Leidsciie Begrafenisonderneming INDISCHE KRONIEK. VOOR DE HUISVROUW. RADIO-PROGRAMMA. pioest worden om een verdere inzinking le verhinderen. Sokoljnikof. de vroegere volks- commissaris van financiën, stelde het vol gende plan voor: in plaats van het tegen woordige stelsel van landbouwbelasüng moet een inkomstenbelasting ingevoerd wor den, die bijzonder sterk op de rijke boeren moest drukken; daartegenover stelde So- koljriikol voor, de economische mogelijkhe den voor de boeren uit te breiden, de uit breiding van de boeren door middel van het monopolie van den buitenlandschcn handel soo niet geheel al te schaffen, dan toch althans aanzienlijk te beperken, en boven dien de genationaliseerde industrie", die met Verlies werkt en het platteland krankzin nige prijzen voor haar zeer minderwaardige fabrikaten laat betalen, aan banden te leg gen; de boeren zouden op deze wijze veel hebben gewonnen, zoodat het zeer waar schijnlijk is, dat de hoogere belastingen, die Sokoljnikof wilde heffen, niet al te veel ver zet zouden uitlokken. Het voorstel van So koljnikof werd echter verworpen. Dc dui zenden en duizenden communisten, die nu als handelsvertegenwoordigers en ambtena ren van de ontelbare bureaux, welke den buitenlandse hen handel van Rusland hee- tcn te leiden, een luilekkerleven leiden zon der iets te doen en in de verschillende sle den van West-Europa van alle gemakken van het „burgerlijke" leven genieten, kwa men in verzet tegen zijn plan. cn Sokoljni kof werd ten val gebracht. Dezo communistische klaploopers hebben toen een ander plan voorgesteld: dc belas ting moet aanzienlijk opgevoerd worden en de boeren moeten het aanslagbiljet juist tij dens de realisatie van den oogst krijgen mei een aanmaning de belasting in een korten tijd te voldoen; de boeren zouden op deze Wijze gedwongen worden haast te maken met den verkoop van hun graan om de be lasting "le kunnen betalen, en de Slaat zou legen lage prijzen zooveel graan kunnen koopen als hij maar noodig zal achten.. Des noods, zeiden zij, zou men tegelijkertijd administratief pressie op de boeren kunnen uitoefenen om hen te dwingen aan de re- jeering graan tegen ccn lagen pnjs af te jtaan. De meer bezadigde leiders, die de \essen van 1924 nog niet geheel hebben ver beten, deinsden echter terug voor de waar schijnlijke gevolgen van een dergelijke po li ti pk. Er werd daarom besloten een middenweg te bewandelen cn daarbij een achterdeurtje open le laten: mislukt de nieuwe politiek, d. w. z. komt het platteland in verzet tegen de poging van de tegenwoordige regeerders om het le „scheren", dan kunnen de bolsjc: wiki zich nog altijd terugtrekk«?n. De rege ling werd dan ook als een proefneming aan geduid. De belasting werd verhoogd, maar lij blijft toch. beneden het pc.l van 1924. De ambtenaren krijgen dan ook de opdracht «Ion boeren hierop te wijzen in dc hoop, dat dit verteederend op de harten der boeren zal werken. Maar al is de belasting niet zoo hoog als in 1924, zij bedraagt toch nog voor de meer welgestelde boeren 20 pCt. van hun inkomen Wij moeten daarbij rekening hou den met hel feit, dat een „welgestelde" boer in Sovjet-Rusland is iemand, die in Neder land als een kleine boer zou beschouwd worden; liet inkomen van een dcrgelijken j.welgesleldcn" man is nauwelijks vol doende om het geheele gezin gedurende het gchcele jaar min of meer fatsoenlijk te kun nen voeden, terwijl het aanschaffen van klecren en schoeisel als een luxe wordt be schouwd. Dergelijke mcnschen zullen nu 20 pCt. van hun inkomen aan den slaat moeten betalen alleen bij wijze van