AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Viijdag. Sehullcrsvcld: "Voorstelling Circus Geb'r3, Amar. 8 uur. Zaleidag. N.V. Bockhandel en Drukkerij v.h. E. J. Brill: Alg. verg. van aandeelhouders ten kantore der vennootschap. 11 uur voorm. Schuttersveld: Voorstelling Circus Gebrs. Amar. 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voor stellingen to 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en lamilie-malinée. „City-theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 3a Woensdag en 's Zaterdags matinee te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. '3 Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Scala (Den Haag): „Duizend en één lach".^ 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Juni waargenomen door de apo theek van den heer P. du Croix, •Rapenburg 0, telefoon 807. Spoorwegongeluk. B ij Kerk- radc worden werken uitgevoerd aan een nieuwen spoorweg. Een groote wagen zand moest de steile helling op. Een machine duwde en een trok het geval aan een ijze ren kabel op. Plotseling knapte de kabel, waarna een locomotief met den wagen naar beneden schoot. Daar stonden vier wagens, waarop arbeiders werkten en waarbij kin deren speelden. De machinist en de stoker gaven noodsignalen en allen vluchtten weg zoo snel ze konden. De botsing was gewel dig. De locomotief drong halverwege in den eersten wagen, die totaal verbrijzeld is De Jaatste twee wagens vielen van den dijk af. De matcrieele schade is zeer groot. Tweo Nederlanders te Cal cutta omgekomen. Op 30 Mei j.l., toen het s.s. Bondowoso van den Rollcrdam- schen Lloyd voor de rcede van Calcutta lag, js aan boord van dit schip een ongeluk ge beurd, dat aan twee menschen het leven kostte. De 2de machinist, N. J. II. Möller, en de 4de machinist, C. Stooker, leunden beiden tegen de reeling. Möller verloor toen zijn evenwicht, waardoor hij te water geraakte. Stooker, die trachtte zijn kameraad te grij pen, werd meegetrokken. De 2e machinist is met het hoofd op een lichter gevallen. Zwaar gewond werd hij in het ziekenhuis te Calcutta opgenomen, waar hij weldra aan de bekomen verwondingen overleed. De 4e machinist is ondanks de pogin gen welke in het werk gesteld werden om hem te redden verdronken. (Hbh) „Jansje, heb je die spinrag niet aan het plafond gezien?" „Zeker, mevrouw, maar die hing er al, toen ik hicT kwam, en ik dacht, dat het voor de radio was." DE ALGEMEENE TOESTAND. Spanje en Brazilië nit den Volkenbondsraad Verdere besprekingen. ZooweJ Spanje ais Brazilië hebben in den Volken bondsraad het hooge woord gespro ken: zij treden uit. De Spaansche gedelegeerde Querboulo verklaarde dat Spanje besloten heeft het bekende amendement op artikel 4 van het Volkenbondsverdrag eindelijk te ratificee- ren. Dit amendement zal thans dus in wer king treden. Uit de toelichting vloeit voort, dat Span je zich niet meer voor een verkiezing als niet-permanent Raadslid beschikbaar zal stellen en daarom geen reden meer heeft de inwerkingtreding van het amendement te^cn te houden, dat het mogelijk maakt altredende Raadsleden niet meer herkies baar tc verklaren. Spanje verklaart, dat het geen belang stelling meer heeft voor do verkiezingen van de Raadsleden, zoolang het zelf geen permanenten zetel heeft. Deze verklaring gaf aanleiding tpt een recks van begrafenisredevoeringen van velo raadsleden. Allen gaven uiting aan dc hoop dat Spanje, zooals Chamberlain het uit drukte, ook als niet-permanent Raadslid toch permanent aan de Raadswerkzaamhc- deoi zal blijven deelnemen. Querboule was zrieLtbaar