EET MEER CHOCOLADE REEPEN EET DAN voor slechte h v 33 LevenDe göiöójp BINNENLAND. 's morgens om 11 en 's middags om <4 uur, KERK- EN SCHOOLNIEUWS. a-a Gp 11, 12 en 13 Juni zijn te Amsterdam de rueiweüstrijdcn van de „Ko ninklijke" gehouden. „Njord" won het nummer „Oude Acht". Onze foto geeft een moment uit dien strijd. Nummer óén ligt „Njord", daarachter „Laga". in den inzet: de winnende ,^Jjord''-ploeg. -■ -■ v I s ;jiju ftknichter isf'SfnomSe J^utytnootm j tn^ 3^n: mottffiowi sirüo 't L Dpor hwh iit. r~i Zaterdagmiddag werd in de nieuwe Engeisch* kerk te Am sterdam aan dr. J. G. Geelkerken een album aangeboden door den heer M. van Wichen, namens een aantal niet- Gcreformeerden, als blijk van sympathie, gelijk gemeld. De opdracht is vervaardigd door Nelly ten Have en bevat een portret van Luther. Eerste Kamer-verkiezing, De car.dxiaalstellüjg van leden der Eerste Kamer. zaJ Dinsdag 13 Juli a.s. plaats heb ben. Binnen 25 dagen na de candidaatslel- ling, dus vóüt 7 Augustus e.k. wordt de stemming gehouden. Indische aangelegenheden. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, over de ontwerpen van wet tot vaststelling van de begrooting vaji Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1926. Het volgende is er aan ontleend: Dal in het algemeen de Indische regee ring tegenover de arbeidersbeweging met weinig tact optrad, kan de minister geens zins onderschrijven. Het optreden tegen de communistische leiders der organisaties zal naar de meening van den minister noch aan de arbeiders beweging. noch aan de ontwikkeling van het vakverenigingsleven eenigerlei schade veroorzaken. Verwacht mag zelfs worden, dat de niet-communislische meerderheid der aangeslotenen, het regeeringsoptreden bit- lijkend en waardeerend. de vereeniging zal welen te bevrijden van den druk van ele- monten. die daarin niet thuis hooren. en die er op uit zijn. om de arbeidersorganisaties te misbruiken, ten einde politieke doeleinden na te jagen, zonder zich te bekommeren om de maatschappelijke en economische gevol gen van hun destructieve actie. De minister houdt er zich van overtuigd., dat onder de massa der aangesloten werknemers van verbittering of ontevredenheid geen sprake is Dat minister De Graat! overwegiDg zou hebben toegezegd van de in de Kamer uit gesproken gedachte, om personen, die aan de Indologischc faculteit te Utrecht zijn opgeleid, niet voor benoeming tot ambten in Indië in aanmerking te doen komen, is den minister niet bekend. Mocht de uitspraak van den minister in de vergadering der Eerste Kamer van 26 Maart 1925 als een toezegging van boven bedoelde strekking zijn opgevat, dan zou aan de woorden van minister De Graaff een uitlegging zijn gegeven, die naar de overtui ging van den minister geenszins met zijn bedoeling zou sirooken. De minister kan uit het verslag van den president van do Javaschc Bank over het boekjaar 192-1/1925 geenszins opmaken. dnt deze instelling onder baar vorige leiding gedurende het tijdvak Mei 1922medio 192-1 in haar plicht om bet Indische ruil middel in moeilijke tijden te sleunen, zou zijn tekortgeschoten, en evenmin, dat des tijds een niet onbelangrijk deel van de kracht van de Javasche Bank zou zijn ont houden aan de verdediging van do positie van het nationale ruilmiddel. Van een vaststelling van verantwoorde lijkheid in dezen, kan volgens den minister bezwaarlijk reden zijn, omdat z. i. het ge beurde een gevolg is van tal van omstan digheden. waarvoor de vroegere bankleiding zeer zeker niet verantwoordelijk kan wor den gesteld Een fiscaal-technische herziening van de Indische Tariefwei is in Indië in voorbe reiding. Al moge grootere overeenstemming met het Nederlandsche toltarief om for- meele redenen aanbeveling verdienen, zij zal loch niet het voornaamste deel der In dische tariefsherziening kunnen vormen. Aan de mededeelingen in de Tweede Ka mer-vergadering van 12 April 1926 betref fende de gebeurtenissen in Atjeh voegt de Minister toe dat hij aan de gebeurtenissen niet meer dan plaatselijke beteekenis toe kent, en dat maatregelen zijn getroffen om het euvel zooveel mogelijk le localiseeren. Wanneer het volledige verslag van het on derzoek door gouverneur Goedhart zal zijn ontvangen, is de Minister bereid, dat rap port desgewenscht ter Griffie van de Kamer te doen neerleggen. