No 20317. WOENSDAG 9 JUNI Anno 1926. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van lieden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN 30 Cts. pet regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenlién, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cis bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.36, per week 7.0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per Week .0,18. Franco per post f 2 36 portokosten. lit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. COLLECTE fcor het Fonds tot Aanmoediging en Onder steuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden. ■Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op de circulaire van den Commissa ris der Koningin in deze provincie d.d. 19 Maart 1926; Brengen ter algemeene kennis, dat op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag dc-n 15, 16, 17 en 18 Jnni aanstaande door .de Districts-Commissie tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden langs de huizen de ge wone jaarlijksche collecte, ingesteld bij Z. M. dispositie van 16 November 1820 No. 81, zal worden gehouden; Bevelen deze collecte,' die strekt tot in standhouding van het fonds tot ondersteu ning van personen, die in hun strijd voor het vaderland verminkt of invalide zijn ge worden, dringend in de liefdadigheid der in gezetenen aan. N. C. DE GI.TSELAAR, Burgemeester. VAN STRÏJEN, Secretaris. Leiden. n.Tiirii 1926. 6470 DANKDAG SLAG BIJ WATERLOO. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien .de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuid-Holland van den 21en Augustus 1831 (Provinciaal blad No. 110), Brengen ter algemeene kennis, dat ter voldoening aan het Koninklijk Besluit van don lsten dier maand No. 72, de Dankdag 'of Godsdienstige viering der overwinning van Waterloo, ditmaal op Zondag den twin- iigslen dezer maand, zal worden gehouden. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 9 Juni 1926. HINDERWET. 6168 Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat de be slissing op het verzoek van: a. de N.V. Sajet- fabrieken P. Glos en Leembruggen, om ver gunning tpt het uitbreiden van de fabriek van wollen garens in het perceel Binnenvest- gracht No. 3 en 4, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie B No. 2846 en b. de N.V. Nederlandsche Rotogravure Maatschap pij, om vergunning tot het uilbreiden van de drukkerij van boekwerken, platen en tijd schriften in het perceel Galgewater No. 22, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie F Nis. 1269, 20, 24 en 1161 ged., is verdaagd. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 8 Juni 192G. 6469 Clir. Handeldrijvende en Indnstreele Middenstand. Op de jaarvergadering en het congres van fje vereeniging van den Christelijken Han- jöeldrijvenden en Industrieelen Middenstand [16 en 17 Juni in den Foyer der Stadsgehoor zaal alhier le houden, waarvan wij reeds jeerder een en ander meedeelden, zal mr. P. C. Knibbe, secretaris van de Kamer voor K. .en F. in Rijnland, het onderwerp: „Misstan den in het aanbesledingswezen" inleiden. Aan de door den inleider daarbij te ont wikkelen stellingen onlleenen wij: lo. Deze misstanden zijn ontslaan door 'de malaise, al wordgn zij door de buitenge wone omstandigheden sterk geaccentueerd. 