no, 20322. DINSDAG 15 JUNI Anno 1926. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cta. per regel. Bij regelahonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdag9 60 Cis., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 FRIJS DEZER COURANT: - 0 Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week 'ƒ0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week,,0.18. Franco per post 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. INRICHTING VAN EEN TERREIN VOOR LICHAMELIJKE OEFENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter opdhb&re kennis a. dat de Ra-ad der gemeente in zijn open bare vergadering van den 14en dezer be-: sloten lieeft medewerking te verleenen aan 'het Bestuur der R.-K. Parochiale Jongens- ichelen onder R-K. Par. Kerkbestuur tot de inrichting van een terrein voor het on derwijs in lichamelijke oefening, tevens speelplan te, ten behoeve van de onder zijn beheer staande scholen aan de Haarlem merstraat 240 en de Pelikaanstraat 20 en in verband daarmede heeft vastgesteld een luppletoiren begrootdngsstaab, groot f 1000, ten einde ons College in staat te stellen de voor een en ander benoocfc'gde gelden te zijner tijd ter beschikking van het Schoolbestuur te stellen b. dat binnen dertig vrije dagen, te reke nen van heden af, ieder ingezetene en het schoolbestuur van dit besluit bij Gedepu-^ teerde Staten der provincie Zuid-Holland ki beroep kan komen. AUG. L REIMERINGER, Wet'h. lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 15e® Juni 1996. 6738 Huldiging prol. dr. van Itallie. Donderdag 1 Juli zal onze stadgenoot prof. dr. L. van Itallie, sinds 1907 hoog leeraar in de arlsenijbereidkunde en vergifl ieer aan de Rijks-Universiteit alhier, den dag herdenken, waarop hij 40 jaar geleden apotheker werd en 25 jaar geleden promo veerde. Het voornemen beslaat den hoogleeraar die in Maart van dit jaar ook juist 60 jaar is geworden, op dien dag le huldigen. Deze huldiging zal plaats hebben in het Pharma- ceutisch Laboratorium waarvan prof. van Itallie directeur is. Naar wij vernemen, zal Z. K. II. do Prins morgenmiddag na opening van de Jan-Steen-tenioonstelling in het Museum de Lakenhal dineeren ten huize van den heer Aug. L. Reimeringer, loco-biirgemeester. Donderdagmiddag a.s. zal II. M. de Ko ningin-Moeder een bezoek brengen aan de Jan-Stoen-lentoonstelling. Tot ons genoegen kunnen wij mede- deelen dat de toestand van onzen burge meester, jhr. De Gijselaar, volstrekt geen reden lot ongerustheid geeft. Hoogstens zal de patiënt een veertien dagen rust moeten iienien. De heer B. Koelmans alhier is be noemd tot onderwijzer bij het Chr. lager on derwijs te Lunleren. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft benoemd tot tijdel. leerares in de En- gelschc taal en letterkunde aan de II.B- Scholen voor meisjes mej. G. J. de Vries al hier. Bij beschikking van den minister van Onderwijs zijn o.a. benoemd in de examen commissie voor de hooldacte te Den Haag tot lid en "voorzitter: P van Nes Czn., in specteur L. O. te Bodegraven; lot leden IL Sehilp, leeraar bijz. kweekschool voor on derwijzers en onderwijzeressen, M. van Wa mden, leeraaf aan een hoofdaktecursus, en J. Schaap Hzn.. directeur Bijz. Prol. Kweek school voor onderwijzers en onderwijzeres sen. allen alhier. Heden herdacht de heer Nic. Siljee den j dag, waarop hij 40 jaar geleden bij de firma j A D. Hakkenberg en Zoon, kleermakers, j Hoo'gewoerd25, alhier, in dienst kwam. De heer S. heeft al die jaren de firma op zeld zaam trouwe wijze gediend en is zoo lang- zamerhand de rechterhand van de firma ge- 1 worden. Als zoodanig wordt hij ook door zijn patroons de heeren A. D. en D. Hakken berg gewaardeerd. Maar ook bij het overige personeel staat deze nestor in de zaak hoog