Het Ondergrondsche Syndicaat LEIDSCH DAGBLAD. Maandag 7 Juni Tweede Blad Anno 1926. No. 2031E ^GEMENGD NIEUWS. RADIO-PROGRAMMA. FEUILLETON. Doodelijkc ongevallen. In fle Schuytstraat te Den Haag ik een 2-ja- rig jongetje door een auto der Gemeente- reiniging overreden en gedood. Zaterdag is in de in aanbouw zijnde ka tholieke kerk aan de Chasséstraal (W.) te 'Amsterdam, een werkman van een 12 me ter hoogen 6teiger gevalleD. Hij werd zeer ernstig gewond, en overleed kort daarna. Het lijk is naar de woonplaats In het Gooi Overgebracht. Vorige week werd O, Wijma in de fabriek 'der N. V. Koopmans' Meelfabrieken te Leeuwarden door eon neervallende zak meel getroffen. Hij brak een halswervel en ia tengevolge daarvan Zaterdagmorgen overleden. Te Eist is Vrijdag een tweejarig zoontje fan den caféhouder A. S. verdronken. Mislukte opstijging. Za» ferdago öhtemd omstreeks half elf wilde de sergeant-vlieger, die eergisteren mot een vliegtuig op het strand te. Schevenitigén vegens de mist gedaald was, opstijgen om 'dc reis naar Soesfcerberg voort t<e zotten. Het toesfcoL de tweedekker F 89, was fiaar hot einde van den boulevard ge transporteerd. waar het- strand hot breedst is. Vandaar zou het opstijgen. Door het mulle zand kon het vliegtuig echter den grond niet verlaten het bleef met de wie len in hot zand steken. Het gevolg was, dat het vliegtuig over den kop sloeg en in het water terecht kwam. De sergear.t-meohanicien viel door den gctook uit 't vliegtuig; hij kwam mot den schrik vrij De sergeant-vlieger H. Brink huis, zat echter in het vliegtuig vastgebon den, waardoor hij niet uit de stuurstoel ton Daarbij lag hij met zijn hoofd onder Tater. Na in deze houding oenige benauw, 'de ©ogenblikken doorgebracht te hebben, gelukte het hem dc riemen los te maken en kon hij zich in het water laten glijden. Ook hij heeft geen lichamelijk letsel ge kregen. Het vliegtuig is zwaar beschadigd. Do Schroef is afgebroken on do neus van het yliegtuig is gedeeltelijk vernield. Ook de fleugöls zijn licht beschadigd. Militaire politie heeft het vliegtuig uit Eet. water gehaald en op het strand, bij 'den boulevard geplaatst. Ernstige fraude. Dooreen toeval is de centrale recherche te Rotter dam op het spoor gekomen van een knoe;erij in de haven, die van zeer ernstigen aard Het betreft het in de boekjes van losse arbeiders der havenreserve afstempelen van laken, die niet verricht zijn. Daardoor zijn over een groot tijdsverloop verschillenden havenarbeiders bedragen uitbetaald, die hun niet toekwamen, zegt de „Tel". Het ernstige is, dat deze knoeierijen ge- I 'stkiedden door een walbaa3, die dienst deed 1 (ijdschrijver en dus optrad als chef van (fe havenarbeiders. Toen aan het kantoor in de Jobshaven der Scheepvaartvcreeniging Zuid een der haven arbeiders werd uitbetaald, zeide deze, dat een te hoog bedrag in zijn boekje was aan* geteckend, daar er taken waren afgestem peld, die hij niet had verricht. Een ernstig onderzoek volgde en men ont dekte, dat in de boekjes der arbeiders, die voor de firma D. Barger en Zn. hadden ge- Werkt, herhaaldelijk afgestempelde taken uiige wischt waren. De w.albaas-iijdsclirijver A. S., die irf dienst der firma Burger en Zoon, de boekjes afstempelde, werd voorloopig aangehouden en zoowol uit zijn bekentenis als uit de Verklaringen van verschillende havenar beiders is gebleken, dat hij geregeld