VLIEGTOCHT ROTTERDAM-MARSEILLE No. 20312. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 3 Juni Derde Blad Anno 1926. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN, LAND- EN TUINBOUW. It. B. Grasé, chef van de wetenschappelijke af- deeding en „Test-pilot" van de N. V. Nederl. Vliegtuigenfabriek Fokker aan het woord over zijn schitterend volbrachten tocht RotterdamMarseille. De heer Jr. B. Grasé, die nu na zijn vlucht Marseille weder in ons land is terug gekeerd, was zoo vriendelijk ons het vol gende van zijn tocht mede to deelen De vlucht was opgezet met een tweeledig geel, n.l. lo. Als propagandatocht voor hot lucht verkeer. So. Teneinde door een zware tocht per soonlijke ervaring op te doen betreffende de waaide vao ons verkeen»vliegtuig F Vila, dat t.o.v. liet type F VII van de Holland—Indiö-vlucht verschil lende verbe teringen bevat (o.a de door mij aangegeven landingsgestel en vleugelvorm). De administratieve organisatie van de vlucht berustte bij het. Comité Holland Indió, hetwelk van de Kon. Luchtvaart-Mij een machine FokkcT F Vila, met luchtgo- koelde Jupitermotor met 400 P.K. huurde, gekentcekend met de letters H. NADJ. Zooals bekend mag worden geacht werd de vlucht vastgesteld met het vertrek van het uit- Marseille naar Ned.-Indië vertrek kende stoomschip MIndrapoem" van de Kotterdamsche Lloyd. Aangezien do „Tndrapoera" klokslag 12 tiur Marseille zou verlaten en het vlieg terrein Marignanc op een uur afstand van 'de haven ligt, was het noodzakelijk geen jtijd té verliezen door tusschen landingen fcc besloot ik een non-stopvlucht te maken. Als route koos ik nu niet de rechte lijn, fnaa-r een weg, welke ongeveer 8 pCt, lan ger was, doch het zeer groote voordeel het bergland d«r Ardcnmen on het Plateau de Langre» te ontgaan, zoodat het «lagen van den t-ooli niet ie gevaar kon gebracht worden door een in N.-W. Europa Veel voorkomend volkendek op een hoogte gan 2 tot 300 M. Ik besloot daarom de Joute te volgen over: BrusselMauhcuge— Reims—St. Disier— Langres—DyouLyon Marseille, in totaal een afstand van 1025 «M Bij volgas heeft een vliegtuig eoo maai- toiun snelheid van 195 K M per uur on bij kruissnelheid, waarbij de motor voldoende gespaard wordt, een Bnelheid van 165 K.M. Rekenende op een gemiddelde tegenwind yan 20 K.M. per uur, bleef ik dus aan den irciligen kant m'yn gemiddelde uursnelheld bp 115 K M. aan te nemen, waarbij dan de fooht in 7 u. en 5 minuten volbracht kon jrorden. Teneinde dus tijdig vóór vertrok jan (1e ..ludrapoera" te Marseille te zijn, nu ik om half 4 des naohte vertrekken. Hoewel de capaciteit dor brandstoftanks juist voldoende zou zijn voor 'n vlucht van 1 uur werd veiligheidshalve een reaccve- tank met een inhoud van ruim 9 uur aan gebracht. Als mecanicien ging mede de heer Uriot tan de K.L.M., en verder dr. Grooneveld Meyer, secretaris van het Comité, Van tUsum, filmoperateur van de ..Hispano Filmcompany", benevens 2 passagiers. Daar het mij voor een vlucht van 7 uur wen sche ls k toescheen een tweede bestuurder aan boord te hebben, die mij eventueel zou kunnen aflossen, ging daarvoor do heer Van Os. oud-luitenant-vlieger van de Ma- iinc, tham? chef van de motor-afdeeling van de K.L.M. mede. Het totaal gewicht 8er volbeladon machine, 5 zakken post voor Indië meegerekend, bedroeg 3493 K G. of 8 KG minder dan toegestaan op bet- lucht waardigheid sbe wij s. De start had plaats lo 3 uur 35 van het Thegveld Waalhaven, legen een Zuidelijken wind in bij bedekle lucht, en terwijl het nog geer donker was Met de vliegveld-leiding, de heeren Thom son en Alor, had ik afgesproken, dat alle grondlichlen, behalve de roode obstakel- lichten zouden worden gedoofd, totdat