Nationale Pioenententoonstelling te Boskoop. No. 20322. LEIDSCH DAGBLAD. Dinsdag 15 Juni Derde Blad Anno 1926, De otficieele opening. UIT DE RIJNSTREEK. RECHTZAKEN. (Van onzen eigen verslaggever). In liet vcreenigingsgcbouw aan de Rozen- laan te Buskoop is heden de nationale pioenentenloonstelling officieel geopend. Zij belooft een algeheel succes te worden, te meer doordat het bestuur op alles voorbe reid blijkt te zijn en meer dan 15000 pioe- nenbloemen in ijskelders gereed heeft gezet, zoodat het slechte en regenachtige weer geen invloed zal hebben op het al dan niet slagen der tentoonstelling, tenminste niet wat de le exposeeren bloemen betreft De groote zaal van hel gebouw is door de bekwame handen van de bloemisten Thioi uit Amsterdam, van der Lubbe uit Den Haag en Bekker uit Haarlem omgetooverd in een schillerenden tuin. waaruit een heerlijke zoete geur den bezoeker bij het binnentre den in dezen lusthof reeds tegemoet slaat. En eenmaal goed en wel binnen, staat men verstomd bij zóóveel bloemenpracht en schitterende kleurenweelde. Ieder oogenbük ontdekt men onder die honderden en nog eens honderden variëteiten, waaraan de piocnencultuur rijk is, weer exemplaren, die hetzij door kleur, hetzij door vorm weer van de overige soorten afwijken; elk verschil, hoe gering in schijn, veelal het resultaat van jarenlang toegepaste hybridizcering of krui sing met bestaande in- of uitheemsche soor ten. 't Is een kerncollectie van witte, licht- rose, hard-rose, licht-roode en donker-roode pioenen zóó lijk, dat een niet-aanbidder af rdienaar van Flora er het bestaan niet van zou durven vermoeden. Ziet ze daar slaan die smetteloos witte exemplaren als Albatre, Bar.esse Schroeder, F estiva Maxima, Marie Lemoine, Mme Emile Lemoine; beziel ze aandachtig die wonder- schoone nuanceeringen van lichtrose over gaande in zalmkleurige Albert Crousse. Asa Gray, Claire Dubois, Reine Hortense, Sara Bernhardt en Soulange. Warmer en warmer wordt de toon in de schillerend rose Mme. lules Elie, Mme Chaumy en andere en gaat dan ten slotte over in de felroode Gen. Mac Mahon, Karl Rosenfiels en de dieproode Ad. Rousseau eri M Cahuzac Beschouwt ze, iedere bloem op zichzelf en uw bewonde ring voor het werk der kweekers, die de na tuur als hel ware in vaste banen met lal van zij-paden en -paadjes leiden, zal stijgen naarmate ge uw onderzoek verder uitstrekt, 't Is een bonte mengeling van kleuren, een kaleidoscoop, waardoor het u vergund wordt een blik te werpen op de heerlijke bloemen pracht in al haar weergalooze schoonheid. Buitengewoon fraai is de collectie tuin- vazen en ornamenten van Brouwers aarde werk, waarin de bloemen dubbel zoo mooi t-ot haar rec-lit- komen. Tal van nieuwigheden, waaronder dure soorten vanaf f 50 tot zelfs f 250 per stuk, vragen uw onverdeelde aandacht om hun kleur en grootte, waaraan hun hooge waar de nog een bijzondere aantrekkingskracht .verleent Een ypoin&am onderdeel van de ten toonstelling vormen de groote inzendingen enkelvoudige en Japansche soorten, waar van wij als de meest-op-den-voorgrond- tredende hier noemen de purper-karmijïi- roode Camiile en Okinawa, alsmede de rose Perl Rose, l'Etinchel&nte en Mistral en eindelijk de teeder-witte Eglantine en