Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding INGEZONDEN. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. De „Terschelling II" gevon den? Van Terschelling wordt gemeld: Donderdag heeft een schippers vaartuig (sohipper Piet Letten ga) ter hoogte van het wrak de „Westaleta" een wrak gevon den van een gezonken vaartuig. Men ver moedt dat het wrak is van de loodsechoe- ner „Terschelling II", die op 25 November met man en muis is vergaan. Gisteren is op last van het departement van marine de duiker Van Drimmelen uit IJmuiden ge komen om hede>#met het loods vaartuig van Terschelling een duikcTonderzoek in te stellen. Kooper: „Dus u denkt, dat sardines zeer gezond zijn?" Winkelier: ,,Ik heb er nooit een hooren klagen." (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. „Noblesse oblige Blijkbaar als antwoord op mijn ingezon den stuk dd. 27 Mei 1926 ontving ik van den heer secretaris der 3-Oclober-Ycreen> ging „als drukwerk" een exemplaar der Statuten dezer Vereeniging, waarin mijn aandacht door onderstreping werd gevestigd op een passage in artikel 15 dezer Statuten. Hierover straks een enkel woord. Alleen- vinde hier de opmerking plaats, dat indien dit zoo de normaal gebruikelijke wijze is, waarop het Bestuur der 3-0ct.-Ver. zijn polemiek voert, dit m. i. der 3-Oct-Ver. onwaardig is. Het Bestuur geniet, en zeer terecht, over het algemeen zulk een achting en waardee- rign, dat een absoluut dood zwijgen (hoe afkeurenswaardig overigens ook) of elke andere vorm van beantwoording, het meer tot eer zou hebben gestrekt dan deze wijze van repliek. Wat de betreffende passage in het artikel zelf .betreft, deze luidt als volgt: „Art. 15 sub b: In de Mei-vergadering worden voorstellen omtrent de wijze van feestviering voor dat jaar zoo mogelijk vergezeld van een begrooting van kosten in behandeling gebracht en al of niet ge amendeerd aan stemming onderworpen, enz." terwijl het door mij aangehaalde artikel 17 omtrent de begrooting voorschrijft: „Art. 17: Voorstellen omtrent de wijze van feestviering met bijbehooiende be grooting, bedoeld in art. 15b, of voorstel len tot wetswijziging bedoeld in artikel 15a worden of door het Bestnur of schrif telijk door minstens 50 leden ingediend, enz.". net beroep op de „onmogelijkheid" van Indiening ecner begrooting maakt het aspect dezer zaak m. i. slechts gevaarlijker. Ik laat ter uiteindelijke beoordeeling van den lezer of de in mijn vorig stuk naar voren gebrachte opmerking al of niet ge rechtvaardigd was. afgezien nog van de omstandigheid, dat bij een feestviering, zoo als thans weer aan de orde is, ook buiten elk artikel der Statuten, het niet een gebie dende noodzakelijkheid mag worden ge noemd, dat te voren een begrooting wordt opgemaakt, zoodat ik hierin versterkt door de, op zijn zachtst uitgedrukt, „eigenaar- digo" repliek op, mijn stuk gevolgd, mij refereer aan de door mij reeds naar voren gebrachte opmerkingen. Op meerdere plaatsruimte in dit blad zal verder door mij voor deze aangelegenheid geen beroep meer worden gedaan. In de toekomst moge gezonde opbouwende critiek van de zijde van het Bestuur op een, der Vereeniging waardige wijze beantwoor ding vinden, waartoe bovenaangegeven spreekwoord tot richtsnoeT moge worden aanbevolen. J. L. F. KEULEMANS. Leiden. 