de machine zich in de lucht bevond. Daarna berden alle lichten ontstoken om de orien teering (e vergemakkelijken. In eon zeer wijden, boog werd hoogte gewonnen, waar na op 300 M. hoogte het terrein nogmaals werd overvlogen en de tocht in zuiver Zui delijk# richling een aanvang nam. Hel stations-emplacement van Rosendaal Was duidelijk te herkennen aan de boog lamp-verlichting, en daarachter waren spoe- °'2 de lichten van Antwerpen lo onder scheiden. Tusschen Antwerpen en Brussel hadden We lichten regen, welke het zich! door het Windscherm bemoeilijkte. Na Brussel begon het te schemeren en t') Soignies was de oriënlatie op den grond feeds zeer goed mogelijk. Tol Reims maakten we een gemiddelde »an 130 K.M. p. u. Hierna veranderde onzo koers in Z.O.- hchling, terwijl wij hier den wind op zij «tegen, zoodal onze reissnelheid regotmafig !°e"am- Bij Langres, na 50O K.M afgelegd [e hebben, bedroeg onze gemiddelde snel heid reeds I3S K.M. per uur. Hiervandaan besloot ik de voorgenomen oule via Dyon lo verlaten, doch inplaats o^arvan op het compas Zuid to sturen, ui erdoor zouden we het Rhóne-dal eerder wreiken, waar de mistralwind uit N. rich- n i°^S belangrijk zou helpen. kil is ook inderdaad hel geval geweesl, bn va, 6 U Jr 3j min- landde de II—NADJ P nel vliegveld Marignane naliij Marseille, it, ,?6n, a's'and van 102:, K M Ie hebben i?\ »V eer. gemiddelde snelheid van per uur. a.„'i werden hartelijk verwelkomd door on den vice-consul, en rertegen- ■teïSH?*3 van Rollerdamscho Lloyd en schillende joursalislen. Aiiii'0t-na verlr°k hot gezelschap met de ui Iwcc gereedslaande aulemobielen naar de boot, waarbij een der passagiers nog gelegenheid had zijn kolfer aan het slation te Marseille af le halen, alvorens naar Indië door le reizen. De heeren Van Os, Uriot en ik blevon op het terrein, ten einde de noodige forma liteiten te vervullen, brandstof te bestellen en het vliegtuig weer geheel voor de terug reis in gereedheid to brengen. Bovendien wilden wij om 12 uur bij het vertrek van de „Indrapoera", als afscheidsgroet even boven het schip en de haven cirkelen en de afstand liet niet loe, dat wij eerst nog met de auto heen en lerug naar de stad gingen. De motor had gedurende de geheele reis uitmuntend gewerkt, niet de geringste sto ring had zich voorgedaan en zelfs behoefde niel één bougie schoongemaakt te worden. He! benzine verbruik had bedragen 102 L. per uur en het olie-verbruik iets minder dan G L. p. u. Iloewel we aanvankelijk eenigen tijd in den regen vlogen, klaarde het weer na Reims geleidelijk op, hoewel de lucht be dekt bleef tol Langres. Daarna kwam de zon door en de laatste 2ttu uur vlogen wij hij helderen zonneschijn cn schilferend uil- zicht. In het Rhóne-dat, waar de opkomende mistral begon op te steken, hadden we met een sterken remous te kampen, reden waar om ik de machine naar 1200 M. bracht, waar de lucht rustiger was. Hoewel ik mijn zitplaats gedurende de G 1/2 niet verliet en de besturing in totaal hoog- slens een 1/1 uur overliet aan den heer Van Os, teneinde de kaart beter te kunnen besludeeren, voelde ik mij na aankomst to Marseille minder vermoeid dan na een auto tocht van de halve tijdsduur over do Ho, - landsche wegen. Aangezien de K.L.M. door de drukke zo merdienst een nijpend gebrek aan machines had. werd afgezien van het oorspronkelijke plan om een week te Marseille te blijven, teneinde de inkomende mail van de „Patria over te vliegen. Daarom was besloten te trachten nog dienzelfden dag naar Parijs le vliegen, zoo- dat de machine Zaterdagmorgen weer ter beschikking van de K.L.M. zou zijn voor de geregelde dienst Doordat wij echter den terugkeer van den heer Van Alsem uit do stad moesten af wachten. kon do slart eerst om 3 uur plaats vinden. Door naar 1500 M. le klimmen gelukte het de schadelijke tegenwinden eenigszins te ontloopen en na 2 uur vliegen bereikten wij Lyon op 270 K M. van Marignane (Mar seille. Na Lyon werd het weer zeer stechl en vlogen we een uur lang door stroomenden regen, waarbij het groote voordeel van da metalen schroef weer duidelijk tol uiting kwam en niet de minsie vibratie optrad. Van Dijon at week de weg naar Parijs van onze oude route af en liep in N.