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, betreffende het wetsont werp tot wijziging van de begrooting van Nederlandsch-lndië voor het dienstjaar 1926, merkt de minister op, dal de late in diening van deze suppletoire begrooling haar verklaring vindt in den langen duur van do crisis, waardoor uiteraard de voor bereiding van de wetsontwerpen is ver traagd. Aan de voorbereiding der plannen voor de medische hoogeschool wordt met voort varendheid gewerkt. De opening der nieuwe instelling kan medio 1927 worden verwacht. Aangenomen mag worden, dat de beschik baarstelling van beurzen voor onbemid delde studenten op overeenkomstige wijze zal worden geregeld als voor de reeds be slaande Indische hoogescholen. Bij de Memorie js een nota van wijzi gingen gevoegd. Verplichte rechtspraak overeenkomstig het statnet van het Permanente Hot van Internat. Justitie. Blijkens een nola naar aanleiding van hel verslag over het wetsontwerp tot goedkeu ring van de hernieuwde aanvaarding van do verplichte -rechtspraak overeenkomstig art. 36 lid 2 van het statuut van bet Perma nente Hot van Internationale Justitie, is de minister van Buitenl. Zaken van oordeel, dat er zich categoriën van geschillen kunnen voordoen, (en opzichte waarvan de onder werping aan een speciaal daartoe ingesteld scheidsrechterlijk college, in het bijzonder met hel oog op de vereischle technische des kundigheid, de voorkeur kan verdienen bo ven berechting door het Permanente Hof van Internationale Justitie. Hij acht het daarom gcwenscht zekerheid te scheppen, dat, on danks aanvaarding van de verplichte recht spraak van het Hof, de mogelijkheid open blijft om desgewenscht de beslissing van zoodanige geschillen aan speciale colleges op te dragen. Ten aanzien van reeds bestaande verdra gen heelt hij zich op het standpunt gesteld, dat wanneer partijen opzettelijk, ondanks het bestaan van hel Hof, aan een andere wijze van beslechting de voorkeur hebben gegeven, van deze overeenkomst slechts dient te worden afgeweken, indien de over eenstemming der partijen hieromtrent uit drukkelijk is vastgesteld. Ongetwijfeld be staat de mogelijkheid, dat de reden van de instelling, der speciale instantie, nadat het Hof reeds bestond, uitsluitend is geweest, dal partijen eerst de wijze, waarop het Hof zou werken, wenschen at te wachten en dat, na wederzijdsche aanvaarding van de obli gatoire jurisdictie van het Hof, deze beden king geacht kan worden te zijn vervallen. Maar evenzeer is het mogelijk, dat redenen als in het voorgaande lid bedoeld de ver dragsluitende partijen geleid hebben om, on danks het bestaan van het Hof, aan een af wijkende regeling de voorkeur te geven, en dat die zienswijze nog steeds beslaat Op dien grond acht de minister het wenschelijk, de verdragen, tot stand gekomen nadat het Hof reeds was ingesteld, in hun waarde te laten. Regeling pensioenen reserve-adjodanten- onderofiicier. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van de pensioenen van de reserve-adjudan- ton-onderolficier van de landmacht, die op grond van de door hen bekleede betrekking geacht worden voortdurend in werkclijken dienst te zijn of geweest te zijn, alsmede van hunne weduwen en weezen. In de Memorie van Toelichting wordt op gemerkt, dat bij de toepassing van de wet van 2 Juli 1923, zooals die is gewijzigd bij de wet van 5 Juni 1925, houdende regeling van de pensioenen der reserve-adjudanten onderofficieren van de voormalige land weer, alsmede van hun weduwen en wee- zon, gebleken is, dat deze wet een leemte bevat. Deze leemte bestaat hierin, dat bedoelde gewijzigde wet wel uitzicht opent op het ver krijgen van gezinspensioen voor die reserve- adjudanten-onderofficier, die als zoodanig op 1 Juli 1922 in functie waren, maar niet voor diegenen, die als zoodanig zijn gepen- sionneerd in het tijdvak, 1 Jan. 1918 tol 1 Juli 1922 en op laatstvermelden datum nog In leven waren. Dit laatste is nimer de bedoeling geweest niet alleen, maar aldus wordt tusschen do verschillende functionarissen een onder scheid geschapen, dat niet anders dan on billijk kan worden genoemd. De regeering is daarom van meening, dat deze leemte in de wel dient te worden aan gevuld. De hierbedoelde gepensionneerden zullen dan van 1 Jan. 1920 af worden be - scbouwd als gepensionneerde militairen in den zin van art. 3, onder a, der militaire we- duwenwet 1922, waardoor zij voor hun even tueel na te laten betrekkingen uitzicht krij gen op pensioen op grond van die wel uit hoofd van de laatstelijk door hen bekleeda functie. Steun voor woningbouw. De minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heelt inzake steun voor woning bouw aan de gemeentebesturen bericht, dat voorlaan bij verzoeken om steun ingevolge de Woningwet de berekening van den grond prijs per woning en per vierkante meter worden overgelegd en bovendien teekenin - gen, die een dwarsprofiel van de wegen ge ven, met een duidelijke aanduiding in de wijze van verharding. De minister acht een grondprijs van f 500 per woning voldoende voor grootere gemeen len. Het Nederlandsch-Duitscbe Verdrag. Het Centraal Bureau der Tuinbouwveilin gen in Nederland heeft de Tweede Kamer verzocht het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot aanvulling van het Nederlandsch-Duitsche handelsverdrag van 31 Dec. 1851 en van het Nederland-Duit- sche douane- en credietverdrag, beide op 26 November 1925 te Berlijn tusschen Neder land en Duitschland gesloten, in het belang van den Nederlandschen Tuinbouw aan te De varkensuitvoez naar Engeland. De Engelscbe Minister van Landbouw heelt gisteren in het Lagerhuis gezegd, dat bij niet meent, dat de Nederlandsche inspec teurs betwistten, dat de doode varkens ziek waren geweest. De Nederlanders stelden er zich mee tevreden, dat de varkens Belgische en niet Nederlandsche waren, wat de minister niet betwijfelde. De verantwoor delijkheid van de inspectie van dit inge voerde vleesch bleef bij den inspecteur. Maar het i9 niet moeilijk te begrijpen hoe de inspecteurs, zonder veterinaire ervaring, sporen van mond- en klauwzeer over het hoofd konden zien. Departementsambtenaren. De Bijzondere Commissie voor georgani seerd overleg in zaken, rakende de Departe- menisambtenaren en hel daarmede gelijk te stellen personeel kwam onlangs bijeen ter behandeling van een door eenige harer leden aanhangig gemaakt voorstel om zich tot de Regeering te wenden met een missive no- npns da a.an het Desarlcmeat W Water- Op het landgoed „De Hartenkamp" te Ueeiusiedi word Zaterdagmiddag een luinleesl gehouden ten bate van het Steuncomité voor Intellectueel Centraat-Europa. Z. K. H. Prins Hendrik, die ook hel feest hijwoonde, in de tent van Mevr. Jo van AmmersKuiler, die Z. K. H. uit de lijnen van zijn hand de toekomst en het verleden onthult. RECLAME. 