ontroerd, toen hij voor al die vriendelijke woorden zijn dank betuigde, maar hij kon natuurlijk niets anders doen dan beloven, ze aan zijn regeering over te brengén. Do redevoeringen maakten den indruk, dat dc Raadsleden, hoezeer Spanje's waar schijnlijk vertrek uit den Volkenbond be treurend, toeh vast besloteu zijn, de wel iswaar nog niet formeel, doc-h toch in waar- hcid reeds genomen beslissing om het aan tal permanente Raadsleden niet uit te brei den, behalve voor Duitsc-hland, te hand haven. En tenslotte heeft ook Mcllo Franco voor Brazilië het ontslag als lid van den Raad aangekondigd. Beide houdeD hierdoor niet op lid van den Volkenbond te blijveD, al zal het mis schien straks ook daartoe komen. Scialoja, Boncour en Benesj verdedig den de eenigszins gewaagde stelling, dat men niet kan ophouden, lid van den Vol kenbondsraad to zijn wanneer men wil, doch dat daarvoor do toestemming noodig ie van do algemeen e vergadering, die de raadsleden gekozen heeft. Brazilië zal zich van deze zienswijze ook wel niets aantrek- ken. Mcllo Franco nam althans afscheid. Ook de afscheidswoorden aan het adres van Brazilië bevestigden den indruk, dat <Ie andere raadsleden overeengekomen zijn, zioh tegen uitbreiding van het aantal vaste raadszetels te blijven verzetten, ook al kost dit het vertrek uit den raad van Span je en Brazilië. Alleen aan Fransche zijde is misschien nog eenige aarzeling aan wezig. De Volkenbondsvaad heeft het besluit van de commissie voor Hongarije om de financieele controle bijna in haar geheel tc verlengen, goedgekeurd. Het Fransche voorstel tot' organisatie van een internationalen strijd tegen de vaTschnnraterij ia door den Raad overwogen en zal onmiddellijk onderzocht worden. Paul Boncour heeft het voorstel toege licht. Hij herinnerde aan dc gebeurtenis sen in Hongarije en verklaarde dat de openbare meenmg niet gerust ge-steld was door dc wijze, waarop de Hongaarsche justitie heeft ingegrepen. Volgens het Fransche voorstel zou het internationale gerechtshof in Den Haag moeten waken over de toepassing van de internationale conventie. Benesj en Chamberlain ondersteunden het voorstel. DUITSCHLAND. Rumoer in Rijksdag en Prui- Eischen Landdag Het Rus sisch verdrag goedgekeurd. Zoowel in den Rijksdag als in den Prui- sischcn Landdag hdiben zich gisteren bij de besprekingen van den bekenden brief van rijkspresident Hindenburg, in verband met de schadevergoeding aan de vroegere vot- slen, opgewonden tafereelen afgespeeld. In den Rijksdag was het een soc.-democrati sche interruptie, die hel geheele Huis in op schudding bracht. Rijkskanselier dr. Marx las de regeeringsverklaring voor. Midden in zijn rede, toen hij betoogde, dat de brief van Hindenburg oen zuiver particulier karakter droeg, riep de soc.-democraat dr. Rosenfeld hem woedend toe: „Verdedigt gij de woord breuk van Hindenburg?" Bij deze wcorden drong de geheele rechterzijde op. Allen schreeuwden en gesticuleerden wild dooreen en men hoorde kreten als: „onbeschaamd' vlegelachtig", eruit!" De soc.