aangeschreven, evenals bij vele klanten, die liefst door S. \yorden geholpen. Het lag dus voor de hand'dat deze dag voor den jubilaris niet onopgemerkt zou voorbijgaan. -Toen S. evenals gewoonlijk weder op lijd in de werkplaats kwam, werd hij daar door den jongsten patroon, den heer D Hakkenberg (de heer A. D. Hakkenberg was door een lichte ongesteldheid verhin derd) en het personeel verwelkomd. De heer Hakkenberg wepschle hem mede namens zijn vader van harte geluk met de zen dag, prees zijn groote bekwaamheid en ijver, zoodat hij, hoewel nog al eens^door ongesteldheid gekweld toch altijd zijn plicht en meer dan zijn plicht heeft gedaan. Als blijk van waardcering voor al deze presta ties bood hij hem een enveloppe met inhoud aan. Hierop werd hij namens het personeel toe gesproken door den heer I. de Moed, die hem een prachtig bloemstuk aanbood. Zeer getroffen door al deze blijken yan achting, waardèering en vriendschap dankte de jubilaris op hartelijke wijze, waarbij hij er aan kon herinneren dat hij ook van ver schillende klanten reeds bewijzen van sym pathie had ontvangen. Op het in de morgenvergadering van 10 Juni j.l. verzonden telegram van leden en oud-leden der C. J V. „Pred XII la" aan H. M. de Koningin, ontvingen zij het vol gende antwoord; Paleis Het Loo, ll-6-'2G. Hare Majesteit de Koningin draagt mij op U te verzoeken, wel Haren erkenlelij- ken dank te willen overbrengen aan de Leden en Oud-Leden der Chr. Jongelings- vereeniging „Pred. 12" voor de Haar ge zonden telegrafische, huldebetuiging en zegenbede. De Adjudant van Dienst (w. g.) DE JONGE VAN ELLEMEES. In de gisteren gehouden vergadering van de afdeeling der geschied- en letterkun dige wetenschappen der Kon. Academie van Weienschappen te Amsterdam, heeft prof. dr. M. W. de Visser alhier, t^ene mededee- ling gedaan over de Buddhistische ceremo niën van berouw in Japan. Naar wij vernemen heeft de afd. Lei den van den Bond van Ncd. Onderwijzers beroep aangeteekend tegen het besluit van den Gemeenteraad, in Mei genomen, om medewerking le verleenen tot het stichten van een Geref. school in het Kooipark. Hedenvoormiddag werd door B. en W. op het Raadhuis aanbesteed het bijbouwen van een spreekkamer en magazijn in de school aan de Langebrug. Er waren 8 in schrijvingen ingekomen n.l. van Yan der Veldo De Jong le Oegslgeest f2987, W. Oudshoorn en Zoon f2853; J. H. v. d. Blij f 2600, J. v. d. Wal f2431; J. Massaar f 2357 j Firma Marselis en Heemskerk f2243; J. ïlartevelt f2070, en W. E. Neuteboom f 1989 Waar de woonplaats niet is vermeld is dit Leiden. Naar wij vernemen is het het voorne men van de Maatschappij „Beperkt Grond bezit" om het café-restaurant „'t Posthof" tc verbouwen en er een naar de eischen des' lijds ingericht café en uitspanning van le maken. Het er achter gelegen terrein zat voor bouwterrein gereed gemaakt worden. Vermoedelijk zal de uitgang naar den Mare- dijk komen te vervallen. Wij verwijzen naar een advertentie in dit, blad van de N.V. J. en A. v. d. Schuyl's Stoombeotrederij betreffende de zomer-rond- vaarten met de „Pauline" over de Kager- en Brasemermeeren. Gistermiddag te halfeen werd de wiel rijder A: K. alhier aangereden door een hem passeerende auto. K. kwam zelf met den schrik vrij, maar zijn rijwiel werd vrijwel vernield. De auto, die vermoedelijk geen schade bekwam, reed door. en daar men het nummer niet opgenomen had, is -de be stuurder onbekend gebleven.' Aan den Rijnsburgerweg, hoek Mariën- póelstraat had gistermiddag een aanrijding plaats tusschen twee wielrijders R. B. uit Oegslgeest en W. J. van L. te Warmond. Beiden kwamen er met lichte kwetsuren af. maar de .rijwielen werden nogal beschadigd. De heeren gaven elkaar de schuld. B e z i cJi tiging Vredespaleis. In verband met do zitting