4 Juni 1926. Alphen. De heer G. wilde voor zijn maagpijn een weinig zuiveringszout inne men, doch nam per abuis zuringzout in. De gevolgen laten zich denken. In de directe omgeving woont dr. W., waarheen hij zich onmiddellijk spoedde. Deze gaf hem legen- igif in, dat z'n, uitwerking niet misle. Naar wij vernamen was gisteravond zijn toe stand redelijk wel. Alkemade. De gemeenteraad vergadert op Dinsdag 8 Juni, des namiddags om 3 uur. Onderwerpen ter behandeling: lo. Vast stelling van een tweetal pensioensgrond slagen, in verband met de toekenning van een periodieke verhooging. 2o. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot het vergrooten van de burgemeeslerswoning. 3o Wijziging begrooting, dienstjaar 1925 en 1926. 4o. Reclames schoolgeld, dienstjaar 1925. 6o. Reclame hondenbelasting, dienstjaar 1926. 6o. Ingekomen stukken en mededeelingen. Burgert. Stand: Geboren' Jo hanna Maria, D. van Gerardus Koek en Theodora Maria van der Zwet Geertruida Wilbelmina, D. van Johannes van der We reld en Maria Wilhelmina van der Ploeg Petronclla Johanna Maria, D. van Pieter de Jeu en Anna Klazma van der Pouw Kraan Gijsbertus Thomas, Z. van Gijsberlus Jo hannes van der Meer en Catharina Maria van Zeil Cornelia Margaretha Maria, D. van Leonardus Loogman en Helena Cornelia Groen in 't Woud Cornelia Anna, D. van Bernardus van der Meer en Anna Martina Koek Johanna Antonia, D. van Johannes Anthonius van den Broek en Pelronella den Haan. Overleden: Theodora Cornelia Borst 25 j. Cornelia Hoogenboom, echtg. T. de Jong 77 j. Antje Veenswijk echtgen. J. vaD Hameren 59 j. Antje van der Meer, wed. J. van der Geest 81 j. Pelronella Ouds hoorn, echtg. L. Hogendorp 86 j. Een mooie toto tijdons de Derby-wedstrijden in Engeland. Links op de foto de berg plaats der auto's, rechts de rennen in vollen gang. In medaljon: de winnaar van de Derby-wedstrijden op hel paard Coronach, eigenaar Lord Woolavinglon, Rijnzaterwoude. RECLAME. 63(41 Gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving: wethouder G. Ei'kelenbooni, wegens ongesteldheid Voorzitter: de heer J. A. Bakhuizen, bur gemeester der gemeente. De voorzitter opent de vergadering met gehed. Do notulen der vorige vergadering worden gelezen, goedgekeurd en geleekend. Alvorens lot behandeling van de agenda over te gaan, zegt de voorzjller, dat wij allen weten, dat tot ons leedwezen de heer G Eikelenboom sinds een paar weken ernstig ongesteld is. Vaji af deze plaats wil spreker hem Gods oruiiisbaren zegen loewenschcn, en hij hoopt, dat llij spoedig hersteld moge zijn en zijn werkzaamheden als wethouder weer kan opvatten. De voorzitter doet mededeeling van de navolgende ingekomen stukken: Een missive van Ged, Staten dezer pro vincie, waarin wordt medegedeeld, dat zij zich kunnen vereenigen met de door den raad dezer gemeente voorgestelde regeling betreffende den terugkoop van het restant bedrag ad 1417.20 aan N. W. Schuld. Alsvoren van Ged, Staten dezer provincie waarin machtiging wordt verleend voor het tijdvak, eindigende 30 Juli a.s. tot opneming in rekening-courant van een bedrag tot een maximum van 14500 bij de Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten. De maandstaat van den stand der kas van den Gemeente-ontvanger op 15 Mei 1926. Bovengenoemde stukken worden voor kennisgeving aangenomen. In behandeling komt een circulaire van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten, betreffende verzekering van Gemeente- gebouwen tegen stormschade. B. en W. hebben deze zaak in hun college besproken en zij vinden, dal zij niet vrij uit gaan, als zij hierover egen voorstel aan den raad doen. Het college stelt den raad vcor de gemeente-gebouwen tegen stormschade