2o. De voornaamste ongewenschte omstan digheden zijn: a. de moeilijkheden, welke 'de aanbesteders en directies ondervinden tnet aannemers, welke technisch,.moreel en financieel niet voor hun taak berekend zijn; b. de unfaire concurrentie, welke de z.g. beunhazen den serieuzen aannemer aan doen; c. de onzekere positie, welke de on deraannemer tegenover dergelijke, niet so lide aannemers inneemt; d. de schadeposten welke de leveranciers lijden bij levering aan te weinig kapitaalkrachtige aannemers. Als oorzaken moeten volgens inleider wor den genoemd: a. het te groote gewicht, hetwelk gehecht wordt aan. -de persoonlijke borgstelling en bet weinig rekenen met de in verhand met werk onmisbare technische, moreele en fi- 'Aanciecle capaciteiten van den aannemer; b. liet ook voor het overige niet toepassen ^'?n juiste beginselen bij publieke aanbeste ding; c. het Je veel cedeeren van betalingster mijnen door den aannemer. De inleider stelt in zijne verdere stellin gen voorop dat opheffing dezer misstanden hl het belang is van aanbesteders, directies, aannemers, onderaannemers en levefan- £iers. Deze hebben derhalve tot taak de maatregelen te aemen en te steunen, die er fy gericht zijn om te voorkomen, dat het Segund wordt aan eiken willekeurigen a?slen inschrijver. De pogingen van den Nederl. Aanncmersbond, deji Ned. Beton - bond, den Ned. R.K. Bond van Bouwpatr., de Ned. Vereen, van Timmerfabrikanten, den Ned. Houtbond, de Ned. Vereen, van IJzerhandelaren en de Vereeniging v. Han delaren in Bouwmaterialen, om gezamen lijk de misstanden te bestrijden, moeten der halve ook door de aanbesteders gesteund worden, waarom dan ook bij het voeren der actie met hunne belangen gerekend' moet worden. Borgstelling af te schaffen, zal voor- lcopig moeilijk doorvoerbaar zijn. Teneinde deze echter zooveel mogelijk secundair te maken, geeft inleider eenx aantal middelen aan, o.a door inschrijvers le weren, die niet in het Handelsregister zijn ingeschreven en slechts aannemers te accepteeren, omtrent wiens soliditeit en betrouwbaarheid geen twijfel bestaat en in elk geval niemand te aanvaarden, die borgen opgeeft, welke bij den handel en bouwmaterialen betrokken zijn. Om het gevaar voor „opzetjes" en be voorrechting le bezweren, verdient het vol gens inleider aanbeveling bepaalde aanne mers voor de inschrijving uit te noodigen. De heer K. Dijk uit 's Gravenhage zal in leiden: „Het Cadeaustelsel". Hij komt daar bij tot de volgende conclusion: Het cadeau stelsel is een groot kwaad in den handel, bijzonder voor den .kleinen middenstander en het is misleidend voor het publiek. Het moet daarom met kracht bestreden worden, welke bestrijding moet geschieden door den gehcelen, georganiseerden midden stand. Indien mocht blijken, dal deze bestrijding geen voldoende rcsullaat geeft, dan zal ein delijk de hulp der overheid moeten worden ingeroepen. Bloemendiefstal. Een surveilleerende politie-agent ont moette in den afgeloopen nacht een tweetal mannen, die een zware mand met bloemen torsten, hetgeen den agent op dit ongewone uur verdacht voorkwam, weshalve hij be sloot de mannen aan te houden. Dezen ble ken te zijn de 29-jarige bloemenköopman G. H. en zijn 51-jarige collega W. D., beiden alhier woonachtig. De bloemen waren af komstig van een kweekerij, gelegen aan den Hooge-Rijndijk en tocbehoorende aan den heer T. B. te Zoetorwoude (Hooge-Rijndijk). De dieven hadden daar een groote hoeveel heid bloemen afgesneden en bovendien een aantal pioenroosplanten, waaronder zeer kostbare exemplaren van f 125, vernield. De totale schade bedroeg volgens opgave vanv den eigenaar circa f 1000. Ménagerie circus Am ar. iWij hebben hedenmorgen ook eens ëen bezoek gebracht aan de ménagerie van liet circus Amar Frères, dat met stijgend succes bier haar voorstellingen geeft en troffen het in zooverre bijzonder goed, dat wij juist arriveerden tegen het uur, waarop de roof dieren gevoederd plegen te worden. Schreven wij in ons verslag van de ope- nings-voorstelling, dat wij een bezoek aan .dit circus konden aanbevelen, voor de mé nagerie moge hetzelfde gelden. 