land- bouwbelasfing; er zijn bovendien nog on telbare andere belastingen, directe en indi recte. Zou de regeering daarbij tenminste de boeren in de gelegenheid stellen voor het overige gedeelte van hun inkomen fabrika ten te koopen tegen matige prijzen (de we- reldprijzen worden in Rusland als bespot telijk lage prijzen beschouwd; een Rus. die naar het peperdure flcrlijn komt, staat ge woonlijk verbaasd over de. naar Russische opvattingen, bespottelijk lage prijzen, die daar voor kleeren en schoeisel, voor machi nes en werktuigen enz. gevraagd worden; de Russische boeren zouden dus prijzen, die hier als zeer duur beschouwd zouden worden, reeds als matig accepteeren, dan waren de boeren wellicht bereid den Slaat de hooge belastingen te betalen. Het mono polie van den buitenlandschcn handel wordt echter gehandhaafd, de nationalisalie van do industrie evenzoo. zoodal de prijzen op hetzelfde hooge peil zullen blijven, wellicht zelfs nog meer stijgen. Onder dergelijke omstandigheden is het volkomen begrijpe lijk, dat de kans voor een verzet van de boeren zeer groot is. Dat zien de leiders ook in. Zij hebben echter iels bedacht. De nieuwe wet is daarom zeer „soepel" ge maakt en laat veel ruimte voor willekeur over. Do provinciale uitvoerende comité's hebben liet recht de wet zoo uit te leggen afs lij hoi wcnschelijk achten met het oog op de plaatselijke verhoudingen: liet comité kan dc belasting verhoogen en verlagen, het kan zolfo m twee Daast elkaar gelegen districten verschillende stelsels toepassen. De bedoeling van deze voor eon West- Europeaan zeer zonderlinge regeling is heel eenvoudig. Leggen de boeren van een be paalde streek zich bij de hooge belastingen jjocr, dan zullen zij natuurlijk veel moeten betalen Komen zij in verzet tegen de uit buiting door de communisten, welnu, dan ban het provinciale comité '„rekening hou dende met de specifieke omstandigheden van de streek" dc belasting aanzienlijk ver minderen. liet is dus een proefneming met het geduld en de lijdzaamheid var. den nussischen boer. Wie de Russische toestanden kent, be rijpt echter, dat een dergelijke proefneming tot veel beroering kan leiden. De boeren Peigeren nu zelfs de veel lagere belasting Van 1925 te betalen en alle bolsjewistische bladen zijn vot van klachten over de hou- jhng van de boeren, die geen belasting wil- ?n betalen. Het is dus zeer onwaarschijn- JJk, dat de boeren plotseling hun houding toch hebben goedgekeurd, dan is dat omdat dc nood zeer hoog is en de scvjet-regecring zich van alle kanten bedreigd ziet. Het is een wanhoopsdaad van een regeerinc, die geen uitweg kan vinden. Dr. BuRlS RArTSClIlNSKY. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEEFS TEI.EFOON 801 - I.EIOEN 403U Jouden wijzigen en de veel hoogere belas- die do nieuwe wel heeft vastgesteld. -"'den willen betalen. De bolsjewikï, vooral ^,verantwoordelijke leiders, zijn- zich dan 1 oewust van de gevaren, die de nieuwe zaji Den je mtiuurnjK mei thuis, maar wei eCuek kan meebrengen. Indien zij de wet i kun je probeeren om onopgemerkt in de De Indische vendutie. Zigen- nei-procedé's. Ronkende en indiscrete strooibiljetten. Kijkavcnd. De kijkers. Het regent! Radicale op- aiming. Indische men se hen moeten op uilgaans- cn soeiclygebied uit den aard der zaak toch "nog veel missen, wat wij in Europa als van zelfsprekend boschouwen. Maar zij bezitten «ui vermakelijkheid, in hel bijzonder dc da mes, die werkelijk uniek is en in dezen vorm hier niet voorkomt, namelijk de ven dutic met haar kijkdag. En het is de groote vraag of vele Indische dames die