in de bavenreserveboekjes der losse arbeiders taken afstempelde, welke niet verricht wa ren, waarop aan het bureau Jobshaven der Scheepvaarlvereeniging •Zuid" uitbetaling rolgde. Naar hij verklaarde, is hij het eerst op 7 Augustus 1925 met deze fraude begon- aen. Hij had van een der havenarbeiders geld geleend en de som, vermeerderd met een aanzienlijke rente, terugbetaald door een laak in diens boekje af te stempelen, tfelke niet was verricht. De betrokken ha venarbeider beschouwde het als een terug gave van geleend geld en praatte er verder niet over, zoodat ontdekking vrijwel was buitengesloten. Toen de wal baas A. S. zag, hoe gemakkelijk deze fraude gepjeegd kon worden, ging hij er toe over van verschil lende havenarbeiders geld te leenen en dat op dezelfde wijze terug te betalen. De geldschieters hadden er voordeel van, daar zij in den regel meer terug ontvingen, dan zij geleend hadden. Reeds eenigen tijd was het opgevallen, dat A. S. voor zijn doen veel le groot leefde. Hij had een motorfiets en maakte groote verleringen. De firma Burger kan nog niet opgeven, hoe groot het bedrag der schade is. Maar daar de verdachte sinds Augustus 1925 er geregeld mee doorging, moet het zeer aan zienlijk zijn. Een der havenarbeiders had hem te kennen gegeven, niet langer van deze voordeeltjes gediend te zijn. En toen hij hem de vorige week wederom een taak af stempelde, die hij niet had verricht, stelde hij den chef van het kantoor Jobshaven op de hoogte. Naar alle waarschijnlijkheid is A. S. niet de eenige, die zich op deze wijze bevoor deelde, en meent men van doen le hebben met een handelwijze, die in de haven is in geburgerd. Eveneens wordt vermoed, dat A. S. nog op andere wijze zijn inkomen wist le vermeerderen, n.l. door buiten medeweten der arbeiders dezen in den tijd, die zij door de eene firma zijn aangenomen, voor een andere firma te laten werken. Het geheele bedrag, dat de tweede firma betaalt, komt dan ten goede van den walbaas. Ten slotte wordt A. S. verdacht de hand te hebben in een sluikhandel van whiskey voor Amerika. Na zijn bekentenis te hebben afgelegd, is A. S. voorloopig weer op vrije voelen ge steld. Het is niet onmogelijk, dat na de ont dekking van deze fraude een begin is ge maakt met de opsporing van een geheel warnet van knoeierijen ifi de Rotterdamsche haven. Het onderzoek wordt daarom op groote schaal voortgezet. Inbraak in een goudsmid s- winkel. Zaterdag hebben dieven het hou ten afsluitschot voor het winkelraam van den goudsmid M. A. aan het P. C. Hooftplein 10 te Rotterdam weggebroken en daarna de ruit vernield. Uit de etalage zijn gestolen een groote hoeveelheid gouden, doublé en zilve ren lepelvaasjes, theezeefjes, bonbonschep pers, servelbanden en zoulslrooiers, een groote alpaca-sporlbeker en alpaca-beursjes, eenige snoeren imitatie paarlen en imitatie paarlen-armbandcn; verscheidene gouden heeren- en damesarmbandhorloges, oor knoppen met steenen en eenige zilveren armbandhorloges. De waarde van het ge- stolene bedraagt naar voorloopige schatting ongeveer 2800 a 3000 gulden. De firma was tegen inbraak verzekerd. Loonsverlaging en ontslag. De directie der Lijm- en Gelati/neia- tbriek te Delft heeft aan het personeel me- ctegedeeld, dat binnen één maand de loo nei voor volwassenen met 10 pOt. worden verlaagd en voor de jongens met 15 pCt., wegens den zeer zong wekken den