6TO1 ttanneer de maagbegtnt te vragent neemt de arbeidskracht af; voec/zaa m v e na nk c/ slaat tot stand gekomen reorganisatie en het dientengevolge aan verschillende ambtena ren verleende ontslag. Dit voorstel werd ver worpen. Voorts behandelde de commissie een ver zoek der Regeering om haar van advies te willen dienen omtrent een door de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst gedaan verzoek om aan de boden, in den vorm van toeslagen op bet 9alaris, be looningen toe te kennen voor door hen ver richte bijzondere werkzaamheden. De vergadering benoemde een sub-com missie uit haar midden, welke de opdracht ontving gegevens te verzamelen omtrent de vraag, welke werkzaamheden wel en welke niet als eigenlijke bodentaak zijn to be schouwen. Nadat deze sub-commissie haar rapport zal hebben uitgebracht, zal dit punt der agenda in een volgende vergadering verder worden behandeld. RJf. Mijnwerkersbond. In een te Heerlen gehouden vergadering van den Chrislelijken Mijnwerkersbond is besloten den naam te veranderen in R.K. Mijnwerkersbond. Mgr. dr. Poels, hoofdaal moezenier van den arbeid, is benoemd tot bondsadviseur. Be looneil in de schoenindustrie. Ingevolge de bepaling van arl. 10 van de collectieve Arbeidsovereenkomst voor de Schoenindustrie 1922 worden met 1 Juli e.k. de contractloonen verlaagd met 5 pet. op grond van le daling van de indexcijfers der groolhandelsprijzen van 192 op 160 punten en van de indexcijfers der kleinhan delsprijzen van 202 op 165 punten, dus een daling mei resp 32 en 37 punten. Bij de berekening der loonbepalingen worden gedeelten van veelvouden van tien punten verwaarloosd, om bij een vol gende berekening (1 Januari 19271 echter in aanmerking te worden gebracht. De loondaling geschiedt mitsdien op basis van daling der indexcijfers met gemiddeld tien punten, terwijl voor iedere tien punlen daling de loonsverlaging bedraagl 5 pd., afgerond naar boven tot veelvouden van 10 cent. Aangezien mei 1 Juli 1922 en ovenzoo mei 1 Januari 1923 ieder- maal reeds 10 punlen voor loonsverlaging zijn in aanmerking gebracht, komen Ihans opnieuw 10 punten in aanmerking, zoodat de loonsverlaging opnieuw zal bedragen 5 pet. Deze verlaging geldl ook voor de loo- nen der werkmeesters. H. M. de Koningin heeft gistermiddag op het Loo een thé gegeven Ier eere dei Amerikaansche marine-officieren, die thans in ons land verloeven. i De gewone audiëntie van den Min, v. Oorlog zal op Donderdag 17 Juni niet plaats hebbea De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal Vrijdag 18 Juni niet plaats hebben Ook niet die van de ministers van Kolo niën en Waterstaat UIT NED. OOST-INDIE. Relletjes, üa niet doorgingen. KOTA RADJA, 13 Juni. (Aneta) Bij af wezen van den fungeerend controleur te Blangkedjeren (Oostkust va., Atjeh) ontving de luitenant-troepencommandant berichten van een samenzwering te Blangkerjeren en van aanvallen Een nader onderzoek door den fungeerend controleur, die dadelijk huiswaarts kwam. wees uit. dat twintig jongelieden een avontuur wilden wagon, doch door de hoofden waren tegengehouden. MEDAN, 13 Juni (Aneta). Volgens de Su- matrapost is ontdekt, dat het complot te Blangkedjeren in de Alaslanden uitgebreid was en een overval had beraamd, die niet is doorgegaan. Brigades uit Kota Radja en Takengon zijn derwaarts vertrokken. De situatip is beheerschl. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Amsterdam: L. Boer, te Vriezenveen: Te Vallhermond: J. Homan, te Nieuw Beerla. Bedankt: Voor GroningeD: Joh. A. Raams, te Rijswijk (Gld.V, Voor Gasselter- nijvecn: P. Siemeling, le Burum. Gerei. Kerken. TweetalTe Nieuwerkcrk a. d. IJssel: D. J. B. Al laar t. cand. te Ofgstgeest en Joh. de Boer. cand. te Zwartsluis. Beroepen: Te Sleeuwijk: D. J. van Katwijk, te Schipluiden; Te Francker: K. J. Cremer te Gees. Aangenomen: Naar Var-.seveld: J, Scholten. te Goënga; Naar Oldenhove: H. Wiersema, cand. te Zandeweer (Gr.), die bedankt heeft voor Overschie, Rollevalle, Houwerzijl, en Raard. Chr. Gerei. Kerk. Bedankt: Voor Ouderkerk a. d. Am- stel: J. Jongeleen. te Hilversum. Geref. Gemeente. Beroepen: Te Grand Rapids: M. Hof man, ie Krabbendijke, die bedankt heeft voor Rijssen. Dcoptgez. Gemeente. Beroepen: JTé_ Helder: M. Onnes, I® Westzaan,

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6