vermake lijkheid wel tegen thé dansant of iels der gelijks zouden willen ruilen: ik heb er ten minste ontmoet, die tijd&K hun verlof de distractie der vendulies bepaald missen. Men heelt dan het noodigc aantal jaren onder de palmen gezwoegd en eindelijk is de tijd daar, dat men het hunkerende moe derland met zijn leverkwaal en met zijn van niets tot een respectabele familie aan gegroeid gezin zal gaan verblijden. Dat be- teekend, dat men zijn matten finaal moet oprollen, dat men tot een volledige liquida tie van zijn bezit moed overgaan. Niet alleen bij definitieve repairieering maar ook bij een ccnigszins langdurig verlof of bij over plaatsing staat men voor diezelfde noodza kelijkheid. Want de afstanden zijn in Indië zoo geweldig, dat het transport van een in boedel bijna onoverkomelijke bezwaren meebrengt, en het Indische meubilair is van zoo specialen aard, dat er voor een over brenging naar Europa geen grond is. Der halve moet men zich ontdoen van alles, wat men maar even missen kan. want ook de ruimte in koffers en kisten is beperkt en vooral zeer duur. Het middel om alles kwijt ie raken is de vendutie. Dat gaat zeer radi caal in zijn werkf Je moet plotseling en voorgoed afscheid nemen van je huis, uit de omgeving stappen, waarin je hebt ge leefd en bovendien zorgen, dat het .milieu, dat je misschien lief is geworden, zoo voor- deolig mogelijk van de hand gaat, want bij vcrlrek of verlof kun je do duiten waarach tig goed gebruiken. Dat heele proces dient af te spelen in een paar dagen, want je blijft tot zoo kort mogelijk vóór je vertrek in je huis. omdat het hotel zoo duur is. Van daar dat het vertrek iels plotselings, iets abrupts krijgt, een soort van bliksemsnelle déb&cle, die je in een ommezien van eige naar van een gezellig en ordentelijk tehuis tot een beter soort van landverhuizer maakt. In Holland zou een dergelijke radicale op- brcekparlij met dc daaraan verbonden af wikkeling een hoogst belangrijke familie gebeurtenis zijn, waarmede maanden ge moeid zouden zijn, maar in Indië zit je van daag in je salon je thee tc drinken en je krant te lezen en overmorgen houdt je je hand al op om do opbrengst van datzelfde salon op le strijken en na overmorgen zit je misschien al op de boot, een beelje beduusd dat 't nu al allemaal over is en ook dat weer achter je ligt. Dit draagt er misschien (oe bij., .dat Indische menechen door hun Hollandsehe familie gewoonlijk zoo'n beetje voor zigeuners worden versleten, wijl ze door dat alles minder hokvast zijn gewor den en ook in Holland zich niet a! te veel bekommeren om een verhuizing naar een andere straat of zelfs naar een andere stad. En misschien is daar wel iets van waar en krijgen Indische menschen allemaal wel iels van een nomade in hun ziel. De dag vóór de vendutie is de kijkavond, waar dc menschen met eigen oogen kunnen onderzoeken of ze den volgenden dag geen kat in den zak zullen koopen. Als je inboe del een beetje de moeite waard is. dan laat je al gauw strooibiljetten drukken waarin je bezittingen in détails worden omschreven en opgehemeld. Maar de redactie van zoo'n stuk is voor een leek niet gemakkelijk en daarom stelt de venduhouder (een soort makelaar in roerend goed, die in Indië de venduties houdt en er tegelijk een zaak in tweedehandse he meubels bij exploiteert), dat voor je op Hij belast zich tevens gaarne fnet de advertenlies in de dagbladen eh op al deze bijkomende werkzaamheden weet hij wat te verdienen, dat van de opbrengst af moot. Maar zelf zou je voor deze détails totaal ongeschikt zijn, wat te kiesch en le