toestand der onderneming. Tevens zullem een 40- tal arbeiders ontslagen worden wegens vermindering der productie met 25 pCt. in de gelatinefabriek. Aanrijding. Za terdag is nabij het militaire kamp te Mi Hingen op den Amersfoortschen straatweg een auto, bestuurd door den heer L. M. van Asch van Wijk, in aanrijding gekomen met den huzaar L., die te paard gezeten, zich oo dien weg bevond. De berijder bleef geluk kig ongedeerd doch het paard werd zooda nig verwond dat het moest worden afge maakt. Noch den heer Van Asch van Wijk noch den huzaar treft in deze eenige schuld daar het paard, schichtig geworden, op het laatste moment voor den auto sprong. Verwoesting van een bar- bierswinkcl. De scheersalon van H. v. D. in de Korte Kamperstraat le Zwolle ge noot dezer dagen des ochtends bizondere belangstelling. Het wag dan ook wel de moeite waard om een blik te werpen in het interieur; het wa3 een schouwspel van ont zettende vernieling, die door geen aardbe ving zou kunnen verbeterd worden. Wat er gebeurd was? H. v. D. was met eenige zijner kennissen, n.l. den vischventer B. H., den fruithande laar J. B., beiden wonende le Zwolle, en H. S-, lecluuncolporleur te Veecalen, Woens» dagavond op stap geweest. Verschillende cafés werden aangedaan, en loen het slui tingsuur geslagen was verkeerde het viertal min of meer in beschonken toestand. Zij vonden het blijkbaar erg jammer, dat nu reeds de café's gesloten werden. Daarom werd besloten de jool voort te zetten bij H. v. D. in de Korte Kamperstraat, waar nog 'n liter halve drank zou worden aangespro ken. Eenigen lijd later hoorden omwonenden een helsch lawaai, doch daar zulks meer -voorkwam, bleven zij rustig binnen. Wal loen binnen de salon zich heeft afge speeld, herinnert zich geen van vieren meer Doch l^el feit is,.dat één of twee hunner, be neveld door den drank, alles kort en klein sloegen. Scheerspiegels, tafels, stoelen, aar dewerk, kastjes, en alles wat tot den in ventaris van een barbier behoort, was moed willig vernield. Zelfs het behang was ver nield de kachel lag in vele stukken verspreid door de kamer, en de kroon werd ten slotte op het vernielingswerk gezet, toen de kop van een kachel met kracht door het ven ster werd gesmeten. Van de acht ruiten wa ren er zeven vernield. Geen van vieren zegt te weten wie liet gedaan heeft. De politie heeft den visch venter FI. aangehouden. De Mookerheide verkocht. De raad van Mook heeft 'besloten tot ver koop van een gedeelte der Mookerheide aan de Vereeniging tpt Behoud van Natuur monumenten voor f 26.316.65, zulks onder beding, dat den mensehen uit de gemeente niet kan verboden worden er zand te ha len, de bestaande wegen niet mogen ver legd en afgesloten worden, eo de toegang tot de bossckcn niet dan met goedkeuring van B. en W. mag gesloten worden'. Daar heb je niks mee te ma- keu... De beraadslaging in den raad van Mook over het voorstel om het salaris van den gemeentegeneesheer dr. Leuring te brengen van f 100 op f 300 per jaar, heeft tot een incidentje, geleid. De betrokken ge neesheer die als toehoorder aanwezig was, viel n.l. den Voorzitter in.de rede over de bezoldiging met de "woorden: „daar heb je niks mee te maken." Daarop liet de Voor zatter hem buiten de deur zetten. De boringen bij Vlodrop. In den boortoren bij Vlodrop is Woensdag op oen diepte van 482 M. een 85 c.M. diklce steenkolenlaeg