te verzekeren tot een totaal bedrag van 130.000 en de inventarissen legen 15000. De heer Van Tol vraagt, ot deze verze kering op coöperatieven grondslag is. De heer Van der Zwan houdt een betoog tegen deze verzekering op grond van gods dienstige overwegingen. De voorziter eerbiedigt gaarne de mee ning van den heer Van der Zwan, maar hij acht het toch zijn plicht tot verzekering over te gaan. Wanneer een dergelijke ramp, zoo als den laatslen tijd in verschillende deelen van ons land is voorgekomen, alhier zou plaats hebben, dan zou verzekering toch zeer zeker op zijn plaats zijn. De raad besluit daarna zonder hootdel. stemming lot verzekering over te gaan. In behandeling komt een schrijven van Ged. Staten dezer provincie, waarbij wordt teruggezonden het raadsbesluit tot vaststel ling van hel heffingspercenlage voor de In komstenbelasting 1926-1927. Door nood ge dwongen komen B. en W. met het voorstel om hel hetfingspercentage van 2 op 2 7/10 te brengen. Na' toelichting van den voorzitter besluit de raad hiertoe zonder hoofdei, stemming. Komt ter tafel een adres van het bestuur van het Departement Rijnzaterwoude c. a. der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, waarin verzocht wordt, of de «gemeente ge negen is hel terrein kadastraal bekend onder Ni 1495 aan het Departement te verkoopen en zoo ja, tegen welken prijs. De voorzitter deelt mede, dat dit een zeeT ingrijpende vraag is. Hoewel B. en W. dit gemeente-terrein niet gaarne zouden willen missen, hebben zij toch gemeend, den raad le.moeten voorstellen het terrein te verkoo pen tegen f 7.50 per M 2. onder voorwaarde dat dan 840 M 2. gejcochl wordt. De heer Van Tol schrikt van den genoem den prijs. Spreker dachl, dal in deze om geving zulk een hooge prijs werd gevraagd. De voorzitter merkt op, dat dit terre:n zeer gunstig gelegen is en B. en W. het niet gaarne verkoopen, want heeft de ge meente later zelf weer grond noodig. dan zullen zij heel wat meer moeten betalen. De heer Visser vindt den prijs schappelijk want er is wel terrein veel duurder ver kocht. De heer Westsleyn merkt op, dat er nog wel eens koopers voor dit terrein zijn ge weest en er toen bezwaren waren. Zijn die bezwaren nu opgeheven. De heer Westsleyn zou een voorstel wil len doen om het terrein niet te verkoopen. Dit voorstel wordt alleen ondersteund door den heer Van der Meer. De heer Compeer zegt, dat hij voor een zeer moeilijke zaak staat. Het Departement is ook bij hem geweest om grond te koopen. Hij 'wil over deze zaak dus niet veel zeg gen, maar kan hel voorstel van den heer Weststeyn zeer goed billijken. Er is nog altijd een zekere strooming in de gemeente om een school voor bijzonder Onderwijs op te richten. De voorstanders van dit onder wijs zouden dan ook gaarne dien grond willen hebben. Deze kwestie is nog niet van de baan, zooals wel gemeend wordt. De voorziter wil thans het voorstel van B. en W. in stemming brengen om B. en W. le machtigen onderhandelingen met liet Departement te voeren om S10 M 2. grond aan te bieden tegen f 7.50 per M 2. Uit de gehouden stemming blijkt, dal drie leden voor onderhandeling zijn en drie zijn er tegen. Vastgesteld wordt het kohier van de ver lichtingsbelasting dienst 1926, tot een totaal bedrag van 1875.75. Vastgesteld worden drie comptabele be sluiten model L), betreffende wijziging van de gemeenle-begrooling. dienst 1925, resp, lol een bedrag van f 64,78, f 60 67 en 1211.15. Aangezien niets aan de orde is, gaat de voorziter tot de