-democraten sprengen hun fractiegenoot bij en bleven hel antwoord op het schelden van rechts niet schuldig, zoodat het minutenlang e^n speclakel van jc welsle was. President Loebe had dr. Rosenfeld on middellijk lot de orde geroepen, maar nie mand had en in hel algemeen tumult iels van gehooTd. zoodat hel geruimen tijd duurde, voordal de rust zoover was her steld, dat dr. Marx zijn rede kon voort zetten. Met klem protesteerde de kanselier legen de besehuldiging, dat Hindenburg zijn woord zou hebben gebroken, wat de rechter zijde met applaus, de socialisten en commu nisten met nieuw kabaal beantwoordden. Niet minder stormachtig is het in den Pruisischen Landdag toegegaan. Hier ver klaarde de communistische spreker Pieck. dat Hindenburg met zijn brief aan Loebell duidelijk had g«xïemonslreerd. dat hij voor nemens was zijn eed op de Grondwet le breken, eqn verklaring, die natuurlijk woe dende protesten van rechts uitlokte. Nauwelijks was de rust eenigermale weergekeerd, of ze werd andermaal ver stoord. Pieck sprak van de „onbeschaamd heid van den njkspresident' en dit woord ontketende een tumult, zooals het zelfs in den Landdag, waar het toch nogal eens spoken kan, slechts zelden is gehoord. Het scheelde een haar, of het was tot een hand gemeen tusschen communisten en Duitsch- nationalen gekomen. Van rechts schold men Pieck uit voor alles wat leelijk was, en de president had de grootste moeite om de orde te herstellen De Duilsch-nalionalen weiger den echter verder aan de zitting deel te nemen, zoolang niet verklaard wds, öf en hoe de president van den Landdag tegen den Commumslischen spreker dacht op te treden. Nadat de zitting eenige malen geschorst was, kwam tenslotte het senioren-convent bijeen teneinde te trachten, de kwestie bij le leggen. De vertegenwoordigers van alle partijen, uitgezonderd natuurlijk de commu nisten, verklaarden de uitlatingen van Pieck le veroordcclcn, waarmee de zaak uit dc wereld was. Wat de verklaring van Marx betreft, de rijkskanselier herhaalde onder sterk protest der linksche partijen, dat de regeering het ontwerp betreffende een onteigening zonder schadeloosstelling, dat aan een plebisciet onderworpen zal worden, als een schending van het recht beschouwt. Maar ook bij het mislukken van het plebisciet moet de re geering een wettelijke regeling verlangen. Mocht de rijksdag de wet verwerpen, dan zou de regeering niet schromen om de con sequenties te trekken. Deze verklaring werd door den rijksdag algemeen als een bedreiging met een rijks dagontbinding beschouwd, voor het geval het ontwerp werd verworpen. Tenslotte is het regeeringsvoorslel naar de juridische commissie verwezen. De communisten hebben een motie van wantrouwen tegen de regeering ingediend. De Rijksdag keurde eindelijk in al de-drie lezingen het Duitsch-Russische verdrag van 24 April 1926 goed. De redenaars van alle partijen hadden zich daarvoor ver klaard. met uitzondering van den, uit dc communistische partij gestooten vrijen com munist dr. Korsch. ENGELAND. De regeering en het mijncon- flict Het Rnssische geld. Door Ramsay Macdonald en den conser vatief lord Henry Cavendish Bentinck wer den in het Lagerhuis vragen gesteld, hoe de regeering voornemens waa te handelen aan gaande de mislukking der besprekingen, welke Dinsdag tusschen de nfijnwerkers en de mijneigenaars waren gevoerd. De premier antwoordde, dat de taak, om de adviezen der kolen-commissie in wer-. king te doen treden, in de eerste plaats en voornamelijk berusten moest bij de mijnin dustrie zelf, maar, ofschoon de mijneige naars en de mijnwerkers de voorstellen der regeering haddeiv verworpen, ging deze toch voort met het voorbereiden der wette lijke en administratieve maatregelen, welke in die voorstellen waren aangeduid. Op dit oogenblik kon hij geen verdere verklaring afleggen. Dinsdag a.s. zou bestemd wordpn voor bespreking der geheele mijnindustrie, in welken'vorm Macdonald ook verlang.n mocht, dat dit zou geschieden. Aan den minister van binncnlandscnc zaken werd gevraagd, welke houding de re geering zou aannemen ten aanzien van