lio. 20319. VRIJDAG 11 JUNI Anno 1926. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van herten. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 CU. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 CU., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 CU. porto te betalen. Bewijsnummer 6 CU. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week 10.18,i Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ....TT „0.18, Franco per post 2.35 -|- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bieden EERSTE BLAD. Leidsche Scherpschuttersvereeniging. Gistermiddag hield het bestuur der Leid sche Scherpschuttersvereeniging in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk." ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan, receptie. In de zaal stond het vaandel der Vereeniging, dat onze scherpschutters op hun vele tochten naar wedstrijden in ver schillende deelen des lands vergezelde. Meer dan 50 medailles en eerekruizen, op deze wedstrijden behaald, prijkten als zoo vele eere-teekenen, aan het vaandel, Voorts waren er tentoongesteld de talrijke prijzen aan de Vereeniging geschonken voor de groote schietwedstrijden, ter gelegenheid van dit jubileum op 12, 17, 18 en 19 Juni a.s., op de' Rijksschietbanen in de duinen te Katwijk te houden, waaronder van H. M. de Koningin. Z. K. H. Prins Hendrik, H. M, de Koningin-Moed er, Z. Ex. mr. J. B. Kan, Min. van B. Z. en L., Baron E. G. Sweerls. de Landas Wyborgh, Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, Jhr. mr. dr.^ N. G. de Gijselaar, burgemeester van Leiden en vele anderen. Behalve dat er verschillende schril lelijke gelukwenschen waren ingekomen in den vorm van telegrammen, brieven en naam kaartjes, werd het bestuur o.m. geluk ge- .venscht door den Commandant der Marine- Kustwacht. kapilein-ter-zee Sehullz, door den praesis Gollegii van het L.S.G., de heer j W. Rypperda Wierdsma, die namens het L.S.C. een medaille voor de wedstrijden aanbood, de heer Kulïne, voorzitter van de Onderofficieren-Schiet vereeniging „Generaal Snijders"; Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, burgemeester, en J. F. X. Sanders, wet houder der gemeente Leiden; de heer A. Rinssen, voorz. van de Haagsohe Scherp schuttersvereeniging „Oranje-Nassau'en den voorz. van de Leidsche Schuttersver- eeniging „Willem Teil". De voorzitter, dr. D. Timmermans, uil Oegslgeest, dankte voor de belangstelling, der jubileerende vereeniging bewezen, die daaruit de overtuiging put, dat zij, ondanks haar 60 jaren, nog de sympathie geniet van yelen. De eerewijn werd rondgediend en verder vervcrschingen aan de aanwezigen, die lan ger of korter toefden, aangeboden. Zooals wij reeds eerder méedeelden, heeft bok de vereeniging haar ups en downs ge kend. Gelukkig heeft zij de tegenslagen steeds weten te overwinnen, en in lijden van bloei menig krachtig blijk van leven gegeven, waarvan de vele prijzen,' meest alle op 300 M.-wedstrijden gewonnen, als zoovele bewijzen zijn bewaard. Van haar uitnemende schutters in de verschillende perioden noemen wij hier, om slechts een greep te doen: G. Cramer, B. Meyn, F. Fraikin, W. Vos, J. Romanesko, thans eere-voorzilter, en vooral J. N. Schaap (thans eere-lid), Straatman, Van Brussel en wijlen Dekker en Lens. In 1870 bij het uitbreken van den Fransch-Duitschen oorlog, toen Nederland zijn troepen naar de grenzen zond lot hand having onzer neutraliteit, bood ock de L.S.V. het vaderland haar diensten aan. De groei d£r Vereeniging nam zeer toe in den tijd van den Transvaalschen oorlog. In dien tijd, toen de tegenwoordige eere voorzitter. de heer Romanesko, voorzitter was, telde de Vereeniging 150 leden en had een eigen muziekkorps. Een collecle, door haar voor de Transva'.ers onder de burgerij gehouden, bracht ruim f 1200 op. De volgende voorzitters waren de lieer-n Schaap (thans eere-lid), A. Lens (onlangs overleden) en de tegenwoordige voorzitter de heer dr. D. Timmermans. Het 65-jarifl bestaan der Ciir. Jong.