No. 20316. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 8 Juni Derde Blad Anno 1926. KERK- EN SCHOOINIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. UIT ONZE STAATSMACHINE. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: naar Yoorlhuizen: W. L. Mulder, te Enter. Gere!. Kerken. Tweetal: te Ede: D. van Dijk, te Gronin gen, en G. Laarman, te IClunderL Beroepen: Te Bunschoten-Spakenburg: A. A. Wijngaarden, te Baarland; te Zeven bergen (N.-B i. Smelik. eand. te Hillegom. Aangenomen: naar Helder H. Steen, te Zoutkamp; naar Leimond: J. Dekker Hzn,, te Ambl-Vollenhove. Bedankt: voor Emmen: A. Wijngaarden, te Baarland; voor Hilversum: C. r. d. Woude te Gorredijk. CereL Gemeente.' Beroepen: te Benthuizen: B. van Neerbos, te Terneuzen. Chr. Geret Kerk. Tweetal: Te 'sGravendeel L. de Pruyne, te Zwolle, en A. Zwiep, te Hillegom. Bedankt: voor Gouda: H. Hoogendoorn. te Buns-hoten. Bond van Ned. Onderwijzen. In de hoofdbestuursvergadering van den Bond van Ned. Onderwijzers zijn llians de functies, die tol dusverre door den beer Os- sendorp werden waargenomen, verdeeld. Vcor den bestuursraad van bet N.V.Y. zijn aangewezen de heeren Posthumus en Thijs- sen, voor het A.C.O.P. de heeren Lamers en Posthumus; voor de bijzondere Commissie van Overleg: de heeren Lamers en Posthu mus. Tot voorzitter van het höoldbestuur en van het dag. bestuur is aangewezen liet Tweede Kamerlid J. van Zadelhof!. Aiphen. Zondagmiddag arriveerde, na een afstand van ruim 70.000 LIL afgelegd le hebben, de zoon van den heer E. alhier, die om een weddenschap de reis om de wr-reld heeft aanvaard met een auto Ka een uurtje in de ouderlijke woning vertoefd te hebben, is hij weer mei z*n confrater vertrokken om zich ie laten in schepen naar Amerika, waar hij het ver dere van zijn wereldreis zal moeten vol brengen. Ingekomen en vertrokken personen Ingekomen: Ga. G. van Kiekerk. Gouwsl- weg 2 uit Pijnacker J. P v. Vliet, Steek- lerweg SI uit Berkel en Rodenrijs A. Roos, Hooftslraat 140 uit Woubrugge C. A. R. Graanmans en gezin, Verl. Aarkade 14- uit Woerden R. Busser en gezin, Grijpesteijnstraat 24 uit Apeldoorn G. Looxnoord, Conradstr. 4, uit Amsterdam J. Ileeg en gezin, Olweg 14 uit Hazerswoude C. v d. Burgh en gezin.' Prinsenlaan 19 uit De Bilt Ma. J, v. d. Meer. Hoorn 43G uil Ter Aar S. M. Kapteijn. Torenstraat 12 uit Boskoop J. D. Zoutman, Oranje straat G3 uit Baarn J. Band, P.-H.str. 23b, vil Arnhem T. Bergshoeff, Prinsenlaan 14 uit Amsterdam E. Gentenaar, echtg. van W. Kwakernaak. 's Molenaarsbuurt 51 uit Bodegraven KL de Brave, woonschip uit Leiden Ca. S. M. Hagedoorn. Jaag pad 1. uil Bussura G. J Slegeman en gezin. Jan v. Nieuwenhuijzenstr. 12 uit Apeldoorn J H. Kerkhoven, Oudshoorn- .-j 7 uil Frmelo li Vossers. Jan van Kieuwenhuijzenstr 25 uit Doesburg Aa. Sijpestein. Hooftstraat 321 uit Zei3t. Vertrokken- Ha M. Boere naar Hazers woude Ca. Alblas naar Leiden, Acad Ziekenhuis A Touw naar Koudekerk A. II. de Heij naar Leiden. Hooge Rijndijk 152 Wa. J. de Heij naar Leiden. Hooge- Rijndijk 9G G. Aulman en gezin naar R aamsdonk G.W. Hel verste vn naar Rot terdam, Verstaslr. 