van het Perma nente Hof van Internationale Justitie is liet Vredespaleis, voor zoover niet in gebruik, tot nadere aankondiging voor publieke be zichtiging opengesteld: de eerste 5 werkda gen van de week en den tweeden en vierden Zaterdag van de maand, telkens van 1 lot 2J/a uur n.tn. en den eersten en derden Zon dag van de maand van 2 tol 4 uur n.m. Ernstige botsing. Eenmo torrijder, die te Loosduinen uit de Zeestraat kwam, reed met een Hink gangetje tegen een auto, welke uit de Emmaslraat dé Wilhel- minastraat inreed. De motorrijder^loeg door den schok van zijn motor, evenals een dame op den duft. De motorrijder W., bleef be wusteloos liggen en werd naar het politie bureau gedragen; zijn echlgenoote bekwam een gapende wond aan don schouder en ont velde armen. \V., die spoedig bij kennis kwam, had slechts enkele lichte wonden bekomen. Aangehouden. De beruchte V., die in de omgeving van Haarlem ver schillende personen heeft welen op te lich ten, sommigen zolfs voor een aanmerkelijk bedrag, en wiens aanhouding werd verzocht is te Den Haag aangehouden en in verzeker de bewaring gesteld. Pseudo -a genten. Tegen de gebrs. P. te Delft is proces-verbaal opge maakt ter zake dat zij zich in den nacht van Zaterdag op Zondag in uniform van agenten van politie op straat bevonden. Tijdens hun arrestatie verzetten zij zich hevig, doch de politie wist toch hun pseudo-collega's naar het bureau te brengen. Vrouwen-twist. Bijeenwoor- denwisseling tusschen de vrouwen van eenige woonschuitbewoners aan de ]inker- Botlckadc te Rotterdam heeft de 35-jarige sloelenmatler A. B. de J., een schot uit een revolver gelost, naar zijn zeggen, om zijn vrouw, die door de andere vrouwen bedreigd werd, te ontzetten en deze laatsten schrik aan tc jagen. Het schot trof de 20-jarige P. V.. welk meisje aan hals en rechterschouder bloedend verwond werd. Zij is in het zieken huis aan den Bergweg opgenomen. De dader is aangehouden. V erdronken. Gisterenisin de Zuiderzee overboord geslagen en verdron ken de 25-jarige visschersknecht Cornelis Smit uit Volendam. Hij was bezig met peilen en viel toen in zee. Te Maasland is het 2l/*-jarig zoontje van den landbouwer J. v. B. bij het spelen te wa ter geraakt en verdronken. Gistermorgen is door een noodlottig toe val mevr. B te Oldenzaal in een waterput geraakt en verdronken. Een zwerveling. InhetLoe- ncnsche bosch heeft een boschwachter een zwerveling aangetroffen. Bij onderzoek- bleek, dat men te doen had met een Fransck- man, die ongeveer 18 maanden geleden uit het Fransche leger in Marokko is gedeser teerd en via de Duftsche grens ons land heeft bereikt. Bliksem ingeslagen. Te Beltrum. bij Eibergen, is Zaterdag de blik sem geslagen in het woonhuis van den land bouwer J. Schroür. De groote boerderij word een prooi van de vlammen. Het vee en bijna do heele inboedel werden gered. Alles was legen brandschade verzekerd. Zeiljacht gered. Zaterdag- namiddag werd op Schokland een noodsein van een zeiljacht ontdekt. De stoomboot Ora et Labora, uit Zwolle, die toevallig in de ha ven van Schokland lag, trok onmiddellijk ter assistentie uit. Het bleek bet zeiljachlje Zui derzee, van den heer Te Bruggencatc uit Enschedeé te zijn, waarvan het roer was stukgeslagen. Het jachtje werd op sleeptouw genomen en naar Kampen gebracht. Zelfmoord van een schapen, dief. Te Bavsingerhorn werd uit een weide dezer dagen een vijftal schapen ge stolen. Het gelukte de politie de® dader, zekeren P. B. op te sporen en tot beken tenis te brengen. Opgesloten in het ar restantenlokaal te Schagen, beroofde hij zich door ophanging va® het leven. In den trein beroofd. De spoorwegbeambte V., uit Venlo, die in ge zelschap van een collega, via Roosendaal— Brussel, een pleizierreds zou maken naar Bordeaux, kwam nog voor