L. VAN ESCH Wzn, Donkerst, 5 0. 20319. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 Juni Tweede Blad Anno 1926. m- EN SCHOOLNIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. Wil Linnen Damesschoenen f 0.95 Witte Turnschoenen 30-36, leder zool 10.75 Schoollaarzen 27-31f 2,75 PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 13 JUNI. Boskoop. Ned- Herv. Kerkvoorm. 10 uur, dr. Glas. Salvatori: voorm. halftien en nam. 6 uur, J. Peters, uit Amstelveen. Ned. Herv. Geret. Evangelisatie: voorm. hilltien en nam. G uur ds. J. C. Klomp, uit JVesUjroek. Bodegraven. Ncd. Herv. Kerk; voorm. 10 uur, ds. Polt, tn nam. hallzeven, de heer Muller. Geref.Kerk: voorm. 10 uur (H. A.) en mm. halfzeven (dankz.) ds. Dam. Geref. Gem.: voorm. 10 uur, preeklozen, ,n nam. halfzeven, ds. van Recnen, Hazerswonde. Hazerswoude Ncd. Herv. Kerk: voorm. halfelf, en nam. alfacht, ds. Luuring. Geref. Kerk: voorm.: halfelf, preeklezen; ,ja nam. 8 uur, ds. Schilder, uit Oegslgecst. De Kaag. Ned.-Herv, Kerk: voorm. 10 uur, ds. van gaaien. Koudekerk. Ncd. Herv. Kerk: voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Israël. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 7 uur it. Ilaspers. Noordwijk-Binnen. Ncd. Herv. Kerk: voorm. 10 uur, ds. I. yoorsleegh, uit Katwijk aan Zee. Noordwijk aan Zee. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur, ds. Van Haatten (bevestiging van ds. Hospere, uit Bouda); nam. G uur, ds. F. G. Hospers (in trede). Geref. Kerk: voorm. 10 uur, en nam. 5 uur ds. Koers. Onde-Wetering. Bemon. Gem.: voorm. halfelf, dr. Sax. Sassenheim. Ohr. Geref. Gem. (Kerklaan): voorm. 10 trar en nanv 5 uur, leeskerk. Valkenburg. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur, de heer Smit, uit Heemstede; nam. 5 uur, ds. Her- tnanides. Voorhont. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur, de heer H. van Oyen, hulpprediker, te Heemstede. Voorscholen Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur, ds. J. W. fonsbeek, uit Schiedam; nam. 5 uur, ds. H. P. Forlgens. Waddinxveen. Ned. Herv. Kerk: voorm.^lO uur en nam. halfzeven, ds. H. A. de Geus. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam, half- Brie, leesdienst. Wassenaar. Ned. Prot. Bond: voorm. halfelf, dr. C. E. .noijkaas, Rem. predikant te Rotterdam. Zwainmerdam. Rem. Geref. Gem.: Geen dienst wegens lerk schoonmaak. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur, en nam. 7 uur, ds. Klools. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 7 u., Bs. Wissink. 8 Ned. Herv. Kerk. Zestal: te Leeuwarden: A. H. Edelkoortte Dedemsvaart; C. Ferguson te Durgerdam; M. G Gerritsen te Amersfoort; A. Keuzekamp te Uithuizermeden; O. Norel te Heemstede en C. J. van Paassen te Zutphen. Drietal: te Rotterdam (Feijenoord): J. H. Buinink te Meppel; J. Nauta (e Katwijk a. Zee en G. \V. C Yundcrink le Haarlem; te Vierhuizen en Zoutkamp; C. A. Snoep, le Giethoorn; J. A. Steenbeek, te Dantuma- Woude en S de Vries te Zevenhuizen Beroepen: te Mijdrecht: J. D. van Hof, le Wilnis-, te Sexbierum: W. Lodder, te Doorn; te Pessc; de heer Ooyen, cand. te Heem slede; bij den Ned. Prot. Bond, aid, Beilen; A. N. van der Kreeke, te Zuid-Zijpc Aangenomen: naar Harkstede-Scharnier 1 C. Fischer, cand. te Assen. Bedankt: voor Maarssen: K J. v. d. Berg, te Amersfoort. Geref. Kerken. Beroepen: le. 