't Is een in alle opzichten interessante collectie wilde dieren, die men hier bijeen ziet. Ongeduldig, al maar kijkende in de rich ting, waaruit zoo dadelijk de oppasser met bun ontbijt zal komen, loopen de fraaie tij gers met katachlig-viugge bewegingen in 'hun hokken op en neer, af en toe elkander afsnauwend, wanneer de een den ander in den weg loopt. De leeuwinnen leggen meer zelfbeheer- sching aan den dag en liggen met den kop op de voorpooten onafgebroken in dezelfde richting als de tijgers te turen. Ook de gestreepte hyena's met hun korte achterpooten loopen onrustig heen en weer te snuffelen. Volkomen onverschillig lijkt de voedering den wolven le laten, die in hun volle lengte achter de ijzeren tralies liggen uitgestrekt! Van tijd lot tijd slaat er eens een op, steekt zijn kop in de lucht en la&t zijn klaaglijk gehuil hoor en. Als slangen, de wreede oogen glanzend in hun boosaardigen kop, wijd open d<-n bek, waarin de scherpe tanden fel afsteken tegen het bloedrood van den mud, glijden de jaguar en de panter langs hun cel wan den, zich na iederen rondgang oprichtend tegen de tralied om te zien of de oppasser nu nóg al niet komt. Scliiterend geteekende dieren, maar de valsohlieid is. ondanks de wellicht jaren lange gevangenschap, gebleven en met zichtbaar respect voor hun vlijmscherpe mes-klauwen, blijven de stalknechts op be~ hoorlijken afstand. Aan den overkant slaan twee grauW' grijze kolossen van olifanten al maar heem en weer te wiebelen, met hun wonderlijk kleine oogjes turende naar de tijgers vis-Jt- vis. Verder zien wij er nog tal van soorten aapjes en apen, de clowns van ieteren die rentuin, de bruine ijsberen genoeglijk santen in één kooi.... blank en bruin..;, een kameel, die mistroostig slaat te herkauwen, 'n casuaris, 'n lama, enz., enz., benevens een aantal abnormale scheppingen- van Mbeder Natuur, als een koe met 5 en een eend met 3 poolen, te veel om te noemc-n Nu, ga zelf eens kijken; de entreeprijs ad 25 cents zal voor niemand een beletsel zijn. Ook het circus mag zich in groote belang stelling verheugen. Gisteravond alibans waren alle rangen zoo goed als uitverkocht. Officieel stratenboekje van Leiden. Onder boven genoemden titel is door den heer IC. W. Wijk, inspecteur van polrtve, een voor stadgenoot en vreemdeling leer zaam en nuttig boekje samengesteld, waar van men bij velerlei gelegenheid profijt lean hebben. Het bevat een lijst van stra ten, grachten, singels, stegen, hofjes, poor ten en pleinen onzer gemeente, benevens opgaven van de voornaamste instellingen in openbaren dienst. Zoo vindt men er, om eens een greep te doen uit het vele, wat in beknopten vorm er in vermeld staat: de adressen onzer Ziekeninrichlingen. de art sen, apothekers, notarissen advocaten, bankinstellingen, aulo-verhuurinrichtingen, autobusdienslen en bootdiensten voor passa giersvervoer, openbare telefoonspreekcellen, opgaven van reddingsmiddelen ten behoeve van drenkelingen, enz. enz. Verder vindt men er een lijst van plaatsen in de provincie Zuid-Holland boven den Nieuwen Water weg. En het zijn niet enkel bloote opsom mingen, wlke men er in zoekt. Zoo staal met de straat, welke men zoekt, meteen de buurt of de wijk, waar zij zich bevindt er bij. Een kaart van den plattegrond van Leiden verduidelijkt een en ander nog Er is aan dit boekj% dat met groote zorg is samengesteld, veel werk geweest. Het werkje, in handig formaat, wenschen wij in veler handen. Het is den luttelen prijs van f 0.25 wel waard. De vreemdeling, die er mee' de stad in gaatkomt zonder vragen vrijwel overal terecht. Prof. dr. H. A. Lorentz zal zich begin September voor den tijd van vier maa/nden naar Zuid-Amerika begeven, waar hij is uitgenoodigd aan de Universiteit van Pasa dena (Catifomië) en enkele andere universi teiten een reeks colleges te geven. Tot opzichle-leekenaar bij het ge meentelijk Bouw- en Woningtoezicht is benoemd de heer J. Voorbach. Voor het gisteren alhier gehouden apo- thekers-assislent-examen (groep XV) waren opgeroepen 4 candidaten. Geslaagd zijn: de dames R. de Wal, Zwolle; M. H. Houbolt, Wassenaar; S. Stad. Rotterdam en S. Fles alhier. Het „Berner Mahnérchor" een ZwiL sersch