hij te Antwerpen aankwajn, tot de ontdekking dat hij van zijn portefeuille .was beroofd. Behalve eenig geld was hij daarmede ook zijn vrij reisbil jet naar Bordeaux kwijt, zoodat hij de reis niet kon voortzetten. De beide vrienden keerden daarop terug naar Roosendaal, waar «aangifte van het geval werd gedaan aan den stationsclie-f. In tusschen waren door een wegwerker uit Roosendaal Langs de spoorlijn aldaar stukkeu van het verscheurde reisbiljet ge vonden, waaruit viel op te maken, dat de zakkenrollers reeds bij het instappen te Roosendaal, of toen de trein nog maar nau welijks in beweging was, hun slachtoffer beroofd moeten hebben. Een pot met kokende koffie. Ken 4-jarig zoontje van V. te Bleijerhedde trok een pot kokende koffie over het li chaam. De kleine bekwam ernstige brand wonden in het gezicht en op de beenen en werd in zorgwekkenden toestand naar het hospitaal gebracht. Arm pa't j eBij denchef der 3de poiitie-scetie (Boeboetan te Soe- rabaja) "werd door den heer N. een aan klacht ingediend togen zijn echtgenoote, wegens lichte mishandeling. Mevrouw zag zich daartoe genoodzaakt omdat haar man id zijn plichten als „baby oppasser" wel eens tekort echoot. („Ind. Ort:"). Proefvlucht. Methetpassa- siersvliegtuig X van de „Imperial Airways Co.", dat gistermorgen om 8.20 uur van het vliegveld Croydon startte, is le 11.16 op Schiphol aangekomen J. E. Bourne, uit Wol verhampton, redacteur van de „Daily Ex press' en „Star". Hij was vergezeld van een vriend. Zij waren de eenige passagiers. Bourne vertelde dat hij wil nagaan hoe veel Europeesche hoofdsteden hij in een week per vliegtuig kan bereiken, door ge - bruik te maken van de luchlvaarttrajecten voor passagiers. Zoo wil hij trachten tel-, kens met tusschenpoozen van een dag te vliegen LondenAmsterdamKopenhagen- BerlijnWeenenZïirichParijsLonden. Hedenochtend zal hij zich naar Kopenha gen begeven. Indien alles goed gaat zal hij Zondag weer te Croydon landen en dan 2500 mijlen hebben afgelegd, Golitorzaam. [W i m p j e ziet een magere dame voorbij komen eB zegt: Kijk 's moe, wat een dunne dame.' Moeder: Dat mag je niet zeggen, Wimp je, dat noemen de mensohen slank 1 Een uurtje later krijgt Wlmpje een kopje thee va® 't tweede treksel en zegt: Moe, wat slanke theeJ Haarlemmermeer. Zaterdag wilde de koopman II. met eén bekaden wagen, waar voor een pas door hem gekocht paard was gespannen, uitrijden. Het dier was evenwel aan z'n nieuwen baas nog niet gewend en had blijkbaar geen zin om met de vracht ,.op slap" le gaan. Nadat al het mogelijke w«as gedaan om het gerij in beweging le krijgen, begon het paard achteruit te loo- pen, met het gevolg, dat het mei kar en al in de wegsloot terecht kwam. Met ver eende krachten kon het dier, dat steeds dieper in den modder wegzakte, uit zijn benarde positie worden bevrijd. De wagen werd ernstig beschadigd en kon niet dan aan stukken en brokken op den kant wor den gehaald. Hoewel de bestuurder een beenkneuzing had opgeioopen, bood hij bij de redding van het paard nog ijverig de behulpzame hand. De arbeider II. reed Zaterdagavond aan den Sloterweg alhier met een met twee paarden bespannen wagon een erf op. Plot seling gaf een der paarden, dat schichtig werd, een zoodanigen ruk aan den wagen, dat H. er voorover afsloeg en een arm brak. Hij werd per auto naar zijn woning ge bracht, alwaar de ontboden geneesheer een verband legde. Hillegom. De twee auto-dieven, die enkele weken geleden' onder Vogelenzang hun slag dachten te slaan, hebben een vol geling gekregen. Hij was leep en brutaal, maar zijn aanslag op een Chevrolet mis lukte. De man, zekere v. B., vervoegde zich bij den garagehouder Sch., met dc vraag om een wagen uit een der boxen. liet sleuteltje van den motor had hij eerst niet, even later