's Gravehhage-Wesl: J. Wij- Denga, te Charlo|s; te-Hillegersberg-Straat- *eg: J. Gillebaard, te Noord-Scharwoude. Bedankt: voor Utrecht- K. Dijk, le 'sGra- venhage; voor Tholen: J. de Koning, te Vries. Coniessioneele Vereeniging. De Confe3sioneele Vereeniging heeft gis teren te Utrecht haar Giste algemeene ver- Eadering gehouden Na de gebruikelijke opening sprak de Voorzitter, ds. A. B le Winkel te 's-Graven- sage, een woord ter opening. Over het jaar verslag werden enkele .opmerkingen ge- Baak^ waarna het onder dank aan den se cretaris werd goodgekeuai. Brof. dr. Th. L. Haitjema le Groningen meld een referaat over „Reorganisatie en verlucht, in verhand met de queslie-Geel- fcrken". Hij deed dit aan de hand van en a* stellingen. r "3-D- J van Leeuwen, ds. Joh. W. Groot ore-rink te Leiden en d9. L. D. Poot te -aavlem werden als bestuursleden herko len. ,1 D. D. Pool uit Haarlem sprak ten e over: „Kerk en Jeugdbeweging", Alphen. Naar wij vernemen liebben H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden een medaille beschikbaar ge steld voor het alhier op 4 Aug. a.s. te houden nationaal zang- en muziekconcours uit gaande van de Chr. zangvereeniging „Ho sanna". Ook de burgemeester dezer gemene- le heeft door schenking van een prijs zijn belangstelling getoond. Boskoop. Gevonden voorwerpen: een jongens gabardinejas, een snoeimes, 2 ro zenkransen, een badpak, een gouden hee- renring, een belastingplaalje in étui, een jongenspet. Inlichtingen bij de politie. Bodegraven. De waterleidingmaat schappij ondervindt nog steeds veel moei lijkheden bij de verplichte, aansluiting aan het buizennet. In de bebouwde kom der ge meente niet, daar loopt alles op rolletjes, maar in de buitenwijken gevoelt men blijk baar minder de noodzakelijkheid.van goed drinkwater. Vooral op de Zuidzijde is het verzet groot. Dat begon al voor een jaar of 10 toen de buizen werden gelegd tot de Mo- lenbrug. Het,gemeentebestuur stelde de aan sluiting verplichtend, doch de landbouwer V. weigerde pertinent. Na een lange proce dure bleek tenslotte de verordening ongel dig. Voorloopig .was de zaak toen van de baan, maar nu voor 2 jaar de buizen, wer den doorgetrokken naar Nieuwerbrug en de gemeente zich garant stelde voor een op brengst van 60 cent per strekkende Meier hoofdbuis, begon men er weer ovèr te den ken om toch maar weer hen nieuw artikel te ontwerpen, waarbij verplichte aansluiT ting zou worden ingevoerd. Deed men dat niet, dan zou het jaarlijks een belangrijk bedrag aan de gemeentekas kosten. Daar over is toen lang gedebatteerd, zonder dat een oplossing werd gevonden, tottenslotte burgemeester van Dobben de Bruyn een wijziging van het artikel voorstelde, die werd aangenomen. Aanstonds begon nu weer het verzet De landbouwer G. wilde wel zijn huis aansluiten en dan het water betalen per Meier, doch weigerde een aan sluiting voor zijn veestal, waardoor hij, vol gens een tarief dat daarvoor door de maat schappij is vastgesteld een aanzienlijk be drag per jaar zou moeten betalen. De direc tie weigerde echter alleen een huisaanslui- fcing te betalen, waarop geen aansluiting volgde en de heer G. werd verbaliseerd we gens zijn weigering tot aansluiten. Voor een paar weken kwam deze zaak voor het kan tongerecht te Woerden, waar de zaak na verschillende verhooren werd verdaagd, ter wijl deze week weer de behandeling werd aangevangen. Verdachte werd bijgestaan door zijn raadsman mr. Pitt te Utrecht, ter wijl voor de waterleidingmaatschappij de president-commissaris mr. la Gro, aanwezig was. Mr. la Gro vroeg dat de heer C. zich aan*de bepalingen der waterleiding zal on derwerpen, waarna aansluiting volgt en des noods civielrechterlijk over het tarief kan worden geprocedeerd. Het O. M. vroeg daar op f 20 of 5 d. hechtenis. Mr. Pitt voerde daarna in zijn pleidooi aan dat het hier de principieele vraag be treft of de gemeente een ingezetene mag dwingen om met een derde (de maatschappij is eveneens een civiel persoon) een contract aan te gaan, en bij niet aangaan mag