-Ver. „Prediker XIIla". Gaven wij in ons Blad van gisteren nog toet een enkel woord den gang van zaken nan na de ochtendvergadering, een eenigs- zins uitvoeriger verslag van het gebeuren in de middag- en avonduren moge hier nog volgen: Zooals gemeld vertrok het gezel schap, bestaande uit pl.m, 150 personen, om klokke 1 uur per extra-tram naar Den Haag. Gedurende de tramrit betrok de lucht tocer en meer en onheilspellende wolken beloofden weinig goeds voor het verdere verloop van don dag en jawel hoor, even voorbij Voorschoten openden zich de hemel sluizen wagenwijd en plaste de regen bij slroomen heer. Bij aankomst in de residentie was het evenwel weer droog, doch gedurende de W'-oideling van het Bezuidenhout naar den Loosduinschen weg gutste opnieuw de regen °P de hoofden der feestvierenden neer. zoo dat menigeen met een nat pak eindelijk de stoomtram naar Kijkduin bereikte. Des ondanks was de stemming voortreffelijk en menige kwinkslag flitste door de tramwa gens, zoodat voor men het wist, een gillend gefluit van de locomotief welke den schoenen naain droeg van „Apollo" aap kondigde, dat het eindpunt was bereik'.. Lag het aanvankelijk in de bedoeling bet diner te nuttigen op hel schitterende terras ■van hotel „Kijkduin", de minder gunstige ';r^3omsi&rJd?gheden lieten zulks niet toe, J**®* men aangewezen was op de eetzaal, toe evanwet groot genoeg bleek om allen te bevatten. Dat allen de tafel eer aandeden en zich gansch niet onbetuigd lieten, behoeft o. i. geen betoog. Diverse speeches werden afge stoken, kortom, de stemming nam bij de mi nuut toe. zoodat het diner allergenoeglijkst verliep. Na afloop vertoefde men nog eeni- gen tijd op het gezellige terras, doch maar al te spoedig riep het klokje van gehoor zaamheid, in casu Apollo's onwelluidend fluitje, de feestelingen weer bij elkaar en zoo werd de terugreis wederom aanvaard. Maar nu kwamen de gemoederen eerst recht los; de liederen vaderlandsche en ook andere! waren niet van de lucht, waarbij vooral de oud-leden rich duchtig weerden. Te kwart voor acht werd de Sleutelstad bereikt en trok men in optocht naar het vereenigingsgebouw in de Janvossensteeg, waar de feestelijke sluitingsbijeenkomst werd gehouden. De animo voor deze vergadering was bui tengewoon groot, daar vele oud-leden, die overdag door werkzaamheden verhinderd waren deel te nemen aan den tocht naar Kijkduin, thans tegenwoordig waren om van hun onverflauwde belangstelling voor hun oude vereeniging blijk te geven. De leiding van het eerste gedeelte berustte wederom bij den voorzitter van de feestcom missie, den heer C. Alters, die allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder het strijkje, dat zich gedurende den verderen avond op voortreffelijke wijze van zijn taak kweet. In het 65sle jaarverslag van den secreta ris, uitgebracht door den heer A. A. Boehmer werden woorden van warme hulde gewijd aan den concierge van het gebouw, den heer A. Elkcrbout en zijn echtgenoote, voor hun onvermoeid werken in het belang der veree niging (luid applaus). Zooals ds. Los in de ochtendvergadering had voorgesteld, verhieven te klokke negen uur alle aanwezigen zich van hun zetels en heersclüe er gedurende een minuut absolute 3title, een eere-saluut aan do oprichters van „Prediker". Na afloop werd gezamenlijk gezongen liet 5de vers van Psalm 119: „Waarmede zal de jongeling zijn pad," enz. Een drietal leden hadden het bestuur een aardige zanghulde bereid, die veel bijval verwierf en waarvoor de heer Questroo hen hartelijk dankte. Verder werden een drietal tooneelslukjcs „De verstrooide notaris", „De schaapher der" en „Wie ben ik?" opgevoerd, waarmede de acteurs, eveneens veel succes behaalden, het geheel afgewisseld met muziek. Nadat allen nog den inwendigen men3ch versterkt hadden met broodjes met