19 Aa. Verhoef naar Bodegraven. Burger 1. Stand. Bevallen: C M. van Loenen geb. v. d. Kooij, Z. W. Kag- I egaaly geb. Rijksen. Z, .M Hendriks geb. Versieegen. Z. T. Buis geb. De Best, Z. W. W. Redegeld geb De Roos, D C van Brussel geb. v. d. Mik. D. J Pa ling geb. van Wout, D. Gehuwd: N. van Leeuwen jm. 24 j. en M. D. Haak jd. 18 j. N. C. v. d. Meer jm. 25 j. en P. Rijsdam jd 28 j. Overleden A. Vlasveld echtg. van M. Wiltenburg 82 j. Kt van Dongen jd. 44 \.t overl. te Leiden. Rijnzaterwomde. De fok- en controle- ver. „Vooruit" hield Zaterdag haar jaarver gadering. De voorzitter de heer L. Donker, opende de vergadering, waarna hij de aan wezigen welkom heette en mededeelde dat de secretaris door ziekte verhinderd was de vergadering bij te wonen. Daarna kreeg de controleur gelegenheid zijn jaarverslag voor te lezen. In het begin wecj hij op de ver schillende invloeden die ongunstig op die productie hebben ingewerkt. De gemiddelde opbrengst was als volgt: 2-jarige dieren- in 294 melkdagen 2583 K.G melk met 334 pet. vet; 3-j, 287 md. 3272 ICG melk. 329 pet. vel; 4-j 289 md 3727 K.G. melk 337 pet. vet; 5-j. 289 md 4410 K.G. melk 325 pet. vet. De gem. productie was met een leeftijd van 4 j. 290 md 3509 K.G melk met 330 pet. vet. De hoogste gem, melkopbrengst in een bedrijf was 4242 K.G met 317 pet. vet Het hoogste velgehalte was 356 pet. terwijl de melkgift 3392 K.G. bedroeg, lien 5-j. koe gaf in 308 dagen 3835 K.G. melk met 432 pet. vet. het hoogste gehalte van alle dieren. Ken koe geboren in Febr. 1924, kalfde in juli 1925. en gaf in 280 d 2156 K.G. melk met 3,1G pet. vet. 2 Vaarzen gaven resp. in 348 md. 3142 K.G. melk met 4,07 pet. en in 313 md. 4154 K.G. melk met 2 81 pet. vet Een schot gaf in 295 md. 5705 K.G. met 2,SS pet., een «andere in 280 md. 470 K G. met 3.53 pet vet. 28 koeien ca ven meer dan 5000 K.G.. 3 meer dan 0000 K.G., allen met hieer dan 3 r»«* «-r1 w~i hno«rst in productie was een 5-j. koe t.w. in 317 md. 5830 K.G. melk, 3,82 pet. vet 222,7 K.G. vet. De hoog ste opbrengst per dag gaf een 4-j. koe n.l. 36,50 K.G. Dp voorz. dankte den controleur voor het verrichte werk, waarna de penningm. zijn verslag voorlas, hetwelk sloot met een batig saldo. De heer J. Jansse werd met algemeene stemmen als bestuurslid herkozen. Besloten werd subsidie te verleenen aan den te hou den fokveedag te Alphen, en tevens om ook le Rijnzalerwoude een fokveedag ie houden. De begrooling voor 192G werd goedgekeurd. Voor de controle werd een bedrijf aange nomen. zoodat het aantal nu 17 bedraagt- Nadat nog eenige huishoudelijke zaken waren behandeld, werd de vergadering na een woord van dank voor de trouwe opkomst -'oor den voorzitter gesloten. Waddinxveen. Binnenkort zullen de wegen, daarvoor in aanmerking komende in onze gemeente, weder met leersproeiprepa raten worden bewerkt In het Koordeinde heeft men hiermede een aanvang gemaakt Bij gunstig weder zullen de wegen hierdoor evenals de Kerkw^g in zeer goeden staal kunnen geraken. Woubrugge. De collecte voor liet „Te huis voor alleenstaande blinden le Wolifce- zen" heeft f 33.10 opgebracht De gemeenteraad vergadert op Don derdag, 10 Juni, dep vo%rmiddags te 10 uur. 1. Opening. 2. Notulen 3. Ingekomen stukken. 4. Aanbieding balans- en Verlies- en Winstrekening van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. 5. Als voren van het ge meentelijk Waterleidingbedrijf. G. Compta bele regeling. 7. Aflossing Rijlsvoorschot Woningwet (voor aankoop gemeentelijk bouwland). 8. Aanvrage R. Kath. School te Hoogmade om gelden voor aankoop van nieuwe Schoolbanken. 