bescheiden. Strooibiljetten cn advertenties zijn namelijk altijd in een ronkende en in discrete taal gestold Je ziet b.v. op het strooibiljet op de lijst van je bullen prijken mannequin no. 63, waar je vrouw jaren lang haar jurken op heeft geknipt, en al is embonpoint nu ook al geen schande, je zou toch zelf nooit in een publiek stuk hebben willen verraden, dat je vrouw veel te dik is. En ook zou je bet zelf nooit in je boofd hebben gekregen om de aanwezigheid van niet minder dan vier gemak-koffers le me- moreeron en het afschuwelijke buffelje in je achtergalerij, waar je altijd het land aan hebt gehad, als een antiek prachtstuk in Louis XVI-slijl te betitelen. Dat alles doet dus de venduhouder. Aangelokt derhalve door min of meer val se he voorspiegelingen komen nu op den kijkavond van heinde en verre je mede- menschen bij je binnenvallen. Voor op je erf zit bovendien, nog altijd weer door de goede zorgen van den venduhouder, een in lander vast in slaap op een gong te slaan, zoodat ook zij, die geen strooibiljet of ad vertentie lazen, weten dat er kijkavond ie. Zelf ben je natuurlijk niet thuis. Maar wel buurt te gaan drentelen om te zien of bel druk loopt. De gong künkt jc dan in de ooren als de doodsklok Van jc interieur. Het is ook maar goed ook, dat je nicl thuis bent, want wat voor de anderen nu als vermakelijkheid begint, zou je zelfs als gevoclsmensch beslist pijn doen. Het is een niet le weerleggen feit, dat Indische kok avonden eu venduties hun vast publiek heb ben, zooals in groote Europeesche steden premières in den schouwburg. Een jaar of twintig geleden was de attractie nog groo- ter. Toen werden op kijkavonden verfris- scbende dranken en sandwiches gepresen teerd cn kwamen op de vendutie zonder mankeereii alle vrienden der verlrekkenden om bij wijze van laatste attentie extra-hoog le bieden cn werd twee of drie maal het zelfde voorwerp of meubel herverkocht, ten einde de opbrengst zoo hoog mogelijk te ma ken. Maar die gulden tijden zijn voorbij. De verversehingen hebben afgedaan en het grootste deel der koopers bestaal nu uit on verschillige buitenstaanders, die op koopjes uit zijn. Vooral dames zijn getrouwe bezoeksters en daaronder niet m de laatste plaajs de zulke, die nooit iels koopen. Zij gaan er heen om le zien of gezien te worden, om een nieuwe japon te laten bewonderen, om er vriendinnen te ontmoeten, om er ov hun ovenmensch te praten en ook om hun nieuwsgierigheid te bevredigen. Niet zelden ziet men een ter bezichtiging gesteld canapé aan de blikken van eventueele liefhebbers onttrokken door eenige dames, die daar op hun gemak over de voormalige vrouw des huizes babbelen. Ook wordt van de wettig getolereerde indiscretie gretig gebruik ge jnaakt om in kasten en laden te snuffelen in boeken te bladeren en een net gedragen boerenpak betasten. Lieden, die niet tot de coterie der vendutie houdende familie be- hooren, stillen tot zelfs aan het kleinste vaasje hun ongezonde nieuwsgierigheid Lieden, dio niet zoo deftig waren als de verlrekkenden, nemen daarover afdoende wraak en gaan op het bed van meneer en mevrouw zitten, onderzoeken de kwaliteit van de matrassen en laten zich verachte lijk uit over een vergelen familieportret Vrienden en kennissen der bewoners zijn uit vriendschap komen opzetten, critiseeren hier en daar voor het laatst hun slechten smaak, trachten bij den klerk van den venduhouder den prijs te weten te komen van een meubelstuk, dat ze al lang op het oog hadden, en fluisteren vriendelijk, als ze de mannequin zien: ..Hé, we wisten toch niet, dat ze zóó dik was!" Dat is het