straf fen. Waar dus de waterleiding particulier is zou niet op eenzelfde dwingende wijze mogen worden opgetreden als bij een ge meentelijk bedrijf. Daarover is geen uit spraak van den Hooge Raad verkregen. Is dit wel zoo dan is nog de verdachte niet strafbaar, omdat hij wilde aansluiten, doch de maatschappij dit weigerde. Ten slotte beloofde de kantonrechter schriftelijk vonnis te zullen wijzen. Begrijpelijkerwijze wordt deze uitspraak door sommigen met eenige spanning ver wacht. Is mogelijk weer de verordening ongeldig dan zullen verschillende huiseige naars in de buitenwijken niet verplicht kun nen worden tot aansluiten en is de strop tenslotte voor de gemeente. Het maken van een reis om de wereld behoort tegenwoordig blijkbaar tot de bij zondere attracties. Onze gemeente genoot twee dagen achtereen het bezoek van we- reldreizigers. Eerst verscheen ons oud-ge meen teraadslid L. Engelsman, die reeds sinds een paar jaar op reis is, en wiens ver blijf in Rome we voor een paar maanden meldden. Alvorens zich nu naar Amerika in te schepen, brengt hij nog eenigen tijd met zijn woonauto in Holland door en be zocht Bodegraven. Na dit bezoek volgde dat van een paar jongelui, die met een radio toestel een wereldreis willen maken. Zij sloegen hun tentje op, op het bouwterrein op den hoek der Burg. le Coullerslraat en vermaakten tot laat in den avond talrijke nieuwsgierigen met radiomuziek. Burger 1. Stand. Geboren: Alida, D. van M. van der Panne en A. W. van Haastrecht Albertine Apollonia, D. van A. Broeckart en M. J. A. Balten. Neeltje, D. van G. Fluit en M. v. Leeüwen. Dirkje, D. van A. Gelderblom en A. van Dam. Overleden: Jacob Heemskerk 81 j., wed. van L. de Vos. Dirkje Gelderblom, 2 d. In den loop der w;eek vestigden zich in onze gemeente de volgende personen: A. van der Laan, zonder beroep, van Reeu- wijk. M. M. van Vliet, zonder beroep, van Waddingsveen; G. A. Weerdenburg, zonder beroep, van 's-Gravenhage; K. An ker en gezin, pakhuisknecht van Gouda; W. Daniel, zonder beroep, van Zwammerdam. Inmiddels vertrokken de volgende perso nen: S Booy, bakkersknecht, naar Oude water, J. M. Vermeulen, dienstbode, naar Nieuwkoop; A. A. Vermeulen, caféhouder, naar Berkel en Rodenrijs;- M. C. Sepers, dienstbode, naar Alphen a. d. Rijn; C. Groe nendijk, zonder beroep, naar 's-Hertogen- bosch. Woendagavond zal de heer Kouwen- hoven in de Ned.-Herv. Kerk een orgel-, bespeling geven waarbij zullen medewerken mevr. N. v. d. BiltVernée, allzangeres, en mej. Louise Juluis, violitse. Na de beide geslaagde bespelingen door den heer De Mann, uit Gouda, zal ook deze zeker de belangstelling van velen trekken. Het was nu juisl niet erg snugger van den fietsrijder, die in de drukke Brugstraat^ vergat voor zich uil te 'zien en zoo. tegen een stilstaand paard opreed. Het paard bleef natuurlijk niet stilstaan en het kon ook niet welen, dat een fiets breekbaar was. Gelukkig, dat omstanders het dier vast grepen, anders was behalve de lie Is ook de berijder gesneuveld. Een paar controleurs der Goudsche lichtfabrieken brachten een bezoek aan een der transformalörenstalions op de Noord zijde. Bij hel verlaten van 'het terrein gaven zij Kun auto zooveel gas, dal deze-rechtuit een sloot inreed. Een der inzillnden kon er net nog uitspringen, maar de andere ging kopje onder. Gelukkig had het ongeluk geen verdere gevolgen. Benoemd is tot voorzitter van den polder Meyland de heer P. de Zeeuw, alhier. De ondernemer van den autobusdienst BodegravenGouda en BodegravenAlphen de heer IT. L. van Bunningen, alhier, heeft ook overgenomen den aulodienst Alphen Woerden. Deze dienst, die al verschillende jaren bestaat, heeft enkele diensten, die