gebruikelijke rondvraag over. De heer Van Tol, het woord verzoekende, vraagt hoe het staat met de verlaging van de Vriezenbrug. In een der vorige raads vergaderingen 'hebben B. en W. de toezeg ging gedaan een onderzoek in te stellen. De voorzitter zegt het Polderbestuur hier over gesproken te hebbendit voelt voor verlaging wel wat. Nadere besprekingen zullen cellier nog gehouden moeten worden en de voorzitter zal op spoed aandringen De heer Compeer vraagt wanneer de goot nabij de pastorie opgeknapt wordt. Hiervoor is geld op de begrooting uitgetrok ken; de toestand is' werkelijk onhoudbaar. De voorzitter zegt, hierover met den gemeente-opzichter gesproken le hebben, maar zal op spoed aandringen. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. Wcnbrngge. De Zondagsschool alhier gaat weder een nieuw tijdperk in. Deze maand bestaat ze zestig jaar. Het initiatiel tot oprichting werd in 1866 genomen door wijlen „meester" Gangel en Cornelis van Dam. Tal van mannen, die reeds ontslapen zijn, hebben daaraan medegewerkt. In 1888 heelt de heer P. J. Gijsman, thans te Lïiden, er een Zondagsschoolvereeniging van ge maakt onder den naam van „De blijde boodschap". Onder de bekwame leiding van den heer KI. de Boer bloeit zij nog steeds. De school is verdeeld in vier klassen met 8 onderwijzers, welke om de week hun beurt vervullen met 8 helpers. Burger 1. Stand. Geboren: Clasina Gerarda Theresia, D. van J. G. B. Straathof en M. S. van der Salm Pelronella Maria, D. van J. Schrama en P. M. Dongelmans. Zwammeidam. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben aan W. Domburg en andere ingelanden van den Dam- ot Binnenpolder alhier, die bij dat College be-, zwaren hadden ingebracht tegen het besluit van de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van genoemden polder van 24 Maart 1.1.tot stichting van een mechanische bemalings-installatie, medegedeeld dat zij te dezer zake geen termen lot tusschen- komst voor hun college aanwezig achten. Het nieuwe bemalingsplan zal dus nu wor den uitgevoerd. De jaarlijksche collecte ten bate van den gewapenden dienst, alhier langs de hui zen «gehouden, heeft ditmaal netto f 16,13 opgebracht. Aalsmeer. Donderdagmiddag overleed alhier, na een langdurige ziekte, de heer J. v. Dillewijn, in den ouderdam van 65 jaar. Hij was gedurende ene lange reeks van ja ren lid van den gemeenteraad, vanaf 1907. Vóór de algem. verkiezingen was hij vele jaren wethouder en thans nog had hij een leidende functie in talrijke vereenigingen. Zijn opvolger als raadslid is de heer B. Broeckmans. Hij behoorde tot de Chr. Hist, partij. Donderdagavond verzakte in de Zijd straat alhier een gedeelte van de straat, door het graven voor de waterleiding. Met groote moeite gelukte het laat in den avond den weg weer zoover in orde te brengen, dat het verkeer geen stoornis meer onder vond. De heer P. D. Keessen, voorzitter van de afd. der Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, heeft voor zijn functie bedankt. Gedurende een 9-lal jaren is hij als zoo danig opgetreden en zijn heengaan wordt in tuinbouwkringen alhier zeer betreurd. Haarlemmermeer. Eenigen lijd geleden werd ook voor de autobussen in Haarlem mermeer het rookverbod uitgevaardigd. Daaraan wordt op het traject Hoofddorp Haarlem vrijwel de hand gehouden, maar in de bussen van de andere diensten wordt ondanks de duidelijk zichtbaar aange brachte waarschuwingsbordjes meerma len de betrekkelijke verbodsbepaling over treden. Naar onze meening