Ho. 20320. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 12 Juni Tweede Blad Anno 1926. Het «door de gemeente Hillegom aangeboden terrein voor het te stichten Centrale Gebouw voor de Bloembollenstreek. BINNENLAND. UIT DE OMSTREKEN. Het terrein is op het mooiste punt van de gemeente Hillegom gelegen, aan de lramlijn, aam den groolen verkeersweg en nabij het Postkantoor. De afstand naar het station der Holl. spoor is slechts eenige minuten gaans. Van het gebouw uit zal men een prachtig uitzicht hebben op de Van den Endelaan (met bloemperken) en het gemeenteplanlsoen (Sixlaan) Het aange boden terrein, ter grootte van ongeveer 2.30.00 H.A., biedt overvloed van ruimte voor een groot monuméntaa! gebouw een ruime bloembollenbeurs, groot auto-park, proeftuin, enz. Behalve aan de voorzijde zijn toegangen te maken aan de Maria straat en de Vosselaan. De Vossevaart biedt gelegenheid voor aanvoer te water van materialen, mest voor den proeftuin bloemen voor keuringen, enz. Een zaak van veel beleekenis voor de Bloembollenbeurs te Hillegom is de ligging in de telefoon centrale, waartoe belmoren: Bennebroek, Lisse, Sassenheim, Noordwijkerhout, Voorhout en Nieuw-Vennep en gedeeltelijk ook Noordwijk en Heemstede, waar abonné'3 opgebeld kunnen worden van de Beurs uit, zonder kosten Het vuil in den oven oi op den akker. Tot onze teleurstelling vernemen wij, zegt bet „Vad.", dat het rapport der Rijkscom missie in tegenstelling met vroeger ontvan gen inlichting nog cenigen tijd op zich zal laten wachten. Inlusschen hangt dit niet samen, naar ifij met zekerheid weten, met eenige wei feling in de meerderheid dier commissie, doch met haar streven, een uitspraak te tonnen doen, welke aan den hardnekkig- slen tegenstand inzake hét gebruiken van gtadsruil voor ontginning en bemesting, üen pas afsnijdt. In zoover is het uitstel voor hen, die meenen, dat vuilverbranding economisch ronde is, zelfs een Teden tot verheugenis. De Naardei-Kweekers. De Minister van Oorlog heeft aan den Voorzitter der Tweede Kamer doen toeko* men, een uitvoerige nota, naar aanleiding van de besprekingen op 28 Mei en 1 Juni jj. in de Tweede Kamer, betreffende 'de schadeloosstelling van planten- en boom- kweekers te Kaarden. 'Tegenover hetgeen de heer Duijs in de ver gadering van 28 Mei j.l. heeft opgemerkt, stelt de minister het volgende: Noch bij het departement van Oorlog, noch bij een der betrokken commissies, noch bij een van hen, die aan die commissies in lichtingen enz. hebben verstrekt, is ook maar schijn of schaduw aanwezig van een gebruik maken van valsche cijfers, van het vervalschen, van fantaseeren, van liet fa- briceeren van cijfers, van het uverdonkere- manen" of „zoek-maken" van gegevens. Alle z.g. „verdonkeremaande" beschei den, zijn aan het departement van Oorlog aanwezig en worden gaarne aan belang stellende leden der Kamer ter inzage be- Bchikbaar gesteld. De minister meent, dat het gewenschfc ware geweest, dat de opdracht aan de com missie-Van Elselingen ruimer ware gesteld, in dier voege, dat zij ook tot laak zou heb ben gekregen, bijaldien voor haar het „causaal verband" tusschen de militaire naatregelen en de langdurige hooge water landen zou. komen vast te staan, ook te >nderzoeken, in hoeverre hier op billijk- kidsgronden schade zou behooren te wor den vergoed. Blijkens de conclusie, die uit het wel toezenden van het rapport-Wollman aan de Kaarderkweekers en 't niet aan hen toezen den van het rapport-Van Elselingen, in de Kamer zijn getrokken, ware, het volgens