-W. richting over hel plateau de Langres, voor welke route ik slechts een kaart met schaal 1 op 1 millioen had Het weer in de bergen was zeer slecht, de wolken hingen vrijwel op de loppen der heuvels en de regen be lemmerde het uitzicht door hel windscherm Na een kwartier werden de omstandigheden zoo kwaad, dat ik besloot terug te keereu naar Dijon teneinde geen noedel roze ris'eo's op mij te nemen. Te G.30 uur landden wij veilig op het grooie terrein van Longvic bij Dijon. waar de machine voor den nacht geborgen werd in een hanger der Soc. Navigation Aérienne. Ik had dien dag 10 3/4 uur aan hel stuur gezeten, hij alle denkbare weersomstandig heden, doch van vermoeidheid of stijfheid was geen sprake. In rechte lijn zouden we in dien lijd do afstand RotterdamAlgiers afgelegd heb ben. Zaterdagmorgen was hel weer niet beter, doch ik besloot te trachten Parijs langs een omweg te bereiken, langs een deel van onze route van den heenweg Om 5 minuten vóór achten vertrokken wij uit Dijon, en bereikten via Langres, langs hel Marnedal en St. Dizier na 2 1/2 uur Parijs. Om 3 uur 's middags verlieten we het vliegveld le Bourjet weer mei twee eztra- passagiers en nog 80 K.G. goederen en vlo gen op hot compas naar Rotterdam via Va lenciennes en Gent, waar wij na 2 uur 15 min. te Waalhaven weder op Vaderland- schen Bodem tandden Na een hartelijke ontvangst en een kleine toespraak van den heer Flesman. namens hel Comité Vliegtocht Holland-Indiö, vloog ik daarna alleen naar Schiphol terug, na atten, welke aan hel welslagen van d» vlucht hadden meegewerkt, «pedaal de hoe ren Guilonard, Van Os en Uriot, van harte le hebben bedankt voor hun medewerking. Te Schiphol was o.a. de heer Van Ede van de Patz van hot bureau Luchtvaart aanwezig, die mij namens den Minister van Waterstaat gelukwenschle mot den geslaag den tochl. Over hel technisch resultaat der vluchl ben ik zeer tevreden. Ik bon van meening dat hel materiaal van de Kon. Luchtvaart-Mij. wat veiligheid en rendement betreft, het hoogst bereikbare nabij koml, en hel buitenland wal mate rieel? uitrusting betreft, zeker vér vooruit Is. De keuze van de luehlgekoelde Gnome Rhone-Jupiter motor en hel gebruik van de duralumin schroef door den technischen dienst der K L M kan niet anders dan bi zonder gelukkig genoemd worden. Gedu rende de 16 Vt uur welke de machine in de lucht was heeft de rmlir niet één sto ring ondervonden van weiken nnrd oeV terwijl oolc de propeller zelfs na eenige uren in zwaren regen zijn werk verricht te heb ben niet de geringste beschadiging ver toonde. Deze combinatie geeft bij elke weersge steldheid en boven elke terreingesteldheid den bestuurder een gevoel van volkomen vertrouwen en rusl, zoo noodig voor een goede navigatie onder moeüiike omstandig heden. Ook het vliegtuig, type F Vila, product van de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek „Fokker" te Amsterdam, heeft tot volle te vredenheid voldaan. De kruissnelheid der machine van 165 5 170 K.M. per(uur is voldoende om ook op trajecten waar slerke tegenwind voor kan komen, een geregeld luchtverkeer met ëen behoorlijke regelmaat te onderhouden, terwijl de machine bij elke weersgesteldheid