9. Bouw coodslach- tingslokaal ingevolge de Vleeschkeurings- wet. 10. Verzoek Naai- en Knipcursus in zake gebruik gemeentegebouw. 11. Reclame Hondenbelasting. Aalsmeer. Maandagmiddag werd alhier, op de algemeene begraafplaats ter aarde be steld, de heer J. van Dillewijn. Namens den gemeenteraad voerde aan de groeve het woord de burgemeester, de peer Kastelein, roor den kerkeraad de heer J. Jongkind Hzn. voor de Chr. School de heer Kammers, ter wijl ds. v. Elden mede woorden van troost en bemoediging tot de nabestaanden richtte. Er was veel belangstelling. Haarlemmermeer. Kaar wij vernemen zal de arbeiders-zangvereeniging „Kunst na Arbeid" le Hoofddorp op 11 Juli a.s. deelnemen aan hef le 'houden Provinciaal Zangersfeest le Alkmaar, uitgeschreven door den Bond van Arbeiderszangvereeni- gingen in Nederland. Het bestuur van de. Oranjèvereeniging „Badhoevebuurt en Omstreken" besloot, be houdens goedkeuring hunner leden, dit jaar weder een Koninginnefeest le houden op 31 Augustus a.s., waarbij verschillende wed strijden zullen worden georganiseerd. Minderjarige aangehouden. Zaterdag werd te Hoofddorp zwervende aangetroffen een minderjarige jongen,. Hij bleek te zijn de 15-jarige J. H. B., afkomstig uit Amsterdam, die Donderdag wegens on- eenigheid met z'n moeder uit de ouderlijke woning was weggeloopen De jongen gaf voor, dat hij het plan had in deze^gemeente bij een smid werk le zoeken en had reeds iwee nachten aan deir Geniedijk geslapen. Voor de reparatie van de tribune, welke staat op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp en door de gemeente van de vereeniging „Vooruit" zal worden overge nomen, zijn bij openbare inschrijving de volgende biljeten ingekomen: G. Mosselman, Aalsmeerderdrjk. voor f3115; Gebrs. P. en J Hulsbos, Aalsmeer- derdijk. voor f 3095C. Laan en J. Hulsfoo3. Aalsmeerderdijk voor f3000; W. Pijlman, te Hoofddorp, voor f2993; Firma Wilzlers en Hooning te Rijk, voor f 2873; L. Ba- rendregt, te Hoofddorp, voor f 273G. B. en W. zijn met de laagste inschrijvers in nadere onderhandeling getreden. Zaterdagmiddag was de arbeider B. op het land van den landbouwer K., alhier, werkzaam bij een wiedmachine. Terwijl de paarden de machine voorttrokken, had hij hel ongeluk met een zijner beenen bekneld le geraken in het in beweging zijnde rader werk Hoewel de paarden spoedig tot staan konden worden gebracht, had hij zich zoo danig verwond, dal onmiddellijk geneeskun dige hulp mo^sl worden ingeroepen. Zaterdagavond kreeg een zoontje van □en heer M. aan den Venneperweg alhier, een klap van een paard tegen het lichaam. Het knaapje werd naar zijn woning ge bracht en direct onder geneeskundige be handeling gesteld. Hillegom. De verleden week be noemde secretaris der gemeente, de beer mr. J. B. Sens is in 1898 geboren, dus 28 jaar oud. Hij heeft reeds een heelen slaat van dienst, wat blijkt uit het volgende: Op 1G-jarigen leeftijd werd hij réeds 1ste amb tenaar ter secretarie, tevens directeur van het distributiebedrijf le Genderen (N-B.); voorts in 1919 adjunct-commies le Tilburg, ir 1923 1ste ambtenaar te Drunen en in 1924 idem te Hazerswoude. Intusschen stu- deerd^ de heer Sens onder meer aan de Universiteit te Leiden, waar hij in Mei van het vorige jaar den titel van mr. in de rechten behaalde. Eenige jongelui hebben het den heer K. aan de Weeresleinslraat lastig