den minister inderdaad beter geweest indien laatstbedoeld? toezending wel ware ge schied. Intusschen zijn uiteraard nevenbe doelingen als waarop de heer Duys zin speelde, aan die beslissing ten eenenmale Ttwmd geweest. De minister heeft dat rap- parl beschouwd als te zijn voor hem be- en het daarom niet noodig geacht, iit aan de kweekers toe te zenden! De minister vertrouwt, dat de Kamer er ran overtuigd is, dat het departement van Oorlog in geen enkel opzicht eenige blaam, ds door den heer Duys geuit, verdient, en lij hoopt, dat die afgevaardigde de geuite teschuldigingen zal terugnemen. Nederland en het Engelsche mijnwerkers conflict. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Brautigam, betreffende een op 3 Mei j.l. door den directeur van het loods wezen te Rotterdam uitgevaardigde order, in verband met de dreigende mijnwerkers- staking in Engeland, antwoordde de Minister van Marine a. i. De directeur van het loodswezen, enz. in het 4de en 5de district heeft inderdaad op 28 Mei 1925 en op 3 Mei 1925 orders uitge vaardigd, waarin de door den heer Brauti- fam bedoelde gedeelten voorkomen. De order van 28 Mei 1925 was noodig wegens het opleven van het bunkerbedrijf aan de Vondelingenplaat te Pernis. De Steenkolen- handelsvereeniging, aldaar gevestigd, be schikte aanvankelijk slechts over eenige accomodatie langs den wal, zoodat de sche pen voor anker kwamen, dikwijls op zeer ongewenschte plaatsen en daaruit langs zijde liggende lichters met bunkermachines van kolen werden voorzien. Vooral tijdens het rondzwaaien bij het kenteren Van het tij leverden de schepen een ernstig gevaar op voor de veilige vaart. In overleg met den hoofdingenieur van het Rijkswaterstaat, geadviseerd door den Rijkshavenmeester, werden maatregelen getroffen pra hieraan ooq einde te maken en dienovereenkomstig orders aan de loodsen gegeven. Daardoor rs een geregelde toestand ingetreden. Sedert is de toestand ook verbeterd door dat de Steenkolenhandelsvereeniging thans over meer meerboeien en pontons, waaraan gebunkerd mag worden, beschikt. Toen nu wegens de dreigende mijn wer kstaking met vrij groote zekerheid een ^'langrijke toeneming van het aantal bun- kerschepen verwacht mocht worden, was Jet plicht maatregelen te treffen om aan Jezen tijdel ijken toestand het hoofd te bie den. De order van 3 Mei 1925 was daarvan "et gevolg. Rekening houdende met den in- gewijzigden toestand, werd in deze order gerecaputileerd over welke plaatsen 0 kolenmaatschappijen officieel beschikten voorts de vergunning gegeven om «epen, die wachten moesten, tijdelijk ten nker le brengen tusschen den Boerenbond •J1 slompe ton No. 6 eri op de reede Van maassluis. tJ?eze an^erplaatsen zijn buiten het vaar teer, worden steeds gebruikt als in geval Q force majeure een schip opgebracht °®t worden en leveren geen overwegend u T.aar v°or een.veiligq vaart op. Het was de f me* k®' °°2 °P het aantal zeeloodsen in ®c"ePen binnen te brengen; door buiten San T wa?hten zou de zeeloods te lang dienct°0r? bIiiven en veel te lanS aan den lood! ont{5°kken zijn. Thans wordt de zee- Lv.na "e? schip het anker te hebben ge- Jt. onmiddellijk aan den wal gebracht. en het brengen van anker- naar bunker- plaats geschiedt door een binnenloods, die tijdelijk aan de Vondelingenplaat gedeta cheerd is. Daar, zooals verwacht werd, ook vele an dere schepen Engelsche havens zouden mij den en Rotterdam aandoen, werd het door- sloomen naar Rotterdam verboden. De ha vens zijn alle vol en de boeien bezet Uit het