kwam hij er mee aanzetten. Toen bleek hij den sleutel van den box niet le hebben. Hij zou hem even bij den auto- eigenaar gaan halen. Even later werd getelefoneerd; 'l heette dat de eigenaar goedvond, dat de garage houder zelf de box opende en de auto gaf. De laatste vertrouwde het zaakje echter niet en haalde den eigenaar er bij. Samen wachten zij den man op. Zoodra deze beide heeren zag slaan, begreep Lij dat zijn gemeene streek w«os doorzien en hij koos het hazenpad. Bij denzelfden garagehouder is onlangs een rijwiel ontvreemd; toen kwam een man uit Haarlem zoogenaamd namens zijn pa troon een fiets huren. De truc slaagde, dc fiets is verdwenen. De namen van beide mannen zijn bekend; le hopen is, dat de rechter Jiet zijne er over te zeggen krijgt. Katwijk aan den Rijn Voor hel examen „Gemeente-administratie" is te 's-Graven- hage geslaagd de heer W. Allon, alhier. Gisteravond hield de Tuinbouw ver. Katwijk en O. een ledenvergadering in hotel de Roskam. Na opening door den voorzitter, den heer J. v. d. Perk, las de sec-r. de heer Jac. Waasenaar, de notulen. Dan had de voorzitter enkele mededeelingen te doen: Dat onderzocht was of de mogelijkheid be stond dat aan het'veilingterrein kon worden ingeLade® in spoorwegwagons zoodat geen overlading in Leiden zou behoeven plaats te hebben. Na onderzoek bleek zulks op be zwaren te stuiten, o.m. waren.de groeirgils der tram te ondiep voor de spoorwegwagons, ook waren deze laatste le breed zoodat bijna alle langs de baan staande electrische mas ten in den weg zouden slaan. Dan werden verseliillende verbeteringen opgenoemd die op het terrein en in het gebouw hadden plaats gehad hetgeen de instemming der vergadering had. Voorts dat het bestuur yoornemens is in de eerstvolgende vergade ring te komen met een voorstel om uniform fust in ie voeren. De leden konden dus met den aanmaak van nieuwe kisten hier alvast op rekenen. Dan kwam in behandeling het punt wanneer zal worden aangevangen met veilen. De opgave hiervoor was van dien aaixl, dat Woensdag het veilingseizoen zal aanvangen om dan iederen dag te blijven veilen, behalve Zaterdags. Een der leden bracht naar voren de vraag of niet, zooals reeds meerdere malen met succes is ge schied, planlaardappelen geteeld kunnen worden in een andere slreek ter verversching van plantgoed. Het bestuur voelde hiervoor ook veel. Er zal echter voldoende deelname moeten zijn. Daarom zal er gelegenheid zijn dit kenbaar te maken hij den secretaris tot volgende weet Donderdag De kosten blij ven hiervan buiten de vereeniging en wor den door de deelnemers ponds-pondsgewijz* gedragen. Na rondvraag sluit de voorzitter onder dank voor de opkomst, de vergadering. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad van de tuinbouwvereeniging. Katwijk-aan-Zee. Van de Irawlvis- scherij kwamen Maandag te IJmuiden aan dc markt de loggers: KW 48 met f509; KW 38 met f359; KW 170 met f359, KW 148 met f271; KW 39 met f225; KW 21 met f 3G4; KW 6G met f263, KW 70 met f232; KW 44 met f658; KW 23 met f7G4; KW 110 met f402, KW 22 met f478. KW 45 met f588; KW 62 met f 497; KW 19 met f 239; KW 166 met f268; KW 154 met f610 en KW 25 met f348 besomming. Wat we vroeger beleefden in het haringbedrijf, toen onze bomschuiten deze visscherij nog uitoefenden, nj. het fooieA BINNENLAND. Heden is te Boskoop te pioententoon* stelling oeopênd. Het Kon. Ned. Landbouwcomité wil nief medewerken tot de instelling van een com missie van advies voor den Land- en tnin- bonw. Over de Indische begrooting. BUITENLAND. Brazilië treedt uit den Volkenbond. Nogmaals het Russische gond in het En* gelsche Lagerhuis. Het verdrag der Kleine Entente met 3 jaar verlengd. De Fransche minister van financiën Péret is afgetreden. geven aan de bemanning, alvorens ze