voorspel. Maar den anderen dag is de vendutie. De familie heeft voor het laatst in haar huis geslapen, in getim merde bedden, gedronken uit genummerde glazen, haar toilet gemaakt voor een nummerden spiegel. De heer des huizes heelt 's ochtends om zes uur al naar de lucht gekeken en gesmeekt om zon. (Deze laatste bijzonderheid geldt natuurlijk alleen voor den regentijd). Dan zijn ze tijdig alle maal verdwenen naar kennissen in de buurt of naar het hotel. Helaas, om acht uur regent het! Groote goden, het regent! Welk een vervloekte pech! Dat scheelt wel vijftig procent in het bezoek en in de opbrengst, Uitstellen gaat niet. Je kunt een vendutie nu eenmaal niet uitstellen om bel weer. Ondanks den regen zijn er bij den aan vang een paar dozijn menschen aanwezig. Zij vormen eon kring om den heer, die de vendutie zal leiden. Deze wordt bijgestaan door een inlandsch employé, die naarmate men vordert, ter aanmoediging alles wal hij in staat is op te tillen, nog eens voor de cnüsche blikken der koopers omhoog houdt Zenuwachtige dames, die van ptan zijn te bieden, onderzoeken voor het laatst nog eens het voorwerp van hun begeerte. Ziel daar ligt er eene languit op dejj grond, haar bovenlijf gewrongen onder een Chesterfield fauteuil, in welks ingewanden zij naar stukke veeren tast. Op het voorerf zit een aantal onzindelijke koelies te wachten, tot dat nieuwbakken eigenaars pas verworven schatten aan hun handen ter bezorging zul len toevertrouwen. Inlusschen heeft de leider der vermake lijkheid. evenals een'herder zijn schapen het publiek in de voorgalerij om zich heen verzameld. Deze heer moet uit hoofde van zijn beroep beschikken over een verbazend krachtig en onvermoeibaar stemgeluid. Daar zet hij dan ook met een sten tor-9tem de eerste biedingen in. De inlandsche employé herhaalt met een ontzettende zeurstem de getallen. In het eerst bemerkt ge niet. waar aan beiden hel recht ontleenen om het aan vankelijk bedrag voortdurend te verhoogen, maar bij groolere opmerkzaamheid ziet ge in den kring hier een heer en daar een dame. die met bijna onmerkbare hoofdknik ken hem beduiden, dat ze er nog wat wen- schén op te leggen. Op deze wijze krijgt elk voorwerp in het huis zijn beurt. Zoodra het eèn of ander iemands eigendom is gewor den, ziel ge een der individuen, die buiten zaten te wachten, naar binnen sluipen, zich van het gekochte meester maken en naar buiten slecpen. Zoo is het, naarmate de brullende heer zich met zijn stoet van ge trouwen door de kamers voortbeweegt, alsof een allesverslindende troep van witte mie ren hierdoor is gelrokken, die op zijn weg in een ommezien meubels en gordijnen en vloerkleeden heeft verslonden en niels dan kale muren en holle kamers heeft achter gelaten. Het koopen op venduties is een psycholo gisch verschijnsel. Men koopt bijna nimmer dat, wat men zich had voorgenomen 1e zul len koopen, doch wel andere zaken waar van men na thuiskomst de volkomen nutte loosheid of onbruikbaarheid moet erkennen. Verder gaan dikwijls de waardevolste zaken voor een appek en een ei, terwijl waarde- looze dingen niet zelden het twee- of drie voudige opbrengen van wat ze nieuw heb ben gekost Men heeft echter ook venduties, waar alles even hoog gaat, omdat er toeval lig zeer koopkrachtige lieden aanwezig zijn, die niet voor elkaar willen onderdoen. Men heeft er echter ook, waar alles even laag van de hand gaat, omdat het regent of om dat de inboedel te artistiek is of omdat de familie niet veel kennissen had of in een buurt woonde, waarvan de naam geen bij zondere inrichting deed verwachten. D. B. Je