Jacqueline. Prachtig steken de goudgele tneeldradea af tegen de zuivere kleuren van deze bloemen. Ook de vaste planten zijn met een aan tal soorten goed vertegenwoordigd. Een expositie op zich zelf vormt do fraaie collectie bloemenvazen van de Goud- 6che Platteelbakkerïj Zuid-Holland", die genoemde firma speciaal voor deze tentoon stelling liet vervaardigen, nadat- - zij eerst een grondige studie bad gemaakt van de pioen* als snijbloem. Een 50-tal vazen, alle verschillend in model en kleur, heeft zij laten ontwerpen, die in vorm en kleur zich aanpassen aan de geëxposeerde bloem, de pioen. Hedenmorgen te circa 10 uur had de. ont vangst van de diverse journalisten plaals, waarbij de voorzitter der tentoonstellings commissie. de lieer P. den Ouden, de gasten verwelkomde en hen vervolgens rondleidde over het terrein. Over de inrichting hiervan hoorden wij niets dan lof en inderdaad dwong het keurige werk van de tentoonstel lingscommissie bewondering af. Niet alleen in het vaste gebouw, maar ook overal in den rondomhggenden tuin prijken de pioenen in vollen bloei. In een groote warande, waarvan nog een gedeelte als expositie-ruimte is ingericht, zwaait de heer Balenburg. de gérant van xZomerzorg". uit Leiden, den scepter. De firma Vroom Dreesmann zorgde voor een keurige lapijtaankieeding. Wal de ten loon gestelde bloemen betreft, zij allereerst opgemerkt, dat hier voor hel eerst een nieuw systeem van -voorberei ding en bewaring in toepassing is gebracht Voordat de bloemen n.i. op de plant gaan h'oeien, worden de dikste knoppen uitge zocht en omhuld met een papieren zakje. Beginnen de knoppen in de zakjes zacht worden, dan worden de bloemen met angen steel afgesneden, in water gezel en hewaaTd in een ruimte van pl.fri- 40 gr. F., J'aarvoor een gewone huiskelder dienst kan doen. Hier worden de bloemen bewaard tot de lentoonstellingstijd of de verzendingstijd ^nbreekt. Door dit systeem wordt bereikt, dat de Hel laatst wordt het papieren omhulsel verwijderd. Onmiddellijk hervat de bloem haar gestoorde ontwikkeling en binnen 24 tiur is zij tot volle ontwikkeling gekomen. Op deze wijze behandeld, kunnen de bloemen over groolen afstand worden ver voerd zonder dal zij hiervan eer.ige nadee- lige gevolgen ondervinden. Na dezen rondgang vereenigde zich het gezelschap aan een gemeenschappelijk noenmaal, dal den heer Balenburg alle eor aandeed en dat zich dan ook bijzonder goed liet smaken. Wm in haar groei en bloei gestuit wordt. ae tijd daartoe aangebroken, dan worden de i Poenen uit het water gehaald, in de «lders gedroogd en ter plaatse in kisten uk i waarvan binnenzijde met papier i gedekt. In het tentoonstellingsgebouw TvM a^ereersl vazen met water ge- IV 011 vervolgens de kisten geopend en de C®®. waarvan eerst een stukje van den •Vel wordt afgesneden erin geplaatst. Te halfdrie had de officieele opening pl&als, waarbij de voorzitter van de Ned Vereeniging van Pioenenkweekers en -han delaren, de heer L. van Leeuwen Sr., uil Sassenheim, een inleidend woord sprak, waarna de burgemeester van Boskoop, de heer P. A. Clolijn, de tentoonstelling opende met het uitspreken van de volgende rede; Hoeren Bestuursleden, Leden van het Eere-Comité, Genoodigden. Hel is voor de eerste maal, dat