de bijdragen, door dc Russische regeering ge schonken aan het fonds der mijnwerkers- federatie. Sir William Joynson Hick9 zeide in zijn antwoord, dat de leden der Russische sov jet-regeering gedurende de laatste twee jaren herhaaldelijk openlijke verklaringen had den afgelegd, waarin zij hun verlangen en hun voorneme te kennen gaven, zich te mengen in de economische zaken van Groot Britlannië. Zij hadden hun voornemen^be- kend gemaakt, partij te kiezen, zoowel bij de algcmcene staking, als bij de stopzet ting der mijn-industrie. Door een bericht uit Rusland was hij er van in kennis ge steld, dat aanzienlijke geldsommen, welke eenige honderdduizenden ponden bedroeg, waren gezonden, ten eerste tot steun der algemeene staking, en ten tweede lot steun der mijnwerkers-federatie. De geheele quaëslie was van veel belang, en zij werd thans door de Britsche regeering overwo gen. Hij beloofde, a.s. Donderdag een ver klaring hierover te zullen afleggen. Macdonald, de leider der arbeiderspari ij, wcnschte le welen, of er eenig bewijs was, dat de Russische regeering fondsen aan de mijnwerkers-federatie had verstrekt, in het huidige geschil. De minister van binnenlandsche zakm zeide, van het departement van buitenland sche zaken le hebben vernomen, dat men de zekerheid verkregen had. dat de Rus sische regeering geld naar dit lanj had ge zonden tot steun der algemeene' staking. Het geld werd thans gezonden door ver schillende organisatiën in Rusland tct steun der mijnwerkersstaking. Macdonald was even goed bekend als hij zelf met de nauwe betrekkingen welke bestonden tus schen de Sovjet-regeering, de derde inter nationale en andere organisatiën. Hij had echter nog niet kunnen vaststellen, dat het -geld voor de mijnwerkers rechtstreeks van de sovjelrcgcering was gekomen» De re dering was nog niet lot een besluit ge komen. ten eerste, hoe zij zou handelen ten aanzien van het geld, hetwelk voor de al gemeene staking was gezonden, en ten tweede, hoe zij zou handelen betreffende het geld. hetwelk nog steeds voor de mij 11- werkersslaking weid gezonden. POLEN. Pilsudski's positie. Maarschalk Pilsudski heeft aan minister president Bartel een brief gericht, waarin hij zijn denkbeelden uiteenzet over zijn positie ten opzichte van de hoogste staats ambtenaren en vertegenwoordigende licha men. Hij, als minister van oorlog, voelt zich verantwoordelijk tegenover den staatspresi dent als opperbevelhebber, als lid van den ministerraad tegenover de minister-presi dent en ook tegenover den Landdag, die de belichaming is van de grondwet. Als waar borg voor zijn verantwoordelijkheid tegen over den minister-president zal hij aan dezen een verzoek om ontslag in handen slellcn, waarvan de minister-president zat kunnen gebruik maken elk oogenblik als hij wenscht. Ten slotte dringt Pilsudski er op aan, dat de in Januari 1921 door hem uitgevaardigde weg over de legeraanvoering weer van kracht zal worden. De ministerraad kwam bijeen om te be raadslagen over den brief van Pilsudski en keurde dien op alle punten goed. EGYPTE. Opening van het parlement. Het nieuwe parlement is zonder incident geopend. De koning en Zagloel Pasja wer den op straat en in het parlement harte lijk toegejuicht. De premier Adly Pasja las de troonrede voor waarin een opbouwende, in moderne richting gaande politiek werd beloofd. De regeering zou zich in het bij zonder bezig houden met het vestigen van goede betrekkingen met Britannië, waardoor de volledige onafhankelijkheid zou worden mogelijk gemaakt en zou stappen doen om toe te treden tot den