vleesch, sloot le circa drie uur de voorzitter, de heer L*. Questroo, de bijeenkomst met dankgebed. „Prediker" heeft haar 65-jarig bestaan op waardige en groolsche wij vreezen bijna wat al te grootsch wijze gevierd. Bestuur, leden en oudleden zullen zeker met veel ge noegen aan deze beide dagen terugdenken. „Door Wilskracht Sterk". Woensdagavond heeft bovengenoemde ge- heel-onthouders-vereeniging in het Wijkge- bouw Langestraat 6769 haar tien-jarig bestaan gevierd. De groote zaal was goed bezet, ook met oud-leden van de Vereeni ging, van wie wij mogen verwachten, dat zijn niet alleen aan de uitnoodiging voor dezen feestavond hebben gehoor gegeven, maar ook aan den door het bestuur uitge sproken wensch zullen voldoen om weer te gaan medewerken aan het mooie doel, dat de geheel-onthouders-vereeniging zich stelt, n.l. om door persoonlijken invloed te trachten hen, die zwak staan tegenover de verleiding van den dronk „door wilskracht sterk" te maken. In liet openingswoord wees de pres. er op, dat het bestuur steeds heeft getracht de vereenigings-avonden op peil te houden. Op de weekbijeenkomsten kart men zich met verschillende gezelschapsspelen en sjoelbak vermaken. Ook wordt gezorgd voor lectuur, muziek en ontwikkeling, zoodat ieder, die beter zoekt dan kroeg of bioscoop biedt, hier wat kan vinden Spr. eindigde met een woord van opwekking om deze avonden ge regeld bij te wonen, want waar menschen zijn, willen menschen komen. De feestavond had een prettig verloop, waartoe ook de volksdansjes, door de jon geren uitgevoerd, en verschillende vroolijke nummers van het programma het hunne bijbrachten. Frisch en opgewekt klonken telkens de geheel-onthoudersliederen, vooral 't .eigen vereenigingslied werd met vuur gezongen. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat de Ver. met haar jeugdclubs een goede toekomst mocht le gemoet gaan! Jaarverslag Wijkgebonw „Geloof, Hoop sn Liefde". Het, bestuur van bovengenoemd Wijkge- bouw,' Langestraat 6769, deed on3 het jaarverslag over het jaar 19251926 in druk toekomen. Het verslag vangt aan met een opsomming van de verschillende onder- afdeelingen, zooals Zondagsschool, zangles, godsdienstonderwijs, colportage, koorzang enz. De ontwikkelings- en ontspannings avonden waren uitstekend bezocht voor zoover het de concerten betrof, de lezingen minder goed. De spaarkas telt thans 130 leden, die ruim f2500 inbrachten tot coö peratieven aankoop van brandstoffen en f700 voor andere doeleinden. De rente dekt de onkosten, zoodat het boekjaar in ont-. vangst en uitgaaf sloot met f 3507. In de bibliotheek werden in den afge- loopen winter 2500 boeken uitgeleend. De cursus van de teekenschool werd begonnen niet 35 jongens voor bouwkundig teekenen en 15 voor handteekenen; de tentoonstel ling wer4 vrij druk bezocht, waarbij vooral het vervaardigde werk in de afdeeling „handenarbeid" zeer de aandacht trok. Het gebrek aan leiders en leidster is hier echter groot. Hetzelfde moet helaas ook getuigd worden van de kinderspeelclubs, die bij de jeugd zeer geliefd zijn. Komt aan, wie helpt? Ook de handwerkklassen kunnen nog best eenige leidsters gebruiken. Voor het verslag van de Wijkverpleging wordt verwezen naar het afzonderlijk jaar verslag dat in 't najaar reeds uitgekomen is. In het bestuur kwam in het afgeloopen jaar geen verandering, zoodat dit nog als volgt is samengesteld: A. J. de la Court, president; J J. Eilders, secretaris. Rijn- en Schiekade 84, mej. M. G. de Bruyn, penn., Zoelerw. Singel 53; mej. G. D. M. van 't Ilaaff, mej. C. S. M. Ivuenen, vertegenwoordigster van het afd.- best. van den Ned. Prot.