7 ets. EXPOSITIE Huishoudzeep AGENDA. Tocnkamer „De Ploeg" A. HUISMAN, Binnenhuis-Atd., Leeraar N.O. KERK- EN SCHQOLNIEUWS, per dubb. stuk BUITENLAND. Zendag, Jeruël (Groenestceg 16)Bijeenkomsten te 10 uur voorin.en halfzeven nam. Evangelisatie (Morschweg 59): Bijeen komst, te 8 uur nam. Jeruël (Middclsteg vacht .3)Bijeenkom sten te 10 uur voorn) e-n halfzeven nam. Maandag. „In den Vergulden Turk": Alg. verg. van aandeelhouders „Lahad Dalu Cultuurmaat schappij". Nam. 9 uur. Schuttersveld: Opcnings-voorslelling Cir cus Gebrs. Amar. 8 uur. Dinsdag. Evangelisatie (Morschweg 59): Bijeen komst te 8 uur nam. Dagelijks. „Casino bioscoop". Hoogewoerdi Voor- 8lellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot -4 uur kinder- en familie-malinée. „City-theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorüelliDgen te 8 uur. 's Woensdag en 'b Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Wocnsdag9 en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Volkshuis (Apothekersdijk): Voorjaarg- tentoonstelling». Geopend iederen avond van half acht tot halftien tot en met Wijdag Scala (Den Haag): „Duizend en één lach". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Mei tot en met Zondag 6 Juni a.s. waargenomen door de apotheek van den lieer 0. B. Duyster Jr., Nieuwe Rijn 18, telef. 523. De geneeskundige Zondagsdienst le Lei den wordt van Zaterdagavond, 8 uur, tot Maandagmorgen, 8 uur, waargenomen door de doctoren: Boonacker, lel. 266; Ilorst, lel. 2258; Kist, tel; 1202; Poortman, tel. 1481; en Timmermans, tel. 303. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Varekamp, lel. 1916. RECLAME. RAPENBURG No. 3 MODERNE WONING-INRICHTING KUNSTNIJVERHEID VAN KUNSTAARDEWERK VAN G. DEN BLANKEN. der verschrikkingen" vertoond, waarin de ontknooping komt en recht en onschuld ze gevieren over misdaad en bedrog. De span ning bij het publiek was meer hoorbaar dan zichtbaar. Zeer zeker een programma, dat een be zoek aan 't City-theater ten volle verdient. Ter gelegenheid van hel 50-jarig be staan der Leidsche Scherpschultersvereeni- ging houdt het bestuur dezer vereeniging op Donderdag 10 Juni e.k. 's namiddags van 46 uur in een der bovenzalen van „In den Vergulden Turk" een receptie. Ongetwijfeld zullen velen van deze gele genheid gebruik maken om het wakkere be stuur van deze erkende vereeniging te com plimenteeren. De medailles voor de door de L. S. V. ge organiseerde schietwedstrijden zullen mede ter bezichtiging aanwezig zijn. Naar wij vernemen heeft de feest avond, gehouden ten bate der Leidsche Red dingsbrigade (onderafdceling L. Z. C.) een voordeelig saldo van ongeveer f 500 opge bracht. Gistermorgen omstreeks 8 uur had op het kruispunt van Noordeinde en Kort-Ra- penburg een aanrijding plaats lusschen een vrachtauto, bestuurd door C. G. en den wiel rijder G. N. M., tengevolge waarvan het voertuig van laatstgenoemde ernstig werd beschadigd. Door de politie alhier is aangehouden de werkster A, W., huisvrouw van G. F. J. en gedomicilieerd te Utrecht, die van de Jusiilie nog 15 boete of 5 dagen hechtenis le goed had wegens een leerplichtwet-over treding. Gisteren is de 02-jarige mejuffrouw M. M. ten huize van haar zwager aan den Niouwe-Rijn door onbekenden oorzaak van de trap gevallen, waardoor zij haar linker pols brak. Door den Eorste-Hulpdienst weid zij ter verdere behandeling naar het Diaco nessen huis overgebracht. Wij ontvingen het jubileum-nummer van „Prediker", het orgaan der Christelijke Jongelings-Vereeniging „Prediker XII la", die volgende week haar 65-jarig bestaan zal herdenken. Het nummer bevat behalve een redactioneel voorwoord, diverse bijdra gen van leden en oud-leden,,die voorname lijk de geschiedenis der laatste vijftien ja ren behandelen, benevens van een der plaatselijke predikanten. Wij verwijzen naar een tweetal of- ficieële kennisgevingen in dit Blad betreffen de de aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare bcwaarecholen in het Elisa- bclhshof, de v. d. Werffstraat en de Groene- steeg benevens voor tal van andere open bare onderwijsinrichtingen hier tor stede. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 6 JUNL' Leiden. Evang. Ltith. Gem Voorin., balfelf, de C. de Mcyeie. Remon. Geref. Gem.: Voorm., halfelf, d« Cramer, uit Alkmaar. Ver. van Vrijz. IJerv. (zaal Volkshuis): Voorm., halfell, ds. E. L. Nauta. Kinderkcrk, Remon. Kerk (ingang Mid delweg): Nam., halléén, dr. K. H. Boersema. Egüse Wallonne: Diroanche A dix heures el demi du matin, mr. M. Bresson. Vrije Kath. Kerk: Hedenavond, 8 uur, Vesper en Lof; ZoDdagvoorm., haltelf. Mis Doopsgez. Gem.: Voorm., 10 uur, ds. J. Ynlema, uil Oldebillzijl. Alphen. Ned.-llerv. Kerk, Julianaslraal: Voorm. 10 uur, ds. Veldhoen, en ram. 7 uur, ds. Winkel, uit Den Haag. Hulpgebouw, Gouwsluis: Nam., 7 uur, ds. De Bruin. Ned.-Herv. Kerk. Oudshoornseliewcg: Voorm., 10 uur, ds. Van Linsohooten. Evangelisatiegebouw, Hooftslraal: Voorm. 10 uur, en nam., halfzeven, de heer Heems kerk, uit Numansdorp. Geref. Kerk: Raadhuisstraat: Voorm., 10 uur, ds. Schouten, en nam. G uur, de heer Oranje. Geref. Kerk, Hooftslraal: Voorm., 10 uur, preeklezen, en nam., halfzeven, ds. Wienljes. Hillegom. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur, en nam., haltvijf, ds. Grolle. Geref. Kerk: Voorm., 10 uur, en nam., 5 uur, ds. Van Herksen. Ohr. Geref. Kerk: Voorm., 10 uut, en nam., 5 uur, ds. Zwiep. Katwijk aan den Rijn. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bollee. Geref. Kerk: Voorin, halflien en nam. 6 uur, ds. Meyering. Line. Ned.-IIerv. Kerk: Voorm 10 uur, ds G. van Dijk; en nam., 5 uur, de heer Van der Linde, uit Oegstgeest. Geref. Kerk: Voorm., halflien, en nam., 4 uur, dr. Th. Ruys Jr. Ohr. Geref. Kerk: Voorm., 10 uur, en nam. 5 uur, lcesdiensl Geref. Gem.; Voorm., halflien, en nam., 4 uur, ds. H. A. Minderman. Nooriwijkerhont. Ned.-IIerv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. P. Hofstede. Sassenbeim. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 our, ds. Boeijenga. CJir. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur (voor bereiding H. A.) en nam. 5 uur, de heer P. L. Aangeenbrug Valkenburg. Ned.-IIerv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer Van der Meer, uit Noordwijk-aan-Zee; nam. 5 uur, ds. Hermanides. Wonbrngge. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Van Illersum, tijdelijk le Oudewelering. Des na middags tc halfacht zou ds. Joh. Kijne op treden, doch men meldt ons hedenmorgen, dat deze ongesteld is geworden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zacht. de eerw. heer Wiersema, eand. te Zandewcer. Ned.-Herv. Kerk. Drietal: Te Wommels en Hydaard: E. P. Borgman, te Ter Ape); R. J. H. Brink, te Kimswerd; en E. van Ruytenberg, te Oostburg. Beroepen: Te Papendreeht: G. v. d. Zee, te Hagestein; Te Altforst: J. C. Fontein, (e Hurwenen; Te Huizen: J. E. Klomp, te Oldebroek. Gerei. Kerken. Tweetal: Te Delft (vac.-K. Schilder): mr. W. S. de Vries, te Tzum cn D. de Wit, te Berlikuni; Te 's-Gravenhage, West: J. Wijmenga, te Chartois; en C. v. d. Woude, te Gorredijk. Beroepen: Te Raamsdonk: H. Hol- trop, cand. te Scharren bij Joure. Chi. Gerei. Kerk. Beroepen: Te MeppeD M. Ilollrop, le Ulrum; Te 's Gravenhage: II. Hilbers, te Enschedé. Congres voor inwendige zending. Den laatsien dag van het continentaal congres voor inwendige zending heeft de congresteiding benut om den buitenland- schen congressisten nog een en ander te doen zien van bet practisch werk der in wendige zending in ons land. En waarheen kon men de congressisten dan beter bren gen dan naar Zotten, naar de Heldring- gestichten 7 Te ongeveer 11 uur kwam het gezelschap aan het station Zetten-Andelsl aan cn daar stonden .rijtuigen en autobussen gereed om de bezoekers te vervoeren. Het gezelschap werd verdeeld in acht groepen, die alle voorzien van een leider gedurende dé middaguren de verschillende gestichten bezochten. Tc kwart voor vier kwamen allen bij Het Witte nuis samen en nadat in den tuin voor dit internaat van de Normaalschool de thee was gebruikt, had in de eetzaal van het in ternaat de slotzitting var. het congres plaats. D voorzitter van den Conlinenlalen bond voor inwendige zending, prof. dr. R. Sec- berg hield hier een korte slotrede. RECLAME. 