ik, ge durende mijn driejarig verblijf te Boskoop, het voorrecht hebben mag een bloemen tentoonstelling te openen, hoewel toch Bos koop en bloemen Boskoop en een bloemen tentoonstelling, heel nauw aan elkaar ver want zijn. Er moet dan ook wel een bijzondere reden voor zijn, dat deze gemeente, die, wat het houden van bloemententoonstellingen be treft, een goede reputatie verwierf, zich nu al zes jaar lang moést vergenoegen met het inzenden' van haar producten naar elders en verstoken bleef van het voorrecht in eigen omgeving te laten zien, hoe, alle moeilijkheden ton spijt, het Boskoops pro- duQ' zoowel zijn goeden naam als zijn plaals onder de zon wist ie behouden. Hoewel ten volle toestemmend, dat juist in moeilijke tijdsomstandigheden het hou den van een tentoonstelling, als zijnde oen doeltreffend reclamemiddel, nog méér noo- dig is dan wanneer de wind ons mee is, was het risico van een groote tentoonstel ling verbonden van dien aard, dat Boskoop in die xorgvolle jaren welke naar wij hopen voor goed achter ons liggen dit niet mocht aanvaarden. Zoodra echter de zon maar weer even door de wolken brak, herleefde, bij het zich openen van nieuwe perspectieven, als van zelf ook het verlangen naar het organisee- ren van een groote tentoonstelling op eigen terrein, een verlangen, dat echter eerst zal kunnen worden bevredigd, als Boskoop uit zijn isolement is verlost, als de spoorweg Gouda-Boskoop-Alphen waaraan zoo krach tig wordt gewerkt, zal zijn geopend, en niet meer rijwiel, boot en autobus de eenige vervoermiddelen zijn, waarmede het ver keer tusschen Boskoop en de buitenwereld wordt onderhouden. Waar wij dus, wat het houden van een speciale Boskoopsche tentoonstelling be treft, nog moeten leven bij toekomstver wachtingen. was hel ons een aangename verrassing te vernemen, dal de Vereeniging van Pioenenkweekers en -handelaren be sloot haar tentoonstelling, te Boskoop le houden, een keuze, waarmee ik èn onze gemeente èn de Vereeniging mag gelukwen- schen en Waarvoor ik, ook namens Bos koops burgerij, het bestuur hartelijk dank zeg. Immers de Vereeniging, welke deze ten toonstelling heeft georganiseerd, is geen Boskoopsche vereeniging, maar heeft haar zetel le Leiden, en de pioen/ de vereerde schoone hier in ons midden, heeft haar bakermat niet te Boskoop en aan de verdere ontwikkeling van haar schoonheid wordt niet alleen hier maar op zeer verdienstelijke wijze ook te Sassenheim, le Leiden en 's-Graveland, met steeds toenemend succes gearbeid. De tentoonstelling, welke wij gereed staan te openen, is niet wat het publiek gewoon is te noemen een groote tentoon stelling. maar een tentoonstelling, waar het in hoofdzaak gaat om één bloemsoort, en wel om de pioen, welke ge hier m haar goede hoedanigheid en veelsoortigheid, in haar rijke kteurschakeering en sublieme schoonheid, dank zij de uitnemende zorg van het tentoonstellingscomité, op zoo ge lukkige wijze ziet tentoongesteld. De bedoeling van deze expositie is niet alleen vakmenschen,kenners, maar ook het publiek, liefst een zeeT groot publiek die goede hoedanigheden te toonen, opdat mede daardoor de pioen meerdere bekendheid verwerve, niet slechts binnen-, maar even zeer buiten onze grenzen. Want ook voor een loonende