gemaakt, wat zoo ver ging, dat een van hen den man een slag op den neus gaf. De politie trad op en verbaliseerde den 17-jarigen J. Katwijk-aan-Zee. De heer R. Ouwe hand, wethouder, is in zooverre hersteld, dat hij binnenkort weer tot het actieve leven terug zal keer&n. Heden zal ter haringvisscherij ver trekken de logger K.W. 147, schipper A. Vooijs van de N.V. Ivatwijksche Reederij en Haringhandel voorh. A. den Duik, dir. Jac. den Duik Azn., en van Meerburg's Noordzee- en Haring-export de logger K.W 7, schipper J. v. d. Bent. Van de tawlvisscherij kwamen Maan dag te lJmuiden aan de markt de loggers: JCW 8 met f471; KW GO met 1255; KW 70 met f94. KW 74 met f365 en KW 158 met f338 besomming. Noord wijk. -1— Loop der bevolking. Aan gekomen personen: A. Kleine Deters, krui- denierSbed.. van 'Emmen, naar Voorstraat 29 B. Poldermans. kanloorbed., van Den Haag. naar Voorste. 12 II. Brand, land- bou'wersknecht, van Noordw.hout, naar Langeveld 32 M. A. Binken, dienstbode, van Boskoop, naar Voorste. 153 A van Boxtel, kellner, van Tilburg, naar Zuid- Boulevard 23 F. Th. Spengler, dienst bode, van R'dam, naar Oude-Zeeweg 54 J L. van Baaien en vr., kellner, van Den Haag. naar Wilhelm-str. 3 M. A M. Ruig rok, dienstbode, van Leiden, H. Geest- weg 65 A. J. Lang. dienstbode, van A'dam naar Rembrandtweg 7 D. van TZelfde, kok, van Leiden, naar Beelhorenweg 8 A. C. Duivenvoorde, dienstbode, van Alke made, naar Langeveld 30 A. Clemens en vr., huisbewaarders, van A'dam, naar Pr Hendrikstraat G. Vertrokken personen: J. Prakken, inge nieur, naar Delft, Oranje-Plantage 39 N. van Roon, naar Wassenaar. Raaphorst laan 14 Fam. H. C. Ilarleveld. controleur, naar Ned -ïndië F. W. van der Horst en vr., smid, naar Nijmegen, Oude Heesche- laan 278 A. J. Brederode, dienstbode, naar Hillegom, Dorpstraat 97. Nocidwijk-aan-Zee. De oudste inge zetene onzer gemeente is gisteren plotse ling, overleden. Het is de 92-jarige 11 Ad miraal. Tot voor enkele weken was deze krachtige grijsaard nog op zijn post als deurwachter bjj de Ned.-Herv. Kerk. OegstgeesL In den nacht van Zondag op Maandag heeft de politie alliier een gcede vangst gedaan. Er werd haar n.l. medegedeeld, dat een drietal onbekende personen zich op den Rïjnsburgerweg be vonden met een motorrijwiel, dal zij niet in werking konden krijgen. Dit kwam een weinig verdacht voor, waarom onmiddel lijk op onderzoek werd uitgegaan. Ter plaatse gekomen werd niets ontdekt, doch spoedig vond men in een schuur van de Gebr. v. fl. Kw. een motorrijwiel, zooals wa3 opgegeven. Deze motor was daar z.g. als gevonden gedeponeerd. In de omgeving al daar werden aangetroffen zekere L. P en J. van E., beiden uit Rijnsburg, die werden aangehouden.'Beiden werd een verhoor af genomen, waarin zij bekenden een motor rijwiel weggehaald te hebben uit een ga rage, in eigendom toebehoorende aan den heer G. M. H. in de Assendelftstraat alhier. Later werd ook de derde, zekere G. Sch. te Rijnsburg van zijn bed gelicht, die ook bekende medeplichtig le zijn. Deze brutale diefstal zou zeker niet zoo spoedig opge helderd zijn als de motor direct goed ge functioneerd had. Thans werd de achter docht opgewekt In den nacht van Zondag op Maandag had ook nog een vernieling plaats. In den tuin van den heer Van G. aan den Rhïjn- geesterslraatweg, is een aquarium, dat bui ten stond van den inhoud