aangeboord. In den boor toren onder Heikenbosch zijn eveneens de eerste kolen aangeboord, bestaande in eenige dunne laagjes. De R o o s e n d a a 1 s c h e klop geesten. De klopgeestengeschieclenis te Roosendaal duurt nog steeds voor. Zater dagavond laat verdrongen zioh honderden en bon derdien nieuwsgierigen in den om trek der Juliana'straat, zoodat de politie met extra versterking de orde moest hand haven. Er werd echter niets gehoord of gezien, zoodat te middernacht de belang stelling allengs verminderde. De woning bleef echter onder doorloopende bewaking van een dubbele wacht politieagenten staan. Te circa 1 uur des nachts begon eensklaps met zekere hevigheid het ge klop en gebons weer en wel zoodanig, dat het weer ver te hooren was. Nu eens was het boven, dan weer onder, na eens op buitenmuren, dan binnen op den schoor- steenwand of deuren of vloeren. De agen ten stelden wederom een ernstig onderzoek in .Er werd echter niets gevonden. Na eeni gen tijd verminderde het geklop, doch tegen halfdrie begon het spel weer opnieuw en weer met groote hevigheid. Het duurde tot omstreeks vier uur in den morgen. De agenten hebben omtrent- een en ander we derom ambtseedige verbalen ingeleverd. Dat een en ander niet bevorderlijk is voor de rust in Roosendaal, behoeft geen betoog. De dolste verhalen doen thans de ronde. Velen laten zich zelfs door al de vertelsels van de Wijs brengen en hech ten geloof aan spookgeschiedenissen, die \Toeger jaren in sommige gedeelten der gemeente zouden zijn voorgevallen. In de omgeving van het bewuste huis zijn zelfs vele gezinnen, die zich nauwelijks ter ruste durven begeven. Velen echter ook staan zeer sceptisch tegenover hetgeen voor zou vallen, alhoewel het vreemd in zijn werk gaat, en er nog geen verklaring voor is ge vonden. Om zekere redenen echter wordt te bevoegder plaatse^ het vermoeden van een kunstig bedrog, niet al te ver wegge worpen. („N.R.Ct.") De moord in Limburg. O m- t-rent don gopleegdeu moord te Spekhol- zerheide vernemen wij Dog, dat de politie te Voerendaal, waar de verdachte een re latie met een getrouwde vrouw onderhield, een militair zakboekje en een portret van hem heeft gevonden. De directeur van het opvoedingsgesticht „Avereest" hoeft aan de politie medege deeld, dat hij vermoedt, dat de moordenaar A. Wakker heet en niet A. Wakken. Hij is geboren jn September 1904 en hield tot 1923 in het opvoedingsgesticht verblijf. Tevens kon een zuiver signalement van Wakker worden opgegeven. De justitie heeft verlof gegeven tot de begrafenis van liet slachtoffer. Vrouw Borghans was in October 26 jaar gewórden en was moeder van drie kinderen, waarvan, het jongst© vier maanden is en het oudste drie jaar. Men meent ten slotte een spoor ontdekt te hebben, dat naar Belgic leidt. Rumoerig Limburg. Zater- dagnacht Ï6 weer een ingebroken in Lim burg, nu in de boerderij van de weduwe Rux te Schinveid, De dieven, want naar de voeèstappeA te oordeelen zijn het er twee geweest, zijn binnengedrongen door een achterdeur van een schuur, waarvan zij den grondel heb ben uitgehakt. Door een venster zijn zij toen in de keuken van do Zoning geklom men. De boerderij wordt door de weduwe Rux em haar zoon bewobud, die beiden op de tweede verdieping sliepen. De dieven zijn Vervolgens in de slaapkamer binnengedron gen, zonder dat moeder of zoon iets be merkt hebben. Daar hebben zij