pioenencul tuur is, evenals voor onze overige luia- bouwgewas3en een ruim afzetgebied in hel buitenland een onmisbaar vereischte. Ongewild ben ik nu gekomen aan een punt, dal bij een feestelijke gelegenheid als deze, misschien beter ware ongemerkt ware voorbijgegaan, n.l. de moeilijkheden inzake onzen builenlandschen handel, een vraag stuk. dat anderzijds, uit oorzake van zijn greoie beleekenis voor den tuinbouw, toch ook weer moeilijk onbesproken kan blijven. Het al of niet hebben van een afzetgebied in het buitenland is werkelijk niet voot Boskoop alleen al hebben wij het gemis ervan lot heden misschien 't zwaarst ge voeld een kwestie van to be or not to be. Speciaal de moeilijkheden met den expori naar Amerika zijn oorzaak, dat Boskoops handel nog steeds ernstige belemmering ondervindt, en dat zich ook elders, met name boven het zoo veelzins gezegende bol lenland, donkere wolken samentrekken, (er- wijl ook dc pioenenculluur met het al of niet voortbestaan van den export slaat of valt. Hoe teleurstellend, dat de volkeren, spre kende over de noodzaak tot wegneming van alles wat de goede onderlinge verhouding i der naties zou ku/.nen belemmeren, inmid- i dels, al sprekend: ca eonfcmot noesten ijver voortgaan hun toch wv.kelijk al stevige tariefmuren nog meer le verhoo- gen en te verzwaren. En toch, hoezeer die hooge, soms ex hor- biiant hooge invoerrechten, belemmerend inwerken op denhandel, het allerergste is dit nog niet, althans de ervaring heeft ge leerd, dat in dommige gevallen door onder handeling tusschen wederzïjdsche regeerin gen nog wel eei'i.i? matiging is te ver krijgen. Erger, véél erger dan hel hoogste tarief is o.i. de maatregel door Amerika getroffen, welke algemeen bekend is onder deo f raaien, naam van Quarantaine 37.. Aanvankelijk moge ook deze maatregel evenals een hoog invoertarief nog een be lemmering heeten, het slot zal wezen, dal uit dezen maatregel voortvloeit een invoer verbod, hetgeen beleekent den nekslag voor het tuinbouwbedrijf.' Zoover is het op dit oogenblik nog niet, al moet erkend, dat wij al een eind od dien weg zijn gevorderd. Wil men hel onheil keeren, wil men voorkomen, dat Quarantaine 37 met haar special permits gevolgd worde door een vol komen uilsluiting, dan zal een ieder, die direct of indirect bij de cultuur van luin- bouwgewassen betrokken is, zich hebben aan le gorden lot een hardnekkigen kamp voor wat wij zouden willen noemen het behoud der internationale vrijheden, zich hebben loe te rusten lot een, met echt Nederlandsche vasthoudendheid, te voeren strijd, tegen hel onrecht, den Nederland- schen kweekers en hel Nederlandsche product aangedaan. Die strijd kan en moet op velerlei wijze en met veelsoortig wapentuig worden ge voerd, zoowel door onze diplomatie, als in de Slaten-Generaal, ook, en niet in het minst, door de in.hunne vereenigingen ge organiseerde belanghebbenden, aan welke laatste categorie stellig in het bijzonder als taak is toegewezen het rusteloos bewerken der publieke opinie .een middel, dat, zooal niet tot de snelst, dan toch ongetwijfeld tot de zekerst werkende behoort. Met betrekking tol dit laatste meenen wij, dat een tentoonstelling een zeer gewenscht en nuttig hulpmiddel kan zijn. en het be