bovenstaande moge blijken, dat de order van 3 Mei 1925 gegeven is in het belang van een goeden gang van zaken en wel om het drukke verkeer meester te blijven. Met een conflict tusschen twee deelen van een naburig volk heeft de order slecht9 in zooverre te maken, dat het loodsbestuur regelend moest optreden wegens de meer dere scheepvaart op den Nieuwen Rolter- damschen Waterweg, welke van dit conflict te verwachten was. Nederlandsche Spaarbankbond. De een-en-twintigste jaarvergadering van den Ned. Spaarbankbond werd gisteren te Delft gehouden. De voorzitter, mr. J. H. Andries, uit 's-Gravenhage, wees er op, dat de Ned. Spaarbankbond in een bloeienden toestand verkeert, het aantal toetredingen was in 't afgeloopen jaar zeer bevredigend. Blijkens het door den secretaris uitge brachte jaarverslag, vertegenwoordigen de spaarbanken bij den aanvang van 1925 575.600 inleggeTS-rekeningen met een inleg- kapitaal van f194.119.700, te wijl de 245 spaarbanken ruim 675.000 rekeningen met f250.000.000 konden aanwijzen. De gegevens uit het spaarbankbureau wijzen uit, dat, gerekend naar 31 Dec. 1924, 73 bij dai bureau aangesloten bondsleden tezamen een reserve hadden van ruim f 12.000.000worden daarbij geteld de re serves van de overige bondsspaarbanken, dan zal een totaal van f 13.500.000 niet ver van de waarheid verwijderd zijn. Gemiddeld beschikken de spaarbanken over een reserve van pl.m. 6.7 pet. gerekend over haar voor meld inlegkapitaal ad f 194.119.700. De aftredende bestuursleden, de heeren mr. C. Beekhuis, J. N. E. Deckers en mr. G. de Ranitz, werden herkozen. Besloten werd de volgende vergadering te Middelburg te houden. Met een voorstel tot toetreding als lid van het Internationaal Spaarbank-Instituut kon de vergadering zich vcreenigen. Hierna was aan het woord de heer mr. J. L. Nierslrasz R.Hz., commissaris van de Nulsspaarbank te 's-Gravenhage, die een uitvoerige rede hield over „Samenwerking van Spaarbanken op Beleggingsgebied". Op de uitvoerige rede van den heer Nierslrasz volgde een discussie, waarna met algemeene stemmen de volgende reso lutie werd aangenomen: „De algemeene vergadering van den Ned. Spaarbankbond, gehoord de voordracht van mr. Nierslrasz en de daarop gevolgde besprekingen, overwegende, of het wen9chelijk is le achten, dat een onderzoek worde ingesteld omtrent hetgeen in het belang van het Ne- derlandsche Spaarwezen dien te geschieden, ten einde de belegging van de aan de spaarbanken toevertrouwde gelden door medewerking van de zijde van den Bond te vergemakkelijken, met name: le. of de inrichting noodig resp. ge- wenscht is van een centrale bank of kas, als bemiddelingsinsliluut voor spaarbanken, die ten behoeve van haar beleggingen en dergelijke daarvan wenschen gebruik te maken 2e. welken vorm aan dat instituut even tueel dient te worden gegeven en of het al of niet begrepen zal worden onder den werkkring van het Nederlandsch Spaar- b ankbureau 3e. welke de financieele grondslag van dat instituut zal moeten zijn; besluit oen commissie van vijf leden in le stellen, die rich met het bedoelde onder zoek zal belasten." Landverhuizing. Gistermiddag heeft de Nederl. vereeni- ging Landverhuizing in het ministerie van arbeid, handel en nijverheid haar jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer E. P. Wcster- veld, oud-minister van marine. Uil het jaarverslag van den secretaris, jhr. J. C. G. Sandberg, bleek, dat in het ver slagjaar 33 leden uittraden en 28 nieuwe leden toetraden. Op 31 December 1925 telde de vereeniging 