is dit niet in den haak en moet daaraan spoedig een einde komen. Verder zou 't geen overbodige weelde zijn wanneer ook evenals in de electrische trams bordjes in de autobussen worden opgehangen met de woorden: ..Net reizend #)ubliek wordt beleefd verzocht de aandacht van de bestuurders niet af te leiden". Het begint met de liefhebberij voor hol earousselrijden wat beter te vlotten. Voor de afdeeling Rijk hebben zich 15 jongelui op gegeven, die Maandagavond a.s. om half- negen met hun rijlessen zullen beginnen. Omdat het verleden jaar zoo welwillend door den heer Bultman beschikbaar ge stelde terrein nu te klein is voor de groote deelna,me, welke wordt verwacht, heeft het bestuur der vereeniging „Vooruit" een be roep gedaan op de medewerking van den heer Kolff, die eeri prachtig gelegen stuk weiland als oefenterrein heeft afgestaan. Zoo wordt van alle zijden samengewerkt om het concours-hippique, dat veler sym pathie heeft, weer goed te doen slagen. Naar men meedeelde is het aantal deel nemers nog niet groot genoeg; het caroussel- nummcr maakt het meeste effect, als min stens 90 paarden en ruiters daaraan mee doen en nu zijn er nog pas ruim 50! Waar blijven de anderen? Er zijn lochMiefhebbers genoeg? En ook is er weer gelegenheid om een zadel en hoofdstel met toebebooren in bruikleen te ontvangen. Nadere inlichtingen geeff de heer J. C. Tanis, raadhuis fe Hoofddorp. Voor den lenledans hebben zich meer dan 100 meisjes opgegeven. Hillegom. Gemeenteraad. Alle leden waren aanwezig. De volgende verzoeken werden ingewil ligd: Plaatsen van een hek van J. Vermey voor zijn woning aan de Brouwerlaan. Idem van een hek van L. J. Schenk voor zijn woningen aan de Wilhelminalaan. Bouwen van een erker aan het woonhuis van wed. A. H. van der Harg, aan den Stations weg. Tot commissarissen van het Electrici- teitsbedrijf werden herbenoemd de heeren P. de Vreugd en P. Klaver. De raad keur de de rekening over 1925 van het Burger lijk Armbestuur goed. Er is een batig sal do van f 98.96Ook de rekening der ge zondheidscommissie 1925 werd goedgekeurd Het verslag en de rekeningen van het Gas bedrijf over 1925 werden eveneens goedge keurd. Pro Juventute te Haarlem kreeg f 25 6ubsidie en de Politie Radiocommissie f 10. Het voorstel van B en W. om met in gang van 1 Januari 1926 aaD de woning- bouwvereeniging „Goed Wonen" een toe lage van f 1100 per jaar te geven ten einde tot algeheele verlaging der huishuren over te gaan, werd zonder eenige bespreking goedgekeurd. In gevolge een adres van den H. B. B. en de S.D.A.P. antwoordden B. en W. dat zij de uitvoering van het werk aan een Bad- en Zweminrichting laten wachten tot dat de werkverschaffing in den komenden winter weer zal aanvangen. Het vermenigvuldigingscijfer der plaatse lijke inkomstenbelasting 19261927 werd vastgesteld op 1.3 (vorig jaar 1.42). De Harddraverij Vereeniging had ver zocht om gebruik van de van den Endelaan en van een terrein bij de Nieuwe Haven voor een volksfeest gedurende 2 dagen. B. en W. stelden voor het verzoek niet in te willigen, doch de raad besloot met 9 tegen '4 stemmen wel tegemoet te komen aan het verzoek. Er zullen 2 feestdagen zijn. Op een hernieuwde aanvraag der N.V. van Til-Hartman om een afsoheidingsmuur aan den Loosterweg II te mogen plaatsen, is met 7 tegen 6 stemmen tot afwijzing be sloten. Adressant was eigenmachtig reedil mot bouwen begonnen. De hei benoeming van een gem een t e-se I oretaris heeft voor de stemming heftigel debatten uitgelokt. Le heeren Fijma eal Vooren' verweten aan de R.