stuur heeft o.i. blijk gegeven van een juist inzicht, toen het tol het houden van deze tentoonstelling besloot, want ook de pioen, welke wij hier mogen bewonderen, is slachtoffer van Quarantaine 37. Een tentoonstelling demonstreert op een wijze welke vèr uitgaat boven de macht van het geschreven woord, hoeveel schoons den menschen onthouden wordt indien de over heid zich met haar drastische bepalingen stelt tusschen hel volk en het schoone, door God in de natuur gelegd en in Zijn alge- meene genade bestemd om 2ooVeel moge lijk door elk menschenkind te worden ge noten. Zulk een moedwillige onthouding brengt een geheel noodelooze verarming aan levensgenot ie weeg en wij d'crïken daarbij niét uitsluitend of ook maar in de eerste plaals aan de hoven èn paleizen der rijken doch ook aan de huizen der minder 'be doelden, waar bloem en plant zoo bezwaar lijk in de toch 'al niét ruimschoots toege meten levensvreugde kunnen worden gemist met name in de groote sleden: Cultureel moge het leven in de sleden menigmaal hoog uitgaan boven dat ten plaltelande of in een provincieplaats, om dat de levensvormen er tot de hoogste ver fijning zijn opgevoerd en wetenschap en kunst dó&r meer bloeien dan elders, men j mist er daarentegen het contact met de naT tuur, een gemis, dat gelukkig in steeds wijder kringen en breedere volkslagen wordt gevoeld. Wij zien dan ook allerwege naast een herlevend kunstgevoel, opkomen een pogen tol herstel van het verbroken contact tus schen mensch en natuur en vplkomcn be grijpelijk, want wat is er in de onbezielde schepping te vergelijken met de subtiele gratie, met de ongerepte schoonheid van een bloera, in haar ontluiken, een schoon heid, welke elke kunstuiting van mehsche- lijken geest verre overtreft. Laat U door de velerhande moeilijkheden dan niet ontmoedigen, maar zijl sterk ih het vertrouwen, dat tenslotte ook in deze zaak het betere uitzicht zal zegevieren, immers wij kunnen toch niet aannemen, dat tariefmuren en quarantainemaalregelen bij machte zuilen zijn, der menscliheid blij vend te onthouden het schoone, wal haar in bloem en plant geboden wordt. Dames en Ileeren, met de beste wcnschen voor haar welslagen open ik thans deze tentoonstelling. Naar ons ward medegedeeld, zal H. M. de Koningin-Moeder a.s. Donderdag de ten toonstelling met Haar bezoek komen ver eeren. Alphen. Burgerlijke Stand. Bevallen; C. v. d. Broek gcb. Wiltenburg z. G. C. Voordouw geb. Jongeneel d. B. Schellingerhout geb. van Holzen z. W. van Beusekom geb. Iloogteijling d. M. de Kwaasteniet geb. Blanken d. H. Uithol geb. v. Geest d. P..Geree geb. v. Klink d. G. Verduijn geb. Verbeek z. M. C. Kaman geb. Stokking z. M. H. Hen- drikse geb. Verdonk d. L. Heesbeen geb. Koumand z. A. Wieman geb. Uithol z. Gehuwd: H. de Jong j.m. 23 jr. en G. Verkade jd. 20 jr. A. den Hertog jm. 24 jr. en J. de Rijnsbiirger jd. 20 jr. L. Janszen jm. 22 jaar en E. Brilse- mer jd. 20 jr. A. Zekveld jm. 28 ^r. en T. van Staveren jd. 28 jr. C. J. van Vliet jm. 25 jr. en J. C. v. Leeuwen jd. 23 jr. Ingekomen en vertrokken personen. Ingekomen; S. L. v. Leijden, O. H. weg 84 uit Leiden Aa. W. v. Willigen, Hooft- slraat 160 uit Leiden M. Vis echlgen. van J. Dwarswaard, Jan v. Nieuwenhuijzenstr. 