nauw aansluiten op den besl&anden dienst van den heer v. B., waardoor vermindering van het autobusverkeer zal plaats hebben. Echter zal onder de nieuwe leiding de dienst zeker minstens even goed beheerd worden. De heer v. B., die behalve zijn autobus diensten, ook nog Ford-deeler is, heeft in dertijd ook ten behoeve van zijn Gotidschen dienst, de beide beruchte lollen op den Goudschen weg gepacht. Zijn onderneming is de laatste jgrcn wel gegroeid. Op 15 Ju.oi a.s., des voormiddags, te 10 uur. zal er, ten gemeentchuize gelegen heid zijn voor kostèloo?e inenling. Hazerswoude. Met ingang van 16 Juni a.s. wórdt de brievenbesteller Dekker van Haarlem, overgeplaatst in gelijke betrekking naar lüer, waardoor in de vacature van brievenbesteller wederom is voorzien. Aan den heer E. yan Luiling te Wou- brugge is voor f 5190 de onderbouw enz. en aan de N.V. Holl. construe lie-werkplaatsen tc Leiden voor f 6100 de bovenbouw van een nieuwe brug in liet Oosteinde alhier opge dragen, als zijnde de laagslc inschrijvers. Koudekerk. Burgerlijke Stand Geboorten: Klaas, zoon van Arie van Dig- gele en van Masje Oppelaar. Huwelijken: Nihil. Overlijden:- Hendrik Boer 68 jaar. Leiderdorp. Gistermiddag werd het 3-jarig dochtertje van den rijwielhandelaar M. bij het oversteken van de dorpstraat door een passeerende auto aangereden. De bestuurder, de h'eer R., uit Leiden, zocht door sterk le remmen een ongeluk te voor komen, doch kon niet verhinderen dat het kind tusschen de wielen terecht kwam. Hoewel het erg9te gevreesd werd, kwam het kind er goed af. Behalve een schaaf wond aan het hoofd, constateerde dé behan delende geneesheer, dr. Persant Snoep, geen letsel. WaddinKveen. Gemeenteraad. Aanwezig alle leden, behalve de Heer Galama. Voorzitter: de burgemeester, de heer P. A. Troost. Na opening door. den voorzitter worden de verslagen van 31 Maart en 21 April j.l. ge lezen en onveranderd vastgesteld. Mededeeling wordt gedaan o.a. dat de burgemeester is herbenoemd lot burgemees ter dezer gemeente. Naar aanleiding hiervan wijst wethouder Herfst op de aangename samenwerking, welke er in de achterliggende zes jaTen steeds heeft mogen zijn tusschen den voor zitter en de andere leden van het college van B. en W., alsook tusschen den voor zitter en den t^aad. Spreker uit den wensch en het vertrouwen, dal de komende jaren in toenemende mate getuigenis rnogen afleg gen van deze goede verstandhouding, en dat. het den burgemeester gegeven moge zijn, onder den zegen des Heeren nog veel en lang werkzaam te zijn lot bevordering van den bloei dezer gemeente. De heer Van Nielen sluit zich geheel aan bij den woorden van den héér Herfst, welke staande worden aangehoord. De voorzitter dankt bewogen voor de woorden van waardêering en vertrouwen, en spreekt als zijn innigsten wensch uit, de gemeente te mogen blijven dienen naar zijn beste welen en met ter zijde stelling van alle partijschap.. Punt 3. De rekening der gemeente bedrijven over het dienstjaar 1925. De rekening van het waterleidingbedrijf sluit met een verliessaldo van f 1212.95 1/2. Die van het gasbedrijf met een winstsaldo van f753.11 1/2. Die van het electriciteitsbedrijf met een wins.tsaldo van f 5484.90. Punt 4. Betreft een wijziging van hst reglement op de levering van gas, water en electriciteit. Deze wijziging komt hierop neer, dat de huurwaarde der perceelen, wanneer die voorloopig is geschat, later wanneer de huurwaarde in verband met de personeele belasting bekend is, wordt her- schat en in verband daarmede te veel of te weinig betaalde bedragen voor aansluiting worden bij- of terugbèfaald, wordt z. h. s. aangenomen. Punt 5. In verband met den voorgeno men bouw van een niéuwe openbare school aan de Brug ter vervanging van de thans in gebruik zijnde, stellen B. en W. voor om gedurende die verbouwing te huren de lo kalen van de voormalige Christelijke school in de Nesse. De eigenaar dier school is be reid gevonden deze voor dit doel af te staan en meenen B. en W., dat van deze gelegen heid gebruik moet worden gemaakt teneinde slagnatie in het onderwijs te voorkomen. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Punt 6. Betreft hel aangaan van een nieuwe rekening-couranl-overeenkomst met de Boerenleenbank, aldaar, in verba ad met een door Ged. Stalen gebrachte wijziging in de boek'houdvoörschriften. Z. h, s. daartoe besloten. Tunt 7. De balans- en winst- en ver liesrekening van de Woningbouwvereeni- ging „Waddinxveen". Hieruit blijkt, dat er over 1925 een verlies is van f46 60. De rekening wordt onveranderd goedgekeurd. Punt 8. Vaststelling van de voor de nieuw langs de Gouwe te slichten woningen te bedingen huren. In verband met de op gemaakte ontwerp-exploitatie-rekcning otel- len B. en W. voor de huren le bepalen op wat betreft de bovenwoningen op f4 en de benedenwoningen op f4.25. Dienovereen komstig wordt, met algemeene stemmen be sloten. Punt 9. Dit punt heeft reeds heel wat stof opgejaagd èn dat bleek ook thans weer het geval te zijn. Et zijn twee slroomingen in den^raad. De eene meende, dat de in voering van het instituut „Schoolarts", waar het hier om gaat, niet ligt op den weg der overheid en dat op de ouders de plicht rust in alle opzichten te zorgen voor hun kinde ren en dat die zich deze taak niet uit han den moesten laten nemen. De andere slroo- ming evenwel was een andere meening toegedaan, n.l. die van den voorzitter. Deze wijst er i op, dat, waar de Overheid den ouders verplicht hun kinderen naar school le zenden (Leerplichtwet) deze ook verplicht is te zorgen, dat de gezondheid der kinderen niet in gevaar komt. In verband hiermede wijst hij op de vele ziekten, welke den ouders niet bekend kunnen zijn, niaar toch inderdaad vaak aanwezig blijken te zijn bij kinderen en voor dezen zeer gevaarlijk zijn. Spr. meent, dat het zeer zeker op den weg éler overheid ligt, om daar, waar de ouders niet bij machte of onwetend zijn, aangaan de de vele gevaren, welke hunnen kinderen bedrijgen, het oog ^geopend te hebben en werkzaam te zijn in het belang der volks gezondheid. Na vele besprekingen heen en weer, waarin de bestaande slroomingen weer duidelijk lot uiting komen, wordt dit voorstel van B. en W. met 7 legen 5 stem men aangenomen. Punt 10. Verzoek van den heer A. Kwaak, caféhouder, alhier, om in verband met de invoering van den zomertijd zijn in richting een uur langer geopend (e mogen houden. De voorzitter wijst er op, dat in verband hiermede mogelijk is óf de alge meene politieverordening le wijzigen óf hem de vrijheid te laten deze aangelegen heid te regelen, krachtens de thans geldende bepaling dier verordening. Wordt besloten de politieverordening on gewijzigd te laten en deze zaak dus geèeel aan den burgemeester als hoofd der politie over te laten. Punten 11 en 12. Rekening der Ge zondheidscommissie le Bodegraven en reke ning Burgerlijk Armbestuur, beiden over het dienstjaar 1925. Worden onveranderd goedgekeurd. Volgen thans nog twee wijzigingen der begrooting over 1925 en 1926, alsmede vast stelling van het suppletoir kohier van schoolgelden voor den Franschen cursus, Hierna sluiting. Wonbrugge. Gemeenteraad. Met den burgemeester als voorzitter zijn aanwezig allo leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering worden voorgelezen en onveran derd vastgesteld. Daarna geschiedt mededeeling van ver schillende ingekomen stukken, waaronder