ontdaan. Des morgens vond de eigenaar de risschen overal verspreid en dood. Mede zijn eenige andere voorwerpen vernield. Het is de po litie gelukt den dader op te sporen, n 1. ze keren L. P., wonende te Rijnsburg. Naar aanleiding van ons bericht over den verwaarloosden staat van het dek van de brug nabij het Groene Kerkje, wijzen wij er op, dat niet bedoeld wordt de ..Post- brug". maar de „Kanaal-brug" Zooals ons werd medegedeeld, is de oorzaak voorname lijk te wijten aan het drukke verkeer met groole auto-bussen, welke elkander op de brug niet kunnen passeeren en daarom mede gebruik maken van het gedeelte, dat bestemd is voor wandelaars. Reparatie heeft al plaal9 gehad, doch het stukrijden gaat dagelijks voort, zoodat indien deze toestan den zoo blijven, ongelukken niet lang op zich" zullen laten wachten. Burger 1. Stand. Geboren; Maria Leonarda, D. van L. E. Schneiders en M. Verkuylen. Ondertrouwd: P. Oosterveer te Wassenaar en A. van der Geer te Oegslgeest J. A. J. van der Peet te Voorschoten en M. A van der Geer te Oegslgeest W. Bonte te Lel den en G. F. W. van der Mey te Oegslgeest Gehuwd: N. van Egmond ie Rijnsburg en E. Verhaar le OegstgeesL Overleden: J. van Polanen 86 j.,echtg. M. Azier P. de Jong 90 j.. wede. C. v. Kooien A. den Boer 71 j.. echtg. E. v. d. Velden. De heer D. J. B. All a art alhier is aan de Vrqe Universiteit te Amsterdam ge slaafd roor het doetoraal-examen theo logie. De heer J. C. Wirtz Cz., alhier iB be noemd tot lid der commissie van beroep van den schoolraad voor de scholen met den Bijbel. Rijntburg. Nabij de Baron van Wa9- senaerstr. aan de Sandtlaan alhier, schrok gisteravond een voor een brik met bloemen gespannen paard voor een passeerende tram. Het gerij bolste tegen een boom, ter wijl het paard met het voorgedeelte van den wagen er vandoor ging, doch spoedig ge grepen kon worden. De voerman v. d. M. bekwam geen letsel. Aan den wagen en de lading werd slechts weinig schade aange richt. Warmond. Door de politie alhier is onbeheerd aangetroffen een auto, waarvan de eigenaar niet bekend is. Dezelve i9 door de politie opgeborgen, totdat de eigenaar op komt dagen. AANRITDING NABIT DE VINK. Zaterdagmiddag wend op den Haagweg nabij de Vink een kleine personcn-aulo, hoewel geheel rechts van den weg rijdende, door een zware vrachtauto in de flank gereden. Met welk gevolg illustreert bovenstaande foto op duidelijke wijze. Bij de Zondag gehouden zeilwedstrij den op de Westeinderpl assen behaalden de heeren W. Bakker en C. Schölvinck in de klasse twaalfvoelsjollen met hun jol „Troef' den eersten prijs met den heer Bak ker als stuurman. De opbrengst der collecte voor het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning ■van den Ge wapenden Dienst heeft in deze gemeente f 19.80 opgebracht De raad dezer gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Donderdag a.s., ter behandeling van de volgende pun ten: 1. Ingekomen stukken; 2. Aanvraag ter bekoming van een plaatsje conform de Land- arbeiderswet; 3. Voorstel om ten behoeve der drinkwatervoorziening een bedrijfsreke- ning le openen en zulks onder controle van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele adviezen der Vereeniging van Ned. Gemeenten; 4. Tarief drinkwatervoor ziening 3de kwartaal 192G; 5. Vaststelling heffingspercentage plaatselijke inkomsten belasting; C. Aanvraag