zich bozig gehouden met een kist, waarin een bedrag van circa f 10.000 aan baar papier geld, eenige horloges, een gouden broche, en andere gouden wenken en voorts acten en bescheiden. Deze kist hebben zij kalm me degenomen. De zoon hoorde eerst onraad toen de dieven de trap afgingen. Onmiddellijk trachtte hij hen te achterhalen. In de schuur gekomen zag hij nog een licht flik keren, maar daar gekomen waren de die ven reeds verdwenen. In de nabijheid weïxl nog een leege portemonnaie gevon den, waarvan de inhoud ook door de die ven was meegenomen. Dadelijk werden de buren cn de ge meentepolitie gewaarschuwd, die een ach tervolging instelden in dc richting van de grens, welke d»aa,r vlak bij is. Men mocht echter niet het geringste resultaat boeken. Later in den morgen vond men bij de grens de leege kist, welke nog de acten en bescheiden, de gouden voorwerpen en een biljet van f 100 bevatte. De rest van het geld was echter verdwenen. Vermoedelijk zijn de dieven clus naar Duitscbland uitge weken. Inbreker gearresteerd. De politie te Aken heeft dein Durtscher H. H. K. gearresteerd, die bekend heeft den in- brank bij de firma Vroom en Dreesmann te Heerlen te hebben gepleegd. Hij wordt ook verdacht van den inbraak in het post kantoor te Meerssen. Werkwillige mishandeld. Een conducteur der tram Zutphen-Emmerik die zich per fiels naar zijn werk begaf, werd tusschen 's Heerenberg en Zeddam door een paar vroegere beambten der maatschappij, die zich aan de zijde der stakers hebben ge schaard, aangevallen en mishandeld. De beambte moest zich onder geneeskun dige behandeling stellen. De zaak is in han den der politie. De onbewaakte overwegen. Zaterdagavond heeft een onbewaakte over weg nabij Meppel bijna een slachtoffer ge- eischt. De heer Woldman reed met zijn knecht huiswaarts. Nog maar nauwelijks op de spoorbaan, bemerkte de knecht den sne!« trein uit Groningen in de onmiddellijke na bijheid. Fluks sprong hij van den wagen cn trok hel paard zijwaarts, waardoor de wagen zwenkte Op hetzelfde oogenblik greep de locomotief het voertuig, dat geheel versplinterd werd Woldman werd van den wagen geslingerd en bekwam, behalve en-t kele hoofdwonden, een hersenschudding. Knecht en paard bleven ongedeerd. Verdronken. De Groning-* ache tjalk „Ambulant" is Vrijdag op do roede van Albue (Denemarken) aangeko men. Kapitein Pekelder rapporteert, dat zijn broeder 31 Mei in de Langelnndsbelt is overboord geslagen en verdronken. Het loodsschoenerwrak nog niet gevonden. Door een Terschellinger visscher word, gelijk gemeld, gerapporteerd dat hij het wrak der loodsschoencr No. 2 had gevonden. Het ingestelde duikeronder- zoek bracht echter aan het licht, dat heb niet was de loodsschoencr, doch het wrak van de lang geleden gezonken stoomboot Otto, geladen met straatkeien. Jongedame: „Ziet u die snoe* zigc diertjes Ln den vijver? Is u ook ecu vriend van waterbewoners Student: -Zeker, zeker juffrouw, ik heb altijd gemarineerde haring in huis." VOOR DINSDAG 6 JUNI. Hilversum, 1050 M. 12 uur roliliebef. G.307.30: Engelsche les door den heer Fred Fry 7 uur Polilieber. 7.45 en 10 uur: Persber. 8.10: R.-K. Radio- Omroep. Concert door he^ K. R. O.-kwartet. De dames Mia Tibbe, piano, Louise Wijn gaarden. viool en all, de heeren Henri Tibbe, viool, Jan Wagemaker, cello. Spreker: prof. dr Ferd. Sassen, leeraar le ftoldue. 