moet maar geluk hebben! Daar komt mo op een goeden morgen een mannetje aan dc deur en biedt me een aantal boekjes aan, getiteld: „De Raadgever voor de Huishou ding"; ol hij aan mijn voordeur kon zien, dat ik geregeld brieven voor huisvrouwen schrijf? ik heb hem vriendelijk verzocht om zijn Raadgevers niet verder le venten in deze stad, opdat ik er de primeur van kon hou den; en de goeiert beloofde het ook! Er staan liefst 350 wenken in! Wenken voor de keuken, vlekken weermiddel tjes, over onderhoud van leer, zilver, aardewerk, meu bels; manieren omongedierte ic verdel gen; eerste liulpwenken je kunt het zoo gek niet verzinnen of het onderwerp wordt hierin behandeld! Jk zal u een paar voorbeelden geven: Hoe verdelgt u de motten het beste? Door ze in dezen tijd, nu ze rondfladderen, te vangen, want nu leggen ze overal hun eitjes in, waaruit spoedig de wurmen krui pen die het meeste schade doen aan. uw goed en cr de gevreesde motgalen in knagen. Kamfer en naphtalme maken de motten en wurmen niet dood; de sterke lucht vinden ze echter onaangenaam; daarom nestelen zij zich niet daar, waar kamfcrballetjcs liggen. Het beste is wanneer u uw wmterkleeren, bont, gordijnen enz. twee of driemaal op een zomer uitborstell en uitklopt en dan een halve dag buitenhangt, liefst in zon en wind. Daarna rolt u ieder kleedingstuk in verseh gedrukte couranten (want de druk- inkl-luchl verdragen ze niet; daar gaan ze van dood) en bergt ze op in een goed afge sloten, liefst kamferhouten kist. Als u op reis gaat en bang bent, dat de root in uw kleeden zal komen, moet u onder die klee- den, dus op de houten vloer, ook versche 'c ran ten leggen; dek voorts de kamer verder met kianten af en strooi ten slotte kamfer. Sluit dc ramen met gordijnen af, doch doe het zóó, dat er wel wat licht en een beetje zon in de kamer kan komen. Zon weert mot; duisternis trekt ze aan. Heeft u heul wurm in uw meubels? Leg dan wat versch* gepelde eikels bij de aange taste plekken; dat wil dikwijls helpen; dc worm komt cr dan uit en kruipt in de eikels. Mieren vangt u het beste met schaaltjes petroleum; ze worden ook gelokt door scho teltjes met bloom van zwavel en suiker. Keldermotten (oftewel pissebedden) laten zich verschalken door een platten schotel met water, waarom een walletje van zand wordt gemaakt, dat op dezelfde hoogte komt als de schotelrand. Zet dezen in den kelder en plaats 's avonds midden in het water een brandende kaars. Mijn ven Iers-raadgevingen zijn niet alle even bijzonder. Zoo slaat er b.v. ook: „de vuilste handen worden schoon als men ze wascht met schura enzeep" II Maar andere opmerkingen zijn dan wzer hoogst practisch. Een goede mondspoeling h zes druppels pepermuntolie cn twee diuppels citroenolie op Va llesch water. Goed schudden, ook vlak vóór het gebruik. Een warm sodabad gedurende ongeveer ccn kwartier is uitstekend voor pijnlijke voeten. Heeft u ook soms zoo'n geweldige ruzie met uw schoenveters. Je slopt ze in, als je je aankleedt en geen 2 minuten later bungelen ze al weer boven je schoenI Dat is heel gemakkelijk te voorkomen, indien u cr maar om denkt bij het instoppen van de veter even dc kous ol sok omhoog te trekken! Door een beetje paraffine over uw schoenzolen le smeren, verlengt u hun duur! Een wel kostbaar, maar zeer probaat middel om leezen schoenen zacht -en soepel te houden is zc met versche melk in le wrijven! Oude lakschoenen worden weer „als nieuw" wanneer u ze opwrijft met wat ter pentijn op een zacht lapje. Lak barst, indien u lakschoenen in een koude kast opbergt. Zet ze daarom liever, als u