269 leden en begunstigers. Na 1 Januari 1926 zijn 17 nieuwe leden toege treden en 14 afgevoerd, zoodat er weer ee nige vooruitgang is. Het grootste deel van het jaar 1925 ken merkte zich door een geringen emigratielust Met November begon een belangrijke ople ving. De Nederlandsche emigratie «aar overzeesche landen bedroeg in 1925 volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek: naar de Ver. Siaten 1729 naar Canada 949, naar Argentinië 133, naar Bra zilië 136, naar Mexico 31, naar Cuba 16, naar Uruguay 1, naar China 5, samen 3010. De ongewenschte belangstelling in emi- gratio uit Nederland van wervers, land maatschappijen e.d. was ook in het verslag jaar buitengewoon groot, hetgeen de taak van het bureau zeer verzwaarde.. Het verslag werd goedgekeurd, evenals de rekening van den penningmeester, mr. S. Hogerzeil, waaruit bleek, dat de uitga ven f 116.27 beneden de inkomsten ble ven en dat de geldelijke toestand der ver eeniging nog steeds zorgelijk is. De secretaris deelde mee, dat de plaat sing van gesteunde emigranten thans ge schiedt door de emigratie-centrale Holland, doch dat de vereeniging veel voorarbeid daarvoor verricht. Zij heeft in het afgeloo pen jaar 61 emigranten overgegeven aan de centrale, waarvan er ongeveer 40 zijn ver trokken. De keuring van gesteunde emi granten door de Canadeesche autoriteiten is zeer streng. Gevraagd werd of het niet mogelijk is-, per draadloozen omroep van tijd tot tijd te waarschuwen tegen onbezonnen emigratie. De voorzitter zegde overweging toe. Fonds 1918 tér bestrijding van Tnbercnlose en Kanker. Gisteren hield de Afdeeling Zuid-Holland van bovengenoemd fonds haar gewone al gemeene vergadering in De Kroon te den Haag onder leiding van den voorzitter mr. J. Woltman. Besloten is in den vervolge de bijzon dere aandacht aan de kankerbestrijding te wijden. Van den heer J H. Speenhof f mocht de secretaris, de heer J. W. van Aken te Har dingsveld, de toezegging verkrijgen om een voor het Fonds 1918 toepasselijk lied te componeeren, zulks om het aantal leden uit te breiden. De periodiek aftredende penningmeester ds. H. Janssen werd herkozen. Tot leden van de commissie tot het na zien van de rekening en verantwoording van den penningmeester zijn benoemd mej. H. H. Blaauw. mr. dr. R. E. KrAmer en bur gemeester E. G. Gaarland. Blijkens het verslag der hoofdbesluurs- vergadering besloten, evenals het vorige jaar, f3000 ter beschikking te stellen van het Nederlandsch Kankerinstituut en f 3000 van de wetenschappelijke commissie der Nederlandsch Centrale Vereeniging tot Be strijding van Tuberculose. Besloten iis nog, om ter kennis tan de plaatselijke afdeelingen te brengen, dat zij in de gelegenheid worden gesteld om in den vervolge ter algemeene vergadering een afgevaardigde aan te wijzen, die de be langen van die afde'eling kan behartigen. Alg. Bond van R.-K. Kieskringen. De algemeene vergadering van den Alg. Bond van R.-K. Rijkskieskringarganisaties in Nederland, waarin heden het reorgani satie rapport wordfc behandeld, is gister avond begonnen in de groote zaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Van de leden der R.-K. Kamerfracties waxen met den voorzitter van den Alge meen en Bond jhr. mr. Ch. Ru ijs de Bee- renbrouck en den penningmeester mr. J. N. J. E. Heerkens Thysseei aanwezig 'de heeren Loerakker, Kuiper, JVintermans en Suring.. De voorzitter opende de vergadering met den Chr. groet en stelde daarop ter stond de behandeling der agendapulnten aan de orde. Besloten wordt de notulen ter visie te leggen voor de leden. Vervolgens komt, aan de orde de motie van de R.