-Bond, mej. J C. van M^pen en P. Keizer. De ontvangsten bedroegen in totaal" f2088.07; de uitgaven f2050,20, zoodat op 1 Mei j.l. de kas sloot met een batig saldo van f 37.87. Ouderavond. Men schrijft ons: Dezer dagen wa* door de oudcr-commis- sie van de Opleidingsschool voor U.L.O. Maresingel B een ouderavond uitgeschreven in het gymnastieklokaal van de school. Als om 8.15 uilr de voorzitter de heer v^n der Laan hoofd der school, de vergadering opent en de aanwezigen een hartelijk wel kom toeroept, kan hij met een gerust' ge weten de voorspelling doen dat deze avond goed zal slagen, daar de opkomst der ouders schitterend is, naar schatting honderd en twintig. De zaal was te klein en vele moes ten genoegen nemen met een plaatsje in den aangrenzenden tuin. Door de leerlingen van de drie hoogste klassen werd een „cantate" ten gehoore ge bracht. Dit nummer was door een der on derwijzers den heer de La Rie ingestudeerd en wat meer zegt met zeer veel succes. Het was werkelijk een schitterende prestatie. Door de welwillende medewerking van eenige dames en hecren op piano, viool, cel lo en fluit werd dit nummer een vocaal en instrumentaal succes. Door den voorzitter der Commissie werd den leider den heer de La Rie den medewer kenden dames en heeren en den kinderen hartelijk dank gebracht en sprak hij de hoop uit, dat hij op een volgenden ouderavond op hun medewerking roa£ rekenen. Na dat de kinderen den heer de La Rie en de twee medewerkende dames bloemen hebben aan geboden voor hun vele opofferingen, hadden zij zelf een kleine versnapering in ont vangst te nemen. Nadat de kinderen ver trokken waren, kwam er gelegenheid voor het afhandelen van het zakelijke gedeelte. Met veel belangstelling wenden de verschil lende punten aangehoord en besproken. Aan het einde wekte de heer Waldkótter (Redac teur Leidsch Ouderblad) de aanwezigen op abonné te worden van het 'ouderblad, waarna de Voorzitter le ruim halfelf dezen goed geslaagden ouderavond sloot. Om een weddenschap de wereld rond. Leiden geniet wederom de eer een twee tal wereldreizigers eenige dagen binnen haar muren le mogen herbergen. Het is de heer Louis Engelsman, Hollan der van geboorte en zelfs uit de omgeving van Leiden, die ongeveer twee jaar geleden met de directie van de „New-York Herald'- een weddenschap aanging om binnen tien jaar een reis om de wereld te maken, waarbij de route volgens de directie werd vastgesteld en waarbij als eenig vervoer middel een lastauto mocht worden gebruikt. Bovendien moet de heer E., die vergezeld is van zijn chauffeur-bediende Kuypers, in hun beider levensonderhoud voorzien, uit sluitend uit middelen, welke de reis hun oplevert. De heer E. vertelde on3 verder, dat de voornaamste bronnen van inkomsten waren den wagen te gebruiken voor reclamedoel einden, de verkoop van briefkaarten en het verhuren en verkoopen van films, welke onderweg worden opgenomen en te wel ken" behoeve de Ernemann-fabriekcn een kino-apparaat beschikbaar stelden. Zooals gezegd is de heer E. than3 reeds bijna twee jaar onderweg en heeft in dien tijd geheel Europa bezocht, hetwelk ons bleek uit het register, waarin lal van auto riteiten in alle landen van Europa hun handteekeningen plaatsten. Vol trots toonde de man ons o.m. de handteekeningen van den procureur-generaal van de Orde van Kruisheeren, prof. van Asseldonk en G. M. kardinaal van Rossum, die beiden le Rome op zijn verzeek hun naam in het register schreven. Van Holland gaat de reis via Hamburg naar Amerika cn verder nog naar Australië, Azië en Afrika. lederen avond tot en met Maandagavond wordt in het Luxor-lheater alhier een film vertoond, waarbij ook de heer E. van eijn wederwaardigheden zal vertellen. Wij wenschen hem en zijn partner op zijn verre rois „good luck" en „behouden thuiskomst" toe. jl. Aan het examen ter verkrijging van 't diploma koken cn voedingsleer der R.