bijdrage voor onder houd der muziektent Wassenaar. B urgerl. Stand. Ondertrouwd: P. Oosterveer en A. van der Geer, Geboren: Cornells Theodoras. Z. v. J. C. A. Wisse en G. J. Hillebrand. Overleden: Adrianus Albertus Knijnen- burg, m. van W. Elfers, 32 j. Hendrica Wessel, vr. van J. A. Snelderwaard, 49 j. Cornelia Maria Parlevliet 5 jaar. De raad dezer gemeente vergadert Woensdag 9 Juni a.s. des morgens te kwart voor tien. Op de agenda komt o.m. voor: Verzoek beschikbaarstelling gelden voor eerste inrichting 3e klasse Chr. U. L. O.- school. Aanvulling politieverordening met verbod tot het doen losloopen van honden in den nacht Voorstel uitbreiding hoofdgas- buizennet. Vaststelling voorwaarden voor aanwijzing bouwslralen. Vaststelling grens lijnen bebouwing goedkeuring wegenplan Centrum en onderhandsche aanbesteding wegenaanleg. Overeenkomst met de H.T.M. inzake overwegen over trambaan. Bij het correspondentschap der ar beidsbemiddeling staan ingeschreven 3 grondwerkers, 1 tuinder, 1 los werkman, 1 betonwerker en 1 chauffeur. Het Kroondomein in 1925. Volgens de wot van 1 Mei 1863 (artikel 14) moet de Minister van Financiën aan de Kamer doen toekomen het verslag van den administrateur van het Kroondomein. Dit verslag nu is voor eenige weken inge komen en in de bijlagen van de Handelin gen der Tweede Kamer opgenomen. Het geeft ons aanleiding w in deze serie een bespreking aan te wijden. Men kan niel zeggen, dat genoemde administrateur er zich met een Jantje van Leiden afgemaakt heeft; want het verslag telt niet minder dan acht folio-bladen druks. Het geheele Kroondomein wordt ver deeld in 15 rentambten, waarover rentmees ters het beheer en toezicht hebben. Deze rentambten zijn; Roozendaal, Oosterhout, Werkendam, Dordrecht, Schiedam, Culem- borg, Tiel, Arnhem, Grave, Amersfoort, Het Loo, Hulst, Tholen, Middelburg, Goes. Merkwaardig, dat de rentambten óf in het midden óf in het zuidwesten van ons land gelegen zijn, maar dat in de provincies Noord-Holland, Friesland, Groningen, Dren the, OVerijsel en Limburg geen vierkante Meter gronds aan het Kroondomein be hoort. Telt men de verschillende oppervlakten bij elkaar op Roozendaal 839.34.05 II. A., Oosterhout 391.10.80 H A., Werkendam 1391.77.11 H.A., Dordreoht 146.91.95 H.A., Schiedam 101.25.97 H.A., Culemborg 916.44.34 H.A., Tiel 242.26.83 H.A., Arnhem 4053.22 H.A., Amersfoort 206.56.70 H.A., Grave '453.06.86 H.A Het Loo 3215 H.A., Hulst 2318.81.99 H.A., Tholen 737.05.13 H.A., Middelburg 343.50.?0 H.A. en Goes 245.23.15 H.A. dan komt men tot een to taal-oppervlakte van 11 503 H.A. 83 A. '40 c.A'. Rekent men de verschillende rentamb ten tot de provincies, waarin de zetel van het, rentambt gelegen is, wat niet steeds opgaat, dan zouden liggen in Zeeland 3644.GO.57 H.A, in Brabant 2995.28.82 H.A. in Zuid-Holland 248.17.92 HA., in Gelder land 4414.24.39 If.A. en in Utrecht 200.56.70 H.A. Het grootste rentambt is dus Het Loo met 3215 H.A.zeker is het wel 't minst productieve, want deze oppervlakte, hoo groot ze ook moge sohijnon, is voor slechts 83 H.A. grasland, voor slechts 40 H.A. bouwland, voor 1940 H.A. bosch, voor 1092 H.A. heide en voor 60 H.A wegen, water on moeras. Dan maakt in deze rij de op volger ran Het Loo in oppervlakte, het rentambt Hulst, een ander figuur. Daarvan is 310 H.A grasland, 1678 H.A. bouwland, 90 H.A. dijken, 25 