1. So-, nate voor piano en viool, César Franck. Allegretto ben moderato. Allegro-Reeitativo fantasia. Allegretto poco mosso. Mia Tibbe en Louise Wijngaarden. 2. Rede door prof. dr. Ferd. Sassen, over: Blaise Pascal. 3 bi-x verlimento, Mozart. Trio voor viool, alt viool, cello. Allegro, Adagio, Menuetto an-i dante menuetto. Allegro, Henri Tibbe, Louise Wijngaarden en Jan Wagemaker. 4. Sere nade, Ernst von Dohnany. a Marcia. Ro- manze, Tema con variazioni. Rondo (finale) Henri Tibbe, Louise Wijngaarden en Jan Wagemaker. Davenlry, 1600 M. 11.20—1.20: Het Radiokwartet en solisten (sopraan, bariton, cello) 1.202.20: Orgelconcert van de St. Lawrence Jewry 3.35: Sc hooi lezing: Elementary music and musical appreciation 4.20- Lezing: Holidays with a car 4.35: Muziek van het Marble Arch Pavil ion 5.35: Kinderuurtje G.20: Dans muziek 6.50: Omroep voor Europa (toe spraak in de meeste Europeesche talen, ook in het Nederlandsch) 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing in de Fran- sehe (aal 7.45: Sonate No. 17 in F en No 32 in D, van Haydn. Piano 8 uur? „Monsieur Beaucaire" van F. Lonsdale 9.50: Weerber., nieuws. Lezing; Music and the ordinary lislener 10.20 Derde en vierde acte van „La Bohème". Afscheids- voorstelling van Dame Melba 11.20 12.20: Dansmuziek door de London band. Parijs, „Radio-Paris", 1750 M 12 50: Concert Lucien Paris (piano, viool, cello) 5.05: Concert J. Joly, viool. L. Radisse, cello; M. Gamot, piano 8 20: Engelsche les 8.50: Concert, Orkest. Königswüsterhausen. 1300 M. 850: Orkestconcert. Concert C-mol op. 37 van Beethoven, piano, en 9de Symphonie van Mahler, orkest. Daarna nieuwsber. Brussel, 48G M. en Antwerpen. 265 M. 5 20: Orkestconcert 8.20. Concert van de SI. Royale de Zoölogie 9 uur: Causerie 9.30: Hervatting v h. concert 10 20: Nieuws. Antwerpen: 9.20: Vlaamsche lezing Munster, 410 M 1.35—2.50: Werken van Leoncavallo. Mascagni, Puccini. Orkest concert 4.50: Symphonieën van Men delssohn 520: „Die unheimliche Erfin- dung", schels in 1 acte 6.35: Spaansche les 7.208 uur: Ilaliaansche les 8.20: Declamaties 9.2010 40: Voor drachten door Robert Nonnenbruch 10.40 Nieuwsber. Door Mrs. C. N. WILLIAMSON. Nederlandsche verlating van Ada van Arkel. 17) Haar eigen ademhaling verschrikte haa» evenals het likken van haar hart legen haar Jijde. Eindelijk had zij licht. En toen was M nog erger om de kamer leeg le vinden, behalve haarzelf, dan het geweest zou zijn a,s z'j den man had gezien, dóAr, waar hij gestaan had. Als het iemand van v'eesch en bloed was geweest, had hij er Jóg moeten zijn, zei zij in zichzelve, want do deur was gesloten en gegrendeld en het was onmogelijk binnen te komen of te ont snappen, behalve door het venslêr. Dan was het zeker een geest geweest, dacht het Reisje, een geest, die gekomen was om een. niet in hem geloofde, te bewijzen, dat zulke dingen wel degelijk bestonden. En toch en toch zij had niet het gevoel, dat zij een geest had gezien. Bovendien Waarom zou een geest zijn geschrokken op "et zien van haar? Er was onmiskenbaar een uitdrukking van vrees en ontsteltenis jtoweest op dat bleeke gezicht met de om- 'jsling van den donkeren baard, toen de ^"illerende oogen de hare ontmoetten. En .an wa3 er nog een vraag. Waarom zou ~Q geest er uilzien als kapitein Derby, ,ermomd met een donkeren baard en Pruik? Sheila was boos op zichzelf, dat zij zich 1 afvroeg, want zij wilde