6339 DE ALGEMEENE TOESTAND. Volkenbondscommissies Een Mosoel-accooid. Diverse vergaderingen van Volkenbonds- lichamen te Genève leverden weinig be langrijks op. Vermelden we nog het vol gende De militaire sub-commissie heeft haar be. raadslagingen nópens de reserve-strijd krachten voortgezet en besloten dat re- berve-schepen onder een later te treffen ontwapeningsbesluit zullep vallen, maar dat daarentegen de res erv e-1 eg er v o o rr a den en de voorraten voor do vloot in de arse nalen niet onder hot begrip vredessterkte vallen. Het tegenovergestelde standpunt werd verdedigd door de Duitsche en Bra- ziliaansche militaire deskundigen, die er vooral op wezen, dat de ontwapening niet krachtig zou kunnen worden aangepakt en doorgezet als men heb begrip „vredes sterkte" niet in zeer ruimen zin opvat. De commissie heeft zich echter weer niet met dit standpunt vereonigd. De voorzitter van de geallieerde mili taire controle-commissie to Berlijn deelt mede, dat met ingang van 1 Jirni de sub commissies te Koningsbergen en te Miin- chon zijn opgeheven. Een accoor-d inzake Mosoel schijnt nu inderdaad bereikt te zijn, meldt men uit Konstantinopel. De protocollen over de veiligheid, grenzen enz. worden vermoede lijk heden geteekend. BELGIE. Belastingwetten en Conventie van Washington. De Kamer heeft het eerste voorstel van de- Regeering betreffende het vormen van een amortisatiekas met 132—7 stemmen aange- nolnen. De socialisten hebben voor de Re geering gestemd, en zullen voor alle be lastingen stemmen. De oppositie bestond uit de Frontpartij en communisten. Vervolgens hooft de Kamer met 111 tegen 3 stommen en 4 onthoudingen de conventie van Washington betreffende den 8-urigen werkdag aangenomen. DUITSCHLAND. De vervolging van Wnlle Oeeex's opvolger. De Pruisische Landdag nam het voor stel aan tot opheffing dor immuniteit van don Duilsch-Vülkischen afgevaardigde Wul- le, tegen wien dc aanklacht was ingediend, veemmoorden begunstigd te hebben. Wulle zelf heeft ook voor het yoorstcl gestemd. Alleen de communisten stemden tegen. De raad van beheer van de Duitsche spoorwegmaatschappij heeft reeds Dorp- muller, den plaatsvervangenden directeur- generaal benoemd. Deze benoeming moet nu nog door den rijkspresident worden be krachtigd. Het rijkskabinel, dat het schijnt te betreuren, dat deze benoeming reeds voor de verassching van Oesar is gedaan, deelt in een communiqué mede, dat zij zich pas daarna met deze kwestie zal bezig houden. FRANKRIJK. De Senaat en Locarno. Dc Senaat heeft de verdragen van Locarno geratificeerd met 272 tegen 6 stemmen. Briand hield tevoren een rede. Hij is van meening, dat zij noch 'n al te groote geest drift, noch een somber pessimisme recht vaardigen. Zij zijn betrekkelijk goed en moe ten objectief beschouwd worden buiten alle partij-overwegingen om. Het feit, dat Engeland cn Italië zoo voor zichtig geweest zijn met hunne belofte van ingrijpen in geval van een Duitsehcn over val waarborgt in zekeren zin, dat die lan den de Duitsche politiek zeer nauwkeurig zullen nagaan. Ook het feit, dat er thans mogelijkheid bestaat nog te praten alvorens men tot een oorlog overgaat, is een waarborg van vrede. Er is daardoor onlangs reeds een oorlog voorkomen. Locarno beperkt trouwens in geen enkel opzicht het recht van Frankrijk om voor zijn eigen verdediging le zorgen. Wanneer Duitschland de onzijdigheid