goed en licht bestuurbaar is en den vlieger zelfs op lange Irajecten niel vermoeit. Het rendement van de Fokker F Vila mot 400 P.K. Jupiler-molor is aanzienlijk hooger dan van eenig ander bestaand builenlandsch verkeersvliegtuig. Het toelaatbare tolnalge- wicht der machine bedraagt 3500 K.G., ter wijl hot leeggewicht van hot compleet uit gerust toestel 1850 K.G. is. zoodal het lolale laadvermogen 1G50 K.G. bedraagt. Met brandstof voor 4 uur en met twee piloten lean de machine zelfs met sterken legen- wind nog 1150 K.G. zuiver aan betalende lading medenemen op een traject als bv. AmsterdamLonden of AmsterdamParijs. De grooie Flandley Page machines met twéé 450 P.K. Napier Lion motoren kunnen op dezelfde routes niet meer dan dezelfde betalende last mee voeren, terwijl de snel heid dezer toestellen ruim 20 K.M. min der iss De gevolgde route tenslotte is gescliikl ge bleken om bij elke weersgesteldheid gevolgd le worden, uitgezonderd natuurlijk bij mist of nevel in de dalen. Alphes. Bij den gistermiddag in hotel ,.de Vergulde Wagen" ten overstaan van notaris R. v. d Berg gehouden openbaren afslag werden de panden aan de Juliana- straat in huur bij de fa. van Génd en Loos na combinatie in bod op f 10 475 afgemijnd op f 1900 door den heer A. Vis Jr. ryq. De perceelen worden niet toegewezen. Op de Van Mandersloostraat stond gistermorgen aan den eenen kant van den weg een vrachtauto, terwijl aan den ande ren kant een melkventer zijn wagen trad neergezet Op dit ©ogenblik kwam de heer v. G. met zijn auto aanrijden en meonende dat hij er wel voorbij kon, reed hij door, doch en passant kwam zijn wagen in con tact met het melkkarretjehet kantelde en de melk stroomde over de straat De zaak werd nogal kalm opgevat en de schade be taald. Een zoontje van v. G. had een kano en hij verstond ook opperbest de kunst van pagaaien. Z.'n vriendje stond ervan te wa tertanden. „Of hij ook eens mocht varen". Welja, zei de oolijkerd en hij stond spoedig naast hom en hielp z"n makker bij hel in stappen. 't Ging echter niet zoo gemakkelijk en voor hij goed en wet in liet bootje zat, maakte hij een salto en lag naast hel vaar tuigje in het water, 't Gebeurde vlak bij de brug en dadelijk stond er een drom van nieuwsgierigen te kijken naar den drenke ling. Hij werd spoedig op hot droge gehaald, maar hij vroeg niet meer of hij eens pa gaaien mocht. Ter gelegenheid van hot 10-jarig be staan der Chr. Zangvereeniging „Hosanna" heeft zij. zooals wij reads eerder meldden, een zang- en muziekconcours uilgeschre ven. Dit zal gehouden wordon op het sport terrein dor Chr. H. B. S. aan de Emmalaan. De datum is bepaald op 4 Augustus a.s. Naar men ons mededeelde is de deelname zeer groot. Vijftig vereenigingen zijn inge schreven. terwijl reeds eenige vereenigingen zijn afgezegd. In totaal vertegenwoordigen de vereenigingen 2250 zangers on zangeres sen. Aam het einde van den dag wordt een marschwedstrijd gehouden, waaraan fraaie prijzen zijn verbonden. Door verscheidene industrieelen uit deze gemeente zijn voor dit tweede concours dat Hosanna heeft uit geschreven, medailles toegezegd. Van de plaatselijke vereenigingen nemen deel de R.