een kennisgeving van den heer G. W. Lie- verse. waarin hij zijn benoeming als lid dpr Schattingscommissie aanneemt; mede deeling P. Zwetsloot betreffende aanneming benoeming lid Commissie tot Wering van -Schoolverzuim te Hoogmade; missives van Gedep. Staten tot goedkeuring van verschil lende raadsbesluiten (wijziging begrooting,, instructie veearts). Aangeboden wordt voorts het gemeenteverslag over 1925. Het zal bij de ledon circuleeren. Van den Min. van Binnenl. Zaken is teruggekomen de verordening op de leges heffing met een paar opmerkingen, speciaal omtrent een kwestieus punt, n.l. de betee- keni9 in de verordening van het woord „Gemeentebestuur". De Voorzitter zegt dat hij hieromtrent een boek heeft nagezien van prof. Oppenlieim en daaruit blijkt, dat in de memorie van toelichting op de Ge meentewet een zinsnede voorkomt, waarop de Minister zich kan beroepen, indien hij zegt, dat het woord „gemeentebestuur" een meervoudige beteekenis heeft. Ten einde de zaak te bespoedigen wordt besloten aan de opmerking van den Minister te voldoen en •de verordening le wijzigen. Aangeboden wordt vervolgens de balans en verlies- en winstrekening, zoowel van het Electriciteitsbedrijf als van het Water leidingbedrijf. Eerstgenoemd bedrijf heeft een winst van circa f5400 (mede door buitengewone om standigheden) en het tweede bedrijf een verliesvan ruim f 800. De heer Van 't Riet vraagt of, nu er zoo veel winst is, ook contracten kunnen wor den afgesloten voor afnemers van ongeveer 1000 K.W.U. tegen verminderden prijs. Ilij meent echter, dat de verordening dit zoo niet toelaat. De Voorzitter geeft dit laatste toe en zegt dat de verordening dan moet worden ge wijzigd. Hij raadt echter aan dat belang hebbenden het aanvragen. Verschillende wijzigingen der gemeenlebegrooting en van de bedrijfsbegrootingen worden hier op door den taad vastgesteld. De Voorzitter zegt, dat ofschoon punt 7 der agenda „Aflossing voorschot Woning wet", nog niet geheel in orde is, dit toch aan de orde kan worden gesteld, omdat het straks in den hooibouwtijd minder gemak kelijk vergaderen is. In 1918 is het gemeen telijk bouwland aangekocht, waarvoor de noodige gelden door het Rijk zijn verstrekt als voorschot tegen eene rente van 6 pCt. RECLAME. 6577 Deze rente wordt thans te hoog geacht en daarom is in het financieel belang der ge-, meente met den Minister in onderhande-. ling getreden om te komen tot buitenge wone aflossing van dit voorschot. Het is nu de bedoeling om de voor de aflossing benoodigde gelden op te nemen bij het ge meentelijk Electriciteitsbedrijf. welke deze beschikbaar heeft tengevolge van meerde-: re afschrijving op zijne bezittingen, dan af lossing óp leeningen, legen een rente van 41/2 pCt., waardoor dit bedrijf bovendi n meer rente van zijn overtollig kasgeld maakt. De heer Boot juicht liet plan uil bezuinig gingsoogpunt zeer toe. ITet voorstel wordt xl-. gemeen goedgekeurd. Ter tafel komt' de aanvrage van het be stuur der R.-ICath. School te Hoogmade om gelden voor aankoop van nieuwe schoolban ken, helwel met bijbehoorende stukken wordt voorgelezen. De tegenwoordige ban ken zijn ruim 40 jaar oud terwijl herstel ling circa f 800 zou kosten. B. on W. stellen voor de gelden toe te- staan. Wethouder van 't Riet merkt er evenwel nog bij op dat' de aanvrage hem Heeft verwonderd. Bij hel laatste bezoek v.ln den inspecteur van het lager onderwijs prees deze nog de besturen der bijzondere scho-' len, dat alles nog steeds goed in orde was; gelijk vroeger en een aanvrage om f 1500 voor nieuwe banken was <ïus wel een ont nuchtering voor hem. Weihouder Lieversè deelt nog mede dat hij de banken eens heeft bezichtigd en