-K. Vakschool voor meisjes, Noordeinde alhier namen elf leerlingen deel. Hiervan slaagden (voor het theoretisch gedeelte) tien candi dates Maandag li Juni a.s. hoopt onze stad genoot W. F. Wijting den dag te herdenken dat hij vóór iO jaar als typograaf in dienst trad bij dc N.V. Boekdrukkerij voorh. L. v. Nifterik Hzn. Bij K. B. zijn met ingang van 19 Juni a.s. benoemd, bij het'^reservepersoneel der landmacht, lot reserve-eerste-luilenant bij hun tegenwoordig korps; bij het wapen der infanterie de reserve-tweede luitenant W. J van Dijk en M. N. S. Troektra van het 4e reg. alhier en bij hel wapen der artillerie de rcserve-lwcede-luitenant A. J. Oudheus- den van het 6e reg. alhier. Aan het postkantoor Leiden en zijne, wijk, bij- en hulppostkantoren werd in den loop der maand Mei, op spaarbankboekjes ingelegd f 150.930.29 (hieronder 113 for mulieren ad f 1 in spaarbankzegek van 5 cent en 180 formulieren ad f 1 in spaar bankzegels van 1 cent (Schoolsparen), en terugbetaald f 128.868.79; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 22.061.50. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 119. Door lusschenkomst dezer kan toren werd ter Directie op slaaüsschuldboek- jes ingeschreven nominaal f 1300 en afge schreven nominaal f2700; derhalve minder in- dan afgeschreven f 1-100. Het aantal nieuw uitgegeven slaatsschuldboekjes be droeg 1. Gisteravond wilde de politie een schip persknecht. die in kennelijken staat van dronkenschap over de Steenstraat laveerde, arresteeren, waartegen de man-zich evenwel uit alle macht verzette, zoodat het eenigen tijd duurde voordat hij goed en wel achter slot en grendel zat. Bij onze beschrijving van het nieuwe Stratenboekje van Leiden is abusievelijk verzuimd te vermelden, dat de uitgave ge schiedde door de Leidsche Uitgeversmaat schappij. Tussclien de machine ver brijzeld. Gistermorgen liad in de Waalha ven te Rotterdam een ontzettend ongeval plaats. In de machinekamer van een der kranen bevond zich de 45-jarige stoker J. v. d. E. uit de Erasmusstraat. Toen de kraanmachi nist naar beneden kwam zag hij den stoker niet, doch bij nader onderzoek kwam hij tot de ontdekking, dat de stoker tusschen de machine was doodgedrukt. Diefstal op een station. Gisternacht is ingebroken in de eerste klas wachtkamer van het station le Alkmaar en in de goederenloods. Eenige kisten sigaren en wat linnengoed en eenig geld worden ver mist. Een agent zag van grooten afstand den inbreker per fiets vertrekken met een groo ten zak. Na de inbraak werd bericht gezon den aan andere stations, met de bijzonder heid van den man en de fiets. Als gevolg daarvan werd gisterochtend bekend, dat aan het station Uitgeest een man op den trein was gestapt, die een fiets had aangegeven en een zak met kistjes sigaren bij zich had. Deze man is in Haarlem aangehouden. Het is de zwerver L. W., uit Amsterdam, ge signaleerd in het Politieblad voor het onder gaan van nog een half jaar gevangenisstraf. Het kasteel Ncderhorst den Berg. De Gooisóhe Post weidt, dat het kasloel Nederhorst den Berg door baron van' Lijn den voor f 65.000 is verkocht, ten einde daarin een R.K. gesticht voor ouden van da gen in te richten. Hetlijk van kapitein Slot ge vonden Men zal zich herinneren, hoe vorig jaar tijdens een hevigen storm ,,de Nijverheid I" op de Zuiderzee verging. Vier mensohenlevens waren daarbij te be treuren. De lijken van de drie Rotterdam mers werden kort na de ramp drijvende in zee gevonden; het lijk van kapitein Slot uit Zwolle bleek onvindbaar. Thans vermoedt men het lijk te hebben gevonden. Tenminste schipper Veldkamp van de „Johanna II" uit Zwolle heeft een in ver- regaanden etaat van ontbinding verkeerend lijk van een manspersoon in de Zuiderzee gevonden en vervolgens naar Zwartsluis overgebracht. Het ie niet zeker, al bestaat eenig vermoeden daartoe, dat het dc on herkenbare stoffelijke overblijfselen zijn van kapitein Slot van „de Nijverheid I." Verdronken, Te Kiel winde weer is de 20-jarige A. N. bij het baden in de Hunze verdronken. Te De Ki*jp is de 20-jarige Reinder Nij- dam in de Oostermoersche vaart verdron ken. De weduwe v. (L L., 82 jaar, wonende op Bolgein, onder de gemeente Vianen, is bij de