van het Rijn land, zooals die in het verdrag van Versail les is vastgesteld, ernstig mocht schenden, dan zou Frankrijk nog onmiddellijk hande lend kunnen optreden. Abdel Krim, zijn broeder en secretaris worden thans naar Fez gebracht. ENGELAND. Het mijnconflict De strijd tusschen Asqnith en Lloyd George. Gisteren is in het Syndicale Huis te Brussel een bijeenkomst gehouden van het Internationaal Mijnwerkerscomité. Aanwe zig waren Smith, Richardson, Cook (Enge land), Bard en Quintin (Frankrijk), Lom bard, Delatfcre en Dejardin (België), Hu- semaDn, Inmbertz en Berger (Duitschland! Van der Bilt (Nederland), secretaris Hod- ges en Nathan, gedelegeerden van de in ternationale tiansportarbeidersfederatie. Er wc-Td rapport uitgebracht over de actre to't steun der Britfiche mijnwerkers, waar van voorlezing weid gedaan. Geconsta teerd werd, dat sedert 1 Mei geen steen kolen meer uit Europees the havens naar Engeland vertrokken, en dat de continen tale federaties de resoluties van Brussel en Ostcjide trouw hebben nageleefd. Als steun in geld hebben de Engelsche stakers uit Europa reeds circa 350.000 pond ontvan gen, öCOO uit Duitschland, 1000 uit Tsjecho- Slowakije, honderd duizend francs uit Bel gië, twaalfhonderd gulden per week uit Nederland, 145 pond uit Oostenrijk, vijf tien duizend dinar uit Zuid-Slavië en vijf tig duizend dollar uib Amerika. Bovendien 5 millioe-n uit Ruslalïd. Besloten werd tot een nieuwe bijeenkomst te Londen op 23 Juni. Voorts ontvingen de Engelsche leden van het comité door Cook het bericht, dat de president dor Britsche kolenmijn exploi taties, Evan Williams Om eeD onderhoud met de leiders der stakers heeft verzocht. De mijndirecties zouden voorstellenbe houd der huidige loonen en invoering van den achturigen werkdag. De Engelsche le den van het comité vertrokken gisteravond naar Londen. Lord Oxford, dé leider der liberalen, maakte in een rede, welke hij hield op een lunch ter eere van sir John Simon, kort en gereserveerd gewag van het geschil tus schen hem en Lloyd George. Hij zei de, dat hij zijn inzichten-reeds zoo definitief en zoo ondubbelzinnig als hij kon, had uiteen gezet. Aan deze verklaring had hij niets toe te voegen en niets ai te nemen. Aan gaande do vergadering der liberale parle mentaire partij, welke onder presidium van Lloyd George plaats had, on wier oor deel, naar hij vernomen had, tc zijner ken nis zou worden gebracht, zeide lord Ox ford, dat hij zulk een mededeeling niet al leen mot hoffelijkheid, maar met eerbied in ontvangst zou nemen. Op bovengenoemde vergadering, weLke geheim was, gaf Lloyd George, naar men vernomen heeft-, de verzekering, dat hij noch 'socialist was, noch het voornemen had, zich bij de arbeiderspartij aan te slui ten, waarna besloten werd, dat een vriend schappelijke regeling der persoonlijke ge schillen en de eenheid de.r liberale partij van het hoogste belang waren. Aan Sir John Simon, mr. Rimeiman en sir Godfrey Collins werd verzocht heb oordeel der ver gadering ter kennis van lord Oxford te brengen. Siimon en Runciman hebben lord Oxford krachtig gesteund, ten-wijl sir God frey Ocflliws aan de zij(ïe stond .van den chief-whip der liberalen. POLEN. Moscicki beëdigd. Tn tegenwoordigheid van de leden der Na tionale Vergadering, van het Kabinet, het diplomatieke corp9 en talrijke autoriteiten heeft gistermorgen de nieuwe President der Poolsche Republiek Moscicki den eed afge legd. Op een speciaal platform stond de voorzitter van den Landdag Rataj, die den gekozen president verzocht naar voren l'e treden. In naam van de Nationale Verga dering vroeg de voorzitter hem daarop of hij zijn functie aanvaardde. Op zijn bevesti gend antwoord verzocht Rataj hem den vercischten eed af te leggen. Toen Moscicki de laatste woorden van den eed had uitgesproken, werd van com munistische zijde geroepen: „Wij eischen vrijlating der politieke gevangenen