ze schoon heeft gemaakt en met wat vaseline of slaolie ingewreven, in een warme kasl, b.v. een, die dicht bij een schoorsteep slaat of aan de zonzijde van de kamer. Blcempotkiingen in uw vensterbank of op houten tafeltjes e.d. krijgt u weg door ze zacht met asch van hout te schuren en dan na te spoelen met helder water, U kunt ook Brassclsche aarde gebruiken in plaats van asch. Als u bij droog weer de paden in uw tuin met zout water begiet, voorkomt u het groeien van onkruid op die paden. Ik heb u al eens verteld, dat bloemen, die wal gaan hangen, het heclemaal op halen, indien u een klein beelje aspirine in het water doel. De Raadgever weel nog een middel: vcrversch het water iederen dag en voeg er geregeld wat Chilisalpeler aan toe. Een paar stukjes houtskool helpen eveneens, doch die maken het water vuil cn zijn dus niet in een glazen of kristallen vaas te gebruiken; alleen in ondoorschij nende vazen. Ook op het gebied van recepten geeft de Raadgever soms goede raad: wist u b.v. dat uw jam lekkerder wordt, indien u er Iwee vruchten soorten door elkaar voor ge bruikt? b.v. aardbeien vermengd met rha- barber; boschbessen met het sap van een halve citroen (per pond bessen), én fram bozen met aalbessen? De xchiJ der tomaten laat niet gemak kelijk los. Indien u de vruchten, nadat ze gcwasschen zijn, op een dunnen doek legt, do vier punten van dezen doek bij elkander neemt en zoo het heele geval in een pan kokend water dompelt gedurende één minuut, daarna den doek onder de koud waterkraan afkoelt, dan kunt u de tomaten heel gemakkelijk schillen. Als u wat zout in uw flesch met slaolie doet, voorkomt u, dat zij dik wordt. Over citroenen heeft het boekje heel wat vertellen, o.a.: Als u ze in vloeipapier pakt, iedere vrucht afzonderlijk, en ze daarna in een doos of kistje met droog, fijn zand legt, zóó dat de vruchten elkaar niet raken, dan kunt u ze lang goed houden. .Wanneer u citroenen en sinaasappelen even verwarmt vóór u ze uitperst, geven ze meer sap. Citroensap is zeer goed voor uw haar. U moet het. nadat u het gcwasschen beeft, naspoelen in een oplossing Yan één cilrocn op één liter water. Het spijf me, dat ik u niet opgeven kan wie dc schrijver, uitgever en drukker van dit handige boekje zijn. Hun naam wordt, hoewel het reeds de 2de druk is, niet ver-» meld. VOOR ZONDAG, 13 JUNL Hilversum, 1050 M. 9.50 v.m. Christel. Omroep. Dienst in de Nieuwe WcatorkerJc te Rotterdam. Ds. F. C. Meyeter, Gerei, predik.mt te Rotterdam. Orgelspel, votum en zegen-voorzang. P6. 95 1 en 3. Lezen De Wet des Heeren en Joh. 8 12—30. Ge bed, zingen Ps. 97 6 en 7. Tekst: Joh. 8 12. Predikatie. Tussehenzang: Ps. 36 va. 3. Preek, Gebed, Slotzang. 8 u. Persberichten en sport-uitslagen. 8.10: Conëert, door de Vrija. Prot. FmwRo-Ouk roep cn H.D.O. Nooische avond. Spreker* Hi*. Dr.- J. O. A. Fetter van Rotterdam., SolisteMej. Beatrice Noljora van Amster-» dam. Het H.D.O.-orkest, o.l.v. Fr. Lup- gems. Lezing van den heer J. C .A. Fetter over: Ibsen's „Peer Gynt." Deze lezing wordt in 2 gedeelten gehouden. Het mu zikale gedeelte omvat fragmenten uit Peer Gvnfc, van .Grieg. Daventry, 1000 M. 3.505.50: Concert De militaire band. D. Kennedy, sopraan., E. Colemann, contra alt. 6.50—6.20: Sha* kespcare's heroine*. „Twelfth night", Scè nes uit de le, 2e en 3c acte. 8.20: Heti luiden van de kerkklokken. 8.30: Kerk dienst. 9.15 Causerie: The church of England waifs and strays. 9.20: Weer- bcr., nieuws. 9.35: Concert. A. Hallis, piano. Het strijkorkest. S. Knealc Kelly, viool. 