H.A. onbedijkte schor ren, 16 H.A. wegen, water en moeras, en 69 H.A. bosch, grienden en riet. Dat echter het bosch en de heide van Het Loo niet aan hun lot werden overgelaten, moge bewij'- zen 't feit, dat 33.40.00 H.A slechte akker- maalsbosschen en 3.50 H.A. heide tot den- nenbosschen werden hervormd of ontgon nen, terwijl bovendien nog ruim zeven co half duizend boom en en heesters werden gebruikt voor de aanplanting in de Hoog Soerensche bosacheo, ongerekend de vele kilo's boomzaak, die verwerkt werden. Gaan wc nu de samenstelling der ver schillende complexen na, dan blijkt, dat ruim 3500.00.00 H.A. als bouwland wordt benut; aan grasland tolt het Kroondomein ruim 4300.00.00 H A. im 't geheel, terwijl het resteerende door griend-, riet- en bosch gronden, water; schorren, dijken enz. wordt gevormd. In de verschillende rentambten staan niet minder dan 221 hoeven, gebouwtjes, schuren enz., die een assurantie waarde ver tegenwoordigen rao niet minder dan I.676.306 gulden, waaruit men zien kau, dat één en ander goed in orde is, immers de gemiddelde verzekerde waarde bedraagt ruim f 7500. Natuurlijk heeft het Kroondomein velo en velerlei inkomsten, die voor het groot ste deel bestaan uit de opbrengst van de pachtsommen van de bouwhoeven, gTond, vischwater, riet- en biereogronden enz. en de opbrengst der houtverkoopingendaar tegenover staat echter, dat geen geringe sommen besteed moeten wordeD aan het onderhoud der gebouwen, waarvan ver scheidene reeds van zeer ouden datum zijn, terwijl het onderhoud der wegen en, in ons waterland spreekt dat vanzelf, ook dat van dijken, waterkeeringen, sluizen en bruggen veel geld vraagt. Toch bezit het Kroondomein een niet on belangrijk financieel bezit. Ook in 1925 nam het weer toe, al valt die toename niet mee De toename bedroeg in dat jaar slechts f 6300 (dat, gerekend als zuivero winst van ruim 11.500 fl.A., is inderdaad niet, veel), waardoor het bezit van het Kroondomein steeg tot een nominaal be drag van f 7.237.250 aan 2Vfc pCt. inschrij vingen op het Grootboek der Nationale Schuld, bovendien bedroeg het zuiver be drag aan schadeloosstellingen en premiën aan het Kroondomein ingevolge de Tiend- wet 1907 uitbetaald f 2.499 498.85%. waar van de geheele som op f 6576 26% na werd belegd, zooals dat bij de wet wordt voor geschreven. Nadat bij Koninklijk Besluit aan de Ver eeniging „de Biesbosch", gevestigd te Dor drecht, concessie was verleend tot het on dernemen van de indijking van een gedeel te der buitengronden in den Zuid-Holland- schen Biesbosch, werd eveneens bij Konink. lijk Besluit bepaald, dat in het belang van de volkswelvaart ten behoeve van genoemd werk zon worden onteigend onder meer van de tot het Kroondomein behoorende eigen dommen aldaar een oppervlakte van 7.65.07 H.A. De berichten over den land- en boscK- bouw, benevens die over de veeteelt op de aan het Kroondomein toebehoorende goederen luiden bevredigend, terwijl de bezittingen in 1925 voor ernstige rampen gespaard bleven. Alleen deed de regenval in December veel schade in het rentambt Hulst, ook de iepziekte verminderde niefc en het mond- en klauwzeer kwam nog veel vuldig voor. Ziehier datgene uit het verslag van den -administrateur van het Kroondomein, dat ons voorkwam voor onze lezers het belang rijkste te wezen.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9