18 uit Sassenheim A. C. M. de Groot, Pr. Hendrikstraat 106, uit Leiden C. A. v. Bergen, Goudsche Rijpad 3 uit Boskoop J. II. v. d. Dool. Burg. Visserstr. 35 uit Bos koop II. M. Br geveld, Dorpslr. 84 uit Zwammerdam G. v. Luinen en gezin, Achtermiddeweg 1 uit Kockengen W. Al kemade, wed. C. Kerkvlietf Julianastr. 89, uil Alkcmade M. de Bruijn, echlgen. C. v. d. Meent. Nieuwstraat 10, uit Ter Aar. Vertrokken: A. HL Boelekees, Mare 10 naar Leiden J. Pais naar Eindhoven D Naula naar Leiden, Hooigracht 75 J. J. Wolver? naar Woubrugge J. van Kuijk naar Voorschoten G. van Tol naar Hazcrswoude L Turk en gezin naar Ter Aar E. Zandijk, Spieringstr. 1 naar Gou da E. Uithol naar Zwammerdam J. A. Bregt en gezin. Arnhemschestr. 16 naar Amersfoort A. J. Slot naar Delft, Geer- weg 13 J. Jonge jan naar Hillegom J. Th. M. Bosman, naar Den Haag, v. Looslr. 117 H. Jan-sen, BenllieimersLr. 32 naar Coevorden J. J. Manassen naar Rotter dam, Gouckcheslr. 18 a W. v. Leeuwen en gezin naar Ede. Een in de NecL-Herv. Kerk gehouden collecte voor de diaconie dier gemeente heeft opgebracht' f 124.49. Boskoop. Gistermiddag had een kleine jongen alhier het ongeluk om met z'n rij wiel in de Gouwe te rijden. Gelukkig was de haak van de reddings brigade vlak bij de hand en kon de kleine baas spoedig op het droge gebracht worden. Hij kwam er met een nat pak en den schrik ar. Koudekerk. Onlangs is in de Ned. Ilerv. Kerk alhier qen demonstratie gegeven met een kerktelephoon, die voor hardhoo- rende een prachtig resultaat heeft opgele verd. Zelfs het zachtste spreken kon worden gevolgd. Men verzocht ons nu mee le deelen dat belangstellenden, die van deze kerktele phoon gebruik wenschen te maken, zich daarvoor kunnen opgeven bij ds. Israël. Ook zijn meerdere plannen in voorberei ding. die ons schoon kerkgebouw zeer ze ker ten goede zouden komen. C De heer S. Vlasveld heeft wegens hoo ge n leeftijd bedankt al» ouderling van de Ned.-Herv. Kerk. Waddingsveen. De collecte in de Ge reformeerde Kerk voor de nieuwe kerk heeft opgebracht f 144,65. Naar wij uit betrouwbare brond ver nemen zal alhier in Nov a.s. een tentoon stelling voor huisvlijt worden georganiseerd. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er stonden gisteren 00 zaken op de rol, waarvan 53 bestemd voor openbare behan deling en 7 kinderzaken. N. v, T., J. J. H. en T .BI. te Leiden moesten wegens een overtreding d-9r Ar beidswet terechtstaan. Zij waren niet vor- édherren, doch nadat als getuige wae 'ge hoord de heer Gosïkqya, voorzitter vam don Raad van Arbeid,eischte de Ambtenaar te gen elk hunner f 10 subs. 10 dagen. P. van S. te lJmuidon was opgeroepen terzake dat hij een varken ter markt nad aangevoerd, dat aan een acute longaan doening leed en dat hij dus het dier niet had mogen aanvoeren zonder het vooraf ter keuring aan te bieden aan het Slacht huis. Verdachte was niet versohenen doch als gemachtigde trad voor hem op mej. mr. Van Eyck alhier. Het eerst werd gehoord dr.Stuurman, directeur van het Openbaar Slachthuis, die een uitvoerige uiteenzetting gaf van het ziekteverschijnsel, dat zich openbaarde ifl benauwdheden en stijfheid. Dat hij het vleesch voor de consumptie j had kunnen goedkeuren, deed aan het ge- vaj Nniets af. Ware verdachte