Volkenbond. De troonrede zegt verder erop le vertrou wen, dat de conslitulioneele beginselen zul len worden geconsolideerd en door allen zullen worden geëerbiedigd. Zij belooft ver betering van het onderwijs en de openbare gezondheid, en zegt dat de regeering van meening is dat de maatregelen in den Soe dan genomen, geen aanval kunnen inhou den op Egypte's wettige rechten, die blijven wat zij waren, en dat de regeering alles zal doen om tot een bevredigend besluit te komen. Zaghloel pasja is tot president der Kamer gekozen. Hij kreeg 202 stemmen. Zoo goed als alle parlementaire functies zullen door zijn volgelingen, worden bezet. BUITENLANDSCH GEMENGD. Zeven kinderen gewond. Een aantal kinderen die van school naar huis gingen ontmoetten gister middag op een ijzeren brug in de buurt van Londen een hollend paard dat een gebroken lamoen achter zich sleepte. Eenige kinderen hadden de tegenwoordigheid van geest zich tegen de brugleuning in veiligheid te stellen, ver schillende echter, juist de kleinste, werden door het hollende paard tegen den grond geworpen, of liepen van den disselboom een gevopligen slag op. Zeven kinderen moesten wegens min of meer ernstige verwondingen in het ziekenhuis worden onderzocht, en een hunner, een meisjes was na verschei dene uren nog niet tot het bewustzijn terug gekeerd. Opgesloten in het ijs. Een plotselinge overgang van een Juni- lemperaluur. al kan moeilijk van zomer hitte gesproken wordt-n, tot enkele graden onder nul overkwam dezer dagen een slager in Weymouth (Engeland). Toen hij zich in de koelkamer begaf hoorde hij de deur ach ter zieh in het slot vallen, en daar de sleu tel aan den buitenkant zat, was hij opge sloten. Het bevriezingsapparaat was in werking, buiten zijn controle, zoodat hij het van minuut tot minuut kouder voelde wor den. Niemand had het ongeval opgemerkt. Nadat hij 25 minuten in den kelder had doorgebracht, begon zijn hondje, die hem was gevolgd, maar voor de deur was ach tergebleven. te janken. Dit trok de aandacht van de slagersgezellen, die de ijskamer openden, cn den slager, die er reeds ernstig aan toe was en eerst na geruimen üjd weer op verhaal was gekomen, verlosten. Autobandieten. Twee mannen die te Maagdenburg een auto gehuurd hadden om hen naar Wolmir- stedt te rijden, dwongen onderweg den chauffeur zich van zijn jas te ontdoen en de zaken van waarde die hij bij zicb had, over te geven. Toen hij op hun bevel het nummer van de auto ging verwijderen, ge lukte het hem met den nijptang een der bandieten tegen den grond te slaan en on danks de schoten van den ander te ont vluchten. D^ gewaarschuwde politie vond de beide roovers in de nabijheid van Centhin Een schietpartij volgde, waarbij een der bandieten werd gedood en een ag°iït zwaar gewond. Georgische burgeroorlog te Parijs. Zes Georgiörs stonden te Parijs voor de correctioneele rechtbank terecht, beticht van slagen en verwondingen te hebben toege bracht in verband met een ruzie over poli tiek Na afloop yan het proces *kwam het buiten het Paleis van Justitie opnieuw tot een woordenwisseling tusschen de voorstan ders en de tegenstanders van het bolsjewis tisch regiem in Georgië. Er werden drie revolverschoten gelost De hoofdredacteur van een Georgisch vluchtelingenblad werd daarbij zeer ernstig gewond en is later over leden. Misdaad als sport. De politie van Chicago heeft zes studen ten gearresteerd, die beschuldigd worden van roof en diefstallen, op groote schaal gepleegd. Een der studenten, de zoon van een Presbyteriaanse!) geestelijke, verklaarde dat zij geen geld noodig hadden, doch de diefstallen gepleegd hebben uit een be hoefte om misdaden te plegen en als een soort sport. Zakkenrollersbende. De Berlijnscke politie is een bende zak kenrollers op het spoor gekomen die uit onderwijzers in het vak en leerlingen 'be stonden. De leider was Gross die pas on langs uit de gevangenis was ontslagen. Hij leidde de bende en heeft een paar honderd diefstallen op zijn geweten. Gross werd in het Westen der stad gearresteerd terwijl twee zijner leerlingen op heeterdaad be trapt werden. 