zanggezelschap uit Bern groot 180 man, bezoekt van 8 tot en met 11 Juni ons land. Behalve een bezoek aan Amsterdam, Den Haag en Scheveningen, bestaat ook het voornemen een bezoek aan Leiden te bren gen. In de treinen, waarin gereisd wordt, loopen speciale wagons voor het gezelschap. Door Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Eleclricileit werd gisternamiddag ten kantore der Fabrieken aanbesteed: Het bemetselen van den ijzeren vakwerkbouw van de uitbreiding van het ketelhuis der Electriciteilsfabriek. Er waren vier inschrijvingen alle van aannemers uit Leiden, n.I. van W. Oudshoorn en Zn., voor f 14.300; Th. L. H. Zitman, voor f 14.300; A. J. de Later en P. H. Meyers, voor f 13 825 on A. J. Kanlebeen en C. van der Lelie, voor f 11.615. Heden is in het perceel Korte Mare 6, waarin voorheen de banketbakkerij van den lieer P. W. C. Kuysten gevestigd was, een filiaal van de Leidsche Broodfabriek ge opend, het derde van dien aard hier ter stede ongeacht de talrijke depots. Filiaal houder is de heer G. Zitman. Het inwendige werd aan een al geheel e restauratie onderworpen, waarvan de lei ding berustte bij den heer Van Dam; het in lila uitgevoerde schilderwerk geschiedde door den heer J. J. Weerleo, terwijl de gra nietvloer werd gelegd door de firma Doeve en Groenewegen. De aanleg van het elec- trisch licht was bij de firma van Bergen Henegouwen in goede handen. De geheele installatie van den winkel, zooals de fraaie betimmering in eikenhout, de nikkelen éta lages en dito broodrek en de keurige com- blanchien-marmer bedekking van étalage- lcaslen en toonbanken, benevens de frissche vitrine-toonbank werd geleverd en verzorgd door de welbekende firma J. Schoonder- gang. die hiermede haar goeden naam op dit gebied gestand deed. De winkel als geheel maakt een netten en wel verzorgden indruk. Gisteren maakten een 40-tal leerlin gen van de hoogste klasse afdeeling Metaal bewerkers der Ambachtsschool alhier, een vak-excursie naar Amsterdam, begeleid door den Directeur en 2 leeraren. Bezocht wer den de fabriek „Werkspoor" en het Veilig- heismuseum, alwaar door de jongens voel van het geleerde in toepassing werd gezien. Voldaan over het genotene keerde elk vol-, daan huiswaarts. liet passagiersvervoer op de N.Z.H.- T. M.-l ijnen Scheveningen-Leiden-Katwijk/, Noordwijk (inclusief Hooge RijndijkEnde-1 geest) en LeidenHeemstede, heeft in de afgeloopen maand opgeleverd respectievelijk f 131.924 en f 13.959, tegen f 121.013 en f 21.034 over dezelfde maand van het vorige jaar. Voor het goederenvervoer op deze lijn over de maand April bedroegen deze cijfers resp. f 1.181 en f 1.305, tegen f 1.461 en f 1.310 over April 1925. Gistermorgen omstreeks haJftwaalf is de 16-jarige A. W. S. met zijn rijwiel bp don Rijnsburgerweg geslipt, tengevolge waarvan hij met zijn rechterbeen onder een juist passeerende auto terecht kwam. Na in de kliniek van prof. v. d. Hoeve verbonden te zijn, kon hij de reis weer voortzetten. Gistermiddag te circa halféén holde de 8-jari.ge G. G., wonende in de Waard- straat, zooals helaas veelvuldig voorkomt, achter een autobus. Juist toen hjj hierachter vandaan wilde gaan, kwam uit de tegen overgestelde richting een auto aanrijden. Op het laatste nippertje zag dc bengel de autq en wilde vlug weer achter de autobus be scherming zoeken. Doch te laat, het rechter- achlerspatbord greep hem nog juist, waar door hij tegen den grond geslingerd werd. Behalve dat hij een neusbloeding be kwam, klaagde hij over pijnen in de beenen, doch de inmiddels ontboden Eerste-Hulp- dienst kon geen letsel constateeren. Gistermiddag omstreeks 3 uur is op de Oude Vest een handwagen, toebehoórendc aan E. J. V. aangereden door een auto, be stuurd door T. IL, tengevolge waarvan handwagen en lading beschadigd werden. Ten nadoel e van G. v. d. Z. alhier is een rijwielbelaslingpldatje