gelooven, dat apUein Derby alles was wat nobel was, toch was het een soort van opluchting, om te kunnen denken, dat hij de vreemde bezoeker kon zijn geweest, naar den spook- loren gekomen voor het een of ander ge heimzinnige doel. Er waren geheime ingangen in de kamers van sommige oude huizen; geheime gan gen, zóó vernuftig verborgen, dat niemand, behalve de ingewijden, zou vermoeden, dat zij bestonden. Sheila wist dit heel goed van hooren zeggen. Maar wat kon kapitein Derby of een andere man in den toren te maken hebben? Wat het ook geweest was, een spook of een menschelijk wezen, haar plotselinge verschijning in de kamer was onwelkom geweest en de gedaante had zich gehaast haar te vermijden door op de een of andere manier te verdwijnen; daarom kon zij er wel zeker van zijn, dat het be zoek niet voor haar bestemd was geweest. Het idee van bangmakerij ging ook niet op, in aanmerking genomen den duidelijken schrik op het witte gelaat Als een man in de kamer was gekomen om voor geest te. spelen en een meisje zoo bang te maken, dat zij de kamer, die hij voor zijn eigen doeleinden noodig had, niet moer wilde be wonen, zou hij lang genoeg gebleven zijn om zijn werk goed le doen en zou hij eer zijn best hebben gedaan er schrikwekkend uit te zien, dan zelf le schrikken. Al deze overwegingen kalmeerden Sheila ecnigszin3. Zij nam een kandelaar in de hand en onderzocht zoo goed zij kon den muur rechts van den schoorsteen, waar de gedaante verdwenen was; maar zoover zij kon opmaken door van dichtbij te kijken en haar hand langs den eiken wand te laten gaan, was er geen deur of ec-n andere ope ning in bet beschot. Toen zij zich overtuigd had, dal, zoo de muur al een geheim verborg, zij dit toch niet vannacht zou kunnen ontdekken, ging zij zitten en wachtte zóó stil, dat zij bijna niet durfde ademhalen op eën herhaling van het geluid. Maar er verliep een uur en alles bleef rustig. Zij' zou niets bereiken met langer wachten, besloot zij en huiverend van de kille nachtlucht kroop zij weer in bed. Zij verwachtte niet te zullen slapen, maar haar vermoeidheid overwon haar vrees en nadat zij in wakende gedachten had getobd over het geheim, begon zij nu in verwar den droom te trachten het te ontcijferen. Evenals den vorigen dag sliep zij door tot het klaarlichte dag was; maar het was vroeger dan den vorigen dag en toen zij zich snel gekleed had, meende zij, dat zij wel lijd zou hebben voor een kleine onder zoekingstocht vóór de bediende kwam met haar ontbijt Maar die tocht was nog kleiner dan zij verwacht had, want zooals zij reeds had vermoed, kon zij niet hooger komen óan haar kamer. De steenen wenteltrap, die vroeger naar boven, leidde, was nu dicht gemetseld. Onder de verdieping onder de hare was de deur niet op slot en een blik daarbinnen overtuigde haar. dat er geen geheim was. De lambrizeering was lang geleden door iemand met een slechten smaak gerepareerd en daarna niet onder houden, zoodat hij in een vervallen toestand verkeerde. Een paar oude meubelstukken en eenige leege pakkisten en doozen en rollen karpet waren alles, wat de kamer bevatte. Alles was duidelijk le zien in het he'dere licht, dal door de gordijnlooze vensiers naar binnen stroomde. Uit de kamer gelijk vloers klonk het geluid van hameren en Sheila begreep, dat de timmerman, dii, volgens de huishoudster, daar zijn »verk plaats had, al aan het