-K. zangvereeniging O. B. IC., de Chr. zangvereen. „Sursum Corda" on do tus- schenklasse en het kinderkoor der jubilee- rende vereeniging, vervolgens van de mu- ziekvereeaiginirn: Crescendo en Leo XIII. Boskoop. Maandag werd de kranten bezorger J. H. op de Zijde alhier door eon auto aangereden, met bet gevolg dat hij aan een hand ernstig verwond werd. Na door den chauffeur verbonden te zijn, kon hij ziju weg vervolgen. Maandag geraakte het 4-jarig zoontje van den heer v. E. in een sloot langs de Zijde alhier. Door toegeschoten hulp werd de kleine spoedig op het drege gebracht. Waddioaveen. Door hol schrikken van het paard geraakte de vrachtrijder H. Woensdagmiddag te water Het vorderde veel lijd eer men de kar uit de moddersloot had getrokken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Zwammerdam. Ten gerieve van het auto-verkeer is vanwege den Bond van Be- drijfs-autohonders ra Nederland boven den ingang vau het hotel ,,De Rustende Arend", juist op het kruispunt Rijksstraat wegBrugstraat alhier, eeo bord aango- bracht, aangevende de richting Don Haag. Herhaaldelijk toen komt hot voor, dat auto's in de richting Den Haag. op ge noemd kruispunt gekomen, abusievelijk de Brugstraat inslaan, waaruit gevaren voor het verkeer in het algemeen kunnen ont staan. Bedoeld bord zat ook avonds, door terugkaatsing van het daarop door antolampen geworpen licht, zijn goede diensten kunnen- bewijzen. Een knechtje van den grocntenhandc- laar Zw. zou onder het rijden op den wa gen stappen, dooh kwam daarbij zoo onge lukkig te vallen, dat hij roet het wiel in aanraking kwaiu cn reohtcarm en -been danig bezeerde. Vooral de arm, die een kneuzing had bekomen, veroorzaakte hem veel pijn. Haarlemmermeer. L»e jaarlijksche pre- rnjekeunngen vau merrie» zullen te Hoofd, dorp plaats hebben op Donderdag 17 Juni a.s. des voormiddags fce 10 uur. Dinsdag wilde de bestuurder van een met een paard bespannen kar, afkomstig uit Haarlem, op den Kruisweg alhier uit wijken voor een passeerende auto. Hij kwam daarbij echter ruimte te kort, met het gevolg dat een aanrijding plaats had, van den wagen een wiel werd stuk gereden en het paard verschillende verwondingen opliep. De bestuurder kwam er onge deerd af. Katwijk aan den Rijn. Het gebeurde dezer dagen aan de school Noordwijker- weg. Jongens onderzoeken alle mogelijke dingen. Ook hier. Een der schooljongen? trachtte zijn hoofd tusschen de ijzeren stangen van het hek te krijgen. En werke lijk, dat ging. Toen het hoofd er echter tusschen zat, ging het erniet meer zoo gemakkelijk uit. De jongen werd zenuw ach tig, het hoofd werd rood, en zwol. De positie werd steeds slechter. Slot was dat de smid gehaald moest worden om de stan gen los te maken om de jongen uit zijn benarde positie te bevrijden. En dat ge beurde. Het spelletje wordt niet herhaald. Katwijk-aan-Zee. - Van de trawlvis- sclierij kwamen Woensdag le IJmuiden aan de markt de loggers: KW 67 met 1-168. KW 70 met f433. KW 110 met f732, KW 152 met f 495 en KW 163 met f 340 besomming. In het Prins-Hendrik-kanaal werd he denmorgen een schuit met steenen gelost. Kar en paard stonden op den steiger aan den wal. Het paard werd op een gegeven oogenblik onrustig cn liep achteruit, met het gevolg, dat beide van den steiger op de schuit vielen De kar kwam zoodanig te recht, dat hel hoofd van J. O. uit de Adria- nastraat tusschen een wiel en de steenen bekneld geraakte en eerst de kar met ver eende krachten moest opgetild worden, al vorens O. uit rijn benarde positie verlost kon worden. Wonderlijk genoeg kwam de man er overigens beet af. Ileel anders was dit het geval met D. 0. uit het Oostpad. Deze kreeg de zware last van kar en paard meer te gevoelen. Met een gapende hoofdwond, een bloedenden arm en veel pijn in de borst weid hij op den wal gebracht en vandaar naar het politiebureau waar dr. Ladder de hoofd wond hechtte en den arm verbond. J. O. ging per auto van den heer Parle- vliet naar huis, doch D. O. moest per bran card door de politie worden ihiusgedragen, waarna hij verder door dr. de Ruiter Zijl- ker werd onderzocht, die voorshands geen ernstige verschijnselen van breuk kon con- sbateeren en voorloopig „rusl" voorschreef. Een en ander wekte veel sensatie In den vroegen morgen. Noordwijkerhoat De R.