44lo STAATSLOTERIJ. Trekking van Vrijdag 11 Juni Se hiasse 17e LUst, Hooge Di llzi-n: 539 met premie 3000. Prllzen van 70: 722 1485 2158 2995 4193 4347 4430 4466 ""f 5436 7286 7987 8417 9816 10065 10282 10605 11947 13495 13805 14035 14286 14891 14899 16167 16322 17799 18609 18959 19370 19745 20876 NIETEN: 213 646 864 918 1389 1643 2770 2881 3115 3288 4015 4218 4548 5306 5977 6117 7153 7214 7810 8009 8048 8186 9260 10295 10784 10981 11399 12520 12544 13510 13520 13529 13563 13582 13839 13999 14069 14291 14344 14695 14811 14954 14962 15094 15558 15721 15929 16038 16268 16615 16S66 16953 17243 17800 18468 18607 189S8 192-0 19365 19634 19894 19926 20249 20507 20748 20948 20959 5e klasse 16e lijst: 878 m.z. 875; 2753 m.z. 2754; 15026 m.z. 15020. Het Engelsche mijnconilict. LONDEN, 10 Juni. (Reuter). De Labour- partij besloot geen motie van afkeuring te gen de regeering in te dienen wegens de door het kabinet gevolgde politiek inzake de crisis in het mijnbedrijf; de crisis zal ech- tei4 a.s. Dinsdag besproken worden. Het broodgraan in Frankrijk. PARIJS, 11 Juni (V. D.). Het ministerie van landbouw houdt zich bezig met de kwestie van verruiming van den voorraad broodgraan in verband met het feit, dat de binnenlandsche oogst niet bijzonder groot is en getracht zal worden den invoer uit het buitenland zoo gering mogelijk te doen zijn Er worden proeven genomen met het mengen van het meel met rijst en andere levensmiddelen. Een onderhoud mei minister Zaleski. WARSCHAU, 11 Juni. (V.D.) De minis ter van buitenlandsche zaken Zaleski heeft tegenover de persvertegenwoordigers ver klaard dat Polen in de eerste plaats zal 6treven naar de wereldpacificatie. Polen wenscht goede betrekkingen te vestigen met Rusland. Qnder het regiem van Pil sudski zal Polen zich naar binnen consoli- deeren waardoor het naar buiten weer een belangrijke rol kan gaan spelen. Met Duitschland zullen normale betrekkingen hersteld worden. Een handelsverdrag zal gesloten dienen te worden en het is aan Duitschland om te antwoorden op ons be wijs van goeden wil Marokko. TANGER, 10 Juni (Belg. Tel. Ag.). De wetgevende vergadering heelt de ontwerp- conventie goedgekeurd, waarbij met ingang van 15 Juni de 15 April ingestelde douane- RECLAME. Odol is het eerste en eenige tand- en mond- reinigingsmiddel, dat het bederf in dc landen tegengaat. Deze wetenschappelijk bewezen zekere werking berust voornamelijk op de eigenaardigheid van het Odol, dat het in de holle kiezen en in de slijmhuid van den mond dringt cn deze in zekeren zin ver zadigt. C528 kring tusschen Tanger en de Spaansche zone weer wordt opgeheven en de douane- ontvangsten tusschen de belanghebbende zones zullen worden verdeeld. Italië en Marokko. ROME, 11 uni (V D.). Hoewel in diplo matieke kringen verklaard wordt, dat Italiü geen diplomatieke slappen heeft onderno men betreffende haar deelneming aan de komende Marokko-conferentie, verluidt het toch, dat te Londen, Parijs en Madrid be sprekingen zijn geopend. Italië wenscht ge raadpleegd te worden als onderleekcnaaij van het Algesiras-pact en als Middellands sche Zee mogendheid. Bloedig relletje. WARSCHAU. 