-K. fractie <h(| de linker partijen uitgesloten zouden zrjl van het onderling overleg. Zij spraken tesl gunste van No. 1 van de voordracht; wetül Balvers en dc heer Locrakker dienden vail repliek en kwamen op voor No. 2, de catil daat van de R.-K. fractie. De héér Ver-I meer stelde een bemiddelende motie voot| welke werd aangenomen. Scherpe beschuldigingen en ver\vijks| werden geuit; de discussies waren warm, dat een van de leden zich een vloek] liet ontvallen. Het 6lot is, dat No. 2 van de voordracüj rar. J. B. Sens te Hazerswoude met 8 i de 13 stemmen wordt benoemd. De heer Hoogmoed constateerde dat hetl met de Godsvrede nu in cfen raad uit iil Verschillende belastingzaken werden isj geheime zitting behandeld. De rondvraag gaf aanleiding tot «al vraag over woningbouw en de reparatitj van de gemeenteklok. Katwijk. Burger 1. Stand. Geboren: Cornelis, Z. v. G. Remmelzwad en T. van der Plas. Leendert Willem! Z. v. W. Schaap en A. Vooijs. LeuntJJj D. v._ IJ. van Rijn en H. Varkevisser. Jacob, Z. v. J. Arnoldus en G. M. MaatensjJ Overleden: Margaretha Wassenaar, 61 j. echtgen van C. Ravensbergen. Gehuwd: C Kuijt en H. van der Plas.- D. A. Maagdel ijn en A van Duijn. Gehuwd: A. A. II. Dijksman en A. C. da Haan. N. van der Bent en C. Wassenaar, Katwijk aan ien Rijn. Door de koud! Meimaand zijn de gewassen als vroeffl aardappelen en peen aanmerkelijk later alfl dat het zich in April liet aanzien. De vaj lingen zullen ongetwijfeld later beginnca dan vorig jaar. Men heeft warmte noodifl De bolgewassen sterven ook niet af doorfl! brek aan warm weer. Het rooien hiervan ir ook later begonnen don gewoonlijk en gejj kweeleer kan met dit werk doorgaan. n bollen zijn nog niet rijp. Over het algeme zijn de gewassen der bloembollen goed of best. Katwijk aan Zee. Van de trawlvij scherij kwamen Vrijdag le IJmuiden aand markt de loggers: KW 20 met f 363; KW KJ met f392 en KW 144 met f451 besomming Th de lijst van hen, die als werklood stonden ingeschreven, kwam geen enkf] verandering, zoodat daarop voorkwamen: arbeiders, 7 visschers, 3 kuipers en 1 Cr'| perman. tezamen 19 personen. Lisse. Dinsdag 8 Juni a.s. zal op gewone spreekuren bij de plaatselijke fjj neeSheeren de gelegenheid opengesteld tot koslelooze inenting. Rijkspostspaarbank. Aan het po;j| kantoor alhier werd gedurende de maajT Mei 1926 ingelegd f 13920.27 en terujtj taald f 13842.81. Het laatste uitgegert] boekje draagt het nummer 5102. Burger 1. Stand. GetoroD| Theodora Elisabeth Agnes, D. v. G. Smil£l M. A. Lammers. Elisabeth Johanna. DJ II. v. Kolfschooten en A. W. Noordhoek- Petrus Hermanus, Z. v. J. J. Noorden en G. van Dijk. Gijsbertus Basliaan, v. L M. Roodenburg en M. Bouma. Agatha Gerarda, D. v. P. Korlekaas enj Baak. Laurens. Z. v. A. Vanevela e M. J. Sjardin. Jeanne Reinalda Jacotl D. v. J. W. A. Lefebcr en J. C. PijnackJ Gehuwd: J. D. v. d. Burg en J. Jonge. Noordwijkerbont. Gemeenteraad. Voorzitter: burgemeester Van Ier5 Afwezig: de heer L. M. van Noorl l 1 kennisgeving), wegens ziekte. .1 De voorzitter opent met gebed en J mededeeling van verschillende inge*0 J stukken: Ontslag-aanvrage van mej. Corrie zand, te Zoeterwoude, als onderwijzerM de nuttige handwerken aan de opCJLA school, alhier (wegens huwelijk)- 1 eervol verleend. Aanbieding verslag over 1925 va Commissie tot Wering van Schoolve Wordt voor kennisgeving aangenome Adres van de R.-K. Muziekverc^Jjl

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6