-K. collectan ten der St.-Jozef-kerk liadden gisteren hun feestdag. Met de nieuwe autobus trokken ze met hun éga's, vrooHjk gestemd, naar Sche- veningen en Den Haag. waar veel plezier gemaakt werd. Woensdag bad alhier een landelijke samenkomst plaats van de Christel. Kna- penvereeniging alhier en verschillende zus- Ier-vereenigingen uit den omtrek. In de bos- schen van Leeuwenhorst werd pic-nic ge houden en den gebeelen dag bleef men ge zellig bijeen. Rijnsburg. De heer A. Zandbergen Wz. heeft bedankt als lid van den raad Ier voor ziening in de vacature van den heer M. Brussee. Thans is aan de beurt de heer C. D. v. d. Vijver. Gisteravond hielden in café „Central" alhier de veeboeren een bijeenkomst, om tot een regeling te komen van den pulphandei. Tevens lag het in het voornemen bespre kingen te voeren over verhooging van den melkprijs. Saagpnhwm Bij het oversteken van den weg werd een jongetje van een jaar of vier door een auto aangereden. eeo bebloed gezicht werd het ventje naa~ de „Bernardus" gebracht, waar het door dr Xe Grand is behandeld, Woensdagnamiddag is voor de eerste maal een huwelijk kerkelijk ingezegend in de zaal van den Protestantenbond. Er was groote belangstelling, en de rede van den predikant, ds. Tjalsma uit Gouda, maakte veel indruk. Yooxhoul De jongens van het Patro naat vierden gisteren hun gewone jaarfeest. Ditmaal was het doel der reis Amsterdam om een bezoek te brengen aan ..Artis", waarheen zij gistermorgen, onder leiding hunner patronaalsheeren vertrokken. Warmond. Toen H. O. gistermorgen zijn kippen wilde gaan verzorgen bleek zulks niet meer noodig te zijn. daar dezelve niet meer aanwezig waren. Vermoedelijk zijn zij op onrechtmatige wijze in het bezit van derden overgegaan. Was andere jaren op dezen lijd reeds groote bedrijvigheid in de watersport waar te nomen, thans is hiervan nog nie-b te be speuren. wat morse ker moet toegeschreven worden aan hel ongunstige weer. Zoowel voor de watersportmensrh^n zelf als voor de neringdoenden alhier is het te hopen, dat hierin gauw verandering komt. ZaeterwAude. Burger!. Stand Geboren: Cornelis Adrianu? Maria, Z. fR J. v. d. Drift en van G A. Knijper». Cornells Maria, Z. v. P. H. Vcrsteegcn co van H. G. C. de Groot. Getrouwd: M. van Groeningen en A. Knegtmans. P. L. van der Geest en M. S. Witsemburg. Overleden: H. Zuiderwijk 63 j., weduwe van J. Kraan Petronella de Jeu 1 j. Johanna van Gerven, i j. Zmd-HdUaxuUche boud van veehandelaren. De Zuid-Hollaiklische Bond van Veehan-* delaren hield gisteren haar jaarvergadering in de Diergaarde le Rotterdam. Voorzitter was de heer M. de Haas Aan het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer H. J. Sterner, onlleenen wij liet volgende: Economisch gesproken is het jaar 1925 voor de veehandelaren even ongunstig als zijn voorgangers. Gebrek aan uitvoer en on dernemingslust bij de boeren en het heer- schen van mond- en klauwz^r hielden den handel tegen. De uitvoer was wel ongeveer gelijk aan die in het voorgaande jaar 7000 kalf- en melkkoeien doch dit is ver beneden liet normale. België betrok het overgroote deel; de uitvoer naar Spanje en Italië is van korten duur geweest Jong vee werd er meer uitgevoerd, doch de cijfers van dezen uitvoer bleven bescheidenruim 2000 stuks boven h?t jaar en ruim 3000 beneden het jaar. Door de grooie concurrentie van het buitenlandsch vleesch werden de prijzen der mindere soorten sleed3 lager. De beste slachtbeesten bleven goed te verkoopen. On courant vee was er steeds veel aan de markt waardoor dit steeds in prijs terug liep en maar slecht te plaatsen was. Het jaarverslag geeft verder een overzicht