11 Juni. (Belg. Tel. Ag.). De arbeiders der metaalfabrieken te Ostro- wiec hadden aan het bestuur verzocht een directeur te ontslaan; toen het bestuur wei gerde daaraan te voldoen, hebben zij den bewusten directeur ontvoerd. Van de bij deze ontvoering betrokken personen werden drie belhamels door de politie gearresteerd. De arbeiders gingen daarop de invrijheid stelling der gearresteerden eischen en, toen de politie dat weigerde, trachtten zij het politiebureau binnen te dringen. De politie maakte een charge, waarbij vijf personen werden gedood, terwijl ook een politieagent het leven verloor. De orde is thans hersteld. De arbeiders zouden aldus zijn opgetreden op aanstoken van communistische rad draaiers. Beschuldigd van moerd. SANREMO, 10 Juni. (Belg. Tel. Ag Ko lonel, Zoky Bey, de vroegere adjudant van den onlangs overleden sultan Mahon is in hechtenis genomen, beschuM:van moord met voorbedachten rade op Roc hid pacha, don lijfarts van den sultan, die in Maart 1.1 met een kogel in het hoofd dcod in zijn kamer werd gevonden. De arrestatie is geschied tengevolge van onthullingen door personen uit het gevolg van den sul-i tan en doordat het Turksche consulaat ta Genua aan de Ilaliaansche au tori ten bel wijzen van Zcky's schuld leverden. Het vervoer van het stoffelijk overschot des sultans is uitgesteld moeten worden doordat leveranciers beslag op de villa heb ben laten leggen ten einde betaling van oude door den sultan gemaakte schulden te verkrijgen. Een nieuwe oniploiiing te Altdorf. ALTDORF, 11 Juni (V. D.). Opnieuw had hier een ontploffing plaats. Eén persoon werd gedood en een ander ernstig gewond, Een goudveld ontdekt. JOHANNESBURG. 10 Juni. (Reuter). Te Elandspulte, 15 mijl ten N.W. van Lichten- burg heeft de grootste „run" naar een diamantveld plaats gehad dien Zuid-Afrika nog ooit gezien heeft. Voor,den „run" was. het land over een oppervlakte van 12 vierk. mijlen door bereden politie schoongeveegd. Een menigte van, naar schatting, 10.000 delvers in de meest verschillende kleeder drachten gekleed, verdrongen zich over een afstand van l'/> mijl voor het afgezette ter rein. Duizenden menschen woonden het schouwspel bij. Het Tacna-Arica-geschil. WASHINGTON, 11 Juni. (Reuter). Het Taona-Arica-geschil tusschen Chili en Peru kan misschien door-arbitrage worden op* gelost. President Coolidge zou dan als ar biter optreden. Men verklaart dat oplos sing door een plebisciet met mogelijk is,- omdat Chili weigerde waarborgen voor de veiligheid der Peruaansche stemgerechtig den to geven. Niettemin wordt verzekerd,- dat het departement ven Buitenlandsche Zaken de directe onderhandelingen met Chili, Peru en Bolivia voortzet om te ko men tot een verdeeling van het betwiste gebied tusschen de betrokken staten door een andere oplossing dan een plebisciet. STADSNIEUWS. Amerikaansche week aan de Leidsche Universiteit Gemeld wordt: Op initiatief der Nederlandsch-Amerikaan^ sche Fundatie zal, evenals in 1924, ook dit jaar wederom een Amerikaansche week aw hier gehouden worden eD wel ditmaal van 5 tot 10 Juli a.s. Verschillende LeidscbQ hooglecraren, n.l. prof. dr. H. A. Lorentz» prof. dr. W; Einthoven, pTof. dr. J. van der Hoeve, prof. dr. P. Ehrenfest, prof. dr. H, Keesom, prof. dr. W. J. de Haas en de hee-t ren dr. C. A. Crommelin en dr. M. H- Seters werden bereid gevonden een ree» voordrachten en demonstraties te houden. 2-1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2