en ar beid voor de werbloozen." Deze stoornis veroorzaakte groote opgewondenheid en werd beantwoord met de kreten: „leve Po len, léve Moscicki!" De socialisten hebben de eedsaflegging niet bijgewoond. Het kabinet-Bartel heeft zijn ontslag aan geboden. dat door den president is aan vaard. Hij heeft de ministers evejiwel ver zocht hun functie te blijven waarnemen, lotdAt een nieuwe regeering zal zijn ge vormd. JAPAN. Een consul gearresteerd. Naar uit Tokio bericht wordt, is de Ame- rikaansche consul te Nagasaki in hechtenis genomen, toen hij de werken der vlootbasis van Sasebo wilde fotografeeren. Zijn toestcf en platen werden in beslag genomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. Een kostbaar hoofddeksel. Te Tarijs is gisteren een hoed van Napo leon I voor 43.000 francs verkocht; de inzet was 8000 france. Geheimzinnige diefstal. Op zeer geheimzinnige wijze is uit het centraal Berlijnsch douanekantoor een aan- geteekende brief met 10.100 dollar in kleine bankbiljetten verdwenen. De brief was met 0 andere van ongeveer gelijken inhoud ver zonden door de America Express Company te New-York aan haar Berlijnsche filiale. Toen de kassier van deze filiale gisteren op het douanekantoor verscheen om den brief In ontvangst te nemen, bleek bij opening der kas, waarin de brieven opgeborgen wa ren, dat er een ontbrak. Men staat voor een raadsel, daar de slo ten ongeschonden waren en slechts zeer weinig beambten iets van de aanwezigheid der brieven afwisten. Een botsing in de lucht. Vaandrig L. S. Schmidt is omgekomen bij een botsing in de lucht bij Pensacola (V. St.) Zijn vliegtuig bolste in de lucht op een ander, bestuurd door luit. Ingersoll. De bot sing geschiedde op 2000 voet hoogte. Inger soll bracht er het leven af door gebruik te maken van het valscherm. Hij kwam in de baai terecht. Bomaanslag te Montevideo. Te Montevideo heelt een bomaanslag plaats gevonden; de bom ontplofte voor de deur van de Amerikaanse he legatie. Er is niemand gekwetst door Dr. NEKL VAN AKEN. "X. - New-York, Mei. Do scheiding van Kerk en Staat jQ waarover ik in een van mijn vorige brieven schreef, is eveneens doorgevoerd op bet gebied van bijzondere scholen. Het .-taat den Amerikaan vrij een school van een bepaalde godsdienst te bouwen waar en wanneer hij verkiest, maar hjj moet dit uit zijn eigen zak bekostigen. Iedereen, on verschillig welken godsdienst hij beleidt en of hij! kinderen heeft of niet, moet be^ lasting betalen voor het onderhoud der open. bare school. Wil hij daarenboven zichzelf nog belasten met de onkosten van een particuliere of bijzondere school, dan moet hij dat zelf weten. Gezien het standpunt dei- belasting, betalers zijn de Katholieken, de Joden, Je Lutheranen of wie die er hun eigen school op na houden, weldoeners der gemeente. Do Katholieken bijvoorbeeld, tellen onge- veer 2 millioen kinderen in hun eigen bij. zor.dere scholen, die zij zelf bekostigen Men heeft uitgerekend, dat deze 2 millioen kinderen, ieder jaar den Staat een som van 100^ millioen dollar besparen, tegen een gemiddelde uïigave van 50 dollars per jaar en per kind. die de Stsat betaalt voor zijn opvoeding. Ah de Katholieken morgen ai hun scholen sloten, zou dé gemeenschap 4GC0 schoolgebouwen moeten koopen of fconwen voor een waard? van meer dan 100.000 dollars per sghool. of een totaal van vier honderd millioen dollars. Do Kathplieken betalen die uit eigen zak. Dat noem ik offers brengen voor een principe. De wetten op het openbaar onderwijs in Amerika zijn zoo geregeld, dat vrijwel ieder de macht heeft om te bepalen hoeveel Mi1 zal besteden voor de opleiding van de jeugd. In ongeveer 80 pet. der gemeenten zijn schoolbegrooting en Schoolbestuur on afhankelijk van het gemeentebestuur. De leden van den gemeenteraad hebben er niefê over te zeggen. Het schoolbestuur \3 een afzonderlek lichaam, dat gekozen wordt door do