ontvreemd. De droogmaking der Zniderzee. Ingediend is een wetsontwerp lot wijzi ging van de begroeting van inkomsten en uitgaven van het Zuiderzeefonds voor bet dienstjaar 192G. De Memorie van Toelich ting zegt. dat, nu de ontwerpen tot ver snelde uitvoering der werken, tot wet zijn verheven en ter voorkoming van verdere vertraging een spoedige ter handneming der werken noodzaketijk is, de regeering den tijd gekomen acht om de aanvankelijke begroolmg van het Zuiderzeefonds voor 1926 met die wetten in overeenstemming te brengen. Aangezien niet, zooals oor spronkelijk het voornemen was, reeds in 1925 kon worden aangevangen, zijn de werkzaamheden voor dat jaar mede opge nomen onder die. welke in 1926 zullen wor den uitgevoerd. Anderzijds heeft de tot standkoming van de financierings-wetsont- werpen zooveel vertraging ondervonden, dat nu reeds vaststaat, dat verschillende van de in het bovengenoemd werkplan ver melde werkzaamheden, dit jaar niet meer kunnen worden uitgevoerd, hetzij omdat dit met het oog op stormschade niét meer wenschelijk is, hetzij omdat zij wegens den laten aanvang toch niet meer tijdig kunnen worden voltooid. Hierdoor zal het bedrag van f 12.000.000, in het werkplan vermeld voor de uitvoering van werken voor de af sluiting der Zuiderzee dit jaar niet meer kunnen worden verwerkt en evenmin dat van f 5.300.000 voor de indijking en droog making van den Noordwestelijken polder. Voor deze werken wordt voor 192G resp. noodig geacht f6,525.000 en f3.675.000. Uit de toelichting op de artikelen blijkt o.mdat tengevolge van uitbreiding van aantal en omvang der werkzaamheden ook het personeel moet worden uitgebreid; dat de uitvoering van eenige onderdeelen van het afsluitingswerk in 192G alsnog zoodra mogelijk ter hand zal worden genomen, o.a. de bouw der uitwateringssluizen en van een schutsluis beoosten Wieringen en de verhooging van de Friesche zeedijken benoorden het aansluitingspunt van den afsluitdijk. Ook met de werken tot indij king van de Wieringermeer zal zoodra mo gelijk begonnen worden. Een werk einde lijk, dat zoo mogelijk ook in 192C moet worden uitgevoerd is het maken van een proefpolder van ongeveer 40 H.A. bij An- dijk, ten einde daar, waar de bodem veel overeenkomst heeft met dien van de Wie ringermeer, proeven te kunnen nemen ten aanzien van de beste wijze van ontwate ring en ontzilting van den drooggelegden bodera en met voor de eerste bebouwing te kiezen gewassen. De minister meent met de commissie- Lovink, dat de uitgaaf voor het maken van een proefpol<i?r ruimschoots zal worden opgewogen door de daarmede te verkrijgen voordeelen ten aanzien van de opbrengst der gronden in den drooggelegden polder. De post van f 90.000 voor maatregelen en werken, noodig tot voorziening in de belangen der landsverdediging, welke voor kwam in de ontwerp-begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1925. doch door 's mi nisters ambtsvoorganger in een memorie- post is gewijzigd, is opnieuw aangevraagd nu inmiddels bij de wet van 29 Juni 1925 aan art. 2 van de wet van 14 Juni 1918 uit voering is gegeven. Het eindcijfer der begrooling van uitga ven wordt verhoogd met f 8.900.000. Ingediend is een wetsontwerp lol wijzi ging en verhoogmg van het IXde hoofdstuk der Staatsbegrooting 1926, tot het aan brengen van de wijzigingen, voortvloeiende uit de wetten lot instelling van een fonds ten behoeve van de afsluiting en droogma king der Zuiderzee en de in aansluiting daarmee noodige wijziging in de begroo ting van inkomsten en uilgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1926. In verband met de andere wijze van financieering wordt het hoofdstuk verhoogd met f5.671.500. BINNENLAND. De jaarvergadering te Leiden van dö Maatschappij' der Nederl. Letterkunde. Bijzonderheden over het veertig-jarig he« staan der Leidsche Zwemclnh. De reorganisatie der