aan monsterden (een stelsel dat uit den booze was* en ook zoo spoedig mogelijk is afge-. schaft) slaat nu weer te komen. Doordat het de Laatste jaren slecht is ge-* gaan met de haringvisscherij, zijn de reeders niet kapitaalkrachtig genoeg, om een behoorlijk loon aan de bemanning le garan deeren en i3 dit garantieloon thans f 10 pci weck, een bedrag, waar moeder de vrouw met een paar kleine kinderen al heel slecht van rondkomen kan. Neemt men aan, dat dc visschersbevolking in doorsnee f 3 per week aan huishuur betaalt, dan begrijpt ic-der, dat de huisvrouw met de overblij vende f 7 geen wonderen kan doen Een goed huisvader gaat er dan ook noode toe over oq) met een garanHeloon van f 10 per week ter haring visscherij uit te varen Het is alleen de hooge „hoop op zegen", ctie hem er toe doet besluiten. Maar aan den anderen kant kan mpn begrijpen, dat de reeder geen hooger bedrag kan garandeeren, omdat de verdiensten rpeerendeels te laag zijn; ja zelfs de laatste jaren zóó, dat velen het garanliebedrag niet hebben verdiend. liet gevolg van een en ander is, dal er moeilijk goed scheepsvolk voor de loggers is te bekomen en als een bewijs daarvoor kunnen wij ter illustratie mededeelen, dat de vorige week een paar schippers zelfs naar een visschersplaats aan de Oostkust der Zuiderzee zija gelogen om aldaar „men-, schen" te zoeken, doch ook dat was tejer^ geefsch. De stoomtrawlers hebben onze beste zee-, lui aan boord. Het is daar wel „aanpakken", rnaar ze hebben daar een garantieloon van f 80 per maand plus provisie van de be-, somming Het spreekt vanzelf, dat men wat hel loon betreft, veel liever op de stoom-, trawler vaart dan ter haringvisscherij trekt op onze loggers. Laat ons evenwel hopen, dat dit jaar de haringvisscherij goed loonend moge zijn, dan is er een volgend jaar ook weer veel meer animo, om wat hooger ga rantieloon le betalen door de reeders en voor de visschers om te monsteren. In de nabijheid van den Tol aan den nieuwen Duinweg en aan den rand van heb ,,De llidder-plantsoe®" staan een complex villa's onder één dak, die tegenwoordig nog al de aandacht van den wandelaar trekken. Niet dat er iets bijzonders aan die wo ningen te zien is, maar bij droog weer, als de ramen meerendeels geopend zijn, hoort men daar een geroezemoes van allerlei ge luiden die het oor van den voorbijganger trekken. In het grootste gedeelte dier villa's is een kiuderpension ingericht dat den naam „Kinderheim" draagt en waar mevr. de wed. Brand den scepter voert, bijgestaan door haar dochter. Als dit iiu een gewoon pension was, ocb dan zouden we cr geen druppel inkt aan epandeereu, maar juist het eigenaardige karakter van dit „heiin", deed ons naar de pen grijpen. Want dit is een pension van dc steden Dresden *eu Essen in Duitsckland. Er worden 40 kinderen van- verschillen de officieren, doctoren en dergelijke, maar ook uit de arbeidersklasse gehuisvest, waar voor de stad Dresden bijbetaald, wat de ouders zelf voor hun kinderen niet geheel kunnen betalen. Di»»kinderen moeten van de frissche zeelucht en de balsemende den nengeuren van ons plantsoen flink opknap pen en als ze dan weer flink zijn, gaan ze weer naar hun „Heimat" terug en komt een gelijk getal uit Essen aan de beurt. Me® begrijpt dat het dus alles Duitsch is daa-r wat de klok slaat. #En men begrijpt misschien ook wel, dat zoo'n groep kinderen, die geen woord IJol- landsch verstaan, wel eens in conflict ko men met de Katwijkscfye jeugd die hen weer niet goed versta«on kunnen. Mevr. Brand, die ons zeer welwillend ^met een en ander op de hoogte bracht, bracht ons ook een klacht ter oore, en wel deze, dat (Ce vreemde kinderen wel dt-ns lastig gevallen worden, door de Katwijk* eche jeugd..

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1