werk was. Hel wm meer dan onwaarschijnlijk, dat er een zicht bare wijze van communicatie met de hoven- verdieping zou zijn in een kamer, die ge bruikt werd als timmermanswerkplaats, en als er een geheim was, zou zij er onmogelijk naar kunnen zoeken, terwijl de timmerman daar bezig was. Alles bij elkaar duurde de onderzoekings tocht van het meisje nog geen tien minuten en zij bereikte er niets mee. behalve een gedachte, die haar plotseling trof. Waarom, zoo vroeg zij zichzelve af, was die eene ka mer degene, die zij bewoonde onder houden, terwijl de anderen verwaarloosd waren en onbewoonbaar? Stond de reden daarvoor in eenig verband met de geschie denis van den toren, of was er een andere geheime oorzaak voor, afgescheiden van de spookhistorie? Zij besloot deze vragen -^ens aan de huishoudster le doen zonder baar ieLs te vertellen van haar ondervindingen, die zij nog sleeds van plan was, voorbopig in ieder geval, le verzwijgen. Zij was zeer nerveus en opgewonden, en dit was er sinds gisteren niet beier op geworden; maar toch waren haar gedachten niet verward. Zij voelde, dat, als zij maar de hand kon leggen op een enkele aanwijzing, zij in slaat zou zijn meer uit le vinden, waar nu alles een chaos leek. Zij haastte zichi met haar ontbijt, opdat zij nog eenige woorden zou kunnen wis selen met de huishoudster, vóór zij naar mr. Mc. Kinnon gingen zij zocht een aanloopje door juffrouw Ritchie le vragen of zij haar meubelen in haar kamer wat verplaatsen mocht. Zij zou zoo graag de sofa en de tafel anders zeilen, zei ze. maar zij wilde hel niet op eigen houlje doen. „Wel, lieve kind," zei de vriendelijke oude vrouw, „u kunt met uw eigen kamer net doen wal u wilt. Ik hoop. dal zij naar uw zin is? Ik ging gistermiddag met opzet naar boven om u le Yragen hoe u het maakte, maar u was er niet zeker bezig, denk ik, hoewel het bijna theetijd wa9 Dit was precies de wending, die Sheila gehoopt had, dat het gesprek zou nemen. Zij bedankte juffrouw Ritchie en zei, dal zij verrukt was over haar kamer. „Zij is mooi genoeg voor een gravin, dus zou het al heel gek zijn als ik er niet mee tevreden was," lachte zij. ..Maar het ver wondert mij wel, dal het de eenige kamer in den toren is, die ze bewoonbaar hebben gemaakt. Er is van daar uit zoo'n prachtig gezicht en al hebben de gasten dan bezwa ren tegen de spookhistories, de employé 8 zullen toch wel niet zoo bijgeloovig zijn." „Hel was de moeite en de kosten niet waard om de andere kamers te repareeren, veronderstel ik," antwoordde de huishoud ster, „omdat men toch bemerkle, dal de gasten ze niet wilden hebben In die boven de uwe is het dak ingevallen, en daarom hebben zij de Irap maar toegemelseld, dat was gemakkelijker dan de heele bovenver dieping le repareeren. Maar u behoeft niet bang le zijn, Je vloer is zoo dik, dal er geen kans is. dat het puin er door zal vallen. Het is al jaren lang. Om dezelfde reden zouden ze ook niels aan uw kamer hebben laten doen, en de heele toren zou aan zijn lot overgelaten zijn, maar die kamer van u hebben ze nooit zoo laten vervallen als do anderen. De oude lord Glentoriy wilde dat niet hebben en loen ook het kasteel voor het hotel was aangekocht, was er hier dus niet* meer te doen, behalve er nog een onkel meubel neer te zetten en het een beetje ge zelliger te maken." v' - (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5