belastingbetalers. Het heeft niets anderi te doen dan zorg te dragen voor de onder- wrjtbelangen der gemeente, en is rechtstreeks verantwoording schuldig aan de kiezers, eff aan hen alleen. Als de minimum resultaten, die blijken uit het jaarlijksch eind-examen, door den Staat afgenomen, maar voldeed aan de bepalingen, door den Staat voor geschreven. kan ieder schoolbestuur, met goedkeuring natuurlijk der belastingbetalers; zooveel of zoo weinig geld besteden als het verkiest. Het gevolg daarvan ie. dat wij in sommige gemeenten, of schooldistric ten, een luxe onderwijs hebben, en dat in andere gemeenten armoedige, bekrompen, ouderwèts'che opvoedingsmethoden wordef toegepast, die nauwelijks aan de modern* tijden voldoen. Tn het Zuiden vindt me# nog houten hutten met primitieve banken! waar de negerkinderen onderwijs genieten van onderwijzers of onderwijzeressen, die zelf nauwelijks kunnen leasn of schrijven, terwijl in het rakere Noorden of Westen de jeugd wordt opgevoed in paleizen, door or.denv$zers, die een doctoralen graad heb ben van een of andere bekende Universiteit 'en een salaris trekken, dat hen in staat stelt in weelde en overvloed te leven. Als men het geluk (of ongeluk) heeft in ee* van die gemeenten te wonen, wordt men jaarlijks op gevoelige wijze "herinnerd aait de luxueuze wijze, waarop het onderwijs ter plaat-se geleid wordt. Ik heb op het oog een kleine gemeente in de buurt van New-York, bewooud doof wat wij hier „commuters", in Holland „fo rensen" noemen. Het dorpje telt ongeveer 5500 inwoners. Een der gemeentewetten bepaalt, dat er geen huizen gebouwd mogen worden voor meer dan één familie (zooge naamde dubbele huizen). Men wil hierdoor bedotten, dat de gemeente een mindere klas bevolking zal krijgen, die geen middelen zal hebben om een eigen huis te bewonen. Het bouwen van eeD nieuw huis moet min stens .20.000 dollar kosten. Er mogen geen winkels komen, er mag geen werkplaats verschijnen, met uitzondering van een paar garages. Dan is er nog een bankkantoor, een postkanfoor, een apotheker en een kleine kruidenierszaak. Meer winkels ei openbare gebouwen mogen er niet zgn. In bet dorpje zijp echter drie prachtige schoolgebouwen, twee voor lager en één voor middelbaar enderwijs. De eerste zj}n voor kinderen van 5 tot 12 jaar, de laatste j is een z.g.n. „high school", voor leerlingen van 12 tot 17 jaar. Het aantal kinderen I in die#3 scholen bedraagt 1255. 's Morgens op mijn weg naar 't station om den treiD te nemen naar de stad kom ik lange rijen mei limousines tegen, die de kinderen naar school brengen, 's Avonds worden ze weer op de» 2elfue wijze naar huis gebracht. Het aantal onderwijzers en onderwijzeres sen (90 pet. van de laatsten) voor deze dria scholen telt 72, onder toezicht van een schoolopziener met drie secretarissen. Ver der heeft iedere school een hoofd of ,Pr^ cipal" met een secretaresse. De „high' heelt 20 leeraren voor da gewone vakken eoi daarenboven twee onderwijzers voor de gymnastiek, drie voor vakonderwijs G»MaDU3' framing"), één voor muziek, één verpleeg* sier, twee onderwijzeressen in de huishoud kunde, te zamen een personeel van 3* onderwijzers voor 430 kinderen. De twee andere, lagere scholen, met te zamen 825 kinderen, staan onder toezicht van 41 leeraren. Over enkele dagen moet ik, als belasting betaler, mijn goed- of afkeuring uitsprekejl over het ontworpen budget van 1926— mi? zoo juist door het schoolbestuur toe gezonden. Doch ik weet van te voren, das de overgroote meerderheid der vergaderden het rapport van het schoolbestuur handgeklap zal begroeten. Hoe meer n kost, hoe liever zij het hebben. Dat hou het „mindere" element buiten de gemeente. De eindcijfers der begrooting voor liet volgende jaar vermelden een bedrug v* 323.000 dollars, dat noodig zal W on de kosten van onderwijs in het dorp 2-1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2