echter niet zoo onhebbelijk opgetreden dan zou hij de zaak nog geschikt hebben, doch daarvoor bleek nu geen gelegenheid te zijn. De Ambtenaar eischte f 12 subs. 10 cL De verdedigster meende dat de dagvaar ding het ziekteverschijnsel niet behoorlijk had omschreven en vroeg daarom nietig verklaring daarvan en in verband daar mede vrijspraak. Toen zij daarop nog over het ziektever schijnsel zelf wilde spreken, viel de kan tonrechter haar in de rede, met te zeggen, dat dit beter zou kunnen geschieden door verdachte zelf. De zaak werd nu uitgesteld tot Woensdag over acht dagen, teneinde verdachte zelf te hooren. P. van K., te Rijnsburg had een aan klauwzeer lijdend rund ter markt te Leiden doen aanvoeren. Verdachte zeide dat hij van het geval nieto geweten heeft wat de knecht De Koning, d'e het dier naar oe markt had vervoerd bevestigde. De verbalisant, de keurmeester aan hei Openbaar Slachthuis, Stoelman, had ccbtei de blaren aan de pooten geconstateerd, doch voegde er bij dat het ziekteverschijn sel zioh spins plotseling kan vertoon en. De Ambtenaar vroeg f 10 subs. 10 dagen. W. van R., koopman te Leiden, had moe ten terechtstaan wegens het op de Leidschc markt verkoopen van ongekeurd vet. Ver dachte was niet verschenen, doch na ge tuigenverhoor van den keurmeester van het Openbaar Slachthuis, de heer Lamme, eischte de Ambtenaar f 10 cubs. 10 dagen. In de zaak van den broodbakker M. v. d. M. te Katwijk, die reeds eerder terecht stond wegens het te vroeg afleveren van versch brood, werd nu, nadat een jongen die dit brood had gehaald- C. Heijer ge naamd, was gehoord f 10 cubs. 10 dagen geëischt. Simon P. chauffeur te Leiden was gedag vaard, ter zake dat hij met een motorvoer tuig op vier wielen rijdende langs de Oude- vest geen '«signaal heeft gegeven toen hij voornemens was een andere richting te nemen. Allereerst werd als getuige gehoord De Bruin uit Leiden, die daar passeerde met eon motorfiets en heb procesverbaal be vestigde. Verdachte zeido dat dit onjuist was. Hij heeft met de linkerhand een sig- naai gegeven, dat getuige, naar de Kanton rechter meende niet heeft kunnen zien. Hij had met de rechterhand het sein moeten geven of met een stok. Bovendien had, volgens verdachte De Bruin een veel ie snelle vaart. Verder heeft hij wel met €f*n hoorn getoeterd Als gtuigc werd eerst gehoord H. Miloo die eerst na eenige stubbelin gdon eed af legde en daarop verklaringen deed die niet bepaald voor verdachte pleitten. Als getuige a décharge werd allereerst nog gehoord de 77-jarige mej. Vallentgoed, wonende aan de Oudevest dicht bij de plaats waar zich het geval heeft afgespeeld, die verklaarde dat haars inziens de schuld bij den motorfietsrijder lag. De 13-jarigo Arie Nieboer, die daar ook woonde ver klaarde eveneens in dienzelfden geest. De Ambtenaar bleef de dagvaarding handhaven. Vast staat dat verdachte niet op behoorlijke wijze een signaal heeft ge geven. Daarom eischte hij f 4 subs. 4 d.,- waarmede verdachte- allerminst content was. Hij verdiende geen straf wel de mo to rfietsrijder, <Ke met veertig K.M. snel heid reed. J. A. M. ian H. te Leiden, was gedag vaard, terzake dat hij zonder rijbewijs met een motorvoertuig op vier wielen van de Turfmarkt rijdende, de