R.K. Staatspartij, Wetsontwerpen in verband met de droog»* making der Zuiderzee. BUITENLANDS Nog geen klaarheid over de houding van Spanje en Brazilië tegenover den Volken* bond. Samenwerking tot bescherming der franc< Geen schot in het Engelsche mijnconflict trots nieuwe bespreking. Lloyd George overwinnaar in den strij'cf met Asquith. Scheuring in de liberale partij schijnt zeker. Ook is ingediend een ontwerp lot wijzi ging en verhooging van het Vilde hoofd stuk B der Staatsbegrooting 1926, welke wijziging een uitvloeisel is van de wet van 25 Mei j.l., lot wijziging van de wet van 20 Dec. 1918 tot instelling van een fonds ten behoeve van de afsluiting en droog making der Zuiderzee. Als gevolg van deze wijziging zal de post, tot dusverre op> hoofdstuk VII B voorkomende, tot ver* strekking van voorschotten aan het Zuider zeefonds, vervangen moeten worden door een wegens kapitaalverstrekking. Voor 1926 wordt deze geraamd op f3.028.500, wélke uitgaaf tot den buiten- gewonen dienst behoort, evenals voortaan de post, waaruit de voorschotten ver* strekt werden. De gewone dienst ondergaat derhalve geen wijziging. De Wachtgeldregeling. In het jong3te Kon. Besluit lot wijziging en aanvulling van het Wachtgeldenbesluit voor burgerlijke Rijksambtenaren is o. m. opgenomen een bepaling, dat wanneer een op wachtgeld gestelde gelijktijdig inkom sten geniet al3 bedoeld onder a. (in dienst van een openbaar lichaam) en b. (in de overige gevallen) van art 6 van het Be sluit, het wachtgeld verminderd wordt met het eventueel gedeelte der inkomsten onder a., waarmede deze, vermeerderd met het wachtgeld, het bedrag der laatstelijk ge noten wedde overschrijden, doch da* ten aanzien van de overblijvende inkomsten ge handhaafd wordt, alsof zij alle onder b. vallen, echter met dien verstande, dat bij de in de tweede plaats bedoelde verminde ring nimmer méér wordt afgetrokken dan de helft van de inkomsten onder b. De woningbouw In 1925 en vorige jaien. De Mei-aflevering van het Maandschrift van het Cenlraal Bureau voor de Statistiek bevat o.m. een overzicht van den woning bouw in 1925 en de vier voorafgaande jaren. In 1925 is hel meest gebouwd. De totaalcij fers over de vijf jaren, waarover deze sta tistiek loopt, zijn resp 40,364, 45,496, 43,132 46,172 en 47,190. Per 1000 inwoners zijn" voltooid, in Amsterdam 42.9; in Rolterd-jm 44.4; in 's-Gravenhage 52.6; in Utrecht 38.7 woningen-, in de gemeenten boven 100,000 in woners 44 6. in die met 50 100.000 inwoners 39.9, in die met 20 50,000 inwoners 33.5; en in die met minder dan 20,000 inwoners slechts 20.4; daaren tegen in het mijndislrict in Zuid-Limburg 4-1.0. De verschuiving in de richting van den particulieren bouw wordt duidelijk in het licht gesteld door de percentages van den geheelen woningbouw, welke onder bedoel de categorie vielen, n.I. in 19211925 resp. 36.G, 54.8. 65.0, 73 5, 73.2. Voor de vier gemeenten met meer dan 100,000 inwoners stegen deze percentages van 40.7 tot 70.7 in 1924 en 70.0 in 1925; voor de gemeenten van 50100,000 en 2050,000 inwoners bleven zij daar ver on der en bewogen zich resp. tusschen 32.8 en 57.9 en tusschen 20.3 en 59.1. In de -ge meenten met minder dan 20,000 inwoners is particuliere bouw vrijwel regel geworden 95 pCt., terwijl deze categorie in 1921 nog niet de helft van het totaal uitmakte. Van belang is gaandeweg weer gewor den het aantal woningen, dat aan den voor raad onttrokken wordt Dit is gestegen van 4.7 pCt van den geheelen aanbouw in 1921 tot 9.3 pCt. in 1925. Voor Rotterdam be droeg dit percentage in 1925 zelfs bijna 15. Mr. A. Baron van Wijnbergen. Het lid der Tweede Kamer, mr. A baron van Wijnbergen heeft in het St. Antonius- Casthui3 te Utrecht een operatie onder gaan. Waarschijnlijk zal hij volgende week het ziekenhuis hersteld kunnen verlaten.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1