stoep van haar woning verdronken in do wetering. BINNENLAND. De Koninklijke Familie gaat naar Zwit- seriand. Een Amerikaansche week aan de Leidsche Universiteit De Belgische Kameraideelingen keuren het Nederlandsch-Belgisch verdrag goed. Vragen van Kamerleden aan de regeering en antwoord op eenige vragen. Do weeldeverteringsbelasting wat schoei* sel betreft gewijzigd. Ernstig ongelnk bij een onbewaaktea overweg. Ernstige fabrieksbrand te Nijmegen. BUITENLAND. Spanje en Brazilië treden uit den Volken bondsraad. Groot rumoer in den Duitschen Rijksdag en in den Prnisiscken Landdag. De Engelsche regeering en het mijn- conflict. Opening van het Egyptische parlement. Zagloel pasja Kamer-voorzitter. Een bloedig relletje met arbeiders in Polen. Brand. Te Stevenswecrt zijn huis, schuur en stalling van den land bouwer van Ooi afgebrand. .Verzekering dekt de schade. Ook le CapcUe spookt h*f t. Nadat de „klopgeesten" te Roosendaal e?n heele buurt in rep en roer hebben gebracht, blijkt thans, aldus „De Tijd", dat ook le Capelle-Nieuwcvaart, in de Heistraat, derge lijke spookhistories de ronde doen. Des nachts wordt aanhoudend gehamer gehoord, ramen worden open geschoven, zelfs wan neer de politie toezicht houdt. Een oplossing van deze geschiedenis, die de Nieuwe Vaart in opschudding brengt, is nog niet gevonden. Ook le Amsterdam is, zegt „De Tel.", een spook opgetreden. Het had Amsterdam-West voor z'n manifestaties uitgekozen en wel den Postjesweg. Nu is het den laatsten lijd gebleken, dat spoken bij voorkeur in gezek schap van de politie optreden. In Roosen^ daal bijvoorbeeld vergastte het spook onge veer het geheele corps op een séance. Hier gebeurde het op bescheidener schaal en Was er aanvankelijk slechts één politieman bij betrokken. Want in het huis op den Postjes-, weg woonde een politie-beambte met zijn vrouw en het wa9 deze echtgenoote, die de eerste was aan wie het spook zich kenbaar maakte. In den nacht van Dinsdag op Woensdag of om precieser te zijn, om halftwee hoorde aeze vrouw kloppen. Dit kloppen gebeurde op een eigenaardige manier en menschen, die het sveten kunnen, wisten te verklaren, dat alléén spoken zoo kunnen kloppen. Hoe langer het getik aanhield, hoe zenuwach tiger de vrouw werd en naarmate de nacht verstreek, namen de nerveuze verschijnselen toe. Ten slotte kwam zij in zoo'n overprik^ keiden toestand te verkeeren, dat de politie beambte genoodzaakt was het raam open te schuiven en op zijn alarmhoom le blazen. Hierop reageerden de omwonende beneden- collega's van den agent. Daar de vrouw volhield, dat er een spook geklopt had. werd een onderzoek ingesteld. Dit bracht althans omtrent geestverschijningen niets nieuws naar voren. Wel werd een oogenblik een onschuldige baby, die op een andere ver dieping lag, er van belicht de klopgeluiden voortgebracht le hebben, doch bewezen is dit niet. Nadien heeft het spook zich niet moer doen hooren; wellicht heeft de politiebe ambte het met z'n signaalhoorn wegge blazen. D o o d e 1 ij k m ij n o n g e 1 u k. Woensdagmiddag omstreeks Kalf vier heeft op de mijn Oranje Nassau I in de 250 M. verdieping een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 2i-jarige ongehuwde arbeider Lambert Zuidema uit Simp el veld geraakte tijdens het vervoer zoodanig onder de locomotief, die hij bestuurde, dat de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. Het lijk is naar het St. Jozelfziekonhuis te Heerlen overge bracht. Omtrent de juiste toedracht van het on geluk tast men in het duister. Na het ingesteld onderzoek neemt men echter aan, dat het ongeval zich als volgt heeft toegedragen. Z. moet, terwijl d« locomotief in bewe ging was, deze hebben verlaten om vóór aan de machine een of ander te verrichten.- Daarbij ie hij tusschen de rails gevallen en door de machine gegrepen en gedood. („Limb. DagbL"!

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1