11.10—11.40: „The silent Fellow ship", van Cardiff. Parijs „Radio-Paria", 1750 M. 1.05: Concert. Lucien Paris (piano, viool, cello)j 8.20: Radiopraatje en nieuwsbev. i 8.50: Cod cert. Orkest en soldaten. Dans muziek. Kónigswüaterhaueen, 1300 M. 11.50— 1.10: Orkestconcert. 8.50: Concert. G., Piatigarsky, cello en orkest. 10.30: Nicuwsber. 10.50—12.90: Dansmuziek «k>or de Kermbaehkapel. Brussel, 486 M. en Antwerpen, 2»35 M. 8.35: Galaconcert-. Orkest en zang. 10.20: Niemvsbcr. Munster 410 M. 9.20: Concert door hot strijkkwartet. 9.50: Openingsfeest v. d. vergadering van Dnitsóho ingenieurs. 11.20: Concert door de Ev. Jonge-mam- nenver., met blazerkoor. 12.50: Lezing: Ednard -von Gebhardt, cdnc groszes deut- eches Kunstlerleben. 3.351.20: Meis jes-kransje. 4.35: Uitzending van dö wielerwedstrijden in het stadion Blbeor- feld. 5.50: Concert. Orkesten xylophone virtuoos. 8.20: Uitzending van de zang- wedstrijd in Hagen (W. F.) 10.50 Dans muziek. VOOR MAANDAG 14 JUNI Hilversum (1050 M.) 15.— Poliüeber. 5 6.Kinderuurtje door mevr. Ant. van Dijk. 6.30—7.30: Duitschc conversatieles door den heer Edgar Grün. 7.Politie-, ber. 7.30—8.Radiopraatje door den heer W. Spruit, ever „Radio-ontvangst in liet algemeen". 8.10 en 10.—: Fersbcrich-» ten. 8.10: Lezing door den heer A. Stol-» kor Jr., le secr. van den Bond van Mando- linegezelschappcn in Nederland, over: „Dc geschiedenis van het Mandolinisme in vo-> gelvluchi. 8.25: Het mandoline-gezeL schap „Con Amore". 9.Willy Corsari in haar repertoire van levensliedjes. 92Q Dansmuziek door de Ulr Sludentcnrnuziek- vcr. „Con Amore". 9.40. Willy Corsari 'in haar repertoire. 10.10: Dansmuziek door „Con Amore". 10.30: Met mande-, lincgezelschap „Con Amore". Daventry (1600 M.) 11.20—1.20: Concert door het radiokwartet en solisten (sopraan, bas en cello). 1.202.20: Tijdsein, lunch-t muziek. 3.35: Schoollezing: Reptiles and their allies, British Lizards. 4.20: Cause-» rie: Summer dresses, hats and wraps. 4.35: Dansmuziek. 5.35: Kindcruurtje. 6.20: Dansmuziek. 7.— Tadvindersbul-t Itlin. 7.20: Tijdsein Big Ben, wecrber., nieuws. 7.45 Pianocomposities v. Scria- bin. Lezing: London gardens. 8.20: Zang-< duetten. V. Lambelet, sopraan, L. Lebisb, centra-alt; Sign. Baraldi a. d. piano. 8.40: Voorlezing uit de werken van Scott en Byron. 8.50: Kamermuziek: V. Cbat- lerton, sopraan, D. Hclmrich, contra alt. Ilet Chenil kamer-orkest, Dameskoor „Stabat Mater", van Pergoles. 9.50: Weerbericht, nieuws en lezing: The reward of virtue, uit „Nash". 10 2011.20: „Hearts adrift", of „Who killed the old squire", burlesque- operelte in 1 acte van J. J. Melluish. i 11.2012.20: Dansmuziek. Parijs Radio-Paris, (1750 M.) 12.50Con-» cert Lucien Paris (piano, viool,cello). 5.05 Concert, Mme Cressac, zang, J. Joly, viool, L. Malsang, viool, 8.50: Concert. Konigswusterhausen (1300 M.) 8.50: De-« clamalies in Frankfurter dialect. 9.20 Concert, D. Magre, bas, S. Dessoir. sopraan; L. Scheiwein, fagot. B. Seidler Winkler, piano en orgel. Daarna nieuws. Brussel (486 M.) en Antwerpen 265 M.J. 8.20: Concert, orkest en sopraanzang. 10.20: Nieuws, Antwerpen 9.20: Vlaam-» schc lezing. Munster (410 M.) 120: Lezing: Kriegden Rückkoplern. 1.35: Kamermuziek door, orkest 2.50: Bockvoorlezing. 4.35 5 05 Lezing: Vom wahren Reichtum einc9 Volkes, und was uns notlut. 5.206.50:; Concert-orkest, zang en declamatie. 7.10: Lezing: Gewerbesteuer. 7.308.Le-. zing: Kulturaufgaben des Kaufmans. 8.20: Lezing: Goethe im Greisen alter. 8 50: Concert door het Schoenmakerskwar-» tet. 10.20-11.20: Marscbmuziek. 11.30 Sportc au serie. 3—3

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 11