tram der H.T.M. uit de Haarlemmerstraat komende, heeft aan gereden. De trambestuurder Schoemakcr, wonende te Wassenaar, verklaarde dat verdachte blijkbaar van meening is geweeot, dat hij nog voor de tram langs kon rijden. In den zelfden geest verklaarde J. Hasselbach en A. Oudshoorn, terwijl verdaohte bleef vol houden dat niet hij de tram, maar de tram hem heeft aangereden. De Ambtenaar vroeg twee geldboeten: één van f 10 subc. 10 chagcn en een van f 15 subs. 10 dagen. J. van D. te Katwijk, had in gesloten jachttijd met een jachtgeweer geloopen in de duinen, waar hij niet mocht komen. Verdachte gaf dit toe, maar het was hem niet om konijnen te doen geweest, maar om kraaien. De Kantonrechter meende anders, dat men kraaien in de boomen, maar niet ra de duinen moest zoeken. De Ambtenaar eischte f 15 boete, subs. 10 dagen hechten ie, met verbeurd verklaring van het geweer dat hij van een vriend ge leend had. C. A., kweeker te Boskoop, had met een te groote snelheid met een auto in de ge meente Oegstgeest gereden. Eisch f 6 subs. 6 dagen. J. P., 22 jaar, wonende te Leiden, had later dan een halfuur na zonsondergang gereden op een rijwiel zonder licht. Eisch f 2 subs. 2 dagen. Dc 18-jarige fabrieksarbeider, L. W. Sp., te Leaden, had op de openbare straat ge voetbald, waarvoor de Ambt. een boete vroeg van f 1 subs. 1 dag. Uitspraak in al deze zaken over twee weken. SCHEEPSTIJDINGEN. STOOMVAAP.T-MIJ. „NEDERLAND". BATOE, uitr., 15 Juni bij Perira verwacht. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJEMBER EN MODJOKEUTO, 19 Juni v. R'dam te Hamburg. SIANTAR, uitr., pass. 14 Juni Ouessant. INDRAPOERA, uitr., werd !4 Juni te Sabang verwacht. SLAMAT, thuisr., 14 Juni van Sabang. HALCYON-LIJN. STAD ZWOLLE, 12 Juni van Braila te Hamburg. STOOMV.-MAATSCH. „OCEAAN". LAERTES, 12 Juni van Belawan n. Amst. JAVA—BENGALEN-LIJN. C'EYLON, 12 Juni van Batavia n. Calcutta HOLLAND—AFRIKA-LUN. BATJAN, 14 Juni v. Amst. n. Hamburg. NIAS, uitr., 14 Juni te Port Said. KON. HOLL. LLOYD. GELRLA, uitr., 14 Juni van Santos. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. BERENICE, Adr. Zee n Amst., pass. 14 Juni Gibraltar. NEREUS, Spanje n. Amst., pass. 14 Juni Ouessant. PERSEUS, arr. 14 Juni te Kopenhagen. SATURNUS, 13 Juni v C-al am a ta n. Al giers. NEDERL. EN VREEMDE SCHEPEN. KATENDREGHT, Batoum n Londe-n, woe 12 Juni 140 mijlen Z. van Ouessant. ALGENIB, San Nicolas n. R'dara, 12 Juni van Las Palmas. SULTAN VAN LANGKAT, 12 Juni van Constanza te Messina. WESTPLEIN, 12 Juni v. Narvik n. R'dam WIELDRECHT, 13 Juni v. Londen n. Huil WOENSDRECHT, Texas City n. Thames- haven, was 13 Juni 400 mijlen W. van Lands End. ZAAN, 13 Juni v. Koningsbergen te Kemi. IJSSEL, R'dam n Wasa, pass. 12 Juni Holten au. TENBERGEN,( Montreal n. Bremen, pass. 12 Juni Lizard. SEBU, arr. 10 Juni te Ceuta. SCHIK, R'dam n. Riga, pass. 13 Juni Hol- tenau. 'N, 12 Juni van Wyborg te Trangsund. MAAS, 13 Juni v. Skelleftca n. R'dam. EEM, A'dam na Koningsbergen, pase. 13 Juni Holtenau. ALDERAMÏN, Montreal n .Hamburg, was 11 Juni 12 vl 's middags 240 mijlen van Scilly. ALPHARD, 12 Juni van San Nicolas te Las Palmas. NOORD WIJK, R'dam n. Bona, pasa. It Juni Gibraltar.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9