van het werk der vereeniging. Het ledental bedraagt momenteel 186. Aan reductie van de Reederij op de Lek en van de R. T. M. ontving de vereeniging ruim M500. üet jaarverslag memoreert verder de groote verdiensten van den afgetreden di recteur van de veemarkt te Rotterdam, dr. Dhont. Het financieel verslag sluit niet een batig saldo van f 111.31. Bij behandeling van de ingekomen stuk ken werd besloten een conferentie te hou den met de directie der R. T. M., om te trachten verandering te brengen in het ta rief der maatschappij, dat thans bepaalt, dat 50 pet. verbooging voor vee moet worden be taald. Benoemd werd een commissie be-i sUar.de uit de heeren M. de Haa* en D. Speelpenning. De voorzitters van de markt-coramissies Rotterdam. Leiden, Gorinchem en Gouda, brachten verslag uil over de werkzaamhe den in het afgeloopen jaar. De heer de Haas bracht namens do ver gadering dank aan de markt-commissiea voor haar ijverig werken. Bij acclamatie werd de aftredende bonds voorzitter, de heer A. Trompetter, weer can- didaal gesteld voor deze functie. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering werd de beer M. de Haas benoemd. Na de pauze werd het woord gegeven aan den bondsvoorzitter, den heer Trompetter, die zeide, bij het tienjarig bestaan van den bond met vreugde te kunnen constafeeren, dat de veehandelaren thans begrijpen, dat een organisatie noodig is. Spreker haalde verschillende voorbeelden aan, waaruit bleek, dat de bond met succes werkzaam is. De heer Ed. G. Scbürmann. voorzitter van den Nederl andschen Middensland^.»ond, sprak over de beteekenis van de midden- si a ndsor ga n i sa ti e. De voorzitter van den Zuid-Hollandschen bond, de heer M. de Haas, sprak hierna nog eenige propagandistische woorden. Hij be toogde dat de bond moet blijven protestee- ren tegen d.en frauduleuzen invoer van bui tenlandsch vee, waarvan de regeering niet onwetend is. Verder betoogde spr., dat het noodig is, tijdelijk op het vleesch, dat vcrsch en bevroren ingevoerd wordt, een aanmer kelijk hooger invoerrecht te heffen, dan de accijns, die van het Hollandscho vleesch betaald moet worden, bedraagt De heer Trompetter bestreed bet betoog van den provincialen bond. Hij meende, dat bet vrijhandelssysleem niel losgelaten mag worden. Na ampele discussie besloot de vergade ring aan het bestuur over te laten te dezer zake een beslissing te nemen Het bestuur zal dus de zaak van alle kanten bekijken en daarna aan het hoofdbestuur meedeelen, of de Zuid-Hollandsche bond al dan niet ia vóór verhooging van de invoerrechten op vleesch. Bij de rondvraag werd de mogelijkheid be sproken, het bondsboreau in Rotterdam tc vestigen. Met algemeene stemmen werd be sloten, op de eerstvolgende algemeene ver gadering voor le stellen, hel bondahureau van Doorn naar Rotterdam over te brengen. Eenige leden waren van meéning. dat het in 't belang van den bond is. de contributie te rerlagen De voorzitter zegde toe, op de algemeene vergadering deze kwestie Ier sprake te brengen. Yolgens zijn persoonlijke meening zal het echter niet mogelijk zijn een verlaging door te voeren. Hierna sluiting. FAILLISSEMENTEM. Uitgesproken- \V. Kreike. timmerman. Haarlemmer meer, Nieuwe Meerdijk bij SloUn. R.-C. jhr. mr. R. de Marees van Swirtd^ren; cur. mr F. A. Byvoet. Haarfem. K. de Dood. winkelier, Hoofddorp. R.-C. jhr. mr. R. de Marees van Swinderen; Cur. mr. J. G. Y. Nieuwenhuys. flaartem. In de volgende faillissementen is Cur. mr. P. Tjeenk Willink te Haarlem vervan gen door mr. R. C. Bakhuizen van den Brink Haarlem. N.V. Exploilalie-Mij. van Groenten en Zaden. Iisse. H. van Yperen. Nieuwe-Wetering.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9