-K. Rijkskieskringorganisatie Gro ningen, luidende: De Bondsvergadering, overwegende, dat door het urgentieprogram der Katholieke Staatspartij voor de min vermogenden vermindering van belasting druk in uitzicht gesteld is, voornamelijk voor de groote gezinnen cn bovendien ver mindering van den accijns op de eerste le vensmiddelen overwegende, dat de Tweede Kamer het oordeel vap den minister gevraagd heeft betreffende de instelling eoner Staatscom missie tot verbetering der inkomstenbe lasting; verzoekt den Kamerleden der Kath. Staatspartij de instelling der genoemde Staatscommissie te bevorderen opdat de inkomstenbelasting een ware belasting naar draagkracht worde en opdat zoodoende het urgentieprogram van de Kath. Staatspartij worde uitgevoerd." Door het bondsbestuur wordt in een praeadvies voorgesteld, deze motie te ver wijzen naar den Partijraad. Na discussie wordt het praeadvies van het hoofdbestuur z.h.s. aangenomen. Door den penningmeester mr. Heerkens Thijssen wordt bet financieel verslag uitge bracht, waaruit blijkt, dat een batig saldo werd verkregen van f 13.323 tegen f 14.476 het vorig jaar. De financieele toestand is bevredigend te noemen, ofschoon door en kele kiesvereenigingen de contributie niet regelmo/tig wordt afgedragen. Een commissie wordt benoemd om de rekening van den penningmeester te con trole eren. Hierop houdt de voorzitter een uitvoerige rede. (,,Msbde). Nieuwe Ned. Bond van Koffiehuishouders en slijters. In de jaarlijksche vergadering van de nieuwe Nederl. Bond van Koffiehuishou ders en Slijters is het hoofdbestuur als Cliclic Uillpgooi's Nieuws- co Advoctcatioblod. volgt samengesteld: P. P. J. Theunissen, voorzitter, P. J. Bosman, secretaris, II. Terbalkt, penningmeester, allen te Rotter dam, D. Alfa, A. J. J. H. Groen en Daniëls uit Amsterdam, F. Klaasaen uit Vlissingen, Doon uit Utrecht en Warnaar uit den Haag; onder de laatste zes heeren zullen de 2e functies in het bondsbestuur woixïen ver deeld. In uitvoerig adres aan de Tweed* Kamer Zet de Rotterdamsche K. v. K. uit een. waarom het Belgisch tractaat haar nog altijd onaannemelijk voorkomt. Aalsmeer. Woensdag werd onze ge meente bezocht door 'n Zweedschen prins, die vergezeld was van den stationschef van het vliegveld „Schiphol" Met belangstel ling nam de prins kennis van de Centx. Veiling. Ook werden door Z. Hoogheid en kele rozenkweekerijen bezocht, waarover de prima grooten lof had. Per vliegtuig ver trok hij denzeLfden middag weer. Haarlemmermeer. Aan het uitgebracht verstag van de christelijke landbouw winter- school te Haarlemmermeer over 1925/1926 kan het volgende worden ontleend: lm de commissie van toezicht werd de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. P. de Bruin van Aalsmeer vervuld^door de benoeming van ds. A Hijmans van Uit hoorn. De tijdelijke leeraren dr. D. W. Zuijdam en H. J. Peschar werden herbe noemd. In de vacante betrekking van tij delijk leeraar in de Nederlandsche taal werd voorzien door de benoeming van den heer D. van Neutegem van Heemstede. Van de 22 adspiranten werden 21 toege laten, die bij den aanvang van de lessen in de eerste klasse plaats namen; terwijl de 15 leerlingen van'de tweede klasse te rugkeerden zoodat de cursus met 36 leer lingen begon en met hetzelfde getal ein digde, doordat geen nieuwe inschrijvingen plaats hadden en niemand de BchooL tus» schentijds verliet.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5