tot de conclusie is gekomen dat vernieuwing geen weelde is. De heer Yan Dam zegt dal hel' bestuur der Chr. School de banken van lijd lot lijd laat schilderen en daardoor vernieuwing voorkomt. De Voorzitter zegt, dat de Onderwijswet de gemeenten geheel bindt. De financiën berusten niet meer bij den Raad, waai* thans anderen kunnen bevelen, wat er ge daan moet worden. De gemeentebegrooling beloopt ongeveer f80.000, waavan ongeveer f20.000 alleen voor onderwijs moet worden uitgegeven. Hij prijst het daarom bij de schoolbesturen, dat zij zooveel mogelijk de zuinigheid betrachten. De heer De Vette weet dat de R.-K. school le Hoogmade het geld niet over den ba'k gooit. De heer Van 'l Riet is het daarmede wel eens, maar vreest, dat het Hoofd der School wel eens wat veeleischcnd is. De aanvrage wordt toegestaan. Bij punt 9, Bouw noodslachlingslokaal, leest de Voorzitter een verzoek en klacht voor van den heer M. Kroes, voorzitter van den Polder Oudendijk, en stelt voor, waai de inhoud daarvan niet juist is, dit voor kennisgeving aan te nemen. Daarop leest hij een tweede verzoek voor van andertfn, om het raadsbesluit tot aan- aanwijzing van de plaats voor het nood-, slachlingsgebouw tc wijzigen en daarna nog een derde stuk, waarin de verschillende adressanten intrekken de door hen bewust of onbewust aan het adres van het gemeen- tc^besluur geuite beschuldigingen, omtrent dien bouw, in verband met de openbard school. De Voorzitter brengt de verschillende stukken ter tafel ter bespreking. De heer Van 't Riet was van plan eau breed beloog hierover te houden, om uileen te zetten de onjuistheden in de handelingen van de verschillende vorzoekers, doch is daarop teruggekomen, omdat alle vermeen de bezwaren met de officieele stukken kun-, nen weerlegd worden. De bezwaren waren vermeend, niet oprecht, de ware redenen werden verzwegen, doch nu laatstgenoemde adre9 is ingekomen en daarin voor de wer kelijke redenen en voor het beginsel wordt uitgekomen, en de vrees geuit wordt, dat de kinderen van de 0. L. school zouden weg gaan, is hij er beslist voor, om aan het ver zoek le voldoen en het slaohllokaal niet in de Kerkbuurt te bouwen. De heer Boot zegt, steeds legen den bouw in de Kerkbuurt geweest te zijn en juicht het toe, dat op dal besluit wordt teruggeko men. Vakgenoolen van onzen welhouler Van 't Riet hebben zelfs op het adres aa^ Ged. Staten geteekend, zoodal hij de door de boeren geuite vrees van mindere op brengst van het vleesch niet zoo erg zwaar neemt. Hij meent, dal er wel een betere plaats is. De heer Van 't Riet zegt, dat hij daarop straks hoopt te antwoorden, als dat punt aan de orde komt De Voorzitter merkt op, dat hij geen lust heeft de zaken weer geheel bloot le leggen, en te bewijzen, dal adressanten geheel on gelijk hadden met hun beweringen en be treurt, dat zij ten Raadhuize niet volledig inzage hebben genomen van de stukken, voordat zij het adres aan Ged. Staten op louw zetten. Ilij meent, dat het adres dxn wel achterwege zou zijn gebleven. De heer Van 't Riet zegt, dat hij respect heeft als iemand voor zijn beginsel opkomt, welk dat oJk zij en de vrees, dat sommige personen om hygiënische reden hun kindo ren naar een andere school zouden sturen, zou hij volstrekt niet willen. Adressanten) zijn in hun laatste stuk oprecht geweest, onder intrekking hunner voormalige bezwa ren en bij wil daarom het verzoek inwillig gen. De heer Van Dam is er wel voor om teru| te komen op het vorige raadsbesluit, doch niet voordat er een andere geschikte plaaU i3 bepaald. De heer Van 't Riet; ontraadt om hiervaö een voorstel te maken. Hij wil alleen het

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5