15 zijn nog aa® boord van het schip, dat reed9 half ondrt water staat. Een Japansche torpedojager echter aanwezig. 2i

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2